F. P. EEICHEBT, Burgerlijke Stand Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur\ De Bildt, 10 Oct. 1908. Hoogste barometerstand 770.2 m.M. te Horta (Azoren)laagste 730.8 m.M. pe Seydisfjord. Vorwachting tot don avond van 11 October 'Wind: meest matige Zuid-Westelij ke wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt .tot zwaar bewolkt, mogelijk regen buien. Temperatuurlagefr. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. uur 761 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cts. per regel. 17 Anegang 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. Thermometerstand te Haarlem. Zaterdag 10 October Hoogste gisteren 2 uur F. 65 Laagste hedennacht F. 48 Hedenmiddag te 12 uur F. 61 lijk met ingang van dendag der hu welijksvoltrekking. Twee dames-leden verklaarden zich voor, twee andere tegen de bepaling. DE 10 K.M.-SNELHEID. Het bestuur der „Vereeniging ter bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Arnhem en Omstreken" heeft aan de gemeenteraden van Aru ba men omliggende gemeenten adres sen gericht, waarin in verband met het vreemdelingenverkeer ver zocht wordt, nu de Motor- en Rijwiel- wet is gewijzigd, geen gehoor te ge ven aan mogelijke verzoeken om de maximum-snelheid voor motorrijtui gen lager te stollen dan 20 KM. per uur. De adressant verklaart, dat die snelheid zonder gevaar kan worden toegestaan, omdat auto's binnen en kele meters tot stilstand kunnen ge bracht worden. MAATREGELEN TEGEN CHOLERA. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën brengen ter kennis, dat, met ingang van 2 Octo ber de in- en doorvoer van lompen, gebruikte nleedingstukken en onge- wasschen lijf- en beddegoed uit Ar- cT angel verboden zijn. Bagages, door reizigers medege bracht, zijn onder dit verbod begre pen, voor zoover betreft ongewas- schen lijf- en beddegoed. Voorts is bet verbod niet toepasse lijk I wat den in- of doorvoer betreft op goederen, die wel van Archangel zijn aangevoerd, maar waarvan vol doende blijkt, dat zij van elders af komstig zijn en die zoodanig zijn ver voerd en verpakt, dat zij niet in aan raking kunnen geweest zijn met be smette voorwerpen II. wat den doorvoer betreft op goederen die zoodanig zijn ver pakt, dat zij onderweg geenerlei be werking of behandeling kunnen on dergaan. BENAUWDE OOGENBLIKKEN. Op de scheepstimmerwerf der firma C. Gips Zonen aan de Noorder straat te DoiMrecht waren de 28-jari- ge ijzerwerker J. L. D., de 27-jarige jjzerWerker J. K. en de 28-jarige tim- öjerman T. H. P. aan boord van de ^serstoompont „Veerdienst", liggen de in de Riedijksliaven bezig met het reparecren der klepbnig. Onverhoeds glipten de staaldraden, waaraan de tegenwichten hangen, door, met het gevolg, dat het drietal te water ge raakte. De beide eerstgenoemde per sonen wisten zich zwemmende op een .pontje te redden, maar P. was in de lliepte verdwenen. Zekere P. M., werkman van het Papendrechtsche voer, wist echter de plaats aan te wijzen waar P. gezon ken was, waarop J). zich weer te water begaf on mot do voeten naar den drenkeling voelde. Weldra had hij ontdekt, waar deze lag, waarop M. hem met oen stok, waaraan een haak bevestigd was, aan een schoen wist vast te grijpen en ophaalde waarna P. op de pont werd gelegd. 'Aanvankelijk scheen hij dood, maar de machinist G. van het Papendrecht- echo veer meende nog teekenen van leven te bespeuren en paste de kunst matige ademhaling op hem toe, met het gevolg, dat de drenkeling na vijf minuten de oogen opsloeg. Gevaar voor zijn leven schijnt niet meer te beslaan. EEN VEELVRAAT! Precies half één kwam een vreem deling, waarschijnlijk een Rus, het Poolsch Koffiehuis te Rotterdam bin- nenloopen en bestelde achtereenvol gens: een paar spiegeleieren met ham, een glas pils, een soda water, een kof fie, een chartreuse, een paar sigare-t- ten, een portie ijs, wat druiven en een peer. Toen was het kwart Yoor één en werd „aannemen" geroepen. Hoe veel? 2.65, mijnheer. Volgde de afrekening met een fooi. Nauwelijks heeft de vreemdeling in de gaten, dat hij nog een kwartier den tijd heeft, vóór het café gesloten wordt, of, als ware hij pas „verach" binnengekomen, begon liet opnieuw: een peer, een kop thee, een koffie, een glas melk met een ei, een soda water, een absinth, om ten slotte met, koffie te eindigen. De kellmer, die dezen „gewelde naar" bediende, had met het aan brengen van deze „consumptie" met de gebruikelijke glaasjes water er tusschen in, maar eventjes 40 zegge 40-maal verbinding moeten zoeken lusschen buffet en bezoeker. (R. Nbld.) ONGELUKKEN. Te Uden is den 9-jarigen C. K., die op een tram wou springen, een voet afgereden. In de vleeschwarenfabrïek van Ger- zon te Groningen is de gasfitter Olt- hoff door een machine gegrepen en driemaal fn het rond geslingerd. In deerniswaardigen toestand w\rd de ongelukkige naar liet ziekenhuis ge bracht. Op de staatsmijn Wühelmina, te Terwinselen, kreeg zekere Sp., van Kerkrade, een ongeluk. Een oog zal hij moeten missen, terwijl ook eene hand deerlijk gekwetst is. Waar schijnlijk is een lading dynamiet ont ploft toen Sp. aan het opruimen was, heeft hij vermoedelijk op de la ding gestooten, zoodat deze ontploft is. Zijn aangezicht is hevig ge kneusd. Hij werd dadelijk per fietsbran- card naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. Op het Hofplein te Rotterdam sprong de vijfjarige G. M., wonende in de Tollensstraat no. 13 aldaar, op 9en wagen. De jongen sprong mis en raakte beklemd lusschen een wiel en een veer van den wagen. Inwendig zwaar en levensgevaarlijk gewond, is hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn broertje, de zevenjarige A. M., schrikte hierdoor zoo, dat hij in aan raking kwam met de paarden van een hem achterop komenden sleepers- wagen. Hij kwam met den linkervoet onder een wiel. Dit lichaamsdeel is in den politiepost op de Galerij ver bonden. De vijfjarige G. M. is in het ziekenhuis aan de gevolgen overle den. INBREKERS. In de vorige week, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, is te Hoek van Holland op drie plaatsen inge broken, te weten ten huize van een melkverkooper, op een sleepboot en in het kantoor van een daar geves tigd abattoir. Bij den melkverkooper werden verschifïfende gouden en zil veren lijfsieraden gestolen, o.a. een gouden halsketting met dito kruis, bezet met juweelen gouden ringen, oorknoppen, horloges, en ook klee ding en schoenen op de sleepboot een Engelsche scheepsklok en klee- dingstukken, en op het kantoor van het abattoir, waar men door een raam naar binnen klom, eenig geld en verschillende jassen. De recherche te Rotterdam heeft een deel der gestolen voorwerpen al daar, waar ze heleend waren, opge spoord en toen men de draad in han- der. had, leidde dit tot. de arrestatie van zekeren L. K. in de Peperstraat, en J. M. R., bewoner van hetzelfde huis. Terwijl echter de politie met deze arrestaties bezig was, kregen twee medeplichtige inbrekers, die zich bij J. M. R. in een bedstede ver borgen hadden, de gelegenheid uit eed raam op een plat te springen, cn dooi een aangrenzend huls een goed heenkomen ie zoeken, de Zandstraat in J. M. R. weigerde aan de politie, bij hem huiszoeking te laten doen. Zoodra de rechercheurs de ontsnap ping gewaar werden, werd er jacht op de vluchtelingen gemaakt. Het ging de Zandstraat in en verschillen de zijstraten door, totdat men beiden ten slotte in de Weste Wagenstraat greep De beide vluchtelingen zijn de 25-jarige P .N., een bekend recidivist, en de 17-jarige H. \V. zij zijn zonder vast woonverblijf. P. N. en H. hebben een volledige bekentenis afgelegd. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Tot algemeen voorzitter van bo ven ge noemden bond is, inplaats van prof. dr. C. A. Pekelharing te Utrecht, die aftrad, benoemd Mr. F. W. J. G. Snijder Van Wissen kerke te Wasse naar. De heer Pekelharing zal op treden als onder-voorzitter. ALKOHOLVRIJE OPVOEDING DER JEUGD. Men meldt ons: De maatregel van den Volksbond in samenwerking met al de over 't gan- sche land werkende Onderwijzersge nootschappen aan 't Centraal-Bu- reau van den Volksbond te Utrecht kaarten verkrijgbaar te stellen, waar op aan allo ouders de raad wordt verstrekt, hun kinderen geen sterken drank, likeur, wijn of bier te geven vindt zeer veel steun. Van vele Gezondheidscommissies kwam 't bericht in, dat zij den maat regel met sympatliie begroeten. Reeds werden de ouders-kaarten in kleinere of groote hoeveelheden gele verd aan de volgende Gemeentebestu ren: Ambt-Almelo, Amersfoort, Aven- horn, Baarn, Barendrecht, Breda, Bussura, Delft, Diepenhoim, Dord recht, Dreumel, Enschedé, Franeker, Groningen, Hardinxveld, Harlingen, Hoerde, Hengelo, Hilvarenbeek, Hors- sen, Leek, Leeuwarderadeel, Leek, Linunen, Maasdam, Markelo, Mui den, N. Lekkerland, Nieuwenhorn, Nijmegen, St. Oedenrode, Oegstgeest-, Oirschot, Oosterhesselen, Ouder-Am- stel, Peize, Poortugael, Ravenstein, Reesel, Sas van Gent, Scheemda, Schoonhoven, Sliedrecht, Steenwijk, Uithuizen, Uithuizermeeden, Vlaar- dingen, Wemeldinge, Winschoten, Wlsch en Zuilen, In de meeste ge meenten worden de kaarten uitge reikt bij de aangifte voor de school, in enkele bij de aangifte van ge boorte. Ook tal van Schoolbesturen hebben zich de kaarten aangeschaft. In het. geheel werden tot heden cir ca 65.000 kaarten geleverd. De kaarten, waarvan door 't Centr. Bureau v. d. Volksbond te Utrecht op schriftelijke aanvraag aan eiken belangstellende kosteloos een ex. ter kennismaking wordt toegezonden, zijn verkrijgbaar per 100 ex. 50 et., jper 1000 ex. ƒ4; meer dan 2000 3.50 per 1000 ex. franco toezending. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Aan de redactie van Haarlem's Dag blad, te Haarlem. Geachte redactie. Ter voorkoming van misverstand, dat ten aanzien van het onder het voormalig personeel onzer inrichting uitgebroken conflict zou kunnen ont staan, achten wij het gewenscht de tusschen ons en de organisatie, waar bij het grootste deel van hen was aan gesloten gevoerde correspondentie ter kennis te brengen van belanghebben den, onder toevoeging van gegevens, die voor de beoordeeling van het ge val van belang kunnen zijn. Wij verzoeken u derhalve dit schrij ven in uw veelgelezen blad te willen opnemen. In verband met artikel 193 der wet van 13 Juli 1907 (arbeidswet) wensch- ten wij te komen tot uitvoering van een voor onze inrichting bruikbaar arbeidsreglement, waarvan de bepa lingen door ons in overleg met de aan onze inrichting verbonden afdeelings- chefs op den grondslag van billijk heid pen goede trouw werden opge steld. Aan belangstellenden wordt een exemplaar van clat reglement gaarne ter inzage verschaft. Wij deden dit reglement op 22 Juli 1.1. aan alle daarvoor in aanmerking komende leden van ons personeel toe komen met het volgend schrijven: „Haarlem, Juli 1908. Aan... werk zaam in dienst der Naamlooze ,V ennootschap Chemi graph ische „Kunstkirichting „Polygraph", „Haarlem. Hierdoor zeggen wij u „tegen den 8en Augustus a.s. uwe „dienstbetrekking In onze inrich ting onder de tegenwoordige ar- „beidsYOorwaarden op. Gelijktijdig „wordt u bij deze medegedeeld, dat „met ingang van 9 Augustus a.s. „aan onze inrichting het bijgaan- „de arbeidsreglement zal gelden; „indien u vóór of op den len Au- „gustus schriftelijk verklaart, u „met dat reglement te vereenigen, „dooir onderteekening van het ten „kantore berustende exemplaar, „wordt met u peen daarbij aanslui- „tend nieuw arbeidscontract geslo ten, ingaande 9 Augustus 1908, in „den vorm als bijgaand formulier. „De Directie der N.V. „Polygraph." Öp 28 Juli daaraanvolgende ontvin gen wij van de organisatie een schrij ven, luidende aldus: „Amsterdam, 28 Juli 1908. Direc tie der Chem. Kunstinrichting „„Polygraph", Haarlem. Mijne Hee „ren. In een dezer dagen met uw „personeel gehouden vergadering, „bijeengeroepen naar aanleiding „van het door uwe Directie aan elk „van hen voorgelegde arbeidsregle ment, werd besloten, dat een con tract in dezen vorm door hen niet „kan worden aanvaard en werd „tevens ons bestuur opgedragen „een collectief contract te ontwex- „pen op de basis van het door u sa- „mengestelde arbeidsreglement. „Zooals begrijpelijk is zal een efi „ander eenigen tijd in beslag ne- „men, zoodat het ndet mogelijk zal „zijn eerder dan enkele dagen voor „of uiterlijk op den 15en Augustus „1908 u onze voorstellen te doen „toekomen, waarom wij uwe Direc tie beleefd uitnoodigen, voor dien „datum In de thans, geldende bepa lingen nog geen wijziging te bren- „gen. Wij verblijven inmiddels „hoogachtend. Namens het Bonds- „bestuur," (w.g.) Ger. v. Lingen, „voorzitter; W. v. Dijk, secretaris." Daarop antwoordden wij op 29 Juli: „Haarlem, 29 Juli 1908. Bondsbe- „sluur van den Algemeenen Neder- „landschen Chemigrafen Bond te „Amsterdam, Groen v. Prinstere- „8traat 12. Mijne He eren. In ant- „woord op uw schrijven van 28 de- „zer deelen wij u medé, dat wij „daarin geene aanleiding vinden, „om wijziging te brengen In de „door ons genomen maatregelen, „welke wij in het belang van onze „onderneming noodzakelijk hebben „geacht. .Van uw voornemen om „een collectief contract te ontwer- „pen hamen wij kennis. Ter voor koming van misverstand, ^vijzen „wij er u evenwel op, dat wij on- „derhandellngen óver een dergelijk „ontwerp (dat ons schriftelijk moet „worden toegezonden), alleen dan „in overweging kunnen nemen, ln- „dien dit gelijktijdig en gelijklui dend aan alle Chemigraphischc „inrichtingen in Nederland is voor gelegd, en dit ontwerp de onver anderlijke clausule bevat, dat bij „liet slagen dezer onderhandelingen „een uniform contract gelijktijdig „op alle inrichtingen in werking „zal treden. Hoogachtend, (w.g.) „Franz Arp". Vanwege liet bondsbestuur kwam daarna op 30 Juli liet volgende ulti matum: „Amsterdam, 30 Juli 1908. Direc tie der N. V. Cbcm. Kunstinrich ting „Polygraph" Haarlem. Mijne „Heeren. In antwoord op uw schrij- „ven van gisteren moeten wij u „melden, dat de vergadering van „uw personeel, naai1 aanleiding „daarvan bijeengeroepen, meende „met het door Uwe directie in be koeld schrijven ingenomen stand- „pmit niet te kunnen medegaan, „weshalve met algemeene stemmen „werd besloten, dat, wanneer uw „firma de door haar voorgelegde „contracten niet intrekt voor Zater dagochtend 1 Augustus, half acht, „en daarvan kennis geeft voor dit „tijdstip aan het adres van den „heer G. J. Clifford, Ilolsteinslraat „1 rood te Haarlem, de arbeid in „uw inrichtingen op dien dag niet „meer zal worden begonnen. In- „middels hoogachtend. Voor het „Bondsbestuur, Ger. v. Lingen, „voorzitter; W. Honkoop, penning- „meester, W. v. Dijk, Secretaris." Daar door ons niet werd voldaan aan den gestelden eisch, intrekking van het voorgelegde reglement werd op 1 Augustus 1.1. door een deel van het personeel de arbeid niet aange vangen en was er dus gedeeltelijke werkstaking, welke zooals uit het vo renstaande blijkt, op 8 Augustus ten aanzien van de stakers van zelf is ge volgd door definitief ontslag. Op 3 Augustus 1.1. ontvingen wij een bezoek Yan het dagelijksch be stuur van de Kamer van Arbeid voor het drukkersbedrijf alhier, de heeren J. C. Peereboom, lid en J. Gerritsz, secretaris. Deze heeren boden ons be middeling in de ontstane kwestie aan. Na kennisname van de gewissel de stukken en van de uiteenzetting va nons standpunt, dat er geen be paald te omschrijven meeningsver- schil bestond, en dat wij er niet aan konden denken alle leden van het voormalig personeel eventueel weer terug te nemen, zelfs niet de groote meerderheid, meenden genoemde ver tegenwoordigers der Kamer van Ar beid, dat hare tusschenkbmst geen vrucht zou kunnen dragen. Op 5 Augustus daaraanvolgende deed het het bestuur van den Alge meenen Nederlandscben Chemigra- fenbond ons een schrijven toekomen van den volgenden inhoud: „Amsterdam, 5 Augustus 1908. De „Directie der Chem. Kunstlnr. „Po lygraph", Haarlem. Mijne Heeren, „In aansluiting op ons schrijven „van 30 Juli j.l. achten wij het ge- „wenscht uw aandacht er op te „vestigen, dat wij niet tegenstaan de het gerezen conflict, steeds tot „onderhandelen bereid zullen wor den gevonden. Inmiddels hoogach tend het Bestuur, (w.g.) W. v. „Dijk, Secretaris". Ons antwoord daarop luidde: „Aan het Bondsbestuur van den „Algemeenen Nederlandsehen Che- „migrafen Bond Amsterdam. Mijne „Heeren. Bevestigend de ontvangst „van uw schrijven van 5 Augustus „deelen wij u mede, dat het intus- „schen, na 5 dagen van staking, „voor onderhandelen te laat gewor den is, daar de meeste openge vallen plaatsen nu niet meer va- „cant zijn. Hoogachtend, (w.g.) „Franz Arp." De geheele briefwisseling In deze zaak werd door ons ter kennis ge bracht van de leden van het voorma lig personeel; daartegenover verdient het vermelding, dat het vakblaadje van den Bond tot nu toe geen enkel officieel stuk heeft bevat. Wij wenschen er bij een en ander op te wijzen, dat geene andere on derhandelingen, mondelinge noch schriftelijke, zijn gevoerd, en dat aan onze directie van de zijde van het voormalig personeel nooit om een on derhond ter bespreking der aangele genheid Is gevraagd. Slechts één der werklieden bracht, trouwens in privé, een bezoek aan de directie. Ten bewijze, dat de ondernomen ac tie met name niet tegen de aan onze inrichting uitbetaalde loonen gericht kan zijn, doen wij hieronder volgen een uittreksel uit de loonstaten, be trekking hebbende op de leden van ons voormalig personeel, die tot sta king zijn overgegaan: G. Bakker, Kleurenetser (aankomend) 18.—; F. Ëverbag, Kleurenetser (aan komend), 18.—; W. C. Frens, Retou- cheur (aankomen); 14.—; S. Groot, Fraiser, 21.—; K. Groot, Lijnetser, 21.—; F. TI. L. v. Gerven, Auto-etser (aankomend), 16.J. Heeres, Leer- ling-Lijnetser, 1.—; M. v. Halst. Drukker, 11.—; G. Jansen, Auto-et ser, 20.—; L. Kennephaas, Drukker, 20.M. Knoll, Kleurenetser, 27.— C. Rooy, Leerling-etser, 7.E. Kol- inetz, Graveur, 24.—; R. Koornstra, Leerling Retoucheur, 4.A. Krom, Leerling-fotograaf f 6.—; J. Limpers, Fotograaf, 16.—; Th. Miezenbeek, Blokmaker, 13.—; J. Martin, Leer ling-etser, 2.—j. H. v. Munster, Graveur (aankomend), 15.—; J. Mos, Leerling-teekenaar, 3.E. Opper- mann, Auto-etser, 24.—; P. Pols, MetaaJ-Retoucbeur, f 14.—; F. Surma, Kleurendrukker, f 24.—; J. Schlöffel, Leerling-fotograaf, 1.—; W. Stas, Auto-etser, 18.—; II. Serné, Foto graaf (aankomend), 18.—; W. v. Za- nen, leerling-etser, 3.50. Het komt ons op grond van een en ander voor, dat de ondernomen actie uitsluitend gevoerd wordt als uiting van den wil van gemelden bond om de regeling van den arbeid, uitslui tend aan onze inrichting, tot zich te trekken, een standpunt dat wij mee- nen, zonder onze hoedanigheid van werkgever te verliezen, niet te kun nen innemen. Wij nemen deze gele genheid waar om openlijk onzen dank te brengen aan die ondernemin gen en particulieren, welke met tijde lijke ter zijde stelling van hunne ei gene belangen op verschillende wijze door hunne feitelijke medewerking de moeilijkheden voor onze inrichting in deze dagen verlichten. Nadat de copio van het bovenstaan de gereed was, lazen wij in het over zicht door „l-Iaarlein's Dagblad" van de straatbeweging van het voormali ge personeel, gegeven, dat de daar-' toe behoorende lieden meer als uit- geslotenen dan als stakers beschouwd moeten worden. Waar deze lieden eene vijandige actie tegen onze inrichting organi seerden, konden wij daarin geduren de die actie, niet aan het werk laten een der meest luidruchtigen, die in onze inrichting onze belangen meen de te kunnen blijven waarnemen, doch daarbuiten diezelfde belangen zooveel mogelijk scliaaddde. Aan de zen eenen persoon Is met inachtne ming van den gewonen termijn en van schadeloosstelling den dienst op gezegd. Zelfs deze is naar onze mee ning niet als uitgesloten, doch met alle anderen als ontslagen te be schouwen. Onder dankbetuiging voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, N.V. Chemigr. Kunstinr. Polygraph, FRANZ ARP, Directeur. Gemengd Nieuws ZES PERSONEN IN EEN PUT OMGEKOMEN. In het Spaansche dorp Pasadela zijn, volgens een bericht uit Madrid, zes personen op treurige wijze om het leven gekomen. Zekere Antonio Banal daalde in een put van twaalf meter diepte af om dien schoon te maken, toen zijn vader, die boven stond, plotseling een luid hulpgeroep hoorde. Hij daalde eveneens naar beneden, terwijl het verdere huisgezin verschrikt kwam toeloopen. Daar noch vader, noch zoon weer bovep kwam, werd de hulp va.n huurlieden ingeroepen. Domingo Iglesius daalde af, maar kwam evenmin terug; vervolgens verdwe nen zijn vrouw, zijn neef en een van zijn knechts in den put. Allen ble ven beneden, gestikt door de slechte, bedorven lucht op den bodem van den put. Door gebrek aan behoorlijke hulp middelen is men er nog niet in ge slaagd de zes lijken weder aan de oppervlakte van de aarde te brengen. De afschuwelijke lucht is zóó verstik kend, dat een neergelaten brandende kaars op drie meter diepte reeds uit gaat. Kort Nieuws. KORT NIEUWS. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten een leening van 120.000 te sluiten voor werkverschaffing. De Amerikaansche luchtschippers Honeywell en Fielding zijn voorne mens, in den zomer van het komen de jaar den Oceaan per luchtballon over te trekken Honeywell bouwt, voor dit doel een ballon van 300.000 kub. voet inhoud in plaats van een rnand, wordt een 12 voet lange motor boot als gondel gebezigd. Bij aan houdenden oostenwind denken de luchtreizigers den overtocht in vier dagen te doen. Aan de „Nowoje Wremj'a" wordt uit Tebris gemeld, dat de cholera om zich heen grijptde gevallen met doodelijken afloop zijn talrijk, en het gevaar eener besmetting van Trans- kaukasië is groot, daar aan de Rus sische grens geenerlei voorzorgsmaat regelen worden getroffen. Nadere gegevens omtrent het aan tal omgekomenen bij de overstroo mingen in Hadaradab worden open baar gemaakt. De Fransche bladen melden, dat reeds 700 lijken van slachtoffers ge vonden zijn. Te Peeska in Hongarije had een spoorwegongeluk plaats. Drie perso nen werden gedood en 18 gewond. Het ongeluk werd veroorzaakt door verkeerden wisselstand. De Daily Mail verneemt uit Peters- burg, dat grootvorstin Elisabeth, zus ter van de tsaritsa en weduwe van grootvorst Sergius, drie jaar geleden te Moskou vermoord, ln een klooster is gegaan. Zij is 42 jaar. Telegrammen DE KONING VAN ITALIë. PARIJS, 9 Oct. (Reuter). Uit Milaan wordt aan de Petite Rópublique ge meld, dat tengevolge van het plotse linge stilstaan van den motor in de automobiel, waarin de Koning van Italië met een adjudant en doctor Ferri, benevens twee chauffeurs ge zeten waren, dit voertuig ln een sloot vql water werd geslingerd. De koning kroeg een paar kneuzingen aan den schouder, de chauffeurs werden licht gewond. De koning en zijn gevolg zetten hun reis in een ander rijtuig voort. PROCLAMATIE VAN VORST NIKITA. CETTINJE, 9 Oct. (Reuter). Do af-, kondiging van do proclamatie van vorst Nikita gaf aanleiding tot vijan dige betoogingon tegen Oostenrijk. Do orde werd echter niet verstoord. ONLUSTEN TE SMYRNA. Telegrammen van de consuls In Smyrna melden, dat daar onlusten worden verwacht. De Turken wap( nen zich. De Engelsche, Fransche erf, Italiaansche consulaten verzoeken,' dat in den archipel oorlogsschepen zulten worden gereed gehouden. REVOLUTIE BOEDAPEST, 9 Oct. (Reuter.) Der$ avondbladen mélden heit gerucht., dat een revolut ie zou zijn uitgebroken ln Pleolio Bilek (Bosnië), dat de troepen' op de menigte geschoten hebben on dat bij Sernlin, aan do Servische grens ,een brug in de lucht zou zijn gevlogen. HONGAARSCI-IE DELEGATIE. BOEDAPEST, 9 Oct. (Reuter.) In antwoord op de vraag van eon lid der delegatie> naar.de militaire toebereid selen. in verband met detn gevaarvol len toestand, heeft de Oostenrijksch- Honganrsche minister van oorlog, baron Schönaich, medegedeeld dat or geenerlei toebereidselen door hem gemaakt zijn, maar hij voegde daar aan toe: ,,Wij zijn altijd gereed; ilc hoop echter desniettemin op een vreedzame oplossing". DE STEMMING IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL, 9 OcL. (Reu ter.) De boycot van Üostenrijksche producten neemt een ernstiger vorm aan. Eon vrij groot aantal pci sonen belet den Oostenrijkscheai kooplieden den toegang tot verschillende maga zijnen, zoodat dezen de hulp van hun consul moesten inroepen. KRETA. KONSTANTINOPEL, 9 Oct. (Reuter) De Porte verzocht der Grieksche re- geering, echter zonder succes, de aansluiting van Kreta bij Griekenland niet te erkennen. Gevonden voorwerpen: Een rijwiel in een café achtergela ten; een doos, ink. lampepitten, een roodkoralen ketting met gouden ton netje, een mandje. Amsterdamseha Beurs, Openingskoersen van '10 Oct. 1908. medegedeeld door r.ABOUCUERE OVENS Co.'s BANi Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Russen lager: Nederl. Certifica ten 90 1/8, 75 1/8, Russen 89 3/8, Con sols 78, Hope's 77 1/2. ZUID-AMERIKAANSCHEi S'l AATS- FONDSEN flauw. Peru aaien 9 3/4 eu 39 1/2—7/8. TABAKSAANDEELEN verdeeld. Blndjey 861/2, Deli 445. Medan 2741/2. Nieuwe As ah an 126. Rotter dam Deli 380. Seueuibah 408. PETROLEUMAANDEELEN onver anderd. Koninklijke 2841/2. Moeara Enim 140. Sumatra Palembang 110. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 102. De AMERIKAANSCHE MARKT opende vast. Denver 271/2, Eric 30 15/16, Kansas 27 on 611/4, Missouri 29 7/16, Rock Island 1913/16, Sou thern Railway 21 116, Southern Paci fic 102 1/8, Union Pacific 162—3, Wa bash 121/4, Steels 451/2, Carren 39 3/4. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 127 1/i. Marktnieuws Beverwijk, 9 Oct. 1908 Spinazie, per HecL 1. Andijvie, 100 str. 1.50. Koolrapen, per 100 4. Wortelen, 100 bos f 8. Aardappelen, klei, p. Heet. f2. Aardappelen, zand, p. Ilect. 3. Doppers, per kilo 0.20. Capucïjners, per k*k> 0.24. Raspers, per kilo ƒ0.30. Tuinboonen, p. 1000 ƒ1.25. Snijboonen, p. 1000 2.50. Ileerenboonen, p. 1000 ƒ0.45. Koude Kool, p. 100 6. Bloemkool, p. 100 ƒ7—ƒ10 Uien, por Heet. ƒ2.10. Prei, per bos 0.12 1/2. Salade, p. 100 krop ƒ1.50. Pieterselie, per bos 0.05. Selderie, per bos 0.06. Appelen p. Heet. ƒ5. Peren, p. Heet. ƒ5. Druiven, p. kilo 0.45, BEVALLEN 10 October, O. Kimman, geboren Scbiettecatte, d. OVERLEDEN 8 October. J. F. van Musscher, 72 j., Jansstraat. 9 October. M. Waagrneester, geb. Schermer, 53 j.. Caslhuisvcst. ZANDVOORT. Getrouwd L. Keur en S. Schaap. Bevallen M. TerolSlagtveld, z. J D. Verstege—Cortie, z. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Leiden (vacature ds.- Hoest) ds. M. M. don Hertog te lïil- legom. GEREF. KERKEN. Beroepen te Oostormeer da. C. J. V. d. Boom ie Hatlumte Workum ds. G. Bax te Holten te Utrecht ds. P. A. Siilevls Smit te Rotteo^- dam. EVANG. LUTH. KERK. Bedankt voor het beroep te Leide® door ds. J. H. Grotendleck t« Dor drecht.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2