HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Stadsnieuws Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Blsraeiiïanü FEUILLETON DINSDAG 29 SEPTEMBER 1908 STUKKEN VAN DEN RAAD. MUSEUMBOUW. B. en W. leggen den Raad over een schrijven van den Directeur van Openbare Werken ten geleide van 'n schetsplan voor hei ter plaatse van het voormalig Gereformeerde Wees huis te houwen museum, alsook den daarop betrekking hebbende brief van de Commissie van toezicht op 't Stedelijk Museum. Ook naar de meening van B. enW. kan een schoon geheel niet anders worden verkregen dan met behoud van de poort en de daaraan belen dende perceelen aan het Groot Hei ligland. Het zou hesparing van tijd geven, indien niet in beeld werd gebracht een plan yoot het museum, waarbij gerekend wordt op liet wegbreken van de perceelen aan het Groot Heilig land. B. en W. handhaven dus hun voor stel van 12 Mei, om over te gaan tot den openbaren verkoop tot slooping van de opstallen van de perceelen aan liet Klein Heiligland no. 81, 83, 85, 87 en 89 en van het aangegeven gedeelte van de opstallen van het weeshuis, en tevens voor het maken van afscheidings- en bekleedingsmu- ren rondom het terrein bestemd voor museum, 9600 beschikbaar te stel len. De Directeur van O. W. schrijft in zijn rapport: bij behoud en gebruik yan de poort aan het Groot Heilig land als hoofdingang is het mogelijk een museum te ontwerpen, dat vol doet aan den eersten eiscli van een museum van niet te grooten omvang te stellen, dat de bezoekers een be paald als van zelf aangewezen weg volgen, liet geheole museum doorloo- pen, oiu ten slotte bij het punt van ingang terug te komen. Aon dezen eisch kan niet voldaan worden, wanneer de poort en de aan heide zijden daarvan gelegen percee len worden afgebroken. Deze perceelen kunnen gebruikt wor den voor het exposeeren van merk waardigheden, die in 't bezit der ge meente zijn. Ook uit historisch oog punt is het behoud dier perceelen gowensclit, omdat uit een studie ge bleken is, dat ze oorspronkelijk tot het Ouden Mannenhuis (later wees huis) behoort hebben. Iu dit rapport wordt voorts meege deeld, dat de vraag of de schilder stukken van Frans Hals in één zaal vereenigd, dan wel over enkelo kabi netten verdeeld zouden moeten wor den tentoongesteld, ten slotte alge meen aldus beantwoord, dat deze schilderstukken het meest tot hun recht kwamen, het 't best deden, wan neer zijlicht in plaats van bovenlicht werd toegepast en aangezien toepas sing van zijlicht slechts ruimten van beperkte-afmetingen mogelijk maakt, werd besloten voor deze schilderstuk ken kabinetten in tc richten. Tot de wetenschap, dat zijlicht beter vol doet dan bovenlicht-, is men gekomen door met enkele stukken een proef te nemen in een der lokalen van de sclïool voor M. U. L. O. aan de Ja- cobstraat, welk lokaal, wat afmetin gen en ligging ten opzichte van de windstreken betreft, volkomen met da gedachte kabinetten overeenkomt; doch dat bovendien in dezelfde zóó niet in slechtere omstandigheid ver keerde wat de toetreding van licht uit het Westen betreft, dan bedoelde ka binetten, doordat de hoofdgevel van de school eene hoogte heeft van 16 M., terwijl die van het v.m. Weeshuis slechts 8 M. hoog is. In verband hiermee zijn in den vleugel aan de Zuidzijde van de bin nenplaats vier kabinetten met zij licht geprojecteerd, voor de schilder stukken van Frans Hals. Daar achter i3 een gang gelegen, in welke zich ee nige deuren bevinden, die, ingeval van een onheil, uitstekend dienst kun nen doen, om deze stukken in vei ligheid te brengen. Voorts wordt herinnerd, dat de kosten voor den bouw in 't rapport van 1904 uit den aard der zaak zeer globaal zijn opgegeven; zij werden berekend op f 130.000. De perceelen aan liet Groot Heilig land moeten voor het bestemde doel ingericht en verbeterd worden, wat een meerdere uitgave zal eischen. Voor zoover dit thans door den Di recteur van O. W. overzien kan wor den, zullen de kosten voor den bouw, globaal begroot, f 210.000 bedragen. D? heer Dumont deelt daarbij mee: Uit den aard der zaak bestaat bij restauratie en a-erbomv altijd de kans van tegenvallen, waardoor een juis te begrooting niet is te maken; des te meeris dit het geval waar het hier dn' inrichting van een gebouw betreft, waarbij gedeeltelijk van oude frag menten zal worden gebruik gemaakt" Wordt niet besloten tot het maken van een tentoonstellingszaal aan het Klein Heiligland, dan zullen deze kosten met ongeveer f 20.000 vermin deren. ■De Commissie van toezicht op het Stedelijk Museum vereenigt zich met bijgaand rapport en de daarin ge maakte conclusies. De proef met de Hals-schilderijen heeft aangetoond, dat de schilderij en zich in de school aangenamer aan het oog vertoonden dan in het muse um; dat ze (bij zijlicht nu heeft men in de Halszaal bovenlicht) be ter van licht verzadigd worden, dat men dieper inkijk had op de kleuren, dat de figuren massiever en losser wer den, enz. De perceelen aan het Groot Heilig land waren vroeger bewoond door de „kostkoopers" van het oude mannen huis. Het rapport vervolgt: De wensch om de huizen aldaar Avcg te breken, ten einde van de straat een vrij gezicht en een onbe- lemmerden blik te hebben op den binnenhof en het hoofdgebouw, heeft in ons oog geen de minste waarde. Men bedenke, dat het Museum een maal naar onze plannen voltooid, voor niemand gesloten zal blijven, en dat ieder hetzij tegen of zonder be taling er toegang zal kunnen beko men. Dat niets wat er toebehoort, terrei nen, gebouAveu met hun inhoud, enz. voor iemand verborgen zal wezen. Bovendien zal het meer dan verras send zijn, na zich te hebben vergast aan den fraaien voorgevel, de poort doorgaande te staan in den behaag lijk vierkanten binnenhof, aan alle zijden omringd door keur van schoo ns gebouwen. Zeker areel aantrekkelijker dan ach ter een hek een onevenredig terrein ixï vinden, waar, naar men gevoelt, iots aan ontbreekt, al mocht men zich aanstonds geen rekenschap weten te geven, dat dit is het roekeloos wegge broken verband, oorspronkelijk de lo gische en harmonische afsluiting, door den bouwmeester gewild en ge maakt. Maar het zou toe hal te zon derling zijn en met de rede in strijd, die wegbreekplannen uit te voeren. Men koopt de gebouwen ook ter wille van hunne oudheid en merkwaardig heid en men zou van dat oude en merkwaardige de helft gaan vernie tigen, mat de onnoozele bedoeling den lieden een mooi gezicht te geven op het overschot van het door eigen hand deerlijk verminkte monument. Men doet dat niet, ten minste niet meer. Wanneer de perceelen aan het Gr. Heiligland Avorden weggebroken, A'er- nietigt men ongeveer 450 meter voor berging en plaatsing. Behalve voor de schilderijen heeft de gemeente te voorzien in de gelegenheid tot ten toonstelling van: le. Gildegoederen. 2e. Nijverheid. 3e. BouAvfragmenten. 4e. Apotheek. 5e. Marteltuigen. 6e. Maten, gewichten enz. Van de oude Stads-IJkkamer, 7e. Teekeningen, prenten enz.; al les in de hoogste mate belangrijk, maar tot nu toe, tot veler leedwezen, ia hoeken weggestopt en niet te zien. Er valt niet. aan te denken, het onder te brengen in het hoofdgebouw of in de twee vleugels ten noorden en zui den, omdat die dringend voor de schilderijen moeten beschikbaar hlij- A'en, en daar niets van kan verloren gaan, Avegens bestemming voor ande re doeleinden. Het rapport besluit: Met den besten wil van de wereld, kunnen Avij ons dan ook niet veree nigen met een voornemen om huizen te doen verdwijnen en een hek te zet ten, maar wij zijn overtuigd, dat wanneer het door ons ondersteund ontwerp van den Directeur van Open bare Werken wordt uitgevoerd, de kunsthistorie van Haariem, de schoonheidszin van het algemeen en de eischen der praktijk, het allerbest zullen worden gediend en bevredigd. (Raadsstuk -334). VERZEKERING TEGEN WERK LOOSHEID. I-Iet H. A. S. heeft een adres tot den Raad van de gemeente Schoten ge richt, om met de gemeente Haarlem een overeenkomst te sluiten betreffen de de verzekering van Schotensche werklieden 'tegen werkloosheid. Ook verzocht het H. A. S. aan de gemeente Haarlem medewerking in deze te verleen en. B. en W. stellen voor adressant te berichten, dat eerst dan maatregelen kunnen overwogen worden, als de ge meente Schoten harerzijds de hierbe- doelde aangelegenheid nader zal heb ben geregeld. (Raadsstuk 331). JAARWEDDEN GEMEENTE AMBTENAREN. Voorstel van B. en W. om aan de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren die per adres verzocht heeft de jaarwedden van de ambtenaren te herzien en te verhoogen te berich ten, dat geen termen gevonden zijn tot inwilliging van dit verzoek. (Raadsstuk 332). KASOPNAME Op 27 September hebb&ri B. en W. de kas van den gemeente-ontvan ger opgenomen en in orde bevonden. In kas was '138.362.09^. (Raadsstuk 335). ONDERWIJSZAKEN. Voorstel van B. en W. om aan de leeraressen der Middelbare* school voor meisjes te berichten, dat geen termen geAronden worden, om aan hun verzoek tot verhooging van de jaarwedden te voldoen; aangezien deze jaarwedden pas onlangs zijn vastgesteld. (Raadsstuk 327). SCHUITENHUIS. Voorstel van B. en W. om aan R. Veth te Heemstede vergunning te verleenen, tot het plaatsen van een schuitenhuis in de Kraayennesten- vaart onder Heemstede. De huur van het Avater zal f 1.40 per jaar bedragen. (Raadsstuk 330). BOUWVERORDENING, B. eu W. stellen voor aan M. van Delden vergunning te verleenen, om bij den bouw van een schuurtje op grond achter een perceel aan de Brouwersstraat, af te wijken van het bepaalde bij art. 7 la der Bouwver ordening. (Raadsstuk 328). FEESTCONCERT. Man schrijft ons 'Den 22stan October e. k. zal bij ge legenheid van liet 20-jarig bestaan van het kinderkoor „Hosanna" vaal het 10-jarig bestaan der Clir. Zangvereeniging ,,Soli Deo Gloria" door deze vereentgingen, beide on der leiding van den heer A. W. Wes- sedius, een feestconcert gegeA'en wor den in de Groote Kerk. Het bijzonder mooi saamgesteld programma be vat o. m. een Cantate getiteld„Hal leluja" (getoonzet door Henri Rous seau Ducroissi en woorden van O. G. Sterkenburg). Dit hoofdnummer voor dien avond bevat voorzeker groote aantrekkelijk heid, aangezien het uitgevoerd zal Avorden door 300 kinderen en 125 da mes en lieeren met begeleiding van volledig orkest, en het in een vorm geschreven is, zooals maar zeer wei nige werken in ouzo Hollandsche mu ziek voorkomen, liet 's de eerste maal, dat het hier lor stede uitge voerd zal worden. Enkele jaren geledon had zulks eeuige malen plaats te Rotterdam, avaarvoor steeds de toegangsbewijzen uitverkocht waren. Wij twijfelen niet of men zal ook hier succes hebben.' Er wordt met ernst en groote toewijding gestu deerd. Protestantenbond. Wij ontvangen een nieinven cata logus van boeken, vormende de bi bliotheek van den Nederlandschen Protestantenbond. Hel aantal num mers is 1106. We vinden daaronder tal van werken betrekking hebbende op modern Protestantisme, kerkge schiedenis, tijdschriften, zooals Eigen Haard, Mannen van beteekenis, Los en vast, cn vrij wat verhalen en ro manlectuur van bekende schrijvers. Roeken van Marryat en Mayne Reid en ITajee, het boek der admiralen staan daar, als kinderlectuur, wat vreemd tusschen. Maar 't is waar, zóó precies kan men 't niet uitzoe ken. De boeken worden eiken Zaterdag avond van 8 tot 9 1/2 uur kosteloos uitgereikt. DOOFSTOMMEN. De Beverwijkcr II. Swaen stond te recht, omdat hij z'n buurvrouw Hen- drika v. d. Wal met een steen tegen 't hoofd gegooid heeft. 't Eigenaardige van deze zaak was, dat de mishandelde vrouw, alsook haar man, doofstom waren. Het ge tuigenverhoor dezer twee getuigen duurde meer dun een half uur. Alle vragen moesten geschreven worden evenzoo de antwoorden. Ook de eed werd op deze wijze afgelegd. Beklaagde ontkende, en beweerde dat de getuigen hem altijd uitschel den... Een der rechters: En ze kunnen niet spreken,.. (Gelach). Het Openbaar Ministerie vond 't zeer laag om zoo'n ongelukkige te mishandelen en oischte 14 dagen ge vangenisstraf. NOG EEN RIJWIELDIEF. Pieter Olders heeft een drietal ge huurde rijwielen verduisterd, een ten nadeele van Lobman, een van Rad der en een van Houtzager. Beklaagde is getrouwd, heeft vier kinderen en beweerde uit armoede gestolen te hebben. Plet O. M. cischte drie maanden gevangenisstraf in aanmerking ne mende, dat de beklaagde nog nooit veroordeeld is. zaal sluit bij deze hal aan; daarin is op een verhooging do katafalk ge plaatst, terwijl er eventueel een kan sel of altaar kan aangebracht wor den. Links van dezo zaal heeft men een lij leenkamer en een vertrek voor den redenaar of geestelijke, ter rech terzijde van de zaal vindt men de rouwkamer, bestemd voor de aller naaste familieleden, die de crematie bijwonen. Een deur in den achterwand van ds rouwkamer geeft toegang tot een trap, die naar de onder gelegen cre matie-ruimte voert. Deze ruimte be staat uit twee verdiepingen of kel ders. In den len keider bevinden zich de bureau, een urnen bergplaats en een bureau, een urnen-begrplaats en een paar vertrekken voor machinist en stoker. In den tweeden kelder vindt men de stookplaatsen, beneyens de brandstoffen-bergpl aats. Er zal een afzonderlijk spoorweg lijntje van Westerveld naar het ere-' matorium gelegd worden. (Tel.) De aannemer H. C. van Heyst Dz. (firma Gaykema) is aangevangen, het vroeger als kerk gebruikte ge bouw te Velseroord in te richten voor woonhuizen. Genoemden aannemer is ook opge dragen de herbouw aran de onlangs afgebrande hofstede in den Velser- poider, toehehoorende aan den heer D. E. L. v. d. Arend. ZANDVOORT. Onze medewerker, die het artikeltje over Matthijs Molenaar inzond, vroeg daarbij wie de tabaksdoos be zat, die hem bij deze gelegenheid ten geschenke werd gegeven. Wij ontvangen bericht van den heer C. Keur Jbzn., Baan 16 te Zand- voort, dat deze de doos bezit. Onder dankbetuiging voor deze me- dedeeling vermelden wij, dat het on- zon medewerker met zijn vraag er al leen om te doen is geweest te weten, öf het voorwerp nog bestond. SLOTEN. Tot hoofdingeland van do Slote>r- binnen- en Middelveldsche Gecombi neerde Polders is, in de plaats van wijlen jhr. L. Rutgors van Rozen burg benoemd de hear J. J. van der Veilde. VELSEN. EEN CREMATORIUM OP „WES TERVELD." Zooals reeds Is medegedeeld, heeft d"> Vereeniging voor Lijkverbran ding besloten, op de begraafplaats „Westerveld", een crematorium op te richten. I-Iet contract met „Wester veld' is reeds geteekend. De plannen voor dit crematorium werden indertijd ontworpen dooi den architect, den heer Marius A. Poel, te Hilversum. Het gebou wwordt opgetrokken uit baksteen met graniet voor de buiten- versieringen on zandsteen voor de binnenversieringen. Een groote koe pel met koper bekleed dekt de groote hal. Langs lxreede trappen bereikt men de voorhal, waarin zich aan de lin kerzijde een trap bevindt, die naar de galerij leidt. Op de galerij zal een orgel geplaatst Avorden. Uit de voorhal komt men in de groo te hal, die bestemd is voor de samen komst van de lijkstoet. Een tweede HOFBERICHTEN. De Prins der Nederlanden is Voor nemens zich Woensdagmorgen voor ©enige dagen naar Mecklenburg te begeven. Z. K. 11. zal vergezeld zijn a'au zijn adjudant, kapitein jhr. Van Sue hielen vau de iiaare. De Koningin-Moeder met gevolg vertrok Maandagochtend per rijtuig van Soestdijk naar Amersfoort en vandaar naar Het Loo, voor een ver blijf van twee weken. SPOORWEGPERSONEEL. Uit goede bron verneemt het te Roosendaal verschijnende blad „De Grondwet", dat door een der spoor wegmaatschappijen aan de hoofden van diensten op stations en werk plaatsen een opdracht werd ver strekt om hun onmiddellijk de namen t-o doen weten van die beambten, die zich er toe leeiven om mede te Aver- lcen lot het oprichten of zijdelings steun verleenen voor het oprichten van vereenigingen voor spoorwegper soneel, die de revolutionnaire of so cialistische ideeën verkondigen of lid worden of reeds lid zijn van derge lijke vereenigingen. Zulks moet een gevolg zijn van het r evolution n air optreuen van sommigen van hel spoorwegpersoneel iu de laatste da gen. OPLICHTING Eenige dagen geleden a?orvoegde zich in dén winkel vau de Nöd. Fa briek van goud- en zilverwerken, N. Z. Voorburgwal 252 te Amsterdam, een jongmensch ,dat een zevental ze gelringen op zicht vroeg. Aangezien de heer Gerritsen in hem den zoon van een zijner klanten herkende, kreeg hij de ringen mede. Sedert dien heeft het jongemensch niets meer van zich doen hooren, terwijl gebleken is, dat hij ook in het ouder lijk huis niet terug is gekeerd. De ringen vertegenwoordigen een waar de van ruim f 150. EEN INKTWERPER. Zaterdagavond wierp een fietsrij der een olie-achtige stof op ean licht toilet van eein dame op den Dam te Amsterdam. De man maakte zich zoo spoedig uit de voeten, dat men alleon kon constateeren. dat het een jeug dig persoon avus. Verder signalement kon men niet opgCA'en. (Tel.) Onze Lsehhoek, VAN IIET TOONEEL. Directeur. Mijnheer Soberis, u speelt dezen avond de rol van rnil- licnnair, begrepen Tooneelspeler. Zoo, geeft u me dan een gulden op voorschot, dat ik ine dien toestand kan indenken. OPSLAAN. Wat mot je nu weer, sprak de man tot den huisjesmelker. Alles Is in orde. Er is geen enkel karweitje doen en wij betalen prompt de huur. Ja, maar ik mot je opslaan, Ja nus Jij woont Alweer riep Janus. Opslaan 1 Doch vóór jij dat doet, zal ik het doen en de huisjesmelker voelde eensklaps zulk eeu geweldige muil peer, dat hij op den grond zonk en half versuft eenige minuten bleef lie gen. 'T BELANGRIJKSTE VERGETEN. Moeder (een telegram lezend, dat beeft in haar hand) Henri tele grafeert daar, dat de voetbalmatch is afgeloopen, en dat hij drie ribben -gebroken heeft. Vader (eenigszins knorrend). En i'ie heeft gewonnen Moeder. Daar staat niets van in. Vader (nog knorriger). :t Is wat moois Die jongen denkt nooit aafi iemand, behalve aan z'n eigen Nou moet ik tot morgen op de krant wachten. LASTIGE VRAAG. Een dokter werd bij een dame ge roepen, die plotseling ziek gewordeD was, en hij deed haar een grondig verhoor ondergaan over den aard van haar kwaal. Ook vroeg hij haar, wat zij voelde, toen de aanval begon. Ik kreeg een erge rilling, steun de de patiënte. Klapperden uw tanden op el kaar Ja, dokter, dat weet ik niet ze ker, die lagen op de tafel en ik heb er niet op gelet. SLIM. Complement van vader en hier is de worst terug. -Mankeert er dan iets aan 'l vroeg de slager. De eindjes van de worst deugen niet, zegt vader. Wat is er dan aan die eindjes Ze zijn te dicht bij elkaar, zegt vader. DE QUAESTIE TE GOIRLE. Do Tilburgsche correspondent van 't I-Ibld. meldt Maandagmorgen'' z-iin wederom ver schillend© uitgestotenen bij de firma G. van Besouw Jbzn. in dienst ge treden. Het zijn' hoofdzakelijk arbei ders der firma's Lisdonk, Pijnenburg en Van Enschot, omdat, niettegen staande de pressie, die do organisa ties de vorige week op do werklieden der firma Van I'uijnenbróek hebben geoefend, eenige hunner geweigerd hebben in do gegeven omstandighe den bij eerstgenoemde firma te wer ken. Het juiste aantal, dat aan den ar beid is gegaan konden wij vooralsnog niet te weten komen. De vercieeiiug zal echter zoo geschieden, dat, waar vroeger meerdere ploegen in het ge heel 16 uur per etmaal werkten, thans iiO uur zal gearbeid worden. Ongeregeldheden komen niot voor. KAMERZETEL OMMEN. Naar aanleiding van het bericht in •d© Zw. Crt., dat eenige. katholieke kiezers in hot district Umnieu de eun- •aidatuur van dr. Kuyper niet met onverdeelde instemming begroeten, meldt Hei Centrum, dat de .Centrale R.-K. kiesvereoniging in het district met algeipoene stommen besloten hoeft de Candida tuur dr. Kuyperover to nemen on krachtig te steunen. VBGETAUIÖRS. De Nederlandsen© Vegelariërsbona vergaderde Zondag'te Apeldoorn on der leiding van den hc-c-r Nolthenius. Goedgekeurd w3rd het jaarverslag van den secretaris, van het onder steuningsfonds en de financieeleme- dedeelingen van den penninginees- ter, evouzoo <le i egrooting iot een bedrag van ƒ4150. Hot hoofdbestuur zal in ernstige j overweging nefuen, om aan de afdoe ning voor zaken van propagandisti- j schen aard ruiinero subsidies te ver- s leenon. Tot hoofdbestuursleden werden her- Si Naar h3t Engelsch, door Arthur W. M a r c h m o h t, 74) Zoo, zoo. Maar meat kan in eon 'mijnschacht vallen en daar beneden sterven, lieve. Men schen, die> dezen kant uit gaan wandelen zonder den 'weg to kennen. En als zij gevonden worden, ais dat ooit gebeurt, zeg ik, Wie zal dan zeggen, of zij vermoord zijn Je bent dronken. Ga hoen en tracht je roes uit te slapen. Spreek jij maar niet over uitsla^ pen. Je zult -daar vast genoeg sla- Den. JuifrouAV Tisley Avees Aveer met liaar hand uit.het venster, en knikte toen met een kwaadaardige, slimme ion triomfeerendo uitdrukking op het gelaat naar Olive. Olive glimlachte opzettelijk uitda gend. Ik vermoed, dat je geen flauAv wlóe hebt hoe 1 cel ijk je er in der/en 'toestand uitziet, juffrouw Tisley, zei ze. Maai- denk alsjeblieft niet, dat ik een woord geloof van hetgeen je zegt of dat je mij ook maar eenigszins bang maakt. Dit had weer een uitbarstig ten ge volge vol bedreigingen over de mijn schacht en den dood, die haar te Avachten stond. Maar omdat zij daar door geen nieuwe inlichtingen kreeg hield Olive maar met haar uitdagen de tegenspraak op. Een andere gedachte viel haar fn, n.l. om haar voordeel te doen mieit deai toestand der vrouw en te vluch ten. Als Merridew werkelijk niet aan- Avezig Avas, dan zou dit oude wijf te zwak zijn om haar vlucht te verhin deren. In 't midden van haar bedrei gingen dus, stond Olive op on zei, dat zij naai1 de mijnschacht Avilde gaan kijken, waarvan zij zooveel gehoord had. De vrouw schoot op de dour toe en liield Olive a-ast. Haar groep was zóo zwak, dat Olive haar niet de minste moeite weg had kunnen duwen maar op dat oogenhlik hoorde zij een zwaren Aoetstap in het huis be neden en zij hield zich stil. Zij wilde geen herhaling van hetgeen haar don vorigen koer mislukt was. Als er een man in huis was hetzij Mer- ridöAv of iemand anders dan. zou 'het haar niet gelukken weg te komen. Zij liet zich daarom door de vrouw 'in do kamer terugbrengen, die haar op dan stoel duwde. Toen zij weer alleen was, dacht Olive goed. na over hetgeen da vrouw gezegd had. Zij had de waarheid ge zegd. Haar nie-tigo, kwaadaardige aard had er genoegen in gevonden haar slachtoffer te kwellen met het lot, dat haar te wachten stond. Toen zij haai' stoel voor hot ven ster zette, kon Oliv© juist do mijn schacht zien, waarover do vrouw mot zooveel kwaadaardiglieid gesproken 'had. Rij was ongeveer zestig meter van de achterdeur van het huis af, en zoo geplaatst, dat iemand, die •den omtrek niet kende, er heel ge makkelijk in kon vallen. Het Avas juist een middel voor Mer- ridew's listigheid. Als hij van plan was haar levend naar beneden te gooien en de vrouw had er nadruk op gelegd, dat zij den hongerdood zou sterven dan zou zij daar zeker moeten steiwen. Ook zou er geen bewijs vau moord zijn. Er mochten vermoedens zijn, natuurlijkmaar daardoor zou Mer ridew zich niet laten weerhouden. Dat gevaar had hij zijn leven lang geloopen. Bovendien bestond er groote kans, dat haar lijk nooit gevonden zou wor- dén. Ja, zij geloofde het verhaal yan die vrouAV. Merridew had de huwelijks plechtigheid laten plaats hebben, en kon zijn getuigen en het vereischte contract laten zien, als hij ooit zijn aanspraken op Silverbeech en haar fortuin verdedigen moesten het zou do gemakkelijkste zaak in de wereld voor hem zijn, dadelijk het nieuws van hun huwelijk te verspx-eiden, ge lijk met een of* anderen leugen bijv., dat zij dadelijk van hem weg was geloopen en geheimzinnig verdwe nen. Die mijn zou nooit zijn somber je- heim ontsluieren. Het zou heep ge makkelijk voor hem zijn deze plek aan te koopen, als zij hem al ipet toe behoorde, en de schacht te laten vol gooien, Avaardoor alle gevaar voor ontdekking zou zijn opgeheven. De duivelachtige geslepenheid van het plan was den man waardig. Hei hield haar geTangon, en het vorderde al haar geestkracht, om die gedach te van zich af te zetten en naar haar Bijbel terug te keeren. Met de uiterste volharding vestig de zij haar aandacht op wat zij las, totdat de kalmte en troost a an de hei lige woorden haar opvroolijkten. Eindelijk werd zij er zóó door ge boeid, dat er uren onopgemerkt voor bij gingen en pas toen de scheme ring inAüel en het lezen haar moeilijk viel, herinnerde zij zich, dat de vrouw haar niet op den gewonen tijd haar thee had eabrucht. Iedere aJwiikintt van den gewonen regel Avas een re den tot achterdochten toen zij haai Bijbel sloot, was het om er over na te denken, of het ook een bijzondere re den kon hebben. Het kamertje was bijna donker, toen juffi'. Tisley kwam. Zij Avas nu in een heel andere stemming. Niet meer wreed, onverschillig en verwij tend, maar vriendelijk, schuw en bij na kruiperig. Het speet haar, dat zij de thee vergeten had maar zij was druk aan 't werk geweest. Zij was bang, dat Oliye hongerig en dorstig zou zijn, maar zij bracht meer brood en boter dan gewoonlijk. Zij zette het op tafel en ging heen. Olive vond dit alles heel verdacht zij was dadelijk op haai' hoede. Het eten was wat later gebracht, opdat zij hongeriger en dorstïger zou zijn, dan gewoonlijk, en zonder nadenken dadelijk aan 'fc eten zou gaan. Een scherp en snel onderzoek van alles, wat op de tafel stond, over tuigde haar, dat de thee en de melk belde gevaarlijk waren, en zij stond op het punt ze weg te gooien, toen zij het geluid van een voetstap op de trap hoorde. Zij schonk vlug een kopje thee in en zette het juist aan haar lippen, toen Merridew binnen kwam. Er werden maar een paar Avoorden gewisseld. Ilij vroeg haar of zij zou doen. wat hii vroesr en toen zii wei gerde, beweerde bij, dat hij van plan veranderd was, en dadelijk pegging, vastbesloten Olive gevangen te hou den tot zij toegaf. Alsof zij weigerde naar hem te luisteren, zette zij het kopje aan haar lippen en deed alsof zij er van dronk. Zij deed het volkomen natuurlijk, ofschoon zij geen oogenhlik twijfelcio aan den Inhoud. Maar zij zag zijn blik, toen hij hoenging, en begreep hem. ITij had gelogen, toen hij sprak van een verandering van plan. I-Iïj Avas gekomen, orn zich -ie overtuigen, of zij het verdoovingsmlddel gebruik te, dat haar met zooveel overleg was toegediend. Toen hij was heengegaan, stond zij op en was op het punt de melR weg te gooien, toen zij plotseling van gedachte veranderde. Een nieuwe ge dachte scheen haar te bezielen. Haar beden Avaren beantAVoord. Do Aveg tot ontsnappen was haar aange wezen. Hevig opgewonden zette zij hot kannetje weer op tafel en ging over de détails van haar plan zitten na- denkon. Haar oogon scldtterdenwanf weer werd haar hoop verlevendigd: (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5