Sport ea Wedstrijders Koloniën vangen uit Venezuela, brengt de in- jiavmatio, dat Venezuela het verbod, idat passagiers uit Curasao in. Vene zuela mochten landen, heeft inge- (trokken, een maatregel, een 6 weken fgeleden genomen naar aanleiding Van den gespannen toestand tus- 'schen Nederland en Venezuela Het \-erkeer tusschen Cuxagao en de reipu- bliek is tot nu toe onmogelijk, daar jbieff nog geen Venezuelaansche c-cm- éul is, die de vereischte papieren voor IWrtrekkeiiicLe passagiersbooten kan 'feekeiien. DE STEENWORP IN HET KONINKLIJK SALONRUTUIG. Naar aan „Het Vad." uit Apeldoorn 'gemeld wordt, is na een onderzoek door de politie gebleken, dat niet 'm et opzet een steen naar het lae- ge salonrijtuig is geworpen. BUITENGEWONE WEDDENSCHAP. Een zeer buitengewone wedden schap Is te Londen aangegaan tus schen Lord Rosslyn en Sir Hiram Maxim. Lord Rosslyn beweert, dait hij een systeem heeft uitgevonden, "dat hem aan de roulette-tafel steeds ï&l doen winnen, en waarmee hij al tijd de bank kan laten springen. Sir Hiram Maxim houdt vol, dat dit on mogelijk is. De Inzet van Lord Ross lyn is 125,000 gulden, Sir Hiram Maxim heeft aangenomen ditzelfde bedrag te betalen, wanneer hij de (weddenschap verliest. Zaterdag begon liet spel. Lord ■Rosslyn verloor 2250 gulden. Maan- 'dajg nam hij opnieuw zijn plaats aan Ida roulette-tafel in. Nadat hij drie .kwartier gespeeld had, was zijn ver lies 16,685 gulden. Maar nadat hij ?s middags 428 partijen gespeeld had, had hij 5000 gulden gewonnen. Dit heeft zijn verlies echter nog niet goed gemaakt. Lord Rosslyn mag niet (meer dan 5000 pairtijen spelen. Is de bank dan nog niet gesprongen, dan heeft hij de weddenschap verloren. VERVOER VAN GEVOGELTE. In het vervolg wordt bij de Staats spoorwegen geen levend gevogelte in kisten vervoerd naar Duitsehlamd Aangenomen, wanneer die kisten geen openingen in de zijwanden hebben, Waardoor voldoende lucht kan Inko men of wanneer die kisten naar het oordeel van het station van af zending niet hoog genoeg zijn, zoo dat de dieren daarin niet ongehin derd kunnen staan. Verder mogen an dere goederen niet op die kisten, kooien of manden worden geladen en dezen zijn zelfs slechts dan over el kaar te laden, wanneer door het aan brengen van lijsten of latten gezorgd Wordt, dat tusschen den bodem van de boveai'geplaatste en het deksel van de daaronder geplaatste kist of mand, een ruimte van minstens drie oentimeter hoogte vrijblijft. Bij niet voildoen der lijsten of latten worden de kisten of manden niet vlak op el kander, doch dwars over elkander ge. laden, zoodat steeds een voldoende luchtstroom verzekerd is. Zendingne die aan bovenbedoelde reglementaire voorwaarden niet voldoen, ziullen door de Duitsche spoorwegen aan de grensstations worden geweigerd over te nemen. (P. G. Ct.) GOED 'AFGELOOPEN. In het Zeister-kamp, legerplaats na bij Soesterberg, had dezer dagen een on geluk plaats,, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. De mibcien K., van het 9e regiment Infanterie, zag bij het oprollen der tent van luitenant-adjudant A., een revolver aan diens krib hangen. De goldaat nam het wapen in de handen, bekeek het eens nauwkeurig, spande de haan en legde schertsend aan op den dichtbij staanden schildwacht. De haain ging over, zonder dat er verder iets ongewoons plaats had. Ii-.tusschen speelde de milicien, die nog nooit een revolver ln de handen had, steeds door met het gevaarlijke wapen. De haan werd opnieuw ge spannen, r.og eens werd gemikt, ein delijk trok hij nog eens af en plotse ling weerklonk tot aller schrik een schot, met het noodlottig gevolg, dat hij zichzelf door de hand schoot. Dit voorval bracht vrij wat op schudding in het kamp teweeg. De luitenant-adjudant, die volgens mi litaire voorschriften, geen met scherp geladen wapen in de legerplaats mag hebben, heeft den kolonel van het regiment direct met het voorgevallene in kennis gesteld. De milicien werd voorloopig in het kamp verbonden en bevindt zich nu in het militair hospitaal te Amers foort. Zijn toestand is bevredigend. Waarschijnlijk zal hij twee vingers aan de linkerhand moeten missen. GESTRAND. Op 17 dezer is achter Pieterburen een schip gestrand, ongeveer 10 mi- huten van den Zeedijk. Eerst als de wind uit het Westen komt waaien, is er kans, dat het vaartuig over do Wadden kan verder zeilen. De be manning bestaat uit twee personen een jonge man en een jongen. De jonge man noemt zich Van D., Jur. 'doet. te Leiden. Met zekeren argwaan wordt hij door de kustbewoners ont- vangen men heeft een uniform bij dezen student gezien, en nu houdt men hem voor een officier uit Duitscliland. Hij teekent het strand af, met het oog op de wetenschap, maar dat wekt het vermoeden van spionneeren. Dagelijks wordt het schip op het strand bezochtmen kan er blootsvoets komen. ONZE INLANDSCHE TABAKSTEELT. Te Wageningen werd in vroeger tijden een zeer bloeiende tabaksteelt gedrevenin ronde cijfers beliep de productie van 600,000 tot 700,000 pond per jaar. De achteruitgang der prij zen deed de Droductie verminderen, totdat In 1888 absoluut geen tabak meer verbouwd werd. Had men wel jaren gekend dat 32 per 50 Kg. werd (Ontvangen, toen was de verkoopprijs tot 8 gedaald, een prijs, die de teelt pnmoge'ijk maakte. De laatgte jaren is echter de inlandsche tabak steeds faooger betaald, in de Betuwe, Maas to Waal. Rhenen en Amerongen is het bedrijf nu zeer loonend. Met het pos daarop willen de landbouwers onder Wagerüngen opnieuw de ta baksteelt ter hand nemen. Vorige jaar is er reeds een begonnen, de landbouwer B. D'eze ontving voor zijn gewas f 18 per 50 Kg., do geheele plant. Dit jaar verbouwon vier land bouwers tabak, totaal is er ongeveer 20 H.A. mede bezet. De oogst wordt geschat op 15,000 pond. BRANDEN. Te Lin.no (Limburg) ontstond door onbekende corzaak brand bij den landbouwer M. S. Huis, schuur en stalling werden in korten tijd in de asch gelogd. Mede verbrandden de inboedel, een koe, twee varkens en het pluimgedierte; .Verzekering dekt de schade. KLEERMAKERS EN HUIS INDUSTRIE. In een te Amsterdam gehouden vergadering van den Bond van Ne- derlandsche Kleermakerspatroons- vereenigingen waarin patroons uit allo deeien des lands tegenwoor dig waren besprak de heer G. L. Domhoff van 's-Gravenhage de af schaffing van de huisindustrie, wat z. L in het belang der patroons zou zijn, waar vooral gestreefd wordt naar reinheid en hygiëne, om be smetting tegen te gaan. Hoe het hij veel kleermakers gesteld is, weten slechts enkelen. Volgens den spreker kan verbete ring gebracht worden door oprich ting van algemeene werkplaatsen. EEN STRAATTYPE. Men schrijft uit Gouda aan het Va derland Bijna zijn geheele leven had hij niets anders gedaan dan.... ja, dan wat Veelal zag men hem bij sluizen en bruggen, de groote en kleine schippers een handje helpen met het vastmaken van een touw, het trek ken door de brug, het doen van bood schapjes, enz. En dan kreeg hij een kleinigheid, een stuiver, een dubbel tje, ja, zelfs wel eens een kwartje, van een royalen schipper, die een goed vrachtje had. En hij, de hand langer, werd langzamer hand een type, die ieder kende, een type, die graag een borrel lustte en zijn stui vers een dubbeltjes voor het meeren- deel ook daaraan besteedde. Of het daarvan kwam, dat hij niet zoo vast meer ter been was Hij was bezig met het uitoefenen van zijn vak, het helpen van een schipper, die met zijn schuit in de Mallegatsluis lag. Plotseling valt D. S. voorover van den wal op 't schip en blijft voor dood liggen en de in middels to hulp geroepen geiïeesheer constateerde niets anders. Zoo kwam de ruim 60-jarige Dirk aan zijn einde. ANTWOORD VAN Z. H. DEN PAUS. Op het op 1 September j.l. door de „Federatie der Vijf R. K. Diocesane Organisaties" aan den H. Vader ver zonden adres van gelukwensch, werd dezer dagen het volgende antwoord ontvangen. Den Heer W. PASSTOORS, President van de Fed. der Kathol. Werkl.-Org. Waarde Heer 1 De H. Vader heeft mij de eervol'o taak opgedragen, u zijne gevoelens van dankbaarheid en vreugde over te brengen voor het adres, dat de Fe deratie der Vijf Katholieke Werklie den-Organisaties in Nederland hem hebben gezonden bij gelegenheid van zijn gouden priesterjubilé. De verheven jubilaris heeft met de hoogste goedgunstigheid de wen- schen aanvaard, die gij, mijnheer de president, de goedheid hadt hem bij die gelegenheid aan te biedenen de gevoelens van gehechtheid en toe wijding, die gij hebt uitgedrukt, zijn een vertroosting geweest voor het hart van Zijne Heiligheid. De H. vader vormt de beste wen- schen voor den bloei en de uitbrei ding der Federatie, en terzelfder, tijd verleent hij een bijzonderen zegen aan de leden van het bestuur en aan al de goede Hollandsche werklieden, behoorende tot de vijf Organisaties. Aanvaard, mijnheer de president, de verzekering van mijn hoogsten eerbied. De zaakgelastigde van den H. Stoel, R. GIOVANNINI. TE VEEL BETAALDE BELASTING. Eenige weken geleden deed een be richtje uit Dokkum in de pers de ron de betreffendeden ontvanger aldaar, die in sommige gevallen 100 pet. van de belasting ontving, terwijl slechts 85 pet. invorderbaar was, waardoor later moeilijk te constateeren was, wie 85 pet. en wie 100 pet. had ge stort, daar op het belastingbiljet na tuurlijk slechts voor 85 pet. was vol daan geteekend. De „Tel." verneemt nu, dat deze zaak een eenigszins verkeerden in druk heeft gemaakt, van oneerlijk heid moet in geen geval sprake zijn. De gewoonte is, dat de aanslag op di kohieren op 100 pet. wordt be paald, waarvan dan later èerst 85 pet. wordt invorderbaar verklaard, terwijl als er geld noodig mocht blij ken te zijn, later van de 15 pet. zoo veel wordt ingevorderd als noodig mocht blijken. Nu kwamen velen, die Het geld hadden liggen, in eens de 109 pet. storten, om het te veel betaalde even tueel later te kunnen verrekenen met andore belastingen. De ontvanger nam hier vrede mede, doch vergat van enkele stortingen het te veel ont- vangene apart te boeken. Hierdoor ontstond de geheele zaak. Do opposi tie, die meende, dat do ontvanger reeds lang had moeten plaats maken voor een jongeren, nam de gelegen heid te baat, hem in verkeerd dag licht te plaatsen. Inmiddels heeft de ontvanger het te veel ontvangene ge restitueerd en ia ook door den Raad genoegen genomen met zijn verkla ringen. DE NIEUWE POSTWET. De Staatscourant bevat thans de Poshvet, zooals die het laatst is ge wijzigd. De wet treedt den lston Oc tober in werking. De voornaamste bepalingen zijn maandbladen zullen ook aan het port van nieuwsbladen onderworpen zijn. Het port bedraagt voor brloven van een gewicht van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 200 gram 10 cent, boven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daar boven behoudens dat hot port van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram, te bestellen bin nen den kring van het post- of hulp kantoor, waar die ter post is be zorgd, bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 1 1/2 centvoor eiken anderen brief van niet meer dan 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken be draagt Voor gewicht t.ot en met 500 gram 1 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot én met 750 gram 12 1/2 centx boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2 1/2 cent daarboven. Het eerste lid van artikel 6 van voormelde wet wordt gelezen als volgt Het port van nieuwsbladen met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nummer of exemplaar voor een ge wicht van niet meer dan 55 gram 1/2 cent, boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder ge wicht van 50 gram of van een ge deelte van 50 gram 1/2 cent daar boven. VLOEKEN IN HET LEGER. Aan de „Nbr." schrijft een oogge tuige over dé fort-manoeuvres in het land van Altena en zegt Ik heb me bij de verschillende ge sprekken, die ik van de manschap pen onderling heb aangehoord, ge- ergerd over het ontzettende vloeken. Was ontevredenheid hiervan de oor zaak, ik weet het niet, doch het was meer dan erg. Van onder-officieren, behalve van een sergeant-majoor, die verbazend uitpakte zeker om door krachtsuitdrukkingen aan te vullen, hetgeen hem aan krijgshaftig uiter lijk ontbrak heb tk geen vloeken gehoord, doch bij de gewone man schappen was het schering en in slag. Er wordt wel eens beweerd, dat het vloeken onder de soldaten tegenwoor dig reeds heel wat minder is dan vroeger, doch als je de lui zoo bezig hoort, dan is de verbetering op dit gebied m. I. gelijk aan nul, komma, niks. Hoe is e? ook trouwens verbete ring te verwachten, zoo lang er on dei- de allerhoogste rangen der militaire hiërarchie, nog mannen worden ge vonden, die zich niet schamen, om hunne bevelen gepaard te doen gaan met vloeken en ruwe taal. PROF. HARTMAN OVER DEN GROENTIJD EN DE DAMES STUDENTEN. Prof. Hartman, die het rectoraat der Leidsche Hoogeschool overdroeg aan prof. Verdam heeft bij die gele genheid merkwaardige dingen ge zegd. Allereerst over den groentijd. Spr. bleef den grooten misstand van den groentijd betreuren, een misstand echter, die niet gemakkelijk scheen weg te nemen. „Het collegium zoo vervolgde spr. deed en doet nog steeds het onmogelijke om de kwade gevolgen er van te keeren. Als nu maar de studenten willen medewerken, en vooral zij, die vain hun groentijd de jongste heugenis hebben, wel verre, van op gansch on ridderlijke wijze hun leed to willen verhalen op onschuldigen, zich ern stig voornemen hun jongere broeders zoo te behandelen als zij zelf door hun oudere broeders hadden willen behandeld zijndan vreest spr. Yan den groentijd, al blijft hij het een afkeurenswaardig gebruik vinden, althans niet het ergste." Aan het slot van zijn rede had de professor het over de daraes-studen- ten. Een voorstander van het studee- ren door meisjes bleek hij niet te zijn, „In het huwelijk, althans in het huiselijk bedrijf, zeide spr., daai is de natuurlijke plaats der vrouw. Hij wees hoe dichters en grootste schrij vers van alle eeuwen dit doen uitko men. Hun aller betoog is, de ware vrouw, de vrouw in 't huisgezin, is een soort heilige, een priesteres van den huiselijken aard, tot wie wij eer biedig opzien; voor de vrouw, die een bezoldigde betrekking bekleedt heb ben wij de achting, die wij lederen man toedragen, die op eerlijke wijze zijn brood verdient... maar ook niets meer. Ten slotte zclde spr., dat een meisje gaat studeeren in de letteren, rechten, desnoods de theologiee dat is nog zoo erg nietk zegt spr., aangeno men althans dat do ervaren medici het mis hebben met hun bewering dat de lichamelijke constructie der vrouw en haar zenuwgestel tegen de ver moeienissen der studio niet zijn 'op gewassen. Maar dat zoovele vrouwen in de medicijnen studeeren gaan, dat vindt spr. wel erg, zeer erg zelfs. Want dat de meest walgelijke ziekten in het hijzijn van Jonge mannen, ook voor haar zullen worden behandeld, dat vindt spr., (dio een voorbeeld aanhaalde) ergerlijk. Nu pas begrijpt hij wat hij meer dan één medische studente, die haar studie reeds geheel of bijna geheel had volbracht,, heeft hoören verkla ren: als ik alios had gewete,n was ik liet nooit begonnen." VERGELIJKENDE SNELHEID EN REMPROEVEN. Een comité van afgevaardigden van de Nederlandsche Automobiel club, den Algemeen en Ned er land schep Wielrijdersbond, den Nationa- leta Bond voor Vreemdelingenverkeer en de Nederlandsche Molorwiolrlj- dersvereeniging zal op Dinsdag 29 dezer op den 6tra.ndboulevard te Sche- venAngen vergelijkende snelheid- en remproeven doen houden, welke ten doel zuilen hebben, ten overstaan van autoriteiten door geaccrediteer de tijdopnemers en een beëedigd landmeter notarieel te doen vaststel len lo. welke snelheden door verschil lende rijtuigen en vrachtwagens, wielrijders en voetgangers dagelijks lm normale omstandigheden op den openbaren weg bereikt worden 2o. binnen welkenafstand motor en andere rij tuigen bij gelijke snel heid na een onverwacht gegeven sig naal kunnen stoppen. Tot bijwoning van die proeven wor den uitgenoodigd de ministers, de le- don van de Eerste en de Tweede Ka mer dor Staten-Geueraal en van do rechterlijke macht in Den Haag, af- deelingsehefs der betrokken departe menten, hot provinciaal bestuur van Zuid-Holland, het gemeentebestuur van 's-Gravenhage, politie- en ande re autoriteiten en de vertegenwoor digers dor .Nederlandsche pers in den ruimsten zin, terwijl aan het publiek vrije gelegenheid zal worden gelaten do proeven bij Ie wonen. ING EZ<> D EN M E1 EDEELINGEN a 30 Cts. per regel. VERWAARLOOST NOOIT UW NIEREN. Leest omtrent dit vuorval en zijne genezing. De Heer W. Scliilleuians, wonende te Wijkertneer (gen neen te Beverwijk), deelt ons mede: „Het is thans reeds ruim vijf jaren, dat ik geteisterd werd duur een hevige pijn in den rug en lendenon; ik had eveneens zeer veel las-, van duizei.ngeu en scheme ringen vuur de oogen. Be urine kwam met oen pijnlijk, branderig gevoel en was meestal erg truebel, terwijl zich daar veel bezmiisel in bevond. W an- neer ik 's morgens opstond, was ik zpo moede, dat het mij de gruoiste moeite kustte om up uaja beenen te staan en dat afgematte gevoel verliet nuj niet gedurende den dag. ik sl.ep onrustig en sedert langen tijd had ik geen goeden eetlust. Het was mijn geluk, dat ik kennis maakte met Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, want daaraan heb ik bel te danken, dal ik reeds na een paar- dagen een groo te verlichting kon bemerken. Na één doosje te hebben geledigd, kon ik bij na niets meer van de vroegere ellen de bespeuren, ik wil mij thans geheel en al genezen, door middel van Uw pillen en zal daarom hiermede nog eeuigen tijd doorgaan en waai' ik kan, zal ik inmiddels Lw uitstekend geneesmiddel aanbevelen." Een bericht van ruim twee en een lialf jaar latex luidt: „Ik kan weer alle werk verrichten en gevoel mij ge zond en frisch. Uw pillen hebben wonderen gedaan en ik kan U er niet genoeg mijn dankbaarhe.d voor betui gen." (w.g.) W. Schillenians. Past op, dat gij duidelijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen vraagt, dan kan er geen vergissing plaats heb ben. De handteekening van James Foster komt voor op elke doos. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Ileeren J. van Gulik, Zijlstraat 1)8; J. J Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Uit de Arbeiderswereld UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE, lu de afgeloopen week daalde het aantal werklooze diamantbewerkers opnieuw en wel van 1101 op 856. Als werk 1 oozen-u i tkeering werd aan 622 personen 3347,25 uitbetaald. DE TOESTAND TER WESTKUST VAN SUMATRA. Men schrijft aan de „Java-Bode' hot volgend© „Ditmaal heb ik u wat lang opeenig bericht van me laten wachten, maai de gelegenheid ontbrak mij en voel nieuws is er met, In hot Loeboeh Basocnschö, dat op zoo'n schokkende wijze do vorige maand "de aandacht trok, is hot rustig. De meeste deelne mers aan die verraderlijke overvallen zijn gearresteerdnog enkelen zwer ven in do wildernis rond, opgejangd èn door de militairen èn door de be volking. Menggapoh heeft de belasting voor hdt hooi o jaar reeds betaald (dit Is oene strafmaatregel) en het innen in de andere gedeelten van deze onder- afdeeling hoeft zonder stoornis plaats. Op do pasardagen wordt op alle pa sars geslacht een, wat meer zegt, hot vleesch, niettegenstaande de ver hoogde prijs, door de Maleiers ge kocht. WLo dan ook door deae streken wandelt, zal weinig merken van eene „tot wanhoop gebrachte bevolking". F;n zoo zal hot wel zijn in het hoele gouvernement, want nergens woTdt moer op ornstJgo wijze die. rust ver stoord. De telegrammen van den gou- nour molden slechts opvattingen van vroegere verzot-leiders en onruststo kers, die voor een groot doel gedros te dwangarbeiders zijn, of lieden, die al wat op hun kerfstok hebben gehad. Toch moeten we steeds op onze hoede zijn, zooals we dat overal moeten zijn waair de geestelijkheid fanatieke aan hangers telt. We moeten er ook reke ning mee houden, dat verscheidene heeren van don toestand partij trek ken om er een duitje aan te verdie nen. Dit slaat voornamelijk op de gooroe's, welke de leer der onkwets baarheid verkondigen. In de „Suroatra-bode" van den 27ecn JuH komt een bsricht voor uit Moaai-a Saboeh, omtrent het voorge vallene met de pontrolew Gooszen. Daar wordt o. a. in vermeld, dat te Loeboek Gadang do bevolking word opgeroepc-n, on de djaksa haar toe sprak, uitleggende de billijkheid der belastingheffing. „Toon was ra-en ge rust (Juist, eeno bevestiging van hetgeen wij steeds beweerd heb ben, voegt hot blad er aan toe). M. i. levert dit zoowel een bewijs, dat mon in eon zéér korten tijd den monschen het redelijks van deze be lasting kam aantoonen als ze tem minste begrijpen willen. Verder wil ik mij de opmerking ver oorloven, dat men nergens den Ma- leier een belastingbiljet zal opge drongen hebben, zonder eonigem uit leg, of, zander In de meening te heb- Hoti verkeerd, dat hij reeds was inge licht. De gewone regel die gevolgd \v 't, is, dat de besturende ambte de volkshoofden (panghoeloe's ,xo) om zich verzamelt, hun de zaak uitlegt, met het verzoek hot op hun beurt den anale boewah's te doen. Wellicht zijn, in bovengenoemd geval, die panghoeloe's daar nalatig is gebleven. 1-Iet verzet is uit. Als we nagaan, dat de westkust ongeveer 1.300.000 inwoner^felt, dan merken we, dat slechts een klein deel in opstand kwam, em, daarbij nog lettende op den korten duur van hot feitelijke ei zet, dan kunnen we naar mijn be- scneiüeji nieeuing, niet van een „volksopstandspreken, zooals ver schillende bladen dat willen doen vuurkomen. kort Nieuws. De Duitsche Rijksdag zal 4 Novem ber zijn arbeid hervattende Pruisi sche Landdag kunit 20 October weder bij een. De Oo'Stenrijk-Hongaarsche Staats courant publiceert de verloving van aartshertogin Kenata-Maria, dochter- van aartshertog Karl-Stephan met prins Hierorymus van Radziwill. In Portugeesche politieke kringen spreekt men over een mogelijk hu welijk van den koning van Pcrtugal niet de oudste dochter van den prins v an Wales. Diplomatieke onderhande lingen heeten reeds tusschen de bei de hoven aangeknoopt te zijn. In 1909 zou koning Manuel zich in verband met deze plannen naar Londen bege ven. Daar de jonge dame in kwestie den leeftijd van... elf jaar bereikt heeft, zul er nog wel eenigen tijd mee heen.- gaan, voor en aleer dit beweerde hu welijk zal plaats hebben. Het Belgische spoorwegbestuur gaat 40,000 accaciaplanten en 20,000 doorn struiken aankoopen. Die jonge boom- kens zullen voorloopig geplant wor den in de gronden, welke voor het oogenblik ongebruikt zijn, langs de spoorlijn van Brussel naai' Antwer pen, te Weerde en aan de statie van .uuizen. Later zuilenzij dienen voor de beplanting langsheen de spoor lijnen, 1-Iet Protestantsche Rijksverboud, in Engeland, heeft van een ambte naar van het ministerie van biimen- landsche zaken een brief gekregen, luidende„De minister verzoekt mij u te melden, dat de koning kennis heeft genomen van uw brief van 5 September. Er is nooit sprake van geweest, dat de koning den legaat, iLuen de paus naar het eucharistische congres heeft gezonden, zou ontvan gen. Alle berichten dienaangaande waren ongegrond." Volgens de „Nat. .Ztg." zal de door de Duitsche regeering voorgenomen verhooging der belasting op tabak zich bepalen tot een banderollen-be lasting op sigaren en rooktabak en een verhooging van doze belasting op sigaretten. Het internationaal perscongres te Berlijn heeft aan den üuitschen Kei zer telegrafisch een huldebetuiging gezonden. Do Keizer antwoordde met een woord van dank en knoopt daar aan den wensch vast, dat de te Ber lijn aangeknoopte betrekkingen zul len worden gesteld in dienst van de hooge beschavende taak, welke de in ternationale pers heeft. Heden zal te Londen Lord Fitzmau- rice aan het ministerie van buiten- landsche zaken de afgevaardigden voor het internationale congres voor zadekundig onderwijs ontvangen. De Times bevat de lijst van de man nen, dio verschillende regesringen op bet congres zullen vertegenwoordi gen. Zoo laten zich vertegenwoordi gen de regeer in gen van België, Bul garije, China, Engeland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, Italië, Ja pan, Mexico, Pruisen, Roemenië, Rus land, Spanje, Turkije en de Veree- nigde Staten. Maar Nederland vinden wij op de lijst niet. Thans heeft van regeeringswege te Toulon de begrafenis plaats gehad van de ongelukkigen, die bij de ont ploffing op den kruiser „Latouche- rréville" om het leven kwamen. De gezondheidstoestand der Russi sche keizerin geeft haar omgeving nog steeds reden tot ongerustheid. Bij het afsluiten der zoo juist tus- scheai de Turksclie regeerlng en de üttomaansche Bank tot stand geko men leenlng vom 4.700.000 T. P., had volgens het oud „gebruik", de minis ter van Financiën, als „provisie" on geveer 90.000 gulden moeten krijgen; ditmaal echter droeg hij deze eom af aan staatskas. Ten gevolge van kortsluiting ls brand ontstaan Ln de smolterijen van de garages te Suresnes, naast de groote automobielenfabriek van Dar- racq. Niettegenstaande de spoedige hulp van brandweer en militairen, zijn de gebouwen geheel vernielcL De fabriek kon met veel moeite bevei ligd worden. De schade bedraagt 200,000 £r. Volgens berichten uit Londen hou den de groote Engelsche spoorweg- maatechajpDitea jdcb bezi« met bit pion om allo Engelsen© spoovv/gen onder één bewind te brengen. Mon denkt door dezo trust de bestaande4 concurrentie te verminderen, waar door do vervoerprijzen zullen stijgen, terwijl do winsten grooter worden. Boven dien s er neg een tweede to- den. Eenige ministers, waaronder Eloyd George en Winston Churchill wenschen alle spoorweglijnen aan den staat te brengen, waartegen de trust wil waken. De koning van Spanje heeft gene raal d'Amado, den aanvoerder van do Franschö troepen in Marokko,hot' grootkruis van. de orde van mllital-*' re verdienste verleend. Do boestand van den koning vani Roemenië is weder verergerdsinds eenige dagen lijdt, de vorst weer aan heftige maagkrampen, en ondanks de officieuse mededoelingen is er geen verbetering geconstateerd. Met het oog op zijn beden kei ij ken toestand heeft de koning het voorgenomen be zoek aan het Weensche hof definitief opgegeven. Uit Washington wordt bericht, dat de cholera te Manilla afneemt. Woensdag zijn 62 nieuwe gevallen aangegeven tegen 88 Dinsdag. Vermoedelijk ten gevolge van het heerschon van cholera daar, zal het voorgenomen bezoek van de Ameri- kaansche vloot aan de Pliilippijnen niet doorgaan. Volgens de Parijsclïo „Herald" zal in plaats daarvan een bezoek worden gebracht aan Neder- landsch-Indië, waarvoor eerst geen tijd beschikbaar was. De verkiezingen voor het eerste Turksche parlement zullen beginnen na afloop van den Ramadan-maand, die Zaterdag eindigt. Er is een onbelangrijk binnen brandje geweest in het Vaticaan, wat een groote opschudding veroorzaakte. De twee gewonden van de ramp op de Latouche-Tréville maken het goed, men heeft alle hoop hen in het leven te behouden. De Italiaansche Minister van Ma rine seinde onmiddellijk na het ver nemen van de ramp een telegram van deelneming aan zijn Franschen collega. De Minister van Marine heeft een commissie ingesteld, bestaande uit marine- en artillerie-officieren, die een onderzoek moeten doen naar do oorzaken van de ramp. De Perzische gezant te Constanti- nopel deed stappen, ten einde de re geering te bewegen de Turksche troe pen, die zich op Perzisch gebied be vinden, daarvan te verwijderen. De grootvizier beloofde het verzoek na te komen. Koning Leopold van België is iet wat ongesteld, de Vorst heeft keel pijn. Zijn toestand geeft niet de min ste reden tot bezorgdheid. Te Ragusa (Dalmatië) zijn Croa- ten en Italianen handgemeen gewor den uit overmaat van rasgevoel. Toan zelfs hel Italiaansche consulaat be dreigd werd, kwam de politie tus- schenbeide. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat gedurende manoeuvres overste Net- schal door een geweerkogel doodelijk getroffen werd. Er is een onderzoek ingesteld. Eene internationale conferentie be treffende den wapenhandel in Afrika zal te Brussel vergaderen op 6 No vember e.k. De heer Bryan, candïdaat van de democratische partij voor het presi dentschap van de Vereenigde Staten, is in het stadje Providence door de politie gearresteerd en heeft een nacht in de gevangenis moeten door brengen. De heer Bryan had met zijn automobiel met een snelheid van ne gentig kilometer per uur gereden en dus de geoorloofde snelheid over schreden. De autoriteiten van Provi dence zijn toegeeflijk voor hem ge weest en hem naar huis gezonden met de waarschuwing, voortaan v.at kalmer te rijden. Financiëele Berichten DE ARNIIEMSCHE BANK. Dezer dagen is te Arnhem de voor- loopige uitdeelingslijst in het faillis sement der „Arnhemsche Bank PI tes ter en Co." bij de Rechtbank aldaar gedeponeerd. De eerste uitkoering is ruim 24 1/2 pCt.met de uitkeeringen uit de faillissementen der directeuren wordt het 35 pCt. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Alkmaar, 22 September. J. Zee, cornmissionnair te Alkmaar. Rechter commissaris mr. H. W. van Tienho- ven curator mr. A. M. de Lange. Assen, 22 September. S. de Beer, koopman te Assen. Rechter-commis- saris mr. S. Hulst; curator mr. A. W. van Holthe tot Echten. Utrecht, 11 Septefnber. S. van der Gun, arbeider te Vleuten. Rechter commissaris jhr. mr. T. J. de Mareos van Swinderencurator mr. Joh. Hermans. Arnhem, 21 September. J. Stein, boschbaas op liet landgoed Oranja Nassau-Oord, wonende te Wageniu- gen. Rechter-commissaris mr. H. J. v. d. Poel Hiddinghcurator mr. P. L. Leccius de Ridder, te Wagenlo» gen. Geëindigd O. F. Bruinsma, te Weid urn. Chr. H. Bi 11e, te Amsterdam. Sons. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6