SCOTT'S Emulsion ZANDBERGEN. Het bestuur van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere 'minderjarigen In het huisgezin Zand bergen heelt den directeur J. Woud stra ontslagen en verzoekt derhalve brieven voor de Maatschappij te zen den aan: „Den Directeur van Zand bergen" te Amersfoort met weglating van familienaam. Het kantoor is tij delijk gevestigd in de Hendrik van I jVdandenstraat ie Amersfoort. (Hbld.) ONGELUKKEN. Het knaapje, dat in buurt IJ IJ te 'Amsterdam door een kogel uit een llobertpistool getroffen werd, is in het gasthuis gestorven. UIT EEN PLAATSELIJK BLAADJE. UR een plaatselijk blaadje de be schrijving van een nieuwen schoen winkel „Een gedeelte van den winkel is tot paskamer ingericht, waardoor de cliëntèle op haai' gemak goed den schoen kan passen vóór zij hem aan trekt." NACHTARBEID VOOR BAKKERS. Door de Kamer van Arbeid voor de voedings- en genotmiddelen te Delft is volkomen instemming betuigd met '1 ontwerp van den Minister van Arbeid De Kamer wenscht echter den arbeid ook des Maandags niet voor 5 uur 's morgens te doen aanvangen. OORLOGSONGEVALLENCOMMIS- SIE TRANSVAAL. De minister van buitenlandsche za ken brengt in de St. CL ter kennis van .belanghebbenden, dat door den 'gouverneur der Transvaalkolonie is benoemd een© oorlpgs-ongevaliencom- missie, bestaande uit de heeren Igna tius Stephanus Ferreira,* L. W. V. (voorzitter); Gert Johan Wilhelm du Toil, L. W. R.; Richard Granville Ni cholson, L. W. V. en Pieter Relief VII- joen, waaraan als secretaris is toege voegd de heer P. L. A. Goldman, Post bus-431, Pretoria, en welke commissie in opdracht heeft om: lo. onderzoek in te stellen naar en to ra oporteeren over de gevallen van alle personen, die in behoeftige om- starul gheden verkeeren en thans in de Transvaal woonachtig zijn o-f die woonachtig waren in de Transvaal op of vór Tl October 1899 en die gedurende, de vijandelijk heden dienst deden aan de zijde van het Imperiale Gouvernement of aan de zijd© van de Zuid-Afrikaansche Republiek: a. wier vermogen om in hun eigen levensonderhoud te voorzien ernstig geschaad is door verwonding of let sels, opgedaan gedurende de vijande lijkheden; b. die niet op eenigerlei andere wij ze werden schadeloos -gesteld uit de algemeene inkomsten der Transvaal of uit de inkomsten van eenig ander land, kolonie of grondgebied waar de verwonding of het bekomen van let sels paats had; 2o. onderzoek in te stellen en te rapporteeren over de gevallen van in behoeftige omstandigheden verkeeren- de weduwen van zulke personen als bedoeld in punt 1, die nu overleden mochten zijn of gesneuveld gedurende die vijandelijkheden; 3o. aan te bevelen welke maatrege len. van hulp billijkerwijze kunnen worden verleend aan zulke personen of zulke weduwen en in welken vorm, en 4o. in het algemeen te rapporteeren over eenigerlei uuaestie hiermede in verband, welke de commissie onder ue aandacht van de regeering meent te moeten brengen. Formulieren voor tot genoemde commissie te richten verzoekschriften zijn te verkrijgen aan het departe ment van buitenlandsche zaken, afdee ling Politieke Zaken. Alle verzoekschriften moeten niet la ter dan 1 December 1908 ingekomen zijn bij den secretaris der oorlogs-on- gevalleneoumrissie, EEN NATIONALE LANDBOUWTEN- TOONSTELLING TE AMSTERDAM. Er gaan ernstige geruchten, dat de Koninkl i j kê Land bo u vv ver een iging, dit voorjaar door den Prins der Ne derlanden opgericht, en welke zich in de eerste plaats het organiseeren van Landbouwtentoonstellingen ten doel stelt, een groot© landbouwtentoonstel ling voor 1911 voorbereidt. (Onze Paarden). Koloniën DE TOESTAND IN ATJEH. Dat de toestand in Atjeh nog niet Is, zooais 't wezen moet blijkt wel uit een Atjeh-correspondenüe in de „Su- matrabode". Daarin staat het volgen de te lezen: Eenigcn tijd geleden werd door het bestuur de opdracht gegeven in een zokcre kampong een nieuwe meuna- lah te bouwen. Zulks geschiedde, doch in den nacht, volgende op den dag van afwerken, brandde het ge bouwtje tot den groml toe af. Het landschapshoofd, wel wetende van waar dat vuurtje kwam en verplicht de bevelen van liet bestuur op te vol gen, trad in overleg met de heeren djahats en zoo beleven we het thans, dat er op last van het Nederlandsch bestuur een meunatah is gebouwd waarvoor de bevolking schatting be taalt aan kwaadwilligen. Is dat niet prachtig? Een ander hoofd, een blijkbaar ver standig man, zeide tegen een der pa trouillecommandanten. „Geloof me, mijnheer, als ik kans zag, om een pa trouille te overvallen en een lÖ-tal ge weren kon te pakken krijgen, dan ging ik als bendehoofd de rimboe in, want zoo als het nu staat is het niet te houden. Aan de eene zijde de compenie met telkens wisselende bivak-comman danten en telkens wisselende bevelen en aan de andere zijde de verzetspartij waaronder menschen van mijn eigen volk, ja zelfs bloedverwanten, wat moet ik daar tegen doen?" En toch Is dat hoofd, hoewel niet veel op den voorgrond tredende, een van de ons het best gezinde. Over het algemeen is de toestand tegenwoordig zoo, zegt de correspondent van de „Sum. Bode", dat de bevelen van het bestuur buiten de onmiddellijke na bijheid van onze bivaks, slechts wor den uitgevoerd, als de djahats het goed vinden of wanneer de bevolking de noodige schatting betaalt. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cts. per regel. periode* van het TANDENKRYGEN kunnen moeders hare kindertjes heel wat ver lichting aanbrengen en hun eigen nngst verdry ven door hen Scott's Emulsion in te Seven. Da krachten nemen toe, e eetlust keert terug en In plaats van woelige, onrustige nachten treedt gezonde slaap in. En wat het-beste is, de tandjes komen Iug en gemakkelyk door en zyn sterk, recht en wit. Zelfs de zwakste Spysvertering wordt niet verstoord door Scott's en dientengevolge is stoornis der ingewanden uitgesloten. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onvergelykelyk berei- dings-proces.Ten bewyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpak king voor het handelsmerk van Scott's Emulsion - de Visscher met de Visch. Zonder dit handels merk is geen enkele Emulsion de echte Scott's Emuision._ Bij alle apothekers en drogisten, se* SM Sport en Wedsiiijdeü VOETBAL. HOLLAND'ZWEDEN. HOLLAND WINT 5 3 Voor de derde maal in succes sie gingen we Zondag op 't Haagje af maar nu niet om H. F. C. t© zien spelen. Ons kranige nationale elftal, dat uit Londen terug "kwam, zou zijn revanche-strijd tegen Zwe den voeren, na de 2—0 overwinning ta Londen. En zoo arriveeren we met een paar andere Haarlemmers tegen tweeën op H. V. V.'s veld, en vinden een plaats je in een dor overdekte tribunes. Een triestig motregentje bedruppelt de dichte rijen toeschouwers, en do arme Jagers, die in de open lucht hun deuntjes moeten blazen, 't Zal om half drie pas beginnen, en men con verseert over de samenstelling van 't Nederlandsch Elftal, dlo nog onbe kend is. We vernemen, dat Reeman, De Bruyn Kops en Otten abseht zijn. Den vorigen dag waren Francken, Groskamp en Jacobi echter aange zocht, bij eventueel ontbreken dezer spelers als invallers op te treden. Zoo waren dus de elf man present. Edoch, de commissie komt op haar idéé terug, en besluit Küneman (H. B S.) in plaats van Jacobi als inval ler te nemen, hoewel de laatste op ben telegrafisch verzoek was geko men. De heer Jacobi, wien wij naar de reden van deze vreemde behande ling vroegen, vertelde ons, dat men hem niet capabel achtte om links-, wel om rechtsback te spelen. Waar voor schrijft men iemand eigenlijk aan We zullen hier niet verder op de kwestie doorgaan aan onze lezers de beoordeeling er van I Even voor half drie komen de Zwe den in 't veld in hunne lichtblauwe jerseys, kort daarna de Hollanders in oranje jerseys en witte pantalons,, wat een aardig effect maakt in het veld. 't Enthousiaste publiek brengt hu.n een ovatie, op t midden van het veld wordt het team toegesproken en ontvangt een reuzenkrans. Om kwart voor drieën laat scheidsrechter Brau- burger beginnen. De elftallen zijn Holland: Beeuwkes, Heyting, Küneman, Bekkér, De Korver, Mundt (capt.), Welcker, Snethlage, Francken, Tho- mee, Groskamp. Zweden: Amsen, Fagrell, Gustavson, O. Ohl- son, Bergstrom, Linden, Lindeman, S. Ohlson, Anderson, Tynstad, Bengtsson. De oranje-jerseys gaan direct met een vaartje naar voren, en na goed samenspel wordt de teruggespeelde bal door De Korver op doel geschoten. Bengtsson stopt echter kalmpjes. Daarna mist Snethlage eens door den natten bal, waarop Francken volgt met een schot tusschen vele beeuen door, dat een der Zweedsche backs over de lat wipt. Een goede rush van Thomee loopt op niets uit. Dan krijgt de Zweedsche voorhoe de den bal, Künernan faalt geheel en de Zweedsche middenvoor Gustav son plaatst onhoudbaar in den bo venhoek (0—1). Er is zes minuten gespeeld. Hol land pakt nu flink aan, maar de ver- 1 dediging, in Engeland zoo schitte rend, is onzeker, vooral de backs en Bekker. Heyting i9 totaal de kluts kwijt en Küneman richt niets uit. Gelukkig, dat de voorhoede ten min ste goea isSnethlage en Thomee zijn vooral best op dreef. Als er een kwartier gespeeld is, werkt de Hol- landsche verdediging weg, Thomee rent naar voren en centert op het laatst handig naar Franckenon houdbaar zit de gelijkmaker è~r in. (1-1). Even daarna pil* Thomee vlak langs den paal, en het schijnt, dat Holland groote plannen heefL Man- nus komt vlak voor cLoel, maar zijn schot faalt dezen keer. En weer bre ken de Zweden door, weer missen onze backs, en hoewel Beeuwkes het eerste schot prachtig stopt 't twee de is niet te houden, en de Zweden leiden weer (12). Drie goals in n»g geen twintig minuten I 't Gaat er op los I Er volgt nu een periode, waarin de Hollanders 't beste van 't spel heb ben, en voortdurend Bengtsson besto ken door het weifelende spel van onze verdediging zijn de snelle uit vallen der Noordelijken echter uiterst gevaarlijk. Hunne verdediging werkt goed, vooral de backsden center- half leek ons minder. Bengtsson komt spoedig weer in actie een kei van Thomee en twee schoten van Mannus stopt hij goed, terwijl zijn wegwerken uitstekend is. Als Welcker tegen de lat schiet, ont staat een scrimmage voor 't Zweed sche doel, die op niets uitloopt. Het spel, tot dusver vrij slapjes, wordt langzamerhand wat levendiger, voor al nadat Snethlage met een prachtig schot de tweede heeft gemaakt. (22). Nog vijf minuten vóór rust 1 De Zweden vallen aan, krijgen een cor ner, die de linksbinnen er in trapt. Op hetzelfde moment is het rust, en met een 3—2 leiding gaan de blau wen de 2de helft in. Tijdens de rust alom deliberaties over spel en elftallen. De Holland- sche verdediging valt erg tegen, na al de ophemelende berichten uit En geland De Korver en Mundt zijn goed, maar ook niets meer. De Zwe den, elf flinke, blonde kerels, spelen eon snel, sluitend en fair spel, dat alom geroemd wordt. En zc hebben meer „fut" dan de onzen, die zijn zoo laksch af en toe..... Er wordt weer begonnen. De Hollanders pakken aan, flink nu. Sgethlage schiet de keeper stopt, kort daarna is de Quickenaar echter gelukkiger, ziet een kleine opening en schiet zuiver in den hoek een „Engelsche" goal. (33). Hierna kalmeeren de Hollanders weer, en ons onbetrouwbare back stelletje trapt naar eigen doel, Of recht naar boven, of uit het veld. 't Is angstig om te zien. Bij eiken mistrap gillen de Hègsche dèmetjes achter ons zenuwachtig. 'Dank zij Beeuwkes en de middenlinie, loopt alles goed af, en als er nog een kwar tier te spelen is, komt het heilige vuur er eindelijk bij onze luitjes in. Nu een korte, rnaar verwoede scrim mage voor het Zweedsche doel trapt Thomee de vierde er in (4—3), tot groote vreugde van het publiek. Een paar minuten wordt gestaakt voor keeper Bengtsson, die „hurt" is, maar spoedig weer goed en wel door speelt. Thomee is het nu, die een mooie kans krijgt, maar stukken ie hoog schiet. Een paar andere kansjes gaan door 't knoeien van Groskamp verlo ren. Een minuut of acht voor tijd loopt Welcker echter no. 5.er dooi", en de match is gewonnen. Elk oogen- blik denkt men de zesde te zien, het doel der blauwen doorstaat eene be legering Welcker treft de lat, Man nus den paal... maar het blijft er bij, en als Brauhurger tijd fluit, heeft Holland met 53 gewonnen. Over het Hollandsche team nog wat te zeggen, is vrijwel overbodig van de Zweden willen we den keeper, den rechts-uiterst en de backs nog in het bijzonder vermelden. Het spel der Zweden heeft hier een uitstekenden indruk gemaakt. Mogen we ze nog eens in Holland zien OLYMPISCHE SPELEN. De berichtgever der „N. R. Ct." seint, uit Londen over den wedstrijd EngelandDenemarken Zeven minuten na den aftrap doel punt Stapley. Stand hij de rust: 10. Eerst 22 minuten na de hervatting van het spel maakt Woodward het tweede punt. Engeland wint met 2—0. Het was een spannende wedstrijd. De Denen speelden prachtig, beter dan de Hollanders. De Engelsehen zijn dus, zooals al gemeen verwacht werd, overwinnaars geworden in den Olympischen voet balwedstrijd. Maar de Denen en de Hollanders zijn tegenstanders geble ken, met wie de Engelsche spelers in de tóekomst ernstig rekening zullen hebben te houden. De Denen vooral, die zich geruimen tijd duchtig ge oefend hebben onder leiding van twee Engelsche oefénmeesters. Merkwaardig is wel wat de „Daily News" schreef. De Olympische voet balwedstrijd, zegt ze, is opgeblazen tot een wereldgebeurtenis. Maar de duizenden echte liefhebbers ta En geland van het voetbalspel laten zich daar niet door van de wijs brengen zij weten heel goed, dat het spel van de beste Engelsche amateurs heel weinig beteekent in vergelijking met wat men eiken Zaterdag ta Engeland te zien kan krijgen in de wedstrijden van de eerste klasse clubs van be roepsspelers. Over den troosi-wedstrijd Neder landZweden zegt de „Times", dat de Hollanders niet zoo goed speelden als den dag te voren tegen de Engel- schen zij waren minder snel en ze ker in hun werk, schenen nog wat vermoeid van de inspanning op Don derdag. De Zweden waren niet bijster gelukkig. Intusscben verdienden de Hollanders den wedstrijd te winnen, omdat zij Yoor het doel beter waren dan de Zweden. De „Daily Mail" vindt, dat het Ne- derlandsche en het Zweedsche elftal Vrijdag elkaar weinig ontliepen. SCHAATSENRIJDEN. De te Meppel gehouden algemeene vergadering van den Neder! andschen Schaatsenrijderebond. onder het voor zitterschap van den neer mr. M, Mz. van Heioma, werd bijgewoond door tal van leden. De rekening en verant woording van den penningmeester werd goedgekeurd. De ontvangsten hadden bedragen 1143, de uitgaven 1109. Voor bel nazieö v&a het beheer van den penningmeester van het vol- gend jaar, werden aangewezen de af- djeelingen Burger IJsclub Leiden, Haarlem en Amsterdam (Linneanus- Park en Watergraafsmeer). Als plaats waar de volgende alge meene vergadering zal worden gehou den, werd Leiden aangewezen de eenige plaats die er om gevraagd heeft. Als bestuursleden werden herkozen de heeren Herin. W. Kehrer, jhr. H. v; B, van Sminia en mr. M. Mz. van Heioma. Het gewijzigde reglement op het 'schoonrijiden werd nu zonder stem ming goedgekeurd, nadat vooraf nog op voorstel van den voorzitter' werd besloten, dat de baan eene lengte zal moeten hebben van 200 M. en moet worden gereden op een dubbele baan. Zonder stemming wertjen verleend de gewone credieten van f 450 ten be hoeve van wedstrijden en f 400 tot 't verstrekken van subsidie, indien door particulier' initiatief hardrijders naar het buitenland worden gezonden. Voor het houden van wedstrijden waren bij het bestuur verschillende aanvragen ingekomen: Hét stelt voor: proef- en ijswedstrij- den te houden te Nieuwer-Amstel, provinciale kampioen-wed strijd te Groningen, id. id. Noord-Holland te Edam, kampioen-wedstrijd van Ne derland, te Leeuwarden, id. id. id. in 't schoonrijden voor dames te Alk maar (met 23 tegen 27 stemmen) en voor heeren te Amsterdam, omdat het daaraan wil verbinden figuurrijden yoor heeren. Conform het voorstel werd besloten. Ten behoeve der ontvangst der le den van het 8e congres van de Inter- ntionale IJslauf Verein, in Juni of begin Juli 1909 te Amsterdam te hou den, werd zonder stemming een som van /700 a ƒ800 beschikbaar gesteld. EEN NUTTIGE UITVINDING. Een Amsterdamseh werkman zag eens een kind overrijden en kwam op het denkbeeld een toestel te co<n- strueèren ter bescherming van voet gangers tegen trams en motorbussen, en een kameraad was hem daarbij behulpzaam. De beide werklieden, Molin en Vre de, die aanvankelijk overal 't hoofd hadden gestooten, vonden een helper in hun stadgenoot, den heer Weyl, ■die de uitvinding, waarvan ze hem, vóór hij tot de onderneming toetrad, nog niets wilden laten zien, aandurf de. Daar in ons land een uitvinding niet wordt beschermd, werd octrooi genomen in de voornaamste landen. Te Parijs wilde men beginnen, doch vernam, dat niets kon worden gedaan zonder teekeningen. Acht dagen lang logen de beide werklieden, door dein heer Weyl medegenomen, naar Pa rijs, aan den arbeid, doch van de teekeningen kwam nïet veel terecht, on er hielp niets aan ze moesten hun toestel toonen. De zeer eenvoudi ge vinding maakte toen blijkbaar aanstonds een goeden indruk. Te Parijs werd vervolgens een sme derij gehuurd, om het apparaat pas klaar voor de auto te construeeren. Natuurlijk was het eerste product zeer primitief verschillende verbete- ringen werden nog aangebracht en de proeven le Neuilly gehouden, wer den in de buitenlandsche bladen ten volle geslaagd genoemd. In zeer en thousiaste verslagen toonden een aan tal Fransche, Engelsche en Ameri- kaansche bladen zich zeer ingenomen met deze „vernuftige vinding". Aan de beschrijvingen is het volgende ont leend Men ziet voor aan de auto slechts een dwarsstaaf, met gummi bekleed. Stoot deze staaf tegen iets of iemand, dan wordt automatisch door krachti ge veeren een schaarachtig voorwerp naar voren gebracht, dat den aange reden© de beenen omklemt en hem in een net plaatst. Men toonde ons een brief van Sta Thomas Barclay, die een proef bijwoonde, ze zeer interes sant noemt, en er een middel in ziet, waardoor de gevaren van het auto mobilisme ernstig zullen worden ver minderd voorts een brief van den Amerikaanse!) en ingenieur King, die meent, dat overrijden met een auto nu onmogelijk wordt en vooral roemt do automatische werking, altijd en op het juiste tijdstip tot ingrijpen ge reed. Ook op de electrleche tram zou dl', toestel, naar ons werd medege deeld, kunnen worden pasklaar ge maakt. („Hbld,") EEN FLUKS. Bernard Canter heeft een nieuw woord bedacht voor vliegmachine, dat te lang 'is. Zooals velocipede is ver vangen door het korter en krachtiger woord fiets, zoo wil hij, dat voor een aeroplane gesproken zal woerden van een fluks. Of het nieuwe woord zal Inslaan De meeste nieuwe woorden worden niet door een auteur bedacht, doch komen, men weet niet hoe, spontaan udt den volksmond. Pers-Overzicht SNEEK EN OMMEN. „De Standaard" geeft een nabe trachting op de verkiezingen in Sceek en Ommen. Daarin schrijft het anti-rev. orgaan onder meer Van rechts daarentegen bleef men tot het eind toe volkomen nuchter. Men zag dat spektakel aan en nam er zijn maatregelen naar. De anti- rei olut'ionairen waren prachtig geor ganiseerd, en telden hun kiezers uit tot op het laatste manneke. De roomsch-katholieken wreekten zich op het loos gerucht, dat men omtrent hun houding had rondgeepre-id. En de Christel ij k-historlschen, op wie men brutaalweg speculeerde als man nen zonder beginsel, zetten het er nu dltmaa} op, om dit onverdiend ge leuter eenè v°or 8°e<* ^en kc>P in te drukken. Lonman zelf kwam over, en zei den heeren waar het o» stond. En zoo verspeelden de liberalen al hun voordeel. Ze hadden den besten candid**# die beschikbaar was. De Meester's familie is ta Over- ijsel thuis. Hij zelf was op de provin ciale griffie te Zwolle geweest. Hij had toen nog een onbevlekton naam. Het stond oud-minister tegenover oud-mitaister. Het stond als incarna tie van bezadigdheid tegenover de incarnatie van 't heete bloed. Maar immers, ze moesten winnen. En toch, al dat voordeel verspilden ze door hun dolle strategie. En het eind was, dat Kuyper juist dezelfde duizend stemmen meer kreeg, Waarmede de districtsman, de algemeen geliefde Van Alphen, steeds had getriomfeerd. Niemand onzerzijds had op zoo prach tiger triomf durven rekenen. Hun échec was volkomeln. Als voorspel van wat ons in 1909 te wachten staat, ls dit leerrijk. De tegenpartij alt nog vast in haar kluwen van 1905. Kerkelijk fanatisme blijft bij haar aan het woord. De doleantie is nu, ais toen, haar L'eve- ltagswapen. De antithese haar kaats bal. In al wat hervormd is, begroet ze haar lijfwacht. Geen politiek pro gram. Geen beginselstrijd. Puur één rusteloos afvuren van kerkelijke ra- kotten I Maar 1909 is 1905 niet meer. De kiezers zijn wijzer geworden. Ze heb ben nu gezien waar dat spelen met kerkelijk vuur op uitloopt. Ze laten zich niet meer bang maken en hou den nu voet bij stuk. De coalitie rechts, die ze voor ge broken speelgoed aanzag, sprong op eens weer ta volle levenskracht van achter de schermen. En wat vooral opmerkelijk isZelfs de gematigd heid blijkt haar aantrekkelijkheid te hebben verloren. Het bleek nu zonne klaar, dat men met een gespikkeld candidaat er even goed, Ja, nog beter komt, dan mét een leuk heer i'n de egale vale stofjas. Voor 1909 geeft dit moed 1 Gemengd Nieuws BOSNIë EN HERZEGOWINA. Het móet een eigenaardig volkje zijn, die bewoners van BosniëHer- zogewlna, de voor eenige weken door de Donau-Monarchle geannexeerde provincies. Ook over hun tooverach- tig mood land, dat nu reeds hier en daar het toeristenland van de toe komst wordt genoemd, zou heel veel zijn te vertellen, maai' ditmaal zullen we ons bij de bewoners er van bepa len. Voor de over groote meerderheid dan, zijn de Bosniaken „Moslems", volbloed Mohammedanen. Zij zijn Turken en voelen zich als zoodanig op grond van hun Turkschen gods dienst,' want Turksch en Móhamme- daansch zijn voor hen volkómen ge lijkluidende begrippen. Bij mijn Turksch geloof, luidt de Bosnische bezweringsformule. Help inij, wanneer gij een Turk zljt, smeekt u de Bosniër, die in het nauw zit. Volgens hun afstamming zijn de Bosniaken Slaven en zij spreken Kro- atisch. Niettemin zijn er ta Bosnië Herzogewina nog Moslems van on- vervalschtTurksche afstamming maar- dezen zijn uiterst gering in aantal en hun ras-kenmerken hebben ze reeds sedert lang verloren. Bosna ponosna (het irotsche Bos nië) noemen de Bosniaken hun vader land en ü'otsch zijn ze zelf, die flink- gebouwde, breedgeschouderde lieden. Met vasten tred schrijden zij door het leven, teerhartig echtgenoot en va der, trouw vriend, maar haatdragend vijand, als ze zijn. In den echten Bosniaak steekt iets van een middeleeuwsc-h roofridder. De Jacht is zijn lievelingsbedrijf. Hij is de eenige jager in Europa, die nog met valken jaagt en de valk is zijn ideaal. Zijn helden, hij vergelijkt ze steeds bij den valk, altijd bereid tot den kamp, met flonkerende ooge-n, dapper en trouw. Desondanks ie de Bosniaak een agrariër van het zuiverste water, die aan zijn eens verworven stukje grond hangt en zich daarvan alleen ln den allerhoogslen nood scheidt. Nog inniger echter hangt de Bos niaak aan zijn geloof. Daaraan offert hij, als het moet, alles: bezit en fami lie. Daarvoor leeft en sterft hij. Door zijn geloof acht de Bosniaak zich ver heven boven alle andersdenkenden, op welke liij met eenige verachting neerziet. Hij voelt zich. Ieder woord wikt en weegt hij, zoodat zijn spre ken steeds Iets zalvends heeft, maar zijn woord is hem heilig. Hij houdt zijn belofte, verafschuwt leugen en nog meer diefstal. Deze karaktertrekken, die door som migen vergeleken worden met de Spaansche „Grandezza", maken hun vergaderingen voor een vreemdeling uiterst vervelend om bij te wonen. Ook ta hun koffiehuizen hoort men slechts zeer zelden opgewonden ge sprekken. Nog een anderen karaktertrek heb ben de Bosniaken met de Zuidelijke, Romaansche volken gemeen. Zij hou den van niets meer dan van hun „Keïf', het dolce far niënte der Italia nen en Spanjaarden. Met hun siga- rette ta den mond kunnen ze uren lang ta de schaduw voor hun huis zitten, zonder Iets te denken c/f te ge voelen. De Bosniaak zelf definieert zijn Keïf aldus: Keïf ls, indien ge u geheel ta het rijk der eindelooslieid bevindt, voor een tijd vergeet, dat gij ademt, koffie slurpt en rookt Dit geheel© samenstel zijner karak ter-eigenschappen maakt, dat de Bos niaak een halsstarrig conservatief is. Niet dan nadat de regeering der Do nau-Monarchle de hervormingen, die zij ta die provincies wilde invoeren een. aan de oude gewoonten der Bos niaken 'aanpassenden vorm had ge geven, gelukte het die ingevoerd te krijgen. .Voor het Oostenrijksche geld blijft de Bosniaak de oude Turksclie bena mingen gebruiken, evenzoo voor de maten en gewichten van het metrie ke stelsel. Nog één deugd der Bosniaken had den we met dat al bijna vergeten. I-lij is in hooge mate gastvrij. Typisch ia de gewoonte, dat bij een kort bezoek het tweede kopje koffie voor den be zoeker het teeken is, dat hij afscheid moet nemen. Het.volk noemt dan ook dit tweede kopje de Sikternsa (sikter beteekent: er uit). De woningen der Bosniaken zijn over het algemeen zeer eenvoudig in gericht. Alleen in tapijten heerscM hier en daar eenige weelde. BeddeA kent de Bosniaak niet. Hij slaapt op een matras, die overdag wordt opge« borgen. Nog een eigenaardigheid is, dat de kleederen van de vrouw of dé vrouwen de Bosniaken mogen a)| Moslems meerdere vrouwen hebbed/ hoewel zij vanzelf langzamerhand tol 't monogame stelsel zijn gekomen steeds zorgvuldig voor de óogen vaajr bezoekers worden verborgen gehotif den, terwijl de man zijn garde-robfl juist dikwijls zeer nonchalant laai slingeren. Een vrouwelijk kleedta$ stuk aan de blikken van profane ot» gen prijs te geven, geldt voor ln hoogste mate incorrect. De Bosnische vrouwen zijn meestal zeer spaarzaam en vlijtig. Dat die vlijt gepaard gaat met goeden emaak^ bewijzen de prachtige borduuraalé ven goud- en zilverdraad op zijde, die somtijds werkelijk kunstwerken lijtf en als zoodanig, vooral ta Oostenrijk^ zeer gezocht zijn. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Voor de vacature ds. A. E. v. d. Dut sen te Amsterdam is het volgend drie tal opgemaakt: dr. P. J. Kromsigt té Rotterdam, ds. N. van Schouwenburg te Mijnsheerenland en ds. G. A. Slag- molen te Dordrecht Beroepen te Workum ds. K. deni Hollander te Nijehaake c. a. Aangenomen het beroep te Water gang door ds. J. W. Boelman te Kerlc- Avezaath. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Warns ds. J. C. Rull- man, te Garijp. Bedankt voor het beroep te Fijnaart c.a. door ds. V. K. Kuyvenhoven to A mbtrV ollenh oven. ENGELSCHE GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Middel burg en Vlissingen door den heer A. T. A. Oberman, cand. te Leiden. De opening van de najaarsvergade ring der Algemeene Synodale Com missie der Ned. Herv. Kerk is be paald op Dinsdag 17 November e.k. (Ned.) ACADEMISCHE EXAMENS. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen ta de rechten de heer Ph. C.- La. Chapelle; het candidaats-examea geneeskunde de heer J. J. van de Vel de; het tweede natuurkundig examen de heer J. H. E. de Vries. Letteren en Kunst JUBILEUM BAREND BARENDSE. Aanstaanden Dinsdag zal het 30 jaar geleden zijn, dat Barénd Baiend- se, thans verbonden aan de Neder- landsche Tooneelvereenigiug, voor 't eerst optrad in het publiek. Het was in de schouwburgloge van Jac. Gra der, ta de Plantage, en wel onder di rectie van Ed. Bamberg en S. N. Kapper, ta het drama „De Gebochel de." Te Schöneberg bij Berlijn werden op de scholen toegangskaarten voor schouwburgvorstellingen als prijzen uitgereikt. Thans heeft de schoolcom missie besloten deze biljetten niet meer als prijs te geven, maar het be zoek van den schouwburg tot een ge woon onderdeel van het onderwijs te maken. Financieele berichten 3 1/2 LEENING GEMEENTE AMSTERDAM. B. en W. van Amsterdam geven kennifi, dat op Dinsdag 27 October e.k., van des voormiddags 10 tot' des namiddags 4 uur, ten kantore van den gemeente-ontvanger inschrijvin gen worden aangenomen op een ge deelte van het restant der 3 1/2 leening 1905, en wel tot een bedrag van 2.000.000, verdeeld in 2000 obli- gatiën, elk groot f 1000, tegen den koers van 97 1/2 GOED AFGELOOPEN. De Parseval-balon steeg te Berlijn op voor een groot gezelschap officie ren, die voor de waarneming gedele geerd waren. In het schuitje zalen kapitein Von Kehler, de directeur der Motorluchtscheepv a artrn a atscli app i j de ingenieur Kiefer en een kapitein van het luchtscheepvaartbataljon. Ma joor von Parseval leidde de voorberei ding, doch maakte den tocht niet me de. Na een kwartier bevond het lucht schip zich reeds op een hoogte van 1000 M., om kort daarop achter de wolken te verdwijnen. Later ta den namiddag kwam be richt, dat de tocht was mislukt. Het luchtschip was genoodzaakt 2000 M. van de plaats, waar het was opgeste gen, te dalen. De ballon daalde zeer snel van een groote hoogte. Eerst op het laatste oogenblik gelukte het den val te vertragen en te landen. Waar schijnlijk is de ballon ontploft

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6