NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26 .Jaargang. No. 7748 Verschijnt deganjks, behaiw» op zon- an Feestdagen. ZA.TJ5KUAQ Z0 SJCfTEMISEK ÏHL'Ö A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBIH DRAB MAANDEN! Voor Haarlem I.2Q Voor de dorpen 3n den omtók waas- een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 (Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 9 0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem n 0.37 H de omstreken en franco per post s 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. (5. PEEREBQOM* ADVERTEHTIÊBii Van 15 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Cts Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels f s.-, elke regel meer ƒ0.KJ Reclames 30 Cent per regeL BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cis. voor 3 plaatsingen contant Redactie es Administratie t Groeft Houtstraat 55. Istereommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij: Znlder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amstr dam. Telephoon interc. 6223. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 27 SEPTEMBER. Muziek in den Hout, uur. Schouwburg: Kinder- en Familie voorstelling „Doorn roosje', 2 uur. Schouwburg: „Door inspanning Uitspanning: „De Lijdensweg" en „Vergift", 7^ uur. Do Kroon: Ned. Operette-ensemble „Jong Héidelberg", 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten voorstelling 1\ uur. Bioscooptheater (Groote Markt): Voorstellingen. MAANDAG 28 SEPTEMBER. Bioscooptheater (Groote Markt): Voorstellingen. OM ONS HEEN No. 804. Voetballers. opgepast Wanneer we nagaan wat wel de reden is, waarom het publiek langzar- merhand zooveel plezier heeft gekre gen in het zien van voetbalwedstrij den, dan kunnen we dat niet enkel toeschrijven aan de meening, dat die sport voor de jongelui gezond en nut- itig is.o Neen, een van de hoofdredenen waarom menschen uit letterlijk alle standen belang stellen in voethal- malches is deze, dat het zuiver lief hebberij is, niemand om geld speelt, integendeel zelfs geld te betalen heeft •om. mee te kunnen doen, in den vorm van oontributie en andere uitgaven, kortom, dat het spel gespeeld wordt om het spel zelf en geen enkel ver band houdt met geldelijke winst of schade. Dat zelfde feit houdt ook bij de spe lers den waren sportgeest er in. Ze ker ik weet wel, dat er naijver kan bestaan tusschon clubs en dat wij, die wat ouder zijn en dus wat kalmer, af en toe reden hebben te glimlachen over dein ijver waarmee de verdien sten van de eigen club worden opge schroefd en die van de cöik arree- rende vereeniging helaas ver kleind. Maai- verder gaat het dan ook niet en in den grond van zijn hart erkent de ware voetballer gaarne do verdienste van de spelers ook van de club, die hom hot moest in ■den weg zit bij zijn verlangen naar roem en glorie voor de eigen vereeni ging. De ware voetballer erkent dan ook ronduit, wanneer zijn betere hot gewonnen heeft, dat deze verdiend had te winnen. Daarom doet het me nigeen, die zelf te stram is om te voetballen, goed. wanneer hij daar jongelui ziet kampen, die wel graag willen winnen, maar opgewekt en vol moed blijven ook na de nederlaag. Ik geloof dat dit zoo eenvoudig is, dat er niet meer woorden aan be hoeven te worden verspild. En daar om heb ik met schrik een advertentie gelezen, waarbij oen zoogeaiaamd „internationaal sportbureau" opwekt tot wedden op den uitslag van voet balwedstrijden. Liefst vergeet ik het adres te vermelden, daar een gratis reclame voor een slecht ding wel het domste is, wat een mensch kan be gaan, maar de inhoud van het fraaie plan kan hier veilig worden afge drukt. „Gedurende het competitie-voetbal seizoen 1908/9 zal ons bureau iedere week de talrijke amateurs van voetbalwedstrijden hier te lande in de gelegenheid stellen, om pari's af te sluiten op de uitslagen in cijfers van één of meer der meest belangrij ke wedstrijden. Minimum pari is ft. Onze noteeringen zijn Voor éen wedstrijd 11/2:1 twee wedstrijden 5 1 drie - 14 1 vier 35 l vijf 80 1 zes 180 zeven 400 1 acht 1000 1 Voorbeeld Voor Zondag 4 October kunnen pari's afgesloten worden, op de vijf Westelijke en de drie Oostelij ke eerste klasse wedstrijden. Indien door den afzender, geheel conform die bepalingen, bijvoorbeeld drie van de acht uitslagen in juiste cijfers ge noteerd zijn, zoo ontvangt hij voor éen gulden ©en plus 14, dus vijftien gulden terug. Ander voorbeeld: zijn vier botee- ringen juist, dan ontvangt hij voor 1 dus f 1 plus 35 is 36, is de inzet 5 dus 5 plus f175 is ISO enz. enz." Tot zoover de voorwaarden, waar bij nog allerlei bijzonderheden zijn gevoegd en tevens een coupon, waar op de deelnemer kan invullen wat hij raadt. Ja raadt, want meer is het niet. Er zou nog eenige winkanszijn, wanneer de liefhebbers alleen moes ten invullen welke club winnen zal, maar daarmee is het internatio nale sportbureau niét tevreden de cijfers moeten erbij. Je moet dus voorspellen of Quick van H. B. S. zal winnen met 12, 21 of met 32. Klopt het niet precies, dan ben je den gulden (of meer) kwijt. Het sportbureau heeft in dit geval dus x-maal zooveel kansen als de wed der, nog buiten rekening latende de mogelijkheid, dat Quick het van H. B. S. verheet, in welk geval natuur lijk iedereen, die op Quick gehouden heeft, zijn geld óók kwijt is. Hoe meer uitslagen je raadt, des te hooger wordt de uitkeering, verbeeld jevijf en dertig gulden voor één ge- storten gulden terugkrijgen, wan neer je vier uitslagen goed voorspelt. De onmogelijkheid wordt evenwel in gelijke evenredigheid grooter. Wie zal in staat zijn, vier zulke uitslagen, goed te raden Het aantal mogelijk heden is immers legio. Vooreerst, dat de eene of de andere club wint, ver volgens dat de eene of de andere win nen kan met allerlei cijfers wie er lust in heeft moet zeif maar eens uit rekenen, hoeveel kansen er bestaan, dat hij verkeerd raadt. Want is éen opgaaf mis, dan is natuurlijk alles mis 1 Daarom durf ik zeggen, dat de win- kans voor het sportbureau ongelijk veel grooter is, dan die van den wed der natuurlijk ook, anders zouden de menschen het niet doen en dat derhalve ieder, die zijn gulden hier aan waagt, een uil is Maar dit is het voornaamste niet. Al waren de kansen beter, dan zou ik nog aanraden doet het toch niet, be derft de mooie voetbalsport niet met dobbelspel. Maar het ergste is, dat dde adver tentie geplaatst is in het officieel or gaan van den Ned©rlandscbem Voet balbond. Weten de Bondsbestuurders dat? Is bet met hun instemming gebeurd? Of kunnen zij er niets aan doem Ik kan en mag niet aannemen, dat de menschen, die zich zooveel moeite geven om hun sport mooi en goed te houden, zouden goedkeuren,, d'ait het wedden zijn imtoüht houdt Jn hun kringen. Zeker, zij kunnen niet be letten, dat deze en andere „sport"- bureaux adverteeren, maar zij zijn varplicht tegen te gaan, dat dit ge beurt in hun eigen orgaan. Beter dan iemand anders kunnen zij weten, hoe moeilijk het is, de voetbalsport te be waren voor geld jacht en professiona lisme. Want heteem staat mot het an der in nauw verband. Zoodra de Rijksdaalder zijn Intocht houdt inde voetbalwereld, is het met zuiver ama teurisme gedaan. Van het wedden op een ander tot het zelf spelen om geld is maar één stap en een die spoedig zal worden gedaan. En zoodra het professionalisme op de voetbalvelden verschijnt, gaan ex tientallen (en niet de minste) uit de clubs, verliezen de vereenigingen een deel van de sym pathie die ze tot dusver genieten, e<n alweerniet van 't onbeduidendste I deel van ons volk. Daarom hoop ik hartelijk, dat het' Bondsbestuur doze noodlottige adver tentie onmiddellijk van den omslag van zijn orgaan zal verdrijven. En kan het dat niet, omdat het wellicht (vele contracten van dien aard ziin' onvolledig) geen zeggenschap over de advertentiën heeft bedongen,, laat het dan, zoolang de annonce op den ach terkant blijft staan, op de eerste blad zijde een vlammend vertoog tot zijn leden houden, om aan dit sportbederf niet mete te doen. Voetballers, opgepast. Houdt <b duffe geldjacht buiten uwe frissche terreinen. Speelt als ferme jongens met lust en geestdrift, tracht elkaar te overtreffen en te overwonnen door vlugheid, kracht en behendigheid. Adean't met volle teugen de frissche lucht in op uwe velden met hun mooie vergezichten. Weest ear trotsch op, dat gij de spieren sterkt, de zolf- bsheersching oefent in den strijd En wijst met beslistheid alles af, wat uw mooie spel kan verminderen en ver lagen, in de eerste plaats den altijd op de loer liggenden vijandheit geld. Het is een van de elementen van uw jeugdgeluk, dat gij u met geldzorgen nog niet hebt te bekom meren houdt dan buiten het hek die verfoeilijke wedmanie, dat spel om geld, dat de wielersport bedorven en de paardensport tot een carieatuur gemaakt heeft. Opgepast, voetballers, houdt uw spel redn en hoog 1 J. C. P. Saïtenlandsch Overzicht OORLOG TUSSCHEN TURKIJE EN BULGARIJE Gelukkig mogen we er nog een vraagteeken achter plaatsen I Toch zijn de berichten zóó ongun stig, dat bet ergste verwacht moet worden. Ziehier eenige telegrammen De Weensche correspondent van de Daily Telegraph" seint In de best ingelichte kringen hoor ik dat de diplomatie er op voorbereid is. eerlang, misschien binnen enkele weken, te hooren, dat de onafhanke lijkheid van Bulgarije en Oost-Roe- menië is uitgeroepen. Tenzij er on verwachte verhin dering komt, zoo gelooft men hier, zal het gebeuren voor de Turksche volksvertegenwoor diging bijeen komt. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Boekarest seint Ik weet, dat alle Bulgaarsche offi cieren in Roemenië hij bun regimen ten zijn teruggeroepen, en alle reser visten aanzegging hebben gekregen, zich klaar te houden. Ook is er hier en daar al navraag gedaan naar voorraad graan en andere levensmid delen in geval van een oorlog tus- schen Bulgarije en Turkije. Er zijn ook berichten", die hoop ge ven op een minnelijke oplossing der ©schillen. Een Havas-telegram uit Constanti- nopel luidt aldus In officieele krin gen gelooft men, dat de kwestie van den gezant Gresjof en van de Oos- tersche spoor best zal afloopen. Dp Constantinopolitaansche corres pondent van de „Times" seinde ook, dat men hoop had op een minnelijke schikking, maar hij voegde er bij, dat de Turksche regeering haar ferme houding niet aflegt. Zij is ook van meening, dat het in beslag nemen van den spoorweg in allen deele ongeoor loofd is. De bevolking blijft kalm. De Bulgaarsche agent te Londen (Mintsjavits) verklaarde in een inter view met een verslaggever, dat Bul garije toch eindelijk de contróle be hoorde te krijgen over het deel van der Oosterschen spoorweg, dat over Bulgaavsch gebied loopt, en indien het deze niet zou kunnen koopen, zou de regeering met de maatschap pij rechtstreeks onderhandelen om de ncodige contróle te verkrijgen. De heer Mintsjavitsj sprak de hoop uit, dat daaruit geen ernstige moei lijkheden zouden voortkomen, maar voor Bulgarije was de zaai een vraagstuk van nationale veiligheid. Het is echter niet voornemens, de zaak tot een oorlog te drijven. „Naar mijne meening", zeide de agent verder „die echter voor mijne regeering niet bindend is, is thans het oogenblik gekomen voor de onaf- hankelijkverklaring van Bulgarije. Wij zijn reed onafhankelijk, behalve in naam, en de verklaring van de on afhankelijkheid zou op de staatkun dige balans in het oosten geen wezen lijken invloed hebben. Het is van groot staatkundig belang, dai vorst Ferdinand met zulk een uitgespro ken hartelijkheid is ontvangen" (door keizer Franz Joseph). Laten we hopen, dat het tot e minneliijke schikking komt, en het incident met een sisser eindigt. Want komt het tot een botsing, misschien dat ook andere mogendheden in den strijd betrokken worden. Oostenrijk Hongarije sympathiseert nogal met. Bulgarije.... DE MAROKKO-ZAAK. De „voetangels" en „klemmen" zijn nog niet opgeruimd. Wel vindt het Duitsche antwoord op de Fransch- Spaansche nota overal loftuitingen dat de Duitsche, Frausche en Spaansche pers tevreden was, schre ven we gisteren reeds, en nu kunnen we verzekeren, dat het met de Engel- sche pers „dito" is maarde geschilpunten blijven toch! Zullen de eischen of bedenkingen yaii Duitschland geëerbiedigd wor den De Frausche „Petit Parisien" die betrekkingen onderhoudt met het de partement van buitenlandsche zaken verzekert, dat de Frausche regee ring bereid is aan verschillende be zwaren van Duitschland tegemoet te komen, door «enerzijds "haar "bedoe lingen nader te omschrijven, en aan der. anderen kant wat toe te geven bijvoorbeeld in het punt van de ver kondiging van den heiligen oorlog. Ter opzichte daarvan zou Frankrijk zich met een anderen waarborg te vreden stellen. Zoodra ook de antwoorden van de ardere mogendheden zijn ontvangen, zal Frankrijk met Spanje eene aan vullende nota vaststellen. Op de aan staande ontmoeting van minister Pi- chon met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken zal de in houd van deze nota het voornaamste punt van bespreking uitmaken. Behalve op de voetangels en klem men, moet men óók op den..A.. hond passen in onze beeldspraak Moelay Hafid. Dat heerschap schijnt in de politieke draaierij al aardig thuis te zijn. De correspondent van de „Ma- tin' schrijft, dat de Sultan nog Steeds doorgaal zijn volk met zoete illussies ui slaap te wiegen. Nadat hij er zich wel voor gewacht heeft, te doen we ten, dat hij aan het consulaire corps te Tanger een brief had gericht, waarin hij verklaarde, de acte van Algeciras te zullen aanvaarden, doet hij thans al zijn best nu deze brief door de aankomst der dagbladen te Fez bekend is geworden er de uit werking van te niet te doen. Aan de Mohammedanen, die hem hun verwondering en hun ontevre denheid te kennen gaven, gaf hij na melijk te verstaan, dat hij weliswaar i.i beginsel de acte van Ageciras had aanvaard, maar „desalniettemin" be slist van plan was, zich te verzetten tegen het functionneeren der Marok- kaansche politie, zooals dat thans plaats heeft Dit klinkt niet erg geruststellend, en het zonderling optreden van dezen Sultan zou het wisselen van Fransch- Spaansche en Duitsche nota's, hoe vredelievend van inhoud en strekking ook, wel eens tot ijdel tijdverlies kun nen maken. Deze dubbelzinnige Moelay Hafid is in staat, met een ja of neen, het zoo zorgvuldig en moeizaam opgetrokken gebouw der Spaansch-Fransch-Duit- sche overeenstemming omtrent zijne erkenning te doen ineenstorten, waaruit dan weer verwikkelingen zouden voortvloeien, waarvan het eind niet te overzien is, HET RUMOER IN PERZIë. Rumoer, oproer, revolutie.... Hoe moet men het noemen Is het niet alles tegelijk Nu komen weer zonderlinge berich ten. De sjah zal binnenkort in Tebris oen algemeene moordpartij van 48 uur-gelasten. De inwoners zijn echter vast besloten, zich tot het uiterste te verdedigen. Ook wordt bericht, dat liet hoofd der religie in Perzië den heiligen oorlog tegen den sjah gepre dikt heeft, omdat deze weigert de constitutie te erkenneu. Een nader bericht meldt De aangekondigde moordpartij van Tebris door de troepen van den sjah bestond ineen beschieting op zoo grooten afstand, dat de projectielen ver voor de stad neervielen. Indien de sjah niet spoedig toe stemmend zal antwoorden op de En- gelsch-Russische nota, zullen beide mogendheden hun verlangen in meer categorische termen te kennen ge ven aldus de „New-York Herald", naar verluidt uit goede bron. Onwaarschijnlijk klinkt dit niet DE CHOLERA IN RUSLAND. Steeds meer slachtoffers Uit Petersburg wordt gemeld Het vreemdelingenverkeer heeft geheel opgehouden. Zoowel de buitenlanders als de reizigers in de provincie mij den de residentie en de hotels staan Donderdag 354 nieuwe gevallen en 172 dooden. Meer dan 150 onbegraven lijken liggen op het Preobrazkensky- kerkhof en de morgentrein met lij ken bracht er nog 156 bij. De toe stand wordt verschrikkelijk. Kinde ren, wier ouders beiden gestorven zijn aan de pestilentie, loopen op de straten te zwerven. De bevolking is bang en heeft geen vertrouwen in de medische voorzorgsmaatregelen lij ders verbergen zich, om de mannen van den geneeskundigen dienst te ontloopen. Da epidemie slaat nu ook over op de hoogere standen. De Paul-jonker- school werd naar Krasnojc Selo ge zonden, omdat 38 jonkers door 3e cholera aangetast zijntwee zijn er reeds gestorven. Ook op verschillen de gymnasia kwamen gevallen voor de scholen zijn gesloten. In de keizer lijke paleizen te Peterhof 27 gevallen. Eveneens gevallen in het Winterpa leis en in het paleis van den groot vorst Nicolaas Te Riga is het eerste cholerageval met doodelijken afloop voorgekomen. In andere landen nog geen chole ra. Steeds worden geruchten van ziektegevallen tegengesproken. DE EERSTE BELGISCHE MINIS TER VAN KOLONIëN. Uit goede bron wordt vernomen, dat de minister van justitie Renkin bereid is de portefeuille van koloniën te aanvaarden. VERKIEZINGS-HERRIE IN AMERIKA. Verre van verkwikkelijk is ook de ruzie, die thans in xAmerikn wordt gevoerd over den steun, dien de pe troleumtrust aan de democratische en de repuilikeinsche partij zou heb ben verleend. Verkwikkelijk is trou wens een Amerikaansche verkiezings veldtocht nog nimmer geweest Hoe meer 't -scant hoe treuriger de middelen worden, waarmee men el kaar bestrijdt. William Hearst is de man, die de onthullingen doet. Iiij behoort te zeer cot de menschen, die van troebel wa ter houden, omdat het daarin goed visschen is. Als een brieschende leeuw is presi dent Roosevelt Hearst te lijf gegaan. Hij doet dat ter wille van zijn be schermeling en candidaat vpor zijn zetel Taft. Want de onthullingen van Hearst over Foraker, die zoo ijverig voor Taft werkzaam was, zullen den republikeinschen candidaat geen goed doen. De republikeinen trachten aan den anderen kant nog hun voordeel met Hearst's onthullingen te doen. Zij wijzen er op, hoe zij Foraker onmid dellijk hebben verloochend, nadat er leelijke dingen van hem zijn bekend geworden, terwijl Haskell, die ook niet smetteloos is, nog altijd pen ningmeester van de democratische partij is gebleven. Haskell vindt een verdediger m den voorzitter der democratische na tionale commissie, Mack, die het een dwaasheid noemt te beweren, dat de petroleumtrust door Haskell's tus- schenkomst 300.000 dollar In het ver kiezingsfonds der democratische par tij heeft gestort. Een later telegram uit New-York meldt Haskell heeft Roosevelt eei* leuge naar genoemd en Bryan hem verwe ten, dat hij zijn hoog" ambt oneer aandoet. Hearst gaat intusschen met zijne onthullingen voort. Donderdag las hij in eene vergadering van zijn partij der onafhankelijken brieven voor, waaruit bleek, dat de democra tische senator Mc. Lauvin en de re- publikeinsche afgevaardigde Sibley van de petroleumtrust afhankelijk zijn, ook vonnissen, die Haskell als werktuig van de staaitrust voorstel len. Geen blad schijnt Ilaekell meer te verdedigen. Maar de democrati sche „World" rafelt de vorige presi dentsverkiezing uit, toen de republi keinen de petroleumtrust om geld bedelden en president Roosevelt, vol gens dat blad, een dubbelzinnige rol speelde Door al deze verdachtmakingen, zoo eindigt het telegram, komt Taft's onkreukbaarheid te helderder uit. Erg verkwikkelijk is dit geschrijf niet 1 Stadsnieuws Mishandeling. Vrijdagmorgen vóór 7 uur is op deen Wagenweg, vóórdat de politie aanwe zig was, eon staker van d© Polygraph zekere K.. door een niet-staker van die inrichting afgeranseld, omdat K. hem uitschold. K. heeft aangifte bij de politie gedaan en proces-verbaal doen opmaken. Vreemdelingen. Heden bracht een gezelschap van 20 dames en heeren een bezoek aan onze stad. 't Waren deelnemers van den vacantie-leargang te Leiden (meest Vlamingen) die hier een dag- i-' kwamen doorbrengen. Evenals twee jaar geleden had ook nu de Haarlemsche afdeeling van het Alg. Ned. Verbond zich bereid ver klaard deze gasten te ontvangen en rond te leiden. Vanmorgen te tien uur kwamen de vreemdelingen per trein aan, en wer den in 't station opgewacht door en kele Haarlemsche leden, waaronder de bestuursleden de heeren Mr. H. Ph. 't Hooft en Mr. J. N. J. E. Thijs- sen. Na de kennismaking werd de wan deling naar het Stadhuis aanvaard, waar het Stedelijk Schilderijenmuse um bezichtigd werd. Natuurlijk wer den ook de VIoeschhal, en St. Bavo in oogenschomv genomen, waarna een bezoek gebracht werd aan Teyler's Museum. Hierna volgde een noenmaal in 't Brongebouw (door de Haarlemsche afdeeling aangeboden) en daarna een bezoek aan het Koloniaal Museum en een orgelconcert in de Bavo. Op het programma stond ook een wandeling ii. den Hout, en theedrinken bij Schol ten, maar of dit kan doorgaan, zal van 't weer afhangen. Vanavond wordt bij Brinkmann 't middagmaal gebruikt. Nieuwe zaken. De grossiers in kruidenierswaren, de heeren W. II. v. Turnhout en S. Reinalda, hebben uitgebreide zaken. Hun ruime grossierderij aan de Ba- kenessergracht was daarom nog te klein, zoodat een nog ruimer gebouw gezocht werd. Dit is gevonden in de perceelen Lange Bogaardstraat 1113, twee pakhuizen, die na eenige verbouwing een zeer gezochte gelegenheid bie den. Alles is ruim, frisch en luchtig. Ruim vooral! Men mag haast niet van „vertrekken" spreken, daar za len de waarheid meer nabij komt. In de beneden „zalen" zijn de ar tikelen uitgestald, en wel zoo, dat alles voor de hand ligt. Op de tweede verdieping en den zolder liggen do groote voorraden, die dienen om het beneden-verkochte geregeld aan te vullen. Men staat verbaasd over de groote voorraad en de verscheidenheid der artikelen. De bezoeker krijgt den in druk dat, als de Spanjaarden onze stad nog eens mochten belegeren, al le Haarlemmers wel eenige maanden gevoed kunnen worden van de hier aanwezige voorraad! Natuurlijk gaat deze groote omzet met concurreerende prijzen gepaard - daarvoor verwijzen we echter naar dc advertenties. De heer H. Elfers heeft in het per-, ceel Kleine Houtstraat 31 een visch- handel geopend. Deze winkel ziet er keurig uit; een marmeren toonbank, licht geschilder de muren, kortom alles is even hel der en frisch. Ook wat de bewaarplaatsen voor de visch betreft, is rekening gehouden met de eischen der hygiëne. In zoo'n winkel zal zeker menigeen gaarne z'n inkoopen doen. Wie mooie gasornamenten wil koo pen, kan nu terecht in de Koning straat. De heer Vromans heeft in het perceel 37 A, een winkel geopend, waar men zeer ruime keuze heeft. TUINBOUW-ONDERWIJS. De „Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur" het „Hollandsch Bloembollen-kweekersgenootchap" en den Bond van bloembollenhandela ren heeft een adres aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del gericht, om te verzoeken op de Staatsbegrooting voor 1909 alsnog gelden uit te trekken voor de oprich ting van een Rijkstuinbouwwlnter- school voor de bloembollenstreek. In het adres wordt de noodzakelijk: heid van zoo'n school beschreven, ter* wijl ook gewezen wordt op het feit, dat de dir.-generaal van Landbouw op 25 October 1907 aan genoemde very eenigingen reeds het adres gevraagd heeft over de plaats voor de vestiging van een dergelijke schooL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1