NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7775 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 28 OCTOBER 1908 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIE HAANDENl Voor Haarlemf 12B Voor de dorpen in den omtoelt waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1.30 Fr.-nco per post door Nederland1.65 At-onderlljke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 l'ltgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur 3. 0. PEEREBOOM. ADVERTENTTËNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts, Buiten het ArrondlssemenS Haarlem van 1—5 regels /t-, elke regel meer ƒ0. fö Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat, Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingg 50 Cts, voor 3 plaatsingen k contant, Redact!© m Administraties Groot© Houtstraat 55» HBtef communaall Telefoonnummer der Redactie 600 m der Administratie 724 Drukkerijs Zuidef Bultenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Toü de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem .'n dit blad is uitsluitend gemachtigd hei Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon lnterc. 6229. TWEEDB BLAD. OM ONS HEEN No. 822. Een praatje over Spoorwegen Hoe vervuld dé wereld oolc wezen mag van het gerucht van vliegma chines, er is wel niemand,' die meent, dat zij in afzienbarea tijd voor alge meen vervoermiddel zullen kunnen dienen. Het kan zijn, dat de rijken der aarde over tien jaar hun vlieg- schip bezitten, zooais nu hun auto mobiel, en af en toe arme vrienden mee laten opstijgen. De meerderheid van 't publiek zal nog wel voor vele jaren aan de aarde gebonden blij ven. Daar blijven de vervoermiddelen hunnerzijds nog gebonden aan de rail. Pogingen om treinen in te voe ren op den weg, zonder afzonderlijke ijzeren baan, hebben geen succes ge had. De Henard-treinen in ons land hebben er het bewijs van geleverd. Op de lange trajecten blijft de stoom nog oppermachtig. Wel doet de electrici- teit hem concurrentie aan, maar zoo lang de electrische spoor nog gebon den is aan centraal-stations, die haar de kracht leveren, welke de wagens voortdrijft, zoolang nog niet gevon den is de lichte en goedkoope accu mulator, waardoor de trein zijn stroomvoorraad zelf mee kan voeren, zoolang is do locomotief de baas op den ijzeren weg. Verbeterd weliswaar, vergroot, versterkt want de beden- daagsche Amerikaansche locomotie ven, reuzenmachines in den waren zin des :woords, c lijken haast niet meer op het onnoözele ding, dat in dertijd Stephenson1 bouwde. Maar de spoorwagen dienen niet alleen tot vervoer van den eeuwig zich verplaatsenden, rusteloos jagen- den mensch, zij zijn ook een middel tot het voeren van een vreedzamen, maar daarom niet minder feilen, oor log, den strijd der belangen. Wanneer een volk ten voordeele van zijn han del den Brennerpas doorboort, graaft een ander een tunnel- door den Mont Cenis. Dan komen de St. Gothard en ds Simplon aan de beurt. Soms ook spreekt de politiek een woordje mee. Daarvan is de Trans- sibenlsche spoorweg een bewijs. Rus land ha/1 behoefte aan een groofce ha ven, beter gelegen dan ln de Balti- sche zee. Daarom legde het den spoor weg door Siberië aan en maakte mooie havens in Wladiwostok, Port .Arthur en Dalny. De moeilijkheden aan deze lijn (zoo Lees ik in een artikel in een Fransch tijdschrift) verbonden, zijn reusach tig geweesti Handwerkslieden waren er niet, daarvoor is de bevolking er niét dicht genoeg. Soldaten, gevange nen werden er aan 't werk gezet en toen dezen niet voldoende waren, liet de regecring met groote. kosten uit Midden Rusland arbeiders komen, voor wie huizen moesten worden ge bouwd en winkels, opdat hun het be staan er .mogelijk werd gemaakt. Een groot gedeelte van den spoor weg is aangelegd dwars door de Taiga., een soort van Siberisch oerwoud, waarvan de bodem een moeras is met 70 centimeter water en vol rottende planten. In den win ter bevriest bij een kou van 40 graden de bodem zóó diep, dat allé arbeid er onmogelijk werd. De financieele zijde van het vraag stuk was vooral niet de geringste. De Transsiberische spoorweg zal vijftienhonderd millioen kosten. En dit alles, al dat geld, al' die ar beid om dezen reuzenarm van 9600 kilometer door Azië te leggen, heeft de geweldige nederlaag te den Rus- sisch-Japanschert oorlog, het verlies van Port Arthur en Dalny, niet kun nen beletten. Op dit oogenblik wordt er in Rusland, om de beteekends van Siberië tot haar recht te brengen, ge dacht aan 't leggen van dubbel spoor. Men zegt, dat Japan, opnieuw onge rust geworden, alweer de tanden laat zien. Dit voordeel heeft hij evenwel nu al opgeleverd, dat de reiziger naar het Verre Oosten dertien vijftien dagen op den tijd en vier- k vijfhon derd gulden op den prijs bespaart, vergeleken bij de boot. Een andere reuzenspoorweg, die van de Kaap naar Alexandrië, een ontwerp van de Engelschén, heeft te- :elijkertijd de politiek en den handel als doel. Wanneer de lijn er eenmaal is, zal ze voor de Engelschen groote voor doelen afwerpen, maar hoe vee] I politieke bezwaren zullen niet moeten worden overwonnen vóór dat zij zich van het eene einde van Afrika uit strekt naar het andere, over een af- stan d van 8000 kilometer, waarvan nog maar 2000 zijn aangelegd Cecil Rhodes, de bewerker- van -den Boeren-ooriog, een man die voor niets terugdeinsde,-maar een Verstand en energie zonder gelijke bezat, is liet. geweest, die. het eerst de gedachte van dit grootsche werk heeft geuit. Tal van bezwaren zijn reeds over wonnen. De mededinging van Frank rijk in Egypte is voorbij, de Boeren werden verslagen, de Portugecoen op ruwe wijs tot wijziging van de grens van Mozambique gedwongen. In het Noorden heroverde Kitchener Soudan on de Derwishen en verdreef den Franschen kolonel Marchand uit Fa- schoda. Reeds zijn de Engelschen de Zam besi met hun spoorweg over. Daar bouwden zij een viaduct hoog boven den stroom, die een wonder van bouw kunst wezen moet. Verderop moet een brug worden gebouwd van 1700 voet lang: Maar vóór zij Khartoum herei ken, moeten zij door grondgebied van Portugal, België, Duitschland, Frank rijk, Abyssinië. Op het geheele tra ject is rekening te houden met meer dan honderd rassen. Neen, waarlijk, de band van ijzer tusschen de Kaap en Caïro is nog niet gelegd. Éen derde lijn, die Duitschland voornemens is te bouwen, heeft gods dienstige-, politieke- en handelsbetee- kenis. Die moet de Muzelmannen van Constantinopel naar Mekka brengen en tegelijk afzet geven aan allerlei spoorwegmaterleel, dat de Duitschers niets liever willen, dan verkoopen. Maar dat gaat niet gemakkelijk. Wel is de Sultan een voorstander van het plan, daar hij er zijn voordeel in ziet en een se'-. one gelegenheid om de groote mogendheden tegen elkaar ln 't harnas te jagen (twee dingen, die hij liefheeft), maar de lijn moet min stens 62.5 miillioen kosten en waar haalt de Sultan een dergelijke som, vooral in deze troebele tijden, van daan Zoo staat deze aanleg stil. In Australië maakt men plannen voor een spoorweg van Adelaide naar Palmerston dwars door de woestijnen van Midden-Australië heen. En wie weet, hoe gewaagd dat denkbeeld schijnen mag, of het nog niet eens ten uitvoer wordt gelegd. De rail heerscht in de wereld I Maar nergens meer, dan in de Vereenigde Staten. Misschien zouden wij, Nederlanders, indien we niet zul ke droeve ervaringen hadden van ge vaarlijke .aandeelen, nog beter in staat zijn om te bewonderen de ener- ;gie van de Amerikanen, die al deze groote ^spoorlijnen hebben gesticht. ,Van de 860.000' mijlen spoorlijn ln de wereld rekent men, dat de Vereenigde Staten" er 830.000 bezitten. De groote maker van sporen was Cornelius Vanderbilt. Toen ai mil- lioénen ryk) kocht hij met Ameri kaansche handigheidjes de aandeelen van drie kleine spoorlijntjes voor een prijsje op en maakte daar een groote lijn van. Zoo begon hij aan zijn mil liard. Jammer genoeg, dat de geschiede nis van de Amerikaansche sporen niiets ander3 'is, dan een lange rij van soeculatiën tusschen financiers, vam een omvang, waarvan wij ons geen denkbeeld kunnen maken. En toch is misschien juist het feit, dat er fortuinen in gewonnen (en verloren) konden worden, de oorzaak geweest van deze buitengewone energie der Amerikanen ln het aanleggen van sporen. Nu ze er eenmaal zijn heb ben ze een reusachtig vervoer. Een bewoner van New-York gaat middag malen in- Chicago, alleen voor 't ge noegen, om een vriend te zien. Hij telt de afstanden niet meer. Er zijn er, die voor hun zaken onophoudelijk heen en weer reizen tusschen New- York en San Francisco, een afstand van 5412 kilometers, die afgelegd wordt in zes dagen. Tegenover de stoutheid van de plan nen vergeten we het bedenkelijke van den financieelen ondergrond, zien over 't hoofd, dat een van deze specu lanten, Jay Gould, een tijdlang niet uit kon gaan zonder het geleide van twee vuistvechters, die hem tegen de verontwaardiging van het publiek moesten beschermen, en glimlachen slechts over het feit, dat de mededin ging zulke afmetingen aanneemt, dat zelfs de arbeiders van twee concur- reerende maatschappijen, bij het aan een van een stuk spoorweg, elkaar slag geleverd hebben. De Amerikaansche energie is waar lijk op 't stuk van spoorwegen nog niet uitgeput. Over niets minder pein zen de Yankees, dan over een tunnel onder de Behringzee, die Amerika en Rusland, Alaska en Siberië, zou var- binden. Misschien komt die tegelijk met de onderzeescha verbinding tusschen Frankrijk' en Engeland, waarover zooveel 'gesproken is, maar die de En gelschen om hun veiligheid'nog.altijd niet aaindurveny J. C. P. Stadsnieuws HET TOONEEL „DE GROOTE VLUCHT' VAN HE1JERMANS. Bij een temperatuur van een dus danige tropische hitte, dat men ge- wenscht zou hebben vleugels te bezit ten, cm buiten den schouwburg een. afkoelingsvluchtje te kunnen maken, is Maandagavond het grapje van Heijermans, de „Groote Vlucht", ge gaan. We willen aannemen dat veten on zer Lezers de schets van Heijermans kennen, die indertijd ais een serie Falklandjes in het Handelsblad is verschenen, en waarin de avonturen van eeai paar menschen werden be schreven, die een vliegmachine had den uitgevonden; ze heette „Gevleu gelde Daden". Daar de kwestie der vliegmachines tlians actueel is, en er met de bewer king van die stof dus wel geld te maken vatlt, omdat het publiek naar een stuk, dat ze behandelt, wel zal kunnen kijken, heeft Heijermans dit reeds door hem gebruikte gegeven nog eens opgerakeld on voor zichzelf rendabel gemaakt. Zoo is zijn grapje „Da Groote Vlucht" in de wereld gekomen,, wat dus niet anders is dan 't trekken, van een tweede rente van een oud kapi taaltje. In hat rijk van Ossip VII, vorst van Pannonië, is door een eenvou dig man een vliegmachine uitgevon den. Maar Ossip tusischen twee haakjes een type, dat niet van Heijer- mans is, maar dat hij heeft afgeke ken van heit Seresissimustype, dat door een Duitsch gezelschap hier met succes is geïmporteerd maar Ossip, de malle kered, die gekant is tegen al les wat nieuw is, is zoo woedend daarover, dat hij bij decreet ver biedt, dat er in „zijn" lucht gevlogen wordt, en laat dan uitvinder der vliegmachine gevangen zettenzij, die 't toch wagen te vliegen, worden naai- beneden geschoten. Ais de kroonprins echter met zoo'n vliegmachine het vorstelijk paleis ontvlucht, en verliefd wordt op de dochter van den uitvinder, moet hij zijn decreet wel weer intrekken en eindelijk zelfs zijn toestemming tot het huwelijk geven. Dat is alles. Dit grapje ware goed geweest om. er een voor- of nastukje Ln één be drijf van te maken, dat men voor of na een groóter stuk „pour la bonnet boucho" gekregen' had om den avond te vullën en dan had mm om heit mopje gelachen. Maar Heijermans heeft het uitgerekt tot vier lange, veel te lange, bedrijven, die Maandag bovendien nog gescheiden werden' door vier eüenlange pauzes, die het publiek zoo ongeduldig maakten, dat 't telkens zat te stampvoeten .Natuur-1 Lijk kwamen er wel kwinkslagen in, die amuseerden, en koffiehuis- woordspelingen, die bij de goedkoo- pere rangen insloegen Heijermans is een veel te handige jongen, die een goeden kijk heeft op de handelswaar de van een stuk, om dat niet te doen maar het langgerekte stuk deed 'fc slechts matigjesen naar wat we zoo opmerkten en hoorden, waren er veei teleorgesirieten in de zaal. Moser, Schöntau of een andere Duitsche grappenschrijver had van diit gegeven wat onderhoudends gefa- brceerd, want deze luitjes overtref fen Heijermans toch nog altijd in handigheid en tooneelrouttne, of schoon die in „De groote Vlucht" toch ook niet ontbraken. Het stuk werd echter kostelijk ge speeld door de „Nederlandsche Too- iteejvereeniiging"en dat vergoedde weer veeL De heer Ternooy Apèl was een prachtig type van den mallen vorst, natuurlijk eenigszins gechargeerd, maar ook weer niet te veelhij deed no geeois lachen om zijn Seresissimus- grappen en opmerkingenen hij red de veel van de langgerekttieid van het stak. De heer Gilhuys was een leuk, vief kroonprinsje, dat nog nooit tets van de wereld heeft gezien, en Wolkers had een goed, snoaTdbaardig type van Duiisch allooi van den slot voogd gemaakt; Van Warm el o had zich een magnifieken kop als de uit vinder Hildebrand gemaakt en ty peerde dit kereltje opperbestVan der Veer, een oud-lid van de letterlie vende vereendging „Cremer", vol deed heed goed als Lasso, het lid der uiterste linkerzijde van detn Land raad.... Maar we kunnien alle mee- spotenden niet noemengenoeg zij hiermee gezegd, dat zij met hun spel liet stuk van Heijermans redden. FRANS NETSCHER. Gevonden voorwerpen: Een keeshond, een gouden oorknop je, een parapluis, een ledige porle- monnaie, een abonnementskaart der E. N. T. Obz© L&chhoek. Willy, die onlangs in het Journal Amusant eenige goede grappen zei over het congres voor het zuivere voedsel, dat te Genève gehouden is, vertelt nu een en ander over de ver- valschte levensmiddelen, dat ons een beetje onaangenaam stemt in de maag. De vervalschers, zoo betoogt hij, ne men, in weerwil van de straffen die hen wachten als zij gesnapt worden, hun' toevlucht tot een eindelooze reeks van handigheden. De waarde van hun bedoelingen moet evenwel niet wor den onderschat. Of tracht niet de bak ker het beschadigd meel, dat hij ge bruikt, te verbeteren met aluin sul faat van zink of koper, potasch, mag nesia, pijpaarde, krijt, borax, saleb, Irispoeder, mais- of havermeel? Er bestaat ook een fabriek van kunstmatige eieren. Niet zoo een, waar men alleen natuurlijke eieren in kokend water legt, maar een in richting, waar. geheele eieren worden vojrvaardigd. Het geel, kunstig sa mengesteld uit meel en stijfsel, wordt omhuld met albumine, dat het wit verbeeldt, het geheel wordt zeer snel rondgedraaid, zoodat het een ovalen vorm verkrijgt en ten slotte gerold in een dun laagje pleister, dat den dop moet vervangen. Een kip zou er zich in vergissen! In onze eeuw van vooruitgang wordt er honig gemaakt, waarmee de bijen niets hebben uit te staan en waar aan allerlei stroopsoorten, mis lukte suiker, stijfsel, gom, melasse, gelatine, krijt en zand, vernuftig ge- fnengd, te pas zijn gekomen. Voor de fabricage van chocolade Worden cacaoboonén gebruikt. Tot Ai ertoe praat alles regelmatig, zooals 't behoort, maai* dan worden er pot- asch-zouten bijgevoegd, die er de zoo genaamde cacaoboter aan ontnemen. Deze wordt duur verkocht en vervan gen door raapolie, kalfs- of schapen vet. Bij den kruidenier kost de thee maar een derde gedeelte van wat ze kust in China zelf, een feit, waarover de Chinee zen heel verwon derd moeten zijn.De goedkoopste soor ten zijn namelijk niets anders dan thee... die al eenmaal gebruikt is. Die wordt bewerkt met gom en stijfsel, met andere stoffen verzwaard en nog smakelijker gemaakt met een hoe veelheid laurier- of plataanbladeren, gebrand en fijngesneden. Toen er onlangs een tentoonstelling van voedingsmiddelen gehouden werd, bleek aan een deskundige, dat al de bekroonde koffiesoorten ver- valscht waren. De eene soort bevatte heel weinig koffie, maar veel tarwe en allerlei boontjes; een andere soort bestond uit gebroken pruimepitten en kleine steentjes en de derde wendde voor, een smakelijk mengsel te kun nen leveren uit de samenvoeging van tarwe, vijgen en cichorei. Ten slotte worden er onder den naam van truffels voorwerpen ver kocht, die ik met niets beters dan met stukken zwart doek vergelijken kaai. Och, zegt Willy, schertsend, leder- een moet. leven en ik ben te goedig om den dood van den Vervalscher te ver langen. Alleen vraag Ik: waarom zet hij niet op zijn fabrikaat: VERGIF. Dan weten we ten minste, waar we aan toe zijn. Tot zoover Willy. Mochten er onder de lezers zijn, die na de lezing van zijn opmerkingen angstig naar hun levensmiddelen kijken, dan herinne ren wij hen aan de omstandigheden, dat al die verhalen betrekking heb ben op Parijs en dat in het brave Ne derland natuurlijk niet geknoeid wordt! Dezelfde Willy vertelt, hoe het or gaan van de brandweermannen lai Frankrijk kostbare raadgevingen doet ten aanzien van het redden van drenkelingen. Wanneer gij iemand in 't water ziet liggen en geen boot onder de voe ten hebt, zie er dan van af den dren keling te redden zoo gij niet zwemmen kunt: het zou den toestand noodeloos ingewikkeld maken. Als gij wel zwemmen kunt, waag 't dan, maar trek eerst uw schoenen uit. En hier, schrijft Willy, haal ik het brandweer-orgaan aan: „Trek vooral uw schoenen uit. Zijt gij eenmaal in de rivier of In zee ge sprongen, schreeuw dan het slacht offer gebiedend toe: gij zijt gered." Grijp het daarna bij de haren en houd het daarbij vast, tot het aan land gekomen is." Personen, die er over denken, men schen op te visschen, kunnen met de ze verstandige raadgevingen hun voordeel doen. Anderen, die bl] voor komende gelegenheid opgevlscht wenschen te worden, zullen ook goed doen, met ze te overdenken. Zij zullen er uit zien, dat hun eventueelred ding maar aan een haar hangt. Allen derhalve, die in het bovenstaande ge val wenschen te worden gered, moe ten dus afzien van het genoegen hun haar kort te laten knippen, maar zul len het voortaan als pianisten behoo- ren té laten giroeiecn, Zij, die hun haar al versleten hebben, zijn. naar ik vrees niet meer te redden, en wie gewoon is een pruik te dragen, kan volgens de raadgevingen der goede brandweerlieden, niet meer voor red ding ln aanmerking komen. Het is duidelijk en zeer te betreuren, wensch ik er aan toe te voegen, dat de veiligheid van de dames daarmee ook op bedenkelijke wijs wordt ver minderd. Ik zou niet durven beweren, dat dezen heur eigen haar niet dra gen, maar het schijnt toch zeker, dat om dat haar goed te laten uitkomen en ook omdat de kapper toch leven moet, allerlei kuifjes en zij stukjes aan de ooiffure worden toegevoegd, omdat anders het hoofd niet past bij den tegenwoordigen hoed. (Er is wel eens beweerd, dat het tegenoverge stelde logischer zou zijn, maar dat gescliiedde door iemand, die in 't ge heel geen denkbeeld had van de mo de). Hot eenige redmiddel wanneer een dapre te water raakt, is dus: haal •een kapper. Die weet, welke haren hij kan aanvatten en welke niet. En wanneer er nog kappers zijn, die niet kunnen zwemmen, laten zij dat dan voor rekening van de Fransche brand weer leeren. DE BRILJANTEN OORKNOPJES. De heer Frederlk Slap zit Ln gezel schap zijner vrouw onder de waran de van zijn villa, zijn zomerverblijf buiten de stad, bij het ontbijt. Hij ge niet van het mooie najaarsweer. juist heeft zijn vrouw hem een kop thee ingeschonken, als ze zegt: Zeg, Freek... Ja? Gisterenavond heb Ik je heele- maal vergeten te zeggen, dat Ik in de stad ben geweest. O, weal - Waarom-; o, wee? Omdat M, altijd mijn zak' Sost, als je naar de stad gaai Dien onnoozelen gulden voor den trein? Neen, dat niet Wat dan? ■*- Ik durf het niet zoggert \Vaarom niet? Nu dan, tk houd mYi hart altijd vast. omdat Je gewoonlijk het eerste het beste stuk, aai )e in een uitstal kast ziet Liggen, koopt en ik het moet betalen. O, wat dat betreft... M'n hemel, je hobt toch weer niet... Wees maar gerust, ik heb geen domme dingen gedaan. Integendeel, ik heb een prachtigen koop gedaan... Prachtig? Goede genade, wat zal ik nu weer te hooren krijgen? Ja zeker, prachtig. Een paar oor knopjes... Oor...kn...knopjes? Knopjes? Heb je die gekocht? Waarom? Je hebt toch oorknopjes? Natuurlijk heb ik die, maar niet voor drie duizend gulden, terwijl die, welke ik kocht... Kosten die dr... drie duizend gul den? Neenl O! Hoeveel dan? Vier duizend! (Meneer valt sprakeloos achter over in zijn stoel). Maar, man, bedaar toch! Ik heb zo nog niet betaaldl Dat... dat is wat andersl (Hij rijst weer overeind). Jij zal ze natuurlijk betalen. (Hij wil weer achterover vallen, maar zijn vrouw verhindert hem daarin). Maak nu geen scènes. Ik ben vrouw, en ik zal wel in onmacht val len, als dat noodig is. Een man, die ln onmacht valt, is geen man... Goed, ik val niet in onmacht. Maar nu kan jij dat doen, want van Je knopjes komt niets! Laat dan maar aan mij over... Overigens be teekent de heele zaak niet zooveel als je denkt. Vier duizend gulden! Noem je dat niets? Ik zal het je bewijzen. Ik ben na melijk bereid voor de knopjes van ee nige dingen af te zien. In de eerste nlaats wil lb dit laar niet naar de Riviera, Dat is, bescheiden gerekend, vijftienhonderd gulden. Is liet niet zoo? Dat is zoo! Ik zal dezen winter maar tien „jours" hebben. Wij besparen dus 10 avonden 150 gulden, dus opnieuw 1500 gulden. Is het niet zoo? Dat is zool Tot dusver bespaar je dus drie duizend gulden, zoodat de knopjes slechts nog duizend gulden kosten. Maar luistér verder. Je klaagt er al tijd over, dat ik elke week van dienst boden verwissel, Goed, ik doe dat. niet meer en spaar elke week twee gul den advertentie-geld, wat per jaar ook honderd gulden uitmaakt. De knopjes kosten dus nog maar 9-hon- derd gulden. Is 't niet zoo? Ja. We zijn echter nog niet klaar. Ik wil dit jaar geen verjaarscadeau heb ben. Die besparing zal (wil ik hopen) ook wel tweehonderd gulden bedra gen. Nietwaar! Ja. Do knopjes kosten dus nóg maar zevenhonderd gulden. Maar ook ik zal je geen verjaarsgeschenk geven, wat toch ook minstens honderd gul den kost. De prijs der knopjes is dus nog maar zeshonderd gulden, niet waar? Ja... ja! Betaal ik ze a contant, dan laat de winkelier tweehonderd gulden val len. Maar daar staat tegenover, dat ze onder dames wel vijf duizend gul den waard zijn. Je verdient dus zui ver zes-en-veertighonderd gulden. Ik ver... verdien? Vier duizend zes honderd gulden ja! En ik heb bovendien de knopjesl Nu vraag ik je, of je me nu nog ver wijten kunt lichtzinnig te zijn! Kon jij maar zoo rekenen!... (R. N.)

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5