HAARLEMS DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Esn lilljonatrsdochter Onza Lachhoek, FEUILLETON MAANDAG 26 OOTOBER 1908 Stadsnieuws Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 28 Oc tober 1908, des voormiddags ten 10 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. 2. Voorstel B. en W. vaststelling le suppl. kohier pi. dir. belasting, dienst 1908. 8. Id. id. vaststelling tarief onder stand 1909. 4. Id. id. wijziging jaarwedden twee leeraren Burgeravondschool. 5. Id. id. verzoekschrift C. Neder- koorn en J. MachLelse Jr., overdracht gronden Van Eedenstraat en Wijde Geldelooze pad. 6. Behandeling ontwerp-begrooting inkomsten en uitgaven der gemeente, dienst 1909. 7. Vergadering met gesloten deuren. 8. Benoeming stembureau verkie zing leden Kamer van Koophandel en Fabrieken. 9. Verzoekschrift P. W. Peereboom, herbenoeming als gemeente-genees kundige. 10. Id. G. Adrian, idem. STUKKEN VAN DEN RAAD. SUBSIDIE HUISHOUD- EN INDUS TRIESCHOOL. Door de heeren Thijssen, Modoo en Loosjes wordt voorgesteld post 185 der begrooting, door B. en W. uitge trokken op 2800, te verho ogen met 1200 en te brengen op ƒ4000, om zoo doende te voldoen aan den wensch van 't bestuur der Huisnoud- en In dustrieschool, dat om deze verhoogde 6ubsidie gevraagd heeft. Vrijeen orde-oefeningen. Amsterdam, 23 October. Geslaagd inej. A. Konijn van Haarlem, en de heeren: A. W. G. Dekker, V>L. M. van Dijk, J. H. W. Gallee en P. C. Grimbergen, van. Beverwijk. Veearts. Bij Kon. besluit is benoemd met in gang van 1 Nov., tot wederopzegging tot/plaatsvervanger van den uïstricts- veearts wien Haarlem aid stand plaats is aangewezen, de veearts G. Hannema, te Zaandam. Rubriek voor Vragen. Geabonueerden Lebben bet voorrecht fxagên op verschillend gebleu, mita vr beantwoording vatbaar, in tb MAdeu b^; Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzoüding. VRAAG. Als lid der Ned. Herv. Gemeente ben ik aangeslagen in den kerkelijken hoofdelijken omslag. Ik beb toen gereclameerd, maar ver zuimd als reden op te geven, dat ik geen 700 verdien. Als antwoord heb ik bericht ontvangen, dat ik, gelet op art. 2 alinea 1 van het reglement, be talen moet. Kan ik nu, wanneer ik niet betaal, daarvoor vervolgd wor den ANTWOORD. Natuurlijk, het kerkbestuur kan immers geen reke ning houden met argumenten, die u niet heeft opgegeven Het eenige wat we u kunnen aanraden, is nu nog ontheffing te verkrijgen, door bij het kerkbestuur aan te toonen, dat uw inkomen beneden het als mini mum vastgestelde cijfer is. Misschien wil het College u nog aanhooren, zoo niet, dan moet u betalen. VRAAG. Iemand vraagt mij, of ik borg wil wezen voor een werk, dat hij aangenomen heeft. Ik heb daar tegen ernstig bezwaar gemaakt, maar hij vertelt mij, dat ik totaal geen schade kan lijden, wanneer hij eens fout ging, duar de schuldeischcrs dan geen vordering op mij zouden hebben. Is dat juist en komt de twee de borg pas aan de beurt, wanneer de eerste tekort schiet ANTWOORD. Dat u als borg geen schade zou kunnen lijden, is na tuurlijk onjuist. Wanneer de man, voor wicn u borg blijft, zijn verplich tingen niet nakomt, zijn de borgen te zamen EN HOOFDELIJK aanspra kelijk. VRAAG. Ik heb een kanarie (mannetje), die tot vóór ongeveer vijf maanden prachtig zong. Toen begon hij te ruien, waardoor zijn zingen op hield, en zingt tot heden niet moer. ANTWOORD. Het staken van den zang bij het ruien, ontstaat ge woonlijk doordat de beestjes koude vatten, gevolg van een ondoelmatige plaats. Alle poriën zijn open gedurende dien tijd en daar de vogel zelden of ooit verhangen wordt, is dus het minste tochtje voldoende om het diertje een koude te doen oploopen. Geef het thans een koele plaats zonder tocht en oen badje met dage lij ksch schoon water, dan zal het lederen dag wel flink gaan baden. Heeft het geluid niet ..te. veel geleden, dan zal de vogel wel weder op zang komen. Anders Is er weinig aan te doen. Uit Je Omstreken HEEMSTEDE. Stukken van den Raad. De door B. en W. ingediende ge- meentebegrooting voor 1909 sluit in ontvangst en uilgaaf met 72.065.25, waaronder 10.000 als buitengewone inkomsten en uitgaven, voor even- tueeie voorziening In de behoefte van kasgeld. Het batig saldo der rekening over 1907 is 6824.22, waarvan echter al 'een gedeelte overgebracht is op den dienst van 1908, zoodat voor deze be- grooting 2:704.29 1/2 beschikbaar bleef 40 opcenten op cte belasting der ge bouwde eigendommen zijn geraamd op 7400 10 opcenten voor de onge bouwde eigendommen 545. 65 opcenten op de hoofdsom der be lasting op het personeel zijn geraamd op 22.500 (in 1907 bracht deze post f lb.819 op, terwijl voer 1908 f 16,300 geraamd is). De opcenten moester verhoogd, woraeu, o:u sen grooter In komen van 4000 te krijgen, waarvan ƒ3500 benoodigd is voor uitbreiding der straatverlichting in verband met den bouw der gasfabriek en 500 voor de vérhooging van fieri post onvoor ziene uitgaven. Wegens afname van het aantal ieer- j| tóngen is de post „vergoeding van 't rijk in üe kosten van L. O." lager ge raamd dan vroeger. Nu is deze op ƒ3785 gesteld, in 1908 ƒ4260, en in 1907 4285. Op 15 Januari waren er 185 leerlingen, was dit getal boven de 200 gebleven, dan zou de uitkeering f 800 hoogo- ziju geweest. Het aantal onderwijzers te nu boven het wet tige minimum wel ligt het niet in de bedoeling van B. en W., twee on derwijzers op wachtgeld te stellen, maar wel eventueele vacatures niet aan te vullen. De jaarwedde van den burgemees ter is van f 1500 op 1850 gebracht, van den secretaris van 1400 op 1750. Deze cijfers zijn voorgesteld door de afdeel'ing Noord-Holland der Vereeni- ging voor gemeente-ambtenaren, ter wijl in de toelichting voorts gewezen wordt op de uitbreiding der gemeente en de gemeentebedrijven. De jaarwedde van den ontvanger is van 600 op 700 gebracht. De post voor de bezoldiging der ambtenaren xer secretarie is van ƒ1400 op 2050 verhoogd, opdat de salaris sen verbeterd kunnen worden en een derden ambtenaar aangesteld. Deze zal dan 400 ontvangen. De heer Snijder wordt van f 900 op 1050 ge- brach; (met 300 als ambtenaar van den Burgerl. Stand) on de heer Van Bemmel van 500 op 600. Voor onderhoud van wogen en voet paden is 2500 geraamd. Het verbete ren der wegen zal met kracht wor den ter hand genomen, zoodra de bui zen voor gas- en waterleiding gelegd zijn. 't Ligt in ik oedoeling 1000 op dezen post, ;in 1908 overgeschoten, nog over te schrijven, zoodat dan 3500 beschikbaar is. Een der veldwachters zal wonen in het noordelijk deel der gemeente, en daarvoor 50 vergoeding ontvangen. Voor de straatverlichting is nu f 5000 uitgetrokken (in 1908 f 1500). f 2300 is geraamd voor ophalen van haardasch en vuilnis. Hetzij 't werk weer wordt aanbesteed of in eigen beheer genomen, wordt het bedrag voldoende geacht. Als subsidie aan het Burgerlijk armbestuur is f 5301.05 1/2 geraamd. Op den post voor onvoorziene uitga ven is 1725 beschikbaar. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening regelende de voorwaarden voor de levering van -gas ten behoeve van de openbare verlichting. De gemeente vergoedt do kosten voor bediening, instandhou ding en onderhoud en betaalt het ge leverde gas tegen 1 cent per brander en per uur. Particulieren moeten voor lan taarns 12.50 per jaar betalen. B. en W. stellen voor, om voor de betaling van het aangekochte terrein voor den reinigingsdienst eene geld- leening van 9000 te sluiten, en le vens een van 4000 voor de verande ring van den Cloosterweg, van het Wiihelminaplem naar genoemd ter rein in een klinkerweg. De rente zal 4 pet. bedragen, terwijl ƒ500 per jaar wordt afgelost. B. en W. bieden een verordening aan op de heffing en Invordering van rechten voor het begraven op de al- gemeene begraafplaats. Een graf voor onbepaalden tijd be stemd voor het begraven van drie lij- leen kost f 50, voor 10 jaar 15, ter wijl het begraven kost 12 voor per sonen boven 16 jaar, 9 voor 1216 jaar, 6 voor 1-12 jaar en 3 voor kin deren beneden 1 jaar. In de graven op het algemeene vak le klas 4, 8, 12 en 16. 2e klas 3, 6, 9 en 12. 3e klas 1, 2, 3 en 4. Voorts worden rechten gegeven voor grafzerken, enz. Voor het begraven van lijken van geheel onvermogenden wordt geen recht gelieven. Binnenland TWEEDE KAMER. BUITENLANDSCHE ZAKEN. Voorloopig Verslag. Verscheidene leden verklaarden de zen Minister gaarne aan het hoofd vau het Departement te zien ge plaatst. Doo: de practijk geschoold, toonde hij zich, naar hunne meening, een voortvarend en beleidvol bewinds man. Met vertrouwen zag men de lei ding onzer buitenlandsche politiek in de buitengewone omstandigheden, welke het geschil met Venezuela te voorschijn heeft geroepen, in zijne handen, „Met betrekking tot. de gerezeri moeilijkheden met de regeering der republiek Venezuela was men alge meen van gevoelen, dat het in den huldigen «tand van zaken noch wen- schelijk, noch nuttig moet worden ge oordeeld over de geschillen zelve en over de door de Regeering gedane stappen in het openbaar van gedach ten te wisselen. Zeer vele leden verklaarden met ingenomenheid kennis te hebben ge nomen van het beleid der Regeering, dat den indruk maakt in de eerste plaats gericht te zijn op een vreed zame opheffing der geschillen. Vertrouwd werd, dat de Minister, zoodra het Staatsbelang zich tegen de openbaarmaking van de stukken, op het geschal betrekking hebbende, niet langer verzet, daartoe zal overgaan. Met bevreemding was echter gezien, dat de Minister van Buitenlandsche Zaken in een onderhoud met een cor respondent van een buitenlandsch blad mededeelingen heeft gedaan, die ons publiek eerst langs dien weg heb ben bereikt. De publicatie van den brief van den heer De Reus door het bestuur der vereeniging „Hou en Trou" werd al gemeen gelaakt en tevens betreurde men het, dat het bestuur niet ruiter lijk heeft erkend, dat de publicatie niet had behooren te gescliieden. Men achtte het dan ook alleszins begrijpe lijk, dat de Minister de indertijd aan onze diplomatieke en consulaire amb tenaren verstrekte opdracht om te vol doen aan verzoeken der genoemde vereeniging om inlichtingen betref fende eventueele voorkomende vaca tures en vooruitzichten van jonge Nederlanders, heeft ingetrokken. In verband hiermede kwam de vraag ter sprake, of 's Ministers ambtsvoorganger goed heeft gedaan door indertijd die opdracht to ver strekken. Algemeen oordeelde men het zeer verklaarbaar, dat de Minister aanlei ding heeft gevonden den heer De Reus terug te roepen en hem op non-activi teit te stellen. Niet zonder bevreem ding was gezien, dat de heer De Reus later te 's-Gravenhage is aangekomen dan de reisverbindingen hem -moge lijk maakten. Ook toonde men zich verbaasd., dat hij vrijheid heeft vonden zich beschikbaar te stellen voor een vraaggesprek, betreffende de Venezolaansche quaestie, voordat bij door den Minister, die hem had ontbo den, in gehoor was ontvangen. Men zou gaarne vernemen, hoe het mogelijk was, dat de Minister twee maanden, nadat twee schepen varen- do onder. Nederlandsche vlag door de Venezolaansche kustbewakingsvaar tuigen in volle zee waren aangehou den, van die feiten nog geen kenniè droeg blijkens de verklaring van den Minister iri de vergadering der Twee de Kamer van 26 Juni j.l. Ten slotte had het de aandacht ge trokken, dat de consul van Venezue la op Curasao, wiens benoeming van 22 April jl. dateert, in Juli, toen de moeilijkheden met die republiek reeds een bepaalde vorm hadden aangeno men, door onze Regeering is erkend. SUIKERACCIJNS. Het afdeelïngsverslag is (als eind verslag) uitgebracht over het wets ontwerp, houdende vrijdom van ac cijns voo.r de suiker, gebezigd voor de bereiding van goederen, d>ie niet be stemd zijn tot inwendig, gebruik van den mensch. Sommige leden achtten het beden kelijk aan. de regeering een zoo alge- 'l meene machtiging tot het verléenen van vrijdom te geven als bij dit ont werp geschiedt. Meer bepaaldelijk werd opgemerkt, dat, wanneer vrij dom werd verleend ten aanzien van de suiker, noödig voor bereiding van veevoeder, wellicht het bezigen van denatureeringsmiddelen zou uitgeslo ten zijn en staat dan niet te vreezen, vroeg men, dat de suiker weder aan het fabrikaat zou worden onttrokken ten einde tot menschelljk gebruik be stemd te worden Voorts werd door eenige leden op- gornerkt, dat, indien het criterium voor het verleenen van vrijdom ge zocht wordt in de behoefte van een industrie, aan bescherming tegen buitenlandsche concurrentie, ook ten aanzien, van andere industrieën, de zelfde gunstige bepalingen behooren te worden vastgesteld fabricage van jams, chocoladè en andere suiker houdende artikelen voorts de suiker voor de voeding van bijen in den winter. Naar aanleiding hiervan werd door anderen opgemerkt, dat het verlee nen van vrijdom voor de bereiding van suikerhoudende artikelen, in strijd zou zijn met het karakter van den suikeraccijns. De fabrikanten van die artikelen staan ook niét, gelijk de zeepfabrikanten (glycerinezeep), bij levering voor het buitenland achter bij buitenlandsche concurrenten. De e erstbedoeld en ontvangen immers bij uitvoer restitutie van belasting, ter wijl buitenlanders bij den invoer van suikerhoudende artikelen aan een invoerrecht zijn onderworpen, dat in i den regel hooger is dan hetgeen ac- cijnspllchtigen voor in die artikelen vervatte suiker hebben te betalen. MOEDIGE REDDINGEN. Door den aannemer van den stranff- muur, den heer J. Kalis, te Scheve- i ningen, is ter hoogte van den vuur- toren uit zee een dame gered uit een I zenuwlijdersgesticht van het Van Stolkpnrk, die in zee was geloopen. De heer Kalis begaf zich dadelijk gekleed te water en bracht haar te bewusteloozen toestand, later gehol pen door een politieagent, op het strand. Door dr. Adriaan de Niet. Jr. werden bij haar de levensgeesten we der opgewekt, waarna men haar per raderbaar naar de Ziekenverpleging aan de Duinstraat heeft overge bracht. Nabij Nieuwolda bemerkte die werk man J. L., bij den aanleg van. den Noord-Ooster-spoorweg, terwijl hij meereed op de locomotief van een zandtrein, dat zijn Ideederen in brand geraakten. Terstond sprong hij er af, doch door den krachtigen wind sloegen de vlammen in een oogwenk oin hem heen, zoodat hij bewusteloos neerviel. Een knaap, F. B., wist hem in een sloot te rollen, waardoor de vlammen uitdoofden. Toch had hij reeds zulke brandwonden bekomen, dat hij ter verpleging moest overgebracht wor den naar het academisch ziekenhuis te Groningen. DE NIEUWE MAILBOOTEN VOOR DE MAATSCHAPPIJ „ZEELAND". We hebben ook te Amsterdam nog eens inlichtingen ingewonnen om trent de kwestie van de nieuwe mail booten voor de Maatschappij „Zee land". Te bevoegder plaatse verzeker de men ons, het eens te ziju met de lezing, reeds in de pers gegeven. Ook is men van meening, dat de directie der Maatschappij „Zeeland" zich slechts pro-forina in verbinding heeft gesteld met de Hollandsche Scheeps bouwmaatschappij, de maatschappij „De Schelde", te Vlissingen, het éta blissement „Feijenoord", te Rotter dam, en de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam. In welingelichte' kringen verzeker de men, dot de levering der drie boo ten reeds gegund moet zijn aan een Engelsche maatschappij. De commissie, uit de drie bovenge noemde scheepsbouwmaatschappijen gevormd, en die met de Maatschap pij „Zeeland" onderhandelde over :t voorstel, om elk dezer inrichtingen één mailboot te doen bouwen, zou, vreesde men, wel geen gunstig resul taat van baar bemoeiingen verkrij gen. („Tel.") VALSCH GELD. Dezer dagen is gemeld, dat te Arn hem een valsche rijksdaalder ontvan gen werd. In den laatsten tijd zijn meerdere valsche rijksdaalders uit gegeven, die alle het jaartal 1870 dragen en zeer mooi uit zink zijn. nagemaakt. OVERREDEN. Uit Dusseldorf wordt bericht, dat op 't traject Lintorf-Speldorf een Nederl. arbeider, vader van zeven kinderen, die eigenmachtig den slagboom van een-overweg had geopend, door een goederentrein werd overreden en ge dood. Zijn broeder die hem vergezel de, bleef ongedeerd. AANVARING. Zaterdagavond is de Alkmaar Pac ket no. 7, komende van Amsterdam, gevaren tegen het s.s. Grangeberg, dat voor zij kanaal G dwars in het kanaal lag. De Packet kon niet ach ter de Grangeberg om, doordat deze achteruit een tros had uitgebracht, raakte toen door het vinwater van de Grangeberg onklaar, en voer te gen deze op. De passagiers der Pac ket zijn o\ergestapt op de Packet no. 8, van Amsterdam vertrokken. De No. 7 heeft eenige schade aan de reeling, de Grangeberg een deuk bij den ste- BRANDEN. Zaterdagnamiddag zag een boot werker rook komen uit de woning van zijn buurman, den koopman in lioedengarnituur J. de Munnik, wo nende in pand no. 117 in de School straat te Rotterdam. Een kind hoo- reude schreeuwen, verschafte hij zich toegang en redde het 4-jarig zoontje Hendrik van dien koopman uit het vol rook staande huisje. Het knaap- ja, dat brandwonden in het gelaat en aan de handen had, werd naar het ziekenhuis gebracht. Dit kind, geheel alleen thuis, is waarschijnlijk in aanraking gekomen met oen bran dend pelroleunitoestel, dat de vader, een weduwnaar, die met zijn koop waar op de markt stond, had achter gelaten om zijn dochtertje, als het uit school kwam, gelegenheid te ge ven, drinken te warmen. Het brandje is onder leiding van den brandmeester, den heer J. Cor- beth, gebluscht door gasten van de spuiten 15 en 19, met twee op de wa terleiding geplaatste slangen. Het huisje brandde nagenoeg uit en van den inboedel, die in de vlammen op ging en waartoe ook drie trapnaai- machines behoorden, is niets tegen brandschade verzekerd. SCHEIDSGERECHT. Naar men verneemt, zijn tot scheids rechters in het geschil tusschen Zwe den en Noorwegen betreffende een maritieme grensregeling benoemd: door de regeering van Zweden de heer Ilammarskjöld, gouverneur der provincie Upsala, oud-minister van justitie; door de regeering van Noor wegen de heer Beichmann, president van het hof te Drontheim. Voorzitter van het scheidsgerecht is naar reeds gemeld werd de oud-minister van justitie mr. Loeff, lid der Tweede Kamer. Kleine Jan, een dreumes van even drie jaar, is geleerd altijd netjes met u te spreken. En heusch, Jantje zegt altijd u. „Kom, Janneman, zeg oom nu ook maar goeden nacht en dan naar bedje Jantje naar oom: „Nacht ooral Wanneer gaat oom naar bedje?" ,Wel, JanntemanI De groote oom naar bed j e, bed j e?" Jantje peinst en verbetert: „Wanneer gaat oom naar bed-u?" De familie schatert- loet uit, en Jan neman niet beter wetend, of hij heeft het heel netjes gedaan, begint luid keels te schreien. Hij begreep dien lach niet. Een onderwijzer vraagt aan zijn leerlingen: „Wie kan 37 1/2 cent betalen met 6 geldstukkon?" Dadelijk steeks 'n vluggerd den vin ier op en roept: „Met drie dubbeltjes en drie.....* muntmeters!" Kleine Wim heeft op zijn jaardag een prentenboek gekregen. Plotseling komt hij naar zijn moeder toegeloo- pen en vraagt: ,Moe, weten de dieren hoe ze hee- ten?" „Moeder: „Neen véntl' Wim (met een zucht van verlich ting): Dat zou voor de ezels ook al heel akelig zijn!" Kantóörjoggfjè. Ik maakte den directeur attent op de donkere krin gen onder m'n oogen en vroeg hem, of het niet beter zou zijn, dat ik eens half daggie vrij nam, voor ik weer ziek werd. Ander kantoorjoggie. En wat ze» die? Eerste kantoorjoggie. IIij zei, dat ik me maar eens goed moest was- schenl - Uw man slaat u niet moer zoo als vroeger, hè? - Nee, m'n heer. - Ik hoor 't met genoegen. Z'n hart schijnt toch nog op de rechle plaats te zitten. - O ja, m'nheer en de rest van z'n lichaam ook. Hij is in de gevan genis. Wat zou je er wel voor geven, indien je zulk mooi haar had als ik. Dat weet ik niet Hoeveel hei) jij er voor betaald? SCHOOLHOOFDEN EN BRAND STOFFEN. Mon meldt uit Utrecht aan de Tel.: Indertijd heeft de beruchte brand stoffen-geschiedenis heel wat bewe ging veroorzaakt. Eenige schoolhoof den namelijk, wier woning bij de school is en die belast waren met het toezicht, ook op de brandstoffen, ge bruikten de kolen, door de gemeente voor de scholen geleverd, ook voor ei gen woning. Daartoe meenden zij, naar ze in een adres aan den raad verklaarden, gerechtigd te zijn, of schoon in hun instructie daarvan niets stond integendeel. Hun voor naamste motief was de usantie: „Het was al lange jaren zoo geweest". Als gevolg dezer zaak is in de raads zitting een voordracht van JL en W. goedgekeurd, waarbij het schoonma ken der lokalen, het. aanmaken der kachels, enz. zal geschieden door werkvrouwen, die door do gemeente worden aangesteld en betaald. Den hoofden van scholen wordt opgedra gen, toezicht daarop te houden; zij genieten hiervoor geen belooning. Vooral in onderwijzerskringen werd met groote belangstelling de behan deling dezer voordracht tegemoet ge zien. MANNENBOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. Té 's-Gravenhage is een afdeel ing van boven genoemden bond opgericht. Naar het Engelsch, door Arthur W. M a rc hraon t. 97) Och hoe zorgvol 1 Lief, onzelf zuchtig wezen, dat je bentEn toch nog eten c\en groote bedriegster als «liijd, hè, Rachel? Jij sluwe, verra derlijke duivelin, die je bent. Ik weet wat jo bedoelt met die ruime geld middelen. Genoeg om mijzelf dood te drinken, hè? En liefst nog zoo snel mogelijk, niet? Welnu, je ziet, ik ben gekomen, om bot samen met jou te tgenü'eten om er ook mijn deel van ïe heibben, zie je? De helft of meer fclan de helft ais ik dat vetrkies, be grepen? Om mijn lief, aanhankelijk Vrouwtje te helpen haar fortuin op 'te maken. En, zoowaar ik hier sta, ik ial het hebben ook Hij sloeg met zijn vuist op tafel. Weer volgde er een pauze, on toen Üachle hij. Of boa je misechien nog eens Veer getrouwd? Dat zou de kroon op fiJJes zettc-n I Ik ben niet weer getrouwd. 'k Mag gehangen worden, als 't mij niet spijt, dat te hooren, want ik zou er je voor hebban laten boeten, je zoudt dan een proefje krijgen vam hetzt&Hdie liolsche leven, dat je mij bezo-rgd hebt. Intense wraakzucht sprak uit iedar zijne/r woorden. Woon je liter dan alleen r— Gilbert is bij mij. O, die jonge schavuit Nu, laat hij mij maar niet te veel in den weg loopen. Hij deed beter heen te gaan. Hetzelfde huis zou ons niet lang sa men kunnen herbergen, on ik bm van plan hier in huis meester te zijn denk daaraan. Je doet verstandiger met hem dat zelf le zeggen. O, ik zal het hem gauw genoeg zeggen, wees daar maar niet bang voor. Waar is hij Uit in zijn auto. -O, ho, zijn auto, sprak hij haar op ge af fee teerden toon na. Hij is ze ker een echt heertje? Vervloekt zij hij. Ik zal liern loeren autorijden. Hij vloekte weer kwaadaardig. Tem kwam er een verandering in zijn toon van spreken, Er klonk ge voel uit, toen bij zeide En Sul ma Is zij hier ook. N,een> George. Zij sprak aarzelend, voor 't eerst zijn voornaam gebruikend. En waarom niet? Verbal het mij; niet liegen I Is mijm kind niet goed genoeg om hier te ziju als dat on geluk van een zoon van jou hier is? Durf mij geen Leugens op de mouw te spelden omtrent haar. Breng haar hier. Er is nog maar een zacht plek je in mijn hart overgebleven en dat vervult zij. De e-eivige gedachte, die mij ooit heeft doen wankelen in mijn besluit om jou voor je heLsch ver raad liet leven fa benc-men was do gedachte aan Sólma. Haal het niet in je hoofd mij iets voor te liegen om trent Selma. Het is boter, dat. je de waarheid weet. Zij heeft nooit geweten, dat jij haar vader was. Toen je was toeai je bent heengegaan.... Toen ik door jou in de gevange nis was gebracht, bedoel je. Dat kun je gerust zeggen, zeli hij woe dend. Tom je was gevangen genomen en tik den naarn van Marridow weer aannam, gaf ik haar een anderen naam.... Waarom niet Merridew Waar om niet je eigen naam, bedriegster die je bent? Ik ging weer aan liet töotpael. Ik was aam en mijn leven was nu juist niet zoo, dat zij moest weten, dat ik baar moeder was. Ik lieg niet, Geor ge. Ik deed liet tea' wille van haar. en zij heeft hc-t nooit geweten, tot dat Zij zweeg, alsof zij aangedaan was over lietgean zij gezegd had of hang om iots te zeggen. Er volgde een oogenblik van druk kende gtolte. Wil je mij verteLten, dat zij dood is, Rachel? woog hij op zenuwachti ge n toon. Zij stierf in Chicago, Geonge, ja- rein eta jaren geleden. Itet was veel 'beter. Hef. onderhoud had al zoo lang ge duurd. dat Olive zich ongerust begon te maken, dat zij gemist zou worden. Daarom verliet zij haar schuilplaats, liep om de kamers heen, klopte aan da deur van de kamer en vroeg of zij hot theeblad zou opruimen. Mevrouw Merridew had bijna ge heel haar gewone zelflxJicórscMng toruggok regen., en keek naar Purvis, idie met zijn hoofd in de handen aan de diepste emotie ten prooi was. Terwijl Olive hot theeblad weg nam, zei mevrouw Merridew Zorg, dat ik niet weer gestoord word, en zeg, dat ik mijnheer Merri dew wensch te spreken dadelijk als hij thuis komt. Haar laatste blik op Purvis had OILve gelegenheid gegeven de'gelijke nis vast te stellen, die zij een poosje te Yoren had opgemerkt. Zijn gelaat herinnerde aan dat van Selma Ham mond. Het noemen van haar naam was een hulpmiddel geweest voor haar geheugen, en zij zag plotseling, dat er iets in_dit gelaat was, wat ten goede aangewend kon worden. Nadat zij het werk, dat op haar wachtte, had afgemaald, ging zij naar haar kamer en schreef een brief aan mijnheer Casement, er op aan dringende, dat hij zou trachten, het meisje zoo spoedig mogelijk te vinden en haar binnen zijn bereik houden, om naar Silverbeech te brengen, zoo- dra het geschikte oogenblik daarvoor gekomen was. Zij moest er dadelijk werk van ma ken, Purvis tot haar zijde over te Ka len en zijn vertrouwen te winnen. Het was duidelijk, dat hij de gehoele geschiedenis van de Merridews uit vroeger dagen kende. Hij wist, of dat oude huwelijk had plaats gehad, en van hem kon zij dus de waarheid te weten komen. Er was nog een ander ding duide lijk gebleken. Omdat Purvis over me vrouw Merridew had gesproken als zijn vrouw, moest zij met hem ge trouwd zijn, terwijl zij w:st, dat zij al met haar vader getrouwd was, ten minste als dat huwelijk werkelijk had plaats gehaden de moed zakte haar bijna in de schoenen, toen zij moest erkennen, dat het verhaal van Pur vis, voor zoover zij het gehoord had, overeenkwam met de beweringen der Merridews. Alles scheen op hetzelfde te wijzen. Hoe verder zij alles naploos, des te sterker scheen het bewijs te worden, - dat het huwelijk werkelijk gesloten was. Hot portret met het bijschrift „Die mijn vrouw zal worden", was het eerste geweest, dat haar werkelijk aan het schrikken had gebrachten nu Purvis gekomen was de ge beurtenis waarvan zij zooveel ver wacht had werd haar vrees door zijn woorden slechts des 1e grooter. Toen Merridew terugkeerde, kon Olive niet weg komen om de ontmoe ting tusschen de beide mannen af te luisteren en toen zij 's avonds laat daarvoor wel gelegenheid had, hoor de zij weinig belangrijks. Mevrouw Merridew lag op bed, en het tweetal zat samen te de kamer van Merridew. Zij draaide het licht op de gang uit en kroop in de duis ternis met haar oor voor het sleutel gat, om te weten te komen, wat er gebeurde Zij kon alleen vermoeden, dat er een soort van wapenstilstand geslo ten was on de geur van sigaren en het klinken van .glazen zei haar, dat zij samen zaten te drinken en te roo- kea. De stemmen waren niet luider dan gewoon. Twee uur iang wachtte zij, totdat het geschuifel van stoelen haar waar schuwde, dat zij de kamer uit zouden komen. (Wordt vervol trdh

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5