Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Als gij uw kind Sport en vVedstrijfccu FEUILLETON deelneming nopen. Ea evenmin be stond or verschil ven gevoelen over ïe vraag waarin cuze deelneming iou moeten bestaan. Er diende zich een Nederlandsche commissie voor deze zaak te vormen; Seze commissie moest in September 1909 eone nabootsing van ,,00 Halve Maan'' in New-York's haven doen 'binnenzeilenen gedelegeerden uii (Nederland zouden hunne belangstel ling in de groote New-Y orkeche feesL Viering moeten gaan betuigen, om tegelijk „De Halve Maan" ten gs- tovhenk» aan te bieden terwijl te kens ondersteld mocht worden, dat bare Regeering door het. uitzenden Van een eskader aan deee Nederland sche manifestatie luister zal willen bijzetten. Tot het vormen van een commissie voor dat doel is het dan ook gekomen én zij is het die zich thans tot het Nederlandsche publiek wendt, om al lereerst de noodige gelden, voor wat beoogd wordt, In te zamelen, niet twijfelende of de bijdragen hiervoor Zullen haar van vele oorden des lands toevloeien. De gelden, nocdlg voor den bouw van „De Halve Maan", voor zijn tuigage en bemanning, alsmede voor de aanbieding be New-York worden geraamd op ten minste 75,000, een bedrag dait allicht zal overschreden Worden. Tot het bijeenbrengen van zulk een groote som zijn vede groobe bedragen hoodig; Het geldt hier de ears van ons ven-leden hoog te houden en onze Vriendschappelijke verhouding mat 'den machtlgsten Staat van Amerika, Ook met het oog op onzen Archipel, floor een blijk van Internationale sympathie te bevestigen. Nu men te New-lork, van ons y oor naman onderricht, zich hierme de op de hartelijkste svyze ingeno men verklaarde, zou net onze yader- landsche eere te na Komen, indien geildgebrek de coinmifcs,e noodzaakte het schoons plan te tuten varen, of op eene te bekrompen wijze uit te voeren. Het rondschrijven is onderteekenü door de commissieleden, wuaronder we vele bekende namen aantreffen, moest van oud-ministers, ministers, leden der Eerste en Tweede Kamer, iemz. Als beschermheer treedt op die Prins der Nederlanden, eer ©-voorzit ten' is de vice-admlraal A. G. Ellis, adjudant i. b. d. van de Koningin- In het jaarboekje van de iVereeniging „Haarlem" komt een ti telplaatje voor, dat de afbeelding is fvan een ouderwetschen gevel, zonder aanduiding evenwel van stand of (architect. Wij achten het nuttige deze omissie te verhelpen door de rued edeeling, dat de afbeelding is van den geres- iauroerden gevel op de Botermarkt, naar een ontwerp van den heer J. Van den Ban. Instructie. De rechter-commissariS hield Za terdag «en Maandag een instructie te gen den heetr M., uit HaarLemraer- .ineer, die verdacht wordt roekeloos ;eri onvoorzichtig met paard en wa gen op de Kleverlaan te hebben ge leien, waardoor het echtpaar Bijs ter uit Schoten lichamelijk letsel be kwam. De heer M. is dezelfde, die de vori ge week met paard en rijtuig in de Ringvaart reedbij die gelegenheid verdronk het paard, de koetsier werd imot veel inspanning gered. Nog meer op z'n kerfstok. Tegen B., die Maandag terecht efcond wegen3 het plegen van onzede lijke handelingen met meisjes, zijn nog meerdere klachten ingekomen. Reeds is hij door den rechter-com- 'mlssaris gehoord. BENNEBROEK. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn onder deze gemeente door de veldwachters Van Zeelt en Bosch aangehouden twee Haarlem- sclie bollenzcekers, met zich voeren de een zak met bollen. Deze bollen waren van. een plaats gehaald, waar van de toegang voor hen verboden Is. Daar niet direct door de veldwach ters uitgemaakt kon worden of het goede of slechte bollen waren, wer den zij om nader onderzocht te wotr- i'dén in beslag genomen. HEEMSTEDE. Wegens benoeming tot hoofd der fc.-K Par. burgerscholen te Haar- ;lem, is door den heer J. Ch. Vintges slhler ontslag gevraagd als lid van de commissie tot wering van echool- Sersuim. HOFBERICHTEN. De Koningin heeft 300 g-..- ihonken tot leniging van den eerden nood der gezinnen, welke werden getrof fen door de jongste ramp in de mijn „Laura" te Éygelshoven. DE TWEEDE KAMER behandelde gisteren het nieuwe mail contract met do „Zeeland". De heer Jansen (Den Haag) Juichte dat con tract toc\ «doch had bezwaar tegen de boete van 15000, wanneer do maat schappij haar booten niet in Neder land laat bouwen. Spr. zou gaarne óen, dat de verplichting tot bouw in Nederland werd opgenomen. Minister Bevers zou gaarne aan drang op de maatschappij uitoefenen opdat do schepen in Nederland sou- dén gebouwd worden. Daarna werd het wetsontwerp goedgekeurd. Donderdag half openbare verga dering tot regeling van werkzaamhe den. NEDERLAND EN VENEZUELA. Do New-Yorkache „Evening Post" verneemt het volgende uit Caracas, <Ld. 18 September Sir Vinoant Corbett, Engolsch con sul te Caracas, vertrok beden plotse ling naar Trinidad, na kort geleden een samenkomst met president Castro gehad te hebben, te Barquisimeto. Er wordt hier algemeen geloofd, d«ai de oorlogzuchtige neigingen van Holland groot nadoel zouden berok kenen aan Engeland en Duitschiand. Indien er geweld gebruikt zou wor den dooi' Holland, dan zou er waar schijnlijk een verandering komen in de betalingen van vreemde schulden en derhalve trachten Engeland en Duitschiand het status-quo In Vene zuela te bewaren. Het is de 25 millioen dollar schuld, welke beide landen thans doet samen gaan. Onder president Castro's be wind is de Interest en amortisatie ge regeld afbetaald, eveneens de 60 van de invoerrechten, mét uitzonde ring van La Guayra en Puerto Ca- beilla, welke ais een waarborg voor 22 jaren gegeven is. Nu heer acht hier de vrees, dat Ame rika, indien Holland tot een blokka de overgaat, hiervan gebruik zal ma ken, voordat alle mogelijkheid ont nomen is om hei geld binnen te krij gen, dat Venezuela aan de U. S. moet betalen wegens het oneerlijk behan delen van Amerikaansche firma's in Venezuela. De weinige diplomaten, die hier nog zijn, gelooven, dat president. Castro gemakkelijk de moeilijkheden met Holland kan overkomen, daar het hier slechts besfchouwd wordt als eon handielskwestie met Curacao, en dol Cu stro het volle recht heeft, zijn eigen wetten te rnaken aangaande dm hajnclol met Curasao, De Ameirdkaansche editie van de „New-York Herald" van J7 Septem ber meldt het volgende Baron Van Asbeok arriveerde hier vandaag, op zijn doortocht naar Hol land Hij deelde o. a. mede, dat baren Van Seckendorff, die tot dusver geen persoonlijke onaangenaamheden met president Castro gehad heeft, an thans do Hoüandsehe belangen be hartigt, van opinie is, dat Holland varontschuldigingen zou aanbieden, vóórdat het eisehen aan Venezuela stelt. De commandant van de „Gelder land" was In groot tenue tijdens de conferentie, welke niet van vrtend- schappelijken aard schijnt geweest te zijn, daar beweerd wordit, dat de Duitsche consul zeer snel vertrok met zijn boot, zonder het vertrek van de „Gelderland" af te wachten. Het was do eerste maal, dat de „Zislia", van de Red D. I.ine, waar mee baron Van Abeck hier aankwam sinds zij La Guayra aandeed, geen ziekte aan boord had en geen geval len van pest gerapporteerd waren, zelfs niet te Curasao. Het pantserdekschip „Utrecht" wordt, na afioop der oefeningsreis met adelborsten en jonge matrozen, gedirigeerd naar West-Indië, ter af lossing van da „Gelderland". DE RECHTERS-QUAESTIE TE AMSTERDAM De „Tel." schrijft Zooals men zich bergmeren zal, werd ©enige maanden geleden een zoon van een rechter te Amsterdam, wegens verduistering van rijwielen gearresteerd, doch later oplost van den substituut-officier van justitie, mr. W. J. van Dam, op vrije voeten gesteld, nadat de bestolenen vergoe ding hadden ontvangen en zij hun aanklacht hadden ingetrokken. In verband hiermede heeft de be noeming van mr. Van Dam tot grif tegenover andere rechtsche partijen en ook ten opzichte van de leden on zer partijen in het wetgevend lichaam bemoeilijkend zou kunnen zijn, niet over te gaan tot het nemen van één practische conclusie", werd verworpen met 91 tegen 11 stemmen, zoodat een uitspraak zal worden gedaan. Hierna wordt behandeld de motie- Leiden, luidende „Do Bond van R. K. Kiesvereeni- glngen in Nederland, „overwegende, dat een herziening van de Grondwet, met het oog op hel kiesrecht, gewenscht is, zoodra de moest dringende socialo wetten zijn tot stand gekomen „overwegende, dat deze herziening zóódanig zal moeten zijn, dat zij, zooveel dit in de tegenwoordige om standigheden mogelijk zal blijken, do richting uitga van het organisch kiesrecht „overwegende, dat niet alleen het kiesrecht voor de Tweede Kamer, doch ook de bevoegdheid en samen stelling der Eerste Kamer noodzake lijk gelijktijdige herziening behoeft, doch dat daaromtrent niets te vinden is tn het overigens zeer te prijzen rapport der kiesrecht-commissie „noodigt het bestuur uit, ander- maai een commissie te benoemen, welke, rekening houdende met de in deze motie uitgesproken meening om trent het organisch kiesrecht, binnen zes maanden nader rapport uitbrengt omtrent de voorloopig mogelijke re geling van het kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer, en, zoo noodig, omtrent de wijzigingen, aan te bren gen in de omschrijving der bevoegd heid dezer staatslichamen „gaat over tot de orde van den dag." Daar de inhoud der motie kan wor den afgedaan bij do vraagpunten, wordt niet over de motie gestemd, maar komen de vraagpunten aan de orde. Vraag 1 wordt als bevestigend be antwoord voorgesteld. Bij het beantwoorden dei' verdere vragen werd uitgemaakt, dat de bond zich verklaarde voor urgentie van kiesrechtwijziging, doch niet van meer urgentie dan de sociale wetge ving. De bond is voor regeling in de Grondwet en acht kiesrecht een dooi de overheid toegekende bevoegdheid. De bond verklaarde zich daarna met 52 tegen 43 stemmen voor orga nisch kiesrecht (10 blanco). De vraag, of de bond in bet zijn van gezinshoofd naast andere een uitnemend kenmerk ziet van geschikt heid om de kiesfunctie uit te oefenen, wordt met 89 tegen 10 stemmen toe stemmend beantwoord (6 blanco). De vraag, of het gezinshoofden- kiesrecht een eerste stap is naar or- gapisch kiesrecht, wordt met 71 te gen 30 stemmen bevestigend beant woord. Aangezien nog niet duidelijk Is, of door aanneming van het organisch kiesrecht het algemeen kiesrecht is verworpen, wordt dienaangaande een afzonderlijke verklaring uitge lokt, en werd. algemeen kiesrecht verworpen met 71 tegen 29 stemmen. Vooraf was een tusschenzin „Gelet op de tegenwoordige politieke ver houdingen", uit de vraag verwijderd, en werd uitgemaakt, dat de bond ook onder die verhoudingen tegen alge meen kiesrecht was, en wel met 93 tegen 7 stemmen. FRUIT. Men schrijft uit de Betuwe De groote pluk van zoete appelen Is begonnener worden honderden H. L. in de pakhuizen opgeborgen op hoop van betere prijzen. Op de bin nenmarkten zijn de prijzen dezelfde; met ©enige meerdere vraag en vlug gen handel brengen de appelen ƒ3— ƒ3.50 per H, L. op. De bekende Goud reimettan zijn er in overvloed en rij pen stork aan. Br is echter nog hoe genaamd geen vraag voor liet bui tenland. Uit Stuttgart is bericht ont vangen «dat gedurende September de prijzen vad. Cider-appelen waren van 400 iot 600 Mark per waggon. Gedu rende de maand October vermoedt men, dat do prijzen zullen stijgen tot 600 a 700 Mark. Deze zijn veel te laag en daarvoor kunnen de handelaars zo niet leveren. Winterperen zijn nog niet geplukt; men verwacht goede prijzen. De noton zijn opg3ruimd de laatste zijn verkocht voor ƒ3 per H.L. ONGELUKKEN. Maandagavond is te Ter Neuzen bij hét vervoeren van grond de 69-jarige voerman J. de Z. in den put gevallen waarin de grond moet worden uit gestort. Kar en paard vielen op hem. Na eenigen tijd vond men het lijk van den ouden man. Bij den brand in de suikerfabriek de Mark te Oudenbosch, is R. Naglé, metselaarsknecht uit Zevenbergen, om het leven gekomen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. VERTELD TE HEILOO. Eten inwoner van Heiloo vertelt hier vrij en openhartig, hoe zij be terschap heeft bekomen van een be droevende huidziekte. De inwoners van Haarlem, die een geneesmidde' zoeken voor aambeien, prikkelenden huiduitslag of andere huidziekten, zullen het de moeite waard vinden om van den goeden raad van hun buur nut te trekken. Mejuffrouw A. I-telk, Kerklaan 201 te Heiloo, schrijft ons: „Ofschoon ik reeds allerlei middelen tegen een huidziekte waaraan ik twaalf ja ren geleden had aangewend had oi: hiervoor zelfs zes weken in het ziekenhuis te Rotterdam gelegen heb, kon ik hier maar niet afkomen. Deze huidziekte vertoonde zich op mijn handen en veroorzaakte mij veel last ea verdriet. Ik kon niet lang met mijn handen in het water zijn, zoo pijnlijk was de uitslag er op. Op aan raden ben ik er toe overgegaan Fos ter's Zalf eens te probeeren en het be komen resultaat was schitterend. Na dat ik de zalf acht dagen had toege past, mocht ik een groote verlichting bekomen, en na drie weiten hiermede te zijn doorgegaan, was ik geheel van mijn uitslag bevrijd, en kan ik thans zelf mijn werkzaamheden verrichten.' Eenige jaren later meldde Mejuf frouw Reik ons nog: „Het is mij een genoegen U de blijvende baat, door Foster's Zalf verkregen, te kunnen mededeeien. Waar ik kan, zal ik Uw uitstekende zalf steeds aanbevelen." (w.g. A. Reik.) Ziet toe, dat men U de échte Fi ler's Zalf geeft, dezelfde soort, die Mejuffrouw Reik gehad heeft. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Hee- ren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; ea K. van Eden, Spaarne 38. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van postwissel h 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. gezoud, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geeft het daa Dr. HO.M.MEL's Haema- iogejcu Laat U echter geene der vele namaaksels aaupratenl NEDERLANDSCHE HOCKEY- EN BANDY BOND. Deze bond hield de jaarlijksche al gemeens vergadering te Amsterdam, ouder voorzitterschap van den heer mr. A. A. Diemer Kool. De voorzitter constateerde in zijn openingsrede, dat het hockey-spei in het algemeen en de bond in het bij- zunder, ook weer in het afgeloopen hondsjaar goede vorderingen had'ge maakt. Hij memoreerde tevens, dat binnenkort de Nederlandsche Hockey oil Bandy Bond zijn 10-jarig bestaan hoopt te herdenken. Uit het financieele verslag bleek, dat het voordeelig saldu aan het ein de van het boekjaar 156.32 1/2 be droeg. De bestuursverkiezing had het vol gende resultaatmr. A. A. Diemer Kooi, voorzitter A. B. van Holkema, secretaris-penningmeester; E. Chabot, vioe-voorzitter J. D. Trcsling, jhr. J. Feitb, kapitein T. Jannette Walen, Jhr; H. v. Rijckevorsel. De Haarlemsche Hockey Club „De Musschen" en de Haagsch-Delftsche Mixed Hockey Club werden als nieu we vereenigingen toegelaten, zoodat het aantal der toegetreden clubs nu 19 bedraagt. Op voorstel van het bestuur werd besloten, in navolging van den Ne- derlandschen Voetbalbond en den Ne- derlandschen Cricketbond, een Jaar, lijkschen wisselprijs uit te looven, te verspelen volgens beker-systeem. De prijs bestaat uit een zilveretj hockey bal, gedragen door 3 hockey-slok- ken. Eveneens werd besloten opnieuw, ter opening van het seizoen, op Zon dag 11 October te Heemstede een hockey-da,g te houden. Door den heer Korthals Altes werd voorgesteld de Hollandscfte spelregeiö meer in overeenstemming te bren gen met de Engelsche regels. De voorsteller wilde, dat de bal een wit beschilderde of van wit leder ver vaardigde cricketbal zal zijn. Na uitvoerige discussie werd beslo ten, met de voorgestelde regeling, waarlegen door verschillende afsre- Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmönt. HOOFDSTUK XXXVI, Olive begon te verlangen naar het geen men nu tegen haar doen zou. Do strenge discipline, waaraan zij zich tijdens haar verblijf in dit huis onderworpen had, kwam haar nu 'uitstekend te pas. Zij was zichzelf yolkomen meester en wat zou blijken .van nog groot-er belang te zijn, alle spieren van haar Jong, kraóhtig li chaam had zij weer tot haar dienst. Zij zou voor haar leven moeten strijden. Zij begreep dat, en ook wat 'dat zeggen wilde. Merridew was ge komen met dezen laatsten leugen, om haar minder op haar hoede to 'doen zijn. De blik waarmee hij naar haar keek, toen hij de kamef uitging, bewees, dat hij meende, hierin volko men geslaagd te zijn. Maar in plaats daarvan was het nu zijn beurt om minder op zijne hoede te zijn. Wat hun plan pok mocht zijn en de vrouw had genoeg gezegd, om Olive de voornaamste punten te doen begrijpen blijkbaar mosst zij er geen gedachte op hebben en dat gaf haar veel te denken. Zij moest hen doen denken, dat zij het vergift had ingenomen en nu was zij vervuld van de vraag, wat Merrldiew zou doen om daarvan ze ker te zijn. Zou hij zelf komen kijken, of zou hij eerst de vrouw zenden Zij ver moedde, dat het de laatste zou zijn. Hij had gezegd, dat hij' weg ging, en in zijn verlangen, voor haar geheim te houden, dat hij nog in huls was, zou hij de vrouw zenden voor hei geval, dat Oüve het vergift niet had ingenomen, zijn leugen had begre pen, en zoo zichzelf een minder ge makkelijk slachtoffer toonde. Maar zij moest op alles voorbereid zijn. Als Merridew binnen kwam, moest Olive hem plotseling aanval len, en zij had al over de middelen nagedacht. Zij had een wapen waar mee zij hem zeker kon ontwapenen, als zij maar da gelegenheid vond, hem een slag toe to brengen. Dit was do korte ijzeren staaf, die diende om haar ledikant in elkaar te houden. Zij had dezen staaf er dikwijls uitgenomen voor haar oefe- fler van net derde kanton te Amster dam, in rechtskringen zeer de aan dacht getrokken. Terwijl toch de positie van substi tuut-officier en griffier bij bet derde kanton uit een financieel oogpunt bekeken vrijwel dezelfde ia, wordt niet ontkend, dat een overplaatsing naar het kantongerecht, maatschap pelijk een achteruitzetting is. In advocatenkringen, waar een en ander natuurlijk druk besproken wordt, aobt men hei vreemd, dat de rechter in kwestie mr. Lldt de Jeu- de nog steeds in de strafkamer zitting heeft. Dat hij om zijn soon te sauveeren al het mogelijke gedaan heeft, wordt begrijpelijk geacht, doch hij had vol doende gevoeligheid moeten bezitten, om te bevroeden, dat het nu niet lan ger aanging om recht te spreken in strafzaken en een verzoek om over plaatsing naar de civiele kamer moe ten indienen. Aan den anderen kant wordt ech ter weer overwogen, dat dit plan mo gelijk bij den rechter heeft voorgeze ten, doch dat het „Handelsblad" door zijn voorbarig artikeltje indertijd dit onmogelijk heeft gemaakt, daar het anders den schijn zou kunnen heb ben, of mr. Van Lidt de Jeude naar aanleiding daarvan zijn overplaat sing zou hebben verzocht. HET DOLLE RAD VAN DEN TUD. Zondagnacht kreeg heit uurwerk van den Nieuwen Kerktoren te Delft een jolige bui. Na kwart over eenen speelde het carillon om de Anderhal ve minuut lustig kwart voor of kwart i>\ er, of heel-, of half slag» zoodat toen het werkelijk twee uur was, de toren lustig zeven sloeg. En mot on verminderde vaart draaide het dolle rad van den tijd maar door, tot het eindelijk te half drie vastliep. De late wandel aar 3 hadden inmid dels met bedenkelijke gezichten aan elkander gevraagd of ze zóó lang hadden „geschreven". IN DE KERK GESTORVEN. De godsdienstoefening, die Zondag morgen 27 dezer in de Kollandsché kerk te Londen werd gehouden, ken merkte zich door een droevig inci dent. Juist tegen het einde, toen de predikant, dr. Baart de la Fail'e, het „Onze Vader" uitsprak, zakte een oude verpleegde uit de Hollanösche stichting voor ouden van dagen, in een en gaf, zittende in zijn bardc, den geest. De politie werd in de kerk geroe pen en het lijk door haar naar de mortuary" gebracht. Het spreekt van zelf, dat het plot seling sterfgeval op da aanwezigen een diepen indruk maakte. DE VERMOORDE HOLLANDER. Als vermoedelijke moordenaar van den bij Korschenbroich gedooden Ne- derlandschen veedrijver Wishink, is te Krefeld in hechtenis genomen de veedrijver Johann Vreeburg, die het laatst in gezelschap van den ver moorde is gezien. De aangehoudene, die loochent de daad gepleegd te hebben, is naar de gevangenis te Gladback gebracht. VECHTPARTIJ. Op d* kermis te Lent, zijn Zondag avond twee Lente-naren, S. en D., met een dolkmos ernstige verwondingen toegebracht. De toestand van S. wes van dien aard, dat hij terstond werd bediend. De vermoedelijke dad ar, D. W-, uit Eist, werd Maandag gevan kelijk naar Arnhem" overgebracht. TWEEDE KAMER-VERKTEZÏNG IN HET DISTRICT OMMEN. Nadar meldt man aan „Da Roti", dat in de vergadering der centrale anti-rev. KiesvereenigLng op Vrijdag j 1. dr. A. Kuyper a,ls candidaat ge handhaafd werd. Indien dr. Kuyper bedankt had, zou ds. G. W. C. Vun- derink, van Amsrsfoort, de candidaat zijn geweest, die echter reeds gemeld had. niet in aanmerking te willen komen. Zooals men weet was de heer Joh. Krap, van 's-Gravenhage, de derde, en de heer N, Oosterbaan, van Doesburg, de vierde van het gros- tal. AAN DEN GROND. Bij de Noordwestton op de Vorm geraakte het tjalkschip Drie Gebroe- dez-s, schipper W. Spoelstra, geladen met kunstmest van Amsterdam naar Groningen, aan den grond, stootte lek en brak het roer. Urker visscbers verleenden hulp en brachten het schip ln de haven. De lading, 100.000 KG. superphos- phaat, is verzekerd, maar assuradeu ren weigeren aan den eisch van /1000 voor hulp- en bergloon te voldoen. Op een deel der lading, reeds in een an der tjalkschip overgeladen, is thans gerechtelijk beslag gelegd. ALG. NED. VERBOND. Volgens besluit van de LI. Zater dag te Dordrecht gehouden hoofdbe stuursvergadering van het Algemeen N'ederlandsch Verbond, zal de voor zitter, dr. H. J. Kiewiet de Jonge, we'- dra de verschillende nieuw opgerich te afdeellngen in Zuid-Af rika bezoe ken. De groote belangstelling, die het hoofdbestuur van het Alg. Nederl. Verbond koestert in de krachtige ontwikkeling van het Verbondsleven ln Zuid-Afrika heeft geleid tot boven staande opdracM. die door don voor zitter ls aanvaard. OPLICHTING PER TELEPHOON. Door de politie te Feijenoord (Rot terdam) is opgespoord een graan wer ker, die telephonisehe bestellingen deed aan fabrikanten van meel en varkensvoeder, zich uitgevende voor oen koopman te Lekkerkerk. Thans had hij de firma Duseeldorp te Vloar- dingen 70 balen varkensvoeder naar Rotterdam iaten verzenden die hij daar in ontvangst nam. Het bedrog werd tijdig ontdekt en de partij balen in beslag genomen. EEN HONGAARSCHE OPLICHTER NAAR ONS LAND UITGEWEKEN. Het vermoeden bestaat, dat naar Holland is uitgeweken een Hongaar, die zich te Boedapest van 100.000 kro nen door wisseling van valsch bank papier heeft meester gemaakt. De man i' bijzonder groot van gestalte. BOEFJES. Een bewoonster van het Vreeburg te Utrecht heeft bij de politie aangif te gedaan .dat gedurende baar af wezigheid uit haar woning was ont vreemd een horloge, e&nig geld en renige kleinigheden. De politiet, on middellijk op onderzoek uitgetogen, had weldra de hand gelegd op eon zekeren W„ oud 12 jaar. D., oud 13 jaar, en v. d. B„ oud 10 jaar, te Utrecht woonachtig. Door opeiv schuiving van een raam hebben de jeugdige inbrekers den sleutel der buitendeur weten te bemachtigen en zidh door die deur toegang tot de woning verschaft, waar zij het een en ander zich toeëigenden. RUZIE-ZOEKERS. De pontonnier J. van D., woonach tig te Goidsckalksoord, bracht een dag verlof bij zijn veder aldaar door. Toen de vader den zoon naar de tram bracht, waren bedden «enigs zins onder <ion invloed van sterken drenk on vechtlustig. Op hun weg kwamen zij iemand tegen, met wien de pontonnier ruzie zocht en dien hij onverhoeds mot zijn bajonet een bloedende wond toebracht. De zoon sprong, toen hij de wan daad bedreven bad, in de tram. Hij werd in de kazerne in streng arrest gesteld. De justitie heeft de zaak ln onder zoek. Da bebloeds kleeren zijn door haar in beslag genomen. R. K. KIES VEREENIGINGEN. Maandag vergaderde onder voorzit terachap van mr. D. P. N. A. Kooien te Utrecht de Algemeens Bond van R.-K. K iesvero enigingen in Neder land. Aanwezig waren mr. Ch. Ruys c?c B eerenbrouck, jhr. O. en J. van Nis- pen tot Se ven a-er, W. Bogaardt en mr. C. baron Van Wijnbergen. De voorzitter opende met een woord van welkom, voornamelijk aan de Kamerleden, de vergadering, deelde verder mede, dat een schrijven ge richt was tot de nog niet aangesloten klesveraenlgingen, met liet verzoek, zich nog aan te sluiten, daarbij ge voegd -een afdruk van art. 13, betref fende stemgerechtigde afgevaardig den. Een schrijven was ingekomen van Goes en Gorincliem, dat deze nog toetraden. De provinciale bond van Noord-Brabant en eemge Brabant- sche afdeelingen meldden, dat zij nog niet wenschen toe te treden, daarbij gevoegd een motie, in de pers gepu bliceerd. De voorzitter deelde mede, dat de motie van Den Haag II in stemming zal gebracht worden. Zou deze aan genomen worden, dan vervallen do overige moties. Wordt deze echter ver worpen, dan komt de motie Leiden in behandeling. Werd ook deze afge stemd, dan zou overgegaan worden tot het behandelen van de vre.gon van de zoo bekende circulaire, vervat in de motie Katwijk. Hierna ging men over tot toelichting der moties. De motie 's-Gravenhage, luidende „overwegende, dat door het formü- leeren van een uitspraak in zake kies recht, de bond voor het vervolg ook in de defensie-kwestie en later stellig ook bij andere vraagstukken, zich zou moeten binden, waardoor een pro gram van beginselen zou ontstaan, hetwelk uit een oogpunt van tactiek hield. Is u klaar, juffrouw De vraag was eerst niets meer dan een gefluister maar toen Olive niet antwoordde, werd zij op luider toon en mot meer vertrouwen herhaald. De lantaren werd neergezet, en juffrouw Tisley kwam de kamer binnen en deed de deur achter zich dlobt. Eerst zag zij Olive niet, maar toen onderscheidde zij haar toch, ging vlak bij haar staan en keek haar in 't gelaat. Ollve opende haar oogen niet en haalde zwaar adem. Zij voelde, dat haar hand werd opgeheven en toen zij weer werd losgelaten, .liet zij haar slap terug vallen. Een vloek van voldoening ontenap- te de lippen der vrouw, en zij schud de Olive heen en weer. Jij sluwe duivelin, jij ÏÏebt ge nomen wat je toekwam. Dat is je vei'diende loon, straks zul je wakker worden, en dan Zij kwam niet verder, want het Yolgend oogenblik had Olive kaar bij de keel gegrepen, en met een flin- ken smak gooide zij haar op het bed en hield haar zoo vast. Zoo geheel bij verrassing geno men, zag de vrouw geen kans uit de sterke handen, die haar keel omvat hielden, los ie komen. Maar Olive wilde haar niet laten stikken, 'zu ft ad een ander nlan. Zii moest strijden voor haar leven, en daar was meer voor noodig. Den ijzeren staaf opgeheven, zoo stond zij voor de bevende heks, «m dreigde haar de hersens te zullen ui? slaan, als zij een geluid durfde ge ven en toen het kannetje melk op nemend, dwong zij haar het leeg te drinken. In doodsangst probeerde de vrouw zich er tegen te verzetten, maar Oli ve hield vol en teugje voor teugje werd de geheels inhoud van het kan netje leeg gedronken. Terwijl zij haar aandachtig be schouwde, zog zij de uitwerking van het vergften zoo gauw als het mo gelijk was, trok zij da bovenkleereu der vrouw uit en haar eigen ook afleggend, verwisselde zij van boven- kieedlng met haar. Zij deed dit alles zoo snel moge lijk maar het nam zóóveel tijd in beslag, dal zij wel twaalf maal op hield, uit vrees, dat zij Merridew naar boven zgu hooren komen. Ofschoon de vrouw bewusteloos was, viel het niet gemakkelijk haar aan te kleedenen toen Olive klaar was, waren er honderd kenteekenen. waaraan een vrouwenoog dadelijk het bedrog zou zien. {Wordt vervolgd)* ningen en zij wist, dat zij er een doodelijke wond mee toe kon bren gen. Haar plan was zich te houdenof zij bewusteloos was, maar met dit wapen naast zich een oogenblik af te wachten, waarop hij niet op zijn ho6de was en hem dan een slag toe te brengen. Maar als de vrouw kwam, dan had zij een ander plan. Het wapen tegen haar te gebruiken, zou bij Merridew niets dan achterdocht wekkenen Olive zou gevangen blijven met het zekere vooruitzicht, dat hij andere middelen zou vinden om met meer zekerheid zijn plan te volvoeren. Zij moest daarom zoo stil mogelijk met de vrouw zien klaar te komen, zoodat Merridew geen oogenblik zou denken, dat zij in staat was weer stand to bieden. Zij had dit alles goed overdacht en was spoedig klaar voor iedere mogelijkheid. Zij raakte het voedsel niet aan, dat men haar gebracht had, maar deed het voorkomen, of zij goed gegeten ei gedronken had, zij trok don ijze ren staaf te voorschijn en ging zoo op hot bed zitteö, dat zij er uitzag, of het vergift' haar bewusteloos haa gemaakt, en zij toch heel goed tot den aanval kon overgaan. Zij wist, dat zij niet lang sou be hoeven te wachten. Welk vergift het ook mocht zijn, het zou zeker snel werkend zijn en een Yan de twee beneden zou zeker spoedig komen om het resultaat te weten. Eenige minuten gingen voorbij en zij gebruikte den tijd, om zich in haar rol van bewustelooze goed in te werken. Het was nu heeiemaal donker, maar Olive had in haar gevangenisleven geleerd zelfs in volslagen duisternis do voorwerpen in de kamer te on derscheiden. Het huis beneden was zóó stil, of het nacht was; en hoe zij haar ooren ook inspande, Olive kon geen enkel geluid onderscheiden. Toen viel er plotseling ©en licht straal tegen den zolder, en zij hoor de het geluld van een voetstap op het erf bij bet huis. Iemand had den weg naar de mijnschacht geïnspec teerd, dacht zij, en had het licht van een lantaren op haar venster laten vallen. Dat was een sterk bewijs voor haar vermoedens. Spoedig daarop hoorde zij de trap kraken iemand morrelde aan den deurknop en een zwak licht scheen door de reten. Heel voorzichtig wordt de deur ge opend. Tot haar verlichting zag Olive, da/t hét de vrouw was. Zij bleef bij do deur staan, keek eerst naar binnen, terwijl zij de lantaren achter zich

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6