HAARLEM'S DAGBLAD. Stadsnieuws Uit üe Omstreken Binaeiiland Onza Lachhoek. FEUILLETON Beu lluaiisiscltiii -r Napoleon's tweede huwelijk. Hiei'over doet een geschiedvor- scher in het „Vaderland" eenige me- dedeelingen, waaraan we het vol gende ontleenen Na Wagram en de tweede inne ming van Weenen meende Napoleon, dat zijn troon nu voldoende hecht wa? om aan de toekomst te denken én het kinderloos gebleven huwelijk met Joséphine te verbreden. Zij moest verstooten worden om plaats te maken voor een Keizersdochter, die hem wellicht dien opvolger zou geven, maar In ieder geval hem, naar zijn meening, voor goed tot den ge lijks van Keizers en Koningen zou fnaken. Napoleon's eerzucht was ster ker dan zijn oprechte genegenheid voor Joséphine, sterker zelfs dan zijn bijgeloof, dat hem de overtuiging gebonk, dat zij tot dusver zijn èchermengel was geweest. Twee prinsessen kwamen voor Na poleon's doel in aanmerking Maria Lcuise, Aartshertogin van Oosten rijk, dochter van Keizer Frans, en Anna, Grootvorstin van Rusland, Zuster van Keizer Alexander I. Napoleon rekende op de totale on macht van Oostenrijk om aan die zij- do zijn wil door te drijven en op de persoonlijke sympathie van en den politieken band met Alexander I, om Van Russische zijde geen weigering ie krijgen. Bij de samenkomst te Er furt reeds had Napoleon's minister van- Buitenlandsche Zaken, Cham- pagny, zich tegen de Russen over een mogelijk huwelijksaanzoek uit gelaten, want Napoleon gaf de voor keur aan een Russische prinses, uit vrees, dat een Oostenrijksche in Frankrijk nooit populair zou wor den, dat zij den haat zou erven, wel ke de' ongelukkige Marie Antoinette, „1'AutrichIenne", vervolgd, had. Bo vendien, nu toch eenmaal, van .een gevoelsstandpunt, de keus van een vrouw voor hem door kruis of munt kon worden beslist, gaf hij er de voorkeur aan te treden in een fami lie dié, naar hij meende, hem wel gezind was. Alexander's vriendschap én bewondering voor Napoleon was toen reeds aan het luwen, terwijl Alexander's moeder, Maria -Fedo- rowna, die veel invloed op haar zoon had, den dlepsten afkeer voor Napo leon koesterde. Belden hadden dus weinig lust om hun dochter en zus ter, de nauwelijks zestienjarige Anna in de armen van Napoleon te voeren, maar Alexander vreesde hem en draalde om met eene besliste weige ring voor den dag te komen. Intusschen liet Napoleon de onder handeling over dit teedere onderwerp tegelijk te Weenen en te Sint Peters burg voeren, in Weenen door den Hertog van Bassano, alias Maret, in Sint Petersburg door Caulaincourt, welke lompe en voor beide prinsessen even kwetsende manier van doen den tegenzin van het Russische Hof niet weinig vermeerderde. Napoleon van zijn kant nam het aarzelen van het Russische Hof even eens zeer kwalijk. Door Caulaincourt liet hij een ultimatum stellen, waar in binnen tien dagen antwoord ge- eischt werd. Maar, vóór dat deze tien dagen verstreken waren, waren de Onderhandelingen te Weenen, die vlotter van 9tapel liepen, deels door Oostenrijk's onmacht, deels omdat Keizer Frans in deze verbintenis een duurzamen, voor zijn Rijk zeer noo- digen vrede zag, tot een goed einde gebracht. Napoleon decideerde zich voor de „Autrichienne" en liet dit besluit in éven beleefde als kiesche termen aan Alexander mededeelen. Ook hierbij had Talleyrand zijn verzuchting kun nen slaken „Quel dommage qu'un grand homme, sait si mal ólevó I" Allereerst haalde Napoleon het ver schil in godsdienst aan, dat na tuurlijk altijd bestaan had, maar jvaaraan hem bij het begin der on derhandelingen niets gelegen was. Op deze hoogst hoffelijke wijze ging de mededeel! ng in verschillende con- siderata voort, totdat aan het slot de politiek er bij te pas lcwarn en Napo leon liet melden, dat hij ih zake het, nota bene zoo goed als gesloten, trac- Tpat met den Russischen Keizer over ,dé geheele oplossing van het vroe gere Koninkrijk Polen, heft toenmali ge Hertogdom Warschau, zijn tvoord hiet gestand kon doen. Het huwelijk tusschen Napoleon I én Maria Louise had te Weenen den llden Maart 1810 plaats, bij vol macht van den kant van Napoleon. De reis van do jonge Keizerin naar en in Frankrijk geleek een triomf tocht. Napoleon, die haar in Com- piègne wachtte, omringd door zijn ganschen, schitterenden militairen en civielen hofstoet, wilde zijn uit verkorene deze eerste, officieele ken nismaking besparen, en trok haar in all? stilte tegemoet. Op 1 April werd de ceremonie van het civiele huwelijk, onder auspeciën van den Aartskanselier Cambacérès, in de groote galerij van St. Cloud herhaald en den dag daarna in de Tulllerieën de kerkelijke inzegening. Gedui©nde het geheele voorjaar volgden daarna de feesten in Parijs elkander op, ter eere van de nieuwe Keizerin. Zoo had er op den 2den Juli een groot bal plaats, aangeboden door den Oosrtenrijkschen gezant, Vorst Schwarzenberg, waartoe 1200 personen genoodigd waren. Daar de apartementen van den vorst te klein waren om zoo'n groot aantal perso nen te bevatten, had men een hou ten loods doen opslaan, welke van binnen allerweelderigst, maar hoogst gevaarlijk met draperiën en sluiers van gaas en mousseline was gestof feerd. Zoo juist had Napoleon een gesprek gevoerd met Vorstin Pauline Schwarzenberg, die haar beide doch ters aan Napoleon had voorgesteld, of een dor neerhangende sluiers kwam in aanraking met de vlam ©ener waskaars en in een oogenblik stond alles in lichte laaie. Wat he laas i in 1897 bij den brand van den „Bazor de la Charitó" herhaald zou worden, gebeurde hierer ontstond een paniek, een niets ontziend „sauve qui peut", maar de mannen hielden zioh kraniger dan bij de ramp van 1897. De gastheer, Vorst Schwarzen berg, en vooral de ijdele, pronklle- vende, maar dappere Murat, en meer anderen deden wat zij konden. Na poleon en Maria Louise waren al vrij spoedig in veiligheid gebracht. Het aantal slachtoffers was groot en daaronder de door iedereen geliefde en hooggeschatte Vorstin Pauline Schwarzenberg. Zij was reeds gered, maar zij stortte zich opnieuw in hei brandende gebouw, om haar beide dochters te zoeken, die eveneens om kwamen. In deze ramp, welke herinnerde aan een soortgelijke, gedurende de huwelijksfeesten van Lodewijk XVI en Maria Antoinette, zagen bijgeloo- vige lieden, evenals destijds, een kwaad voorteeken. Ook Napoleon meende er in te zien het „Mene, Te- ket Upharsin" van Baltazar'a feest maal, wat wel eenigszlns verlammend op zijn geest moet hebben gewerkt. Niet-bijgeloovige menscheai hadden zco'n menschen-offer niet noodig om te meenen, dat Napoleon's ster aan hot dalen was. In Weerwil van al den glans en do praal van het Keizerlijk huwelijk, waren er teekenen te over, ook in Frankrijk zelf, waar men ge noeg kreeg van dien voortdurenden oorlogstoestand, dat verandering niet lang meer zou uitblijven. Het vroor nog, maar er zat dooi in de lucht. VRIJZINNIGE PROPAGANDA. VEREENIGINGEN. Gisterenavond werd in het Loge- gebouw een besloten vergadering ge houden, georganiseerd door het- pro vinciaal comité van vrijzinnige pro- paganda-vereenigingen in Noord- Holland. De bijeenkomst werd door een 4ft tal personen bijgewoond, waaronder draadsleden ae beeron Kleynen- berg, Modoo en Schram. Deze aanwezigen werden welkom geboeten door den heer G. Smits, be stuurslid van de Liberale Unie. Deze zette uiteenx hoe ook in onze stad be hoefte is aan een organisatie van onge vrijzinnigen, vooral als in ver kiezingsdagen veel propaganda-werk verricht moet worden. Als eerste spreker trad op de hsei- D M. Woudhuysen van Amsterdam. Deze wees er op, dat het regime van het ministerie Kuyper oorzaak is ge weest, dat onder de jongelieden een drang kwam, om zich te verzetten te gen het clericaal drijven. Gelukkig hebben deze jonge strijders zich ver- eenlgd, en is deze organisatie, thans na vier jaar, ongeveer 4000 man steris. In ons land zoo vervolgde de spreker zijn echter veel meer Jon ge vrijzinnigen, en kan een propa ganda het aantal met duizenden ver meerderen. Zoo zal ook it> Haarlem getracht worden een propagand a-club van jonge vrijzinnigen op te richten. Het doel is, als jongelieden samen te ko men, om onder voorlichting van be proefde leiders -de vrijzinnige begin selen te bestudeeren. Natuurlijk zul len de jongelieden helpen als de ver kiezingsstrijden wachten. De tweede spreker, de heer I. H. J. Vos, uit Amsterdam, betoogde even eens de noodzakelijkheid van organi saties van jonge vrijzinnigen. Het v/are liberale beginsel leeft weer op, en nn moeten de vrijzinnige partijen doen, wat voorheen wat te veel ver waarloosd is, de jeugd opvoeden, om straks de plaatsen van de strij ders van heden in te nemen. Ook moet het clericalisme be.streden worden, evenzoo het moordende so cialisme. Het ministerie Kuyper is gelukkig verdwenen, en daarmede voor even de dreigende protectie, die doet denken aan een zwaard van Darnocles, dat hangt hoven den va- derlandschen handel. Nu heeft men een ander ministerie, dat niets uit voert ln het belang van den volks vooruitgang. De gelederen der strij ders moeten versterkt worden, om te zorgen, dat straks meer vrijzinnige afgevaardigden naar de Kaniers zonden worden. Reeds luidt de doods klok over het clericale regime. De jengeliedenclubs stellen zich ten doel cursussen te houden, debat-avonden, openbare vergaderingen, causerie avonden en voorts de kiesverenigin gen te helpen bij de verkiezingen. Beide redevoeringen werden met applaus beloond Op verlangen van den voorzitter zette de heer Vos nog nader uiteen, dat de club een organisatie zal zijn van vrijzinnige jongelieden, waaron der gerangschikt kunnen worden vrijzinnig-demociaten Unie-liberalen. vrij-Iiberalen, enz. 't Ia van Jongelieden van 18 jaar niet te verlangen, dat zij dadelijk partij kiezen. Zij kunnen in de club de politieke beginselen bestudeeren, oro daarna een besliste keuze van partij te doen. In Amsterdam heeft ooze wijze van organisatie geen be- zweren ondervonden. Bij verkiezin- gen wordt gewerkt voor vrijzinnige candidaten. Zijn er meer vrijzinnige candidaten, dan onthoudt de club zich officieel maar drukt haar leden op het hart, te werken voor den can- diöaat, die hun 't beste voorkomt. De heer Wagtendonk sprak een kom woord, om zijn sympathie met de jonge strijderb uit te spreken. De heer Schram deed hetzelfde, maar Waarschuwde de jongelieden, zioh niet te veel op den voorgrond te dringen, vooral niet was huisbezoek voor verkiezingen betreft. Dit moet voornamelijk overgelaten worden aan dp ouderen. Alsnu werd besproken, hoe de op richting der club geschieden moest. De heer Sorgdrager wees er op, dat men de jongelui niet aan zichzelf kan on mag overlaten. Een aantal mennen, die niet meer in aanmer king kunnen komen voor gewoon lid, moeten zich z. 1. opgeven ais buiten gewoon lid, om de jonge strijders te helpen met raad en daad. De heer Vos beantwoordde de spre kers. Z. i. zijn de bezwaren van den heer Schram niet gegrond, wijl de arbeid der jongelieden bij verkiezin gen staat onder leiding van de kies verenigingen. De woorden van den heer Sorgdra ger heeft de heer Vos met vreugde en instemming Lqgroet. Een steun van de ouderen kan den jongeren al leen ten goede strekken. Op de vraag van een aanwezige da me deelde de heer Vos nog mede, dat ook meisjes gaarne als leden zullen opgenomen worden. De voorzitter vroeg nu den aanwe zigen, wie zich als lid wilde opge ven. De heer Vos 't Is altijd onze ge woonte in zoo'n vergadering als deze te vragen, wie g e e n lid wü worden. Dan komen er veel meer. Het resultaat was, dat tien perso nen zich als lid opgaven, terwijl vele Eersonen zich bereid verklaarden als uitengewone leden toe te treden. De heer Vos constateerde met vreugde, dat hier ter stede een club is opgericht. Ook deelde hij mede, dat da leden van een by den hond aan gesloten club vele voordeelen hebben, allereerst ontvangen ze het orgaan, brochures, enz., terwijl ze ook op ge makkelijke condities sprekers kun nen verkrijgen. De heer Kleynenberg bracht den beiden sprekers hulde en wenschte Haarlem geluk met de oprichting van ©en club. Dit succes is groot en voor spreker onverwacht, want vroeger zijn zulke pogingen steeds mislukt. Mogen we het beschouwen als een kiacbtiger opleven van de vrijzinni ge beginselen Van de clubs kan veel kracht uitgaan. De liberalen heb ben dit verwaarloosd, terwijl de te genstanders reeds veel eerder dezen grond bearbeid hebben. De jongelie den, die zich nu hebben opgegeven, zijn studenten geworden, di'o willen studeeren ln de vrijzinnige beginse len. Het nog altijd liberale en vrij zinnige Haarlem zal de jonge strij ders zeker steunen. Ook hoopt spreker, dat de oprich ting van deze club de aanleiding zal wezen, om binnenkort ook debatings- ciubs te vormen, waaraan ook onze stad behoefte is. Spreker juichte het toe, dat een dame als lid is toegetreden. De in vloed van de vrouw moet meer k6ud worden, daarom is spreker ver heugd, dat in ons land een mannen bond voor vrouwenkiesrecht is opge richt. Nadat de heer Smits nog een woord van dank tot de aanwezigen voor hun opkomst had gesproken, word vergadering gesloten. HEEMSTEDE. IJk. Door de politie alhier zijn in be slag genomen zes gewichten, die niet vtoorzien waren van het i oischte goedkeuringsmerk. HAARLEMMERMEER. Bij dea landbouwer B. aan de Hoofd va art hebben des nachts los- loopende zwervende honden jacht op de schapen gemaakt, die in de wieide liepen. Een schaap werd er des morgens geheel vermist, terwijl er enkele kreupel liepen. Zeer zeker zijn de honden door een of ander voorval in iiun bloeddorstig bedrijf gestoord, doordat zij niet meerdere slachtof fers gemaakt hebben, terwijl er een groote k'idde schapen liep. Het is te hopeui, dat do honden spoedig opgespoord worden, opdat onschadelijk gemaakt kunnen wor den. Door een meisje werd esnige dagen geleden een gouden broche verloren. Deze werd gevonden door een koop man uit Amsterdam, die het gevonde ne in een nabij zijnde herberg aan verschillende personen te koop aan bood zonder echter daarin te slagen. Aangifte van zijne vondst, waai'zulks behoort, deed hij evenwel niet, doch nam de broche mede naar Amster dam. De eigenares in kwestie echter, die een paar dagen daarna van oog getuigen het voorgevallene hoorde, spoorde den vinder te Amsterdam op, doch kreeg nu ten antwoord, dat hij de broche ook weer had verloren. Daar de politie nu in deze zaak ge moeid is, zal dit muisje nog weileen staartje hebben. HOFBERICHTEN. Het vertrek van dan Prins der Ne derlanden naar Mecklenburg is gis teren uitgesteld tot heden (Donder- lag) 's morgens ta 8 u. 44. NEDERLAND EN VENEZUELA. Volgens dien correspondent der .,Kötot. Ztg." op Curasao verluidt daar, dat president Castro geweigerd heeft van den Duitschen gezant een tweede nota van Nederland over heft conflict aan te nemen, aangezien de ze slechts in het algemeen de Neder- iandscbe belangen kan waarnemen. De nota moet door een Hollandscben spacialen gezant worden aangebo den. Het Hbld. voegt aan dit bericht de volgende zeer juiste opmerking Indien dit bericht juist mocht blij ken, zou het wel bijna onmogelijk worden met president Castro langs minnelijken weg tot een schikking te komen. De dwaasheid van dien eisch springt l*n het oog. President Castro, die niet alleen- den heer De Reus uit zette, maai' al onze consuls 1/jt exe quatur ontnam, die dus op dit oogen blik geen vertegenwoordiger van Ne derland in zijn land duldt, zou nu verlangen dat een Nedei'landsch zaakgelastigde tot hem kwam, op ge vaar af, dat ook deze uit het land werd gezet I Zoolang de betrokkim gvm niet officieel weer aangeknoopt zijn, waartoe in liet volkenrechtelijk verkeer van de wedwlLlendle diensten van een vertegenwoordiger van een onder land gebruik pleegt te worden gemaakt, kan geen vertegenwoordi- van ons land rich naar Venezuela Tenzij een andere mogendheid als nog haar vriendschappelijke tus- 8chenkoinst aanbiedt, en beide par tijen geneigd zijn daarvan gebruikte maken, schijnt een minnelijke oplos sing van het geschil, wij herhalen H, niet wel meer mogelijk. Aangenomen natuurlijk, dat het bericht der „Kölnische" juist is. DR. A. KUYPER IN DE KAMER Naar wordt medegedeeld, heeft dr. Kuyper d'e candldatuur voor Ommen aangenomen. ONTSLAG VAN EEN GEHUWDE ONDERWIJZERES. Voor den Raad van State, afd. voor de geschillen van bestuur, werd Woousdae behandeld het beroep van den raad dier gemeente Oostolbeers e. a. tegen hiet besluit van Gedep. Stoten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring is onthouden aan het besluit van genoemden gemeente naad tot het verleenen van eervol ontslag aan mejuffrouw B. ais on derwijzeres aan de openbare lagere school to Middolbeers. Ln het over deze zaak door Staats raad mr. Van Gennep uitgebracht verslag werd medegedeeld, dat het ontslag was gegrond op de overwe ging, dat liet niet in het bslang van hot onderwijs is te achten, dat de onderwijzeres gedurende zwanger schap er. later als moeder har© plaats in de school behoudt voorts dat de districtsschoolopziener en de inspecteur het ontslag niet wettigd achten en ook van oordeel zijn. dat in dit geval van een nadee- ligen Invloed op het onderwijs door handhaving van de onderwijzeres niet la gebleken, terwijl zulk een no- deelige invloed zoude kunnen wor den voorkomen door plaatsvervan ging. Gedeputeerde Staten doden hierbij nog opmerken, dat plaatsver vanging niet onmogelijk is. De bedoelde onderwijzeres zou gelijk verder biesk indertijd zijn benoemd onder voorwaarde, dat zij ontslag zou nemen in geval zij huw de, maar hiertegenover werd door haar aangevoerd, dat zij van die voorwaarde eerst geruimen tijd na hare benoeming heeft kennis gekre gen. Als gemachtigde van den gemeen teraad trad op Edr. Turnée, advo caat te 's-Gravenhage, die zich o. a. beriep op het Kon. besluit vun 17 Dec. 1904. waarbij alsnog goedkeu ring weid verleend aan het raadsbe sluit van Veendam tot ontslag van een gehuwde onderwijzeres. Ook in het onderhavige geval zou handha ving van de onderwijzeres die in tusschen reeds moeder is geworden niet zonder nadeeligen invloed zijn. voor het onderwijs, meende spr. Mr. J. L. N. van IJsselstein, kan tonrechter te Oirschot, kwam op voor de belangen (ter onderwijzeres. De Kon. beslissing volgt later, DOODSLAG. Te Godschalksoord bij Oud-Beier land waren de heeren M. en N. aan het fietsen, waarbij laatstgenoemde in onbeduidende botsing kwam met' eten par fiets naar zijn garnizoen te Dordrecht terugkeerenden pontonnier G. Deze maakte zich daarover zóó boos, dat hij den heer N. to lijf wilde, maar hem niet meer kunnend© inha len, wierp hij zich op dein heer M., dien hij de bajonet in de zijde stak. Bij den molenaar A. Kluit binneu- jedragen. Is de getroffene aan de be- iomen verwonding overleden. De dader, die als een vechtersbaas be kend staat-, werd ouder hevig verzet jearrtist.eerd en naar do gevangenis a Dordrecht overgebracht. VAN GEND EN LOOS. Naar men aan do Leeuw. Ct. mede deelt, wanscht do Staatsspoor hot contrast mot Van Gend Loos, dat 1 Januari 1909 afloopt, niet meer te vernieuwen. Volgens dit contract was Van Gend Loos o. m. verplicht om haar ver voer zooveel mogelijk over de Staats spoor to leiden. Het is tengevolge der vermoedelij ke nlet-vernieuwing van het contract mot de S'.S., dat zooals wij reeds meldden, Van Gend Loos met de Hollaudsche Spoor gecontracteerd heeft. HU WIST HET I Wie was de moeder van Frede- rik de Groote Diep stilzwijgen üi de klaê. Nu, weet dat niemand zoo, weet jij het ventje Hier, de klein* Tundels zal jullie allemaal be schaamd maken. Mevrouw do Groote, mijnheer. ONDER DOKTERS. Zeg eens, amice, hoe kom Je aan die prachtige dasspeld Van mijn eerste patiënt. O, ik begrijp het ai. Een erfenis. DUBBELZINNIG. President (tot beklaagde). Gij zi|t thans vrijgesproken hoed u ver der voor slecht gezelschap. Beklaagde. Ja, mijnheer de pre sident, ik hoop hier niet weer terug te komen. EEN KRANIGE DAME. En dit, zei de uitlegger in de kermistent, is het goed geslaagd con- terfeit-sel in was eener jonge dame, wier wedergade op de heele wereld tevergeefs gezocht is. Wat is er met haar Ik zie er niets bijzonders aan Het is de eenige dame over de gansche wereld, geacht publiek, die weerstand weet te bieden aan welke mndemankster ook, om een duurde re» hoed te koonjn dan voor den prijs, dion zij zelf eenmaal heeft vast gesteld. HIJ WIST 7ICH TE REDDEN. -- Ik hoor tot mijn enormen spijt. Dek, d-.t je ^'"iMperd bent. Jn. ik v-°h geworsteld Ik verloor a'lee b 'mlve de eer, donk zij het etce: i.-m. lit ik dadelijk op mijn yrouws i.iO: overschrijven, toen ;k zng .'..j Hei bi) me ging misloo- pen. TAALLES. Onderwözer. Jongens, maakt rten-t een zin, waarin acetyleen voor komt. Piet. .Mijn vader geeft het geld nooit terug als ie-T-te-leen krijgt. NIET ERG I Ze zeggen, dat Litkins zijn ver stand verloren heeft. Gelukkige kerel, die in deze harde tijden niet© anders verliest dan dat J ger vai begevec INTERNATIONAAL PRIVAATRECHT. Woensdag zijn aau het Departe ment van Buiteulandsoho Zaken na- menis België onderteekend de Haag- sche verdragen van 17 Juli 1905 be treffende do burgerlijke rechtsvorde ring on het huwelijksgoedereaxrecht. GESCHIL IN DEN RAAD. De gemeenteraad van Weesp hield zLöh Woensdagmiddag bezig met do behandeling vaal een oude quaestte nota di'. Iveyzer. Bij afwezigheid ven den gemeente-arts verleende dr. Key- zer geneeskundige hulp, waarvoor hij een nota Inzond. Over 't al of niet voldoen en dan geheel of ten deele bestond verschil. Reeds meermalen kwam deze zaak in den raad ter sprake, maar tot afdoening kwam ze niet. Nu echter werd met 8 tegen 3 stammen besloten de nota te voldoen. Hierin vond dr. A. A. Knaap, wet houder, waarnemend burgemeester, aanleiding zijn functie neer te ieg- gen, wat weer tot gevolg had, dat ook de heer C. P. van Asselt te ken nen gaf, dat hij eveneens als wethou der zal bedanken NEDERLANDSCHE-BELGISCIIE COMMISSIE. Men meldt, dat do tweede bijeen komst. der Nedcriaindsch-Belgische commissie zal plua-te hebben te 's-Gravienhag© in den loop van de maand November. Zij zal worden voorafgegaan door voorloopige sa menkomsten op 12 en £6 October, te menkorastcn Sf houden in de localen van <io Eerste liamea- en het ministerie van water staat. Als onderwerpen van bespre king zijn o. a. vóórbereidverlaging van het posttarlef bescherming van intellectueel© werken, en d© weder zij dsche uitvoering vau vonnissen. VERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. Officieel zijn candidaat gesteld: voor den gemeenteraad in district 2 (vacature-de Sauvage Nol ting) de lie»aremmr. P. A. Diepenhorst (amti- rev.)f J. van HasseJt (lib.), mr E. M. Meijer3 (vrijz.-dem.) en J. vau der Tempel (soc.-dem.)voor den ge meenteraad in district 5 (vacaturer Schippers) ds heerenJ. G. vam Kuykhof (soc.-dem.j, A. E. Meadell (vrijz.-dem.). W. de Vlugt (anU-rev.) en B. C. D. Zwart (lib.)voor de Pro vinciale Staten in district 5 (vacatu- Naar het Engelsch, door r t h u r W. MarcHmS nt T6) r Maar Ollve rekende er op, dat Mer- 'ridéw minstens even opgewonden zou zijn als zij zelfen in de duisternis kou het bedrog licht niet opgemerkt worden. Gelukkig had juffrouw Tisley een shawl over het hoofd gedragen, en Olive deed haar zóó om, dat het grootste doel van haar gelaat er door bedekt was. Op dit punt had zij verandering ge bracht in haar plannen. Het idéé van lichaïnelijkon tegenstand door Mer- rldew neer te slaan, had haar van den beginne af heel gevaarlijk toege schenen en nu zag zij een anderen uitweg. Zij zou haar wapen bij zich hou der! voor het geval, dat haar list ontdekt mocht worden maar hot al leen in het uiterste geval gebruiken. Haar eerste gedachte, toen zij met inffrouw Tislev vail kleeren verwis selde, was, dat zij Merridew des te beter om den tuin zou leiden en dus meer gelegenheid hebben hem aan te vallen. Maar nu zag zij uit ©en uitweg, dien haar oneindig beter toescheen. Als haar list gelukte en hij werkelijk de oen voor de ander aanzag, dan zou zij hem in dat geloof laten, tot dat zij het huis verlaten had. Weer begon zij er over te denken, wat hij doen zou als hij kwam en zijn slachtoffer aan zijn genade vond overgeleverd. Hij was een sterke man en volkomen in staat haar alleen tot aan de mijnschacht te dragen. Men zou niet verwachten, dat zij meegaan zou, daar hij er waarschijnlijk niet op gesteld zou zijn, dat zij den moord zou zien gebeuren. Dat zou haar kans zijn om het huis to verlaten en te vluchten. Zij had er dus alles bij te winnen, om het. bedrog zoo lang mogelijk voort te zetten. Van die gedachte bezield, deed Oli ve alles wat in haar vermogen was om de kans te verminderen, dat Merridew zou ontdekken, dat het on gevoelige lichaam in werkelijkheid dat van zijn medeplichtige was. Bolialve de japon, dio zij de vrouw had aangetrokken, trok zij haar nu ook haar manteltje aan en maakte een dichte voile om haar hoed vast. Als Merridew haar als juffrouw Tisley vi'oeg, waarom zij dat gedaan had, kon zij zeggen, dat dit noodig was, omdat het immers moest lijken alsof zij wandelde vóór dat zij bij ongeluk ln de mijnschacht viel. Dit maakte natuurlijk, dat zij lang zoo gemakkelijk niet herkend zou worden en Olive hield de lantaren dicht bij de bewustelooze gestalte en was zeer voldaan over het resultaat. Toen viel haar nog iets anders in. Zij draaide de lantaarn lager, totdat het zóó donker was, dat iemand, niet aan de duisternis gewoon, nauwelijks in staat zou zijn iets te zien. Eindelijk was alles klaar. Maar toen Merridew niet kwam, werd Olive onrustig en ongeduldig. Hij kon juffrouw Tisley wel gezegd heb ben, naar beneden te komen om hem ts zeggen, dat alles in orde was en in dat geval zou haar wegblijven zijn achterdocht opwekken. Zij besteedde nog eenigen tijd voor het armoedige spiegeltje, om haar eigen vermomming zoo goed mogelijk te maken, vooral deed zij de shawl zoo ver mogelijk voor haar gelaat. Toen werd zij nog voor iets anders bevreesd. In dit oponthoud kon de vrouw haar bewustzijn weer terug krijgen en dan zou alles weer op nieuw gedaan moeten worden, met nog veel grooter gevaar voor ontdek king. Zij zou dan misschien nog een aanval op Merridew moéten wagen, waar zij zoo onbeschrijflijk tegen op zag. En eindelijk boog zij zich over de vrouw heen, luisterde naar haar ademhaling, voelde haar zwakken en onregelmatigen pols en hief haar hand op om te zien, dat zij lood zwaar weer naar beneden viel. Toen hoorde zij eindelijk beweging boneden. Er werd een deur geopend en een zware voetstap kwam door de gong. Hoe lang ben je van plan daar boven te blijven riep Merridew met een vlook. Tot haar groot genoegen merkte Ollve op, da* de stem onvast was en hij met dikke tong sprak. Hij had te veel gedroilken om zichzelf moed te geven voor het afschuwelijke werk, dat hem dien nacht te wachten stond. Dos te minder kans zou er zijn, dat hij merkte welke poets zij hem ge bakken had en haar moed begon grooter te worden. Met haar wapen in de hand liep zij naar de deur en haar zachtjes opend, riep zij Klaar is 'f, zjoveel mogelijk trachtend de dronkemansstem der vrouw na te bootsen. Wat doe je toch, oude heks riep Merridew. Je bent zeker weer dronken, zooals gewoonlijk, mompel de hiji terwijl hij de trap. opliep. Olive zette de lantaren bij de deur neer en liep naar het bed, zorgend, dat zij in de schaduw bleef. Merridew kwam in rich zelf vloe kende langs de nauwe trap uaar bo ven en toen hij daar was aangeko men, viel hij met een smak tegen de deur aan, waarop deze open vloog en hij wankelend het vertrek binnen kwam. -*• Sst I fluisterde OliYe. Loop naar den duivel met je ge-sst I antwoordde bij. Waar ben je? Uier. s— is alles in orde Olive sprak op denzelfden fluiste renden toon, zoodat het geluid van haar stem des te minder hoorbaar zou zijn. Waarom tor wereld heb je geen fatsoenlijk licht? bromde hij. Daarop nam lilj de lantaren op, hield haar hoog boven, zijn hoofd en liep dwars de kamer door naar haar toe. Toon bleef 'pij plotseling als ver schrikt staan en lfét een .vloek hoo- ren. HOOFDSTUK XXXVII. Toen Merridew zpo. plotseling stil bleef staan* terwijl hij het bed nader de, waarnaast Olive in zoo hoog ge- spaxinen onzekerheid stond, dacht zij, niet andere, of hij had iets gezien, dat zijn achterdocht opwekte en de seconde, vóór dat hij wesr begon te spreken, Bcheen haar een uur toe. Hij verbrak de stilte met zijn la chen. Wel, wel, heb je haar voor ©en wandeling gekleed, zei hij, met dron- kemans-opgewektheld. Hij had veel meer jLiafcronken, dan zij gedacht had. Tei"Vijl hij daar stond te kijken naar de onbeweeglijke gestalte op het bed, zwaaide do lan taren heen en weer en hij moest zich aan de tafel vasthouden. Is zij goed weg vroeg hij hik kend. Dood, fluisterde Olive. Hij keek verschrikt op en waggeldp zachtjes heen en weer, als begreep hij er niets van. Bedoel je, dat je haar hebt ver* moord, lij oude heks Toen besloot Olive tot iets heel g) durfds. Zich voorover bukkende, al wilde zij de voile van het gelaat ti< men, fluisterde zij boos Kiik dan zelf I Haastig strekte hij zijn hand uit hield haar tegen. -r- Neen, neen. Ik wil haar niejü zien. Houd daarmee op I riep hij uit.' - (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5