HAARLEM'S DAGBLAD. TWES.^. Ei IlliiÉÉÈar Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek. FEUILLETON GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad d;r gemeente Haarlem, op Woensdag '.4 ctober 1908, des namiddags te half two»* uur, in de Statenzaal (Prinsen hof). De volgende zaken zullen aan ae orde worden gesteld I. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Proces-verhaal -pn'emimg boeken en kas gemeente-ontvanger. 2 Voorstel B. en W. regeling jaar wedden onderwijzend personeel scho len voor lager onderwijs. 5. Id. id. bestendiging erfpacht grond Dreef. 4. Id. id. verzoekschrift bestuur sf. deeling Noord-Holland van den Ne- dexdandschen Bond van Gemeente ambtenaren, herziening regeling jaarwedden secretarie-ambtenaren. 5 Id. id. aanvaarding geschenk. 6. Id. id. concessie E. N. E. T. ver bindingslijn tusschen de ceintuur baan en de lijn HaarlemBloemen de al, enz. 7. Id. id. versterking posten volg nummers 113 en 241 begrootLng, dienst 1908. 8 ld. id. versterking post volg nummer 135 begrooting, dienst 1908. 9 Id. id. verzoekschrift voorzitter en secretaris Haarlemsch Arbeiders- Secretariaat, in zake fonds bestrij ding geldelijke gevolgen gedwongen Werkloosheid. 10. Id. id. id. mej. C. J. Farret e. a., herziening regeling jaarwedden on derwijzend personeel Meisjesschool voor M. O. II. Id. id. wijziging Raadsbesluit d.d. 7 November 1906 no. 8. 12 Id. id. vaststelling verordenin gen marklgeRl boter- en oudijzer- markten. 13 Id. id. Verzoekschrift maat schappij Haemstedo en Dr. A. Hu ijs man, overschrijving huur grond Spanjaardslaan. 14. Id. id. uitgang Spanjaardslaan hij „Uit den Bosch". 15 Id. id. verhuring water Kraaye- nestervaart aan R. Veth. 16. Id. id. verzoekschrift Bond voor Staatspensionneering, om steun van adres aan II. M. de Koningin. 17. Id. id. hooger beroep II. D. van Daalen, weigering vergunning uit bouw privaat Brouwersvaart no. 104. 18. Id. id. verzoekschrift P. Goed koop Dz., directeur „Werf Conrad", afwijking art. 7, la, Bouwverorde ning, gebouwtje Spaarnd. Weg. 19. Id. id. id. id. id. waschinrich- ting enz. Spaarnd. Weg. 20. Id. id. id. M. van Delden, id. bouw schuur Brouwersstraat no. 102. 21. Id. id. vaststelling instructie Ingenieur Openbare Werken, enz. 22. Schrijven id. benoeming Hd plaatselijke commissie van toezicht L O. STUKKEN VAN DEN RAAD. HET STATIONSPLEIN EN DE TRAM HAARLEM—BLOEMENDAAL Door Mr. P. Tjeenk Willink is een amendement ingediend, om het voor stel van B. en W. in zake de defini tieve vaststelling van het beginpunt der tramlijn Haarlem—Bloemendaal zoo te wijzigen, dat de concessie niet tot 1950 maar tot 1912 verleend wordt. In zijn toelichting schrijft de voor steller: Het nieuwe station, met zijn ingang onmiddellijk bij den Jansweg, en zijn uitgang op vrij grooten afstand daar van, nabij den Kruisweg, is niet, al-s zoovele andere stations, gebouwd als afsluiting van een verkeersweg, zóó dat die verkeersweg uitmondt in den uitgang, of wel zijn aanvang neemt bij den ingang. Het staat integendeel aan een breede zijstraat, ten onrechte Stationsplein geheeten, die twee ver keerswegen verbindt. Het vraagstuk van het verkeer op dat z.g.n. Plein elscht dus een bij zonder nauwgezette overweging, en bij de oplossing daarvan zal men van een bepaald stelsel moeten uitgaan. Tot nog toe heeft men als stelsel blijkbaar aangenomen het denk beeld, dat de opgang naar het station van de zijde van den Kruisweg zal zijn, de afgang in hoofdzaak even eens naar den Kruisweg toe moet ge leid worden. Dit blijkt uit de Yoorloopige tram concessie H. IJ. S. M., die van den Kruisweg het Stationsplein op zal gaan, door zal rijden tot aan dan Jansweg en door liet Jansviaduct haar weg zal -vervolgen. Het blijkt ook uit het thans gedaan voorstel van B. en W., ten gevolge waarvan de Bloomendaalsche tram door het Kruisviaduct van den Kruisweg af het Stationsplein zal oprijden, en langs denzelfden weg terugkeert. DLt stelsel wil den voorsteller onjuist voorko men, in het bijzonder voor het tram verkeer. De naar het 6tatlon oprijdende trams toch, komen daar in de eerste plaats om passagiers aan den Ingang af te zetten, ten einde yorvolgens met den leegen wagen nabij den uitgang post te vatten en passagiers op te ne men. Reeds daarom ligt het voor de hand, dat de trams het Stationsplein bij voorkeur moeten oprijden van de zijde Jansweg, daarna rijdende over het Stationsplein nabij den uitgang post vatten, en vervolgens in de rich ting Kruisweg afrijden. Dit zou speciaal voor de Bloemen- daalsche tram zeer gemakkelijk gaan, wanneor zij van haar tegenwoordig eindpunt langs het Kennemerplein en door het Jansviaduct liet Stations plein opreed en dit weer aan de Kruiswegzijde langs het thans nieuw gelegde spoor verliet. Bovendien is het oprijden van de Bloemend, tram van de zijde Kruis weg een bezwaar, omdat dan. het drukste gedeelte van het Plein, nabij den uitgang, tweemaal beneden moet worden op- en afgaande. En speciaal voor de ontworpen lijn der Bloemendaalsche tram geldt op drukke dagen nog liet bezwaar, dat de motorwagen met volgwagen rij dend, op het Plein moet rangeeren voor hij weer bi de juiste positie komt om den volgwagen te trekken. Deze bezworen komen den voorstel ler voor zoo overwegend te zijn, dat de gemeente daaruit voortvloeiende moeilijkheden niiet tot 1950 kan of mag dulden. Het Stationsplein toch is van zoo beperkten omvang, dat al les in het werk gesteld moet worden, om ook in de toekomst bij grooter verkeer, men denke er aan, dat de omvang van het Station in die rich ting wijst, men denke ook aan het eindpunt va.n de Meer-spoorwegen den toestand meester te blijven. Met name zal b.v. moeten worden over wogen óf de voorloopige concessie H. IJ. S. M. niet moet worden gewijzigd in dien zin, dat op het Stationsplein alleen in d.e richting Oost-West worde gereden. Geschiedt dit, dan is er ook geen reden om de Bloemendaalsche tram niet door het Jansviaduct naar het Stationsplein te leiden. Doch dan moet de gemeente ook niet tot 1950 aan de E. N. E. T. het recht gegeven hebben het Kruisviaduct in twee richtingen te berijden. Dat is op zich zelf een zóó gewichtige beslissing, dat deze niet kan genomen worden vóór dat over de bij definitieve concessie vast te stellen richting der tramlijn H. IJ. S. M. is beslist. Waar vooral het reisseizoen en in het voorjaar de toövloed van reizigers dikwijls zoo enorm is, waar verder bij dit station door de dichte en zich snel uitbrei dende bevolking der omstreken, véél meer rijtuig- en automobielverkeer is dan bij stations van grootere gemeen ten, die over veel grooter en gunsti ger gelegen ruimte vóór het Station beschikken, daar acht de voorsteller een vergunning tot 1912 de uiterste concessie, die de gemeente mag ge ven. Dan, wanneer de nieuwe concessie H. IJ. S. M. in exploitatie zal worden gebracht, en de ervaring zal hebben geleerd hoe het verkeer op het Sta tionsplein is te regelen, eerst dan mag de gemeente zich voor bijna een halve eeuw binden. Zeker niet nu, waar een zeer onbevredigenden toe stand wordt geschapen, die zelfs voor enkele jaren nauwelijks aannemelijk schijnt. (Raadsstuk 355). Staatspansioneertng, B en W. stellen voor, het verzoek schrift van den Bond voor Staatspen- sioneering, om adhaesie te betuigen aan zijn adres aan H. M. de Koning in, waarin aangedrongen wondt op Staatspensioen voor eiken Nederlan der, vocxr kennisgeving aan te ne men, omdat 't niet op den weg der gemeente ligt aan dit verzoek te vol doen. (Raadsstuk 353). Een ^ouwquaestóe. H. D. van Daalen is in beroep go- kemen van oen beslissing van B. en W., waarbij hem geweigerd is een plan voor verbetering van het riool voor zijn peroeal Brouwersvaart 104 uilt te voeren, al3 zijnde In strijd met art-. 52 lc der Bouwverordening. B. en W. meenen, dat adressant in zijn beroep niet ontvankelijk is, om dat niet een stel der in art. 85 gevor derde teekeningen is overgelegd. Ook al ware daaraan voldaan, dan zou den B. en W. toch ongunstig geadvi seerd hebben, omdat een beerput, die van den. openbaren weg slechts is te bereiken door een. gang, een kamer en een keuken, niet is gelegen in een van den openbaren weg gemakkelijk ia bereükm open plaats. (Raadsstuk 826). Pensioengrondslagen. Aangezien besloten is tot opheffing van die H. B. S. met 3-jarigen cursus stellen B. on W. op verzoek van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren voor, liot Raadsbe sluit van 7 November 1906 zoodanig te wijzigen, dat de woorden „en 3-ja- rigen" vervallen uit het voorstel re- geiende de vaststelling van de pen- si oiengr ondslagen. (Raadsstuk 352). Overschrijving. B. en W. stellen voor, de huur van den grond gelegen aan de Span- jaai'(Maan (bedoeld bij raadsbesluit van 13 December 1905) over te schrij ven van de Maatsch. „Haamstede" op Dr. A. Huysman te Utrecht. (Raadsstuk 841). V ergunning Drankwet. Door J. M. Akersloot is aan B. en W. gevraagd om vergunning (ingevol ge art. 5, 2e lid dier wet), tot het ver- koopen van sterken drank in het kLein voor gebruik ter plaatse van verkoop In de gelagkamer van het perceel Koudenhorn 58. GEGUND. Het bouwen van 20 arbeiderswonin gen aan de Javastraat te Wormerveer voor rekening van de vereeniging „Goed wonen" aldaar, is gegund aan den heer M. Leguit Pz. te Krommenie voor 80.975. Gelijk is medegedeeld was de laagste inschrijving van den heer A. van Slingerland te Haarlem, voor f 30.660. BLOEMENDAAL. Vergadering van den Raad der gemeente Bloemendaal op Donder dag 15 October 1908, des middags om 2 uur. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Verzoek van den Bloemendaal- schen Bond voor lichamelijke ontwik keling om den vijver in Duin en Daa' te huren. 3 Bestemming van gronden aan de Kleverlaan en de Korte Klever laan gelegen voor den aanleg van een straat. 4. Benoeming van een onderwijzeres aai. de O. L. schort te Overveen. 5 Vaststelling van een rooilijn voor de Korte Laan. 6 Aanleg van het Koninginne- duin 7. Iustruclie voor den gemeente- architect. 8 Verordening tot regeling van hel verkeer op den KonJngïnneduinweg. NEDERLAND EN VENEZUELA. De Cnragaosche „Wekker" schrijft in haar nummer van 12 September Mem vraagt zich hier af, wat presi dent Castro in het schild voert en waarop hij reken tbij zijn insolent© houding tegenover Nederland. Eeni- gen beweren, dat hij op den steun re kent van een groote en machtige Mo gendheid. Deze, wier positie in het Europeesch concert nogal zwakjes is, zal zich wel wachten, tea* wille van een overmoedig Staatshoofdje dure belangen op het spel te gaan stellen en zich wederom aan een diploma^ tisch-fiasco te wagen. Anderen, komt het voor, dat Castro zich verbeeldt, dat Nederland, i' welks hoofdstad de vredesconferen tie plaats heeft gehad en dat, als kleine mogendheid, niet licht geweld van wapenen gebruiken zal tegen een zwakkere zich al zijn grof- en on beschoftheden zal laten aanleunen, om toch niet te breken met het „vre de zij op aarde tussclien de volken'' en dat op het laatste oogenblik der den tusschenbeide zullen komen, om de geschillen' in der minne te rege len. Weer anderen verzekeren, dat Cas tro, wetende, dat èn de politieke- èn zijn levensdagen geteld zijm, deze ein digen wü mot een coup de thé&tre, waardoor zijn naam k l'instar van Herostratus onsterfelijk zal worden. De drieste man schijnt te vergeten, dat Nederland ln het tegenwoordig conflict met zijn land optreden moet op een wijze, die Neerlamd's eer en waardigheid redden moet. Wee ons land, wee den "Nederlandschen onder danen in Venezuela zoo ten deze niet gehandeld wordt op een wijze, die Gastro en zijn land eerbied en ont zag voor onze vlag doet verkrijgen I GEVAARLIJKE LIEFHEBBERIJ. Hoe gevaarlijk het is voor een wiel rijder om zich aan een auto vast te houden, leert het volgende geval, waarvan een der lezers van de „Arn- hemsche Crt. op den Utrechtschen straatweg getuige was. Een wielrijder vond het gemakke lijker zich aan een auto vast te klam pen en zich zoodoende een hoogte te laten „optuffen". Dat ging goed zoo lang de auto betrekkelijk kalm reed, maar toen deze in een sneller tempo begon te gaan, werd het den wielrij der wat al te kras. Hij durfde zich evenwel niet meer loslaten en vloog waarschijnlijk in een heel wat meer dan 10 KM. tempo mee tot hij een bocht de fiets onder hem uit viel en hij met een luchtbuiteling een vier a vijf meter verder legen een boom sloeg. De man is in „de Koude Her berg" binnengebracht; zijn rijwiel was leelijk gehavend. HULDE AAN STARING. Aan het grafmonument van dr. W. C. II. Staring te Lochem is een krans gehecht met het opschriftComité tot huldiging van Staring's nagedachte nis. EEN PARIA. Op eein der zolders van de stads- stal'len aan de Veemarkt ta Amster dam weird Zaterdagmorgen een man gevonden, die, naar later bleek, daar reeds vier dagen en vier nachten had gelegen, zonder eten of drinken. De man was ziek en uitgeput, zoodat zijn opneming in het O. L. Vrouwe- gasthuis noodzakelijk bleek. Zijn toe. stand moet hoogst ernstig zijn. Hoe hij op do zolders is gekomen, weet man niet. Hij was steeds bij het abattoir, waar hij af en toe voor de Slagers en veeboeren als veedrijver diienst deed. Hij was zonder huisves ting en sliep dan me«estal 's nachts bij die koeien iin het stroo. Hij schijnt nu ziek giewordon en een ligplaats op dan zolder gezocht te hebben, waar mem niet zoo vaak komt, soodat hij eerst Zaterdagmorgen werd gevon den. (Tel.) A. K. P. F. R. VAN HASSELT. Do hoer A. K. P. F. R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Admi nistratie van de H. IJ. S. M., die leed aan een zeer ernstige longontste king, is op den Huize Empe, onder Brommen, overleden. De H. IJ. S. AL heeft veel aan dezen verdienstelijken Nederlander te danken. In 1839 te Brum men geboren, werd de heer Van Hasselt te Delft tot ingenieur opge leid, om na eerst bij de Staatsspoor werkzaam te zijn geweest, in 1874 over te gaan in dienst der H. IJ. S. M. Geregeld klom hij in rang' op, om in 1892 t lenoemd te woitten tot gede legeerd lid van dein Raad van Admi nistratie, en in 1907 tot voorzatter. Onder het beheer van den heer Van Hasselt heeft de H. IJ. S. M. een tijd perk van g-roote ontwikkeling gehad. De regeering erkende zijn vardien- - ste door hem te begiftigen met 't com mandeurskruis van den Ned. Leeuw. ZELFRESPECT. Een schoolhoofd weigerde bij zijn 40-jarig ambisfeest von B. en W. een enveloppe namens den Gemeenteraad aangeboden. Een der Raadsleden toch had in de vergadering, waarin over bedoeld huldeblijk gesproken was, ge- Ziegd„jao, os ik veertig jaar boer bin, krieg ik ók niks" en e'en kleine minderheid ging blijkens tegenstem- ming daarin mee. (L. en V.) NIET ALLEDAAGSCH. De Staatscourant bevat de statuten der „VereenlgLng voor leden der fa- mi Lie V." De vereeniging, tie Amsterdam ge vestigd, omvat do leden der familie V. en beoogtde geestelijke en stoffe lijke belangen der familie V. en van de Leden der vereoniging te bevorde ren en voor de eer en den goeden naam der familie V. Daar vermogen zorg te dragen. De veveeniging wordt bestuurd door eenige mannelijke le den. Jaarlijks zal Ln de maand Mei te Amsterdam een algemeens vergade ring worden gehouden. De statuten bevatten een groot aantal verdere be palingen ter bereiking van het be oogde doel. Of het de familie nu beter zal gaan? (Vad.) AANGEHOUDEN. Naar aanleiding van de arrestatie va nde vier bewoners van pand no. 7 in de Peperstraat te Rotterdam, heeft de recherche aldaar thans ook de hand gelegd op zekeren F. A. B., verdacht in den nacht van 3 op 4 Augustus j.l. te hebben Ingebroken te Hoek van Holland bij den schoenma ker P. H., waar geld, eenige paren schoenen en een kist met eieren en in het hotel Paviljoen waar van de familie G. uit Utrecht oen paar kij kers en van mevrouw M. uit diezelf de gemeente vijf gouden damesringen bezet met paarlen en diamanten zijn gestolen. Voorts ontvreemdde hij er een offerbus Yan de weesa'ni-ichting te Neerbosch en deed hij zich te goed aan verschillende eetwaren. De ge stolen kijkers en gouden ringen zijn in pandjeshuizen in beslag genomen. DOODSLAG. Te Zaandam is Zaterdagavond een moordaanslag gepleegd door den 23- jarigen sigarenmaker Johannes van Wijk op zijn vroegere kostvrouw Jan netje Beths, weduwe van Verkerk, thans gescheiden vrouw van J. Arends, die een herberg houdt op het Prinsenpad. Van Wijk, die vroeger als commen saal bij haar Inwoonde en naar het schijnt met haar leefde, kwam haar nu weer opzoeken. Na een tusschen belden gevoerde woordenwisseling haalde de commensaal plotseling een revolver voor den dag; waarmede hij op de vrouw drie schoten loste, waar van een in de bcxrst, een in den mond en een in den rechterarm trof. De vrouw vluchtte naar buiten, waar zij door de buren die op het hooren der schoten waren toegeloo- pen, in bescherming werd genomen. Ook de dader nam de vlucht, ge volgd echter door de buren, die hem in handen wisten te krijgen en naar het politiebureau overbrachten. Een half uur na den aanslag over leed de vrouw reeds aan de bekomen verwondingen zonder te kunnen wor den verhoord. Zij is 41 jaar oud en Iaat 7 kinde ren na. De dader heeft, na met zijn slacht offer te zijn geconfronteerd, bekend den aanslag te hebben gepleegd. De revolver, die hij onder het vluchten had weggeworpen, is later tusschen een hoop steenen terugge vonden. Ook de vorige week had hij de vrouw reeds met de revolver ge dreigd. ONGELUKKEN. De 18-jarige N. v. d. V., van don Zwortenweg onder Solst, ging Zater dagochtend omstreeks 4 uur naar de weide om de koeien te melken en is, zooals gewoonlijk gedaan werd, om den afstand te verkorten, een eindje langs de spoorlijn geloopen. Waar schijnlijk heeft zij in slaapdronken heid dm goederentrein, die van Ba ara kwam, niet opgemerkt, en is zij dloor den trein overreden en on middellijk gedood. Toen zij langer dan gewoonlijk uitbleef, is men gaan zoeken en vond men haar lijk met verbrijzelden schedel. Het Ongeluk geschiedde nabij do hofstede yan haar vader. De machinist schijnt van het onge val niets bemerkt te hebben. Ben je knap in het rekenen vroeg meneer Perkeu aan zijne vrouw. Ik was er op school het beste in van allemaal, antwoordde zij trotsch. Nu, dan heb ik een vraagstuk voor je. Hoe kan ik ter waarde van 25 gulden verjaarscadeaus koopen, als ik er maar 10 in kas heb en géén krediet A Waarom draag je maar één spoor, Tom Tom. Wel, een ïs genoeg, mijn heer. Als de eene zijde van het paard aan den gang wordt gehouden, draaft da andere yan zelf mee. A. Weiger mij die honderd gul den niet-, u zal er menigen traan jnee drogen. B. Nu, dat kan wel zijn, maar zulke dure zakdoeken heb ik niet weg te geven. Dokter. Klaagt uw man niet over dorst Vrouw. Neen, dokter, integen deel, daarover verheugt hij zich steeds. DUIDELIJK AFSCHEID. Wil u zoo goed zijn de deur te sluiten Maar ze is dicht 1 Ja, maar uan den ander°n kant, bedoel ik. Ileb ik je niet gc-zegd, de vorige maal, dat ik je nooit weer voor mij wo'i zien vroeg de kantonrechter op strengen toon. Ja, edele heer, luidde het ant woord, dat heb ik ook aan den poh- tifagent gezegd, maar de ma.n wou mij niet- gelooven. Jochem. Ja, zie je, Hannes, de maan is eigenlijk htelemaal overbo dig. want het is een uitgebrande pla neet. Niks kan er op leven, geen mensch, geen dier, geen plant, niks niemendal. Alles is er wild en woest. Hannes. Nou, as-ie toch nergens toe dient, waarom is-te er dan eigen lijk Jochem. Dat zeg ik ook. Maar waar moet-ie heen DE NEDERLANDSCH-BELGISCllE COMMISSIE. Reuter seint uit Brussel: De Belg,' sche sectie van de Nederlandsch-Be gische comissie is tot overeenstem ming gekomen omtrent de uitvoering van vonnissen, de reductie van post- tarieven en de bescherming van den intellectueelen eigendom. Een aantal andere quaesties, die in onderzoek zijn, zullen binnenkort worden opge lost. De secties zullen van 15 lot 26 de zer maand bijeenkomen in de Eerste Kamer van de Staten-Generaal. DE DAMKWESTIE. Het wetsontwerp tot onteigening van een aantal perceelen op den Dam en' omgeving, ter vorbrceding van Dam en Rokim, komt de volgende week bij de Tweede Kamer in open bare behandeling. PRESIDENT IIOOGE RAAD. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot president van dep I-Ioogen Raad der Nederlanden, mr. A. P. Th. Eys- sell, thams raadsheer in gemeld col- DE BURGEMEESTER VAN LOENEN. Naar het „U. D." verneemt, heeft de heer W. I. Doude van Troostwijk to gen 1 Januari eervol ontslag ge vraagd als burgemeester der gemeen ten Loenen, Loenersloot en Ruwiel. Gedurende ruim 22 jaren heeft de heer Doudo van Troostwijk de belan gen dezer gemeenten behartigd. BRANDEN. Zaterdagmiddag brak er brand uil bij A. Janssen, koffiehuis de Stoom boot te Prinsen ha ge. Hoewei spoedig de spuiten ter plaatse waren, vermochten zij niets tegen de fel om zich heen grijpende vlammen. Er werd betrekkelijk weinig ge red. De brand schijnt ontstaan te zijn in de keukon, althans daar ontdekte men hét eerst de vlammen, die zich vervolgens mededeelen aan den met riet gedeklen stal, hei aangrenzende Naar het Engelsch, door Arthur W. Marclimónt 85) Toon spraken zij over Jack m zijn moeilijkhedenen Olivo beschreef haar plan. Dat was, dat mijnheer Casement middelen zou trachten te vinden om zulke inlichtingen te ge ven, dat alle loden van de bende, die Olive keinde, gevangen genomen zou den worden. Dat zal Merridew en die me vrouw Taunton, of Madame Boncourt of hoe zij ook haeten rnag, aan het schrikken brengen. Ook zou zij voort durend in het oog gehouden kunnen worden. Merridew, daar ben ik ze ker van, zal uit London verdwijnen en een schuilplaats zoeken op Silver beech. Als mem mevrouw Taunton laat merken, dat liaar huis bewaakt wordt, zullen de gestoten papieren als zij ten minste nog niet overhan digd zijn aam hern, op wiens instiga tie zij gestolen zijn aan Merridew gege^n^.worden om ze veilig te be waren eai in dat geval zullen zij maar Silveiheech gebracht worden. Natuurlijk was het niets dan ra den van dem kamt van Olive; maar de notaris zag er spoedig de waar schijnlijkheid van in. Het bevalt mij maar heel slecht, Olive, dat jij naar Silverbeech zult gaan. Ik zou veel liever een particu lier detective zanden. Neen, riep zij dadelijk. Niemand kent liet oude huis zooals iken niemand zou zooveel kans hebben, om wat te weten te komem als ik. Dan zou er eau ander met je mee kunnen gaan. Neen, dat ook niet. Ik zou voort durend in anigst zijm, dat liet ont dekt zou worden, en zou mij dubbel verantwoordelijk voelon. Ik moet al leen zijn. Hij moest haar haar zin geven. En wat zullen wij nu aan mijn heer Fremwick vertellen Je kunt je voorstellen', wat een angsten hij heeft uitgestaan. Jack! Ja, natuurlijk. Maar hij moot liet toch nog wat langer dra gen. Hij zal die vrouw, Anna Hart maan gemakkelijk herkennen en zal dan wal beginnen te hopen, dat het geheim zal worden opgehelderd. Maar hij moot zelfs niet weten, dat ik nog leef. Hij is de beste vent in de wereld maar hij is geen acteur en hij zou zijn vreugde niet kiw-pea verbórg-en. Misschien heeft hij dage lijks omgang met die mevrouw Taun ton ten zij zou bónnen vijf minuten het geheim van hem te weten zijn ge komen. Hij is veel ongeruster over jou, dan over zijn eigon zaken. En daarom zal hij des te min der in staat zijn het géheim te hou den. Hij moet zelfs nM gewaar schuwd worden, dat mevrouw Taun ton is, wat zij is. Én zooals Olive het wehschte, zoo werd alles geregeld. Maar op één punt hield mijnheer Casement voet bij stuk. Olive moest een middel trachten te vinden, om hem lederen dag op de hoogte houden dat zij goed in orde was op Silverbeech. Dat zal onmogelijk zijn zonder wantrouwen te wekken, hracht zij hiertegen in. Een enkel couvert met uw adres er op, zou duizend vermoe dens wekken, als het in verkeerde handen vied. Adresseer het don aan Bridget O'Brien hier in huis. Ik sta er op. Geen brieven Yan Mollis, geen ge tuigschrift voor Mollie. Ik ben ha- sloten niet weer alle aanraking met die jonge dame te verliezen. Eh als ar een dag koii.t, zonder brief, dan ga ik dadelijk naai* Silverbeech en weiger heen te gaan zonder haar ga- zien te hebben. Ik zal wel een reden vipd$ft. Mtesiftten heb yt ian Vfd^a erfenis voor haar in ontvangst ge nomen. Drie dagen later, reed Mollie O'Brien de laan van Silverbeech in om haar nieuwe betrekking als twee de meld m de huishouding te aan vaarden; en zij was nog geen twee uur in de keuken of ze had het ge- heele dienstpersoneel doen lachen door haar grappige verhalen en vreemde Icrsche zegswijzen, in één woord, zij had dadelijk Ieders hart gewonnen. Bovendien was zij even handig als grappig. Mat or ook te doen was dien dag, Mollie was bereid om het werk te verrichten en wat meer zegt, om het goed m vlug te doen. Dep volgenden morgen begon juf- frouW Cooper, do huishoudster, haar haar instructies te geven. Je weet natuurlijk, wat een twee de meisje te doen heeft, Mollie? Eerlijk gezegd, lieve juffrouw, dat is nu juist, wat ik niet weet. Vroeger ben ik nooit anders dan inead-olloen geweest, ear toen zat ik niet stil, boormaar dat was in mijn goede, oude Killarmoy. Maax natuur lijk, kan ik toch alles loeren, wat u? 's Morgens moet je boven helpen en later ln de keuken. Zoo laing ik niet op twee plaat sen tegelijk moei tijo, zul 't wej gaan, juffrouw. Maar besrii» roll itoed. Jk heb tot mevrouw Merridew gezegd, dat jo volkomen van alles op de hoogte- bant en ik ben nu van plan met je naar haar toe te gaan en dan moet jo zeggen, dat je alles kent. Olive knipoogde en knikte. Wees daar maar gerust op hoor. Ik zal 't wc-I met haar klaarspelen, ik heb wél eens meer van„Aap, wat heb je mooie jongen gespeeld". Kom dan nu. Denk er aan, zij is eau heel deftige dame en erg drif tig, Wees dus voorzichtig. Zeker, mijn mond zal zoo teer zijn als die van Pat Malone, toen hii ier het gebarste el ln legde, omdat het de zachtste plek was, die hij be denken kon. En met die woorden en een vroo- lijke lach, volgde Olive de huishoud ster voor haar eerste gesprek met de vijandin, die haar had geruïneerd en wier plannen zij hooj»te te dwarsboo- HOOFDSTUK XLI. Qlive kwaxp voor hot onderhoud mat mevrouw Merridew de kamer binnen met neergeslagen oogen en gevouwen handen en maakte een lichte mlging, zooals het behoorde in de tegenwoordigheid yan zoo'n defti ge dame. Dit Is de nieuwo dienstbode^ me vrouw. zei do huishoudster. Olive neeg weer, wierp vlug een blik op de meesteres en sloeg haar oogen dadelijk weer neer. Mevrouw Merridew keek haar lieel aandachtig aanen Olive dacht, dat die onderzoekende blik minder zijn oorzaak vond in haar meer of min dere geschiktheid als dienstbode dan wei in haar algemeen wantrouwen tegen iederen vreemdeling, die in huis kwam. Olive was vol vertrouwen, dat zij niet herkend zou worden. Als mijn heer Casement, die haar zoo goed kende, misleid was door do vermom ming dan zou mevrouw Merridew, die haar maar een paar :naal gezion had, haar ten minste niet herkennen. Haai* vertrouwen werd gerechtvaar digd. Hoe is uw naam vroeg mevrouw Merridew haar scherp. Wel, Molly O'Brien, mevrouw. Dit alles in onvervalscht dialect. Ik^d&ght, dat u wist, dat Ik niet van lef sche meisjes hield, zei me? vrouw Merridew tegen de huishoud, ster. Zij babbelden altijd zoovoej. Ik hoop, dat je niet aan babbelen doet» meisje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5