NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws 23e Jaargang. Bo. 7770 "mi iWH—«a—■awaga» Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 29 OOIOBEB 1908 A HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franca per post ABONNEMENTEN PBR DRIB BAANDEN, I /1-29 1.30 i.65 0.02X 037H 0.45 ültgave der Vennootsc&ap Loarens Coster. Directeur J. f'. PEEREBQOUL ADVERTENTIÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts» Bulfen het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t-, elke regel meer ƒ0. 89 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat AdvslentlEn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingj 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groots Houtstraat 55» totaommunaa! Telefoonnummer der Redactie 000 ec der Administratie 724. Drukkerijt Zulder Buitenspaaroê 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames V2!3 buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 30 OCTOBER. Nutsgebouw, Zijlstraat 84: Lezing snet lichtbeelden. Spr. de beer H. N. de Fremerij, 8 uur. Bennehroek: Raadsvergadering, 8 Uur. DE CRISIS IN DEN BALKAN. Met blijdschap mogen we opmer ken, dat de mogelijkheid, om de con flicten Langs vredelievend en weg op te lossen, weer een beetje grooter ge worden Is Ook al schieten de mogendheden met hun CONFERENTIE op als een slak, kruipende van Wee- nen naar Constantinopelde kansen op een oplossing stijgen. Dit komt, omdat de mogendheden, nu uit een einder Vaatje tappen, en. 't beginsel fiebben toegepast„als 't getij ver loopt, verzet men dé bakens". Eerst waren Engeland c. s. tegen directe onderhandelingen tusschen Turkije en Oostenrijk-Homgarije en Bulgarije de Sultan, moest wach ten op de conferentie. Nu de Brit echter de groote moei lijkheden van beleggen dezer confe rentie ondervindt, men weet, dat Duitschland onhandelbaar is, om dat zijn bondgenoot, 't O.-H. rijk, zooveel bezwanen heeft is door de combinatie Engelamd-Frankxijk-Rus- land aan Turkije bericht, dat t gaarne directe onderhandeling zou zien en bereid is, de besluiten dezer onderhandelingen te erkennen. Ongetwijfeld zullen de onderhan delingen nu weer aangeknoopt of zoo juist is, dat de ondeirhandeJiingem. caog miet zijn afgebroken worden voortgezet. De stap der mogendheden heeft in BULGARIJE een zeer goeden indruk gemaakt. De Bulgaar sche regeering toont zich verzoenend en deelde aan de vreem de gezanten haar besluit mede, 75,000 reservisten naar hunne haardsteden terug te zenden. Men twijfelt niet of dit besluit zal bijdragen om te Con- siantinopel de ontspanning te doen toenemen, en de onnoodigheid van militaire maatregelen in Turkije te doen inzien. Gisteren is de Sobranje (Bulgaar- 'sclio Tweede Kamer) bijeen geweest, e<n heeft Tsaar Ferdinand ©en soort troonrede gehouden. Hij zed, de on af hankel ijkheid afgekondigd te heb ben op voorstel van de regeering en deze daad is in het geheel© land met- geestdrift toegejuicht. „Ik heb te Tir- nowo de vaan van vrede en welvaart ontplooid en hoop, dat alle goed© zo nen van het land zich daaronder zul len scharen.. Alleen het vertrouwen op eigen (kracht en de geschiktheid om tegen slagen en beproevingen te doorstaan kunnen het volk den weg banen naar het geluk door vredesarbeid en poli tieke en econiiniscbe bedrijvigheid. Het belang van het spoorwegver keer vooral en de nationale verdedi ging eiischten, dat alle spoorwegen in handen van den staat zouden komen. De regeering nam daarom de exploi tatie van den üosterspoorweg op aicli, maar zal degenen, die daarop recht hebben, schadeloos stellen. De regeering kan rekenen op de goede 'gezindheid van alle groote mogend heden en op het vertrouwen harer bu ren. Onze hoop is meer speciaal ge vestigd op dan bijzonderen steun van onze groote bevrijdster. (Blijkbaar Is Rusland bedoeld). ,,De vriendelijke ontvangst, die ons ln de Hongaarsche hoofdstad ten deel is gevallen, is een bewijs van de goe de gezindheid van de monarchie. De ernst der gebeurtenissen noopten tot uitgaven en tot dalen, welker goed keuring door de liefde voor het va derland verzekerd is". Ook OOSTENRIJK-HONGARIJE blijkt goede voornemens te hebben. Novi-Bazar is nu geheel door de troe pen ontruimd en de Oostenrijk&cho officieren boden de Turksch© bevel hebbers een fijn af scheids-diner aan. Dat is wat anders dan vechten I... Over de afscheiding van KRETA van Turkije en de samenvoeging met Griekenland hoort men niet veel. De mogendheden willen dit punt niet op 1 program voor de conferentie zet ten, maar meen en, dat deze zaak ge- re«eld moet worden door de vier mo gendheden, die over Kreta voogdij uitoefenen. Maar... die houden zich nog muisstil I Het Grieksche ministerie was to taal onbekend met dien stap en kan er, nu de verhouding tusschen Con st anttoopel en Griekenland zoo uit stekend is, ook maar matig mede In genomen. zijn. De goede betrekkingen met de Porie hebben dan ook onder het gebeurde in het geheel niet ge leden. De Grieksche pers, die anders ge woonlijk geen blad voor den mond neemt, heeft tedozer gelegenheid zich merkwaardig kokn gehouden. Om dit behoorlijk te a-pprecieeren moet men zich de geschiedenis in het geheugen terugroepen. Kreta heeft aan Griekenland reeds heel wat bloed en geld gekost. Zoo vaak er een op stand uitbrak op het eiland, werden uit Griekenland geld, munitie, gewe ren ein vrijwilligers gezonden en in. 1897 begon het land zelfs den oorlog, die het te 6taan kwam op een oor logsschatting, de internationale con trol© op de financiën an een klein verlies aan grondgebied. En daarom verdient het thans waardeerinigl dat de Grieken en hun pers zich bedaard etn kalm hebben gehouden. Maar, met al die kalmte wordt de quaestiié zelf nog niet uit de wereld geholpen. ZONDERLINGE ONTHULLINGEN. Onder de telegrammen meldden we gisteren nog een en ander over het merkwaardige vraaggesprek, dat de Daily Telegraph beweert gehad te hebben met Keizer Wilhelm. De belangrijkste passages zijn die over den Zuid-Afrikaanschen oor log, welke wij hier in haar geheel op nemen „Hen gelooft zed de Keizer in Engeland algemeen, dat Duitschland Ln dien heelen Zuid-Afrikaanschen oorlog eien vijandige houding beeft aangenomen. Het lijdt geen twijfel, dat de Duitschers persoonlijk vijan dig waren, maar was het ambtelijke DuatecbJand het? Vraag aan de vli ters, hoe het komt, dat de Europee- sche reds van de afgevaardigden van de Boeren, die Europa voor hun zaak wiliden winnen, op niets uitliep. De Bóeren-afgevaardigden werden in Nederland gevierd; Frankrijk ont ving hen met geestdrift. Zij wetnsch- ten te Berlijn te komen, en het Duit- sehe volk zou hen med, bloemen be kranst hebben. Maar teen zij mij vroegen, hen te ontvangen, weliger de ik. Dadelijk was de beweging ver stikt, en de afvaardiging kwam met le&ge handen terug. „Toen de oorlog verder op zijn hoogtepunt was, noodigden de Fran- sche etn Russische regeeringen die Duitsche regeering uit, om tusschen- beida te komen en o-p Engeland een lieroep te doen, om de vij andelijkhe- dein te staken. Het o ogenblik was ge komen, zeiden de regeeringen, niet alleen om de Boerem-repuhlieken te redden, maar ook om Engeland te vernederen, om het tn het stof te doen knielen. „Wat was mijn antwoord Ik ant woordde, dat wel verre van deel te nemen aan eon Europeesch optreden, om Engeland's val te verhaasten, Duitschland zich altoos buiten onder nemingen zou houden, die het met ean zeemogendheid als Engéland in botsing zou brengen. „Het nageslacht zal op een goeden dag de juiste bewoordingen kennen van het telegram, dat nu in de ar chieven op liet kasteel te Windsor be. rust, waarin ik de Engelsclie aouve- nean© in kennis stelde met bet ant woord, dat Ik aan de mogendheden, !>edacht op Engeland's ondergang, gegeven had. Het Engelsche voile, dat mij nu beleedigt door mijn woord ln twijfel te trekken, diende te weten, wat mijn houding in het uur van zijn rampspoed is geweest. „Maar dit Is niet allee. In Decem ber 1899, in uwe zwarte week, toecn ramp op ramp volgde, kreeg ik van koningin Victoria, mijne vereerde grootmoeder, een brief, geschreven In een stemming van rouw en droe fenis, met duidelijke sporen van de vrees, die haar gemoed en haar ge zondheid knakte. „Ik antwoordde dadelijk in een deednemeaideui brief. Maar ik liet het ar niet bij. Ik gaf aan een van mijne officieren last, zoo nauwkeurig mo gelijk, de werkelijke sterkte van de twee Legers, die in Zuid-Afrika voch ten, en de W'ederzijdsche stellingen van die legers te bepalen. Met de mij verstrekte gegevens maakte ik een plan van den veldtocht op, dat mij het beste leek, en legde het ter beoor deeling aam mijn general en staf over. Ik seinde dit plan naar Engeland over en dat stuk ligt ook bij de staatsstukken op Windsor op het on partijdige oordeel van de geschiede nis te wachten. „Laat mij erbij voegen, dat het oen merkwaardig toeval was. dat höt door mij ontworpen plan in zijn hoofd trekken zeer nauwkeurig op dat van Lord Roberts leek. „Heib ik In deze omstandigheden ge. hand ei d als Iemand, die Engeland kwaad wilde berokkenen - Wat moeten we van deze onthullin gen zeggen? Allereerst betwijfelen we de echt heid van het vraaggesprek, maar een tegenspraak la ook nog niet geko men* Dan stel .dat alles Juist is weer gegeven 1 aan zal de diplomaat, die de gegevens aan het Engelsche blad verstrekt heeft, Engeland noch Duitschland een dienst bewezen heb ben. Duitechland's houding is geschand vlekt niet H minst in onze oogen, waar er immers nog altijd sympa thie is voor onze broeders in Zuid- Afrika 1.... Engelamd'a haat tegen Duitschland zal stijgen, want men hoort niet graag, dat je vijand je vroeger goede diensten heeft bewezen... Daarom onderschrijven we nog niet de opmerking van de Daily Te legraph, die schrijft: „De rechtstreekse!)© en manhaftig© uiteenzetting van zijne eigen opvat tingen door dien Duitschen Keizer zal aan alle bedachtzame staatslieden een levendagen indruk van. zijn w&nsch geven, om beter dan tot nog toe begrepen te worden door enkele leiders van de openbare meaning bij ons, en kan ten slotte een bezadig der en edelmoediger inzicht vestigen in de handelingen van een voor in drukken gevoelig, hoogdenkend en vaderlandslievend karakter." ENGELSCHE KIESRECHT. DAMES. In het Lagerhuis had gisteren avond weer een beten ging van suffra gettes plaats, zoowel buiten als bin nen het gebouw, terwijl bet vergun- nings-ooiAwerp Ln behamidelimjg was. Vrouwen op de galerij voor dames riepenwij eischen liet kiesrecht voor vrouwen. Zij werden door de zaaloppassers verwijderd, maar de v>ervvij<]i&ring ging nogal moeilijk, wijl twee van de beteogsters zich met.... kettingen aan heit front van die galerij hadden vastgebonden en het ©enigen tijd duurde eer de kettingen konden losgemaakt worden. Midde lerwijl stond een man op de publieke galerij aan het andere eind der zaal op en schreeuwde: Ik vraag ook het stemrecht voor de vrouwen, en daar bij slingerde hij een groot aantal blaadjes op den vloer van het La gerhuisgebouw. Hij word spoedig uit de zaal verwijderd, maar onmiddel lijk daarna stond een andere man op ero herhaalde de betooging. Het ging nogal moeilijk hem te verwijderen, vyijl hij zich tegen de zaalbedienden1 verzette, maar ten slotte werd hij hardhandig buiten de deur gezet. Suffragettes buiten het gebouw trachtten in de wandelgang rondom de vergaderzaal te_ komen, maar dit werd haar door de "politie belet. UIT TURKIJE. De Ramadan loopt ten einde en het Beiramfeest is thans begonnen. Men vreest in Constanttoopel ernstig voor ongeregeldheden. De Oud-Turksche partij heeft zich gedurende de laat ste dagen van wapens voorzien, zoo dat men zeer bevreesd is voor moord partijen tegen de Christenen. Krieur Ali en Ismaël Hakki, be schuldigd van aansporing tot verzet tegein d© constitutie, zijn door de rechtbank te Constantinopel ter dtooii veroordeeld. Het publiek begroette de mededee- Ling van dit vonnis met den kreet „Leve de vrijheid I" BRAND TE BLOEMFONTEIN. De regeeringsgebouwen staan in brand, men vreest, dat zij geheel en al vernield zullen worden. De stad is geheel en ai in rook ge huld. De regeeringsgebouwen zijn bijna geheel en al verwoestslechts ©enige vertrekken op de onderste ver diepingen zijn blijven staan. De schade wordt geschat op een be drag tusschen 80.000 en 100.000 p. st. De brand ls ontstaan door kort sluiting. Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. 8t. Canlsiusschool. In den gevel van genoemde R. K. School aan de Llnschotenstraat is thans geplaatst het beeld van den H. CanJsius, Schutsheer dier school. Het beeld is voorgesteld levensgroot met een opengeslagen boek in de linker hand, de rechterhand opgeheven. Het is vervaardigd in de werkplaats van den heer Maas, beeldhouwer, alhier. LANDWEER. District No. XXI. Onderzoek van Ver lofgangers. Burgemeester en Wethouders van Haarlem geven kennis aan belang hebbenden, dat het onderzoek over de verlofgangers der Landweer, in deze gemeente gevestigd, zal plaats hebben op den Doelen alhier, op: Vrijdag 13 November 1908: 's voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die in 1903, 1904, 1905, 1908 en 1907 naar de Landweer zijn overge gaan en behooren tot de le Comp. In fanterie. Dinsdag 17 November 1908: 's voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de le Comp. Infanterie. Woensdag 18 November 1908: 's voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die In 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn overge gaan en behooren tot de 4e Comp. In fanterie. Donderdag 19 November 1908: 's voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de 4e comp. Infanterie. Vrijdag 20 November 1908: 's Voor middags ten 9 ure, over de verlof gangers die In 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de 3e Comp. Infanterie. 's Namiddags ten 1 ure, over de ver lofgangers die Ln 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn over gegaan en behooren tot de 3e Comp. Infanterie. Dinsdag 24 November 1908: 's Voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die in 1908 naar de Landweer zijn overgegaan en behooren tot de Vesting-artillerie, Genietroepen, Pon tonniers, Hospitaal-soldaten en Ad ministratie-troepen. Woensdag 25 November 1908: 's voor middags ten 9 ure, over de verlofgan gers die in 1903, 1904, 1905, 1906 en 1907 naar de Landweer zijn overge gaan en behooren tot de Vesting-artil lerie, Genietroepen, Pontonniers, Hospitaal-soldaten en Administratie- troepen. En dat zij elzoo op den bepaalden tijd en de bepaalde plaats zich zullen moeten bevinden, gekleed Ln uniform en voorzien van de verdere kleeding en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof medegegeven, alsmede van het sakboekje en den verlofpas. Aan het onderzoek zullen moeten deelnemen de verlofgangers, die In 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908 naar de Landweer zijn overgegaan, onver schillig op welke data die overgang is geschied, met uitzondering echter in overeenstemming met het bepaal de Ln art. 29 der Landweerwet van de verlofgangers, die in den loop van het jaar 1908 overeenkomstig art. 11 der wet onder de wapenen zijn ge weest en van de verlofgangers, die van de bevoegde autoriteit vrijstelling hebben verkregen van de verplichting om het onderzoek bij te wonen. Voorts wordt medegedeeld, dat de verlofgangers, die door ziekte verhin derd zijn het onderzoek bij te wonen, hiervan zoo spoedig mogelijk, ter Ge meente-Secretarie (2e afdeeling) moe ten doen blijken, door overlegging van eene geneeskundige verklaring, welke zal dienen ln te houden dat zij op den voor hen bepaalden datum verhinderd zijn. HAARLEMSCHE HANDELSVER- EEN1GING. Het bezoek van leden der Haarlem- sche Handelsvereeniging aan de Licht fabrieken en aan het Slachthuis is uitstekend geslaagd. Ongeveer zestig personen hebben van de geboden ge legenheid gebruik gemaakt, des mor gens de Lichtfabrieken en des namid dags het slachthuis bezichtigd. In beide Inrichtingen werden zij met de grootste vriendelijkheid ont vangen en rondgeleid. Voor later is, onder voorbehoud van de goedkeuring van het gemeen tebestuur, een bezoek aan de water leiding voorgenomen. Altijl weer onze Hout. Nauwelijks is de conclusie bekend van de drie deskundigen, die de Com missie voor den Hout en de Plantsoe nen en doft' baar den Raad zou voor lichten omtrent de reorganisatie van den Hout, of de twee ingezetenen die dezen steen aan 't rollen hebben ge bracht, de heeren K. Reyne en M. J. F. Bolderdijk, staan klaar om daar tegen van Leer te trekken. Voor ons liggen drie vrij uitvoerige stukken. Een afdruk van een adres aan den Raad van de twee bovenge noemde heeren en als bijlagen een afdruk van de meening der heeren P. H. Wattez, tuinarchitect te Bussum en A. L. Koster, kunstschilder te Haarlem. De heeren Reyne en Bolderdijk stel len er prijs op, deze beoordeelingen te pubiiceeren voordat het rapport van de Commissie is openbaar gemaakt, om niet den indruk te vestigen alsof deze beoordeelingen waren opge maakt om afbreuk te doen aan de waarde en de be teekenis van. dat rapport. Intusschen voegen de heeren R. en B .er dadelijk aan toe (wat o. i. niet klopt met het voorgaande) dat aan het rapport der Commissie geen hooge waarde zal kunnen wor den toegekend. Is dat dan niet afbreuk doen aan de waarde en de beteekenls van het nog niet verschenen rapport? Maar de heeren R. en B. lichten de ze hun meening toe. Dat de voorzitter van den Raad 25 Maart 1908 verklaarde: het vertrou wen der Commissie (voor den Hout en de Plantsoenen) In den heer Sprtoger is ongeschokt, maar het voorstel dient alleen om de verontruste ge moederen tot kalmte te brengen", be schouwen adressanten als een po ging om het „te verrichten onderzoek tot tendenz-werk te verlagen." Wie zich te voren nog mocht vleien, dat er misschien een breed opgezet onder zoek zou worden ingesteld, kon van dat oogenblik af reeds weten, dat het onderzoek aan eene bepaalde taak werd vastgekoppeld en b i n- nenenge grenzen zou worden beperkt. De ervaring heeft dit ver moeden bevestigd". Aldus de heeren Reyne en Bolder dijk. En zij vinden het bewijs daar van hierin, dat de Commissie hen, de klagers, niet in de gelegenheid heeft gesteld, hunne bezwaren toe te lich ten. Evenmin de heer Zoclier, door wien „een gansche reeks van tech nische fouten en van vergrijpen tegen de practijk (is) opgesomd." Adressanten hopen, dat de Raad met dit verzuim rekening zal willen houden. Dit onderzoek mag, meenen zij, geen ernstig onderzoek heeten. De ontruste gemoederen zullen dooreen dergelijk schijn-onderzoek niet tot kalmte worden gebracht. Adressan ten vragen den Raad daarom, goede middelen te willen beramen om die ongerustheid weg te nemen. Tot zoover het adres. Nu de bijla gen. De heer Wattez kreeg van de stad komende langs den Hertenkamp en vandaar rechts den Hout Ingaande, een goeden indruk en een goed ge zicht op de fraaie boomgroepen en goed onderhouden wegen. Verder gaande, rechts van den hoofdrijweg naar den Zuid-Westelijken hoek in de richting der Spanjaardslaan, werd die aanvankelijk goede indruk voort durend minder. Rondgaande en te rugkomend bij den Hertenkamp kreeg hij weer den aanvankelijk goe den indruk, vooral naar den stads- kant ln de richting van den verleng- len Kleinen Houtweg. Maar in de nieuw aangelegde be planting schuilen vele fouten. En dan volgt een opsomming: te veelvuldig aangebrachte onderbe planting, geen rekening gehouden met de vele en schoone doorzichten, een groot deel dier aanplantingen zal afsterven of slechts kwijnend voort leven, opgaande kastanjeboomen ge plant met een allertreurigst uitziend gewas omgeven, dat opgeruimd had moeten worden, zilversparren en taxis te dicht aan den voet van zware hoo rnen, de Hout eentonig geworden daar al het aangeplante hetzelfde is, te veel afgevallen blad geworpen in de Jonge beplantingen, waardoor schimmels, zwammen en ongedierte ontstaan, onnoodig gras gezaaid oxy der zware hoornen. De conclusie van den heer Wattes is, dat van den Hout te veel Yan het origineele en karakteristieke is weg genomen, dat er te veel aan gewerkt is. Voor een deel acht hij dit onher stelbaar, opruiming van onderbe- planting kan evenwel veel van het origineele en grootsche doen herleven. Tot zoover de heer Wattez. Thans de meening van den heer Koster. Deze vond bij zijn vestiging, 18 jaar geleden, in den Hout een zeer bijzon dere aantrekkelijkheid, n.l. dat men er in een klein bestek den indruk kreeg van zich te bevinden in een uit gestrekt natuurwoud. Het intieme der woudnatuur ging evenwel verloren om plaats te maken voor het afgepast geknutsel van een vrij gewoon wandelbosch. De natuur was er vroeger, meent de heer Koster, veel rijker en meer af wisselend. Het machtige maakte plaats voor het nette. Behalve Her tenkamp en Spanjaardslaan zijn er bijna geen hoofdpartijen meer. Overi gens bespeurt men haast overal peuterwexk. De eenige verharde weg, naar Heemstede leidende, was voor het ver keer voldoende, de overige zandwegen met hunne wagensporen verhoogden de stille stemming der boschnatuux. De druk hei-eden grintwegen van thans, met hun stofwolken bij droog weer, zijn daarvoor in de plaats ge komen, maar waarlijk geen verbet© ring. De heer Koster verklaart in te zien,; dat ook het praktisch leven zijn ei schen heeft, maar het aanbrengen van verbeteringen in die richting be hoefde naet gepaard te gaan met hefc onderste boven halen van het hout. gewas en met de versnippering van onzen Hout. Tot zoover de heer Koster. Wij zijn het met deze beschouwingen niet eens, maai- zullen het rapport der Commissie afwachten. Over het adres van de heeren Reyne en Bolderdijk slechts twee vragen. Waarom spreken deze heeren naar aanleiding der opmerking van den burgemeester (die trouwens een geheel andere uitlegging toelaat) NU PAS van een tendentieus onderzoek? Toch niet, omdat de conclusie der Commis sie n u p a s bekend is? En ten tweede: Meenen zij niet, dat de Commissie zeer wel in staat was, bun klachten en die van den heer Zocher, die alle in druk verschenen zijn, to beoordeelen, zonder dat daar bij hunne (der klagers) voorlichting noodig was? AFDEELING HAARLEM A. N. T. B. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering der afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Typ. Bond, ls beslo ten tot oprichting van een commissie van Maatschappelijk Werk, welke zich ten doel zal stellen het houden van cursus-vergaderingen en wat haar verder nuttig en noodig zal blij ken tot meerdere ontwikkeling en ont spanning der leden. Als leden der commissie zijn be noemd de heeren M. H. Grosnendaal, H. Langenhuizen en J. J. Wesselius- S. D. A. P. In de laatst gehouden vergadering zijn voorloopige besprekingen gehou den ten opzichte van de deelneming aan de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad (vacatures Stolp en Groot). Een definitief besluit zal later genomen worden. De propaganda-commissie voor al gemeen kiesrecht werd op voorstel van 't bestuur diligent verklaard. Ook werden afdoende maatregelen genomen om oude schuld van de af deeling af te doen. Militaire zaken. Heden werd onder leiding van den kapitein Levinson door het 3e en 4e bataljon, 10e regiment infanterie, een garnizoensmanoeuvre gehouden to te richting van Heemstede. De kapiteins Baron van Ittersum en Kroes traden bij de oefening als partij-commandanten op. Als scheidsrechter waren aan ge we* zen de kapiteins Van Wagtendonk en Muller. De troep werd door de muziek uit- j geleid en Ingehaald.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1