buiteniandsch Overzicht NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang. No. 7761 tfersohijfiti flageiijk», Sahaivs op lort- en Feestdagen, woensdag 30 hkptemhkk isob HAARLEM S DAGBLAD HET GERESTAUREERDE POORTJE AAN HET GROOT HEILIGLAND MET DE (lö de schilderijen van het stadhuis zullen worden ondergebracht. Waarschijnlijk herinneren zich on ze lezers nog, dat de aanleiding van deze verhuizing ligt in hei gebrek het hier niet de stichting gold van een geheel nieuw gebouw, maar ge deeltelijk nieuwbouw, gedeeltelijk verbouwing, hetgeen eischen 6telt van eigenaardige moeilijkheid. meer genegen, Te blijven waar ik ben. Tsa mannen, zegt het mij Gevoelt gij meerd're lust in dee yerhuizerij aan ruimte, waarmee onze gemeente administratie te tobben heeft. Ver schillende afdeelingen zijn niet be hoorlijk gehuisvest, voor de vier wethouders ziin slechts twee kleine kamers beschikbaar en sinds jaren BESTAANDE HOOFDGEVEL. Eigenaardig mag het heeten, dat de meening over de plannen tot dusver even eenparig is, als die van den Raad destijds was over het voorstel van B. en W. We mogen dit zeker toeschrijven BINNENGEVELS. En Damius, De Witt, Vaal Naptdo, Akersloot, En de anderen van zijn bent, die hij deez' vrage bood, Die schudden triest den kop. „Ze zullen ons, mhi yrindea moet de Raad zijn vergaderingen 'buiten het Stadhuis houden, omdat |in dat gebouw zelf geen flinke locali- teit aanwezig is. aan de algemeene bewondering over de bouwkunstige schoonheid van den gevel van het voormalige weeshuis, die dan ook op onze afbeeldingen Daar in die achterbuurt gewis niet kunnen vinden. Waar hangen wij dan voor, den gan- schen, langen dag, GERESTAUREERDE HUISJES. Gelooft gij het soms niet welnu, dar. weten w Ij I Voor dat men ons hier bracht, op al gemeen verlangen, Hebben we, wel te moe, veel jaren déAr gehangen. De zalen zijn er ruim, de gevel won derschoon, Kortom, het gansch gebouw spant zekerlijk de kroon Van al, waar men ons verder in zou bergen 1" „Ik zou voorwaar geen beter woning vergen", Zegt met beslistheid Adriana Breden- hof, „Ik heb, 'k verklaar het luid, derhal ve niets dan lof, Voor deze vroedschap, die na wij slijk overleggen, Ons dit antiek gebouw voor woon plaats toe wou zeggen.1 Dan heerscht er weder stilt. Frans Hals neemt thans het woord „Gij hebt", zoo zegt hij fier, „gespro ken zooals t hoort, Regenten, Regentessen. En gij, offi cieren, Staakt, bid ik u, dat klagen en dat tieren 1 Hat Heiligland is mij, Frans Hals, vast goed genoeg, Wanneer men mij, mij zelf, om mij nen raad soms vroeg, Ik zou geen beet're woning kunnen wijzen I Laat ons niet pruilen, maar de vroed schap prijzen, Die ons een wijkplaats schonk, in stijl van onzen tijd. En gij dde meent, dat slechts vergetel heid het Heiligland zal geven, Vreest niet 1 Ik hen Frans Hals, mijn naam zal eeuwig leven 1 GEVECHT TUSSCHEN FRANSCHEN EN DU1TSCHERS. De miniatuur-oorlog, die ia Marok ko plaats had zie vorig overzicht wordt nog druk besproken en be schreven. Allereerst wordt getwist over de vraag w i e buiten z'n boekje gegaan is. De Duitschers wijten dit den Fmnachen en de Franschen den Duitschers.... Ons komt t voor, dat het bekende spreekwoord„Als er twee kijven hebben er meestal ook twee schuld" hier wel van toepassing kan zijn 't Ia zoo opmerkelijk, hoe de Fransch- man zich moet wenden en keer on om alle schuld op de Duitschers te wer pen en de Duitscher kronkelt zich eveneens in wanhopige conclusies... We zullen ons maar niet meer in de pens-oor deel en verdiepen. Alleen het oordeel van de Fransche Temps is te merkwaardig, om verzwegen te worden. Op het eerste gezicht schrijft het blad schijnt de Duitsche opvatting niet onhoudbaar te z ij n. Let men echter op de omstaneïgheid, dat de Duitschers to Casablanca stelselmatig de de. sortie van Duitsche legioensolda ten bevorderen, dan wordt de zaak minder eenvoudig en het zou wel eens kunnen blijken, dat de Duitsche yice-consul to Casa- tuur-ooriogje zijn?... We dankenden kemel, dat 't geen maand eerder ge komen is, want dan.... Er werd door de ernstigste menscheen beweerd, dat edk oogenblik de bom ken springen en Frankrijk en Duitschland zouden gaan oorlogen dat en zoo'n inci dent... br 1... br Gelukkig zijn èn de Duitschers èn de Franschen nu in vredelievende stemming, zoodat... 't nu wel met een sisser zal ailoopen. Er icopt evenwel gerucht, dat 't in cident aan het oordeel van het Haag- sche Hof van Arbitrage onderwor pen zal worden. Dat is 1ÜÜ procent beter dan een oorlog 1 MAROKKO-ZAKEN. Door de regeer in gen te Parijs en te Madrid wordt een gemeenschappelij ke nota opgesteld, die aan de goed keuring der mogendheden, die de Acte van Algeciras hebben ondertee- kend, zal worden onderworpen en aan Moulay Hafid door tusschen- komst van den deken van het corps diplomatique to Tanger ter hand zal worden gesteld. De nota zou de waar. borgen bevatten, die van Moulay Ha fid worden geëisoht yoor zijne erken- niiig als Sultan van Marokko. De waarborgen zijn die, over welke over eenstemming onder de mogendheden is verkregen, nadat zij hare aandacht aan de eerste Fransch-Spaansche no ta hadden gewijd. Veel verrassends brengt dit bericht niet. Alleen is opmerkelijk, dat het corps diplomatique thans als bemid delaar tusschen de mogendheden en den Sultan zal optreden. Deze eisch van Duitschland is dus al ingewil ligd DE OORLOG TUSSCHEN TURKIJE BN BULGARIJE? Bulgarije kan zich niet in heel veel steun verheugen, althans niet wat de bezetting der Oostersche spoorlijnen betreft. Het bleek al dadelijk bij dan aanvang van het geschil, dat de open bare maaning ten deze aan de zijde va.n Turkije stond en de jongstver- loopen dagen brachten daarvan de nieuwe bewijzen. Niet minder dan drie mogendheden hebben thans ver zet aaingeteekend tegen Buïgarije's optreden, 't Zijn Oostenrijk-Honga- rije, Duitschland en Engeland. De Donau-rnonarchie is Bulgarije weliswaar zeer genegen het bleek nog pas bij de hartelijke toasten, welke tusschen Frans Jozef en vorst Ferdinand gewisseld werden maar de Oostenrijksch-Hcmgaarsche re- goering staat toch pal voor de belan gen van de Oostenrij ksch-Hongaar- sche aandeelhouders in de Ooster sche lijnen. De handelwijze der Bulgaarsohe re- geerinig 6cliijnt overigens veel sym pathie te vinden bij de bevolking van het vorstendom. Op verscheidene itsen hebben vergaderingen plaats gehad, waar moties ten gunste der blijvende bezetting van het in beslag genomen doel der Oostersche lijnen zijn aangenomen. De quaestie met den gezant Gesch- hof is nu wat op den achtergrond ge drongen. 't Is van de Bulgaren niet zeer slim geweest orn de spoorwegen- quaestie op te werpen. Het eerste in cident was voldoende om den strijd om de onafhankelijkheid te voeren en.... men had onder de mogendhe den geen vijanden gemaakt Naar aanleiding van het onder houd, dat de Bulgaarsche agent te Londen op 25 dezer met een verslag gever voerde, werd hij teiegraghisch naar Sofia ontboden. Zou hii zich verrn-aat hebben?... SERVIë EN DE MOGENDHEDEN. Het voornaamste Servische blad „Stampa" wijdt een artikel aan de quaestie van een bezoek van koning PeLer aan de Europeesche hoven. Het blad zegt van gezaghebbende zijde vernomen te hebben, dat men aan de verschillende hoven van Europa niet het minste bezwaar zal hebben om koning Peter te ontvangen, zoodra' alle olfkieren, die aan den konings moord in het jaar 1903 deelnamen, uit het leger zullen zijn verwijderd. Of men zoover zal durven gaan?... RUSLAND EN ITALIë. De ministers Iswolsky en Tittoul hebben elkaar bezocht. Er wordt ver zekerd, dat de ontmoeting leidde tot bevestiging van het resultaat der jongste besprekingen van Iswolsky met andere staatslieden in zake de Oostersche quaestie en do groote quacsties, die aan de orde zijn. ilet gevolg van hef onderhoud der beide ministers iet dat de betrekkingen tus schen Rusland en Italië inniger zijn geworden, dan zij sedert geruim on tijd waren. Duitschland zal dit niet graag zien. Rusland in de combinatie En ge land-Frankrijk. Nu Italië Dultschland's bondgenoot aan t smoezen met de „vijanden" ONLUSTEN OP SAMOS. Er dreigen weer onlusten op Sa- mos. De bevolking is weer (voor de zoo vee 1ste maal) ontevreden over het bestuur van vorst Kopassi. In bijna alle groote gemeenten zijn in don jongs ten tijd volksvergaderingen ge houden, om te protesteeren tegen zijn. aanblijven. Al Leen in do hoofdstad Vathy en te Karlowassi 9laagde de regeering er in zulke protestvergade. rmgen te verhinderen. Op al deze ver gaderingen werd 'n gelijkluidende mo tie aangenomen, beginnend© met de verzekering van trouw en aanhanke lijkheid aan den Sultan en eindigen de met de verklaring, dat het aan blijven van vorst Kopassi noodzake lijk moet leiden tot bloedige botsin gen, daar de meerderheid van liet Sarniotische volk walgt van de wil lekeur en het absolutisme van den vorst. Naai- aanleiding van deze ver gaderingen zijn een twaalftal aan zienlijk© Samioten, die op die verga- doringon een hoofdrol hadden ge speeld, in hechtenis genomen. Te Athene loopt het gerucht, dat er groot gevaar- bestaat voor een oproer op Samos en dat de gelederen der op standelingen aangevuld zouden wor den met elementen, die hij den hul digen stand van zaken in Macedonië hun lust naar een rooversleven niet meer kunnen botvieren. Wttt zal dit weer opleveren Stadsnieuws Haarlemsche Pers. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van de ver een i ging de Haarlemsche Pers is tot secretaris gekozen, in de plaats van den heer G. van As, die naar den Haag ver trokken is, de heer P. J. M. van Te te ring. Verwaarloozing. Sodert eenigen tijd loopen op een klein stukje dor land, waarop haast geen gras is te zien, gelegen tus schen den Zijlweg en den spoordijk van Haarlem naar Overveen, zes koeien, toebehoorende aan een vee houder van elders. Die koeien zien er vermagerd uit en hebben blijk baar gebrek aan voedsel. Een landbouwer, die zich het lol der dieren wilde aantrekken, kreeg daarover van den eigenaar een min der vriendelijke opmerking te hoo ren. Ziedaar een geval van dierenmis handeling, waarin geen wet voorziet. ABONNEMENTEN PER DRIB MAANDBNl Voor Haarlem i Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ia (kom der gemeente)130 Franco pet post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037)4 de omstreken en franco per post 0.45 Ditgave der Vennoofscfiap tonrens Coster. Ölreeteor J. I» PEEREB0014 ADVERTENTIÊNi Van 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0.1',: Reclames 3G Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administraties Groote üontstraat 55. Ustereommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerijs Zulder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. DIT NVMMER BESTAAT UIT M»; BI. VaffïJDEN. AGENDA DONDS.RDAG 1 OCTOBER. Groot© kerk: Orgelbespeling 2-8 u. Schouwburg: Het Ned. Tooneel ,j,Francl38ou", 8 uw. Vergeving „Witte Kruis". BloemoSr-al: Gemeenteraadsverga- 'ring, 3 ia?. Bij de teekeoingen. De afbeeldingen, die wij hier af drukken, zijn de gevels van het nieu we gebouw op het Heiligland, waar- Da&rom zullen de lokalen van het museum gebruikt worden voor de ad ministratie en moeten de schilderijen overgebracht naar het Heiligland. De pen verdrijft het penseel I De voorbereiding heeft geruimen tijd in beslag genomen. Den 24sten Januari 1906, dus nu ruim 2 1/2 jaar geleden, is door den Raad besloten, het Ned. Geref. Weeshuis op het Hei ligland en ©enige aangrenzende per- oeelen aan te koopen. De plannen en teekeningen zijn dan nu ingekomen en vinden, naar wij van bevoegde zijde vernamen, algemeen instem ming. Voor den heer Dumont, die ze nn f txri orn i Ia vereerender. omdat duidelijk in het oog springt. Wel werd er in de Raadsvergade ring destijds bezwaar gemaakt tegen het Heiligland als stand voor Ons museum van schilderijen. Maar Fidelio, die eenige dagen la ter een gedicht schreef, waarin hij Frans Hals en zijn figuren sprekend invoert, zegt daarvan Daar mompelt Willem Voogt: „Hoort vrienden, wat ik meen, Naar 't Heiligland, daar moeten we niet heen. Het is een smalle straat, met weinig breeder stegen. Voorwaar, ik zeg het vrij, ik was wel Wanneer geen vreemdeling of lands man ons meer zag Zoo zegt weer Willem Voogt, en een vertoornd gebrom Gaat ln den kleur'gen kring der offi cieren om. Maar Daniel Deinoot, Mattheus Everswijn En de anderen die Regenten van het Oude Manhuis zijn, Zij gaan der vroedschap wijs besluit eendrachtelijk beamen. „Wij komen dan terug, vanwaar wij vroeger kwamen. Het ia daar, weest gerust, een deftige contrey, blanca zich aan ernstiger vergrijp heeft schuldig gemaakt dan de Fransche gendarmes. Do Temps is eon blad, dat zich an diers zeer onverdraagzaam toont ten opzichte van alios, wat Duitschland in Marokko bedrijft. Nu... Is hot oor- doel al hee'l zacht, haast zou men zeggen „poeslief". De Franscho re dacteur gieeft toe, dat er wat te zeg gen ls voor het Duitsche standpunt en voegt er aan toe, dat de schuld van don Duitschen consul wol eens grooter kon zijn, dan van de Fran sche gendarmes.... Het blad noemt dus aan, dait de Fransche gendarmes schuld Jaebben 1 Wat zal 't gevolg van dit minia- DE BULENBURGER KLUCHT. Klucht Neen, een te loszinnig woord voor zoo'n ernstige zaak. Toch noemen do Duitsche bladen het een. gerechtelijke klucht, onder vermel ding, dat Eulenburg to Rohrschach aan hot moer van Konstans, op Zwit- sersch gebied, een villa van 14 ka mers heeft laten huren, om eir reeds in, October heen te gaan. Gisteren zouden de 100,000 mk. borgstelling voor Eulenburg betaald worden. Do betaling zal wel plaats gehad heb bon, want Eulenburg is rijk genoeg. Eerlijk gezegd, maakt da historie ook op ons geen hoogverheven in druk van de majesteit van vrouwe. Justitia in Duitschland 1... EEN AANSLAG OP DEN TSAAR? Er wordt bij geruchte gemold, dat een aanslag op het leven van den Tsaar zou hebben plaats gehad. Wan- neer wordt echter niet bericht. - Hoeveel jaar is 't al geleden

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1