AARLEM'S DAGBLAD. WEEDS BLAD. Li INGEZONDEN WOENSDAG 80 SEPTEMBER 1908 Van ingezonden stukken, geplaatst o:' niet geplaatst, wordt de kopte deu inzender ulet leruggegoven. Voor den inbond dezer rubriok stelt de Reductie zioli niet aauspr.ikelyk. EEN HAARLKMSCH BELANG OP MIDDELBAAR ONDER- \V IJ S-GEBIED. Geachte Redacteur 1 Pas dezer dagen werd mijn© aan dacht gevestigd op een aa.-tik.el tel Uw blad van dm 23cm Juli J.l. Onder het opschrift„Nabetrach ting van dm Gemeenteraad" be spreekt gij daarin de behandeling van en do beslissing omtrent bet voorstel van B. on W., om de 3e klas se dor II. B. School, 'waar eind on derwijs gegeven wordt, nog voor heit jaar 1908/9 te handhaven. Wat gij daarbij omtrent dat onder wijs opmerkt, komt ook mij voor, 200 duidelijk en stelling waar te zijn en waarlijk ze-er dienstig, dat ik u zeker wel uit naam van vele Haarlemschc lezers, daarvoor prijs en dank. 'k Citeer er een paar zin non vu/11 „Ik voor mij had het nog voel erger gevonden., wanneer een „zeer verkeerd raadsbesluit (om „dat eind-onder wijs af to schnf- „ten) was doorgevoerd." „En don. zal liet dan voor goed „uit zijn (nl. daarmede overeen „jaar) Geen sterveling, die der „zake kundig Is en het gelooft." „Over een jaar (als er dan nog „niet anders in voorzien is) zal „de 3e klasse voor eind-onder- „wijs even good als nu worden „voortgezet, omdat ze eca: belang „is voor school ©11 leerlingen." „AI schaft de Raad ook met de „grootste plechtigheid, tienmaal ,)d*n eigenlijk gezégden driej. „cursus af, deze noodzakelijk- „hoid van (stellige behoefte aan) „verkort en vereenvou- „d i g d onderwijs, kan geen ge- „iiieenteraad ter wereld do oden." „Had trien den moed gehad deze „derde klasse op dit oogenblik af ),te schaften, dan zou zoer „zeker van den kant cl er „ouders een energiek „verzet zijn gevolgd." Zie, dit is alles bondig m waar en krachtig gezegd, en toch zonder een zweem van overdrijving. Herhaalde lijk hoorde ik dar. ook reed3 „Het Haarlem's Dagblad heef-, daar een heel mooi stulc over. Zeer waar en actueel 1" Redenen waarom ik dan nu ook tot uwe bestendige lezers be hoor ori uw Dasblad gaarne aanbe veel. Het komt mij nu evenwel voor, dat gii en ons publiek niet voldoer- op de iioogf.e zijt van deze school - k west ie, die hier te Haarlem al zoo vole jaren op eene goede oplos sing wacht. En deswege veroorloof ik mij u het volgende tot nadere kennis making er meê aan te bieden. en om dit te publiceer&n. Ik ze r,.en om dit te publiceeron". omdat wij alleen hies* in Hua.rlomen n,oa niet. elders in ons land in dien hen arden en verwarden toestand ver hoeren op middelbaar onderwijs-ge- Ued. Terwijl die toestand alhier veds zoo lang duurt. Vanwaar dit jpvnllend verschijnsel? Ligt dat In don aard der Haarlemmers, in zijn gemeentebestuur, in de opvolgende kommissiën van toezicht, of moeten wo de bron daarvan zoeken hl] den directeur onzer H. B. School? Van don laatste is wel bekend zijne groote voorliefde voor volledig middelbaar onderwijs van een 5-J. cursus mot hot eind-examen daarvan tot besluit. En ook wel, dat hij min- dor hart hoeft voor dat vereenvou digd 011 verkort onderwijs. Maar mijnheer de redacteur! Wat gebeurt en is al vele jaren lang gebeurd?Dat van de 20 tot 24 leerlingen eener eer ste k'asso onzer II B. School met 5-j, cursus er nauwelijks een twee- of drietal dien idealen eindpaal van voldoend eindexamen bereiken. Daarbij zijn er dan nog. met 2, 3 en zelfs 4 onvoldoende vakken. Dit moet den directeur toch te over bekond zijn. En waarvoor, ja waar voor leidt de II. B. S. mot 5-j. c, eigenlijk op? Eigenlijk voor de studie, om Inge nieur, architect, arts en apotheker te worden. Maar deze beroepen maken toch niet do meerderheid uit van die der burgerij En mogen aan die min derheid nu de heroepsbeiangen van alle overigen opgeofferd worden? Dat toch zeker niet. Maar er moet Onze Lachhoek, IIOE HET SALARIS WERD UITBETAALD. Ik heb een goeden vriend, die, om zoo te zeggen voor het zwerven Is ge boren. lijj spreekt alle talen, Espe ranto inbegrepen en heeft reeds in tal van landen als ambtenaar dienst gedaan. Nu heeft hij zich laten pen sioneeren en ia het middelpunt ge worden van een stamtafel, die ik somtijds met mijn aanwezigheid op luister. Dan worden er gewoonlijk een paar flesschen Moezelwijn ge dronken en geschiedenissen van voorbceldoloozo waarheid verteld. Waarneer even wel mijn vriend van zijn leven verhaalt, is alles in de zaal1 doodstil. Zelfs do k&liner houdt op met den piccolo om de ooren te ge ven en de buffetjuffrouw laat ha-ar tanden at oker onoewègeJijk op de Miumnwien rusLmi. ar is namelijk al- tijd wat uit zijn vertellingen te Lee ren. Gisteren bijvoorbeeld had hij het ove.r de verschillende manieren, waarop bij de volkeren aan ambte naren hun salaris wordt uitbetaald' en waaruit het karakter van elk volk teer goed kan worden afgeleid. Toen Ik in Spanje diende, zoo zef hij, moest Ik zoolang wachten op be te ling, tot ik blaren aan de voeten hior nog wat anders achter schui len. Denk eens aan het volgende voorval. In 1894 werd in den zomer-vacan- tietljd alhier do toen af7X>nderlijk be staande II. B. S. met 8-j. c. en de daaraan verbonden cursus voor hen-, die examens te doen haddon voor Breda (nu Alkmaar), Willemsoord, enz., op liet onverwachtst op gek©- ve,d ja waarlijk finaal opgeheven maar nominaal bij den 5-j. inge deeld. Do leeraars der eene school werden ook maar zoo ineens be noemd t-ot leeraars der andere school. Dit alles ging sckc-r ovor.rompeling-s- gowija in zijn werk. Ouders, leeraars on leerlingen, een ieder was hier 7,00 maar voor een fait accompli ge plaatst. Men legde zich er bij neer, hoe raadselachtig sommigen hot ook vonden en ondoeltreffend enkele anderen. Maar hoe zoo zon der eaaig openbaar protest? Best te verklaren. De vooraigaande II. B. S. :rièt 3-j. cursus had, meende men vrij algemeen, steeds gekwijnd. Dit was en vast geloof geworden. Je hoorde net toch van links en rechts, jaar ia jaar uit. Maar nu dio schooi kwam ondier den eminent en directeur der II. B. S. met 5-j. c. nu zou dio school, altoos zeer bepaaldelijk begeerd door allen, die:vóór.o.eta. verkort vereenvoudigd program- rn a waren, en meer nut ver- wachtten van vooral prac tise h dan van b ij n a uitslui tend theoretisch onderwijs nu zou die school met 3-j. c. wel spoedig opfleuren. Maar van dat op fleuren is nu 11a 14 jaren blijkens do eindklasse nog niets gebleken, noch wat betreft, het aantal leerlingen, dat sinds dien jaarlijks, een getuigschrift kreeg, noch. wat d© resultaten van dat onderwijs betreft. Maar bij do opheffing van de vori ge H. B. S. met 3-j. c. is niet bij, of verbonden aan de H. B. S. met >j. c. alhier een H. B. S. met 3-j. c. blijven bestaan of in andere gedaan te herrezen. Waarlijk niet. Wij heb ben hier tien jaren lang, van 1894 1904 officieel gehad, zooals het on- w a a r 1 ij k hee tte, een II. B. S. School rnet 5- en 3-j. cursus. Want wat is er feitelijk alleen in 1894 ge schied Niettegenstaande allen woor- cienschijn, er is alleen, als een blad uit oen boek gescheurd, en zoo maar tussclien de bladen vain een an der boek In geplakt, uit het pro- jramma der opgeheven H. B. S., dat voor de 3e en de r hoogste klasse, n alleen lilt, achteraan bij het progi num. van den 5-jarigen inge- lascht. 1) F1, het volstrekt eenige ge- o-lg, dat dit voor ons onderwijs ge had hoeft, was dat. er aan de II. B. S. met 5-j. c. ééne derde klasse kwam, en tot nu too gebleven is, dio eind-order wijs ontving, en na vol doend afgelegd eindexamen daarvan een getuigschrift kreeg. Men begrijpt evenwel, dat zulk een programmablad ,dut woordelijk, zelfs letterlijk overgenomen werd, al slecht paste voor do leerlingen, die nu voortaan niet hot daarbij ver onderstelde tweejarige voorbereiden de onderwijs gehad hadden. Om maar een onderwerp te noemen. De leerlingen der vroeger© 3e kla&se hadden in liet le jaar 4 uren pea' week onderwijs gehad in de rekenkunde en het rekenen; in het 2e jaar 3 uur per week an toen reeds speciaal „Berekeningen in de Prac- r.ijk". En de leerlingen, dde later en nu nog in dio 3e klasse kwamen, hebben in de 'le klasse, zoowel in de nominale 3-Ja.rige als in de reëel© 5-jarige school, slechts 2 uur per week en In de 2e klasse maar 1 uur rekenonderwijs gehad, en dan dit nog nauw verbonden met de algebra. 't Hoeft wel geen betoog, dat het voor leeraar en leerling zeer moeilijk on in menig voornaam punt onmoge lijk is, om dat goed uit te voeren. Historisch waarlijk is aldus in 1S94 de teen alhier bestaande H. B. S. met 3-j. c. en de examenopleiding opgehe ven en afgeschaft. Deze is volstrekt niet toen bij de 5-j. Ingedeeld, waar aan, niets veranderd werd. We heb ben hier van 1894 tot 1904 niet ge had een H. B. S. met 5- en 3-j. cur 1) Heit is zoo woordelijk overgeno men, dat nu nog in het programma voor de eindklasse, onder liet hoofd Boekhouden staat „Voortzet ting van het geleerde": ter wijl de Leerlingen Ln al die 14 jarie/n daarvan dan nog niets geteerd had den. had gekregen van 't etaan aan de kas. In Italië ben ik uitsluitend betaald met papieren, geld, dat ik chemisch moest laten reinigen, vóo-rdat ik zien kooi, hoeveel het waard was. In Montenegro heb 11c schapen in betaling moeten nemen en ln Turkije geweigerde quit an ties van door wil de horden verschuldigde belasting. In Servië moest ik mijn salaris op do derde verdieping in ontvangst gaan nemen en toen ik een verdie-, ping lage/r lcwam, hebben ze mij van achteren aangevallen en het geld weer afgenomen. In Griekenland hen ik betaald in' zilveren muntstukken, die sedert zes tien jaren nieit meer geldig waren. In Perziö heeft men mij de keus ge. laten van mijn salaris afstand te doen of als verrader door den beiul opgehangen te worden. In Bulgarije heeft men mij inplaats van met geld. met een ridderorde be taald em lm de republiek San Marino1 heeft men mij In den erfelijk en adel stand willen verheffen, wanneer ik zelf de pennen, den stempel en den' inkt voor het kantoor wou betalen. In Rusland heeft de postbode mijn salaris gestolen, omdat de directeur vau heit potkantoor zijn salaris ver duisterd had en hij toch ook leven! moest In Duitschland heb Ik mijn sala ris volledig uitbetaald gekregen, met aftrek evenwel van drie cents straf-i sus, maar uitsluitend een met 5-J. Ir is toen evenwel, en dit ook alleen, t— sedert 1894, aan eene Se klasse der 5-j. school eind-onderwijs gegeven volgens het programma dei- Se klasse van de vroegere 3-jarige school. Er is geen eigen programma vastgesteld voor de nominale 3-Jari- ge. Maar ook is dat vroegere pro gramma voor do 3o klasse niet zo o veel noodlg gewijzigd voor de nieuwe 3e klossen, die eind-onderwijs zouden genieten, welke toch een zeer afwijkende tweejarige voorstudie achter den rug hadden. Van waar dan toch al dat onklare; dat verwarde, dat benarde op dit gebied en speciaal hier ter stede? Waar vandaan 1 En waartoe dat? -*■ Die het weet, kan hot zeggen. De an deren kunnen echter voortaan wol eens wat beter toekijken. Dat in den zomer van 1S94 de toen bestaande II. B. School met 8-j. c. bij de 5-j. ingedeeld werd, was zeker zeer onverstandig. Immers de 5-jarige was toen reeds te talrijk bevolkt voor cone goede onderwijs kundige regeling van den leergang! aan die school. En tevens was toen de 5-j. ook roods te bekrompen behuisd. Maar niettegenstaande die school toen reeds to veel klassen had en te veel leeraars voor een welgeordenden rooster van werkzaamheden, heeft I men er maar zoo drie klassen aan j toegevoegd. Was alt, omdat de vorige 8-J. zoo kwijnde? Ja, men beweerde dit aan alle on van alle zijden. Maar 't is nooit waar geweest. Ze is nu na 14 j jaren en dan nu onder het toen be geerde toezicht in de Se klasse, die eind-onderwijs ontvangt, niet eens in i aantal leerlingen zooveel toegeno men, naar evenredigheid, als de be volking van Haarlem en omstreken in dien tijd. Was het ter bezuiniging/ Ook al niet. Er waren maar 4 afzon derlijke leeraars aan die school, nl. ieder op 2 acten voor middelb. onder wijs. Had men toen aan die school een nieuwen directeur gegeven, liefst een Dr. In de Ned. taal en let terkunde met bevoegdheid voor ééne vreemde taal voor een 3-j. school, dan was die school ons niet op meer dere kosten van het M. O. gekomen dan nu. En do langzame uitbreiding tot ec.no school met een paar parallel- klassen ware dan wel gevolgd. Groo- tere scholen van 3-j. c. dan met 5 of 6 klassen moest men niet houden. En een IL B. school met 5-j. cursus moest nergens langdurig het getal van 10 klassen overschrijden. Het heeft menigeen toen en later vorbaasd en zeer bevreemd, hoe d<i directeur der 5-j. daarin heeft kun nen bewilligen. Men weet toch, en de heer Br. wist het zeker, dat in te tal rijk bezette H. B. Scholen vele zeer stellige eischem niet tot recht kun nen komen. In de eerste plaats kan men dan niet voor voldoende a f w i s s e 11 ng van inspanning voor de leer lingen en ook niet voor de leeraars zorgen, 't Is immers bekend, dat wis kunde een andere „faculteit van on zen geest" in spanning houdt, dan taal, en deze weer een ondiere dan geschiedenis of-aardrijkskunde. Daar entegen zullen de 4 talen, Ned., D., Fr. en Eng. al zoowat dezelfde ver moeidheid veroorzaken. Zie nu eens op den rooster van één uwer kinde ren. Op die van het vorige Jaar staat voor kl. I Woensdag 9.30 Fr., 10.20 Ned. en 11.10 Hd. drie opeenvolgen- do taallessen. In I B voor dezelfde drie opeenvolgende les sen Fr., Hd. en Ned. In kl. I op Dins dagmiddag achtereen Rek. cn Stel kunde, en dat nog wel bij en ook voor denzeifden leeraar. En op den roos ter van dit jaar komt meer dan een maal voor, dat meetkunde volgt op of voorafgaat aan algebra of rekenkun de. Maar ook komt het voor, dat een leeraar bv. in 8 of misschien wel 4 eerste klassen, de heele week door en het gansche jaar door hetzelfde te doceeren heeft. Nu zijn leeraars ook zóó, dat het niet missen kan, dat hun onderwijs geld, omdat ik van links, inplaats Inplaats van rechts aan hét loket ge komen ben. GEDACHTEN VAN EEN GETEM- DEN LEEUW. Voor den drommel, daar" word ik alweer gestoord in mijn eerste avondslaapje, ik moet weer kunstjes vertoonen voor de laffe bende. Ja, als Ik maar kon, zooals ik graag zou willen, maar mijn linker voortand zit al zeven jaar los en zal, als. ik niet voorzichtig ben, er heelemaal uitval len- Vooruit dan maar weer met do kunst. Vervelend is toch dat felle licht in den circus. Ze moesten liever blij wezen, dat het 's avonds zoo heerlijk donker is. Steken wij ln het oerwoud licht aan Nu Ja, wil zijn ook verstandige dieren en dit zijn maar domme menschen, maar een klein woinigje verstand zouden die idioten toch wel van ons kunnen overnemen. En tusschen zulk ge spuis moet de koning der dieren le ven en zijn einde afwachten voor een jammerlijke toelage vap drie pond paarden vlecsch per imddag. Ach, Ik word bijna ziek wanneer ik dat taaie, kleverige paardje vergelijk met het sappige giralfenvleesch, waaraan ik vroeger zoo heerlijk smul len kon. Zwijg stil, leeuwenhart I Die tijden zijn voorbij. Daar staat die kerel alweer met zijn lange zweep. Heidaar, neem die daarbij inboet aan frlschheld en op gewektheid. Hoe kan nu zoo iets ale aanneemlijk beschouwd worden? 't Is vreeradl En ook dat jaren, ja vele Jaren, weer en al weer verschuiven van het doen bouwen eener nieuwe H. B. school; Zag men dan zóó tegen de kosten op van een. nieuw gebouw, of doken er telkens en telkens weer nieuwe en allerlei bezwaren op, waardoor er feitelijk een spaak in het wiel gestoken werd? E11 toen er dan een nieuw school gebouw ten langen leste komen zou, omdat het er zijn moest waarom daarop niet veel bezuinigd, dat zeer goed mogelijk geweest ware, zonder het iets minder dienstig te krijgen voor z ij n doel als schoolgebouw en ook zonder dat het minder duur zaam geworden ware. Men schijnt hier met de gemeente-gebouwen te willen pronken, daarmede de stad versieren. Immers zijn de twee schoolgebouwen in de Willielmina- straat en is de nieuwe H. B. School veel, ja een groots som, duur der dan noodig ware. Zie de Rijksscholen voor L. of M. onderwijs, bv. de leerschool van het Rijk alhier on de Rijks H. B. S. te Alkmaar. En nu de nieuwe H .B. school er in, hebben we er toch altijd nog maar ééne. Waarom dan deze nu niet in tweeën of drieën gesplitst? Ia dan een 2e of 3e directeur zulk een buiten sporig dure ambtenaar'? Heeft men voor een school met 6 eerste klassen enz. en met een 30-tal leeraars niet twee of drie hoofden der inrichting noodig voor het toezicht en de goede regeling? Wel zijn er twee concierges, maar geen twee directeu ren. En waarom heeft de verdeeling der klassen over de twee gebouwen niet beter schoolsgewijze plaats? Het lijkt wel, om ook den schijn te vermij den, dat het school gedeelte in de Ja- cobijnestraat toch zelfstandigheid had. De meeste heeren leeraars ver liezen nu evenwel ten gevolge van die willekeurige en volstrekt ondoelmati ge verdeeling wekelijks 4 of 5 uren aan tijd, om- zich heen en weer van het eene naar het andere gebouw te begeven. Een volstrekt noodelooze tij dson trooving. Onze leerlingen gaan van het eene jaar in het andere nu ook in verschil lende vakken telkens bij andere leer aars op school, 't Eerste jaar hebben ze wiskunde bij A., Fransch, Duitsch enz. bij B., C.... En het volgende jaar wisk. bij .K., Fransch bij L., Duitsch, Engelsch enz. bij M. N.... en het der de jaar wiskunde bij P., Fr. bij Q., F.ngelsch bij R... Inderdaad Is het haast voor de leerlingen of de ouders naar een andere plaats verhuisd zijn, elk Jaar weer. Men weet even wel, dat dit overgaan van den eenen tot don anderen, dat dit gedurige schoolverwisselen, waar het hier te genwoordig op neer komt, schadelijk i9 voor de geleidelijke ontwikkeling. Zoo zijn de leerlingen en do leeraars veelzlns dupe vau den tegenwoordi- gon, reeds zoo lang bestendigden ver worden en benarden toestand van het M. O. alhier. Maar hoe het dan ook zij, waar door of door wie teweeggebracht, met. zijn© ééne enkele zoo overt alrijk l)e volk te H. B. school in geheel ons land staat Haarlem al leen! En wat dan hu? Natuurlijk ten eer ste en dit niet alweer maar uitstellen, de tegenwoordige H. B. S. in twee of drie afzonderlijke scholen verdeeleu ieder met een eigen organiek pro gramma; en ieder onder het toe zicht van een eigen directeur. Het ware dan wel verre weg het beste, om hier dan te krijgen drie H. B. S., ééne met 3, ééne met 4 en eene met 5-j. cursus. Dit ware zeer zeker het meest in overeenstemming met de behoeften van onze burgerij. De eerste school kon zijn eene ge wone H. B. S. met S-j. cursus, zooals we die ln al onze groots steden heb ben. In Amsterdam zelfs wel 4, naar - ik meen. zweep weg, Yersta je, je weet toch heel goed, dat wij zonder jou en Je zweep alles precies even goed doen, vriend Felix en ik Was de avond maar. weer voorbij I Helaas, ik slaap tegenwoordig ook niet rustig meer, Ik moet toch eens een kameel raad plegen, of ik wat veronal nemen moet. Die dame daar vooraan met dien fjrooten hoed, ls bang voor ons, Fe- ix. Kijk eeDs, hoe ze zit te beven, die domme uil En dat bakvlschje, dat zoo dicht bij de tralies zit, klap peren de tanden van louter angst op elkaar. Kijk eens aan, die kleine jongen op de tweede rij gaat zelfs huilen. Nu ja, een beetje angst mo gen ze wel hebben, dat is zeker, maar zooveel als wij hebben voor den dresseur, hebben zij met hun allen toch voor ons niet l Akelige kerel, die temmer. Ik kan hem niet uitstaan. Nu moet Ik weer brullen. Waarom toch Hier ts toch geen acoustïek in den circus. Goed zoo, sla mij maar met die zweep en nog wel op de punt van mijn neus. Zoo'n gemeene streek heb ik nooit meer gezien. Zeg eens. als je dat weer doet. Zoo Nu heb ik ge bruld, nu is hij tevreden. Och, hemel, daar bouwen ze weer dat vervelende draaimolentje op. Ik word al zeeziek, wanneer ik het ding maar zie. Wie kan dat uithouden, eJken avond in zoo'n caroussel te draaien Dat is toch geen plelzier Het programma voor die school moést echter wat gewijzigd worden en wel met het stellige doel, dat het onderwijs er wat minder haast uit sluitend een theoretisch karakter had. Het practisch rekenen bv., het goed leeren lezen' en verstaan van de mo derne talen met oen begrensde gram- ma-ire oefening; het goed leeren stel len in onze taal, enz. Ook andere vak ken alle er te doceeren niet als door specialiteiten aan toekomstige specia liteiten in al die vakken. Goed ver staan, benevens goed en vaardig lee ren toepassen. Bovendien ware gewenscht, dat er meer geoefend werd in het oplossen van vraagstukken, het maken van opstellen, het vertalen uit en in Fr., D. en Eng., enz. En dit ook met het bepaalde doel, dat de leerlingen van die school vooral rechtstreeks van uil de school examens zouden kunnen doen voor „Alkmaar", „Willemsoord" het „Spoor", de Posterijen, enz. Tot hiertoe ging dat niet wel zonder ex- tralessen, anders door zijne kindenen daartoe op een kostschool te doen. De 2e H. B. S. met 4-j. cursus moest dam een handelsschool zijn. Het pro gramma voor die school kon heel veel, zoo niet geheel, overeenkomen met dat onzer vroegere II. B. school voor Handel en Nijverheid. Die Nij- vterlieid worde evenwel naar de 3-j. verwezen. Want de Nijverheid vraagt, meer wiskunde en ook vooral recht lijnig teekenen dan er aan de Han delsschool voor beschikbaar zou zijn. Het programma voor de Se en 4e klasse van die Haarlemsche Handel school met 4-j. c. zou dan moeten voorschrijven, met heel wei nig of volstrekt geene uit breiding, van wat nu, zeer slecht passend, het programma is voor de 3e klasse der H. B. school, die eind-onderwijs ontvangt. De derde II. B. School met 5-j. c. blijve, wat die nu is, hier en elders, nl. rechtstreeks en eigenlijk een op leidingsschool voor „Delft", die "ook geschikt is gebleken voor eene Univer siteit, nl. als de student geen graad van Mr. of Dr. wil behalen. Tot Directeur van de S-j. zag ik liefst benoemd, in 't algemeen ge sproken, geen Dr. in Wis- en Nat., zelfs ook geen Dr. in letteren, ol ware het ook in de Ned. taal en Let tert., maar een die dehoofdacte v 0 o r L. O. heeft en daarbij bevoegd heid voor M. O. in de eigen of een vreemde taal. En tot Directeur der Handelsschool een Dr. in de Ned. taal en lettork., die tevens bevoegd is voor M. O. In geschiedenis en aardrijkskunde. Ilad zoo iemand daarjjij nog bovendien handelskennis blijkens eene acte M. O. daarvoor, en waartoe hij zich in een paar jaar ook nog wel zou kunnen bekwamen, dan ware dit ze ker uitmuntend. Dit alles behoeft waarlijk do ge meente niet zoo heel veel meer te kosten, dan ons M. O. nu. Een nieuw gebouw ware er zelfs niet eens dade- delijk en strikt noodig. De leeraars kunnen als vroeger op twee acten van M. O. doceeren. De Directeuren kunnen ook als leeraren werk zaam zijn, nl. bij niet te groote scho len. Men kon nog het programma voor de le klassen van alle drie scholen gelijk of bijna gelijk maken. En even zoo ook voor de 2e klassen, maar met Iets meer onderscheid. Een dusdanige Handelsschool zou Z9ker ook ter dege naar den wensch zijn van die vaders, welke hun zoon graag op 17- of 18-jarigen leeftijd „in do zaak" nemen of doen, om ze na één of twee jaar in het buitenland ergens te plaatsen, Londen, Ham burg,... en zou het ook overbodig ma ken, om ze na het eind-examen van die school naar de Handelsschool té Amsterdam te sturen. En hiermede heb ik u medegedeeld, wat men eigenlijk ln heel Haarlem wel wist, maar óf verzweeg óf zich niet klaar bewust, was. meer. En dan ik, een volwassen leeuw, altijd in een draaimolen zit ten. Enfin, vóór ik het gedaan heb, is hij niet tevreden. Vooruit dan maardraaien, draaien en weer draaien, faci wat vervelend. Nu krijgen we een stukje biefstuk tot belooning. Heel voorzichtig reikt hii het ons t.te op een lar^ge stang, achter de coulissen eten we het altijd uit zijn hand. Mij wel, ik eet het ook zoo Dank je. Klaar. Afgeloopen. Wij gaan in de kleine kooi. Applaus. Kolossaal ap plaus. En wie komt naar voren om te bedanken Mijnheer de temmer. Terwijl wij in den draaimolen ge draaid hebben en hij niets heeft ge daan, dan toekijken. Zei ik niet, dat het een ellendig loven is 1 OVERTROEFD. Engelschman (in Britsch museum) Dit boek, mijnheer, behoorde eens aan Cicero toe, Amerlkaonsch toeristWel, dat -s niets. In één van onze Amerikaansche museums bevindt zich het potlood, waarmede Noacti de dieren afschreef als zij uit de ark kwamen. Mevrouw. Zijt gij de broer van de keukenmeid Soldaat. Ja, mevrouw. Mevrouw. Haar eenige broer 1 Soldaat. Dat hoop ikt me vrouw Opmerking dit aangaande zal Üi gaarne beantwoorden. Met oprechte belangstelling in het M. O. alhier en u dankende voor óa plaatsing hiervan, G. H. BLITS, -Leieraar a/d. H. B. School en vroeger leeraar a/d. H. B. S. voor Handel en Nij verheid met 3-j. cursus. Herdenking van historische feiten. In eon dezer dageai gezonden rond schrijven wordt gezegd Op den 8sten Januari 1609 sloten' „de Bewindhebberen van de Oost-In dische Compagnie, van de Corner van Amsterdam", een nog aanwezig con tract, met last aan Henry Hudson, Engelschinan", om. op eon hem te verstrekken „schespken of jacht" een doortocht naar China op te sporen ten Noordoosten, bij Novazembia langs. Het schip ter zijner beschik king gesteld was genaamd Do Hal ve Maan. Op 4 April^1609 ging Hud son uit Amsterdam met dit schip on der zeil, en geen doortocht ten Noordoosten vindende, wendde hij den koers naar het Westen, en voer op 9 September daaraanvolgend bij Manihattan-ediand, hot tegenwoordi ge New-York, don stroom op, dief naai' hem do Hudson-Rivier ge noemd is. Twee honderd jaren daarna, in September 1809, voor Robert Fulton, hot eerst de Hudson-rivior op meteen door stoom gedreven schcepken. Deze twee gebeurtenissen wenscM mien te New-York in September 1909 op plechtige wijze en mot groot en luister te herdenken, terwijl tegelij kertijd de Holland-Society een stand beeld voor Willem den Zwijger zal onthullen, waarvoor het plan ia ont worpen door Henry M. Slirady, dia door zijn standbeelden van Washing ton en Grant reeds naam maakte Eeai bedrag van honderdduizend gui don is voor dit standbeeld bijeen ge bracht. De Hudson-Fulton Celebration Commission, die zich voor de leiding van deze grootscbe feesten gevormd heeft, bestaat uit 246 personen. De onder ons bekende Andrew Carnegio, J. Pierpont Morgan en Joseph IL Ghoate zijn onder haar vico-presï- denten. Kennisneming van de®e feestplah- nen deed aanstonds do vraag rijzen, of Nederland niet geroepen wa3, om ook zijnerzijds aan deze feesten deel te nemen. Toen do groote Columbusfeesten ge vierd zijn, zend Spanje een naboot sing van drie karveelen van Colum bus over zee, zou het ook niet op onzen weg liggen, thans een naboot sing van „De Halve Maan" te laten bouwen en deze op den 3en feestdag om Sandy Hook ie do3n binnenzei len Dit denkbeeld door onzen toon ma ligen gezant te Washington, jlir. Da Marees van Swinderen, thans Minis ter van Buitenlandscbe Zaken, to New-York besproken, vond bij be langhebbenden warmen bijval. Ge schiedkundig was Nederland immers vanzelf bij de te herdenken gebeur tenis betrokkenhet kort daarop door ons gestichte New-York droeg eertijds den naam van Nieuw-Am ster dam van oud-Hollandsche familiën af te stammen geldt in geheel deu staat New-York nog steeds als adel brief en doordien de Vereenigdc Sta ten, sis meesters van de Philippij- nan, onze naburen in onze Oost-Indt-' sche bezittingen zijn geworden, werd het nJ'&t verwaarloozen van wat on ze betrekkingen met Amerika ster ken kan, meer zelfs nog dan vroeger voor ons een nationaal belang. Wetende, dat onze niet-deelneming aan de feesten in Amerika ais een te leurstelling zou worden beschouwd, cai ons dus schaden xou, hebben de vice-admiraal Ellis, mr. A. Baron Mackay en mr. J. C. de Marei Oyeais een klein aantal heeren uit da hoofdstad, uit de residentie en uit Rotterdam uiitgenoodigd tot eene voorloopige bespreking van deze aan gelegenheid. Deze samenkomst heeft' oip 11 April te 's-Gravenlhage plaats gehad. Eenparig wanen do daar saamgeko- mefnen van oordeel, dat ons land zich niet onttrekken mocht. Zoowel d? eere van ons verleden als het natio naal belang van den band, die ona aan Amerika bindt, moet ons to& EEN NIEUWE GLAZENWAS- SCHER. Een dame raakte onderweg haar kleinen poedel kwijt en deed daar van aangifte bij de politie. Den volgenden dag werd haar hel hoDdje zeer nat en vuil thuis ge bracht. De dame was echter zeer verheugd cn vroeg natuurlijk verschillende in lichtingen. Waar vond je mijn lieveling Wel, mevrouw, zeido de politie man een kerel had hem aan een stok bevestigd en was bezig er de vensters mede te wasschcn. Tableau 1 SNUGGER. James zou met een vriend naar hel concert gaan, doch informeerde vooraf belangstellend naar de entrée- prijzen. Wel, hernam zijn vriend, de front- loge f 1.20, daarachter 0.C0, er», de programma's 0.10 voor leder. Dan ga ik lekker in de program ma'b zitten, merkte James op. DE ONSCHEIDBAREN. Hoeveel veegt u, en hoeveel weegt uw aanstaande man Dat weten we niet. Sedert we geëngageerd zSin, hebben wo ons slechts samen laten wegen.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5