Verseftifot dagelijks, befoafo» ep Z<wi- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26- aargang. No. 7767 WOENSDAG 7 OOTOBES 1908 HAARLEMS ABONNEMENTEN PER DRIB KAANDEN! Voof Haarlem 1.29 Voot de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland „1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H n de omstreken en franco per post 0.45 Ülfgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J« PEEREBÖÖSL ADVERTENTIÉNs Van 1—5 regels 50 Cts<: iedere regel meer 10 Cts= Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer ƒ0. hi Reclames 30 Cent per regdL SB; Abonnement aanzienlijk rabat Advertsntiën van Vraag' en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing* 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant RedacÜê cë Administraties üroote Houtstraat 55 Hffltêrcomiüunaai Telefoonnumnier der Redactie 600 en der Administratie 72& Drukkerij; Zuider Bulteaspaansê 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd! het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. KLUSTE BLAD. AöENDA DONDERDAG 8 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 2-3 u. Nut van 't Algemeen: Theosofische Vereeniglngi Voordracht mevr. W. A. L. Ros—Vrijman. Schouwburg: Ned. Opera en Ope rette „Faust", 8 uur. Hillegom: Gemeenteraadsvergade ring, 10 uur. Heemstede: Gemeenteraadsverga ring, 7^ uur. Buitenlandsch Overzictó DE CRISIS IN DE BALKAN. Een allervreeselijkste chaos van berichten, artikelen en telegrammen een stortvloed, een bandjir gelijk 1 Dit is teekenend voor den algemee- nen toestand van verwarring, die aan een paniek doet denken I De een beweert zoo, de ander zus, kortom, 't is een tegenspreken op groote schaal! 't Is daarom heel moeilijk een ant woord te geven op de vraag ZAI. ER EEN OORLOG KOMEN Dit is zeker, dat de oorlog er nog niet is, en dit geeft hoop, dat hij óók niet komt I Laten we eerst do quaestie tusschen Bulgarije en Tur kije bespreken. Vorst Ferdinand heeft zijn onafhankelijkheidsverklaring aan Turkije toegezonden, 't Antwoord had dadelijk -Seu. oorlogsverklaring, kunnen zijn, maar dit was 't niet. De Porte heeft besloten, een nota tot de verschillende mogendheden te richten, waarin gewezen wordt op de schending van het verdrag van 1878, door Bulgarije begaan en r e c h t ge vraagd wordt. Dit is dus een aanduiding ar no£ geen bewijs dat de Tur- ke.i het voornemen hebben het ge schil met Bulgarije en Roemelië langs staatkundigen weg op te los sen. Dan zal de diplomatie in plaats van het zwaard spreken Ook Bulgarije zal hier wel ooren voor hebben. Stond niet in de onaf hankelijkheidsverklaring van koning Ferdinand, dat Bulgarije niet den oorlog wil? 't Zal echter met van Bulgarije maar van T u r k ij e afbangen, of de kanonnen al of niet zullen spreken. Bulgarije heeft geen enkel motief om de Turken aan te vallen, zij hebben de Turken beleedigd, alles afgeno men, wat genomen kon worden, dus.... er valt niet meer te nemen, óók niet door het zwaard 1 Dus aan de Turken het antwoord I Wij wezen er in ons vorig overzicht al op, dat Turkije bij den vrede meer belang heeft, dan bij den oor log. Het land, pas ontworsteld aan de knellende banden van een despo tisme, van een hofkliek-regeering zon der weerga, is in 't late stadium van moderne ontwikkeling, 't Parlement moet gekozen worden, de regeerings- machine loopende gehouden, het le ger gereorganiseerdVooral het leger moet verbeterd worden, want daarin bestaan schromelijke misstanden. De bewapening is ouder- wetsch, de troepen zijn niet voldoende geoefend, geen bekwame aanvoer- dei's Dan heeft men in Turkije nog altijd de Jong-Turbsche partij, die voor de geregelde ontwikkeling is, en dus te gen den oorlog. Met deze meening zal de Turksche regeering zeker re kening moeten houden. Teekenend voor den toestand :s, dat men in het Turken land' zeer verbolgen is om den minister, die alle onheilen heef! uit gelokt door het niet uitnoodigen van den Bulgaai'schen gezant aan de Turksche eetpartij. Die excellentie zal geen 365 dagen meer minister zijn 1 Zal hij aangewezen worden als de steeds onmisbare zondebok Ook is Turkije ongetwijfeld bang voor Bulgarije. O, niet alleen voor de Bulgaren, maar 't weet, dat achter Bulgarije Oostenrijk-Hnngarije staat, ei achter het O.-H. rijk Duitschland 1 't Is een geschiedenis als een bus kruitfabriek, waar de Turk liever geen pijpje rookt Want de quaestie van de ANNEXATIE VAN BOSNIë EN HERZEGOWINA door Oostenrijk is ook nog steeds niet opgelost. Nog wordt dag aan dag gedreigd, dat nu de officieele aan kondiging van Oostenrijk-Hongarije zal komen, waarbij het deze Turk- fiche provincies annexeert. Er wordt fitellig beweerd, dat dit heden (Woensdag) zal gebeuren. Intusschen afwachten 1.... Deze quaestie jaagt nog meer poli tiek stof op dan die met Bulgarije. Hier komen inzonderheid de mogend- .heden in 't spel, en waar die „hooge politiek" speeltnu ja De draden van de geheele Europeesche politiek loopen hier over één schijf. Het is in het belang van Oostenrijk-Hongarije, om Bosnië en Herzegowina te an- nexeeren, dus de vriendjes van Oos tenrijk-Hongarije keuren dit voorne men goedt terwijl de vijanden.... het afkeuren. Men kent dus de verhouding Duitschiand steunt Hongarije, ook Italië zou dit krachtens den Drie bond moeten doen, maar(nu heeft men weer een staaltje van „hooge politiek"!) doet dit niet. ,,'t Land van de laars" hinkt op twee gedach ten, weet blijkbaar nog niet, of 't voor of tegen Franz Joseph's plannen zal zijn Frankrijk en Engeland zijn tegen Oostenrijk natuurlijk 1 Rusland Dit is nog de vraag 1 't Wordt weer een samengestelde historie. Oosten rijk-Hongarije trekt met Bulgarije één lijn, en Rusland steunt zijdelings de plannen van Bulgarije, en.... kan dus moeilijk tegen Oostenrijk-Hon garije partij kiezen 1 Wel ingewikkeld Er komen echter nog meer belang hebbenden. Daar is SERVIë, dat door de uitbreiding van Oosten rijk-Hongarije leelijk in 't gedrang komt en geheel wordt ingesloten. Het wordt voor de Serviërs haast een zaak van leven en dood, daar de uitgang naar zee belemmerd wordt, wat de nekslag voor den handel is. Dreigt van dezen kant dan ook eenig oorlogsgevaar Niet onfnoge- lijk. Feit is, dat de Servische leger- troepen zijn opgeroepen. De couranten in Duitschltmd, Frankrijk, Engeland, Italië en Rus land schrijven kolommen en kolom men over de Balkan-crisis. Inzonder heid is de Engelsche pers tegen Oos tenrijk gekant. Het wordt een schan daal geacht, dat Oostenrijk zoo het verdrag van 1878 schendt, het ver drag, door Franz Joseph zelf bekrach tigd. Toen bekrachtigd, nu verkracht! Ook wordt het leelijk geacht, dat Oostenrijk juist nu met de annexatie plannen komt nu, terwijl Turkije reeds met Bulgarije moeilijkheden heeft, en het land van binnen niet krachtig genoeg is, om naar buiten sterk handelend op te treden 1 Wel wordt begrepen, dat dit juist een po litieke zet op het schaakbord is, wijl Turkije nu zoo in de misère zit, dat het weinig anders kan doen, dan zich de beleedigingen laten aanleu nen, maar... mooi vindt Engeland dit niet 1 We zullen maar niet in Engeland's geschiedenisboek gaan bladen I An ders Zoois van den toestand in de Balkan nog niet veel definitiefs te zeggen. Hadden we geen gelijk, dat we van een chaos berichten spraken, en dan.... we bieden bier onze lezers slechts een met zorg gekozen bloem lezing aan. Een lezing van alle be richten zou menigxfen 't hoofd aan 't duizelen brengen 1 Het is dus nog onbeslist, of er oor- log zal komen. Het is mogelijk en het is niet mogeliijk. Vooral zal dit van de houding der mogendheden afhan gen. Nemen zij de nota van Turkije goed op, dat wil zeggen, dat een of meer i-egeeringen het voorstel doen, om eene CONFERENTIE bijeen te roepen, om het verdrag van 1878 nader te regelen, dan is er wel kans op een vredelievende oplossing van het geschil. Toch zal ook dit nog niet gemakke lijk zijn. Bulgarije 's niet meer te brengen onder direct bestuur van Turkije, en de toestand in 't Turken- land is zoo modern, dat ergeen plaats is voor een ouderwetschen va zalstaat. Evenzoo geldt het van Bos nië en Herzegowina. Men kan Oosten rijk de nu reeds toegekende macht niet meer ontnemen I Wat zal 't moeilijk zijn dit probleem op te lossen. Ook ;s 't volstrekt niet zeker, dat Turkije maar een afwachtende hou ding blijft aannemen. Kondigt Oos tenrijk-Hongarije de annexatie af, 't is heel goed mogelijk, dat Turkije dan met een oorlogsverklaring aan beiden komt. Maar, nog eens, waarschijnlijk ach ten we dit niet. Natuurlijk is in deze dagen' aller oog op Bulgarije gevestigd. Eenige BIJZONDERHEDEN OVER BULGARIJE zullen dan ook wel gelezen worden. Eerst eenige geschiedkundige herin neringen. Sinds 1393 is Bulgarije een Turksche provincie geweest, als thans Macedonië nog. In den loop der eeuwen verloor Bulgarije vrijwel al haar nationale en godsdienstige eigenaardigheden. Tot het eigen Bul- gaarsche patriarchaat werd haar ont nomen. Doch In het begin der vorige eeuw viel een herleving van het Bul- gaarsch-nationale gevoel allerwege waar te nemen. In 1835 werd de eer ste zuiver Bulgaarsche school te Er- novo opgericht. Langzaam maar ze ker won de Jong-Bulgaarsche bewe ging veld. En reeds in 1872 moest de Sultan den metropollet Antoin als on afhankelijk Bulgaarsch kerkelijk hoofd, als Bulgaarsch Exorch erken nen. De Russisch-Turksche oorlog bracht voor de Jong-Bulgaren eeu succes dat z'j met eigen krocht zeker nog in lang niet zouden hebben bereikt. Bij den vrede van Stevano in 1878 werd Bulgarije vftn provincie vazalstaat van Turkije, met Alexander I van Battenburg als „vorst". Oost-Rumelië werd bij Bulgarije gevoegd en be stuurd door den vorst van Bulgarije als Turksch gouverneur. In 1886 moest: vorst Alexander teix gevolge van een staatsgreep altreden er werd in 1887 opgevolgd door vorst Ferdi nand, die echter eerst in 1896 door alle mogendheden als zoodanig werd erkend. Nu wat aardrijkskunde. Bulgarije is ongeveer anderhalf inc.al groot ais Nederland eD Rcemelië nu in 't koninkrijk begrepen ook. Het gezamenlijke Bulgaarsch e rijk zal ongeveer drie keer zoo groot zijn ais Nederland. De bevolking bestaat uit een millioen zielen. Het land is gedeeltelijk bergachtig, gedeeltelijk laag land. Vanda.ar dat een groot deel der bevolking zich aar den land bouw en veeteelt wijdt, terwijl ande ren in de mijnen, waar zout en sal peter gedolven wordt, een bestaan trachten te zoeken. Het karakter van den Bulgaar wordt ons geleekend als vreedzaam (in deze dagen van be lang 1), vlijtig, gastvrij en verstan dig, maar tevens wantrouwend, heb zuchtig en listig. l>e vaderlandsliefde gaat bij hem vergezeld van veel zelf zucht. De beschaving is beter ontwik keld dan van de Turken, vooral van den Bulgaar, die op den Roemeliër nog wat voor heeft. De Bulgaar heeft dus goede en slechte eigenschappenzooals wij allemaal 1 De persoon, die het meest op den voorgrond treedt, is KONING FERDINAND. Als we zijn geschiedenis vertellen, vinden we meteen nog gelegenheid, nadere bijzonderheden over Bulgarije mee te deelen. Ferdixiajid is een gelukskind 1 Toen Bulgarije zonder vorst was in 1886 moest Alexander tengevolge van een staatsgreep aftreden ging er een Bulgaarsche commissie of „missie" op uit omeen vorst te zoeken. De heeren maakten er na tuurlijk een vacantie-reisje van, en kwamen zoo te W'eenen in een.... cir cus. Een militair zei Wat komen jelui hier doen Een vorst zoeken Zoo, ik weet er wel een. Het is Prins Ferdinand van Coburg, een bloedverwant van Franz Joseph, een heele goeie kerel.... Eerst dachten de missie-leden aan een grapje, maar.... van het grapje werd 't ernst. Prins Ferdinapd werd bij een nadere kennismaking een ge schikte candidaat bevonden, en... ook aangenomen. Wat een boffer I Op 7 Juli werd Prins Ferdinand, die wei zin in dat baantje had, door de Bulgaarsche volkevertegenwoordi ging als vorst erkend, en op 1-i Au gustus daaraanvolgende plechtig be- eedigd. Nu was Prins Ferdinand een leen- vorst van Turkije. Dit was niet vol doende voor zijn eergevoel, het ex celsior het steeds hooger I blies in zijn hoofd, en wel voornamelijk door het aanstoken /an zijn eeriucn- tige gade prinses Maria Louise van Parma. Ferdmand droomde van een vrij Bulgaarsch rijk, hij een vrij en onaf hankelijk vorst. Hij wilde als zooda nig door Europa en wel voorname lijk door Rusland en Turkije er kend worden. De minister Stamboelof was hem echter een blok aan 't been. Deze deel de zijne roemzuchtige plannen niet, en deed niets dan.... ze tegenwerken. Met zoo'n minister kon Ferdinand natuurlijk niet opschieten, maar Rusland en Turkije zorgden er wel voor, dat Stamboelof minister bleef 1 Ferdinand bleef eerzuchtigHij kende zich zelfs al de allures van een vrij vorst toe, en.... deelde overal rid derorders uit. Die mochten in het buitenland natuurlijk niet gedragen Worden, want ze waren geschenken van een 1 e e n v o r s t.... Dat prikkelde Ferdinand nog meer. Hij zei „Ik heb tot nog toe alles met geduld gedragen, toen ik alleen was. Maar nu heb ik vrouw en kind, nu is de zaak veranderd nu moet ik er aan denken, mijn huis te bevesti gen." Hij zou offers .brengen,,,...Helaas moesten ook onderen in die offers deelen 1 Er volgde het ontslag van Stamboelof, en een proces "wegens hoogverraad, hetgeen tengevolge had dat Stamboelof moest stervenals offer van Ferdinand's eerzucht 1... Maar... Ferdinand kreeg de erken ning 1 Rusland bewees hem eer, de Turksche Sultan erkende hein, en stelde hem aau als gouverneur over Roemelië. Dit was iets voor Ferdinand gewon nen 1 Niet genoeg echter 1Hij bracht bezoeken aan de Europeesche hoven, al maar om erkond te wor den. Het ideaal was een geheel vrij en onafhankelijk koning te zijn. Daarom werd het volk militair op gevoed, daarom moest alles soldaat wórden, daarom word drie kwart ge deelte van alle staatsinkomsten voor het leger bestemd, daaromis nu de onafhankelijkheidsverklaring af gekondigd. Het is de kroon cp iiet werk, op het drijven van vorst Ferdinand. Zal hij nu tevreden zijn, hij, de kleine Napo leon Neen, nog is meer te krij gen. Hij heeft zich uitgeroepen tot Tjaar aller BulgarenIn Mace- idor.iS wonen vtk Bulgaren.... n:»g is se eer-honger niet gesti d. j Zat Turkije koning Ferdinand mo- j res leeren, en hem van dezen honger J genezen Of zullen de mogendheden I dit doen, door hem niet als koning J te erkennen J Ferdinand heeft natuurlijk aan- .vtonds lijn uitroephvg aan alle mo gendu-vften laten weiwi. Maareen antwoord is nog van ;een gekomen Stadsnieuws Stater» en w;f!tv»ilig8fl. Hoewel do s t a k n g aan de „Po- lygraph" door het aannemen van nieuw personeel als geëindigd be schouwd kan worden en 't nu meer een uitsluiting is, brengt ze nog heel wat beroering in onze stad. Dit komt, doordat de uitgestotenen nog steeds posten en de werkwilligen volgen. Gisteravond zijn we er eens op uit gegaan om zoo'n „vervolging" mee te maken. Toen we tegen zes uur aan de fa briek bij 't Schouwtje kwamen, was alles al in afwachting /un de dingen die komen zouden. iJij den Wagen weg stond een groepje stakers (we zullen ze duidelijkheidshalve maai zoo noemen) ongeveer 20 man, meest jongelieden, enkelen in 't bezit van fietsen. Daarom been stonden v/at nieuwsgierigen de huidjes die aer gens ontbreken, buurvrouvven, sla gersjongens enz. In de onmiddellijke nabijheid der „Polygraph" hadden een adjunct- inspecteur en vier agenten post ge vat Nog wachtende begonnen we EEN GESPREK MET EEN BEWONER der Schouwtjeslaan. Hij vroeg: Komt u ook eens 't feest bijwo nen? Na een bevestigend antwoord ver- jelde hij ons een en ander. We laten hem hier aan 't woord: Eiken dag hebben we hier die parade, 't Is nu lang zoo erg niet meer dan vroeger, toen de politie nog niet zoo nauwkeurig toezag en T wel gebeurde, dat de werklieden zonder geleide naar huis gingen. Enkele teeren is men toen hand gemeen geworden. Dat kwam zoo: de stakers loopen de „onderkruipers" voor de voeten, zwaaien tegen hen aan als waren ze dronken... enfin "t werd toen kloppen. Een is zoo erg getrapt, dat hij niet meer loopen kon, terwijl ook een mes op de proppen kwam... Daarna maakten we een PRAATJE MET DEN ADJUNCT INSPECTEUR KOKER, die ook een verhaal deed van de on geregeldheden die eiken dag en voor al 's avonds plaats hebben. We vroe gen: Is 't wel eens zoo ver gekomen, dat men handgemeen werd. Nooit als de politie er bij was. Als wij er zijn, loopen ze alleen ach ter ons aan, schreeuwen eene een enkelen keer, maar dat is ook wel 't voornaamste. Worden alle werkwilligen ge volgd? Need, er is een soort systeem. Dsn eenen avond gaan ze met die van t Scfcoterkwartter mee, den anderen avond naar 't Leidsche kwartier, dan weer naar 't Rozenprieel, enzoovoort. Onderwijl was 't zes uur geworden en kwamen de arbeiders uit de fa briek. De agenten verdeelden zich, en elk nam er eenigen onder z'n hoede. Een „onderkruiper" in 't Schoter kwartier wonend, werd ook door een agent gevolgd. Nauw was hij op den Koninginneweg, of alle „stakers" volgden hem mei een zacht hi-ha-ho. Voor dezen avond gold de betooging den man uit 't Schoterkwartier! De inspecteur begreep dit en volgde op de fiets. Frans Rosier, zoo hoorde men een uit 't groepje der „stakers' roepen. Stil. (klonk 't) daar komt de inspec teur!. De „onderkruiper", de inspecteur, de agsnt, de „stakers" en wij volg- ■den den Koninginneweg, Geldelooze pad, Heerenhek, Groote Houtstraat, Anegang enz. Tot hiertoe ging alles kalm. Alleen vonden enkele „stakers" 't noodig, ons eenige beschuldigingen aan het adres van de pers na te schreeuwen. Natuurlijk stoorden we ons daar al heel weinig aan, en liepen kalm on zen weg. Een der stakers kwam op ons af, zoodat we gelegenheid hadden ook EEN STAKER TE INTERVIEWEN. Hij zei: Vindt u niet, dat alles heel kalm gaat We geen sjouwerlui, die met latten gaan slaan, we loopen alleen achter hen aan. Waarom doen jelui dit eigenlijk, Dit is om te betoogen. De onder kruiper is in de plaats van een druk ker gekomen, nu is er voor ons weer een kansje minder om de staking te winnen. Ook is de drukker nu zijn betrekking kwijt. Als we zoo'n onder kruiper telkens volgen, dan moet hij toch begrijpen, dat hij tegen het ar beidersbelang handelt, t Moet voor hem ook vervelend zijn, eiken avond door politie thuis gebracht te worden, dat moet hem gaan vervelen. Ondertusschen waren we in de Ane gang gekomen. De politie was wat voor gekomen, en daarom ging 't in de Warmoesstraat met een hoeratje voorwaarts. Bij de Spekstraat hield een agent stil, keerde zich om: „Als jelui je niet bedaard houden, leg ik de gummistok er over!..." In de Sme- destraat was ook zoo'n incidentje, maar zonder verdere gevolgen. De „onderkruiper", de inspecteur en de agenten gingen in het POLITIEBUREAU; Voor bureau vatten de stakers en vele „kijklustigen" post... Ze wacht ten:.. Onderwijl verlieten de „onderkrui per" met twee agenten, door een zij deur aan b6 Lange Wijngaardstraat, het bureau en wandelden verder. Er werd geen staker meer gezien!... Wij wisten van de truc en wachtten den stoet bij de Jansbrug weer op. Ongemoeid werd nu langs 't Noor- der-Spaarne naar den Spaamdam- merweg gewandeld, waar de Scho- tensche politie voor verder thuisbren gen zorgde. Ook werd door ons de WERKMAN ONDERVRAAGD. Hij vertelde, dat hij reeds langen tijd zonder werk was, thuis 9 kinder tjes had die om brood riepen... zoo- dat t een uitkomst was, toen hij werk aan de Polygraph kon krijgen. Werk, dat de stakers niet wilden hebben.... Dat posten en volgen duurt reeds gerutmen tijd, en de stakers passen 't streng toe ook. Verleden week moesten twee „onderkruipers" naar Amsterdam, een „staker' volg de hen, ze gingen btj een kennis bin nen en verlieten dit huis door een achterdeur. Toen heeft de „staker" wel eenige uren voor niets staan wachten. Daarna hadden we NOG EEN ONDERHOUD met den adjunct-Inspecteur. Hij deel- do mee, dat de „stakers" door den Bond nog steeds ondersteund wor den. Als de „stakers' nu ophouden met posten en volgen, wordt de i king als opgeheven beschouwd en ver valt de ondersteuning. Zoo nu en dan komt een hoofdbestuurslid uit Am sterdam eens een kijkje nemen. Als deze er is, wordt er meer rumoer ge maakt dan anders. Ook nu Is hij er weer. Naar ik hoorde wordt uitkee- ring gegeven, zoolang er gepost wordt zoodat de „stakers" daarmee voor»- eerst nog niet zullen „staken". Ten slotte spraken we nog den ad junct-Inspecteur over de RECIITSQUAESTIE. Is er togen dit volgen niets te doen? Neen, zooals de wetsbepalingen nu zijn, is dit niet onder „hinderlijk volgen" te brengen. De „stakers" zor gen wel, dat ze in 't bijzijn der politie ordelijk optreden, ze weten wel, dat anders onherroepelijk een bekeuring volgt. Morgen (dat was heden Woens» dag) worden enkele zaakjes voor hek kantongerecht behandeld." Aan het beeld, dat door onzen ver slaggever van den toestand gegeven, is, kunnen wij nog toevoegen, dat niet alleen de werklieden, die aan den arbeid zijn gebleven en die welke na de staking Ln dienst zijn getre den, worden gepost, maar ook de di recteur en het kantoorpersoneel. Met eigen oogen hebben wij kunnen waar nemen, hoe de directeur, de heer Arp, Dinsdagmorgen in de Groote Houtstraat, voorafgegaan werd door twee stakers per fiets, die blijkbaar ai vermoedden waar hij heenging, al thans op het Verwulft links af sloe gen, de richting, die ook de heer Arp had te gaan. Dit geval staat niet alleen, het is regel. Ter nauwernood zet hij een voet buiten de fabriek of de e ere wacht is daar en gaat mee, zonder een woord te spreken. En deze onaan gename attentie geniet hij niet al leen. Een van de geëmployeerden van T -kantoor verhaalde 4ma hij. naar huis wordt gebracht, terwijl de stakers gesprekken voeren In deze soort: „Voor mijn part kan die vent dood vallen." „Nou, al was het dadelijk". En dan weer: „Zeg, wat zou mevrouw vandaag koken? Een kropje sla?" „Nu, ik denk ook wel een bosje worteltjes". Wanneer hij, bij zijn huis geko men, binnengaat, scharen zij zich op het trottoir en heffen een hoeraatje aan. Een anderen keer werd dezelfde man door de Groote Houtstraat heen vergezeld van twee stakers, elk aan één kant, die zóó dicht naast hem liepen, dat hij geen beweging had kunnen maken, zonder hen aan te raken. Weer een andermaal wordt er iri zijn nabijheid geroepen van een meisje, "dat ongelukkig gemaakt zou zijn, met de duidelijke bedoeling, dat de voorbijgangers daarvan hem zul len verdenken. Op de tram stappen baat niet, de volgers gaan mee en zetten hun ge sprekken voort. Zelfs wanneer er Ie mand op reis gaat, wordt hij naar het station en zelfs naar de plaatfi van zijn bestemming per trein ge volgd. Toen een der bedienden te Lei den zoo laat mogelijk uitstapte om zijn volger kwijt te raken, sprong de man uit den trein, die al in bewe ging was. Later volgde hij hem ook weer naar den Haag en eerst door de welwillendheid van een klant, die hem een andere deur uitliet, kon de reiziger zijn volger kwijt raken. Hoe de werkwilligen 's avonds te zes uur op den Wagenweg worden opgewacht, beschrijft reeds onze ver slaggever. De eenige bedoeling, die dit alles kan hebben is, dat het per soneel het op den duur moede wordt» naar huis gebracht te worden do» de politie, met zwijgende volgers ach ter zich aan. Hoe prikkelend dit op den duur werken moet op iemands stemming, is licht te begrijpen. De di rectie van de Polygraph is dan ook' bevreesd, dat haar personeel op den' duur zijn geduld niet zal kunnen be-, waren, en een vechtpartij ontstaat^ die dan toch door het posten zal zijó uitgelokt. Dat ln een arbeidsgeschil de sta-, kers nieuwe werklieden trachten over te halen hunne plaatsen niet in té' nemen, laten wij nog gelden, maar deze manier van volgen komt onfl voor te zijn een leelijke uitwas, geen posten meer, maar pesten, om hei leelijke maar duidelijke woord eens te gebruiken. De verklaring van den heer Koker, dat de staking wordt ge-, acht te zijn opgeheven wanneer er niet meer gepost wordt, stelt de zaak ln een nog bedenkelijker licht. Is het wel wenschelijk, dat de po-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1