Uit de Omstreken Binnenland Rechtszaken öensengd Nieuws Neemt U Sportpraatje ~Êt; ÉLlSABBTITs VEREENIGING. Allereerst willen we de lezers in kennis stellen met het doel dezer "Haarlemsche vereeniging: zij beoogt •het beoefenen van Christelijke liefda- digheid door R. K. arme zieken te be doeken en van versterkend voedsel en Andere benoodigdheden te voorzien en 'nan behoeftige gezinnen kleeding- Stukken uit te deelen. Deze vereeniging die natuurlijk (haar nuttigen arbeid niet kan doen, zoo zij niet door geldelijke bijdragen (gesteimd wordt heeft, ter verster- vjj'lhg van de kas, ook dit jaar weer •»©n verloting georganiseerd. Telken jane wordt zoo'n verloting georganiseerd, en ook telleen jare jdaagt ze uitstekend. Of de dezer dagen te houden ver loting óók zal slagen? •- We twijfelen daar niet aan! Wan- peer men de voor deze loterij geschon den prijzen en prijsjes ziet, zullen ïveinigen de verleiding kunnen weer staan, om een of meer loten te koo- hen. De keus der prijzen ls zeer rijkl Een geheele galanteriewinkel is leeggehaald, om mooie luxe-artikelen machtig te worden, de meubelmaga zijnen hebben ook een aanslag moe iten doorstaan, evenzoo de winkels in sigaren, odeur, enz. Deze voorwerpen zijn tentoonge steld in het perceel Jansstraat 49. De "èames hebben alles keurig gerang schikt, zoodat 't geheel tusschen groen 'èn bloemen een prachtig aanzien geeft. De hoofdprijs is een prachtige sa- Jonspiegel met vergulden kroon. Deze its door de werkende leden der vexee- ïiiging geschonken, die zich ook be ijverd hebben om een ige mooie da meshandwerkjes te vervaardigen. De tentoonstelling wordt verleven digd door verschillende beelden en portretten. Een buste van den Paus en de Koningin prijken tusschen groen en bloemen, terwijl aan den wand verschillende portretten han gen, van de directeuren der veneeni- ging, alsook van Mgr. Cahier, Bis schop van Haarlem. Om 't bezoek aan de tentoonstelling aanlokkelijk te maken, zijn eenige tentjes opgericht waar vriendelijke- 'dames thee, chocolade en limonade zullen schenken, en... natuurlij': lo ten verkoopen! Verschillende amusementen zijn aanwezig, zooals een tombola zonder .pieten, een draaibord, een rad van avontuur, een schiettent enz. O.ok deze zullen door dames be diend worden, zoodat 't zeker is, dat 'de jongelui er gaarne gebruik van zullen maken, en de kas der vereeni ging flink gespekt worden. De tentoonstelling is voor 't eerst georganiseerd in het eigen gebouw der vereenigiug, Jansstraat 49. Een mooi huis! Beneden zijn twee groote inéén loopencte kamers, die te zamen haast een „zaal" vormen, terwijl boven ook enkele kamers zijn, zeer geschikt voor verga/leringen. Van dit gebouw zal dus v«®rtaan het werk der vereeniging uitgaan. Hier zullen de wekelijksche vergade ringen plaats hebben, even zoo de naaicursussen en andere samenkom sten. 't Spreekt vanzelf, dat ook zalen verhuurd zullen worden, om zoodoen de ook geldelijk voordeel van 't eigen gebouw te hebben. Gelijk we gisteren reeds meldden, heeft de vereeniging dit gebouw ge heel ten- geschenke gekregen, zelfs een som voor 't onderhoud ontvangen. De milde schenker, de heer Van der Kolk, wordt natuurlijk door de leden zeer vereerd. Zijn portret hangt op de tentoonstelling op .een eereplaatsl Zondagmiddag wordt de tentoon stelling geopend. Baden. In het douchebadhuis aan hel Leid- Bcheplein zijn .in de afgeloopen week genomen 1219 baden, dn dat aan den Koudenhorn 717. BLOEMENDAAL. Bij B. en W. is ingekomen een ver- loekschrlft van P. Th. Vogel te Over- veen, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein In het perceel A 216 te Bloemend-aal. HOFBERICHTEN. .Vrijdag werden door de Koningin (en Paleize Het Loo ontvangen dr. A. Kuyper, minister van Staat, en baron ïaets van Amerongen van Rens- woude. H. M. de Koningin-Moeder wordt Maandag a.s. ten paleize Soestdijk terug verwacht van het Loo. NEDERLAND EN VENEZUELA. .Van het in November a.s. aanvan gen eener blokkade van Venezolaan- sche havens volgens een mededee- ling van het Haagsche eorrésp. bu reau is nog niets bekend. De inter nationale gebruiken brengen mede, van het voornemen tot het blokkee- ren kennis te geven aan de mogend heden, maar ook dergelijke aankon diging is tot dusver niet uitgegaan. Het pantserdeksclilp Utrecht wordt, na afloop van de oefeningsreas met adelborsten en a.s. matrozen, bestemd ter versterking van de in de West-In dische wateren thans aanwezige scheepsmacht, bestaande uit de pant serschepen Gelderland, Hoemskerck en Friesland. Ook de Curagaosclie briefschrijver van „De Tijd" gewaagt van de toena dering van president Castro, waar omtrent wij bijzonderheden ontleen den aan de „Amigoe di Curagao" en stelt daarbij de vraag, wat dit alles beteekent. Blijkbaar vertrouwt deze berichtgever Castro geenszins, waar hij schrijft Welk een barbaar Castro ook moge zijn, een fijn politicus is hij tevens. Hij is al meermalen uit moeilijkhe den gekomen, waaruit hij, volgens berekening, niet ontsnappen kon. Dat hij tegenover de Engelsche kolo nie zoo vriendelijk ls, laat zich ©enigszins verklaren. Hij wil daar door van Engeland verkrijgen, dat 't generaal Rolando belette op Trini dad te landen. Deze Rolando is een zijner geduchtsle tegenstanders, die van Noord-Amerika uit eene revolu tie heeft voorbereid. Zou Castro door zijne toeschiete lijkheid ook op bet oog hebben, de landing van Rolando op Curagao te verhinderen Dan mag de Neder- landische Regeering zien wel twee maal bedenken, eer zij zich daartoe op ©enigerlei wijze verbindt. Zeker, 't is immoreel, eene revolutie recht streeks te bevorderen. Dat mag, dat kan eene Regeering als de Neder land sche, die de Christelijke begin selen tot kompas hec-ft, niet doen. Iets anders echter is het rustig toe zien, zonder ingrijpen. Wil Castro van de Nederlandsche regeering ver krijgen, dat aan Rolando de toegang od Curagao geweigerd wordt, dan zal hij daar tegenover moeten stel len vonrdeelen, die ©enigszins opwe gen tegen den dienst, dien wij hem bewijzen b.v. de afschaffing der 30 pet. additioneele rechten op goederen uit de Antillen, de terugroeping var het Decreet van 14 Mei, waarbij de overscheping verboden wordt, de terugroeping van alle decreten, die den handel, de scheepvaart, het vrije werk van Curacaoenaars op Ve nezuela belemmeren. Tegen geen an deren prijs moeten wij bereid ge vonden worden, hem Rolando van het lijf te houden. Stel, dat wij Castro ter wille zijn en Rolando het landen weigeren. Stel ook, dat Rolando, wat niet on waarschijnlijk is, binnen korteren X langeren tijd, president van Venezue la wordt, dan kan het bijna niet an ders, of Rolando zal op Curagao de bcleediging wreken, die hem hier is aangedaan. Aan een dergelijke be handeling van Guzman Blanco heb ben wij in 1882 die ongelukkige ?9 pet. additioneele rechte.i te danker gehad zij zijn als eene rocde; dk ons reeds 26 jaar geeseli en die Guz man Blanco, en na liem alle presi denten van Venezuela, ter hand heeft genomen, om ons te straffen. Laat do Nederlandsche. regeering zich dus wel bedenken en niet tegen Rolando optreden zonder voorwaarden te stel len, die eenigszins tegen de wel-ls- waar onzekere, maar toch waar schijnlijke wraak van Rolando op w gen. Ook deze schrijver wijst op de vrees in Curagao, dat Nederland zich door Castro om den tuin zal laten leiden, en dringt aan op krachtig optreden en een definitieve op'ossing van de moeilijkheden. In het vervolg van zijn brief geef! de correspondent een staaltje van Castro's barbaarschheid, hem kort te voren gebleken. Onder de politieke gevangenen van Castro was een ze kere heer O. Boscan, een op Curagao welbekende figuur, wiens vrouw en kirderen daar jaren hebben gewoond en-de algemeen© achting genoten. De ze heer, aldus verhaalt de briefschrij ver, had het ongeluk van gevoelen te verschillen met Castro en.... in zijne handen te vallen op een zeereis, die hij van hier uit naar Colombia deed. Ilij werd opgesloten in het fort van Puerto-Cabello en 1 is reeds jaren geleden, wist men hier te Vertel len, dat hij met zware ketenen ge boeid was aan een anderen gevange ne, die (schrik niet, lezer,) teekenen vat. melaatschheid vertoonde. Vijf jaren heeft hij aldus doorgebracht, oi-menschelijk behandeld, slecht on derhouden van hetgeen zijne echtge- noote hem zenden kon, en waarvan natuurlijk het grootste gedeelte hem niet bereikte. Nu is hij dezer dagen op hoog bevel van generaal Castro aan zijne treurende echtgenoote en kinderen terug gegeven, maar.... me- laatsch I Het bloed kookt in de ade ren van verontwaardiging, als men zulke dingen niet leest, maar hoort eu met eigen oogen ziet. Nu kan de arme, gebroken man, die geen ande re misdaad beging dan politieke te genstander van Castro te zijn, over gaan van de diepe, vunzige holen der Staatsgevangenis naar het verblijf der melaatschen nu leeft hij, ja, maar is dood tegelijk AFTREDEN ALS KAMERLID. Bij de besturen der Kiesvereeni- ging „De Mar,ne" en de Liberale Kies- ve-reeniging le Zuidhorn is bericht ge komen, dat de lieer Zijlma niet weer in aanmerking wenscht te komen Yoor jgen Kamerzetel. EEN ONTPLOFFING. Vrijdagmorgen sprong een ledig spi- ritusvat, dat met een vaartuig te Schiedam werd aangevoerd, met een geweldigen slag uit ekaar, waardoor een der schippersknechts zóó ernstig aan het hoofd werd gewond, dat men voor zijn leven vreest. TAALZUIVERING. Ee<n der ijverig-Laalzuivei-ende Ha genaar ontving een onbestelbaren „binuenlandschen" brief, met „Re tour" bestempeld. Na klacht bij liet hoofdbestuur, werd bericht ontvan gen, dat voortaan voor biinnenlandsoh verkeer het woord„Terug" zal wor den gebruikt, EEN JONGEN EN f4200 ZOEK. Donderdagmorgen zond de firma Kupsch en Abas, viscliconservenfa- brikante, Da Costakade 129, Amster dam, een 16-jarigeu jongen naar de Amsterdamscho Bank, om 4200 -te halen en deze te brengen bij de Ne derlandsche Bank. Het jongemcnsch heeft wel het celd gehaald, maar niet gebracht en U hu «WrtrtivttoWv aan een liedjeszanger een oud pak (bliikbaar heeft hij een nieuw ge kocht I) in bewaring gegeven. Daar zaten twee briefjes van f 1000 in. Die zijn alvast terecht, maar de polil'e zoekt ijverig naar den jongen en de overige f 2200. BRANDEN. Btj de weduwe G. Wolters in de Hekstraat te Beilen, brak een felle brand uit. Gevoed door booi, 6troo en turf stonden weldra de winkel en tapperij ook in brand hier vonden de vlammen nieuwe voeding, een tweetal vaten gedistilleerd, zoomede olie enz., werden.door het vuur aan getast. De vlammen sloegen onmid dellijk over op het perceel van den grof smid F. W. Kalce daarnaast, me de bewoond door den schipper M. Bouwmeester, in welk huls de schil- der H. Brunstlng Ilzn. een winkel In verfwaren en behangselpapieren heeft. Bij de weduwe Woftexs zijn onge veer een 20-tal varkens verbrand. Alles was verzekerd. Donderdagavond is door brand geheel vernield de boerenplaats van den heer Mascbmeijer te Bergen, be woner J. Sehager, aan den bosch- weg te Zijpe. TWEEDE KAMER-VERKIE ZINGEN. Do Volkslciesvereenging „De Tijd geest" te Wolvega heeft voor de ver kiezingen in 1909 tot candiidaat ge steld den 1 eer Hugenholtz, die het district Weststellingwerf reeds van 1901 af vertegenwoordigt. Op de ver gadering der districts-federatie, d;e dit jaar in plaats van in September met het oog op de a.s. verkiezingen eerst In Januari zal gehouden wor den. zullen de afgevaardigden van De Tijdgeest deze candidatuur voor stellen. C.Vad.") ONGELUKKEN. Donderdagavond had te Gouda een treurig ongeval Dlaats. Een 8-jarig dochtertje van den stalhouder Lan- geiak geraakte spelende jp het Lom- bo<vorre''u bij liet étwtioa onder een -.net Uoo>. beladen wagen. De wielen gingen hei kind over het lichaam, zoodat de dood bijna onmiddellijk in trad Te Ter Hole (Zeeland) had een treu rig ongeval plaats. De ruim ;9-\arig© J. Vordurmen eed '.ar hii 'and, toen uit Hulst de tram naderde, waarvoor het paard zic>\ reeds meermalen zeer angstig had betoond. Verdunnen hield het dier bij den kop vast, doch het begon cersklaps zoo hevig te steigeren, dat de man viel en roerloos bleef liggen. Men schoot terstond toe, doch hij was dood, waarschijnlijk getroffen door een hevigen trap op de borst. Het lijk werd in den bagagewagen gedragen en medegevoerd naar het volgende station tfoofkensdijk,. waar dï ongelukkige, die ongehuwd was bij zijn broer woonde-, Te Uden (N.-L.) sprong een acht jarig jongentje op de In gang zijnde stoomtram, doch kwam te vallen, waardoor hij ernstig aan heen en hand verwond werd. Hij is tengevol ge der opgedane kwetsuren in het gasthuis overleden. Toen de 84-jarige loodgieter W'l lem Olthoff, in dienst hij den heer J J. Oltmans, te Groningen, in de stoomworstfabriek van de firma wed. Gerzon aan het Boterdiep bezig was met het herstellen \an een gasbuis, die langs de zoldering ligt, had hij d-3 onvoorzichtigheid zijn ladder te dicht hij het uitstekende gedeelte van de as der machineriën te plaatsen. De uitstekende punt der as woelde nu, zonder dat hij het bemerkte, in zijn kiel om, met het gevolg, dat dit kleedingstuk bleef haken en de onge lukkige mee in de rondte slingerde. De aanwezige werklieden van den heer Gerzon hadden de tegeriwoor. d'gheid van geest de machine onmid dellijk stop te zetten en de kleeren van den meegesleurde af te snijden. Bij onderzoek bleek dat Olthoff het rechterbeen op twee plaatsen en de pols had gebroken, terwijl hij voorts een ernstige hoofdwonde had gekre gen. In een treurigen toestand werd hij naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. De patiënt fs niet zon der gevaar. In het ziekenhuis te Rotterdam is aan de bekomen verwondingen over leden de 7-jarige F. B., die hij het oversteken van den Goudschen Rij weg door een electrische tram werd overreden en daarbij een groot stuk huid van den schedel gescheurd werd. Donderdag viel de werkman Hol on de werf van den heer Meyer, te leeuwen, vain een in aanbouw zijnd schip. Hij werd opgenomen inet zoo zware verwondingen aan het hoofd, dat men Yoor het leven .van den op-, passenden werkman en huisvader vreest. Donderdagmiddag stortte te nu's- besrg L., eern gewelf van de R.-K. kerk welke ineai op het oogenblik aan liet rest au roeren is, met donderend, ge raas in. Een drietal personen, onder wie de aannemer van liet werk, de heer J. L., uit Oud-Valkenburg, wer den onder licit puin bedolven. Geluk kig kregen zij geen ernstige verwon dingen. In een café, tegenover de kerk, werden de gewonden binnen gedragen, waar hun geneeskundige hulp verleend werd. Per rijtuig wer den zij naar limine woningen over gebracht. De oorzaak van de instor ting is nog onbekend. Te Wolvega is een éenjairig kind In een stuk wortel gestikt. DE INTERPELLATIE KETELAAR. Door don heer Ketelaar zijn tot B- en W. van Amsterdam do volgende vragen gericht Zijn B. en W. bereid op de volgen- do vragen antwoord te geven a. Waarom achtten B. on W. hét ontslag van de ambtenaren A. Bu- .*té£a. Si. Gvhten «u Gr. J, A. Smit Jr. ne, oe beidende artikelen In „Het Prin senhof* van 17 September jL noodza kelijk? b. Hebben B. en W. vroeger zelf of door middel van hun hoofdambtena ren aam bovengenoemde ambtenaren een waarschuwing doem toekomen in zake hum schrijven in „Het Prinsen hof* c. Waarom hebben B. cm W. do be doelde ambtenaren niet vooraf ge hoord over de door hen geschreven stukken d. Hebben B. en. W. de hoofdambte naren der takken van dienst, waartoe de bedoelde ambten,aren behoorden, vooraf over het te geven ontslag ge raadpleegd Zoo ja, welke waren hun adviezen c. Is de bewering juist, dat B. en W. do dienststaten hebban opge vraagd vam ambtenaren on werklie den. ,<11© im hun respectieve organisa ties op den voorgrond'treden, en zoo ja, met welk doei is dit, geschied f. Zijm B. en W. bereid, de ontsla gen ambtenaren weder im gemeente dienst op te nemen DOODSLAG. Man meldt uit Siittand aam de „Maasbode" Een drietal maanden geleden ver liet I. d. B. te Mechelem zijn vrouw on drie kinderen. Dezer dagen braent de moeder zijner vrouw haar doch ter een bezoek. Terwijl zij rustig in de kamer zaten, drong plotseling de man het vertrek binnen en uitte hef tige beleedigingen tegen beide vrou wen. In drift ontstoken gi<oep de moeder een schoenmakersmes en bracht den man een steek im 't hoofd toa. Doodalijk gewond ward deze laat ste naar het St. Pietersgasthuis ver voerd, alwaar hij spoedig overleed. GEEN FUSIE. De afdeeling Zaandam der Liberale Unie heeft niet algemeene stemmen an zonder discussie voor kennisge ving aangenomen het schrijven der vrijzimnig-democratisclie kiesvereeni- ging te Zaandam, waarin een fusie der beide kiesvereenigingen werd voorgesteld mot overneming van het reglement der vrijzinnig-democraten. LEGATEN. Door wijlen het Statenlid den lieer C. Th. van Beek te Amersfoort zijn de volgende legaten vermaakt 10.000 aan de Katholieke armen, f 1000 aan de Vincentius-Vereeniging, 7500 aan cie kerk van O. L. V. He melvaart, 20.000 rnet een boerderij met gronden „Het Randiek" en vaste goederen aan Zuidsingel en Sint An- driesstraat aan het St. Elisabeth gast huis, waarvan hij medestichter was. („Tijd"). ITOLLANDSCH-BET..GISCHE COM- MISSIE. Do Haagsche correspondent der „Tel." schrijft Zooals reeds gemeld is, zullen de volgende week bijeenkomsten plaats hebben van de Ilollandsch-Belgische commissie. Nader kan ik daarom trent meedeelen, dat den 13den en dien 26sten dezer de verschillende sub- bcmmissies zullen vergaderen, om i ca-er een aantal punten te beraadsla gen en te trachten daaromtrent ont werpen samen te stellen. Zoo komt in één dier sub-commissies een ont- werp-sclieepvaartreggling tusschen beide landen aan de orde. De verga dering der geheele commissie zal dan plaats hebben op een nader vast te stellen datum in November. Zij zal alhier gehouden worden, omdat vroe ger is bepaald, dat de conferenties beurtelings in België en in Neder land "zullen plaats hebben. Op die algemeens vergadering zui len dan alleen dk onderwerpen be handeld worden, waaromtrent men in de sub-commissies tot overeen stemming is gekomen. Het laat zich echter aanzien, dat die weinig talrijk zullen zijn. EEN EEUWENOUDE KIST. In den handel in antiquiteiten speelt het toeval een groote rol. Zoo was het ook door een toeval, dat de antiquair P. v. d. Beek, O. Molstraat 28, te :s-Gravenhage, eigenaar werd van een ijzeren geldkist, waarvan met allen grond kan vastgesteld wor den, dat zij dateert uit de 17e eeuw. Dit leidt men o.a. af uit het voor komen in liet deksel van het in kleu ren uitgevoerd wapen der O.-Indische Compagnie. De buitenwanden der kist zijn in verschillende, vakken verdeeld, welke vermoedelijk door den Hoornschen schilder Herman Henstenbergh be schilderd zijn met vlinders, rupsen, bloemen en Chineezen. Door verschillende omstandigheden ls het vermoeden gewettigd, dat de kist in het bezit is geweest van J. Pz. Coen en gediend heeft tot bewaringen overbrenging van waarden van voor noemde Compagnie. De kist, welke dus een historische woarde heeft, is voor oudheidkenners een bezichtiging zeker waard. („Nbld. V.") ZONDAGSRUST. Men schrijft aan „De St." uit Put ten Toen er sprake was van het aan leggen van een spoor- of tramweg van Nijkerk naar Ede, hebben de ge meenteraden dier beide gemeenten beproefd het rijden op Zondag te be letten, doch zonder resultaat. De locaalspoorweg lcwam tot stand ei d© Nedorlandsche Centraalspoor liet steeds ook op Zondag een tiental personentreinen in iedere richting rijden, hoewel Zondags verscheidene treinen passeerden zonder een enke len reiziger. Dit nu schijnt de Nederlandsche Centraalspoor toch te kostbaar te worden, want voorlaan zullen op dit baanvak des Zondags slechts de helft der treinen loopen. Wei een bewijs, dat in dit deel vau ons vaderland de rustdag nog ia eer© is. LEERPLICHTWET. Het rapport van de commissie uit den Bond van Ned. Onderwijzers over eeta herziening van de wet cp bot I. o. komt ten aanzien van don leerplicht tot de volgende conclusies 1. De afdeeïïngen wenschen tiU breiding van don leerplichtigen leef lijd tot het 14de jaar. 2. Mem wil verzwaring van straf fen. 3. Men wenscht veel snellere be rechting, vooral door vereenvoudi ging der administratieve haindelii: gen. 4. Men wil de commissies tot we ring van schoolverzuim, althans mei hare tegenwoordige inrichting ei taak, niet behouden. 5. De afdeelingen wenschen abso luut verbod van arbeid voor he, schoolgaande kind, met strafbe-palio gen voor de werkgevers. WERKLOOSHEID. Men meldt aan de N. R. Ct. t Van hooger hand (zeer waarschijn lijk door den minister van landbouw, nijverhand on handel) woirdein op hol, o ogenblik inlichtingen gevraagd aan de burgemeesters der voornaamst© gemeenten. in den Lande, om tromt den omvang en aard Van thans reeds hoeirschande werkloosheid. Gevraagd wordtof dé werkloos heid nu reeds abnormaal groote be- teékenis hoeft en of vermoed wo-rdt etn, zoo ja, op grond waarvan da.t zij in deai komenden winter buiten gewoon groote afmetingen zal aanne men. In het rondschrijven wordt aange drongen op spoed bij do beantwoor ding. SCHORSING VAN EEN RAADSLID Het dagelijksch bestuur der ge meen te Delfzijl stelt, den Raad voor, don heer R. Roggenkamp als lid van den Raad te schorsen, wegens het in strijd handelen met art. 24 der ge meente-wet (levering, pachten, aan nemen ten behoeve der gemeente. MISHANDELING DOOR EEN GE MEENTE-VELDWACHTER. Voor de Haagsche rechtbank stond terecht een gemeente-veldwachter te Sassenheim, beklaagd aldaar op 30 Juni j.l. opzettelijk en gewelddad'g II van R., te hebben mishandeld door hem te slompen en met een gummistok op den arm te slaan. Uit het breedvoerig verhoor van be klaagde, mishandelde en getuigen, valt t© vermelden, dat de mishandel de zich aan een jachtwet-overtre ding had schuldig gc-maakt en des wege door den veldwachter werd ver zocht, ten raadhuize te komen. Volgens verklaring van den be klaagde was ten Raadhuize eene strubbeling ontstaan, toen de mishan delde weigerde te bekennen. De be klaagde beweerde, den mishandelde bij den schouder te hebben gepakt, waarna deze hem bij de keel greep. De beklaagde had den mishandelde toen bij die borst gegrepen, geduwd, en nadat deze had getrapt, hem mot do vlakke hand een klap gegeven, maenende daarmee niet te ver te zijn gegaan, doch gehandeld te hebben uit wettige zelfverdediging. Een collega-veldwachter bevestigde ee'i en ander, waar tegenover de mishandelde on getuigen verklaarden, da.t de deur van het raadhuis onmid dellijk was gesloten terwijl de mis handelde volhield zoodanig met een gummistok geslagen te zijn, dat hij bloedde uit neus en kaken. Het O. M. vroeg ontslag van rechtsvervolging. HET FLUITENDE RAADSLID. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch, uitspraak doende in de zaak van den heer E. van Wely ('t fluitend Raadslid te Rooz&ndaal) vernietigde het vonnis der Rechtbank te Breda, waarbij hij veroordeeld was tot 8 da gen gevangenisstraf en veroordeelde hem tot een boete van f 60, subs. 12 dagen hechtenis. POGING TOT DOODSLAG. Dj rechtbank te Middelburg deed uitspraak in de zaak tegen J. V., 18 iaar, koffiehuisbedier.de le Middel burg, thans gedetineerd aldaar, be klaagd, dat hij op 2 Augustus te Mid delburg getracht heeft Cato Joziassc van het leven te berooven, door een revolverschot op haar te lossen. Hij werd veroordeeld lot drie jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Het O. M. had drie jaar geëischt, eveneens met aftrek. Stoomvaartberichtea Het et. Bali, van Amsterdam naar Java, passeerde 8 Oct. Malta. I-Iét st. Java, van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 9 October to Mar seille. I-Iét st. Zaanland, van Amsterdam n aar Buenos Ayr es, vertrok 9 Oct.. van Boulogne. 1-Iot st. Soestdijk, van Newport News naar Amsterdam en Rotterdam passeerde 9 Oct. des avonds 7 uur Prawl ©point. Bosnië en de Herzegowlna, In „De Aarde en haar Volken" van 12 September lazen wij eenige alge meene reisrnededeelingen over deze beide nu juist aan de orde gekomen landen. Ieder kent de Alpen van Oosten- rij lc-Hongarije en Zwitserland als bewonderenswaardig om hun land schappelijk schoon, maar weinigen weten, dat hun verre oostelijke voort zetting in het Balkan-schiereiland niet voor hen onderdoet in rijkdom' aan heerlijke natuurtooneelen. Bos nië en de Herzegowina verdienen een druk toeristenbezoek, want behalve uit bet oogpunt van natuurschoon zijn ze zeer interessant in volken kundig opzicht. De uit het Westen komende reizi ger ziet zich daar plotseling naar het Oosten verplaatst, maar het is een Oosten, waar de adem van het Wes ten overheen is gegaan. Weelderig groene dalen, schuimende beken en ruiechende stroomen brengen den oerïst hun gioet; dan volgen woud- ik© bergen c-n verscholen gehuchten der den donkerblauwen hemel van i.'t Zuiden. Vriendelijke menschen i bonte kleederdracht heeten hem elk om in Bosnië. Wat ligging en •ireinformaUe betreft, vormen Bos- ié en de Herzegowina twee gësc-hei- 'oi bekkens, orografisch en klimato- 'gisch uiteenloopend, waarvan Bos^ tot het gebied der Zwarte Zee n !e Herzegowina lot dat van de Adria- :sche Zee behoort. Bosnië heeft meer het karakter van Vat Noorden en de H rzegowina dat van het Zuiden behouden het eerste 3 een woud en bergland; de Ilerze- '.ovvlna een waterarm hoog- en laag- nd, met een klimaat als in het aan grenzende Dalmatië. Dus heeft men ir soms strenge winterkoude, veel meeuw en regen, geen aanhoudende '.omerscho droogte. Verkwikkend is. 'iet wandelen in de talrijke naald- en 'oofbosschen, en op de lage bergen v'ndt men vruchtbare akkers en wei den. Ontelbare bronnen, beken en ri viertjes verlevendigen hét landschap en in de oorspronkelijke bosschen valt voor den jager nog rijken buit h halen. Toeristen kunnen prachtig* bergtoeren ondernemen en in Bosni' op ongevaarlijke ontdekkingsreizen uitgaan. In de Herzegowina vinden ze een ander klimaat en een ander land, kaal, rotsachtig en als met asch be strooid, pittoresk door diepe kloven en woeste bergstroomen. In de diepe dalen gedijen fijne vruchten, suiker- rijke druiven en een uitstekende ta bak. Het is een Karstlandschap, dat da Herzegowina hier en daar ver toont met imposante rotspartijen en verdwijnende rivieren, waartussehen dart op eens een streek met subtropi sche vegetatie opdoemt, met aman dels en olijven, vijgen en granaat appels. De winter is er niet streng, maar daarentegen woeden soms he vige Bora-stormen en de sirocco kan er verschroeiend waaien. Door de bezetting door Oostenrijk Hongarije zijn deze landen eerst toe gaxkelijk geworden, want daarmee zijn wegen door de bergen en dalen in het leven geroepen, zoodat de communicaties er Tegenwoordig uit stekend zijn, cn de veiligheid niets te wenschen overlaat. In den loop der laatste dertig jaren is een flink stuk cultuurarbeid in deze landen ver richt. Een aantal goede rijwegen door- kiuist Bosnië en de Herzegowina, en overal staan den reiziger rijtuigen, paarden en ezels ten dienste. Buiten dien hebben beide landen een spoor wegnet van ongeveer duizend kilo meters lengte door de mooiste stre ken. Zoo is een wonderschoon© spoor- vvegrit van Serajewo naar Mostar over de waterscheiding van liet woud- rijk© Ivan-gebergteook die- naar het sands jak Novi Bazar leidt door prachtige gedeelten. Banjaloeka is in het Noorden eindpunt van den spoor weg en naar het Zuiden daarvan ge legen Jajoe voert een prachtige, in de rots uitgehouwen kunstweg. JEANNE WEBER. De lezers zullen zich Jeanne Weber herinneren, de Parijsclie vrouw, die een paar aan haar zorg toevertrouw de kleine kinderen doodde, voor krankzinnig werd verklaard, uit het geslicht ontslagen, weder moordde op kinderen, en daarna weer gear resteerd werd. Welnu, de geneesheeren, belast met bat onderzoek harer verstandelijke veimogens, zijn klaar met hun werk. Zij besluiten, zoo verzekert men, tot de verantwoordelijkheid van de kindermoordenares, welke, in dit geval, zal verschijnen voor het assi senhof van de Meuse, tijdens den zit tijd van Januari. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. dagelijks een likeurglaasje Br. HOMMEL's Hsmatagen onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaaksels! De eerste klasse begonnen!' Weekoverzicht. Voetbal en gokken. ...Onder ©en temperatuur, geschikt, voor waterpolo is de W. eerste klasse Zondag voor het eerst in het veld ge weest, en direct heeft het publiek waar voor z'n geld gehad. In Rotter dam kreeg je voor je kwartje eventjes 11 goals, in Haarlem 10. En vooral de Rotterdammers genoten, want hun geliefd Sparta maakte per tegen stander 'n goal, elfnul Hercules zit in de narigheid. Zonder veld, met 'n elftal waar de fut bijna en de combinatie heelemaal uit is, gaat Hercules e-en donkere toekomst tege moet. Als Haarlemmer wensch je hun' echter de stikdonkerste toekomst toe, die er bestaat want ook II. F. C. staat er kwaad voor. Met achttwee won D. F. C.f nadat met rust de stand pas 2—1 was. Na rust viel H. F. C.'s achterhoede in elkaar, en D. F. C. scoorde er op los. lloe het a.s. Zondag in Den Haag tegen Quick moet gaan, is me niet duidelijk; doordat la Bastide en Kater Zondag buiten gevecht gesteld zijn, is de opstelling weer veranderd Zon dag spelen: Schippers (doel), Schalk wijk, Beynes (backs); Kimmijser, v. Hoorn, Harry Francken (half-backs); Ten Cate, Clifford, Mannus Francken, Van Gogh, Selgtnette (voor). Haarlem begon goed door in Lei-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 10