NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26a Jaargang, No. 7776 fifftreTB—MÉ—a—a— Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 OOTOBKB 1908 A HAARLEM'S DAG ABONNEMENTEN PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem f 123 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) 130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H GdUustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37M „de omstreken en franco per post 0.45 öltgave der Vennootschap lonrens Coster. Ptrectear J, PEEREB00M. ADVERTENTIÊNi Vaa 1—5 regels 50 Cis.; iedere regel meer !0 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elke regel meer/0. SP Reclames 3C Cent per regeL Bijj Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts, per plaatsingj 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant Redactie m Administraties Groot© Houtstraat 55. latereommunaa! Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie tM. Brnkfcerlji Znider Rultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 29 OCTOBER. Gr. Kerk: Orgelconcert, 2-3 uur. Soc. Vereeniging. Concert Willem Andriessen, 1\ uur. Brongebouw: Concert Haarlemsch Muziekkorps, 8 uur. BI nemend aal: Raadsvergadering, 2 Bsitenlandsch Overzicht DE CRISIS IN DEN BALKAN. Engeland heeft (voor de hoeveelste maal?) weer een draai genomen. Eerst was 't tegen een VRIENDSCHAPPELIJK OVERLEG msschetn de ln-conflict-zijnde mogend heden, en nu.... is 't daarvan weer een voorstander 1 Ra-ra, wat is dat De Entgel&che gezant te Weenen heeft echter verklaard, dat zijn ne- geerlng een overeenkomst tusscheni de twistende landen zal toejuichen, omdat 't werk der conferentie daar door vergemakkelijkt wordt. Nu uit dit andere vaatje getapt is, wordt ook gemeld, dat de onderhan delingen tusschen Turkije en Oosten-' rijk-Hongarije niet definitief zijn af gebroken. Het eenige wat we op 't oogenblik met zekerheid weten, is dat er bij de onderhandelingen moeilijkheden zijn gerezen, maai- waar precies de schoen un wringt, weten v?l niet. Bij ge ruchte alweer bij geruchte I ver luidt, dat de Donau-monarckie bij de jongste onderhandelingen een te dreigenden toon heeft aangenomen, ■die de Turken zou hebben ontstemd. Sommigen zeggen, dat Oostenrijk- Hongarije zou hebben gedreigd, dat het Novi-Bazar opnieuw zou bezet ten, als Turkije de inlijving van Bos nië en Herzegowina bij de Donau- monarchie niet erkende. Anderen be- woren, da.t de Oostenrijksch-Hon- gaarsche regeering nog verder ge gaan is en zelfs met een gezamenlijk militair optreden van de Donau-mo- narchie en Bulgarije zou hebben ge dreigd. liet valt natuurlijk onmoge lijk te controieeren, wat er van dat alles waar is. Het eenige belangrijke, dat er op 't oogenblik vast te stellen valt, is dat de kans voor een verge lijk tusschen de Don au-mon archie e:i Turkije althans als nog niet voor goed verkeken kan worden be schouwd. Dat 't toch tot een vergelijk mag komen, want met de CONFERENTIE schieten de mogendheden al bitteren' bitter slecht op. Engeland Frankrijk en Ijusland hebben nu een voorloo- pig programma opgesteld (reeds bij onze lezers bekend) maar Duitsch- land heeft gezegd: wij keuren een com foren tie eerst goed, als Oosten- rijk-liongarije geen bezwaar daarte gen heelt. En Oostenrijk-Hangarij e heeft bezwaar, daar de monarchie meent, dat de mogendheden met de annexatie van Bosnië en Herzegowi na niets te maken hebben, en deze «aak dus op 't program overbodig is. Ook moet Turkije 't program goed keuren. Dit is niet zoo'n heel groot bezwaar, want de Turk ia door den Brit heel gemakkelijk over te halen (of te dwingen?). Nu heeft de Porto de meening van Turkije over "t pro gram bekend gemaakt, terwijl de Mi nisterraad definitief den tekst heeft vastgesteld van het door Tui'kije voorgestelde program der co rite rede. In dit program wordt de staatkun dige positie van Bulgarije en Roeme- lië voor elk van beide landen afzon derlijk vastgesteld en tevens beider financieele verplichtingen. Er wordt op gewezen, dat de terug trekking der Oostenrijksohe troepen uit den sandjak Novi-Bazar geen voldoende compensatie oplevert voor het verlies der souvereiniteit over Bosnië en Herzegowina en wordt geéischt, dat doze provincies haar aandeel zullen betalen in de openba re schuld. De quaestiee omtrent Ser vië, Montenegro en Kreta mogen ter conferentie niet worden behandeld en van de afschaffing van de artt. 23 en 63 wordt heelemaal niet gerept. Turkije vereenigt zich dus wijwei met 't Engolsche program, alleen wil 't.... nog wat moer geld ontvangen! Ook Oostenrijk-Hongarije aal moeien schokken I.... Ook al is de verhouding der temden niet meer zóó gunstig als een week. geleden, vast Btaat dat er voorloopig ook nog geen oorlog korul In SERVIë EN MONTENEGRO is 't anders rumoerig genoeg. Dag op dag worden er protestver- gaderingeu gehouden wegens de in lijving van Bosnië en Herzegowina. Onder deze vergaderingen verdient viooral vermelding die van Maandag in het dorp Mali Zwornik, vlak te genover de in Bosnië gelegen stad ZwoTtnik. Het volk kwam d'aar ni. bijeen aan den oever van de Drimn en aan de overzijde van do rivier op Bosnisch gebied, waar tal van Ser viërs en Mohammedanen waren bij- ieengekomen, kon men de redevoe ringen van een Servischen priester en een Mohammedaan, die bedden den oorlog tegen Oostenrijk predik ten, woord voor woord verstaan. De Serviërs verwachten veel van de reis van den Kroonprins naar den Tsaar. Daar zal George de belangen der Serviërs bepleiten, en den Tsaar een groot orde-lint geven, in de hoop tets daarvoor in ruil te ontvangen- Of 't dan Serviërs echter zal geluk ken den steun van Rusland te krij gen voor hun Groot-Servische idee- en? Zoo Ja, dan kon Oostenrijk-Hon garije hier wel eens nadJeel van on dervinden. NIEUWE GROEPEERINGEN. Na de jongste officieele uitlatingen over de broederschap tusschen Ser vië en Montenegro, liet het geen twij fel meer of deze Staten vroeger zoo verdeeld zouden voortaan sa mengaan. Men zal zich herinneren, dat koning Peter Zaterdag op het feestmaal in het koninklijk paleis te Belgrado een dronk uitbracht op Montenegro, waarin hij sprak van „de volmaakte overe ens temming, welke tusschen Servië en Montene gro heerschte zoowel in de moeilij ke omstandigheden van het heden ais voor een gemeenschappelijk optreden in de toekomst". Een telegram uit Belgrado aan do Kölnische Zeêtung meldt thans Iets naders. Het verze kert, dat er tusschen koning Peter en Vorst Nukoluas een schriftelijk ver drag iln twee exemplaren Is opge steld over een militair samengaan van Servië en Montenegro. Hier is dus al een eerste voor beeld van een nieuwe groepeering van Balkon-mogendhedem ten gevol ge der crisis. Eten ander telegram uit Belgrado bevat nog verder strekkende berich ten. Het zegt, dat de komst van No- wakowits, den vroeger en Servischen gezant., met een bijzondere opdracht te Constantino pol ten doel heeft het tot stand brengen van een. militair verdrag tusschen Servië, Montenegro en Turkije. Servië, dat op 't oogenhlik niet minder dan drie missies naar het buitenland heeft gezonden, is blijkbaar druk in de wear om uit deur huidlgen veirwardem toestand munt te staan ter bevestiging van zijn eigen bedreigde stelling. HET BELGISCHE KABINET is niet meer zoo zeker van zijn meer derheid in de Kamer. Bij de Congo- debaittem is dit al gebleken. Dezer dagen is te Brussel een ma nifestatie gehouden van ongeveer 20UU leden van den socialistischen bond van Brusselsche arbeiders, die niet zoo zeer anti-militaristisch be doeld was, als gericht tegen het heer - schende leger-dienstsysteem van be taalde rempiaganten. Deze betoogimg en vroegere gebeurtenissen bewijzen, dat dit vraagstuk wellicht het lot van het Belgische Kabinet in een der eer ste partem entszittingen zal beslissen. UIT DONKER RUSLAND. Te Warschau heeft de politie in de volksuniversiteit ruim honderd hoor ders in hechtenis genomen. Do poli tie aldaar schijnt zich thans ook toe ts leggen op het gevangen nemen van kinderen; dagelijks worden geheels klassen van particuliere la gere scholen onder politiegetekK i-aar het r&adihuis gebracht. Aan de „Correap. Russe" wordt uit Nisjni Nowgorod bericht, dat daar dezer dagen. 12 personen samen tot 5b jaar dwangarbeid in Siberië zijn ver oordeeld, omdat zij behooren tot de sociaal-rovolutionnaire partij. Eten dezer veroordeelden, die zea jaar dwangarbeid kreeg, is het vroeger'e lid van de tweede Doema Axclian- geisiky. Gewetensvrijheid DUITSCHE FINANCIëN. De Industrieel en komen in heftig verzet tegen de verhoogde belasting op eleotriclteil. Een commissie zal bij de Regeerimg op audiëntie gaan. Of T zal baten? EEN BEDREIGING VOOR PRAAG. De „Wiener Allgem. Zeitung" zegt, dat ten gevolge van de jongste troe belen te Praag de toestand van dien aard is geworden, dat de regeearing er ever denkt uitzonderingsmaatregelen op die stad toe te passen. Alle voor bereidende maatregelen zijn reeds genomen, ten einde, bij voortduring der troebelen, onmiddellijk tot dit uit zonderingsrégime te kunnen over gaan. ONGEREGELDHEDEN IN PERZIë. Zonder antwoord op de officieele nota der Russische regeering aan het Perzische gouvernement verzonden, af te wachten, zijn Russische troe pen Perzië binnengetrokken. Ook Turkije heeft den sjah bericht, dat, wanneer de belangen der Turk&cho onderdanen niet deugdelijker in As- serbeddjan gewaarborgd worden, de Turksche regeering maatregelen zal moeten nemen. De actie van Rusland heeft plaats in overleg met En geland- Het is te verwachten, dat het nu spoedig met Satar Khan, die sinds eenige weken als heer en meester te Tebns heers elite, gedaan zal zijn. Tehris, dat na een langen strijd nog altijd niet door het Perzische le- giar kon bezet worden, is een zoo goed als niet versterkte stad. Een geregeld beleg zullen de Russische troepen niet behoeven te voeren. Het Perzi sche Leger, dat te klein in aantal en slecht geapproviandeerd was, heeft meer van twreinmoedlijklieden te lij den gehad dan van ge wapenden te genstand der opstandelingen, MAROKKO-QUAESTIES. De officieuze correspondent van de Kölnische Zedtung te Berlijn meidt, dat de Duitsche regeering hare in stemming met de Fransch-Spaansche nota betreffende de erkenning van Moulay Hufid zal betuigen. Uit Tanger wordt aan den Petit Parieten bericht, dal men in Marok ko vreest, dat hot incident te Moga* dor zal worden gevolgd door rust verstoringen in andere plaatsen, waar die internationale politie is werkzaam gesteld. Naar het heet, treffen de Zuid-Mar rokkaansche stammen toebereidselen voor een algemeenen opstand tegen de po'litie. AMERHIAANSCHE VERKIEZINGEN. De verkiezingsstrijd loopt op zijn eindmaar de ware stemming be gint er nu pas in te komen. Zooals steeds tegen hot slot eaner verkie zingscampagne in de Yareenigde Staten, ontaardt ook ditmaal weer de strijd in allerlei personaliteiten en een direct, openlijk gehengel om stemmen. Stadsnieuws Om O n 8 Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Een praatje over Spoorwegen" in de rubriek Om Ons Heen. De Bakenessergracht Men schrijft ons Maandagmiddag had de schipper Jon gewaaid, van Zaandam, meel ge- lost"aan de broodfabriek. Hij moest, om onder do brug bij het Spaarne weder door te komen, 160 zak goed aan boord houder». Wat een nuttig vaarwater 1 Concert in de Bron. Op het programma van het concert, lat Donderdagavond door het Haar lemsch Muziekkorps voer de abonné's van het Brongebouw zal gegeven wor den, komen de volgende nummers voor Ouverture en Adagio uit Pro- itetheus, van Beethoven; Kwartet i'schaikowsky, Ballet Faust, de ouverture, entre-act en wals uit de Walzertraum, en een Fantaiste uit De Fideele Boer. J. C. Mikkers. Alhier te overladen, de heer J. C. Mikkers, gepensioneerd hoofdcom mies ter prov. griffie en ridder In de orde van Qranj e-Nassau. Militaire Zaken. De eerste luitenant P. A. J. van Tienhovan van het le bataljon 10e re giment infanterie, In garnizoen te Hoorn, zal worden overgeplaatst bij ■j>er der bataljons alhier In garni- Op Vrijdag 80 October e. k. zal on der leiding van den lem-luitenant J. C. Rijk door do wielrijders vam het 10e regiment infanterie alhier lm garnizoen een wielerwedstrijd wor den gehouden. Gouden Jubll A Den lOden November a. a. herdenkt het echtpaar J. Kroonsberg en J. de Vries, wonende Proveniershuis, den dag, waarop zij vóór 50 laar in het huwelijk braden. Feestconcert. Dinsdagavond werd In de groote zaal der Sociëteit „Vereeniging" een feestconcert gegeven door het kinder koor „Hosanna" en de Christelijke Zangvereeniging Soli doo Gloria, ter gelegenheid van hun respectievelijk 20- en 10-jarig bestaan. Nadat door een koor van 300 kinderen on 125 dames en heereu, onder leiding van den heer A. W. WesseJius, een drie tal nummers zeer good gezangen wa ren, werd door don heer J. van Daale, voorzitter van Soli deo Gloria, aan het bestuur van Hosanna een keurig vaandel aangeboden. Spreker zeide, dat, toen hij drie jaar geleden aan do zangvereeniging ver bonden werd, hij er zich over ver wonderde, dat een koor, hetwelk reeds zeventien jaar bestond, nog geen vaandel had. Thans was het lang verwachte oogenblik aangebro ken, dat hij aan Hosanna een vaan- dol kon aanbieden, waardoor hij door een commissie, die hoofdzakelijk hij de ouders der kinderen had aange klopt, in staat was gesteld. Spreker uitte den wensch, dat on der dit vaandel en onder de uitste kende leiding van dezen ijverigen di recteur de kinder-za.ngvereeniging Hosanna steeds in bloei zal mogen toenemen. Daarna overhandigde hij onder luid gejuich en handengeklap der kind enen het vaandel aan het be stuur. Door den heer J. A. Lepper, voor zitter van het Kinderkoor Hosanna, werd, nadat hij het vaandel in ont vangst had genomen, een woord van dank gebracht aan den heer J. van Daale, aan de commissieleden en aan degenen, die hadden medegewerkt tot 'verkrijging van dit vaandel. Hij hoopte, dat bet kinderkoor nog meer fn groei en bloei zal toenemen. Daarna' werd er pauze gehouden, en konden de aanwezigen het vaan del bewonderen, dat gemaakt is van blauw fluweel, waarop met gouden letters is geborduurd „Kinderkoor Hosanna. Haarlem. Opgericht 1888, 31 October." In het midden prijken een harp, een muziekboek en diri geerstok. Na de pauze werd door den heer J. van Daale aan den heer en me vrouw A. W. Wesselius een fraai en lauwerkrans en een bloemstuk over handigd, als een blijk van waardee ring voor alles, wat zij voor het wel slagen van het feestconcert hebben gedaan. Wegens het late uur is de Kinder- sinfonie van Romberg niet opee- symphonie van Romberg niet opge voerd. Deze uitvoering mag de vereeniging als een welgeslaagd feestconcert be schouwen. Cantate Tulipa. Naar men ons meldt beeft onze stadgenoot, de violist E. A. Cats, die- zen zomer een cantate gecompo neerd voor dameskoor, soli em orkest genaamd „Tulipa". De tekst is geschreven door Fabdës (W. H. Kirberger). De heer Cats heeft het plan opgevat deze cantate ten ge- hoore te brengen op zijn leerlingen- uitvoering in de maand FebruarL (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Vereenigiingslokaal. Per circulaire zijn een aantal be woners van Bloemendaal uitgemoo- cligd tot het bijwonen van een verga dering, die Donderdagavond in Hötel Hartenlust zal worden gehouden, om gezamenlijk te overwegen, de over weging en de levensvatbaarheid van eem vereenlgingslokaal, waarin con certen, uitvoeringen van kamermu ziek en solisten, bijeenkomsten, ver gaderingen, tentoonstellingen, too- neelultvoeringem en letterkundige voordrachten gehouden kunnen wor den. De oproeping is door „Eeniige In gezetenen" onderteekend. SCHOTEN. Vergadering van den Raad der ge meente Schoten op Donderdag 29 Oc tober 1908, 's namiddags te 61/2 uur. Punten van behandeling 1. Benoeming gemeente-opzichter 2. Herziening verordening heffing opcenten personeel e belasting 8. Ingekomen stukken 4. Behandeling reclames kohier Hoofdei. Omslag 1908 5. Vaststelling kohier Hoofdei. Om- ■alag suppletoir 1908. BENNEBROEK. In de Vrijdag 80 October 'savondB te 8 uur te houden openbare Raads vergadering zullen de volgende on derwerpen worden behandeld: Vaststelling begrooting 1909 Aankoop onroerend goed Aangaan geldleen ing; Suppletoirs begrooting 1908; Uitbreiding gasbuizennet Vaststelling verlichting 1909. HALFWEG. Onze correspondent te Halfweg deelt ons mede, dat van een paarden- diefstal daar niets bekend Is. Wij hebben den berichtgever, van wien do meüedeeling afkomstig is, om nadere inlichting gevraagd. De eerste najaarsveemarkt was druk, met flinken handel. Van de rui m 200 aangevoerde runderen wer den er 180 verkocht. Prijzen 180 A f240, vaarzen [SO k f 140, kalveren f 30 4 60. HAARLEMMERMEER. Aan het diner aangeboden door den Burgemeester em zijne echfgenoo- ta aam de loden van den Raad, Dins dagavond, zaten mede aan de gem.- secretairis, ontvanger, opzichter, fa milieleden en vrienden, onder welke laatste zdch bevond Mr. De Vries, wetho der van Amsterdam. ZANDVOORT. Door den architect W. F. Dooglas is in Hotel Driehuizen onderhands aanbesteed het verbouwen van villa de Berk aan den Kostverlorenstraat- weg. Ingeschreven was door de hoeren A. em W. Groen, voor f 3520 J. Water, voor f 3410 L. ten Broeke, voor ƒ3224; O. Schrikkema em F. Zwaan, voor f 3095. A llem alhier. Door den jachtopzichter A. Paap is proces-verbaal opgemaakt contra C. K., alhier, wegens het bemachtigen van konijnen door middel van kunst licht (carbidlamtaarn). Eenige gevan gen konijnen warden in beslag ge nomen. GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 28 Oc tober, des morgens te 10 uur. Afwezig zijn de heeren Tjeenk Wil link, .Hulswit en Welsenaar. Beëediging en installatie van de nieuw inkomende leden de heeren J. Schreuders en Dr. J. Timmer. INSTALLATIE. De heeren leggen in handen van den Voorzitter de door de wet ge- ëischte eeden of beloften af en nemen plaats. Dr. Timmer komt te zitten naast den heer Schreuders, die plaats neemt naast den heer Winkler. De VOORZITTER wenscht de hee ren met het vertrouwen, door de kie zers in hen gesteld, geluk en spreekt don wensch uit, dat ze mogen mede werken in 't belang der gemeente. Punt 1. Mededeeüngen en ingekomen stuk ken. A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies le. verzoekschriften van den bijzon deren kerkeraad der Geref. Kerk C, den kerkeraad der Evang. Luthersche Gemeente, het bestuur der vereeni ging „Christelijk Tehuis voor Mili tairen", de Vereeniging tot verbrei ding der waarheid, en van P. Hees e a. tot afschaffing van do kermis 2o. een verzoekschrift van het be stuur der Gymnastiek- en Schermver- eenigling uBato", om voor don te houden wedstrijd een kunstvoorwerp >f medaille beschikbaar te stell&n 3e. een verzoekschrift van Dr. P. G. Buekers, om eervol ontslag als leer- aar aan de Burgeravondschool 4e. een verzoekschrift van M. van Tol, overste van het gesticht „St Joannes ie Deo", om afwijking toe te staan van het bepaalde bij art. 7, la, der Bouwverordening, voor het ver plaatsen van houten bergplaatsen. B. Dat zijn tngekomea le. verzoekschriften van J. Muller en andere stalhouders, en van B. C. Meeuwes en andere eigenaars of be woners van huizen aan de Bakenes sergracht, houdende instemmings.be- tuiging met het voorstel tot demping van die gracht 2e. een schrijven van II de Ruiter, te Dordrecht, houdende bericht van aanneming van en dankbetuiging voor zijne benoeming tot onderwijzer aan school No. 8. 3e. een schrijven van de heeren J. Thijssen e. a., om den post volgno. 185 van de ontwerp-begrooting voor 1909 met f 1200 te verhoogen 4e. ultnoodiging van den vice-presi dent van den Raad van State, om te verschijnen in de vergadering van de afdeeling voor de geschillen van be stuur op 28 October 1908, in zake da gevraagde voorziening tegen de be sluiten van Gedeputeerde Staten van' Noord-Holland 10 Juni j.l. no. i20 en 8 Juli j.l. No. 26, waarbij goedkeu- rirg is onthouden aan raadsbesluiten tot vest-'ging van een bouwverbod. 5e. een verzoekschrift van T. Meye- ring, om hem met ingang van 1 Fe bruari a.s. eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Eerste Bur gerschool. 6e. een voorstel van B. en W. tot herziening van de regeling van de bezoldiging der agenten van politie der le, 2e en 3e klasse. 7e. een voorstel van B. en W. tot herziening van de Verordening rege lende den rang, het getal en de be zoldiging van de leden van het kader der politie. 8e. een verzoekschrift van den bij zonderen kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente, om het luide venten vaö koopwaar op Zondag te willen ver bieden en strafbaar ie stellen 9c. een verzoekschrift van mej. F. Groet--De Vries, om te worden her benoemd tot gemeente-vroedvrouw. C. Dat door regenten van het SI. Elisabeths- of Groote Gasthuis aan het Stedelijk Museum in bruikleen is afgestaan een schilderij door of in da mander van Canel van Mander, voor stellende „Het Laatste Oordeel". D. Dat door B. en W. zijn benoemd: tot bewaarder aan de Derde Burger avondschool H. de Groottot assds- tent-hoofdmachinist aan de gemeen te-lichtfabrieken W. de Wit, en tot onder-boekhouder aan die fabrieken J. van Dooremaal. E. Dat is ingekomen een schrijven van den Minister vaJi Rinnenlandsche Zaken, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van' 24 September 1908 no. 18 tot aanvul ling van dé reegling der jaarwedden van ambtenaren in gevallen van on gesteldheid. Punt 2. B. en W. bieden 't le suppl. kohier der plaatsel. directe belasting aart. Het bevat 40 aanslagen, een beschre ven inkomen van f 656.900, een belast baar inkomen van f 436.900, en 't be drag van den aanslag 13.369.41. Goedgekeurd. Punt 3. Ter vaststelling wordt aangebo den het tarief van den onderstand voor 1909, ontworpen door het Bur gerlijk Armbestuur. Goedgekeurd. Punt 4. Wegens hun toeneming van werk zaamheden aan de II. B. S. is door de heeren F. E. Vogelsang en L. v. d. Vegt verzocht hen te ontheffen van drie en twee lesuren aan de Burger avondschool. Daardoor zal de jaarwedde van den heer Vogelzang van 600 op 450 ge bracht worden en van den heer v. d. Vegt van /300 op f 150. De grondslag voor eventueel pensioen blijft 750 en 900. Wordt aangehouden, omdat B. eö W. een wijziging in hun voorstel zul len indienen wegens 't insluipen van een fout. Punt 5. Voorstel van B. en W. aangaande het verzoek van C. Nederkoorn en J. Mocliielse Jr., omtrent overdracht van gronden aan de Van Eedenstraat en Wijde Geldeloozepad. Goedgekeurd. Punt 6. Behandeling van de ONTWERP- BEGROOTING, dienst 1909. Eerst warden ALGEMEENE BE SCHOUWINGEN gehouden. De heer KLEYNENBERG brengt al lereerst hulde aan B. en W. en de ambtenaren voor de keurig saam ge stelde begrooting. We kunnen over eenige posten besprekingen houden hooger en lager vaststellen, maar op de begrooting als begrooting ls niets te zeggen. Spieker wijst op den financieelen toestand der gemeente, 't Is judst wat B. en W. in hun memorie van ant* woord hebben geschreven, dat onze financiën gedrukt worden door de ver plichtingen, die ons door 't Rijk wor den opgelegd. Maar de gemeente staat tegenover de burgera. De belastingen worden steeds verhoogd, wat drukt op de inwoners, vooral op de midden* standera, die Haarlem zooveel telt. Er ls in Haarlem een bekend woord in zwang gekomen. Als je do menscheö spreekt over verkiezingen, dan zeg-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1