I Werschljfig degelijk», befiafv® op Zee- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA iuitenlandsch Overzicht Uit de Omstreken Binnenland d di -1 itrf ats J W A neo he 01 1 Jaargang. No. 7754 ZATERDAG 3 OQTOBER 1908 HAARLEMS DAGB ABONNEMENTEN PBR DRBB MAANDBNl Voor Haarlem i 1.26 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsbladp voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. (5. PEERE800M. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. A D V E R T E N T16 N> Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 30 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t-elke regel meer ƒ0. SS Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabal Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsingj 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. isitercommunaaïTelefooDBummer der Redactie 600 eo der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Buitenspaame 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 4 OCTOBER. Schouwburg: Kinderoperette Hans Ui Grietje en De soldaat op schild- 'vacht, 2 uur. Schouwburg: „De Fabrieksbaas, 8 uur. De Kroon: Het Vrije Tooneel, 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten voorstelling, 7| uur. Brongebouw: Tooneelwedstrijd: Op treden van Frytomya, Eensgezind heid en Amst. Onderwijzers-tooneel- vereeniging, 8 uur. OM ONS HEEN No. 808. De Nachts» bi-iil in 't Bakkersbedrijf, il J Het Is. zooals ieder licht begrijpt, 'Veel gemakkelijker, de verschillende belangen bij een vraagstuk als dit in Boorten te verdeelen, dan elk van dte soorten, precies afgescheiden, een voor een te behandelen, om de een» voudige reden, dat die belangen el kaar voortdurend raken. Dit feit zal uit w A ik verder over de zaak zeg gen ga, voortdurend blijken. Laat ik dan beginnen met vast te eggen het begrip, dat wanneer de voorgestelde wet wordt ingevoerd, jniemand meer versch brood bij zijn 'ontbijt zal kunnen krijgen. Het is ge makkelijk genoeg om dat te bereke- 'nen. Wanneer het bakkerspersoneel volgens de wet-Talma 's morgens te vijf uur den arbeid begint, zal te half zes deeg uit de kneedmachine gereed pijn. Nu moet dit driemaal rijzen eerst een uur, daarna drie kwartier ©a vervolgens een half uur, daarna ondergaat het verschillende bewer kingen, al naar gelang van de soort en ten slotte komt het in den oven, waar het twintig dertig minuten, hard brood 20 minuten langer, ver blijft. Een patroon, die hier een belang, rijke zaak drijft, rekende mij voor, ,dat hij dus te half tien zijn éérste brood zou kunnen loveren. Te lant derhalve voor het ontbijt. Maar zelfs ook te laat voor het twee de ontbijt te twaalf uur I Althans, ik herhaal het, voor de groote ondernemingen, die niet aan één baksel genoeg hebben, maar eenige uren moeten bakken, om hun ne productie gereed te maken. In Haarlem wordt door deze fabri kanten niet alleen brood geleverd in de geheele stad zelf, op grooten af stand van hun bakkerij, maai* ook •in Heemstede, Zandvoort, Aerden- hout en Bloemendaal, wat een bij zender tijdroovend werk is, omdat vooral de afstanden in de parken ,groot zijn, en de ervaring heeft ge leerd, dat bezorging met paard en wagen geen versnelling van den ar- ■fpeid brengt. Wat door de vlugheid van het paard wordt gewonnen, gaat •door het voortdurend op- en afsprin gen weer verloren. Nu bestaat er inderdaad een mid del, om het gereed komen van het brood te bespoedigen, het rijzen te forceeren. Dit middel is evenwel erger dan de kwaal. Brood, dat op die manier behandeld wordt, ziet er plat en onsmakelijk uit, heeft de goe de kleur niet en ligt dan ook inder daad als lood in de maag. De gebrui- 'kers zullen het dus stellig afwijzen. Hiermee vervalt dan ook alle gele genheid voor de groote bakkerijen, om met de kleine te concurreeren. 'Want deze laatste zullen wel in staat iGijD, op hun gemak versch brood bij 'hun klanten te bezorgen, althans voor jfret tweede ontbijt. Hun clléntèle is meer beperkt, hun voorraad brood !duS gauwer gereed en het moet in een veel kleiner kring bezorgd wor- |den. De afnemers van den kleinen jbakker wonen grootendeels in zijn buurt. Heeft hii dus te half tien zijn versch brood klaar» dan kan dat zon der groote inspanning vóór twaalf uur zijn rondgebracht. Wat er dus zal gebeuren indien de ontworpen wet tot stand komt, is zeer duidelijk. De broodfabrieken en de groote bakkers, voor zoover zij niet uitsluitend leveren aan de ar beiders, die te 12 uur geen versch brood verlangen, zullen hunne zaak eenvoudig moeten sluiten, of die to taal veranderen, hetzij door het ver- grooten van de fabriek, waartoe de esten geen gelegenheid zullen heb ben, dan wei door het invoeren van een geheel ander systeem het op richten van tal van kleine bakkerijen, waarin zij, op dezelfde manier als de kleine bakkers, hunne klanten kun nen bedienen. Welk een ontzaglijk kapitaal daarvoor noodig zou wezen begrijpt iedereen, en dat het dus in de practijk onmogelijk zal blijken te wezen, volgt daaruit. Hiermee is aangetoond, dat deze wet voor de groote inrichtingen een ware nekslag wezen zou. Een voor deel dus tevens voor de kleine bak kers, die in den kring om hun wo ning hun debiet zouden uitbreiden. Evenwel niet verder, dan tot zekere grens, want zoodra hun productie belangrijk steeg, zouden ook zij weer geraken in dezelfde moeilijkheden, waaraan de groote firma's geen weerstand hadden kunnen bieden. Nu kan men natuurlijk zeggen, dat, wanneer een sociale verbetering aan verschillende ondernemingen hun be staan kost, dit van de invoering der verbetering niet terughouden mag. Elke verandering in het maatschap pelijk samenstel, kan men zeggen, maakt slachtoffers. Maar daarbij mag toch ook wel even worden na gegaan, welke verhouding er bestaat tusschen de productie van groote en kleine firma's. Naar schatting leve ren de fabrieken en de groote firma's in Haarlem do helft van het brood, dat hier verbruikt wordt. Neem voor oogenblik aan, dat deze productie binnen een jaar (den termijn» dien de minister stelt vóór dat zijn wet, eenmaal aangenomen, zal worden Ingevoerd) zal zijn overgenomen door tai van kleine buurtbakkerijen, is het dan niet gewenscht, even na te gaan, of daarmee de toestand wel zal zijn verbeterd Is het goed, wil ik gevraagd hebben, dat eenige groote inrichtingen, waarop gemak kelijk contróle is te houden ten aan zien van licht, lucht en andere goede arbeidsvoorwaarden, plaats maken voor een groot aantal kleine bakke rij tj es, waarop veel moeilijker toe zicht kan worden uitgeoefend en die, zelfs wanneer dit bezwaar wordt op geheven, toch stellig veel kleiner, be- dompter en ongezonder zullen zijn Is de bakkersgezel, wanneer hij te kiezen heeft tusschen dagwerk in een slechte en nachtwerk in een goe de werkplaats, inderdaad onmiddel lijk met, zijn keus gereed Mot de invoering van de broodfa brieken zijn geleidelijk, naar mij wordt meegedeeld, de arbeidsvoor waarden van den bakkersgezel ver beterd. Een betrekkelijk nog jonge fabrikant vertelde mij, dat hij de loo- nen van sommige gezellen allengs van f 11.50 tot f 15.50 heeft verhoogd, die van 10.50 tot 14.—. Aan zijn inrichting werd vroeger 14 uur ge werkt zonder geregelden schafttijd, nu 12 met vaste schafturen, op Za terdag werd vroeger wel 24 uur ge arbeid, nu 18 A 19 uur. Maar neem zelfs aan, dat de groote bakkerijen zich zullen weten te red den door een groote uitbreiding van hun fabriek, dan zullen de kosten van de productie van dezelfde hoe veelheid veel groot-er worden, dan waren vóór de invoering van de wet. Het natuurlijk gevolg daarvan zal een verhooging van den broodprijs zijn. Heeft men dat voor de nachtrust van de bakkersgezellen over» flgn moet hei maar blijken. Beter zou het zijn om te spreken Yan gedeeltelijke nachtrust, want meer dan dat brengt dit wetsontwerp 'immer§ niet? Vief ctogen y&n week zal de gezel vrij zijn, in elk ge val tusschen des avonds negen en des nachts vijf uur, maar voor den Zaterdag en den Maandag wordt uit drukkelijk een uitzondering gemaakt, in zoover, dat op die dagen te 8 uur met het werk kan worden begonnen. Of de gezel, die op den Zondagavond uitgaat of zelf bezoek ontvangt, dan 's avonds te negen uur zijn bed zal opzoeken, is een vraag, die we wel aan de practijk mogen overlaten, maar waarop ik toch geen bevesti gend antwoord zou durven geven. In een volgend artikel zal er gele genheid zijn, te wijzen op wat niet in de wet staat, een zaak, die bij elk nieuw wetsontwerp goed onder do oogen moet worden gezien, omdat daardoor juist dikwijls een goede kijk op een nieuwe wet verkregen wordt. Ik bedoel het feit, dat uitslui tend van brood wordt gesproken, zoodat des nachts naar hartelust be schuit mag worden gebakken. J. C. P. HET GESCHIL TUSSCHEN TUR KIJE EN BULGARIJE. Officieel is 't alleen een geschil tussohen Turkije en Bulgarije, maar 't is eenmaal „een waarheid als een koa", dat de toestand in den Balkan zóó samengesteld is, dat de belangen van bijkans alle Europeesche mo- giemdheden. er mee gemoeid zijn. Dus kijken deze vreemdelingen mei erg-schele oogen achter dö scher men.... Rusland Engeland Oos- tenri j k-Hongar ij e Italië... t Kan niet ontkend worden't is wi belangrijk geschil Ter verduidelijking even de feiten heal kort in herinnering brengen In Bulgarije ligt eon door Turkije aangelegen spoorlijn, die aan een rurksch-e maatschappij behoort. De arbeiders staakten, wat de Bulgaai- sche nogeering doed besluiten bet be drijf z-eii in handen te nemen. Dit beviel zoo goed, dat, toen de staking geëindigd was, Bulgarije... de lijn be. hield.... 't Geval doet denken aam de zwarte geschiedenis van de roofridders in 't jaar 1 of 2. Al het gevraag van Turkije baatte niets Bulgarije wilde de lijn niet teruggeven. Eerst wanen dit meest particuliere bescheiden, maai' nu is de officieele weigering van Bul garije ontvangen. Dit stuk geeft de geschiedenis van de bewuste spoorlijn weer, waarna verklaard wordt, dat de maatschap pij nooit rekening heeft ge honden met die omstandigheid, dat de lijn ook door Bulgaarsch gebied liep, maar zich steeds als totaal onafhan kelijk van Bulgarije heeft beschouwd; dat zij verder nooit acht heeft gesla gen op de belangen der bewoners van Zuid-Bulgarije, maar integendeel de ontwikkeling van hunnen handel en huntne industrie heeft belemmerd door het verkeer niet naar Burgas, maar naar Dedeagatsj te ledden. Dientengevolge bleef Zuid-Bulgarije, wat zijn economische ontwikkeling betreft, ten achter bij het Noorden. Pogingen van Bulgarije om zeil een spoorlijn aan te leggen, werdei tegengewerkt, wat een schade van millicenen gaf Dan vervolgt de nota: Maar behalve de opgesomde n-e- deelian,, zijn er nog andere ten opzich tie van de nationale veiligheid. Tij dens de staking werden locomotievoi en waterpompen door de stakers be schadigd en wei-den geheele stukke i van de lijn vernield. Bovendien ziji de rails versleten en de dwarsleggert niet sterk genoeg, hetgeen zeer ge vaarlijk is voor het verkeer met Bul gaarsche locomotieven. Daar d* Turksche regeering slechts een be perkt aantal locomotieven en wag gons toelaat op de Bulgaarscba lij ndn, mist Bulgarije in dit opzicht e! ke zekerheid en Is de mogelijkhel niet buitengesloten, dat op den ee-i of anderen dag deza lijnen geheel eu al ontbloot zijn van rollend mate rieel, wat ernstig gevaar zou kunne: opleveren voor de nationale verdedi King- Wat betreft de thans geschied*, ovem'eniihg van het bedrijf, ver klaart de nota, dat do rogeering zich door de staking wel gedwongen zag do verbinding te hersteMan, teneind*. te yoorkomen, dat de bevolking be langrijke schade zou lijden, daai niet te voorzien was, hoe lang de sta king zou aanhouden. Het plan tot overneming van het bedrijf en de maatregelen toi verzekering van het verkeer werden eerst uitgevoerd, na dat er overeenstemming was verkre gen met den vertegenwoordiger van de maatschappij. Toen nu de staking was geëindigd, werden in Bulgarije maatregelen genomen tegen een schadelijke nawerking, in Turkije echter niet. En daar de staking slechts ward beëindigd, onder voor waarde, dat een reeks eïschen van 't personeel Later zullen worden inge willigd» kam de Bulgaarsche regee ring de staking nog niet als geëindigd beschouwen, daar zij opnieuw zal uitbreken en het per soneel dan de op Bulgaarsch gebied liggende lijnen zal vernielen. Dit Is het antwoord van Bulga rije..... Zooals men zd-et, een dat „op poo- tan staat", al is menig argument zwak. t Moet toegegeven worden, Bulgarije heeft als de feiten juist zijn voorgesteld I wel reden tot klagen. Verbeeld u, dat Duitschland bier in Gelderland een spoorlijn had, en deze willekeurig beheerde, zóó, dal onze belangen benadeeld wer den. Zouden we niet om staatsexploi tatie schreeuwen?.... Maar nu iets andersWat zal 't gevolg van deze quoestie zijn De Italiaansche Tribuna heeft een blijkbaar door hoogere machten ge ïnspireerd artikel. Bulgarije wordt voorgehouden, dat dit land niet behoeft te denken, dat Europa, omdat het Bulgarije toi dus verre vertroeteld heeft, zijn jongste gewelddaad maar kalmpjes zal aan vaarden. Deze daad, die het geduld van Turkije op een zwaren proef stelt, druischt zoo in tegen alle be grippen van volkenrecht, dat zij niet nol karakter van een precedent mag aannemen. Een mondeling protest echter zou bezwaarlijk voldoende zijn. Wanneer de mogendheden niet net de meeste beslistheid te Sofia Ce -;ennen geven, wat zij willen, zal Bulgarije een ongehoorde geweld daad plegen, onder voorwendsel, de veiligheid van den staat te bescher men, terwijl niemand die ook maar in het minst beeft bedreigd. Dat het lot een oorlog zaJ ko men, gelooft het blad echten; niet. ,Zou E ui-opa toelaten dat Turkije en Bulgarije gaan oorlogvoeren?" zoo vraagt het blad. „terwijl zij we ien, dat het eerste geweerschot, dal ap den Balkan valt, den allerhevig- -len hi-and kan veroorzaken En rolka op een oogenblik, dat ieder den vrede wenscht. Maar wanneex iiet ook niet tot een oorlog komt, zou het voor de waardigheid van Europa gelijkstaan met eeui verloren veld slag, wanneer Bulgarije zijn voorne- -iiem zou kunnen ten uitvoer leggen, zonder ten minste voor den vorm re kening te houden met de bestaande ochtsvormen. Thans geldt hetca- veaxit cons ui es. Bulgarije moot niet al te vast rekenen op de lankmoedig heid van Europa, of op de bekende swoon te van de mogendheden om zich te buigen voor het sterkste der ilalkanvolken. Ook de diplomatieke blindheid heeft hare grenzen I" Maar wat zal de oplossing zijn. Zal Turkije, gesteund door de mo gendheden, Bulgarije dwingen toi ->vergave van de spoorlijn^ of zal men iulgarije tegemoetkomen dn 't be- irijf op verschillende voorwaarden tan haar overdoen We gelooven 't eerste, hoewel voor lo billijkheid van 't tweede ook iets e zeggen isl DEENSCHE MINISTERCRISIS. Da groote debatten in den Deen- ;ehen Rijksdag over de zaak Alberti lijn begonnen .De woordvoerder der neerdarheid hield een vendedigirags- t-ede voor den premier Christiansen m betreurde, dat door de ontslag- '.anvrage der ministers de toestand veldra chaotisch zou worder. Chris- •onsen geniet nog steeds het onge- -hokt vertrouwen der meerderheid. >e spreker verwijt dan de partijen ter oppositie, dat zij het Alberti- -handaal gebruikt hebben om de -eerderheid te fnuiken en beveelt ■ion algemeen samengaan der partij- ju aan, otm de gevolgen van het handaal te beperken. De oppositie loemde zulk een poging tot vèrdedi- ang misplaatst. Heden voortzetting ion verwacht scherpe debatten. Allc- oinisters zijn tegenwoordig. De pu- -ieke tribunes waren dicht bezet WERKLOOSHEID IN BEiLGIë. Overal onlangs wazen we op En geland 1s de toestand der arbei- '.ors treurig. Uit Antwerpen wordt nu cmeld De woordvoerder Yan de afvaardi ging dar workloozen, die tem stadhui- ze werd ontvangen door den burge meester, deelde over den toestand o. a. bet voi^öide mede. In de metaal- ijverheid zijn werkloos 23 pc-t. van de werklieden, die tot vakbonden be- boorengewoonlijk zijn. deze ook de beste elementen. Da overige warkloo- ze werklieden uil deze nijverheid be dragen nog 50 pet. Zij die nog aan het werk zijn werken maar 40 uren, terwijl zij anders 60 uren per week werken, In do sigarennijverheid zijn 40 pot. werkloozen. Het Arbeidssecretariaat vraagt dus aan de stad 200,000 francs om in de maanden November, December» Ja nuari en Februari, die men als de ergste voorziet, de noodlijdenden bij te springen. HET MAROKKO-INCIDENT. Een merkwaardig toeval wil, dat de drie Duitscho lagioensoldaten, uit het Fransche leger gedeserteerd en door den Duïtscliep consul moederlijk beschermd, alle drie een kwaad gewe ten hebben tegenover het Duits che legerbestuur. Twee van han zijn uii het Duiteche leger gedeserteerd» de derde heeft zich geheel aan den dienstplicht in het lieve vaderland onllrokken HET FRANSCH-CHINEESCHE GESCHIL, veroorzaakt door hei binnendringen van Chineesche revolutionmairen ui' Yunnan in Juni jl. in Fransch Indo. China is bijgelegd. China betaalt 100.000 doll, en het bedrag, waarop de schadeloosstelling voor den Yun- nan-spoox-vveg wordt bepaald, het her nieuwt de mijnrechten, staat toe dal de spoorlijn doorgetrokken wordt tot Sianfoe, maai' weigert den onderko ning in rang te verlagen. Stadsnieuws Men wijst er ons terecht op, dat de, in het jaarboekje der vereeniging „Haerlem" opgenomen, reproductie van een ouderwetschen gevel, wel voorzien is van de aanduiding der plaats (Botermarkt). Er ontbreekt evenwel de mededee- ling, dat de restauratie geschiedde naar het ontwerp van den architect, don heer Jb. v. d. Ban. Naar wij vernemen is de heer D. .Tanse, thans hoofd der R.-K. school voor on- en minvermogenden (Gorte- iteeg) alhier benoemd tot hoofd der St. Canisiusschool, mede alhier (thans in aanbouw). In zijne vacature is tot hoofd der eerstgenoemde school benoemd de heer W. J. Speller, thans onderwijzer aan die school. Tot boekhouder van het fonds-A. dc Haas is benoemd de heer P. H. Meyer alhier. De werkloosheid. „Het Volk" schrijft In de nog niet het minst afnemen de werkloosheid heeft het -bestuur an het Haarlemsch Arbeiderssecre tariaat aanleiding gevonden om Maandag a.s. de werkloozen op te roepen, ten einde met hen te bespre ken, wat er in de gegeven omstandig heden gedaan kan worden. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HEEMSTEDE. Vrijdagavond vergaderde in het ca fé „Landzicht" de afd. van het Witte Kruis alhier, onder voorzitterschap van mr. D. E. van Lennop. Voor het nazien der rekening van den penningmeester werd eeno com missie van drie leden benoemd, be staande uit de heeren J. Ebbers, Chr. Nlesslnk en J. Zwarter. Vervolgens werd de beschrijvings brief voor do algemeene vergadering op 6 October ets. te Amsterdam te- houden, behandeld. Tot afgevaardigde daarvoor is aan gewezen Dr. J. Beeker en tot plaats vervanger Dr. C. A. M. Droog. HILLEGOM. Op Woensdag den 7den October a.s. zal in de Openbare Lagere School can de WUhelminalaan alhier ge'e- zenheid bestaan tot kostelooze inen- ing en her-inenting. Voor hot volgen van den in den aanstaanden winter te geven cursus in hot herhalingsonde-rwljs kunnen zich leerlingen aanmelden voor 15 Oc tober a.B. bij het hoofd der Openbare Lagere School. HAARLEMMERMEER. Aan den werkman J. van Gronin gen te Nleuw-Vennep overkwam he den (Vrijdag) middag een ernstig on- gelak;. Terwijl hij met een paard, bespan nen voor een driewielige kar, langs de Hoofdvaart, nabij Nieuw-Vennep reed, wilde hem een automobiel pas- seeren, die daarvoor het vereischte boornsignaal gaf. Hierdoor schrikte liet paard, sprong op zij en wilde er van door, hetgeen door v. G. werd voorkomen, doch hierbij kon hij niet verhoeden, dat de kar kantelde en omsloeg, waarbij hij er onder raakte. Toen men hem er onder uit haalde, bleek het, dat hij aan zijn hoofd zeer ernstig verwond was, terwijl hij ook over hevige pij nen in zijn lichuam en aan zijn lin kerarm klaagde. De bestuurder van de auto stelde zich onmiddellijk disponibel, waarna v. G. per auto naar den naastbijzijn- den geneesheer te Nieuw-Vennep ge bracht werd, die hem dadelijk ver bond, waarna liij vandaar naar zijne woning werd vervoerd. De toestand van den verwonde ii naar omstandigheden nog al rede lijk. Kranig. Een klein kind van zekeren J. raakte al spelende in de Hoofdvaart te wa ter, zonder dat zulks door iemand werd opgemerkt. Terwijl het kind reeds zinkende was, kwam aan de overzijde van da Hoofdvaart een wielrijder aanrijden, die den toast:uid overzag en zonder zich een oogenblik te bedenken van zijn rijwiel stapte, zich te water be gaf en naar den overkant zvvom; waarna hij het kind van een wissen dood redde. Hulde aan den kranigen redderl BEVERWIJK. In de Vrijdagavond geiiouden ver gadering van de N. H. Vereen. Het Yv itte Kruis, afd. Beverwijk, werd d© beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering behandelt en als afge vaardigde daarheen, benoemd de heer J. L. van Apeldoorn. De voorzitter Dr. Wiedeman had bedankt als zoodanig, terwijl 't nieu we reglement eischt eene vergrooting van het Bestuur met 2 leden, zoodat er 3 nieuwe bestuursleden moesten worden gevonden in de heeren Dr. Schuckink Kool, Dr. Lijnkamp en C. Dingier. Een voorstel van den penningmees ter, om voortaau aan de leden der afdeeliug kosteloos de verplegingsar- tikelen af ie staan, werd met alge meene stemmen aangenomen. SLOTEN. De eerste najaarsveemarkt, vanwe ge de alhier bestaande afdeellng der Holl. Maatschappij Yan Landbouw zal gehouden worden op Woensdag 21 October a.s. DE TWEEDE KAMER gaf gisterenmiddag een tweetal harer ieden gelegenheid tot het stellen van vragen. Van den heer Duymaer van Twist kwam aan den Min. van Buitenl. Za ken een vraag ovar de opheffing van het verbod van invoer van hooi en stroo in Engeland. De Min. antwoord de, dat de Engelscha Reg., gewezen op het niet meer voorkomen van mond- en klauwzeer, haar volle aan dacht schonk aan de mogelijkheid Ier intrekking van het Yerbod. De heer Roodhuyzen vroeg: io. Is het waar, dat aan de gebroe ders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier gegrepen hebben, geen beloo ning van Rijkswege werd toegekend? 2o. Zoo ja, kan Z. Exc. dan termen vinden alsnog aan deze beide man nen een belooning te doen uitreiken! De Minister van Justitie, mr. Nelis- sen, antwoordde als volgt: Ter beantwoording der eerste vraag heb ik de eer de Kamer het navolgen de mede te deelen. Over de vraag of hetzij vanwege het Departement van Binnenlandsche Zaken, hetzij vanwege het Departe ment van Justitie een belooning ware toe te kennen aan de gebroeders Bos uit Opperdoes, die Frans Rosier heb ben gegrepen, is tusschen de hoofden dier beide Departementen een brief wisseling gevoerd. Die wisseling van gedachten heeft geleid tot de uitkomst, dat

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1