Weerbericht Thersnometerstand F. P. BEICHEBT, Rubriek voor Vragen. Uit de Omstreken Binnenland Gemengd Nieuws Telegrammen Burgerlijke Stand! MEDKDEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). Hoogste barometerstand 769.5 m.M. te Riga; laagste 752.0 m.M. te Malin Head. Verwachting tot den avond van g"7 September: Wind: zwakke tot matigen Z. tot Z. W. wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar bewolkt, mogelijk regen of onweer. Temperatuur: dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 uur 762 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 761 m.M. te Haarlem. Zaterdag 26 September Hoogste gisteren 2 uur F. 63 Laagste hedennacht F. 53 Hedenmiddag te 12 uur F. 69 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Daggen, Fronts, Boorden en Manchetten. Chem. Wssscherij Ververij. Reparatie-Inrichting Gr. Houtstraat 90, TELEFOON - ömrestigd 426-104 wis?/ te JpV HAABLEM /S>Gr. Houtstr. /4^/ 90. BRO OtTERSVAART 74-80. Aflevering van Stoom- goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Conourreerende prijzen. MEVROUW ANNA STRONCK- KAPPEL EN LOUIS ROBERT. Over de uitvoering van Gewijde muziek te Amsterdam schrijft liet Handelsblad 21 Sept. j.L Welk 'n rijpe zangtechniek straalde er in hdt „PietA, Signore I" Hoe in nig gevoeld was haar voordracht van een lied van Hugo Wolf „Führ mich, Kind, nac.h Bethlehem", een lied dait .idoor de zeldzaamheid, van zijn ver- Bobijnen in de concerten een varra/S- -ging was, en door de zuivere karak teristiek, de schoonheid der muziek, ontroering wekte. In het „liebster Herr Jesu, wo bleibst du 80 lange" kwam het bestudeerde in de voor dracht misschien meer voor den dag (dan het wezenlijk gevoelde, maar Bach's zang klonk toch zooals men moeilijk anders begeeren zou. Zooals heerlijk en hoog van opvatting de ■aria uit Handel's „Cacilien-Ode" ge klonken had, waarin de kunst van 't orgelspel wordt geprezen. Ik heb met groote waardeering van dten organist Louis Robert en zijn keuzen te gewagen. Van do niet al tijd lichte taak dar begeleiding kweet hij zich met goed gevolg, en wie Bach, Handel en Cés ar Farnck speelt als wij nu hooren mochten, staat ongetwij feld in de rij onzer uitmuntendste or gel-solisten. Van Bach hoorden we de Fantasia en Fugia in G-mo'l (P. II, 4); de heer Robert deed dus niet als on langs de heer A. Verhey in de Naar- diensohe kerk op de Fanitasio doed hij de Fuga inderdaad volgen, en hierin, toonde hij zich niet minder meester op zijn instrument, prachtig ontvouwde hij ons Fantasie en Fuga beide. Een gedeelte van een Handel- concert, waarin de componist zijn zin voor natuurgeluiden had bot gevierd door wat langdurende nabootsing van koekoek en nachtegaal, gaf den orga nist gelegenheid ook zijn talent voor 't meer virtuoze te toonen. Doch er ken lel ijker was ik hem voor descliit- terende voordracht van Franck's „FL ml", waarmee het concert op zeer waardige wijze besloten werd. Diit laatste der ,,Six pièces pour orque' is belangwekkend door het groot con trast der twee thema's, een van on buigzaam hard en een van lieflijk ka rakter, die, doorgevoerd uitloopea in een peroratie, machtig an grootsch. S. Z. Expresbrem 58, te 9 uur des avonds Van Rotterdam vertrekkende, zal bij den a. s. winterdienst hier stoppen, zoowel voor het opnemen als uitlaten Van reizigers. Thans gaat deze trein hier „door". SPREKEN BIJ BEGRAFENISSEN. De redactie van de Nieuwe Haar- lemsche Courant maakt over ons ar tikel betreffende begrafenissen waar bij gesproken wordt, een veronder stelling, die, als we bet zoo mogen zeggen, kant noch wal raakt, name lijk dat de rede van deu heer Hols er de aanleiding toe geweest is. Op één enkel geval zijn wij niet gewoon conciusiën te gronden. Het artikel ls het uitvloeisel geweest van langdu rige overweging. Dat geen melding is gemaakt van het gebruik bij de Roomsch-Katholie- ken, om nimmer bij een graf te spre ken, vin-it zijn oorzaak natuurlijk hierin, dat het arikel benig en alleen handelde over de openbare begraaf plaats en over de daar bestaande gewoonte, om aan een graf te spre ken. Dat J. C. P. die gewoonte anders wilde regelen, neemt niet weg, dat hij zelf van het redevoeren aan een graf allerminst een voorstander is. Voortaan wat beter lezen, collega Militaire Zaken. De milicien. J. J. Franke, van het 10e regiment infanterie alhier, is toe gelaten tot sene detacheering bij het lager in Oost-Indiö. De milicien C. U. van genoemd korps moet wegens het niet naleven van artikel 120 der militiewat voor den tijd van 14 da gen bij zijn regiment onder de wape n-en komen. Muurschildering. De monumentale muur schilder iaig in de noorder-zij kerk der cathedrale kerk St. Bavo alhier, vervaardigd door den kunstschilder Jan. Ooster- man te Watergraafsmeer, zal de vol gende week geplaatst worden. Geabonneorden hebben het yoorrocht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 5S. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na da inzending. VRAAG. Ik heb een dagmeisje ge huurd en heb haar niet genomen. We-lke schade moet ik betalen? ANTWOORD. Ofschoon de nieuwe wet op het arbeidscontract nog niet in werking is, meenen wij in den geest daarvan te advizeeren, indien ■wij zeggengeef haar een week (huur. VRAAG. Ik ben 12 jaar geleden door mijn man verlaten en ben nu niet meer in staat mijn brood teveir- dienen, door ziekte. Waar moet ik mij vervoegen om kosteloos rechtsbij stand te verkrijgen, indien ik trach ten wil mijn man te verplichten om mij te onderhouden? ANTWOORD. Vervoeg u dan aan het bureau van consultatie, hetwelk den len en den 3en Vrijdag van iede re maand1 des nam, 11/2 uur zitting (houdt in het Paleis van Justitie. VRAAG. Hesft mevrouw het recht om een dienstbode, op de drie maan den gehuurd, 6n waarvan zij boord heeft, dat ze weg wil,. Zaterdag weg te zenden? ANTWOORD. Jawel, zonder opgaaf van redenen, maar dan moet me vrouw haar het volle loon betalen en anders moet die dienstbode zich ver voegen aan liet bureau van consul tatie (zie hierboven) om kosteloos rechtsbijstand te bekomen. VRAAG. Ik heb een huis gehuurd m>et huurcontract en- ben er uitge gaan veertien dagen vóór de tijd om was. De verhuurder heeft de sleutels aangenomen. Heeft de verhuurder nu recht op die veertien dagen huur? ANTWOORD. Wel zeker, de huur eindigt bij liet einde van den be paalden termijn, zónd-er dat eene op zegging noodig is en het aannemen van den sleutel is geen feit waaruit kwijt-schelding van huur kan worden afgeleid. VRAAG: Waar moet ik solllcitee- ren voor de maréchaussee? ANTWOORD: Meld u aan bij de hoofdwacht, Groote Markt. VRAAG: Hoe kan ik op de goed koopste wijze het batikken leeren? ANTWOORD: Naar wij meenen aan de School voor Kunstnijverheid. De kosten daarvan zijn niet zoo hoog. Kunt gij die toch niet betalen, verzoek dan eens om steun aan de Schuurman Schimmel van Outeren- Stichting, die voor dergelijke oplei ding in 't bijzonder is opgericht en waarvan Dr. H. Brongersma voorzit ter is. VRAAG: Tot wien moet men zich wenden om brievenbesteller te wor den? ANTWOORD: Tot den Directeur van het postkantoor. De sollicitant doet boter met zich persoonlijk aan te mel den: wanneer ook een schriftelijke sollicitatie verlangd wordt, zal hij dat wel hooren. CORRESPONDENTIE. Den Heer O. Uw vraag is beant woord in het vorige nummer. Den heer M. Ook uwe vraag ls reeds vroeger door een ander ge daan. Het antwoord is te vinden in 't nummer van Donderdag. Toen Is evenwel niet vermeld, dat de klant geld schuldig was. Stel u met hem in verbinding, dan zal hij wel betalen tegen uitlevering van zeep en kwast. Gelijk overstekenI Den Heer F. De andere partij heeft ook reeds de vraag gedaan. Zie ant woord in de courant van Donder dag. Maar dat de flets aan een an der verhuurd werd, is niet goed, daartoe miste de reparateur het recht. Bied hem nog eens betaling aan, dan zal hij de fiets nu wel afge ven. Den Heer X. H, Wend u tot de firma Schornagel, Klein Heiligland MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID De tentoonstelling van Orientaalsch borduurwerk, thans ln het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem ge opend, vormt een klein doch Interes sant geheel. Uit den aard der zaak kon een dergelijke tentoonstelling niet te uitgebreid worden; doch dit wordt ruimschoots vergoed door de d geslaagde kleurencombinatlen, waarvan op deze tentoonstelling te genieten valt. Zoo vinden wij ln het trapportaal uitgebreide verzameling ingezon den door de bekende import-firma v. Veen en Co. te Amsterdam, die hoogst belangrijk is. De uitgezochte inzen ding van mej. E. van Kerkhoff te La ren biedt even-eens veel belangrijks. De verzameling Turksche en Egyp tische borduursels zijn zeer merk waardig. terwijl de Chïneesche vrou- wencostuums met hun overvloedig borduursel in het bijzonder de aan dacht trekken. De veelvuldige motieven; zoowel wat compositie als wat uitvoering be treft, zullen zeker velen, die zich met d vrouwelijke handwerken bezig hou den, belang inboezemen. Muziek in den Hout. Matinée van het Ilaarlemsch Mu ziekkorps in den Hout op Zondag 27 September, des middags te half drie uur. Programma 1. Haarlemsche Schutterij Marsch, Kriens. 2. Jubel-ouverture, Weber. 3. Terpsichore, Fanfaisie Ballet, Ganne. 4. Souvenir de Mozart, Fantalsie, C oenen. 5. Ouverture Die Schone Galathé, Suppé. 6. Paraphrase über Koschatz Lied Verlassen bin 1, Reindel. 7. Potpourri a. d. Operette der Obersteiger, Zeiler. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week 1156 baden genomen, in dat aan den Koudenhorn 569. Schoolopziener: En welke verande ring onderging de kaart van Europa de laatste jaren? Schooljongen: Hij ls verleden jaar door Nelis de verver gevernist, mijn heer! DIE LUSTIGE WITTWE. We beginnen nu Lehar's „Lustige Witt we" hier wel zoowat te kennen. Gisterenavond beleefde het werk in onzen Schouwburg weer een opvoe ring door een ander dan hot hier be kende „Wiener Operette-Ensemble" ditmaal van het Metropol-Theater te Keulen, directeur M. Bruc-k. Nu behoort ongetwijfeld deze operette tot de soort, waarvan men met pleizier een tweede of derde voorstelling bij woont. Maar dan moeten toch de la tere opvoeringen liever niet in 't een of ander opzicht achterstaan bij de vroegere. En wie zich de keurige en vooral ook muzikaal waardevolle opvoeringen van het eerste Wiener Operette-Ensemble herinnert, zal het moeten toestemmen dat, was hier maar al te zeer het geval. Het heele stuk leek figuurlijk gesproken een toontje lager getransponeerd. Het kwam mij voor, dat verreweg de meeste zorg was besteed aan het uiterlijkvooral van de costumes was, voor zoover ik daarover kan oordeelen, buitengewoon veel werk gemaakt. Jammer, dat de hier getoonde goe de smaak zich zoo herhaaldelijk ver loochende waar het aankwam op het gesproken of het gezongen gedeelte \an het werk. Men scheen het be paald noodig te vinden alle vooral de wat gewaagde aardigheden in den gesproken tekst dik te onderstree- pen en elk heftig woord in den ge zongen tekst tot een wanklank te ma ken Deze laatste hebbelijkheid be dierf menig mooi muzieknummer, om er maar enkele te noemen het duet van Camilla en Valencienne, het „Marsch-Septett", het pittige Reiter- lied en Danilo's vertelsel ,,Es waren zwel Königskinder". Dit laatste zooals nog een en ander in Danilo's partij had al bitter weinig met muziek uit te staan. Daartegenover staan natuurlijk eenige muzikaal goede oogenblikken, zooals b.v. het mannenkoor in de eerste acte, Hanna's lied van het „Waldmagdelein", de Romanze: „Wie eins Rosenknospe" van Camilla en enkele ensembles, maar alles te za- men genomen kan het muzikale ge deelte niet anders dan heel middel matig- genoemd worden. Ook het hier en daar toch wel verdienstelijk wer kende orkest en de ambitie van den muzikalen leider vermochten- niet aan het geheel een karakter van ©eni ge artistieke voornaamheid te geven. PHILIP LOOTS. VERGIFTIGING LEIDSCHE KWARTIER. Een onzer medewerkers schrijft Nog zijn er enkele gezinnendie het onware praatje over levorvergiftiging voortzetten. Ter geruststelling van de vele bevreesden zij hier nog eens ge wezen op de verklaringen der docto ren in ons blad vermeld. Bovendien wetan de menschen niet of het komt van de varkens- of ossenleverll O. m. verklaarde een huisvrouw ons, dat zo Zondag 5 pond, zegge vijf pond, goedkoope druiven hadden ge geten, en daarop 's nachts ziek wer den. Ter illustratie diene, dat dit ge zin 's Maandags een bon aan den dokter moest vragen om melk te be komen 1 Geld was er niet meer. Ver schillenden waren ook naar hot cir cus geweest, hadden daar biar dronken en waren bezweet huis waarts gekeerd. Werkelijk, de bewoners van dit kwartier kunnen gerust zijn, van ver giftiging is geen sprake. Te hopen is echter, dat Zondag de politie zal op treden tog an ventera mot bedorven vruchten. Van den Rijksgymnastlekcursus, die reeds jaren onder leiding van den heer Van der Boom gehouden wordt, slaagden alle candidaten voor de la ger acte Gymnastiek Mej. Klok van Osdorp slaagde ook voor Middelbaar. A a n' r Ij d in g. Vrijdagavond heeft te Heemstede i&en aanrijding plaats gehad tusschen de stoomtram en een paard en wa gen van de firma Wed. J. Leupen Zoon, alhier. De wagen werd zwaar beschadigd en het paard ernstig ver wond, do stukken glas van do lan taarns zaten het dier in de borst. Het ongeluk is ontslaan door het opbreken voor de gasleiding, waar door de koetsier niot uit den weg kon en door de bocht de traan niet kon zien aankomen. Bond van Schietvereen. Men schrijft on's Beloofd de korpswedstrijd van bo- venganoemden bond op morgen (Zon dag) zeer span'nond te zullen zijn, daar ais e ereprijs een gouden me daille, aangeboden door mevrouw Visser van Hazerswoude, beschikbaar is gesteld, niet minder zal di)t het •geval zijn in den personeelen wed strijd, aangezien eèin zeer fraaie col lectie prijzen is aangekocht en het aantal met de schenkingen mede, nu reeds 22 bedraagt. De medaille voor den korps- en eenige prijzen voor den personeelen wedstrijd, zijn uitgestald in het siga renmagazijn van den heer C. Boon Pz., Anegang. G e v. V o o r w. Een broche bestaande uit Zeeuw- Bdhe knoopjes, een vulpenhouder, een fox-terrier, een jongensceintuur, een. zilveren halsketting waai-aan een medailjon, een lederen taischje, een handwagen beladen met bloemkool. HILLEGOM. De loting der Nat. Militie zal wer den gehouden te Hillegom op Maan dag 19 October a. a. des voormiddage te 111/2 uur in het gymnastieklokaal BENNEBROEIC. Het voorbereidend militair onder richt, cursus 19081909, zal voor jon gelingen uit deze gemeente te Hille gom worden gegeven. HAARLEMMERMEER. Op de verplichte hengstenkeuring, Vrijdag j.l., waren aangevoerd 36 hengsten. Afgekeurd werden de hengsten van A. C. van Nieuwenhuizen, L. v. Wijk, A. Roodenburg, P. Bier, D. de Vlie ger, wed. J. Maastkant, allen te Haarlemmermeer, en D. van Gende- ren, te Weespercarspel. Onder algemeene deelnefiiftig heeft Zaterdag 26 September de plechtige uitvaartdienst en daarna de kerke lijke begrafenis plaats gehad in de parochiekerk te Nieuw Vennep van den heer A. Suidgeest, lid van den Raad van Haarlemmermeer. Bij Koninklijk besluit ls tot meester benoemd de heer mr. A. Slob. ONGELUK. Wij vernemen, dat Vrijdagnacht de heer M. door het schrikken van het paard met zijn rijtuig ln de ringvaart geraakt is. De heer M. zwom zelf naar den overkant, do andere inzit tende is meer dood dan levend te voorschijn gehaald. Het paard is verdronken. SLOTEN. Onze predikant, Ds. W. van Rog gen, wien na 46 dienstjaren, waar van 20 jaar alhier, eervol emeritaat is verleend, hoopt 4 November zijn afscheidsrede te houden. IJMUIDEN. De Valserponf. Minister Bevers zal heden des mor gans ©en bezoek aan Veil sen brengen ter bezichtiging van de Velserponten. De iheer W. Passtoors, lid van de Tweedia Kamer, zal Z. E. vergezellen/ en burgemeester J. C. A. Weerfcs den minister begeleiden. Gestrand. Vrijdagmorgen strandde nabij Eg- mond het Engelsche stoomschip „Gal- fee", thuisbahoorende te Llanclly met een lading steenkolen, bestemd "naar Haanburg. In dien middag kwam het stooro- ecliip bij hoog water vlot, geassis teerd door de sleepbooten Adm. de Ruyter en Vischpioeg op Lloyds agreement. Motorboot gevohdleml Door den stoomtrawler Zeehond is te IJmuideu aangebracht een op 53 'gr. 86' N.B. en. 3 gr. 16' O.L. drijven de gevonden een nieuwe overdekte motorboot, „Gruno" genaamd. ZANDVOORT. In de dezer dagen gehouden verga dering van de Vereoniglng „Zand- voort's Feestcommissie" werd mede gedeeld, dat de inkomsten van het op 31 Augustus jl. gehoudien feest ten volle de uitgaven dekken De ballotage over drie personen, die zich als lid hadden aangemeld, werd uitgesteld, tot na de algemeene ver gadering, die in October gehouden zal worden.- Het inschrijvingsregister voor de lichting der Nat. Militie 1909 is ge durende 8 dagon ter inzage gelegd ter secretarie dezer gemeente. De loting zal plaats hebben te Haar lem ln den Doelen op Woensdag, 21 October a. s, des voormiddage te 11 uur.; rÓGING TOT MOORD EN ZELF- MOORD. In den melksalon, l'alelsstraat no. 8 te Amsterdam, heeft Vrijdagavond ij half twaalf een poging tot moord "^Vaelfmoord jolaata cebad. Op dat tijdstip stapte een ongeveer 25 jarige jonge man den melksalon binnen, liep op het meisje, dat achter de toonbank stond, toe, loste op haar eeu fechot en daarna een op zichzelf. Beide schoten misten. Verschrikt vloog het meisje, met een andere vrouwelijke collega, die de klanten bediende, de deur uit en den Dam op. Haar aanvaller, nog steeds met de revolver gewapend, volgde haar, zoodat zij voorbijgan gers toeriep hem te grijpen. Een postbeambte pakte hem daarop beet en ontwrong hem het vuurwapen, terwijl ook politie kwam toeloopen. •Het gevaar was geweken, maar bo vendien maakte eeu zenuwtoeval den dader verder onschadelijk. Hij zakte ireen en moest per raderbaar, welke ijlings van het bureau St. Pietershal ter plaatse was gezonden, naar het Binnen-Gastliuis worden overge bracht. Een onderzoek bracht de zekerheid, dal de jonge man niet verwond was. Hij werd vervolgens overgebracht naar het Wilheimina-gasthuis en is daar voorloopig opgenomen. Do oorzaak tot dit misdadig pogen schijnt in een liefdeshistorie te nioe- teu worden gezocht. De juffrouw, op wis geschoten werd, had van den da der een dreigbrief ontvangen, maar daarvan aan de huisgenooten geen mededeeling gedaan. KAMERVERKIEZING DISTRICT SNEEK. De Minister van Binnenlandsche Zaken,, overwegende, dat, tengevolge van het ontslag van den heer mr. S. de Vries Cz., eene verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Sneek, heeft be paald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 13 October, de stemming, zoo noodig, op Donderdag 22 October, en de herstemming, zoo noodig, op Woensdag 4 November. KWARTJESVINDERS TEGEN SPELERSI Er is wat nieuws onder de zon. Een stel Amsterdamsche kwartjesvinders beeft den strijd aangebonden tegen een academie de billard, die dezer dagen In de Gravenstraat aldaar is geopend. Gistermiddag en -avond lie pen zij voor het betrokken perceel op en neer en deelden onder voorbijgan gers een papiertje uit met den vol genden Inhoud: Speelhol. Een leder zij gewaarschuwd om dit speelhol niet in te gaan daar een ie der gevolgd zal worden om te onder zoeken waar of hij woont, om hen daarna te ontmaskeren als speler (gokker), hetzij aan zijn familie, pa troon of cliënteele. DE UITGEVER. Dit optreden was nu juist niet be paald een gevolg van wroeging over de vele slachtoffers, die de kwartjes vinders zelf met hun een twee drie- klaveraas hebben gemaakt, maar een poging tot chantage. Dinsdag reeds waren zij bij den houder der „academie" gekomen, hadden eenige herrie geschopt en toen liet hierboven afgedrukte papiertje laten lezen, ge volgd door de mededeeling dat... te gen betaling van f 100 zonder stoor nis kon worden doorgespeeld. Bij niet-betallng van deze som zou met de uitgifte van de „waarschuwing" worden begonnen en de affaire zoo veel mogelijk worden benadeeld. De houder der academie de billard ontbood als eenig antwoord op deze chantage-pogimg politie, en spoedig daarop begonnen de kwartjesvinders het papiertje te verspreiden. Gister middag en gisteravond hebben zij de verspreiding voor het perceel der aca demie herhaald, hetgeen nu en dan oploopjes veroorzaakte. Politieagen ten moesten voor doorloopen zorgen en een agent bleef voor de academie geposteerd, totdat deze reeds te 10 uur gisteravond haar deuren sloot. De klanten bleven weg, maar ook de honderd pop uit de zakken der kwartjesvinders. (Hbld.) ONGELUKKEN. Vrijdagmorgen Is aan de Westerka de te Rotterdam opgehaald het lijk van den 18-jarigen I), van W., ge woond hebbende aan de Sint Maria- straat no. 96. Hij sprong een aan varing vreezende, den 18en dezer in den mond der Leuvehaven uit een roeiboot eu verdronk. Zijn lijk is naar het doodenhuls op Crooswijk gebracht. Van het Rijnschip „Mannheim 44", liggende aan da Prins Hendrikkade W.Z. te Rotterdam, ls da 17-Jarige matroos J. A. L. vermoedelijk uit hét gangboord in de Koningshaven ge vallen en verdronken. Hij is niet we der Op de werf „De Schelde" te Vlis- slrgen is een 19-jarig joiigmensch van een in aanbouw sijnd schip gevallen on dood opgenomen. Door de tram, die te ruim 9 uur te Doeünchem aankomt, is Vrijdag avond tusschen Anholt en Isspïburg de fabrieksarbeider Zuidbroèk over reden an gedood. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. De bij het tramongeluk' tusschen Arum en Witmarsum verwonde land bouwer Kuipers, die ter verpleging naar Harlingen werd overgebracht, ls im het ziekenhuis overleden. EEN ZONDERLING. Dezer dagen overleed te New-YorË de Italiaansche milllonair Moroslni, over wien de merkwaardigste verha len ln omloop waren, als go\ olg van het door hem geleide kluizenaars, leven. Gedurende de laatste tien jaar .werd niemand tan zilnen huize ont vangen. Het prachtige palc-is, door den mlllionair en zijn gezin bewoond, was dan ook in geheel New-York be kend als „the House of mystery"; nu, na den dood van den eigenaar, te eindelijk het geheim van zijn leven geopenbaard. Tien jaar geleden, op het tijdstip dus. dat de woning voor een leder gesloten werd, had de jongste doch ter van den millionair, een beeld schoon meisje, het ongeluk door een hond gebeten te worden, en wel zoo, dat haar gezicht geheel en al ge schonden was. Ten einde zijn doch ter het grievend medelijden van het publiek te besparen, onttrok de mil jonair zich voortaan geheel aan zijï drukke conversatie. Niemand, beha'- ve de naaste familieleden, heeft miss Morosini ooit meer aanschouwd. Alle spiegels werden uit de woning ver wijderd, en nooit roerde men de vree- selijke gebeurtenis ln haar tegen woordigheid aan. Een andere dochter ontvluchtte het ouderlijk huis en voorzag door piano lessen in haar onderhoud. Morosini wilde haar niet meer als kind erken nen, Thans blijkt echter, dat zij zijn voornaamste erfgename is. Een darde dochter werd jaretti gele den door een politieagent van een wissen dood gered. De man denkt binnenkort met een dollarprinses in t huwelijksbootje te stappen. De Amerikaansche oefen-kruiser Yankee is gestrand op het rotsachtige eiland Martha's Vineyard aan de zuidkust van den staat Massaschuselt, Het schip bevindt zich in een ge vaarlijke positie; een afdeeling van het voorschip staat vol water. Awsterdamschs Beurs. Openingskoersen van 26 Sept. 1908. medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. Russen 92 3/8, Consols 80 3/8, Hope's 811/8. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 111/8 on 43 3/4. TABAKS-A ANDEELEN vast. Bind- jey 85, Deli 41-4, Medan 266, Nieuwe Asahan 125, Rotterdam Deli 365, Se- neinbah 390. PETROLEUMAANDEELEN op zelf de koersen: Koninklijke 291, Moeara Enim 141 3/4, Sumatra Palembang 111 5/8, MIJNAANDEELEN onveranderd: Pref. Ketahoens 196, Redjang Lebong 930, Great Cobar 105 1/2: DE AMER1K. MARKT opende prijs houdend: Atchison 87 7/8; Denver 27 1/2, Erie 29 3/8, Kansas 27 1/2, en 61 1/8, Missouri 30 1/2, Rock Island 20, Southern Railway 21 5/16, Southern Pacific 103, Union Pacific 109 3/8160 Wabash 12 3/8, Steels 45 3/8, Carren 39 1/4. CULTUURWAARDEN vast: Vor stenlanden 128 1/4, Ned. Ind. Han delsbank 135. BOHEEMSCHE LANDDAG. PRAAG, 25 Sept. (Reuter.) Bij den •aan/vang van da zitting van den Land dag heden, protesteerde de afgevaar digde Pergeldt rut naam van de Duitsche afgevaardigden tegen het onwettig karakter der zitting, op het ©ogenblik toen de landraaarschalk woord wilde geven aan den afgevaar digde Wtist, ter voortzetting van zijn gisteren afgebroken redevoering. De Tsjechen applaudisseerden, ter wijl aan Duitsche zijde groot ru moer werd gemaakt met fluiten, schel len, teompetten en lessenaars. Er weer, .onken kreten „Sluiting „Sluiting I" De Duitschers zongen drie coupletten van de „Wacht am Rheiu". Het rumoer duurde voort (totdat de landmaarschalk de zitting ophief en verdaagde tot Woensdag. BRAND IN DE ANTWERPSCÏIE HAVEN. ANTWERPEN, 25 September. (Reu ter). In de haven is een zware brand uitgebroken. Volgens sommigen zou den de algemeene pakhuizen in brand staan, volgens anderen scheeps bouwwerven. Niets is tot dusver m°t zekerheid bekend. Er wordt op ouderzoek uit gegaan. ANTWERPEN, 25 Sept. (Reuter.) Noch de algemeene pakhuizen noch scheepsbouwwerven zijn door het Yuur aangetast. Evenwel zijn door den brand vernield twes groote pak huizen en twee houtwerven, gelegen in da Indische Straat, terwijl een ge meenteschool bedreigd wordt. ANTWERPEN, 26 Sept. (Reuter. Om (half éen hedennacht was de brand bedwongen. Tegien de eerst 'uitgesproken vrees in is de aan gei tI elite schade niet van beteekenis. ONDERTROUWD Sept. 28. F. A. C. Holkenn ©n M. G. D. Duinker.- BEVALLEN Sept. 25. J. J. BeekKuper, z.H. A. Spoor—Kenmik, z.J. A. Muller— Van Dam, d.A. M. v. d. Berg— Rruijd, z. 26. D. NaëijeHageadijk z. A. PcthoffVan Duist, d.E. H. Kenselaar— Zatndvoort, d.H; G. y> Kordedaar—V, Landen, d,_ BENNEBROEK. OverledenN. Kromhout,, oud 2 ij- Ondertrouwd i W. van Dalen en I&. Wolzat. SPAARNDAM, Bevallen3. Vermeeren, gsb. Bl%' ming^ 2 d. HILLEGOM. Ondertrouwd j J, A. Gerritsen M C. M. Uphus j G. C. <te Roo en A. Mansum. GebrouwdA, Langeveld en L. vatf- ■Es; P. J. Mulder en P. A. Q. öveaè voorden. Bevallen i A. M. x. Maria—KLeflL Af

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2