Neemt U do", die ,,lage on hartelooze voorstel- lan" doen, „barbaarsche" maatrege- Leai wiLlen nemen, wordt gezegd dat meestal" niet hij gestraft wordit, die tets verkeerds heeft gedaan, doch hij, wieo ,,de hoofdcommies onsympa thiek gezind ls", en het op die manier ontgelden moet. In de practijk zou den het „niet de slechtsten zijn", die gestraft worden. Do hoofdambtena ren. „schamen zich niet andoren èn lichamelijk èn financieel ten gronde tie richten" oan „zelf onder aak te gijn, om hun bevoorrechte positie te handhaven". En het werd voorgesteld alsof de gemeente voor het welzijn vain hoofdambtenaren alles doet, en dat van ondergeschikte ambtenaren volkomen verwaarloost Dat zulke uitdrukkingen, dienood1- ïakelijk die verhouding tusschen amb tenaren en hoofdambtenaren moeten bedierven, en die de discipline, welke lm elk groot oorps ambtenaren moet heerschen, ondermijnen, op den duur niet kunnen worden toegelaten, spreekt van zelf. Dat er reden voor B. en W. was om daartegen op te treden zal wel niemand betwijfelen. B. en W. hebben dat gedaan, door de drie ambtenaren te ontslaan. Een jhterpellatio ovar dit ontslag is aam galcondiigd; wij zullen dus wel spoe dig die gronden vernemen, waarom B. en W. tot dozen uitersten maatre gel zijn overgegaan, ook oi deze amb- tenaT'em gewaarschuwd zijn, dat hun wijze van schrijven niet toelaatbaar was. Wij herinneren er aan, dat hun toon, o. a. in de discussie over de zgn. „oekase" van eten directeur van publieke werken Js gegispt; nie mand nam dien toen in bescher ming. Dat hun wijze van schrijven }n het algemeen afgekeurd werd, .wisten de redacteuren zeer goed. Vrijdagmorgen vervoegden zich de drie ontslagen gemeenteambtenaren, de heeren Gulden, Smit en Buriks, ten stadhuize, met het doel een on derhoud te hebben met den burge meester. Deze wenschte hen echter ter zake van het ontslag niet in gehoor te pntvangen. Ook ons weigerde mr. van jLeeuwen nadere inlichtingen. Slechts gaf hij ons als zijn meening te ken nen, dat ambtenaren, die op een wij lt'» schrijven als de drie thans ontsla genen, niet In gemeentedienst kunnen blijven. De heer Ketelaar zal ln den ge meenteraad een interpellatie richten 4ot B. en W., naar aanleiding van 't Ontslag, aan de gemeenteambtenaren A. Buriks, Z. Gulden en G. J. A. Smit gegeven. Het N. v. d. D. meldt, dat het ont slag is gegeven zonder voorafgegane waarschuwing. Daarvan hebben B. pii W. zioh opzettelijk onthouden, om eventueel de beschuldiging te ont gaan, dat zij oensuur zouden willen oefenen op hetgeen door ambtenaren ln hun organen' geschreven wordt. Niet dat beschouwen zij als hun taak, maar wèl om er tegen te waken, dat de goede gang van zaken bij de ge meente worde gestoord door het kwee- lwn van ongeoorloofde, stelselmatige oppositie van ambtenaren tegen hen, 'die in den gemeentedienst boven hen geplaatst zijn of met hen moeten sa menwerken. Alleen omdat de gewraakte artike len in dit opzicht h. i, de schreef over schreden, zijn B. en W. opgetreden •gelijk geschied is. STOP GEZET. Gisterenavond kregen de werklie den der Haagsche machinefabriek aanzegging, dat de fabriek gesloten zou worden en zij diensvolgens tegen 10 dezer gedaan krijgen. Ongeveer 130 personen zullen hierdoor op straat komen. (Volksdgbl.) ZAKKENROLLERS. Een van de nieuwste trucjes van zakkenrollers, om een eend in een gracht te smijten, ten einde een „Am- eterdamsch" standje uit te lokken en aoo hun slag te slaan, is een paar Van die heeren duur aangerekend. De ambtenaar van het O. M. bij de 'Amsterdamsche rechtbank, mr. Pee- feboom, eischte tegen den een, reci divist, 4 jaar, tegen zijn handlanger ben jaar gevangenisstraf. Zij hadden ln liet Rokln een eend gesm^tjbn en onder d8 kijkgrage me- fcigte een jongmensch zijn portemon- naie met 11.30 ontrold. DE AFVAL VAN DEN CULLINAN. Wij vernemep, dat de Londensche Aristocraten zich illusies hebben ge maakt om een stukje te bezitten van den Cullinan, waarvoor zij tien-, twintig maal den prijs van het ka raat aanboden, mits de echtheid hun Officieel gewaarborgd werd. Koning Èduard ontving daartoe talrijke yer- Zoeken. Naar wij vernemen zal de afval yerkocht worden ten voordeele van sommige bijzonder arme hospitalen ln Engeland. De agenten van de kroon zullen rechtstreeks handelen mot de koopera en men verwacht mooie zaken to doen. Ook ls reeds beslist, dat de beide geslepen Cullinans het volgende jaar niet in den Tower zullen worden ge- exposeerd. Evenals van de Koh-ih- Noor zullen getrouwe imitaties van Mulver kristal worden tentoongesteld. („VHerk Ct.") VERKOOP VAN NIEUWE POSTZE GELS TE AMSTERDAM. Den heelen dag, van de opening van het kantoor af, stonden er drie lange rijen menschen voor de loketten voor zegelverkoop in het postkan toor. Te kwart over tweeën had de chief van den zegelverkoop voor Am- Sterdam 75,000 postzegels A 11/2 cent Uitgegeven, 25,000 2-cents briefkaar ten, en 1400 briefkaarten A 4 et. (met betaald antwoord). Als men in aan merking neemt, dat de ambten ar on, die aan de loketten en in de bijkan toren verkoopen, 2 A 3 duizend stuks tegelijk krijgen, komt men tot de conclusie, dat er op den aangegeven tijd stellig een 70.000 postzegels wa- f6B verkocht. En „do vergadering duurt voort." Het laatste vain de drie cijfers-: 1400 briefkaarten met betaald ant woord uitgegeven d .w. z. zeker 1000 verkocht is belangrijk voor die be teekenis van den postzegelhamded en philatelle. Want daarvoor zal wel H grootste deel van die 1400 gediend hebben I 't Gebruik van briefkaarten met betaald antwoord toch en dat nog wel alleen voor de stad, ie gewoon lijk niet van be teekenis. STARING-HULDE. Naar men mededeelt, aal de feeste lijke herdenking van Starling's ge boortedag a. s. Maandag te Wage, nangen te houden, o. m. worden bij gewoond door Minister Taftma en den oud-minister Veagens. BOTSING TUSSCHEN TRAM EN VRACHTWAGEN. Donderdagmiddag had te Rotter dam een ernstige aanrijding plaats tusschen een electrische tram en een vrachtwagen. De vrachtrijder G. V., die mielt ze keren J. N. op den bok zat, wilde op de Noordbla&k bij het postkantoor uitwijken voor een achterop komen den vrachtwagen, doch kwam daar door in botsing met den motorwagen 140 van lijn 7. De schok was zóo geweldig, dat de beide mannen van den bok geslin gerd werden. V. had de tegenwoordigheid van geest zich aan de tram te grijpen en werd door het geopende raam op de plaats van den chauffeur door de zich daar bevindende passagiers naar binnen geholpen, zoodat hij er met een paar lichte kwetsuren afkwam. N. was er erger aan toe. Hij sloeg te gen de straatsteenen en moest met hevige pijnen naar het ziekenhuis vervoerd worden. De schok was zoo hevig, dat het tuig brak pn het paard rechts, dia wa gen links van de tram geslingerd werd. Ook nog een andere daar staande wagen kreeg een schok en bekwam schade. SMAKELIJK ETENI Aan het bureau van den gemeente lijken keuringsdienst te 's-Gravenha- ge kwamen zich een tweetal vrouwen beklagen, dat zij op de Markt tablet ten vanllle-ijs hadden gekocht, die bedorven waren, te oordeelen naar don afschuwelijken smaak en reuk. De Keuringsdienst ging er dadelijk op af en vond op het kraampje van den betrokken koopman een achttal doozen met tabletten, al3 aan de bo venbedoelde vrouwen waren verkocht. Toen de ambtenaren ook eens een kijkje namen onder het kraampje, vonden zij nog eenige doozen roe pon chocolade, die sterk beschimmeld wa ren, terwijl in het kraampje zich een doos met reepen chocolade bevond, welke uitwendig geen bederf vertoon den. De ambtenaren deden don verkoop staken en namen den ganschen voor raad (behalve de acht doozen „vanil- le-ija" nog zeven doozen met chocola de) ter keuring mede naar het labo ratorium. Daar bleek, dat de tablet ten ,,vanille-ijs" bestonden uit cocos- vet, dat in bedorven toestand ver keerde, en waarschijnlijk ook oen weinig drulvensuiker bevatte. De cho colade-reepen, waaraan uitwendig geen schimmel te zien was, bleken Inwendig bedorven; de uitwendige schimmel was met een licht met olie gedrenkt doekje afgewreven. MERKWAARDIG DIEREN INSTINCT. Men meldt uit Noordwljkt Eenige weken geleden vertrok van hier een familie naar 's-Gravenhage, die van een landbouwer alhier een kat meenam in een mand. Het dier Is dezer dagen vermagerd en uitgehongerd bij den vroegeren ei genaar komen aanloopon. Zij had den weg door Den Haag heen naar Noordwijk teruggevonden. (Tel.) ONGELUKKEN. Door eon ongelukkig toeval kroeg op do jacht do jachtopziener onbezol digd rijksveldwachter K., to Stave- ndsse, die lading van een go weer in den voet, waardoor twee tieenen wer den verbrijzeld. In het ziekenhuis te Lochem is over leden het dienstmeisje Leentje Schol ten, uit DIepenheim, dat aldaar door een dorschmachine ls gegrepen, zoo dat haar beide beenen verbrijzeld werden. Te Weert Boshoven (Limb.) nam G., een Jongen van 12 jaar, een met hagel geladen geweer van den zolder en legde uit gekheid op zijn 22-jarige zuster aan. Het schot ging af en trof bet meisje ln het gelaat. Na een uur lijden trad de dood ln. Het zesjarige zoontje van M. S., in de Groenewoudschestraat te Tilburg, dat Dinsdagavond van een boerenkar viel en toen een hersenschudding kreeg, ls aan de gevolgen overleden. In het bij Baarle Nassau gelogen Merxplas had een treurig ongeluk p'aats. Eten vrouw wilde Iets wegleg gen en klom daartoe op 'n 6toel. De ze kantelde en de vrouw kreeg door den val ernstige buikwonden. Door bloedverlies uitgeput, overleed ze wel dra. De vrouw was eene opassende, brave moeder van 7 minderjarige kin deren. Het 51/2-Jarig zoontje vain G, Bus schoten tie Nij kerkerveen geraakte in een sloot nabij het huis te water en verdronk. Het zoontje van den heer R., te Texel, nog geen drie Jaar oud, viel van een ladder. Na zwaar lijden ia het aan de gevolgen bezweken. WAAR MOETEN DE „ONTOERE- KENBAREN" HEEN We lezen in de „Prov. Gron. Ct." Tengevolge van de Jongste Rosier- episode, heeft de richting in het strafrecht, die den persoon van den misdadiger op den voorgrond stelt en tegen het scheren van alle misdadi gers over den eenen kam der oude grove, algemeene toerekenbaarheïds- regels ingaat, een slechte pers en een slechte algemeene opinie. „Ro sier eet weer, Rosier is dus volmaakt toerekenbaar en heeft de psychiaters om den tuin geleid, de psychiaters la ten zich om den tuin leiden en men moet hen dus zooveel mogelijk uit het strafproces houden" ziedaar in het kort de rede neer ingen, welke men thans veel ontmoet en die ook bij niet weinigen, meer-ontwikkelden en tot oordeelen beter-bevoegden, weer klank vinden. Dat deze het geval-Rosier natuur lijk niet aldus generaliseeren, spreekt vanzelf. Doch zij missen in de psy chiatrie die vastheid en zekerheid, welke bij strafrechtstoepassing wen- schelijk is en zijn dus huiverig een leer te aanvaarden, die aan den psy chiater zulk een belangrijke plaats toekent. Dit bleek onlangs weer bij een zaak in Amsterdam. Terecht stond een jongmensch van achttien jaar, die een gevaarlijke inbreker bleek te zijn, geneigd om met revolvers te schieten en met messen te steken. De jongen was niet krankzinnig en niet normaal aldus de deskundigen. Hij mist ethisch onderscheidings vermogen en is sterk minwaardig. In de gevangenis hoort hij niet, in het krankzinnigengesticht evenmin. Wat dan vroegen de rechters. Hierop geven de psychiaters wei nig bevredigende antwoorden, waar op zich een debat tusschen rechters en dokters ontspint. Een van de dok tors zou wel een attest tot opneming in een krankzinnigengesticht willen afgeven, doch de president merkt te recht op, dat dit niet zou helpen, daar de Jongen na een maand of wat daaruit weder zou moeten worden ontslagen. Een oplossing is er nog niet. Het O. M. vroeg vijf jaar celstraf. Een goede oplossing is er, met de tegenwoordige wet in de hand, niet te geven. Zou het daarom niet gewenscht zijn om op het oogenblik, nu „het daar voor het psychologische moment" is, eens te gaan overwegen of het niet wenschelijk ware een tusschen-ding tusschen gevangenis en goed ver zekerd krankzinnigengesticht te scheppen, waar zulke voor de maat schappij gevaarlijke, minwaardigen een onderdak zouden kunnen krijgen dat hen belette rustige burgers de dupe te doen worden van hun gemis aan ethisch onderscheidingsvermogen of sterke minwaardigheid. Want voor die burgers is het bestolen of vermoord worden even erg, of het gebeurt door eeD toerekenbare, door een minwaardige of door een krank zinnige. VAN EEN DIENDER DIE NAAR BOVEN GING. Groote consternatie op de Haarlem merstraat te Amsterdam. Vóór perceel Nostaat een clubje raemschem. Andere voorbijgangers blijven staan. Er is niets te zien. Het huis ziet er gewoon uit, van onder tot boven heel gewoonIn 't benedenhuis woont een eerzame kruidenier, die verbijsterd met z'xi be bak kebaard en- oud-Amsterdoimscken kop boven den stapel gedroogde appeltjes uit naar buiten kijkt. Nieuwe voorbijgangers blijven staan Eindelijk komt iemand op 't idéé om te vragen wat er aan de hand is. ,,'k Weet 't niet, zegt een jongen, d'r is een diender naar boven ge gaan." „Waarom „Weet ik tl"... Nieuwe voorbij gangexs blijven staan. Steeds weer de vraag „wat is er aan de hand en steeds weer 't antwoord„d'r is een diender naai boven, gegaan." „Waarom?" „Weel ik t Nieuwe voorbijgangers blijven staan. Vrachtwagens plaatsen zioh in een lange rij. De tram kan slechts hard tingelend langzaam een weg ba nen door de opeengepakte menscben- massa. En steeds weer nieuwe voorbijgan gers blijven staan en nog altijd blijft de sluier hangen over dat geheimzin nige van. dien „diender, die naar bo ven is gegaan". Er komt een andere diender aan. De man is bleek. Hij wringt zich door het volk denkende in 't midden z'n arrestant te vinden. Maar hij vindt niets. Dan vraagt, ook hij met gewo ne diendersbeleefdheid wat er aan dc hand is. Maar ook nij krijgt niet ou ders te hooren dan „van den diendei dio naar boven is gegaan". Nieuwe voorbijgangers blijven staan. Er rukken nu meerdere dien ders aan, die na een oogenblik van krijgsraad, de massa gaan versprei den. Voor alle zekerheid houden een paar collega's de wacht voor perceei No Daar eindelijk gaat de tirapdeui open. Een jongen met een boodschap penmand verschijnt. De dienders hou den 'm aan. die daarna meesmuilen^ opstappen. Ik verliet nu mijn obsen vatiepost, het trottoir aan den over kant, en schiet ook den jongen aan. Zeg, waarom ging die diender op Nonaar boven Die diender Ja. O. dia woont daar 11 (Volksdagbl.) Rechtszaken DIERENMISHANDELING. In de zaak van twee landbouwers te Hummelo en Keppel, die met korte tusBchenpoozen twee keer hun paard ergerlijk mishandelden en te dier zake door de Rechtbank te Zutphen tot vier maanden, door die te Arnhem tot 8 weken gevangenisstraf werden veroordeeld, nam het Hof te Arnhem aan, dat hier één voortgezet misdrijf van dierenmishandeling plaats had.1 Door de beide vonnissen was het maximum der straf overschreden en het Hof bevestigde nu het vonnis der Zutphensche Rechtbank en vernie tigde dat der Arnhemsche, voor zoo ver daarbij aan de beklaagden straf was opgelegd. HET FLUITEND RAADSLID. De eisch van het O. M. by het. ge rechtshof te Den Bosch tegen den heer Van Wely, het fluitend Raadslid te Roosendaal, is: bevestiging vonnis der rechtbank te Breda, nl. acht da gen gevangenisstraf. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hsinatogeii onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaakselsl INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaaist, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt d< Redactie zich niet aansprakelijk. ZONDAGSRUST DER SLAGERSGEZELLEN. Geachte Redactie, Vergun ons een kledn plaatsje iin uw veelgelezen blad. Tot onzen spijt gevoelen wij ons weder verplicht^ een beroep te doen op het geachte publiek van Haarlem en omstreken,, om de slagersgezel ten te steunen ln de zoo ge wenschte Zondagsrust, die van 1 October tot 1 Mei aan de gezellen door de patroons is toegezegd. Er zijn evenwel nog al tijd mensehen te vinden, die des Zondags hun inkoopen doen en wel juist het meest des morgens bij de slagers. Wij willen nu hopen, dat diiit jaar zal uitblinken voor de Zon dagsrust der slagersgezellen en ook voor do patroons, doordat het pu bliek van nu af geen vleesch- of woa'stwaren meer op Zondag zal koo- pan of laten bezorgen, daar dit de zoo gewenschte Zondagsrust schaadt. Men koope ook niet bij de patroons, dte des Zondags hun winkel open hebben, want dezen juist zijn het, die niet willen weten, wat een arbeider toekomt. Zij trachten de goedgezinde patroons, die wel huni winkel slui ten, zeer te benadeelen in hun brood en speLen door hun winkels open te houden,-een verkeerde rol tegenover hun vakgènooten. Zoodoende trach ten zij een klant te winnen van hen, die zich houden aan het. eenmaal ge geven woord. Gij, mede-arbeiders, toont ook nu eens, dat gij gevoel hebt voor Zondagsrust, laat geen vleesch halen of andere boodschap pen doen op Zondag, want het zijn juist de arbeiders, die des Zaterdags avonds vroeg van hun werk komen, dus den geheelen avond den tijd heb ben om boodschappen te doen. Toch vergeten zij meest om vleesch te ltoo- pen, of vinden er bepaald behagen in om de slagersknechts des Zondags te laten werken, maar als gij eens na een arbeidsdag van 16 18 uur op Zaterdag des Zondagsmorgens ook nog eens eenige uren werken moest, en wel zonder daarvoor eenig loon te ontvangen, dam zoudt gij ook niet prettig gestemd zijn. Dan heeft men nog een soort mensehen, die des Zon dags eerst naar Gods woord zijn gaan hooren, waar hun het Zondag- heiligen wordt voorgehouden en die met grooten eerbied zitten te luiste ren, maar zoo uit de kerk bij den slager uf bakker den winkel binixem- ioopen. liet ware beter dat zulke men- sohen maar niet ter kerke gingen, doin zouden zij niet hun medemen- scban storen in het genot van Zon dagsrust. Daarom, geacht publiek, koop geen vleesch of doe geen ande re boodschappen op Zondag, dan doet u, zonder dat het veel moeite kost, een weldaad aan eiken winke lier en slagersgezel. U, geachte Redactie, dankende voor het plaatsje in uw veelgelezen blad, hopen wij. dat deze paar re gels er veel toe mogen bijdragen, om <1© Zondagsrust der slagers te bevor deren in het bijzonder en der win loe ders in het algemeen. Het Bestuur van de Haarlom- sch© Slagersgeze'll eo-Veree- niiging „Ons Belang", af- deeling Ned. Slagersgezel len-Bond. Land en Tuinbouw SERRADELLA. Serradélia is een voedergewas bij uitnemendheid, dat nog veel te wei nig wordt verbouwd, in vele streken zelfs nog geheel onbekend ie. Als voe dergewas behoeft het zeker niet voor spurrie onder te doen, wij kennen ve- I.' landbouwers, die het verre stellen hoven de spurrie. Dit is zeker, wie er eens een proef mee genomen heeft, laat ze niet weer varen. Te minder, omdat serradella in hooge mate grond j verbeterend werkt, doordat zij, als be- hoorende tot de vlinderbloemige ge wassen, het vermogen bezit de stikstof uit de dampkringslucht te betrekkeD en hiermee den grond verrijken, als mede met een groote hoeveelheid hu mus, waardoor de bodem los, water houdend en warm wordt. Bij de teelt van serradella kan men beoogen hiermee den grond te verbe teren, in dit geval ploegt maSi de geheele groenmassa o-der- of voor namelijk ze als veevoeder te gebrui ken, alsdan geeft ze het grootste voordeel of men beoogt beide za ken: men maait het gewas dan of en bouwt den stoppel onder. Men han delt natuurlijk paar omstandigheden, naar gelang zijn bedrijf of zijn bodem vertischt.. Velen zagen we een proef nemen met serradella en daarvan al dra terugkomen, omdat het gewas niet genoegzaam aansloeg: aan deze kans staat men het eerste jaar steeds bloot, dewijl alsdan dikwijls de noo- dige bacterieën zich nog niet voldoen de hebben ontwikkeld. Houdt men echter vol, dan zal men zoo goed als zeker slageu. Wie vry zeker wil zijn van 't succes, trachte wat entaarde te krijgen van een akker, waar goede serradella werd verbouwd: een wa genvracht of vijf per II. A. en strooie deze over zijn akker uit. Anderen worden afgeschrikt, omdat naar het heet, seradella vuil land geeft. Dit is beslist onwaar, 't Is niet aan te raden om op vervuild land te beginnen, daar serradella eerst lang zaam groeit en het onkruid dan licht de overhand krijgt. Bij voorkeur kie- zh men dus een akker, waar aardap pelen (hakvruchten) of boekweit groei den en men zaaie vooral niet te dun: 5" kilo per H.A. raag men gerust uit zaaien. Serradella verbouwt men als hoofd vrucht of onder dekvrucht, rogge of haver. Vooral het laatste en dan liefst onder rogge, bevelen we ten zeerste aan. Men geve dan ln 't na jaar bij het zaaien der rogge een flinke bemesting met kaïniet en slak- kenmeel: 1000-—1200 KG. per H.A., naar den bemestingstoestand van den akker. Daarbij nog 200 KG. Chili, waarvan, op schraal land, 50 kilo reeds in den herfst. Einde April, be gin Mei eerder vinder we niet ge wenscht zaait men de serradella; men krijgt dan tegen October een snede groen vnêr, of men lean alles ondorploegen. Slaat het gewas goed aan. dan kan men een volgende, vrucht goedkoop, met weinig of geen stikstofmest, verbouwen, alzoo een dubbel voordeel. Is de serra della on der dekvrucht zeer weelderig, dan maaie men de laatste niet te laag af, daar anders de serradella te veel zou lijden. Een proefneming zij ten zeerste aan bevolen. IN DEN TUIN. Wat wij hier mededeelen, is nut tig te weten zoowel voor de huis vrouw als voor den boer. 't Is iets over z.g. isoleer-end» stoffen, dat zijn de zoodanige welke voorwerpen kun nen beschutten tegen de koude, de vorst, doordat zij: le. de warmte be letten uit te stralen, 2e. de buitenkou- de verhinderen binnen to dringen. Zulke stoffen zijn bv. haren en vee- ren: behaarde dieren krijgen tegen den winter meer en langer haren, vogels een zwaarderen vederdos; ver der dennennaalden, gedroogd winter groen: al wat in levenden staat, den winter trotseert, heeft gedroogd nog een beschuttendS kracht; eindelijk noemen we nog: stroo, hooi, mest, turf, aarde. Al deze stoffen kunnen dus dleuen om in den aanstaanden winter plan ten en heesters, tuin- en veldvruch ten in goeden staat te bewaren. Zoo zachtjes aan wordt het tijd hiervoor te gaan zorgen. Wij weten, dat niet alle planten en vruchten even gevoelig zijn voor vorst; boerekool en spruitkool worden eerst recht smakelijk, als er een ta melijk vorstje overgegaan is. Maar onze rozen en fuchsia's, dha- lia's en begonia's en vele andere bloe men en planten, och arme, de eerste strenge najaarsnachten doen ol beur schoon verdwijnen. Ook ons ooft, on ze aardappelen en bieten, vele kool soorten enz. dienen we te beschermen. Bevroren voedsel, aan het vee gevoe derd, schijnt nu jul6t niet gevaarlijk, maar kan toch min of meer nadeelig werken: Verhouding der maag, ver zwakking der spysverteringsorganen, diarrhee, zelfs 't verwerpen der vrucht kunnen de gevolgen zijn. Gevaarlij ker is echter de voedering met ont dooid voeder, dan is de aard van hel voedsel namelijk veranderd. Wan neer een plant, een bloem of vrucht bevriest, wordt het water ln de cel ten tot ijs maar zoolang deze kristal len vast blijven, blijft ook de plant stevig. Doch bij ontdooiing treedt het water uit de cel, de spanning gaat verloren, rotting is het gevolg en bij gekleurde bladeren en bloemen vloeit de kleurstof door elkaar en wordt veranderd. Verkleuring dus, verwel king, rotting. Aardappelen worden zoet, omdat het zetmeel ln suiker wordt omgezet, ook bij kool wordt voor een deel het zetmeel drulvensui ker en eveneens bij de bieten, heeft een omzetting van rietsuiker in drul vensuiker plaats. Wie deze verande ring en schade wil voorkomen, dient een bevroren plant of vrucht te be waren voor een snelle ontdooiing: gaat deze geleidelijk, dan beeft men kans, dat het water ln de cel blijft. Wat bevroren is: bloemen, aardappe len of wat ook, houde men ver van d"1 kachel en bulten 't verwarmd ver trek. Onderdompeling in koud niet te koud water, kan helpen, anders het neerzetten op een vorstvrije en tochtvrye plaats. Aarde Is een Isolee- rende stof, welke gebruikt wordt bij het bewaren van aardappelen, bleten enz., in kuilen; stroo legt men bo venop de vruchten voor de zindelijk heid en laat men naar buiten uitste ken; door zijn hollen stengel is het een uitnemend middel tot ventilatie, luchtverversching; zonder deze zou de boel verstikken en een kelderlucht- achtlgen smaak krijgen. Voor .onze rozen, rhododendrons, ls de gewone brem een goed isoleermlddeL Bi Pers Overzicht ATJEH. De Nieuwe Courant bespreekt in eeo? zeer uitvoerig artikel het Atjeh-beLeif' van den heer Van Heutsz. Wy latef' de voornaamste brokstukken volgen. Er moet nog heel wat, op allerlei; gebied in Atjeh en voor Atjeh worden gedaan, eer de volledige pacificatie' zal zijn ingetreden, en om die dingen te doen gebeuren, daartoe is hij en vermoedelijk niemand beter dan hy ln staat. Een der redenen waarom Van Heutsz zooveel kan doen, zooveel kan laten doen, is dat bij zoo groot ver trouwen in zijn onderhebbenden weet te plaateen. Op zijn beurt kweekt dit zelfvertrou wen, stelt dit voor de mannen, die hij uitkiest, de gelegenheid open nu hun eigenschappen het ruimst en op de beste wijze te ontplooien... Valt er eenig belangrijk en moeilijk werk te doen, dan roept hy den per soon, die hem voor de uitvoering ge schikt lijkt, bij zich en bespreekt met hem de te nemen maatregelen, de te volgen gedragslijn. Deze worden d&n meer ol min in bijzonderheden behan deld en vastgesteld. Is dit eenmaal geschied, dan laat de landvoogd de volle uitvoering over aan den man, wien hij aldus zijn vertrouwen geschonken heeft. Na pluizen of narijden doet hij niet. Mo ge hij een enkele maal eens een op merking plaatsen, zich verder met de behandelinf der zaak bemoeien laat hij na... Maatstaf van de bruikbaarheid van den aldus met volmacht toegeruste, is dan het te behalen succes. Hierin meen en wij den sleutel te moeten zien tot recht verstand van het conflicttusschen Van Heutsz en gouverneur Van Daalen. Van Heutsz heeft Van Daalen tot het gouverneurschap van Atjeh be noemd, na een weifeling. Zoodra die weifeling overwonnen was, heeft hij zich geheel op hem verlaten. Toen hem nu, bij zyn bezoek aan Atjeh ble.ek, dat het succes, waarop hij ge meend had te mogen rekenen, niet was verkregen, de uitkomsten van v. Daalen's bestuur in de Onderhoorig- heden, vergeleken bij de door hem gekoesterde verwachtingen zeer teleur stellend waren; en toen hij nu zag dat die uitkomsten het gevolg waren van opvattingen van den gouverneur, welke in nauw verband stonden met de eigenschappen, die hem vroeger aan zijn geschiktheid voor den post hadden doen twijfelen daar waren van de te volgen gedragslijn althans deze punten aangewezen: Van Daalen moest uit Atjeh worden teruggeroepen en zelf had hy de verantwoordelijk heid voor het gebeurde op zich te nemen. Van Heutsz heeft door de fout van Van Daalen's benoeming te begaan, schuld aan den ongewenschten toe stand, die zich eenige maanden ge leden in Atjeh zoo duidelijk heeft ge openbaard. De wijze echter, waarop hij, nadat hij de fout had bemerkt, deze heeft hersteld, maatregelen heeft genomen om er de gevolgen van te verbeteren, maakt, dat wij het ver trouwen in zijn beleid niet verliezen. Het inzicht van den landvoogd, met zooveel talent door hem in zijn rapport verdedigd, dat troepenver meerdering onnoudig en ongewenscht zou zijn, vindt dagelijks in den loop der gebeurtenissen bevestiging... De N. C. hangt een vrij gunstig beeld voor van den toestand op Atjeh; het blad is vo lhoop op de toekomst. Dan vervolgt het blad: Tegenover dit gunstige beeld is aan dt andere zijde te stellen: de grimmi ge massa van de onverzettelijke, haat dragende bevolking. Zouden bij den zooeven geschetsten gunstigen stand van zaken, deze in vloeden by machte blijken om die massa te overwinnen, haar te kne den naar de opvattingen eener be schaafde staatkunde? Zal ooit worden bereikt, dat de Atjehers, als volk, rustige burgers van den Indischen Staat zullen we zen? Ja, met geduld zal het kunnen en met no giets meer dan geduld, met een wil. Een wil is er noodig, om het alles te besturen; te bewerken, dat, wat men te doen wenscht ook gebeurt. De Atjeh-zaak zal tot een einde kunnen worden gebracht zij het ook misschien niet Ln de allernaaste toekomst wanneer slechts aan het „stelsel Van Hèutsz' wordt vastge houden, de belichaming van zulk een wil. KIESRECHT. „Do Standaard" schrijft: Melt ingenomenheid mag gecoaï- sfcaiteeird, dat de R.-Kath. lueavereeni gra gen van boven den Moerdijk bij meerderheid vain stemmen het orga. nisch kiesrecht, en in aansluiting? hieraan het Huismanskiesrecht haai* steun bodien. Met het ook op de zoo gewenscht» samenwerking bij de stembus en la de Kamer ls ons dit ei-a oorzaak van. blijdschap. Een tegenovergestelde uitslag van do gehouden stemmingen zou nood- lottiigerwijs de coalitie Rechts gebro ken hebben, zoodra de Grondwetehor. zlening aan de pi de komtiets wat miet lang kan uitblijven. Open blijft fc-u nog ie vraag, wait men in Noord-Brabant en Limburg zaJ doen. maar vergissen we ons met dan dreigde het gevaar, dat men' zich voor algemeen stemrecht zou verklaiard hebben, vooral in het Noor den van 't land. en is dat In het Zui den xnlndier ia duchten.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6