KWARTJES ADVERTENTIES ADV ERTENTIEN: 1-6 REGELS 25 GENTS 3PLAATSINCER f OL50! BIJ VOORUITBETALINC VRAAC-ER-AANBOirS Een Miliionairsdoehter FEUILLETON NATIONALE MILITIE- Waarschuwing. Do Burgemeester waarschuwt de ïo telingen dozar gemeente, voor de personen, die er hunne praktijk van maken om aan lotelingen, tegen be taling van eene som gelds, hunne hulp aan te bieden, ten einde hunne ongeschiktverldaring voor den mili- tiedienst te verkrijgen. De bemoeiing van die por somen kan in geen enkel opzicht tot afkeuring van den betrokkene leiden, terwijl <lo raadpleging van die pea-somem den lo'teling slechte geldelijk nadeel kam berokkenen. Tevens wordt met nadruk geweaen op heit bepaaldle in artikel 206 van het Wetboek van strafrecht, luidende als volgt „Met gevangenisstraf van. ten hoog- sto twee jai'ein wordt gestraft ,.lo. hij, die zich opzettelijk voor „dén dienst bij de militie ongeschikt /maakt of laat maken „2o. hij, die een ander op diens „verzoek opzettelijk voor den dienst „ongeschikt maakt. Indien, in het „'laatste geval het feit den dood ton /gevolge heeft, wordt gevangenis- „sóraf van ten hoogste zes jaren op gelegd." Hinderwet. B. en W. doen te weten, dat bij Ko ninklijk besluit van 8 October J.l. No. 51 aan de Hollandsche IJzeren Spoor weg-Maatschappij te Amsterdam ver gunning is verleend tot uitbreiding van de Centrale Werkplaats alhier door vergrooting van het stoomver- mogen, door vervanging van twee be staande ketels door twee andere. Vrije- en Ord e-o efeningen. Voor dit examen zijn te Amster dam geslaagd de heeren R. Visser, Th. H. Nokken, W. L. Weijtze, J. W. J. Thomas. P. J. Th. Schuhmacher en Brunink, allen van hier. Rubriek voor Vragen. Geabouneerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor -beantwoording vatbaar, in te zenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Ik huur al eenige jaren eon stuk grond van A., maar nu ver koopt A. hot aan B. Wie is nu vol gens de wet verplicht de huur op te zeggen, A. of B. ANTWOORD. In 't algemeen A. Triaar ais de verkoop aan den huur der gerechtelijk is aangezegd of die door hem schriftelijk is erkend, dan B VRAAG. Ik word filiaalhouder van, «en fabrikant, doch moet een borg ©tarten. Gesteld dat de fabrikant in finan cieel© moeilijkheden komt, op welke manier kan ik don het beste mijn borgstelling beschrijvenanderszins wil hij niet. Indien op een contract beschreven, blijft de borgstelling dan bij eventueel© moeilijkheden prefe rent ANTWOORD. Wat u bedoelt is geen borgstelling, maar het storten van een waarborgfonds. Bij even tueel faillissement van den fabrikant, komt u voor liet bedrag van dat fonds als gewoon of concurrent schuld ei scher in den boedel op. Een borgte ©lellen is veel beter, want dan wordt er geen geld gegeven. VRAAG. Hoe oud moeten duiven «ijn om te broeden? ANTWOORD. Een jaar. Geef hun bij het gewone voer wat hennepzaad ©n zorg vooral voor een warm hokje. Uit de Omstreken De intocht van den nieuwen Burgemeester van Haarlem msrmeer. (Van onzen verslaggever). We hebben, in ons verslag van gis ter, den stoet gevolgd tot Hoofddorp. Men kwam hier eerst om drie uur aan, zoodat de kijklustigen zich een paar uur wachten moesten getroos ten. Maar welke feestvierder laat zich daardoor Yan de wijs brengen? De Haarlemmermeerdere zeker niet!... Voor 't met groen en bloemen ver sierde raadhuis stond een schare van wel 1000 menschen 't was haast een 'Amsterdamscho drukte! Daar klonk 't: de burgemeester komt!... De optocht trok voorbij 't raadhuis, om nog eens allen de gelegenheid te geven de aardige costuums der eere wachters te zien de versierde fiet sen de meisjes In provinciale klee derdracht... Toen de Burgemeester uit 't rijtuig stapte werd hij spontaan toegejuicht, 't Fanfarecorps hief een „lang zal hij leven" aan, dat door velen werd moe- gegalmd. Voor 't raadhuis hadden zich do jon gens en meisjes van de gymnast tek- voreeniging „Hoofddorp" opgesteld, om eenige mooie „standen" to laten zien. 't Aardigst was echter 't door hen gezongen welkomstlied. We ko men in verleiding allo versjes hier af te drukken, maar dit zou te veel plaatsruimte vragen; dus men moet met eenige stukjes tevreden zijn! 't Klonk dan o.in.i Wees welkom bij ons in do Haarlem mermeer, Wees wolkom, wij brengen U hulde on eer. Ontvang onze wenschen van groot en van klein; Dat gij tal van jaren Burgemeester mag zijn. God zegens U en Uw dierbaar gezin, Het is onze beê, elk stemm' hier mee in: Leef voor ons, leef met ons altijd eens gezind; Opdat wie U kent, U van harte be- bemint. De kleintjes, in aardige rood-witte kleedjes, zongen 't zoo allerliefst, dat de directeur, de heer Van dei* Linden, zeker veel eer van z'n werk heeft. Vooral 't aardige zoontje van den Burgemeester had schik in die kleine turnersl Een der meisjes ('t dochtertje van den heer de Groot) bood mevrouw Slob bij 't binnentreden van het raad huis een bloemstuk aan, en een der knaapjes ('t zoontje van Dr. Nannen- ga) een sierlijken afdruk van 't gezon gen versje. De meisjes (Roodenburg, van der Sluys en Van Vuuren) strooi den van 't balcon bloemen. Even werd in 't Raadhuis vertoefd. Spoedig kwam de Burgemeester op 't balcon, om de saamgestrooinde me nigte toe te spreken. Mag ik u van deze plaats mijn zeer h artelij ken dank brengen voor de groote verrassingen, die ge ons op dezen dag hebt willen bereiden. Ik had niet durven vermoeden, dat ge mij met zooveel welwillendheid had willen ontvangen. De sympathie die ik op den weg van de grens der gemeen te tot hier toe allerwege heb mogen ondervinden, is voor mij een aanspo ring, om al mijn krachten te geven aan de belangen van onze genreen- te Haarlemmermeer. Weer veel gejuich, weer gezang: lang zal hij leven.. Hierna had. de raadsvergadering plaats. 't Eerst werd het woord gevoerd door den oudsten wethouder, plaats vervangend Burgemeester, den heer B. Biesheuvel. Deze heette Mr. Slob als de nieuwe Burgemeester van Haar lemmermeer in den raad der gemeen te weikom. „Is deze dag voor u hoogst belangrijk, ook voor onze gemeente is hij van 't hoogste gewicht. Gij zult denken, wat zal het leven in Haar lemmermeer mij brengen? maar wederkeerig leeft in 't hart der ge meente de vraag: wat hebben wij van onzen nieuwen burgemeester te wach ten? Ge zult als burgemeester dezer gemeente geen gemakkei ij ke taak hebben, waar er veel van u geëischt zal worden, maar we weten, dat ge u buigt voor een God, en daarom wen schen we u toe, dat die God u kracht moge geven om voor Haarlemmermeer een gced Burgemeester te zijn. We hopen, dat ge u in onze gemeente zult thuis gevoelen, gij en uw gezin, en dat er tusschen u en de wethouders en de leden van den Raad een goede verstandhouding zal bestaan. Wij verzekeren, dat we u zullen steunen en verwachten, dat gij niets liever wilt, dan eendrachtelijk saam te wer ken aan den bloei en den vooruitgang der gemeente. Nadat de heer Biesheuvel den nieu wen Burgemeester de ambtsketen om gehangen had, besloot hij: Wij wen schen, dat gij dit teeken uwer waar digheid lang en met eere zult mogen dragen. De Heere God, bij Wiens ge nade alle overheid regeert, zij u daar bij tot hulpe. Het oudste Raadslid, de heer G. B. 1 Hooft, sprak namens de Raadsleden eenige woorden van welkom. De fees telijke intocht zal voor u, mr. Slob, een bewijs zijn, dat een groot deel der gemeente u met liefde als Bur gemeester begroet, hopende en ver trouwende, dat gij een goed Burge meester zult zijn. Moge hij een ander deel der gemeentenaren uw benoe ming minder instemming hebben ge vonden, nu H. M. de Koningin u eenmaal 't ambt heeft opgedragen, zullen dezen zich niet alleen bij de benoeming neerleggen, maar eveneens hopen, dat ge een goed Burgemeester zult zijn. Moge 't blijken dat ge, zon der verloochening uwer beginselen, voor ieders belangen wilt wei'leen, dan zullen u ook de sympathie-betuigin gen toekomen van die personen, die eerst liever een ander op deze plaats hadden gezien. Haarlemmermeer is een jonge ge meente; gij zijt haar vierde burge meester. Onder uw drie voorgangers is veel goeds tot stand gekomen, maar nog veel is er te doen. Dat gij 't als uw roeping beschouwt, mee te helpen om 't no gonthrekende en 't onvol maakte aan te vullen, dan zult ge ze ker door alle raadsleden gesteund worden. Moogt gij dit doen onder 't afsmeeken van Gods zegen, want im mers aan 's Heeren zegen is 't al ge legen. Nu nam Mr. Slob 't woord: Laat ik, voor de eerste maal aan deze plaats sprekende, mijn eerbiedi gen dank uiten aan H. M. de Koning in, die onder Gods bestuur, mij dit ambt van groot vertrouwen heeft op gedragen. Ook aan hen, die mijn voorspraak zijn geweest, mijn dank! Ik heb 't woelige leven in de groote Maasstad verlaten om hier in een zooveel kalmer omgeving te zijn. Ik betreur, dat ik afstand doen moet van die taak die mij zoo lief was, nl. het recht te bepleiten, 't Is immers een schoone taak om voor de belangen van de arme, diep in de zonde geval lenen op te komen? De verandering van woonplaats is mij niet onwel kom. Zelf uit een eenvoudige land'- bouwersfamilie, kon de groote stad met al haar geriefelijkheden, mij niet voldoen, en verlangde ik naar het kalmere landleven; 't landleven met zijn gehechtheid aan den godsdienst, zijn onderlinge solidariteit, zijn hui selijk leven. Daarom acht ik 't mij een eer, nu to staan aan *t hoofd van een ge meente, waar de landbouw de voor naamste bron van bestaan is, te meer omdat de landbouwers hier een goede reputatie genieten. We zijn hier op grond, ontwoekerd aan de schuimen de golven, dus een streek van niets tot iets geworden. Weldra zullen de communicatie-middelen, veel verbe terd worden, hetgeen niet weinig zal bijdragen tot den bloei van de ge meente. Niet zonder schroom aanvaard ik mijn taak,Voor mijn benoeming is ge schreven: ln do Haarlemmermeer moest een man komen, dde dit was, die dat kon... Gaarne wil ik bekennen niet zoo'n volmaakt mensch te zijn, als die schrijvers eischten. Ik hoop echter met alle krachten voor 't be lang der gemeente werkzaam te zijn. In den eersten tijd zal Ik veel steun noodig hebben, om mij in mijn geheel nieuwen werkkring in te werken,.en aanvaard daarom volgaarne den toe- gezegden steun en welwillendheid. Of ik de rechte man op de rechte plaats ben? Die vraag verzoek ik u pas over eenige jaren te stellen, daar een korte beoordeeling niet billijk is. Ik hoop met de wethoudêre, met de Raadsleden, met den secretaris en de ambtenaren prettig saam te werken in 't waarachtig belang der gemeen te. Ik zal de rechten van den Raad en van alle Inwoners eerbiedigen, maar wensch toch na wijs beraad mijn eigen weg te volgen, door goed en kwaad gerucht henen, recht doen de aan ieder zonder onderscheid des persoons. God geve mij daartoe wijs heid en kracht en Zijn onmisbaren zegen! Hierna werd de raadsvergadering gesloten en hield de Burgemeester in 't gemeentehuis receptie. Vele nota belen o.a. de geestelijkheid en ver schillende bestuurders van vereenigin gen maakten hun opwachting om den nieuwen Burgemeester en diens echtgenoot© persoonlijk welkom te heeten.Onder de bezoekers noemen we den Dijkgraaf van den Haarlemmer- meerpolder, Mr. Everwijn Lange en den secretaris, den heer Ouwerkerk. Hoewel 't officieel© feest nu was af- geloopen, dachten de Haarlemmer- meerders nog niet aan een naar huis gaan. Den geheelen middag en vooral 's avonds was 't buitengewoon druk in Hoofddorp. Het Raadhuis was ge ïllumineerd, terwijl het fanfarecorps eon concert gaf en in enkele localitei- ten gelegenheid was om een dansje te maken. Zoo was de Intocht van den nieuwen Burgemeester van Haarlemmermeer een welgeslaagd feest, 't Prachtige weer heeft zeker veel tot dit welslagen bijgedragen. SCHOTEN. Vrijwillige brandweer. Maandagavond heeft in café Smit aan de Kleverlaan de oprichtingsver gadering plaats gehad van Scho- tens vrijwillig brandweercorps. Ais bestuursleden werden gekozen de heioren Agstcribbo, Cora. Wouters, J. v. Deur sen au J. Abspoel, die die func ties onderling zulten regelen. l-IEEMSTEDJi. Raadsvergadering. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering waren alle heeren, behalve de lieer Crommelin, aanwe zig. Allereerst kwam aan de orde do vaststelling van de 2de suppletoirs begrooting voor den dienst 4.908, op welken staat gelden zijn uitgetrokken voor de aanbesteding van den reini gingsdienst. De heer HONIG adviseerdo namens de financieels commissie tot goed keuring, drong aan op de instelling van een commissie voor de wegen, vaarten en reinigingsdienst, opdat de Raad nog beter over deze zaak zal kunnen oordeelen, en sprak over eenige zaken, de reiniging betreffen de. Wanneer de reinigingsdienst in handen komt van iemand, die oog op de zaken heeft, dan is er veel meer geld en voordeel uit te slaan dan nu. De VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. de instelling van zoo'n com missie reeds hebben overwogen. De heer VAN DEN BERG \vas hel met de laatste opmerking van den heer Honig eens. Als de zaken goed beheerd worden, is er misschien op den duur wel een voordeeltje uit de zaak te slaan, en zal de gemeente geld toe krijgen. Bovendien zou z. i. een afzonderlijke aanbesteding van de beer gewenscht zijn. Door den heer VAN MEEUWEN werd gewezen op de noodzakelijkheid, om binnenkort een opzichter aan te stellen, die, behalve op de wegen, toe zicht zal houden op de reiniging. Nogmaals kwam de heer HONIG op de commissie terug, waarop B. en W. besloten, nu reeds een commissie te benoemen, opdat deze heeren nog een advies zullen kunnen geven over de door B. en W. gemaakte voorwaar den voor de aanbesteding van den reinigingsdienst. Door den VOORZITTER werden tot leden dier com missie benoemd de heeren Hoeker en Van den Berg. Alsnu kwam in behandeling het voorstel van 13. en W. (door ons uit voerig vermeld), om een leening van f 13.000 aan te gaan voor de betaling van 't gekochte terrein voor den rei nigingsdienst, en de werken voor het in orde brengen van dit terrein en den toegangsweg. Zonder discussie werd dit aangeno men. Eveneens werd zonder discussie vastgesteld de verordening regelende de voorwaarden voor de levering van gas ten behoeve van de openbare ver lichting door de gemeente-gasfabriek (uitvoerig door ons beschreven). Op voorstel van B. c*n W. en de Gas-commissie werd besloten om en kele gasbuizen van grooter wijdte te leggen, dan eerst door den Raad is vastgesteld. Do totale uitgave is f 588. GD. Dit werd goedgekeurd. Door een bewoner der Emauslaan was gevraagd gasleiding in deze laan te leggen. B. en W. vonden dit verzoek wel vcör inwilliging vatbaar, omdat de laan ook een verbindingslaan is, zoo dat verlichting gewenscht is. De kos ten bedragen 1132.55. Dit voorstel werd goedgekeurd. Ook werd besloten om een buis in d* Lindenlaan te leggen, en de buis in de Prinsen!aan met 125 meter te verlengen. De VOORZITTER We zijn nu wel aan 't uitbreiden, maar diit heeft ook het gevolg, dat de zaken veel beter gaan, dan we eerst hadden verwacht. Eerst was gerekend, dat de fabriek 't eerste jaar 350.000 kub. meter gas zal leveren, nu is al de zekerheidt dat 525.000 kub. meter noodig is. De fa briek is nu ontworpen op een capa citeit vau 500.000 kub. M., terwijl zij tot f 1.000.000 kan opgevoerd wor den, mits een derde oven bijgebouwd wordt,, benevens een reserve gas motor. Misschien is 't over een jaar wel nooclig, om ook een tweeden gas houder te bouwen. Dan moeten de heeren niet zeggen, dat hadden we dadelijk moeten doen, want we kon den niet weten, lioe cle zaken zouden gaan. 't Is een verblijdend feit, dat de fabriek nu zoo goed gaat. De kosten voor de uitbreiding zijn f 5800. 't Gevraagde crediet werd aan B, en W. verleend. B. en W. stelden voorts voor een accountant aan te stellen voor gere geld toezicht op de boekhouding der gasfabriek. De jaarlijksche uitgave is 125. Ook dit werd goedgekeurd. De begrooting der gasfabriek yooï 1909 sluit met een bedrag vau f 49.640.50. Volgens den VOORZITTER zijn deze cijfers gunstig te noemen. De uit gaven zijn ruim genomen, de inkom, sten voorzichtig, terwijl er bovendien een post van f 3999 beschikbaar is voor onvoorziene uitgaven. De financleele commissie adviseer de tot goedkeuring, zoodat de be grooting werd vastgesteld. De (door ons vermelde) verordening op de heffing van rechten voor het begraven van lijken op de algemeena begraafplaats, werd vastgesteld. Goedgekeurd werd de rekening va het Burgerlijk Armbestuur. Hierna kwam de gemeentebegroo- ting in behandeling. De heer HONIG deelde mede, dat de financieel© commissie zich niet kan vereenigen met het standpunt van B. en W., die verschillende sala rissen hebben verhoogd op verlangen van den Bond van Gemeenteambtena ren. 't Is niet goed, dat men zich re tell naar de wenschen van zoo'n bond er zijn zooveel bonden in de wereld, en als alle bonden met een verzoek komen, danBovendien heeft de bond een actie ingesteld, om bij de regeering aan te dringen op regeling van de salarissen van de ambtenaren. Waarom wordt dit niet afgewacht Verder vraagt de bond wat veel, zeker denkende: dan kan ei iets af. De voorgestelde verhoogingen kosten f 1050 per jaar. Ook hebber, enkele ambtenaren niet zooveel werk zij werken slechts zes uur per dag, en zijn om half vier uur al vrij. Is een derde ambtenaar noodig, waar om kan men geen volontair aanstel len De VOORZITTER zei, dat bij he persoonlijk niet noodig vindt om het salaris van don Burgemeester te vcr- hoogen (van f 1500 op f 1850 gebracht). Spreker vond bet echter wel noodig om de jaarwedden der ambtenaren te verhoogëm Dat d-e Bond de salaris-qnaestie in behandeling genomen heeft, spreekt vanzelf, waar 't. toch een vakbond is, en^opkomt voor de belangen van zijn leden. Dat sommige bonden eens raar doen, ait kan men den Bond voor Ge meente-ambtenaren niet aanwrijven, 't Benoemen van een volontair is niet wenschelijk. Een derde ambtenaar is noodig, maar ik heb er liever geen een, dan een volontair, want daar kan men niet op aan. De heer VAN DER WEYDEN meent dat een burgemeester niet minder sa laris moet ontvangen dan een secre taris. De heer VAN HOUTEN adviseerde bij verhooging van de andere amb tenaren, ook het salaris van den burgemeester te verhoogen. De heer VAN MEEUWEN achtte wel gewenscht om een verhoogd sala- rsi te geven, mits dan ook de werk uren uitgebreid worden. De verheu ging behoeft niet zoo groot te zijn, als B. en YY. voorstellen, BJoemen- daal betaalt ook minder, dan B. e:i W. nu voorstellen. De heer HONIG Ik ben er niet te en, dat ue Boud op salurisverbete- ring aandringt, maar hij matigt zich meer aan dan andere bonden. De heeren schrijven de gemeenten voor zoo en zooveel moet je aan de ambte naren betalen. De VOORZITTER vond dit overdre ven. Ook kan de Bond moeilijk wach ten op de handelingen van de Regee ring, waar we weten, hoe lang die officieclo weg is. Ook is het plan van B. en W. om binnenkort de werkuren op de secretarie te verlengen tot vijf uur. De heer VAN 1)EN BERG was ook niet gevleid met het adres van den Bond. Wij zitten hier met z'n twaal ven, en kunnen best onze zaakjes doen en hebben die bemoeizucht niet noo dig. De saiaris-verhöogingen komen onverwacht, in deze vuor Heemstede zoo moeilijke dagen. Het vorige jaar heeft de Raad eigenmachtig de jaar wedden verhoogd. Nu weer verhoo gen is niet gewenscht, hoewel ik niet wil beweren, dat het salaris voldoen de is. De secretaris maakt groote sprongen. Hij is hier gekomen op f 1200 en heeft aardig geprofiteerd van 't gaatje, door Gedeputeerde Staten opengemaakt, om 't vorige jaar op 1400 te komen. Toen do ontvanger kwam, heeft de Burgemeester gezegd, hij komt meer om een baantje te heb ben dan om het. geld. Nu blijkt, dat hij ook liever f 1,50, dan 1.28 heeft De salarisverhoogingen komen, ojj een slechten tijd. De belasting wordt verhoogd, en ik geloof graag, dat du belastingbetalers willen betalen voor Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchraont. Er waren nu veel belangrijker din gen, die haar gedachten bezig hiel de;. dan d© vage verhalen over het verleden van Merridew, die de knecht beloofd had haai' te zullen vertellen. Zij deed haar uiterste best, om bij Purvis in de gunst te komen en de .verwarde toestand van de huishou ding moest haar daarbij behulpzaam zijn. Zij was de eenige der dienstbo den, die wat uitvoerde, of ten minste deed, alsof zij iets uitvoerde, want zij gebruikte dat voorwendsel om ge legenheid te vinden met Purvis in ge sprek te komen. Dat gebeurde 's middags. Trotsch 'op het resultaat van zijn twist met Merridew, en wetende, dat zijn be dreiging met de politie maar bluf v/as, had Purvis ovonloedig van den uitmuntenden wijn gedronken, dien de bottelier bij den lunch voor hem had klaar gezet, llij was in een spraakzame stemming en zou met dien man heele gesprokken ge voerd-hebben, maar deze, de twijfel achtige positie in aanmerking ne mende, oordeelde het beter maar te zwijgen. Na den lunch zat Purvis te rooken voor de open tuindeuren van de bi bliotheek, toen Olive, die wist waar hij was, op de verandah voorbij ging. Kom eens hier jij, riep hij. Bedoelt u mij, mijnheer zei ze, als »n groote verbazing. Ben jij het Iersche meisje niet? .Ta juist, jou bedoel ik. Koni binnen. Aarzelend, alsof het haar niet be viel, kwam Olive naderbij. Ik bedoel hier, in de kamer. Kom, ik wil eens met je praten, drong hij aan. Wat wil UEd. van mij vroeg zij toen. Hij wenkte haai', toch vooral bin nen te komen. Ik heb liet voor je geheim ge houden. Ik heb immers tegen je ge zegd, dat je mij een goeden dienst had bewezen. Dat was waar, en ik zal dat niet gauw vergeten. Jij kunt er op rekenen, lüer goed en wel in huis te blijven, wie andere ook wordt weggezonden. Ik ben u zeer verplicht, mijn heer ja, ik zag het eerste oogenblik toen ik er in keek, het vriendelijk licht in uw oogen al. Welnu, kijk er dan nog eens ln en zie, of hét er nog is, en hij lachte. O, mijnheer, riep Olive en trad achteruit Het is goed, meisje. Wees maar niet bang van mij. Er zijn er genoeg, die het wèl zijn, maar jij behoeft je daar niet onder te rekenen. Hoe is je naam in tusschen Mollie O'Brien, mijnheer. Mollie, zeg je Een mooie naam voor een mooi meisje. Welnu, Mollie, denk hieraan, je hebt een vriend ge kregen in George Purvis, en een, die een goed vriend kan wezen ook, hoe 'n oude schavuit hij ook is of voor hoe 'n ouden schelm hij door velen ook gehouden wordt. Dank u, mijnheer, zei Olive, zich omkeerende, om heen ie gaan. Neen, ga nu nog niet hoen. Hoe gaat het met mijn vrouw Met uw vrouw, mijnheer Ja, mijn vrouw. Je meesteres, mevrouw Rachel Merridew. Hij lachte terwijl hij dat zeide, en schud de veelbeteekenend zijn hoofd. Zij is mijn wettelijke vrouw, wat dat beest van een zoon van haar ook mag zeggen, met zijn blufferige bewe ringen, dat hij de politie zal halen. Laat hij de politie hier brengen, als hij durft, die jonge gek. Om mij te durven dreigen I Laat hij haar hier brongen en wij zullen verder zien. Ik zal hem leeren mij te brutaliseeren Ik geloof, dat zij ziek te bed ligt. In bed Ziek Dat komt van blijdschap, anders nergens van. Dat is vreugde over het weerzien van haar dierbaren ouden echtgenoot, die weed' thuis gekomen is, en in een mooi tehuis ook, voegde hij er met ecu vloek bij. Geef die whisky eens aan, beste meld. Het is heel sterk, mijnheer. Daar weet ik alles van. Zij dach ten, dat 'k den vorigen nacht stom dronken was, maar George Punds weet wel wat hij doet, hoor. En hij knipoogde veelbeteekenend, terwijl hij zich een whisky-soda klaar maakte. Kan ik nu gaan, mijnheer Mijn werk is Laat dat werk naar den drom. mei loopen Ik kom .liet lederen dag weer thuis, en als ik uiet zou kunnen velen, dat een lief meisje haar werk een uurtje in den steek laat, dan had ik beter gedaan weg te blijven. Hos oud ben .je, Mollie Olive aarzelde even, toen viel haar de gelukkige gedachte in, denzelfden leeftijd te noemen ais van Selma Hammond. Dat sloeg dadelijk in. Wied, dan ben je in hetzelfde jaar geboren als mijn kleine meld, riep hij uit En omdat hij op dit oogenblik in weerwil van zijn gebluf, een beetje beneveld was door den drank, schud de hij zijn hcofd treurig, en zuchtte. Ach, ach, wat had ik dat kindje toch lief I En weer zuchtte hij. Ileoft u dan een dochter Ja,'Mollie, cjie had ik; maar zij vertellen mij, dat zij dood is Hij schudde zijn hoofd weer en zucht te diep. Gestorven, jaren geleden, ver over den Aüaniischen Oceaan, in Chicago. Heb je ooit van die plaats gehoord,- Mollie Zeker, of i!^ mijnheer. Een van mijn liefste vriendinnen kwam van Chicago. Wij gingen als zusters met elkaar om, Selma en Welken naam zeg je daar riep hij op scherpen toon. Och, mijnheer, ik bedoelde er toch niets kwaads mee, riep Olive, terugschrikkend. Zeg dien naam nog eens, zei hij op denzelfden scherpen toon. U maakt mij bang, mijnheer, als u zoo tot mij spreekt. Noemde je den naam van Sel ma Ja, mijnheer, dien noemde ik. Maar wat steekt daar voor kwaads Ln Hij was een en al opgewondenheid. Als zij mij hebben voorgelogen, dan zal ik mompelde hü. Dat is weer net iets voor lien. Je zegt dus, dat zij uit Chicago kwam,? Maak je maar niet ongerust. Je kunt dit alles niet begrijpen. Kwam zij daar van daan Wanneer V En hou was haar andere naam Ja, zeker, zij kwam uit Chicago. Zij noemde zich Ilammond, maar dat was haar eigenlijke naain niet, mïin- heer. Zij heeft mij dat nooit willen verteilen, omdat zij bang was, bang om gevonden tc worden door men schen, die haar slocht behandeld had* den en die zij ontvlucht was. Olive werd bijna in werkelijkheid bang van den drift, dien zij êoor deze woorden bij den man had opgewekt. Trillend over al zijn k-den zat hij oen oogenblik na te denken. Zijn woede maakte hem nuchter en plotseling keerde hij zich oio, greep Olive bij den arm, trok haar met zich voort ouder het licht en keek haar doordringend in de oogen. Lieg je mij wat voor, meisje Bij den hemel, als je dat doet, zal jo niet lang meer leven I Toen hij haar losliet keerde 2ij zich zoogenaamd angstig af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6