HAARLEM'S DAGBLAD. Een Millioneirsdochter OM ONS HEEN No. 814. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Twee onderwijszaken aan de orde •in de vergadering van Woensdag middag. Een waarvan iedereen afwist, waarvoor de banken van de publieke tribune vol waren geloopen, waar over den heelen middag is beraad- Een andere^ waarover slechts een kleine mededeeling 's gedaan, die de meeste toehoorders nauwelijks heb- heu gehoord en waarover niemand een woord heeft gezegd Maar die toch de belangrijkste van di twee was. De eerste was de regeling van de onder w ij zer s-t r actem enten Er waren Én hoofdzaak twee stel sels. Het eene van B. en W., het an dere van de hoeren Kleijnenberg, Modoo, Rinkema, Levert, Schram en Middelkoop. Het verschil tusschen de twee systemen kwam hierop neer, dat B. en W. de plaatsvervangende hoofden in 't. bijzonder wilden be- voordeelen, de heeren Kleijnenberg c. s hun niet meer wilden geven dan 100 boven de andere onderwij zers met hoofdacte dat B. en W. 150 tegemoetkoming in de huishuur aau getrouwde onderwijzers van minstens 28 jaar wi'dcn toekennen en de hoeren Kleijnenberg c. s. maar f 50. Daartegenover wenschten de laatsten de max'ma voor de onder- wijzers met, zoowel als voor die zon der hoofdacte hooger te stellen, dan B. en W. De heeren Kleijnenberg c. s. stelden tijd, waarin elk jaar ons percentage van de inkomstenbelasting hooger wordt Had Dr. Kruseman niet ge lijk, toen hij waarschuwde voor al te hooge kosten De vermanende slem van den wet houder van financiën kon ook dit maal de leden niet van ongelijk overtuigen. Ze kwam bovendien niet ter rechter tijd, en ze was, ten slotte, niet sterk genoeg, om een ander waarschuwend geluid te overstem men. De zaak is namelijk, dat andere gemeenten in den lande betere voor waarden dan Haarlem aanbieden, zoodat het gevaar opkwam, dat de bosten van ons onderwijzerscorps naar elders zouden gaan sollicitee- ren. Die neiging was in den laatsten tijd al meermalen gebleken. Te Amsterdam is een begin-salaris van f 800, een maximum na 16 jaar van 1700 met huishuur, en een nieu we regeling is aanhangig. In Den Haag is het maximum na 15 jaar 1600, in Utrecht 1600 na 18 jaar, behalve belooning voor bij- acten, in Hilversum zelfs is het maximum na IC jaar f 1500. Dus gebood ook de wijsheid, om niet al te krenterig te wezen, want ,ei is geen geld voor" was de vaste term van eiken wethouder van finan- j ciën, van het oogenhlik af, dat de eerste functionaris \an deze soort ting te brengen voor eene nieuwe Rijks-Hoogere Burgerschool te Haar lem, noch zelfs voor verhooging van het subsidie. We weten het dan nu. En we staan er dus alléén voor. De gemeente MOET verbètering brengen in ons middelbaar onderwijs, kan den toe stand zoo niet laten voortduren. B. ea W. hebben dan ook reeds plannen in bewerking, waarbij een nieuwe school zal worden gesticht, eveneens een 5-jarige cursus, maar waarvan de twee hoogste klassen voor han delsonderwijs bestemd zullen zijn, zoodat ouders liun kinderen kunnen laten kiezen op hun 15de of lCde jaar, welke richting dezen wenschen In te slaan. Een paedagogisch voordeel, waar van de beteekenSs niet kan worden overschat. Maar een financieele last van be- teekenis. En een groot gevaar voor de leer lingen van buiten. Want wel wordt er een rijkssubsi die gegeven met het oog daarop, dat Haarlem ook hare scholen voor mid delbaar onderwijs voor de omwonen den openstelt, maar het aantal, dat daarvan gebruik maakt, is groot circa 110 op de II. B. S. voor jongens en ongeveer 25 op die voor meisjes, teiwijl het subsidie maar klein is, VRAAG: Wat zijn de kosten van een hypotheek op een gebouw van f 4000? ANTWOORD: 1 procent plus of 1/2 procent plus f 25, wanneer een ander het geld aanbrengt. VRAAG: Hier bestaat een fonds-de Haas. Wie is daarvan bewindvoerder en tot wien moet men zich wenden? ANTWOORD: Richt uw verzoek tot Heeren Directeuren van liet Fonds de Haas en bezorg uw brief Gedempte Oude Gracht 102. yoor Voor hen, die niet den rang van hoofdonderwijzer bezitten, f G00 als min*mum, verhoogd met f 75 voor iedere twee jaren diensttijd, tot een maximum van 900. B. en W. stelden hetzelfde mini mum voor, maar verhoogingen van f50, tot een maximum van f850. De heeren Kleijnenberg c. s. stelden voor Voor hen, die den rang van hoofd onderwijzer bezitten, f 700 als mini mum, 4 maal verhoogd met f 75 voor iedere twee jaar diensttijd er maal verhoogd met f 50 voor iedere volgende twee jaar, tot een maxL- mum van f 1300. B. en W. stelden hetzelfde mini mum voor, verhoogd met f 50 voor iedere 2 jaar diensttijd, tot een maxi mum van f 1200. Buiten het verschil van f 100 be reiken zij dus eerder f 1000 bij het systeem-Kleijnenberg, dan bij dat vari B. en W. Ik acht mij ontslagen van de taak, om de gevoerde discussies na te gaan, die kan men vinden in het Tweede Blad, maar twee merkwaar dige punten dienen toch te worden aangestipt Vooreerst dit, dat de hoo- gere tegemoetkoming voor huishuur van B. en W. werd aangenomon, tevens de betere salarieering volgens het voorstel-Kleijnenberg c. s., zoo dat de onderwijzers met hoofdacte hit maximum kunnen bereiken van f 1450, en vervolgens, dat de wethou der van onderwijs, Mr. Th'el, vóór de beste salarisregeling stemde. Terwijl zijn ambt gen oo ten zich hielden aan het voorstel van B. en W. Maar nog het meest merkwaardige was, dat de heer Sneltjes, zoo op zijn eentje, er een verhooging van f 200 van de maxima der hoofden door kreeg, die inderdaad wel een beetje waren voorhij gezien. Door dit alles kost de nieuwe sala risregeling meer. Meer dan B. en W. hadden voorgesteld, en veel meer, dan door het Rijk vergoed wordt. Was dat noodig? zal meri vragen. Kon dat niet anders En dat in een optrad. Twintig jaar geleden heb ik hot op ons Stadhuis hooren zeggen, toen we nog een belasting hadden van een paar procent op oen belas ting naar do vertering. Nu klinkt de klacht nog en over 20 jaar zal wie dan leeft ze nog weer hooren her halen. Zullen do onderwijzers nu tevreden zijn Wat zij gewenscht hadden, is zeker niet bereikt. Zij vroegen eenvoudig weg een minimum van f 700 voor ieder, met of zonder hoofdacte, aan allen 10 tweejaarlijksche verhoog'n- gen van f 100 en f 100 voor de hoofd acte. Dit merkwaardige standpunt, trouwens van hen bekend, waarbij het bezit van de hoofdacte als een soort van onbeduidende bijkomstig heid wordt beschouwd, heeft bij geen van de leden van den Raad steun gevonden. Hiervan afgezien hebben zij het meeste verkregen, wat er op dit oogenhlik te bereiken was. Ik vrees, dat zij er niet tevreden mee zullen zijn. De geschiedenis geeft geen aan leiding om te veronderstellen, dat de tevredenheid, die zij do jeugd moe ten voorhouden als ©en groote schat, inderdaad hun eigen deel geworden En vooral de onderwijzeressen zullen zich er over beklagen, dat haar nu onmogelijk is gemaakt, te trouwen en tegelijkertijd in de school te blijven. Slechts vier leden, de heeren Middelkoop, Spoor, Welsenaar en Levert, stemden tegen dit voor stel van B. en W.f en zelfs een voor stel van den heer Sneltjes, om de be paling niet toepasselijk te verklaren op de onderwijzeressen, die nu in dienst der gemeente zijn, kon de meerderheid niet halen. De Raad was onvermurwbaar. Was de meerderheid voor bekee ring vatbaar geweest, dan zou die anders wel voltrokken zijn. De heer Levert lieeft een betoog gehouden van zulke welsprekendheid, dat het niet anders kan of hij moet zich 'n het onderwerp hebben ingeleefd en inge dacht. Men kan betreuren, dat zoo veel schoone taal *s besteed aan een onderwerp, dat het ntet verdiende, zooveel is zeker, dat maar zelden in onze Raadszaal zulk een goed ge vormd pleidooi van zoo warme taal weerklinkt als deze verdediging van de gehuwde vrouw in de schooL Dit was dan het ééne onderwerp. Het andere was de korte mededeeling van B. en W., dat de Regeering niet bereid is, gelden op de staatsbegroo- niet meer dan f 7000. Het staat dus wel te vreezen, dat de logica der dingen ons gemeentebe stuur tot de ouders van die leerlin gen zal doen zeggen „Wij hadden uwe kinderen op onze scholen willen behouden, wij hebben daartoe steun gevraagd aan de Regeering, maar die is geweigerd. Voortaan kunnen wij dus uwe kinderen geen middel baar onderwijs meer geven Of het zou moeten zijn tegen een schoolgeld van honderden, van eecige malen het tegenwoordig be drag 1 Dan zal natuurlijk onmiddellijk het rijkssubsidie vervallen. Maar dat is al lang als een boon in den brouw ketel Heb ik niet gezegd, dat die korte mededeeling over net middelbaar on derwijs in haar gevolgen veel belang rijker wezen zal, dan de heele dis cussie over de tractementen der on derwijzers J. C. P. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. Geabonneerden Lebben Let voorrecht, vragen op verschillend gebied, ruits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Hontstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Waar zijn in ons land tuchtscholen voor meisjes gevestigd en waar gestichten voor gevallen ANTWOORD: Te Zeist is gevestigd de Tuchtschool voor meisjes. Dit is de eenige in ons land. Hierheen kunnen meisjes, op beklag der ouders, door de Rechtbank voor 1, 8, 6 maanden of een jaar, gezonden worden. In Groningen is een Doorgangshuis voor drie categorieën van meisjes, nl. voor gevallen meisjes, zij, die daar voor gevaar loopen en verwaarloosde meisjes. In Loenen is een doorgangs huis voor jongens en meisjes, waar zij echter slechts tijdelijk verblijven. De Vereen. „Onze Tuin" zendt hen daarheen, in afwachting tot voor hen in gezinnen plaatsing is gevonden. In Zetten is de stichting „Steen beek" voor gevallen meisjes. Een in richting op kleiner schaal is hier ter stede gevestigd in de Leidschestraat no. 60. VRAAG: Welken weg moet men vol gen, om in hooger beroep te komen van een beslissing der Rijksverzeke- rlngbank enz.? ANTWOORD: Wend u tot den voor zitter of den griffier van den Raad van Beroep, Spaarne 92 rood. VRAAG: Mijn dochter is, op aanra den van haar mevrouw wegens zie kelijke omstandigheid, drie maanden naar huis gekomen. Is mevrouw nu verplicht, haar volle loon en kost geld te geven en wat kan men daar voor rekenen? ANTWOORD: Verplicht is mevrouw daartoe niet. Maar wat is er afgespro ken, toen uw dochter op raad van mevrouw naar huis ging? Toen is er toch zeker omtrent deze dingen wel overlegd! VRAAG: Thans ben ik huurder van een huis van 2.75 per week en be taal daarvoor belasting. Wanneer ik nu in een huis ga wonen van f 3 per woek, verval ik dan in boogere be lasting? ANTWOORD: Ja. De huurwaarde is 13 hooger en hiervoor zult u onge veer f 1.80 belasting meer krijgen. Precies kunnen wij u dit niet zeg gen, daar wij niet weten hoeveel kin deren u heeft. De belasting over dit jaar blijft echter zooals u thans aangeslagen is, De aanslagen worden nl. berekend naar dan toestand op 15 Januari. CORRESPONDENTIE. Een abonné. Waarom noemt u uw naam niet? Nu kunnen wij uw stukje niet plaatsen, wat wij anders zeker gedaan zouden hebben. U be grijpt toch wel, dat wij van niet on- derteckende bijdragen geen gebruik maken I Vervolg Gemeenteraad De VOORZITTER deelt mede a. dat zijn gesteld in handen van B .eai W. om advies le. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Nederl gemeentewerklieden, om de aan don workman der gem eeniberediniging II. Warmerdam opgelegde Straf op te heffen on hem weer in zijn vroegeren werkkring to herstellen 2e. een verzoekschrift vam Mej. E. J. M. Visser, om haai* met ingang van 1 Februari 1909 eervol ontslag te verleemen als leerares aan de Meis jesschool voor M. O. "i. een verzoekschrift van F. Hoo- geveen, om het besluit tot onbewoon baarverklaring van het perceel aan de Lange Annas tra at No. 1 in te trek ken 4e. e>an verzoekschrift van R. J. Klaren om hem met Ingang van 1 December a. s. eervol ontslag te ver- leemian als ondarwijzor aan de Derde Burgerschool 5e. een nader schrijven van de Bin- nenlandsche ExpL Mij. van O nr. Goe. deren betreffende de ruiling van gronden aan d«n Schotarsimgel b. dat zijn ingekomen le. eeai voorstel van B. eoi W. inza ke den Museumbouw b. <De verslagen van de door de afd. van den Raad gehouden verga deringen inzake de ontwerp-begroo- ling voor 1909, alsmede het rapport van de Commissie van Bijstand in het beiheer der gemeente financiën be treffende die bcgrooting; 3e. een amendement van Mr. P. Tjeenk Willink op bet voorstel in za ke definitieve vaststelling van het beginpunt van de lijn Haarlem— Bloemendaal der E. N. E. T. Maat schappij (Te behandelen bij punt 6 van den o proepingsbr ief) 4e. de geloofsbrieven en verdere stukkan van de op 7 October j.I. be noemde leden van den RaadDr. J. Timmer en J. Schrouders 5e. een verzoekschrift van H. B. Goettsch te Utrecht, houdende aan- bevoLing voor de levering van Adolphs' brandkasten ter beveiliging van de schilderijen in het Stedelijk Museum (Te stellen in handen van B. enW. ter afdoening). 6e. een verzoekschrift van P. Giol, cm teruggave van betaald school-! geld voor zijn dochtertje, leerlinge der school voor meer uitgebreid la ger onderwijs (Te stallen in handen van B. en W. ter afdoening.) 7e. een schrijven van mej. A. T. Krom, houdende beriold, dat zij met ingang van 1 November a. s. ontslag neemt als lid der Commissie C tot wering van schoolverzuim 8e. een schrijven van mej. J. E. H. Boalhouwer, houdende bericht, dat zij met ingang van 1 Nov. a. s. ont slag neemt als lid der Commissi o C. tot wering van schoolverzuim 9e. een schrijven van B. en W. van Heemstede, ton geleide van het door den Raad dier gemeente genomen be- 6luit betreffende de overname van vaarten, wegen en gasbuizen c. dat op 22 September j.I. zijn op- genomen, de boeken en kas van 't Pen sioenfonds voor weduwen en weezen vam gemeente-ambtenaren d. dat door B. en W. eervol ontslag Is verleend aam C. Hak, voerman bij de gemeentereiniging e. dat door den Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Hol. land is benoemd Lot buitengewoon gemeeaite-veldwachter C. G. In 't Veld, bewaker van het Raadhuis en dat door hem als zoodanig eervol is ontslagen W. J. B. Woning, eervol ontslagen inspecteur-administrateur bij de politie dat door de Commissie van Bij stand in het beheer der gemeente bedrijven zijn benoemd le. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer dor gom. lichtfabrieken, waarvan de heer Dr. J. Nieuwehhuyzem Kruseman voor zitter Is, de heeren J. J. Sneltjes, C. G. Loomeijer Jr., J. F. Huiswit en J. L. E. I. Breda Kleynenborg; 2e. tot loden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gam. duin waterleiding, waarvan de heer Joh. de Breuk voorzitter is, de heeren J. J. Sneltjes, C. G. Loomeijer Jr. en A. van Ros sum 3e. tot leden der sub-commissie van bijstand in het beheer der gem. niging, waarvan de heer Joh. de Breuk voorzitter is, de heeren A. Rinkema, J. F. Huiswit on W. A. J. v. d. Kamp, en 4e. tot leden der sub-commissie van bijstand in bet beheer van het Open baar Slachthuis, waarvan de heer Dr. H. D. Kruseman voorzitter is, de hee ren A. Rinkema, H. v. d. Berg en A. v. Ross urn g. dat zijn Excellentie de Minister van Binnen'1. Zaken heeft bericht, dat, Zijne Excellentie mede mot het oog op don toestand van 's lands midde len. geen vrijheid heeft kunnen vin den, op het ontwerp van Hoofdstuk V dei* Staatsbegrooting voor 1909 gelden aan te vragen voor de stichting eener Rijles Hoogere Burgerschool in deze gemee'nte of voor vorho'oging van het Rijkssubsidie ten behoeve van de ge meentelijke Hoogere Burgerschool dat zijn ingekomen le. eon schrijven van Zijne Excel lentie dein Minister van Binnenl. Za ken, houdende goedkeuring vau het Raadsbesluit van 1 Sopt. j.I. No. 9, tot benoeming van een tijdelijk leer- aar aan het Gymnasium 2e. een schrijven van denzelfde, houdende goedkeuring van hot Raadsbesluit van 1 Sept.. J.I. No. 10, tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de H. B. S. 3e. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge- teide van het door hen goedgekeur de Raadsbesluit van 24 Sept. j.I. No. 11 tot overdracht van wegen aan de gemeente Heemstede. bouwkunde of tuinbouwkunde, m. o. wiskunde, natuurkunde, plant- en dierkunde, Ned. taal en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde. De plaatsvervangende hoofden ge nieten een jaarwedde van 1400, to verhoogen tot f 1500 na 10-jarlgen dienst, f 1C00 na 20-jarigen dieitst, of bij volbrachten 50-jangen leeftijd. Onderwijzers genieten 150 als vergoeding voor huishuur. Voorts hebbon B. en W. verschil lende nieuwe bepalingen opgenomen, o.a. Voor de toekenning van periodieke verhooging van jaarwedde wordt als eisch gesteld, dat blijken zijn gege ven van geschiktheid en dienstijver. In geval van ziekte zal ged uren- Punt 2. B. en W. hebben een nieuwe sala risregeling voor het onderwijzend persouee lingediend. Daarin wordt voorgesteld het salaris als Yolgt te bepalen. Voor hen, die niet den rang van hoofdonderwijzer bezitten, f 600 als minimum, verhoogd met 50 voor iedere twee dienstjaren, tot een maximum van 850. b. Voor hen, die den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 700 ais minimum, verhoogd met f 50 voor iedere twee dienstjaren, tot een maximum van 1200. Aan onderwijzers, die niet den rang van hoofdonderwijzer bezitten, wordt bij minstens 35-jarigen leeftijd, gepaard met minstens 10-jarigen diensttijd in de gemeente, eene ver hooging van f 100 toegekend, bij 45- jarigen leeftijd f 20Ö, en bij 60-jarI- gen leeftijd 300. Voor akten wordt gegevenf 50 voor akte L. O. handteekencn, 100 voor een of meer der volgende ak- ten 1. of m. o. vreemde talen, land de het 2e half jaar niet de h e 1 f t der jaarwedde worden genoten, maar da g e h e e 1 e jaarwedde, echter te ver minderen met wat wordt besteed voor de waarneming van den dienst tot hoogstens de helft der jaarwedde; De mogelijkheid zal bestaan om eeri onderwijzeres, die in bet huwelijk treedt, eervol te ontslaan. (Raadsstuk 241). Door dë heeren Kleynenborg, Mo doo, Rinkema, Levert, Schram en Middelkoop worden eenigc wijzigin gen voorgesteld. In artikel 2 wenschen de voorstel Iers te bepalen, dat de plaatsvervan gende hoofden als zoodanig slech'a f 100 boven de hun toegekende jaar wedde zullen genieten. Volgens het voorstel van deze raadsleden zullen de Onderwijzers ontvangen a. voor hen, die niet den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 600 als minim. 4 maai verhoogd met. f 75 v nr iedere twee jaren diensttijd tot eon maximum van f 900. b. voor hen, die den rang van hoofdonderwijzer bezitten, 700 als minimum, verhoogd met f 75 voor iedere twee jaren diensttijd en ver volgens zes maal verhoogd met 50 voor iedere volgende twee diens'i i ren, tot een maximum van 1300. De voorstellers willen da vergoe ding voor huishuur met f 15i> Vermin deren en brengen op het mnimum, door de wet bepaald 50). De voorstellers wenschen ook eene verhooging (j'100) voor de acte wis kunde I. o. te geven, terwijl zc tevens voorstellen, om als overgangsbepa ling in te lasschen, dat de onderwij zers, in deze gemeente werkzaam, die thans een vergoeding van 50 voor de acte gymnastiek ontvangen, deze zullen behouden. (Raadsstuk 323J. De afdeeling Haarlem van het Ncd. Onderw. Genootschap verzoekt art. 3 der nieuwe verordening als volgt to wijzigen a. Voor hen, die den rang vati hoofdonderwijzer niet bezitten 600 als minimum verhoogd met vier tweo jaarlijksche verhoogingen mot f 75 on daarna, na tw-- i jaren, oen verhoo ging van f 50 tot oen maximum van 950. b. Voor hen, die den rang van hoofdonderwijzer bezitten f 700 als minimum, verhoogd met vier twee jaarlijksche verhoogingen van f 75 en zes tweejaarlijksche van 50 tot een maximum van f 1300, do 60-jarige leeftijd worde veranderd in 55-jorigen leeftijd, de verhooging, wegens het bezit der acte Gymnastiek althans voor hen, die deze acte voor 1 Oct. 1908 verwierven, blijve bestaan. De afdeeling van den Bond van Nedcvlandsche Onderwijzers verzoekt den Raad de volgeude wijzigingen aan te brengen Het minimum worde bepaald op /TOO. Aan allen lien tweejaarlijksche verhoogingen van 100. Aan het bezit der hoofdakte worde f 100 verbonden. (Raadsstuk 128). De heer W. Kloeke en 16 andere hoofden van scholen verzoeken den Raad de ontworpen salaris-verorde ning zoo te wijzigen, dat de eindcij fers voor hoofdonderwijzers van /2000 en 1800 worden gebracht op 2200 an 2000. (Raadsstuk 322). R. v. Waard, T. Messchaert en D. Inklaar, onderwijzers aan do School voor M. U. L. O. en de opleidings school voor jongens, verzoeken aar onderwijzers die een vreemde taal moeten onderwijzen, een toelage van 200 per jaar toe te kenden als ze iu het bezit zijn van de acte M. O. (Raadsstuk 324). FEUILLETON Naar liet Engelsch, door Arthur W. Marcliraont. 881 Zij ging uit haar bed, streek ver scheidene lucifers af, om haar kaars aan te steken, vond wat noodig was, en gaf bet aan het meisje. Arm schaap. Dat zal je helpen. Neem het maar mee en geef het mij morgen weer terug. En weer hevig gapend, zond zij het meisje weg. Toen zette zij haar werk voort. Wel een paar uur bleef zij aan het werk, ^otdat zij voldaan was en overtuigd, dat het bedrog niet zou worden opge merkt voor het couvert werd ge opend en de onbeschreven stukken papier gevonden. liet weer in den schuilhoek to leg gen was gemakkelijk en veilig en wel kwam zij weer op haar kamertje terug. Zij schreef een brief aan mijn heer Casement, vertelde hem wat de napieren waren en vroeg hem, ze te houden toon kroop zij in bed om nog oen paar uur te slapen, met het ge lukkige bewustzijn, dat zij haar tijd we! besteed had. Vroeger dan gewoonlijk uit haar bed en lang voor dat ieder ander op was, haalde Olive den volgenden morgen een couvert uit de bibliotheek, deed den brief in de bus, die even buiten de poort van het landgoed stond, en was weer aan haar gewone dagtaak, zonder de minste achter docht gewekt te hebben. Maar zij had alles nog maar juist bijtijds gedaan. Ongeveer tien minu ten na haar terugkeer was zij bezig een mat uit te kloppen bij de achter deur, toen zij, zich omdraaiend, op merkte, dat er een man naar haar stond le kijken, dien zij nooit eerder gezien had. Hij was beneden gekomen zonder dat zij hem gehoord bad en een blik op zijn gelaat overtuigde haar, dat hij juist een individu was om onhoor baar overal rond te siuipen. Je schijnt er nogal groote moeite me; te hebben om het stof uit die mat to krijgen, zei hijen zij herkende de stem als van hem, die den vorigen avond den bottelter vergezeld had op zijn ronde. - Zeker, er zijn >reemde voeten op geweest sinds den vorigen keer, en groote ook. gaf zij met een ondou- gouden blik op zjjn voeten ten ant woord. Hij lachte. Dat geeft mij het recht om te helpen, zei bij, blijkbaar verlang* zich aangenaam te maken. Kom, geef mij een hand. Ik zou je zoo graag helpen. Och, loop heen met je drukte, en kijk niet zoo naar me, of ik zal nooit mijr. werk af krijgen. Nou, wat wil ja nou doen riep zij uit, hem voor bij loopend, terwijl zij hem met haar ellebogen afweerde, toen hij haar trachtte te^en te houden. Toen ik den vorigen keer hier was, was je er nog niet. Ik zou je niet vergeten hebben, zei hij, haar toelon kend. Hij had een scherp geteekend, sluw gelaat, met lange, uitgestreken trek ken en listige, valsche oogen. Hoe heet je Ik heet Dawleigh, en ben de vertrouweling van mijnh. Merridew. Dawleigh, wat een naam Nou, hoor, Dawleigh, je moet hier in het vervolg niet meer zoo rondsluipen en meisjes van haar werk houden. Ik ben immers Mollie, het tweede meis je Ik heb gisterenavond al van je geboord, antwoordde hij lachend. Dat heeft mij zoo vroeg uit bed ge haald. Hij bedoelde dat als een compli ment en liet het vergezeld gaan van een knipoogje. Maar die poging mis lukte vrijwel. Olive was bezig den kop in te schen ken. dien de keukenmeid graag klaar vond staan, als zij beneden kwam, ea hield even met den ketel in de hand op, om hem een woedenden blik toe te werpen. Wel, als dat dan je werk is om ta peuzen hoe een meisje haai- werk doet, dan kun je zeggen, dat ik het fornuis heb aangemaakt en opge knapt, afgowasschen wat vuil was blijven staan, de matten geklopt en thee voor de keukenmeid gezet heb, ei nu ben ik van plan de keuken uit te vegen en alle rommel, die er op 't oogenblik in is. op te ruimen, jou er bij inbegrepen I Zij ratelde dit achter elkaar voort, en nam een langen stoffer op, waar mee zij naar hem toekwam, als wilde zij met zijn voeten beginnen. Maar hij hod den opgeruimder) blik in haar oogen opgemerkt en be woog zich niet van zijn plaats. Je kent do straf, lachte hij veel- beteekenend. Als je mij daarmee aan raakt, zal ik Je kussen, zoo zeker als je naam „mooie Mollie" is. Ik zou je de oogen uitkrabben, als je dat probeerde, en zij hield den bezem dreigend, maar lachend, In de hoogte. Dat is een uitdaging, riep hij, en greep den bezem. Zij liet hem dien houden en liep cocxuet weg, terwijl zij do tpfei tus schen hen in schoof. Kom, ga nu heen met je non sens en laat een rneusch met rust. Houd je manieren en kussen Yoor je Londensche meisjes. Ik heb geen meisje, Mollie, niet in Londen, noch ergens anders, ver klaarde hij plotseling ernstig. Ik zweer je, dat het zoo is. Olive knipoogde wereldwijs. O ja, dat soort beweringen heb ik al dikwijls gehoord 6n van jon gens, die er veel minder knap uitza gen dan jij. De ieelijkste man Yoelt zich nog gevleid als hij een complimentje krijgt over zijn knap uiterlijk, en Dawleigh maakte geen uitzondering. H:j zette den bezem neer en trok zijn das recht met een air van groote zelf voldoening. O, natuurlijk, wat dat betreft, in Londen heeft men de meisjes maar voor 't grijpen, maar ik houd niet van dat soort. Ik houd van levendige meisjes, van meisjes met spirit, zoo als zQoals Iersche meesjes. -- O, jawel, mijnheer Dawleigh, je hebt in dat Londen bij al die meisjes heel goed vleien geleerd. Op dat oogenblik kwam de keuken meid de keuken binnen. O, Kate, luister $ens; Ik ben blij dat ik je zie. hier is de bediende van mijnheer Merridew, aie mij het hof rimakt ep mij hindert door allerlei dingen te zeggen, totdat ik niet meer weet of mijn hoofd dan wel mijn hie len boven op mijn lichaam staan. Be keukenmeid bezat een heel slecht humeur en juist dezen morgen scheen» dit haar parten to spelen spoedig joeg zij den knecht de keuken uit. Maar het incident bracht Olive tot nadenken. Het was zeker, dat, als zij Dawleigh tot haar \riend kon maken, zij allerlei dingen over zijn meester te weten zou kunnen komen. Dien geheelen dag en den volgen den moedigde zij hem met woord en bilik aan en da mi-ji cl eed zijn uiterste best haar zooveel mogelijk tegen te komen terwijl hij zich vlei de. dat zijn Londensche maniereu een diepen indruk cp haar maakten. Intusschen was zij lederen avond op liaar postmaar zonder resultaat. Merridew en zijn moeder bleven op gespannen voot. Hij bracht do dagen in zijn auto door en 's avonds alleen op zijn kamers. Dawleigh dwaalde steeds om en in het huis rond, op het onverwachts ta vocrschiju komende, altijd om Olive' te zoeken, en 's avvnds liep hij naar de kamers van zijn meester on weer terugzoodat zij bang was, dat hij haar zou ontdekken. Meer dan eens wist zij ptaar met moeite te ontsnap pen alleen haar bekendheid met het hui9 stelde haar in staat hem te ont- (popen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5