"schijnt dagalijk»; bahalvc op Zon- an Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Binnenland 209 Jasirgarf. Ho. 7763 WOENSDAG H OCTOBER IMS HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDENt Voor Haarlem 1-29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd !s (kom der gemeente)*1-30 Franco per post door Nederlanda 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor HaarlemB 037H n „de omstreken en franco per post 0.45 HJItgave der Vennootschap Lourens Coster. Dlrecfeu? h PEEREBÖÖfii ADVERTENTIÊWi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels fu elke regel mee? ƒ0. S£ï Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentie». van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administraties Greets Houtstraat 55. Mercommunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 ®e der Administratie 724, Drukkerijs Zulder Buitenspaarn® 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem J'n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Alge.neen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. DONDERDAG 15 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelconcert,23 uur. Schouwburg: Het Ned. Tooneel: „De Demi-Monde", 8 uur. Bloeinendaal: Raadsvergadering, 2 uur. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Spijt alle zwaarmoedige verwach tingen is de vrede nog gebleven en is van een oorlog voorlo-opig (leee goed!) nog geen sprake... Wed is er eiken dag nieuw zwaard-gerin- kel wel wordt zoo nu -eoi dan eens een schot los kruit gelost maar dit is in den steeids oproerige» Balkan haast.... een alledaagsch verschijn sel Voorloopig nog GEEN OORLOG! 't Scheelde anders maar heel wei nig, of de rumoerige Serviërs hadden de lont in. 't kruit gestoken, 't Scheel de zelfs zóó weinig, dat nu van de zijde der regeering officieel bericht wordt, dat men er in Servië niet aan denkt oorlog te gaan voeren men zich afvraagtv a n w a ar die plotse linge omkeer der Serviërs Gelukkig kunnen we dezie nieuws gierigen een beetje tevreden stellen. Man weet, dat de Kamor („Skoepsj- tina" zeggen de onderdanen van Ko ning Peter) een motie heeft aangeno men, waarin vertrouwen werd uitge sproken in de tegen den oorlog zijnde regeering. Dit votum werd uitgesproken, nadat de regeering de volksvertegenwoordigers had inge licht over den staat der oorlogsbe- noodigdbedenDie staat moet niet erg schitterend zijn.... Allereerst werd meegedeeld, dat Servië geen.... ammunitie voor de soldaten heeftTen tweede heeft Ser vië onlangs nieuwe kanonnen ge kocht, maar de brandstof daarvoor moet door Oostenrijk ingevoerd wor den, en,... die do-et 't nu natuurlijk nietDat zou doen denken aan een vertelseltje, van een ter dood ven oor deelde, die aan den beul een touw gaf, om den opknoopingsdienst te ver richten Deze en nog enkele andere onthul lingen de vergadering was ge heim, dus 't meesto blijft geheim I heb bon den Servischen volksvertegen woordigers de lust in eem oorlog bo nomen Geen wonder I Do Servische regeering heeft ech ter een cnediet van 16 millioen gekre gen.... een andere mogendheid heeft wellicht wat schietvoorraad voor de Serviërs te koop Voorloopig is van Servischen kant dus 't gevaar voor oorlog gewe ken, maar als er nu eenmaal weer kruit en kogels zijn.... De „Skoepsjti- na" sprak in de bedoelde motie uit, dat men „smartelijk getroffen is dooi de onrechtvaardigheid, waarvan Ser vië en de ganse he Servische natie (daar worden mee bedoeld alle Sla ven, de burgers van 't Groot-Servië, waarvan elke Serviër droomthot slachtoffer zijn gewordendoor de onwettige inbreuk op het internatio nale verdrag, zonder het volk, het welk daarbij betrokken is, te raad plegen, en dat wol door een mogend heid, die dat verdrag onderteekende en wier plicht het juist was, het streng te handhaven diep over tuigd van de gevaren, tengevolge van de jongste gebeurtenissen, die hetge- heele Servische ras bedreigen, wijl er een gevaarlijk precedent is ge schapen voor zijn onafhankelijkheid en zijn bestaan overwegende, dat Servië dientengevolge in zijn toewij ding aan de belangen van den alge- mee nen vrede en van de rechtvaar digheid geschokt is vast besloten, >m te doen, ai wat noodzakelijk is, om de belangen van Servië en van allen, die tot de Servische natie be- hooren, in de crisis, die door deze ge weldige gebeurtenissen in 't leven is geroepen, te waarborgen verklaart de volksvertegenwoordiging met gemeene stemmen, na kennis geno men te hebben van do maatregelen, die de koninklijke regeering met hot oog op deze quae-sti© denkt to nemen, dat zij in de regeering vartrouwen stolt, van haar verwachtende», dat zij yeer krachtig voor de verdedi ging der bedreigde Servische belan gen zal optreden," Vooiioopig ls dus 't oorlogsgevaar eewaken. Hot volk bliift echter ouroa. rig en is niet van den oorlog af te brengen. Hierin wordt 't voorgegaan door den Kroonprins. Gelukkig 't land met zoo'n KROONPRINS, waant.... Laten we even 't dagboekje van dit 21-jarig jongmensch open slaan, maar.... onder die conditie, dat we driekwart van de blaadjes on gelezen laten, omdat.... daar al te veel loelijks opstaatDe volksmond zou zeggen ,,'t is een „lieve" jongen" men begrijpt ons dus wedDe Framschman spreekt van Ie vin, le jeu, los bellesEenige keeren is 't jongemensch reeds In schaakpartij tjes betrokken geweest, zoodat „pa pa" hem terug moest halen... In „ver hitte" stemmingen doet de prins ook andere rare dingen. Onlangs widdie hij een cigar et uit den mond van een soldaat schieten hij bleek een slecht schutter... de soldaat stierf aan de wonden... Onlangs werden twee schildwachten voor 't paleds van Koning Peter doodgeschoten.... Mem zei, dat zoonlief de schutter was. Oijjamgs.... maar genoeg I Gelukkig land, dat zoo'n kroon prins bezit!.... Die kroonprins is nu in Servië de held van den dag (ook niet vied end voor z'n aanhangersHij gaat mee met de bevolking, die dien oorlog te gen Oostenrijk wil en wordt daarom als een afgod bejubeld.... Dit 21-jarig jongmensch ontving van dein 19-jarigen zoon (ook ad een oorlogzuchtigevan Koning Nico- laas van Montenegro een telegram ,,Da hemel geve, dat we alkander weldra op het bloedige slagveld ont moeten" Nu wordt weer gemeld. dat het oorlogsgevaar van een anderen kant dreigt. BULGARIJE moet thans vechtlust hebben, 't Is de „Matin"-correspondent, die deze schrikaanjagende tijding brengt, door te vertollen, dat Bulgarije aan Turkije drie dagen tijd gegeven heeft, om zijn onafhankelijkheid te erkennen, en anders... oorlog! 't Ge rucht lijkt niet waarschijnlijk, te meier daar do Router-agent 't al tegen spreekt, meldende, dat men in offi cieel o kringen van Bulgarije het be richt onwaar noemt en verzekert, dart Bulgarije steeds tegen een oorlog met Turkije is geweest. De Matin" Ls eenmaal een sensa tieblad en moet di<en naam ophou denWed is waar, dat „Tsaar" Ferdinand toebereidselen maakt of misschien slechts „voorzorgsmaatre gelen" voor eiem oorlog neemt. Ver schillende lichtingen zijn opgeroepen, zoodart thans 140.000 man onder do wapens zijn. Do toekomst kan dus wel wat brengen, vooral waar Bulga rije verklaard hooft geen afstand van do onafhankelijkheid meer te zullen doen, ook* al eischen de vereenigde mogendheden dit. Een ander verontrustend bericht is dat de Bulgaren in Macedonië een op roerige beweging bewerken. Onbe grijpelijk is dit niet! „Tsaar" Ferdi nand heeft zich immers uitgeroepen als eon Tsaar aller Bulgaren en in Macedonië wonon ook Bulgaren, dus Deze tijding zal do klove tusschen Bulgaren en Turken neg wijder ma ken. t Schijnt, dat TURKIJE ook oorlog9toebereidselm maakt De opwinding van de Grieken, Ma cedoniër en Serviërs steekt de Tur ken aan. Gestadig voeren 's nachts de treinen leeftocht en schietvoor raad naar de vestingwerken eai de punten, waar de troepen samenge trokken worden. Ook zijn er Krupp- kanonnen verzonden., lang geleden al gekocht, maar tot nog toe niet... uit gepakt 1 Zoo blijkt uit een en ander, dat al le hoop gevestigd ie op de aangekon digde CONFERENTIE der mogendheden. De on clerihamde lingen te Londen duren nog geregeld voort. De Russische minister Iswol- sky is daar nog en doet niets dan conferee ren en.... eten. Om te bewij zen hoeveel eer men hem schenkt, 't bericht, dat nu het gouden gala- yervles gebruikt wordt, aaiders een eer, die alleen vorsten ten deel'valt Schieten de ondarhandelingm wel veel op? We geloovem 't niiet. 't ZaJ ook verdraaid moeilijk zijn, de too- vetrfonmule te vinden, om 't verdrag van Berlijn zóó te wijzigen, dat a lle- partijen tevreden gesteld worden. Wat nu van da besprekingen is uitgelekt, doet vermoeden, dat de landen die Turkije benadeeld hebben Oostenrijk-Hongarije Bulgarije Griekenlarad en ook de mogend heden die 't willen doen (Rusland Dar dan el len verdrag Engeland Eiffvnto T- Italië Albanië enz.l Turkiie een schadeloosstelling in geld moeten geven. Een oud rijmpje zegt Het geld wat stom is Maakt recht wat krom Is. Dit schiet ons nu in de gedachte. Of Turkije evenwel met zoo'n re geling genoegen zal nemen? We be twijfelen het wel. Dan mogen de mo gendheden wel krachtig tegen den Sultan optreden en 't zoo maken, dat hij gedwongen is dit..., doodvonnis te accepteeren Maar waar blijft dan England's vriendschap Waarom zijn nu weer Engelsche oorlogsschepen naar den Balkan vertrokken Inderdaad, Engeland's houding is nog weifelend en dit maakt, dat van de oplossing van de Balkan-quaestie nog niet veel te zeggen is. KIESRECHT-VROUWEN. De poging der suffragettes om door te dringen in het Engelsche parle mentsgebouw, is totaal mislukt. Te ongeveer zeven uur ontruimde de po litie alle straten, leidende naar de parlementsgebouwen en bracht zij het geheel© verkeer daar tot stil stand. Naar werd medegedeeld, wa ren ongeveer 8000 politie-agenten te paard en te voet in en bulten West- minster, waar de leden van het La gerhuis bij .een waren en dat er uit zag als een belegerd kasteel. Aan den kant van Victoriastreet poogden en kele suffragettes het politiecordon te doorbrakenzij slaagden daarin na tuurlijk niet en werden in hechtenis genomen. De menigte volks, die ge durende eenige uren door do politie achteruit werd gedreven, vulde gte- heel Ti-af al gar Square; er bevonden zich daaronder duizondien werkloo- zen en*bet kostte der politie de groot ste moeite hen te beletten door le breken. Er werden gedurende dan ge~ heelen avond tal van personen, die var zet pleegden, in hechtenis geuo^ men. PERZIë. Sedert Donderdag 1.1. hebben er te Tebriz belangrijke gebeurtenissen plaats gehad. Op dien dag, om een uur in den morgen, vielen de nationalisten te gelijkertijd de troepen van den sjah aan. Satar Khan, de voornaamste leider der revolutionairen, viel tetn westen van de stad de Koerden aan, die de brug van Agi bezetten, Welke den Russische® heirweg bestrijkt, ter wijl zijn broeder, Baghir Khan, in het oosten de troepen van den groot vizier Ain-Ed>-DauleJi aanviel. Hier door had een onbeschrijfelijke ver warring onder dé bestookte regee- rinigst-roepen plaats. De Koerden wer den op de vlucht gejaagd, ©n Satar Khan bleef meester over d© brug en de toegangswegen uit het westen. Ain-Èd-Dauleh, ofschoon vinnig be sprongen door dien vijand, hield den göheeien Donderdag den strijd vol, die tot Vrijdagmorgen bleef aanhou den. De uitslag was gisteren nog niet bekend, maar men verwacht, dart hij beslissend zal zijn. Drie honderd ko zakken met 4 stukken veldgeschut en 2 snelvuurkanonnen zijn heden van Teheran naar Tebriz vertrokken. Iedere kozak heeft 25 Tomane voor schot op zijn soldij gekregen. Om onsHeen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Beroepen van de Vrouwen" in de ru briek Om ons Heen. Vereen, van Handelson derwijs. Het bestuur van de Nationale Ver- eeniging voor Handelsonderwijs ves tigt de aandacht der Nederlandsche gemeenten op haar 10-jarige werk zaamheid en noodigt de grootere ge meenten uit zich tot het lidmaatschap aan te melden, of haar een subsidie te verleenen. Indien deze gemeenten 0e Vereeni- ging met bijdragen van 25 tot 100 zouden steunen kan zij haar werk zaamheden geregeld voortzetten en uilbreiden. M 1 i ta i r e Zaken. De 2-e-luitenant Jhr. Tedlng van Berkhout, van het 10e regiment tn- fo.nterie alhier, wordt in het winter tijdvak 1908—1909 belast met de lei ding van den sergeants-cursus voor het reserve-kader. De sergeant Vink wordt aaü ge noemden officier toegevoegd. Diefstal, Ten nadeelê van de wed. Schulz, aan de Kleverlhan, zijn konijnen ont vreemd. De politie doet onderzoek. ADJUNCT-ARCHIVARIS. Men schrijft ons: Zooals we mededeelden maken alle drie de afdeelingen bezwaar tegen de aanstelling van Jhr. Roëll tot adjunct archivaris op een salaris van 1000. Tot dusver was dit een z.g.n. eere- post, jarenlang waargenomen door den heer Heshuijsen voor 100 en se dert ruim een 6-tal jaren vacant. In deze tijden deed een ambtenaar van het Stadhuis de heer Grillis het schrijfwerk. Dit jaar werd aan Jhr. Roëll toegestaan als volontair werk zaam te zijn en dadelijk daarop volgt een voordracht. Wat is de grief van velen? Ten eer ste, dat nu een ruim bezoldiigd amb tenaar noodig blijkt door do aanne ming der notarieel© archieven, die veel werk vereischen zullen, al werd beweerd van niet. Ten tweede, dat niemand in de gelegenheid ls mede te sollioiteeren, terwijl er toch meer goede krachten zullen zijn en het te vens een betrekking is, waarin het toekomstig archivarisschap onzer stad ligt opgesloten. Tegenwoordig verlangt men! alge meen ©en rechtsgeleerde, die in zaken van oud-Hollandsch recht bevoegde adviezen kan geven. Een niet onnoo- dige zaak bij mogelijke processen van de gemeente. Natuurlijk zijn er redenen, die een aanstelling wettigen. Allereerst de bewerking der genoemde kosteloos In bewaring verkregen notarieels archie ven, ten tweede dat het archief vroe ger toegankelijk tot 11 uur 's mor gens, het nu zal zijn tot 12 uur en ten derde de Invêntariseering in het algemeen. Men had ©ene oproeping moeten plaatsen, die als men er nu nog toe besloot natuurlijk niets meer te beteekenen zou hebben. Jammer, dat in 1896 bibliotheek en archief zijn gescheiden, administra tief en uit nature zijn ze één en nu kosten beide afdeelingen onzer secre tarie een som, die aanmerkelijk ge reduceerd had kunnen worden." Tot zoover onze medewerker, die dus verband zoekt tusschen de over neming der notarieele archieven en de aanstelling van een adjunct-archi varis op dit tractement. Wij wijzen er echter op, dat bij de behandeling van de begrooting in de eerste afdeeling d© voorzitter dier afd. (de burgemeester) heeft gezegd „dat er geen verband bestaat tusschen de aanstelling van den heer Roëll en de overneming van de notarieele stuk ken." Dit staat dus vast. Alleen vragen wij op onze beurt nu, waarom er dan op eens ©eai ambte naar van 1000 noodig ls voor arbeid, die vroeger uit liefhebberij, als eere postje, door anderen voor 100 werd waargenomen. Van 't Kantongerecht EEN BRUTAALTJE Ean van de Haarlemsche dames, dio vroeger aan de Papentorenvest woonden, stond nu voor den kanton rechter. Ze had heel wat op haar ge weten ook al wilde ze daar niets van weten Op zekeren dag kocht ze paling van een jeugdig botboertja met wijde broek. Drie pond vogr twea kwartjes. Goedkoop dus 1 De juffrouw had de paling.... Geld O, kom dat vanmiddag maar halen. Zoo at de juffrouw paling..... Toen 's middags het mtboertje kwam om geld te halen, werd hij ontvangen met een regen aardappel schillen, d'o Marijtje van 't dakraam uit op hem liet vallen. 't Botboertje kreeg geen geld.... Marijtje kreeg echter een bekeu ring wegens straatschenderij en he den eischte de ambtenaar van het O. M. 15 gulden boete of vijf dagen hechtenis. Maar Marijtje had meer gedaan. Op dien dag heeft ze ook een buur vrouw van het dakraam Uit met wa ter gegooid. Daarvoor luidde de elsch6 galden boete of dris dagen hecht. Marijtje was erg brutaal. Ze ont kende alleys en dit in de bekende krachttermen, - Of 't haar zal baten OF DIE DRONKEN WAS, Een man stond terecht' wé£èiïs dronkenschap. ÏJezè beklaagde ont kende dronken geweest te zijn, maar het bewiis was sterk tegen hem, HG is een vreemd huis in de Rozenstraat binnen gegaan en lag daar spoedig te bed. De onthutste bewoonster haalde de politie, die den man dan oo"k uit het vreemde huis haalde. De bewoonster werd als getuige gehoord. Kantonrechter„Was die man dronken Dj getuige verklaarde van ja. De ambtenaar van het O. M. eisch te 6 gulden boete. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: C. K-, A. J. K. en L. K, te Haarlem, iemand tegen zijn uitdrukkelijk ver klaarden wil hinderlijk blijven vol gen, de uitspraak uitgesteld tot 21 October. T. de K., te Haarlem, in het veld wildstrikken vervoeren, 10 boete of 4 dagen hechtenis. W.H., te Haarlem en 8 anderen, verwekken van rumoer, 2 boete of 2 dagen hechtenis en 3 boete of 2 dagen hechtenis. J. de W., 4 maal en A. J. te Haar lem, 2 maal, loopen over verboden grond, respectievelijk 4 maal 3 boe te of 4 maal 2d.agen hechtenis en 2 maal 3 boete of 2 maal 2 dagen hech ten is, 3 boete of 1 dag hechtenis, en 2 boete of 1 dag hechtenis. J. R. v. d. B., te Haarlem, een ge wond© hond bezigen, 3 boete of 2 dagen hechtenis. I. de W,, te Haarlem, en 4 ande ren, onbevoegd over den spoorweg loopen, 3 boete of 1 dag hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis. J. P. D. en P. J. N., te Haarlem, op een éénpersoonsrijwiel een an der medevoeren, 1 boete of 1 dag hechtenis en 2 boete of 1 dag hech tenis. A. C. V., te Haarlem en 4 anderen, wateren buiten urinoirs, allen 1 boete of 1 dag hechtenis. J. H. S., te Amsterdam, H. L., te Alkmaar en K. T., te Terneuzen, in Zandvoort de Kerkstraat in verkeer den richting berijden, allen 2 boete of 1 dag hechtenis. J. A. de J., te Haarlem en 34 an doren, met een rijwiel rijden zonder licht, allen 1 boete of 1 dag hechte nis. H. F., te Haarlem, met een rijwiel rijden zonder bel, ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. H. v. d. L., te Sloten eh A. Z., te IJmulden, met een voertuig rijden zonder licht, beiden 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 78 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hechtenis, 5 da gen hechtenis, 5 boete of 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hech tenis, 8 boete of 2 dagen hechtenis en 2 boete of 2 dagen hechtenis. Sporen door de Meer. Voor den aanleg van den spoorweg door de Meer heeft de taxatie der gronden tusschen ringvaart en Haar lem thans plaats de aanbiedingen zijn ƒ4000 k 5000 per H.A., naar gelang van de omstandigheden de gewone prijs is ƒ2000. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Zaterdag a.s. zal alhier in de O. L. School gelegenheid zijn tot kosteloos inenten en her-inenten. BENNEBROEK. Door den heer Commissaris der Koningin zijn tot zetters der Rijks directe belastingen in deze gemeente benoemd de heeren G. Stam en M. E. Verschuur. De zoogenaamde bollenzoekers wa ren Maandagavond 'n deze gemeente weer druk aan het werk. Op het land van den heer Roozen werden er twèe ontdekt, die door de politie werden verwijderd. AERDENHOUT. Nu reeds de eerste jachten hebben plaats gehad In den omtrek, is het verrassend, om te zien hoeveel wild er dit Jaar aanwezig is, zoowel fa- santen als hazen, patrijsen en konij nen. Het belooft dan ook dit jaar wat de jacht betreft een jaar bij uitne mendheid te zijn, wat in hoofdzaak te danken is aan den mooien, drogen zomer, die wij dit jaar hebben gehad. IJMUIDEN. Het stoomschip Christian Horn te IJmuiden aangekomen, had aan boord drie vluchtelingen, die zich te Pernau aan boord verscholen heb ben. Bij aankomst te Zaandam zullen ze in handen van de politie gesteld worden. ZANDVOORT. Door Z. E. den Commissaris der Koningin in deze provincie zijn her benoemd tot lid van het college van zetters voor 's Rijks directe belastin gen alhier de heeren W. Groen en H. van Keeren. Gedurende het afgeloopen seizoen hebben in het badhuis voor minver mogenden 216 patiënten vertoefd. Door den kerkeraad is besloten voortaan de godsdienstoefeningen in. de Ned. Herv. Kerk een kwartier la ter te doen aanvangen ter wille va» de kerkbezoekers uit den Aerdenhout. Dezen winter zullen in Ons Huis weder 9 lezingen worden gehouden. De eerste zal plaats hebben op 5 No vember a.s. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren in den namiddag, met 53 tegen 28 stemmen verworpen het wetsontwerp, waarbij vier ton werd gevraagd als subsidie voor de ten toonstelling te Brussel in 1910, ten einde Nederland daar waardig te doen vertegenwoordigen. De bestrijders van het ontwerp wer den aangevoerd door den heer Plate, die, onder andere bezwaren, den na druk liet vallen op de ongunstige tijdsomstandigheden, die ons niet veroorloofden met tonnen gouds (voor de Koloniën zouden er twee ton bij komen) losjes om te springen, waar belastingverhoogiug voor de deur stond. Nu meende Minister Talma wel, dat men over de twee koloniale ton nen niet moest spreken, doch de heer Lieftinck merkte hiertegenover op, dat de Kamer, ais zij A gezegd had, zich gehouden zou achten ook B te zeggen. Wat hem betrof, hij zag er veel meer nut in om de twee ton voor de vertegenwoordiging van de Kolo niën op een wereld-tentoonstelling te geven, dan deze vier ton voor eeue deelneming der Nederlandsche in- dustrieelen, die er blijkbaar weinig voor voelden. Minister Talma *<ad dat erkend, doch zijn redeneering en d'e van do heeren Van Asch van Wyck én enkele anderen was, dat men. zelfs tn slech te tijden, voor zijn figuur tegenover de wereld en voor zijn fatsoen wat moest over hebben. De verdediging was intusschen niet geestdriftig en reeds kwam er van de rechterzijde een motie tot uitstel van behandeling, opdat men eerst eens zou kunnen vernemen, wat andere landen doen tot nu toe was dat weinig toen ook een amendement opdook, van den heer Van Idsinga, om de vier ton tot twee ton te ver minderen. Aangezien evenwel de Mi nister uitstel ontried en het amende ment beschouwde als tegen het voor stel gericht, verdwenen motie en amendement weder en gaf de Kamer de voorkeur aan verwerping zonder meer. Vóór hebben gestemd de heeren Patijn, IJzerman, Van Dedem, Dolk, Bos, Van Nispen (Nijmegen), Boo- gaerdt, v. d. Heuvel, De Geer, D.a Waal Malefijt, Bols'us, De Beaufort, Loeff, Laly, Ruys, Van Vuuren, Goe man Borgesius, Van Asch v. Wijck, Van Bylandt, Van Sty rum, De Boer, Beckers, Van Wychen, Ferf, Jansen (Den Haag), Treüb, De "Ram en de voorzitter. Tegen de heerenDrucker, Duy- maer van Twist, Van den Berch van Heemstede, Van Giju, Van der Zwaag, Van Deventer, Brummelkamp, Van Nispen (Rheden), dr. Nolens, Smit, Arts, Ketelaar, De Visser, Hubrecht, Van der Velde, Jansen (Maastricht), Van Vlijmen, Van der Mooien, Lim burg, Troelstra, Van Kol, Heldin gen, Schaper, Ter Laan, Marchant, Van VU et, Hugenholtz, Van Foreest, Jannink, Eland, v. d. Voort van Zijp, Van Wijnbergen, Schokking, Lief tinck, Nolting, Verhey, Regout, Van Iasinga, Van Veen, Plate en Roes- singh. Goedgekeurd werd vervolgens, ha een juridisch debat tusschen de hee ren Van Sty rum en Nelissen, minis ter van Justitie, een tractaat, uit vloeisel van de akte van Algeclras, houdende strafbepalingen tegen Ne derlandsche onderdanen, aan consu laire rechtsmacht onderworpen, dio

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1