begrepen is, bedraagt ruim" 50.000. Van deze ruim 50.000 worden er 17.500 ingelijfd. Het aandeel, dat tedere provincie en elke gemeente tot het samenbrengen van dit 17.500-tal (de jaarlijksche lichting) bijdraagt, wordt jaarlijks vastgesteld. Voor zoo ver oois bekend is, heeft dit tot beden voor 1909 niet plaats gehad. VRAAG. Ik heb vijf zoons, waar van twee vrijwillig in dienst zijn. Nu heeft de derde er in geloot. Heeft deze nu nog reden van vrijstelling, of moet hij ook dienen ANTWOORD. Als de eerste een tweede zoon vrijwillig in dienst zijn, dan zijn de derde en vierde vrij en is No. 5 weer dienstplichtig. Benoemd. Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, te Aerdenhout is benoemd tot secretaris van den raad van beheer van Labou- chère Oyens en Co's Bank te Amster dam. Voor het Lighalfonds. Na een lange rustkuur kan de we- kelijksche vermelding van giften voor bovengenoemd fonds op eene zeer aangename wijze weder begonnen worden. Moge het goede voorbeeld vele na volgers vinden 1 In de afgeloopen week van 11 tot 17 dezer werd den heer Th. Limperg, Gedempte Oude Gracht 63, adminis trateur van het Lighalfonds, een rijksdaalder ter hand gesteld door eene dame, die onbekend wenschte te blijven. Het Lighalfonds-bestuur betuigt die weldoenster zijn hartelijken dank. Waar de Bakenesse rgracht al "niet goed voor is. Men schrijft ons Zondagmiddag een zeer armzalige poes in een keldergat. Veel toeschouwers. Poes wandelt een uur later langs den walkant, daarna de brug over langs den anderen kant. Keert terug en gaat zitten achter een boom. Veel kinderen en groot.e menschen. Er komt een dikke vrouw aan met eeu stuk zak, waarin een bloempot of zoo iets. Poes wordt er in gedaan en plomp. „In de Majem I" riepen de jongens. Poes, heel spoedig uit den zak, zwemt In de gracht. Komt een zeer bleekzuchtige agent, kiikt er naar en vertrekt weder. Daarna poes verdronken. Menschen en kinderen af. Uit de Omstreken BEVERWIJK. Geref. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Ha- zerswoude, door ds. F. Kramer, te Beverwijk. ZANDVOORT. De heer W. H. B. Briedé te Zand- voort heeft zich voor enkele dagen schrifteliik en later persoonlijk ge wend tot den directeur-generaal der poster hen en tele graph ie, met het verzoek, zoo u. tk den dienst van het posh en telegraafkantoor te Zand- vnnrt in dier voeae te wijzigen, dat althans het telephoonverkeer dea avonds niet meer reeds om 7 uur zou sluiten. /Adressant -ontving reeds tijdens zijn bezoek bij den directeur-generaal van dezen de mededeeling, dat aan zijn verzoek zou worden voldaan en dat reeds met ingang van dienzelfden dag (lö October) bet postkantoor te zend vóórt voor locaal en interlocaal telephoonverkeer tut 8 uur 30 spoor- zal geopend blijven. üinnefiland HOFBERICHTEN. De Koningin ontving Maandag op het Loo ter conferentie den minister van binnenlandsche zaken, mr. Th. Heemskerk. H. M. de Koningin-Moeder, verge- .1 van baronesse Van lttersum en jbr. De Ranitz, woonde Zondagmor gen de godsdienstoefening hij in de Hervormde kerk 'e Soest, onder ge- boor van ds. D. P. Brans DE ARNHEMSCHE BANK- VEREENIGING. De philanthropische instellingen, betrokken bij het faillissement der Arnhem scha Bankvereeniging Plies- ter en Co., krijgen hun vorderingen ten volle uitbetaald door toedoen van een der commissarissen, die de vor deringen dier instellingen overnam en het uitgekeerde bedrag tot 100 pet. aanvulde. (Hbld.) DE UITSLUITING TE GOIRLE. De Tilburgsche oorrespondent van 't Hbld. schrijft: De toestand te Goirle begint ©enigs zins kritiek te worden. De uitgesloten arbeiders, verbitterd door de vastbe raden houding der patroons, die aan geen toegeven denken, beginnen al lerlei schenderijen te plegen, die weer zin wekken. In hoofdzaak zijn het de fabriek der firma Van Puyen- broek en de woningen dei' firmanten, die steeds het voorwerp zijn van dei' werklieden baldadigheid. Werden voor eenige dagen in de woning van den heer C. van P. de rul ten stuk gegooid, thans heeft men wederom de hoofddeur der fabriek op schandelijke wijze bevuild. Ook de werkwilligen hebben veel van de uitgestotenen te lijden en ln de plaats waar zij hun smadelijke aan randingen plegen, zijn zij niet kies keurig. Zondag werd een meisje ge durende den dienst ln de R. K. kerk op lafhartige wijze mishandeld. On bewust van den kuil dien zij zichzelf daardoor graven, schrikken sommige Goirlenaren ear zelfs niet voor terug de aanwezige politiemacht ie hinde ren door met steenen te werpen, Wat in deze door da leiders der or ganisatie geschiedt, weten wij niet met zekerheid. Evenwei schijnt het ons hun plicht hier krachtig op te tre den tegen de kwaadwilligen die slechts schade aan de zaak der arbei ders kunnen berokkenen, buiten be schouwing gelaten wie der beide par tijen het recht aan haar kant heeft. ANTI-SUIKER ACCIJNSBOND. Als bestuursleden zijn prof. Pekel haring en dr. Gneshoff herkozen. Be sloten Is op geregelde tijden te doen verschijnen een vliegend blaadje, waarin alles wordt opgenomen op suikeraccijnsverlaging betrekking hebbend. In de commissie van redac tie werden benoemd de heeren dr. Gneshoff, v. Loockenen Campagne en J. W. Sanders, secretaris van den bond. BOND VAN NEDERL. GEMEENTE WERKLIEDEN. Onder voorzitterschap van den heer P. Schoonderwoerd, van Rotterdam, werd Maandag te Amsterdam de elf de algemeene vergadering geopend van den Bond van Nederlandsche Ge meente-werklieden. Vertegenwoordigd waren 25 af dee lingen, uitbrengende 117 stemmen. Ingediend, werd een motie van af keuring in zake het ontslag der 3 Amsterdamsche gemeente-ambtena ren. De secretaris, de heer N. van Hinte, zei, dat het congres, samenkomende in de stad der reactie* een uitspraak over het ontslag niet kan achterwege laten. „B. en W. van Amsterdam kun nen wij niet langer vertrouwen; de Raad van Amsterdam riep alleen: stemmenI stemmen! Zoo'n haast was er, om de ambtenaren er uit te trap pen." Spx. stelde de volgende motie voor: Het C cm gres enz., kennis genomen hebbende van het ontslag der drie ambtenaren te Am sterdam, spreekt zijn verontwaardiging, uit over dit zeer ongemotiveerd optreden van het Amsterdamsche gemeen tebe- stuur. ziet daarin een aanranding van de vrijheid van het woord en eeu reac tionairen aanslag op de organisatie, en roept de Nederlandsche gemeen tewerklieden op zich hiertegen krach tig te weer te stellen, door zich te organiseeren in den Bond van Neder landsche Gemeentewerklieden. Met applaus werd deze motie aan genomen. Het jaarverslag constateert, dat 't er met den hond over 't algemeen ge nomen goed voorstaat. Het winstcij fer aan nieuwe leden overtreft verre het verlies. Die vooruitgang is te dan ken aan Amsterdam. Daar werden 1400 leden gewonnen, in Den Haag 200. Het ledental bedroeg 31 Dec. 1906 3480; einde Dec. 1907 4710. De bond bleef aangesloten bij liet N. V. V. en bij het Ned. Comité voor algemeen kiesrecht. Afdeelingen bestaan thans in Am sterdam, Assen, Alkmaar, Amers foort, Arnhem, Breda, Delft, Dord recht; Den Haag, Groningen, Haar lem, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Schiedam, Sneek, Utrecht, Wormerveer, Win schoten, Zaandam, Zeist, Zutphen, en Zwolle. Uit het verslag van den penning meester, den heer F. A. Lindemans, bleek, dat de bondskas in 1907 ont ving f 9025.78, w. o. 8246.04 aan con tributies. Uitgegeven werd 9857.20. Het nadeellg saldo bedraagt f 831.42. „De Gemeentewerkman" leverde 'n saldo op van 508.59. De weerstandskas had 1 Januari 1908 te beschikken over 586.05. LEVENSGEVAARLIJKE VERWONDING. Öp de kermis te Delfzijl is de ar beider Hendriks door Wolter G., uH; Middelstum, levensgevaarlijk meteen mes gestoken. De dader ls in hechte nis ONGELUKKEN. Zondagmiddag waren op een zolder van een pand aan den Goudschenrïj- weg te Rotterdam eenige kinderen aan het spelen. Een 7-jarig meisje speelde rond een paal en liep daarbij met de volle borst in een schoenmakersmes, dat een 12-jarige jongen 'ln de hand hield, met het gevolg, dat de rechterlong doorboord werd. Het kind werd door een buurvrouw naar het ziekenhuis gebracht, waar het bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Zaterdagnacht in de Maashaven te Rotterdam drijvende gevonden het lijk van een onbekend man. Op hem werden bevonden papieren, waarin den naam G. Wagner, stoker van het Duiische schip „Oehringen", voor kwam. Het lijk 's naar Crooswijk gebracht. Zaterdagavond ls te Maastricht de wed. H., oud 80 Jaar, van de trap harer woning gevallen e<n aan de ge volgen van dien val overleden. Toen de landbouwer v. G. uit Wes tenholte zich met het karretje, waar achter nog een kar met varkens, naar Zwolle wilde begeven, en nabij de fabriek der firma Eindhoven een wa gen met kalveren wilde passeeren, schrikte het paard plotseling voor een dezer dieren en sprong op zij. Holder debolder gingen beide voertuigen bij den dijk neer. Vrouw v. G., die bij haar man op het karretje zat, kwam met het hoofd tegen een boéta te recht, gelukkig zonder zich «matig te bezeeren; V. G. bezeerde 't been. Het zoontje van v. G. kwam er ongedeerd af, doch de arbeider D. kreeg de>n bak der varkenskar op den. voet, waardoor dit lichaamsdeel nog al gekneusd werd. Het paard en de var kens be zeierden zich niet, de boterton nen raakten even te water, doch ook dit liep vrij goed af, maar het kar retje was nog al beschadigd. Door ve le behulpzame handen was een en ander weer spoedig in orde gebracht en kon men verder gaan. BRANDEN. Zondagnacht heeft te Huizen (N.- H.) op twee plaatsen brand gewoed. In een schuur, waarin eeu dorschma- chine was geborgen, werd het vuur spoedig gebluscht, doch de zandsteen- fabriek, schilders- en timmermans werkplaats van den architect W. Kooi is geheel afgebrand. Maandagmorgen ontstond ten hui ze van den hoer H. Frieling, Alexan- darstraat 13 te Arnhem, een binnen brand, veroorzaakt door kinderen die met lucifers in de slaapkamer speel den. Op het schreeuwen der kinderen snelden de buren toe, di° hen in vei ligheid brachten en den brand bluseh- ten. Verzekering dekt de schade. Te Heiligerlee brandde de dubbele behuizing van den heer G. Kampei- af. Zij werd bewoond door de gezin nen van J. Zuurling en E. Smid. Niets werd gered. Verzekering dekt de scha de. Zondagmiddag brandde bij den landbouwer Ferderiks in do Weerd nabij Doesburg een schuur met drie hooibergen af. Het woonhuis bleef gespaard. Oorzaak onbekend. ONDANKS IS 's WERELDS LOON. Bij het Leger des Heils op de Breed straat te Utrecht, vertoefde, dezer da gen een zwerveling, die daar liefde rijk onderdak had gevonden. Zater dagmorgen deelde de man mede, de volgende week te willen vertrekken, maai- niet bereid to zijn, om geduren de dien tijd eenigerlei werk in de toevlucht to verrichten. De dienst doende Leger-officier gaf h.arop ten antwoord, dat hij dan maar dadel!)* moest heengaan; de man werd toen zóó woedend op den officier, dat hij een pot niet kokende bieten van het vuur nam en die den chef in het ge zicht slingerde. De dader werd aan de politie over geleverd en naar het hoofdbureau ge bracht. De Leger-officier wenschte evenwel geen vervolging. MOORD. Men seint uit Tiel De 20-jarige Van H. ïs gearresteerd. Hij bekende de moordenaar te zijn van Gerr'tsen te Leeuwen PARLEMENTAIR STIJL BLOEMPJE. Uit de Handelingen van 16 October j.l. „Afgescheiden van een lonkje naar den kant van de protectie, dat ik voor het oogenhl'ik uitschakel, hoorden wij van de ministerstafel al leen", enz. INBRAKEN. Na eenige dagen rust genomen te hebben hebben de Rotterdamsche" in brekers bun werk weder hervat. Zij brachten Zaterdagnacht een bezoek aan het kantoor van de graanfactors- fri-ma C. J. Rupke Co., aan de Zalmhaven 18. Zij hebben daar twee gaten in de brandkast geboord, doch schijnen toen, doordat de staalboor afbrak, waarvan het stuk is terugge vonden, hun werk gestaakt te hebben zonder in hun pogen geslaagd te zijn de brandkast te openen. loen hebben zij den lessenaar open gebroken, waarin zij 30 vonden. Door de politie zijn twee verdachte personen aangehouden. Zaterdagnacht werd te Rotterdam ook ingebroken in de Groote Kerk. De dieven verschaften zich toegang door een tuimelraam en kwamen zoo in een gang, welke leidde naar de predikantehkamer. Zij hebben deze echter niet kunnen openen en zijn onverrichterzake weer heengegaan. („Tel.") EEN SCHIETPARTIJ. Bij een burentwist ln een pand aan de Korenaarstraat te Delfshaven, riep Zondagavond een vrouw de hulp j.o van haar huurlieden, den stuur man B. G. en diens broeder, den ma troos J. G. Beiden gaven daaraan ge hoor en grepen den stuurman B. aan, om hem ter verantwoording te roepen. Deze echter, op tegenweer bedacht, loste een aantal revolverschot o, waardoor de gebroeders G door ko gels in het hoofd en in de borst wer den getroffen, terwijl zijn eigen vrouw ook nog een schot door haar hand kreeg. Alle drie werden naar het zieken huis gebracht. UITBREIDINGSPLAN 's-GRAVEN- HAGE. Naar de „N. Ct." uit goede bron verneemt, ls het uitbreidingsplan van Berlage voor 's-Gravenhage gereed. Het afwerken der toeken ingen zal nog ongeveer zes weken tijd vorderen, zoodat het plan begin December bij het gemeentebestuur kaïn worden In gediend. NIEUWE HOTELHOUDERS- BOND. Een twintigtal groote hotelhouders uit ons land roepon hun collega's op tot een vergadering, te houden op 25 October, in het „Hótel des Indes", te Den Haag, om een nieuwen hotel- houdersbond te vormen, waaruit de restaurateurs, koffiehuis- en sode- teithoudera geweerd worden. De bond &vl dus uitsluitend bestaan uit flinke hotelhouders, In den' bestaanden bond zijn allen vereenigd, waardoor de belangen der hotelhouders, in den laatsten tijd zoo speciaal ontwikkeld, niet behoorlijk behartigd worden. De bedoeling der oprichters is, een reclameboekje uit te geven, als dat van den Zwitserschen bond, met op gave van elk hotel, het aantal bed- dsn en de contributie. PERSONEEL N. Z. A. S. M. Naar wij vernemen, heeft de Minis ter van Binnenlandsche Zaken thans officieel aan den rechtskundigen ad viseur van den Bond van N. Z. A. S. M.-personeel, mr. 3. de Vries, wet houder van Amsterdam, medege deeld, dat de Engelsche Regeering niet bereid is aan het uit Zuid-Afrika verdreven spoorwegpersoneel eene schadevergoeding voor het verlies van hunne betrekking uit te keeren. De hoop, dat zij als onderdanen van een bevriende mogendheid» in dienst van een Nederlandsche maat schappij, wegens het ontzetten uit hun ambt en hunne verbanning naar Holland, bij de a.s. overname van de bezittingen der Maatschappij door de Engelsche Regeering nog eenige gel delijke vergoeding ^ouirin werK,rij gen, is dus niet verwezenlijkt, In -verband hiermede zal binnen kort tot liquidatie van den Bond wor den overgegaan. INBRAAK MET BRANDSTICHTING. Zaterdagavond te 7 uur veriiei de heer J. Barbar, Waterloupiein 13 oe Amsterdam, met zijn huisgezin de woning om feest in den familiekring zijns schoonvaders te vieren. Tegen 19 uur werd hij door een zijner buren gewaarschuwd, dat de deur zijner woning openstond en uit de achter kamers rook naar buiten sloeg. De heer B. haastte zich huiswaarts en aldaar nleek hem dat in de achterka mer iets smeulde. Gelukkig wist hij het vuurtje met eenige emmers wa ter spoedig te blusschen. Het licht echter Ln de kamer opstekende, be merkte hij tot zijn ontsteltenis, dr- go linnenkast opengebroken en het zich daarin bevindende goed op den grond verspreid lag, terwijl het beddegoed was opengesneden en de veeren even eens hier en daar op den grond ia- gen. Onmiddellijk 'waarschuwde dc neer 3. de politic, die eer. nauwkeu rig onderzoek mstelao. Dit onderzoek wees uit dat hier een inbraak was ge schied. Uit een broek van den heer B. was 13 ontvreemd en hoewel de dieven niets meer van hun gading vonden, schijnen zij de sporen var hun aanwezigheid te hebben willen doen verdwijnen. Immers al het over den grond verspreide linnengoed was rijkelijk met benzine en petro leum gedrenkt, terwijl een nachtpitje verdwenen was, waaruit men op maakt, dat de daders den inhoud daarvan ook voor hun misdadig doel hebben gebezigd. Door de opmerk zaamheid van den beer Turfkruyer, den bovenbuurman van den heer B., zijn ernstiger -onheilen voorkomen. Brandlucht bemerkende, stelde hij onmiddellijk zijn buurman daarvan in kennis. RELLETJES GESTAAKT. De relletjes te Bergambacht schij nen .weder te zijn afgeloopen. De jongste dagen was alles rustig. Het detachement infanterie keert in den loop dezer week naar Gouda terug. EVENREDIGE VERTEGENWOOR DIGING. De vrijzinnige, anti-revolutionnaixe en R. K. kiesvereenigingen in Hen- naerderadeel hebben besloten, bij de volgende twee periodieke gemeente raadsverkiezing tot de volgende even redige vertegenwoordiging te geraken 4 Chr.-Historischen, 3 anti-revoluti- onaiairen, 1 Katholiek en 3 vrijzinni gen. Aan de Chr. Hist, kiesvereeni- ging is om medewerking verzocht. WIJZIGING MILITIEWET. Volgens den Kanieroverzichtschrij- ver van het „Hbld.", is er veel kans, dat de Mitotiewet voorloopig niet in behandteliing komt. EEN MOEDIG MAN. De schipper van de visohsloep K. W. 42, die op de Taxelsche kust is g.e- lÊlbr'amid, heeft tijdiens die stranding een koen stukje uitgehaald. De sloep, die buiten boord was, ge raakte van de vanglijn los. Onmiddel lijk sprong de schipper geheel ge kleed, met nog de klompen aan, over boord, om zoo mogelijk de sloep te ■grijpen. Hun, naar hij meemdet, eendg ■redmiddel mocht niet verloren gaan. Driemaal greep hij naar het loshan gend eind touw, doch ook telkens greep hij mis. Door den sterken stroom dreef do sloep snel weg. Toen hij zag, dat het onmogelijk was de siloep te grijpen, zwom hij naar boord terug, doch moest tegen, den stroom inzwemmen. Na groote inspanning gelukte hem dit in zooverre, dat mien hem een redddngsgordel k<xn toewerpen. Door het onklaar geraken van de lijn tot tweeanaal toe, was hij eerst de derde maal in staat den gordel te grijpen waarna hij met veel moeute aan boord werd getrokken. Hij had de klompen nog aan de voeten. Naar de schipper zelf verklaarde, had hij da klompen niet van de voe ten kunnen krijgen en toen hij zich vermoeid gevoelde, dacht hij, op den rug liggend, uit te rusten, maar door dien het goed loodzwaar was, kon hij zich op don rug niet drijvende hou den-. Dit alles gebeurde middernacht en het mag een geluk heeten, dat de man «r het leven niet bij heeft inge* schoten. De sloep werd later op den Vlie- hors gevonden en te Codksdorp aan gebracht. NIEUWE POSTZEGELTYPEN. In do vergadering van stemhebben de leden der Mij. ,,Arti et Arnicitiae" zal eerstdaags een voorstel gedaan worden tot het houden eener belang wekkende prijsvraag, nl. het ontwor pen van nieuwe Nedarlandsclio post- aoged,typen. Tevens zal het bestuur gevraagd warden den minister uit te noodigen do teekeningen voor eventueel nieuw te maken postzegels niet meer langs mochanisdhen weg te doen reprodu- ceeren, doch ze door een bekwamen kunstgraveur te-doen gravoeren. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te den Amdel ds. T. E(p- pcuiis te Koirtezwaag; te Nieuw koop (toez.) de heer J. Voarsiteiegh, oand. to Zeist Bedankt voor heit beroep te Stap horst (O.) door ds. J. G. Dekking te Moester. GEREF. KERKEN. Bedankt voor hot beroep te Wor- kum door da G. Bax te Holten (O.). INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst o niet geplast.-»);, ivorril, de konio den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoeken wij u, onder staande in uw blad te willen plaat sen. in uw blad van 6 October kwam onder ds rubriek „Gemengd Nieuws" het bericht voor, dat baldadige jon gens in Tiel den bodem van een fust vitriool hadden ingedrukt, welk fust bestemd was voor de aldaar geves tigde azijnfabriek. Teneinde 't publiek niet in den waan gebracht wedt, dat heeren azijn-, fabrikanten vitriool voor huil fabri kaat bezigen, diene volgende verkla ring. Azijn kan alleen gemaakt worden van alcoholhoudende vloeistoffen, welke vermengd worden met gegist vruchtennat, b.v. van rozijnen, da^ dei. appels etc. liet bewuste fust vitrio';' was dan ook niet bestemd vooi ee~» azijnfabriek, doch voor de chemische fabriek aldaar, welke fa briek azijnzuur vervaardigt, waartoe azijnzure kalk en vitriool wordt ge bezigd. Niet alleen heeft dit chemisch product, hetwelk on de1" den bedrieg lijken naam van azlin-essence in den handel werd:, gebracht, niets met zuiver gegaste azijn gemeen, doch is hei gebruik voor consumptie zelfs hoogst gevaarlijk en nadeellg. In het belang der gezondheid ver diende het aanbeveling, dat het op chemische wijze verkregen zure vocht alleen voor industrieel'? doeleinden gebruikt mag worden, doch verbo den wordt voor huiselijk gebruik. U dankend voor de verleende plaats ruimte, verblijven wij, Hoogachtend, J. A. HAAS EN ZOON, Rozij n wijnazijnf abrik anten, Haarlem. Sport es Weastrijdee VOETBAL. Voor de 2e klasse B. werden Zon dag nog gespeeld: Te 's-Gravenhage: D. V. V.Allen Weerbaar, 34. Te Utrecht: U. V. V.Achilles, 4—2. Ie KLASSE RESERVE: Te 's-Gravenhage: Quick II—H. B. S. II, 3-2. Stand Oostelijke le klasse: Cl, P fco Es SP bo So i s» v.-t. r Vitesse 3 3 0 0 20-2 6 2.— Wilhelm'ina 3 3 0 0 10—6 6 2.— P. W. 4 2 0 2 12—8 4 1.— U. D. S 1 1 1 5-5 3 1.— Quick 3 1 0 2 3-7 2 0.66 't Zesde 4 1 0 3 611 2 0.50 G. V. C. 4 0 1 3 3-20 1 0.25 HOCKEY. Uitslagen le Klasse. (Eerste Competitie-Zondag). Te Amsterdam: Amsterdam—H. H. V., 3—2. Te 's-Gravenhage:"O. D. I. S.Hil versum, 34. Te Rotterdam: VictoriaHaarlem 2—2. Alle eerste Massers waren dus in het veld. KORTE VERSLAGEN. AJAXVELOCITAS, 2—9. Ajax scoort eerst, na 20 min. is de stand 1—1. Rust komt met 2—1 voor de Leidenaars, die voor 't eerst een goeden vorm toonen. Na rust maakt Velocitas gelijk, en verkrijgt eerst in de laatste minuut 't winnende punt. D. F. C.—HERCULES 2—2. D. F. C neemt op gelukkige wijze de leiding, maar door enorm werken maakt Hercules gelijk, rust 1—1. D. F. C .speelt vrij slapjes en na rust neemt Hercules prachtig de leiding. Uit een penalty wegens hands maakt S underman D, F. C.'s tweede. Eind stand 22. KONINKLIJKE BELANG STELLING. De koning van Spanje zal gaan kijken naar het vliegen van Wilbur Wright. Marktnieuws Op de aandag alhier gehouden Bo termarkt waren aangevoerd en ver kocht: Boter 52 KG., 1.55-/ 1.60 per KG. Biggen 20 stuks 7—/ 10. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Haar lem op 19 October 1908 Appelen. Aangevoerd 390 H.L.. ver kocht 800. 4—/10. Peren. Aangevoerd 160 H.L., ver kocht 120, 420. Bloemkool. Aangevoerd 7000 stuks, verkocht 5000, f 37. Roodekool 5000 stuks, 2f 5. Wittekool 300 stuks, 2—5. Savooiekool. Aangevoerd 7000 si., verkocht 5000, 2f 5. Wortelen 300 bos, 4f 10. Rechtszaken EEN VELDWACHTER VER OORDEELD. De Haagsche rechtbank veroordeel de F. de K., gemeente-veldwachter te Sassenheim, wegens mishandeling var. een man, die op het stadhuis ont boden was om gehoord te worden in eene jachtovertreding tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. D£ VERSCHRIKKELIJKE PIJN VAN AAMBEIEN. 2 AM-BUK BS EEN UITMUNTEND GENEESMIDDEL. De verschrikkelijke pijn van aam beien is even folterend als de ziekte zelf verzwakkend is. Bij aanwending van Zam-Buk, de wonderbare Engel sche Zalf, zal men, zonder uitzonden ring, veel baat en verzachting vin den. Aambeien worden veroorzaakt door congestie der hemorrhoïdale aderen, doordat de bloedsomloop be lemmerd wordt, waardoor de aderen uitzetten en als kleine gezwellen naar buiten komen. De opzwellingen kun nen ia- of uitwendig zijn en van twee ërlei aard „blinde" en „bloeden de". De pijn is dikwerf zóó hevig, dat de lijder niet tot loopen in staat is, terwijl in sommige gevallen de bloe ding zóó sterk is, dat zij ernstig ge vaar oplevert. Zam-Buk neemt de pijn weg, ver zacht de ontsteking en doet den uit- geputten lijder tot rust en gemak ko men. Dikwijls voorkomende oorzaken van de ziekte zijn echter verstopping en leveraandoening, zoodat het ge woonlijk verstandig is, ook een in wendige behandeling toe té passen. Neem geregeld een zacht plantaar dig laxeermiddel, volg uw gewone le venswijs en lichaamsbeweging, en gen-ruik geen alcohol. Zam-Buk munt uit door zijn genezende en ver zachtende eigenschappen en heeft ge nezing gebracht in vele verouderde gevallen, die reeds voor ongeneeslijk werden gehouden. Zam-Buk is een zeker geneesmiddel tegen aambeien, sneden, kneuzingen, brandwonden, hoofdschurft, eczeem, loopende zweren, roven, dauwworm, zeere beenen, etterende wonden, ab cessen, builen,zweren, ziekte der hoofdhuid, Hoofdzeer, winterhanden en -voeten, springende handen, ver stuikingen en rheumatiek. Verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 per doos of 1.90 per groote doos, of franco per post tegen dezelf de prijzen bij de Zam-Buk Co., Rokin 8, Amsterdam. a a a -PT^wm Stoomvaartberichten Heit st. Besoeki, vertrok 18 Oct. van Botterdam naar Batavia. Heit st. Sindoro, van Java naar Rot terdam, vertrok 17 Oct. van Padang. Het st. Bogor, van Java naar Rot terdam, passeerde 18 Oct. Point do Gaile. Het st. Menado, van Rotterdam n. Java, passeerde 17 Oct. Malta- Het et. Wilis, van Rotterdam naar JavBfc passeerde 18 Oct. Perim. Belt st.. Rindjani, van Rotterdam naar Java, vetrtarok 18 Oct. van Tan ger. Het st. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 16 Oct. van Co lombo. Het st. Vondel, van. Amsterdam m Batavia, vertrok 17 Oct. van Colombo. Het st. Java arriveerde 18 Oct. van Batavia te Amsterdam. Het st. Ambon, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 18 Och te Suez. Het st. Koningin Wilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 18 Oct. te Southampton. Het st. Ko-nang Willem III, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 19 Oct. van Genua. Het st. Banda arriveerde 18 Oct v. Hamburg te Amsterdam. Het st. Rijndam, van Rotterdam n- New-York, passeerde 18 Oct., nam. 4 urn* 50 min., Lizard. Het st. Soest/dijk, van Rotterdam naar Newport News, passeerde 19 Oct. v.m. 7 uur 50 man., Sciilly. Het st. Molang vertrok 16 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Het st. Solo arriveerde 18 Oct. van' Rotterdam te Batavia. Het st. Delfland, van Buenos-Ayres naar Amsterdam, arriveerde 17 Oct. te Santos. Heit st. Zaanland, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos-Ayres, pas. seerde 1718 Oct. Teneriffe. Het st.-Prinzess Alice arriveerde 18 Oct. van Rotterdam te Yokohama. Het st. Prinz Ludwig, van Rotter dam naar Japan, arriveerde 18 Oct. te Aden. Het st. Lombok, van Amsterdam n, Batavia, passeerde 19 Oct. Kaap Fi- nifi'term Het st. Madura, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Oct. Pe-' rim. Het st. Tan.talus, van Amsterdam naar Batavia,vertrók 17 Oct. van Li verpool. Het st. Maasland, van Bueno®- Ayres naar Amsterdam, vertrok. 16 Oct. van Bahia. Het st. Nieuw Amsterdam arriveer de 19 Oct. van Rotterdam te New- York.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6