Weerbericht Tliermonieterstand Uit de Omstreken Binnenland Burgerlijke Stand MEDEDEELINGEN VAN HET JKONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 29 October 1908. Hoogste barometerstand 775.6 m.M. je Munchen (Duttschland) laagste 759.5 m.M. te Horta (Azoren). Verwachting tot aen avond van 80 October Wind zwakke tot matigen, meest Zuidelijken wind. Gesteldheid van de luchtlicht be wolkt, droog weer. Temperatuurgeringe verande ring, mogelijk nachtvorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te uur 770 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 769 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Fronts, Boorïen en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 29 October Hoogste gisteren 2 uur F. 67 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag te 12 uur F. 65 Hooger beroep. Ook de ambtenaar van liet Open baar Ministerie bij het kantongerecht alhier heeft hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis van de drie ontslagen werklieden y&n de kunstin richting „Polygraph", die veroor deeld werden tot 3 weken hechtenis, wegens hinderlijk volgen van perso nen op die inrichting werkzaam. BESTRIJDING VAN WERKLOOSHEID. Onze stadgenoot, de lieer J. Ger- nitsz die den vorigen winter een lielangrijk aandeel hoeft gehad in de beweging tor bestrijding van de werkloosheid hier ter stede schrijft in 't llbld. een artikel in verband mot de interpellatie van mr. Troelstra iu de Tweede Kamer. De heer G. betoogt, dat de wark- loozen in drie groepen zijn te split sen le. de vaklieden, 2e de men- schen, die een vak kennen waarvoor weinig vakkennis noodig is, en 3e de losse werklieden. In de Kamer zijn vele middelen ter bestrijding aan de hand gedaan. Mr. Troelstra legde den nadruk op de verzekering, de heer Van Kol op werkverschaffing en mr. De Savornin Loiiman op de liefdadigheid. Volgens- den heer G. kunmem alle middelen toegepast worden. De vaklieden lijden slechts onder aeizoeaislapte en kunnen zich helpen door zich te verzekeren, wat kan met geringe koe ton, vooral als de gemeen ten hun steun verleenen on de ver zekering over 't geheele land onder een bestuur wordt geregeld. Verzekering is niet geschikt voor de 2de group. De menschen zijn gere geld werkloos, zoodat zij een verze keringsfonds teveel zouden drukken. Voor lion is werkverschaffing 't mid del. De schrij ver zegt „Nu wil liet mij toeschijnen, dat het mogelijk is, indien van staats-of gemeentewege eene commissie met deze laak werd belast, nivelloerend' op de arbeidersmarkt te werken. In dien men bijv. wacht met liet uitvoe. ren van openbare werk cm tot de gun stiger conjonctuur in het economi sche leven is aangebroken, dan zal de uitvoering van die openbare wer ken mede de vraag doem rijzen. Door nu die openbare werken in tijden, van depressie te doen uitvoeren zou men deze arbeiders aan werk kun- nem heipen. Ik herinner er in dit ver. band aan hoe bijv. in de Haarlem mermeer lijnen moeten worden aan gelegd. 900,0(10 kub. M. zand, zegt men, moeten daarvoor verwerkt wor den en een zeer groot aantal brug gen daarvoor gebouwd." Voor do losse werklieden acht schrijver de liefdadigheid 't middel, aangezien aan deze menschen niet veel anders is te doen, dan hen te vrijwaren voor den ergs ten honger en de ellende. Uit de Rechtszaal HIJ WILDE MET BETALEN I Aan belasting betalen hebben som mige (misschien ook wel vele) men schen 't landVooral om cenige guldens voor hun „Keesje" of „Caro" aan den beheerder van de stads-finan- ciën af te staan, willen er wel enke len ontkomen. Maarde agenten letten er op, en doen veel moeite om deze honden bezitters zonder vergunning op te sporen en voor den rechter te bren gen. Heden stond zoo'n belasting-ontdui ker voor de groene tafel. Het Openbaar Ministerie eischte 10 gulden boete of 1 dag hechtenis. EEN GEZELLIGE KERMIS. „liet personeel van de duinwater leiding wenschi u een gezellige ker mis". Met zulke kaartjes „ventte" een raan in hot Kenaupark, en wist van bewoners in het Kenaupark verschil lende fooitjes los te krijgen. Een be woner gaf een kwartje, een ander dubbeltje al naar hun royali teit 1 Later kwam de politie er achter, dat do „kermiswenscher" niets met het personeel van de duinwaterlei ding had te maken, en zich dus aan oplichting schuldig maakte. Nu stond de kermiswenscher de Haarlemmer Jos. van den Borg te recht. Tegen hem werd vijf maanden ge vangenisstraf gevraagd. Het O. M. motiveerde dien zwaren eisch door mede te doelen, dat de man ongun stig bekend staat en zich reeds eerder aan zoo'n oplichting schuldig maakte. Beklaagde 't Is een schande, zoo veel te eischen 1 Ik deed het, ómdat ik geen werk had, en de honger mij drong. EEN BRUTALE ORGEL DRAAIER. Dat alle orgeldraaiers brutaal zijn, willen we niet beweren. De man van dat gilde, die heden voor de vier schaar stond, is in ©lk geval toch niet heel beleefd Z'n orgel draaide een mop af, en z'n zoontje liep de centen op te halen. Bij eon bewoner liet de jongen de deur open en toen de bewoner daar iets van zei, schold papa-orgeldraaier hem uit. Gaat de Rechtbank met den elsch van het O. M. mee, dan zal de orgel draaier 3 boete moeten betalen we gens beleediging. Drie gulden aan 300 huizen een cent ontvangen BELEEDIGING. Tusschen de kapiteins van sleep- booten te IJmuiden ia een zeer ge spannen verhouding, wat vooral te wijten is aan den concurrentiestrijd en den- broodnijd. Bij een van de vele botsingen heeft Joh. Kruger (reeds meermalen voor zulke feiten veroordeeld) zijn collega J. v. d. Graaff toegevoegd „moorde naar", welke beleediging sloeg op een vroeger gebeurde ovér'varing, waarhij een zeeman het leven liet. Het O. M. eischte vijf dagen gevan genisstraf. De verdediger, Mr. Mouthaan Jr., vroeg een boete op te leggen, trach tende aan te tooncn, dat v. d. Graaff aanleiding tot den twist gegeven heeft, door de trossen van de boot van Kruger los te gooien. UITSPRAKEN. W. Ruitrok, pakjesdrager te Haar lem, eenv. beleediging, 5 dagen ge vangenisstraf. G. Ilekkert, los werkman te Haar lem, opz. vernieling, f 8 boete of 8 dagen hechtenis. C. Verwoert, los werkman bellaar, lem, diefstal, 10 boete of 8 dagen hechtenis. G. W. van Cranenbroek, los werk man t© Haarlem, diefstal, 7 boete of 7 dagen hechtenis. W. Treur, winkelier te Haarlem mermeer, ontuchtige handelingen plegen met iemand beneden 16 jaren, 4 maanden gevangenisstraf. D. Metz, timmerman, te Amster dam, eenv. beleed., ƒ3 boeie of 3 da gen hechtenis. A. van Gulik, scheepstimmermaiis- kr-eclxt te Zaandam, mish., 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. Geugjes, werkman te Zaandam, eenv. beloed. ambt,, ƒ5 boete of 5 da gen hechtenis. J. Geugjes, los werkman te Zaan dam, wedevsp., G weken gevangenis straf. J. Hos, los workman, en D. Hos, borstelmakersknecht te Zaandam, mish. ambt on wedersp., de le acht, de 2e tien dagen gev angenisstraf. W. Eijben en 11. Eijben, schippers knecht Le Zaandam, wedersp., de le drie weken, de 2e twee weken gevan genisstraf. J. Duif, liuisvr. v. Westerop, zon der beroep te Zaandam, mish., 5 bcete of 5 dagen hechtenis. V. Deen, kaoiewejKör, zonder be kende woonplaats, wedersp., 10 da gen ge\angcuisötraf. C. van oor Meyue, arbeider te Vei sen, eenv. beleed., vrijgesproken. V. Koeman, koopman, en P. Muts arbeider, bedden te Purmerend, opz. vern., Leder ƒ10 boete of 10 dagen hechtenis. J. iieyer, fabrieksarbeider le Zaan dam, opz. vern., 5 boete of 3 dagen hechtenis. Tentoonstelling Haarl. Pluim veevereen. „Fauna", 14—16 No- vermber e.k. De navolgende ©ereprijzen kwamen hiervoor nog in: 2.50 voor de mooist© Catiuet, 2.50 voor d© Valkenet, f 2.50 voor d© ChiLneesch© Meeuw en 2.50 voor d© Brunner Kropper, door den heer W. Peek, te Arnhem. Een bronzen medaille voor het mooiste koppel fazanten, and. soor ten, door den heer G. J. Mol, te Bus- J u b i 1 Heden herdacht de heer J. Remmé, ploogbaas aan de Centrale Werk plaats der II. IJ. S. M., den dag, waarop hij \óór 25 jaar bij de maat schappij in dienst trad. Zijn kamera den wenschten dezen dag niet onop gemerkt voorbij te laten gaan. Rijke lijk hadden zij zijn werkbank met groen en bloemen versierd. Te negen uur arriveerde de jubilaris aan de Werkplaats, alwaar hern namens de kameraden ©an fraai rookstel werd aangeboden. Namens de maatschap pij ontving die Jubilaris een enveloppe met inhoud en diploma. Ongeveer 10 uur verliet hij de Werkplaats, om den dag verder in den huiselijken krLng door te brengen. Schietwedstrijd. A.s. Zondag zal de stedelijke schiet- wedstrijd aanvangen, uitgeschreven door de Scherpschutterevereeniging „Haarlem", die gehouden zal worden gedurende de maand November. De medailles, uitgeloofd voor dezen wed strijd, zijn geëxposeerd bij den heer Smeenk, rijwielhandelaar In de Gier straat alhier. Ter aarde bestelling. Hot stoffelijk overschot van den do- kon Mgr. Verbeek zou bedenonididag te 4 uur per spoor van Breda hier aankomen. In eenvoudigen lijkstoet wordt hefi dan naar de in rouw gehulde kerk gebracht, waar vanavond te 7 uren de plechtige Metten zullen plaats heb ben. Vrijdagmorgen 9 uur zullen de Lauden worden gezongen, waarna de plechtige Pontificale Mis van Re quiem door Z. D. Hoogwaardigheid' den Bisschop zal worden opgedragen. Na de H. Mis onmiddellijk de be grafenis op liet kerkhof van St.-Bar bara. Goed afgeloopen. Het 7-jarig zoontje uit den boek winkel van den heer v. E. had he denmorgen omstreeks half twaalf het ongeluk, al spelende te water te ge raken aan de Paul Krugerkade. Aan toegeschoten hulp mocht het geluk ken het kind, dat reeds gezonken was- op te halen. Het scheen levenloos, maar na veel inspanning en de on middellijke hulp van Dr. Ten Oever is het mogen gelukken, de Levens geesten weder op te wekken. Stuivers-Spaarbank. Gedurende het derde kwartaal werden ingebracht 1572 posten, met ee>n bedrag van ƒ2471.50 ein uitbe taald 200 posten, met een bedrog van ƒ2837.79. Voorts werden 52 nieuwe boekjes Gev. V o o r w. Een rijwielpomp, een bloedkoralen armbandje met gouden sluiting, een ring waaraan sleutels, een portemon- nai'a waarin eenige centen en eenige vreemde postzegels, een sportriem, een hondenhalsband, een ledig kistje, een onderstukje van een gouden oor bel. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). SCHOTEN. Uitbreiding. Nauwelijks waren de eerste wagens zand op de nieuw aan te leggen of verlengde Soendastraat neergestort, of de bouwers hebben daaraan een be gin gemaakt, met 4 woningen. Druk zijn ze bezig met het aanleggen der nieuwe straten om de "nieuwe O. L. School, die later nog een naam moe ten hebben. BEVERWIJK, ïn de Staatscourant zijn opgeno men de Koninklijk goedgekeurde sta tuten van de liedertafel „Excelsior", alhier. Sport en Wedstrijden VOETBAL. Olympische wedstrijden. Fulham sloeg de Denen met G3. Fulham is een tweede klasse club, die aan het eind van het vorig seizoen de vierde plaats op de ranglijst in nam na Bradford City, Leicester Fos se en Oldham Athletic. DE OLYMPISCHE SPELEN. De bokswedstrijden, uitgeschreven ter gelegenheid van de Olympische spelen, nemen Dinsdag een aan vang. De heer H. A. de By, de eenlg ingeschreven Nederlander, was niet opgekomen. In de afdeeling veder-gewicht won Gunn, in licht-gewicht Grace, in mid del-gewicht Douglas, en in z waar-ge- wicht Oldham, allen Engelschen. VAN HET LOO. H. M. de Koningin-Moeder arri veerde Woensdagmorgen te 9.51 op 't Loo, vergezeld van baronesse v. It- tersum en jhr. v. Tets. H. M. werd opgewacht door baronesse Sloet v. Marxveld en baron v. TuylJ v. Se- rooakerken. 's Middags te 6.10 var- trok H. M. weder naar Soestdijk met hetzelfde gevolg, maar nu uit.geleide gedaan door Z. K. II. Prins Hendrik. Ook de burgemeester was op liet per ron aanwezig. VROUWENKIESRECHT. Mevrouw Madge Donohoe, uit N.- Zuid-Wales, die dezen zomer als af gevaardigde dat land op het in ternationaal congres voor vrouwen kiesrecht te Amsterdam vertegen woordigde, zal van 11 November tot begin December in ons land door brengen, om ln verschillende afdee- lingen van de Vereenlging voor Vrou wenkiesrecht te spreken over de re sultaten van vrouwenkiesrecht in Au stralië. ÉfeN KAMPER STREEK. Een zaak, die aan Kampen herin nert, is thans te Winterswijk uitgeko men! Voor eenigen tijd Is aldaar een nieuwe school voor m. u. 1. o. ge bouwd, voorzien van centrale verwar ming. De reservoirs moeten geregeld van water voorzien worden. Ze bevin den zich op den zolder boven de schoolvertrekken. Wat blijkt nu ech ter? Er is geen trap om op den zolder te komen en nu is men verplicht daarop le klauteren en het water era- niers-gewijze naar de reservoirs te dragen en dit gebeurt soms ouder de schooltijden. (A. Ct.) INVOER VAN HOOI EN STROO IN ENGELAND. Reuter seint uit Londen: In het Lagerhuis heeft heden Sir Edward Strachey (Vertegenwoordiger van het ministerie van landbouw in dat Huis), ln antwoord op een vraag betreffende het verbod van den In voer van hooi en etroo, gezegd: Het doel van dat verbod ls Engeland te vrijwanga voor bet gevaar, dat het mond- en klauwzeer er bin nenkomt door den invoer van hooi en 6troo uit landen, waar die ziekte beerscht of waar de om standigheden zoo zijn, dat er onvol doende beveiliging is tegen inslui ping van die ziekte. Het verbod moet dus geacht worden van blijvenden aard te zijn. NEDERLAND EN VENEZUELA. „De Telegraaf" maakt do nota open baar, door onze Regoering 3 Septem ber aan de regeering van Venezuela gezonden, welke nota, naar Reuter dezer dagen mededeelde, door presi dent Castro is beantwoord met de weigering, om het 'in het schrijven bedoelde decreet van 14 Mei lin te trekken. De bedoelde nota bevat de volgende grieven I. AANHOUDING VAN SCHEPEN. In de eerste plaats meent Hr. Ms. regoering te moeten wijzen op da herhaalde aanhoudingen van schepen onder Nederlandsche vlag. Hoewel bij de regeering de overtuiging be staat, dat zulks meermalen buiten de territoriale wateren van Venezuela plaats heeft, zal zij daarvan geen be paalde grief maken, omdat het, bij de tegenstrijdige verklaringen der partijen, dikwerf moeilijk is een juist oordeel te vormen omtrent de plaats der aanhouding, alsook omdat er in deze materie eenige ruimte dient te worden gelaten voor vergis singen van ondergeschikte Venezo- laansche ambtenaren, waarvoor Hr. Ms. regeering die der Republiek thans niet verantwoordelijk wil stellen. II. MAATREGELEN TEGEN HAN DEL EN SCHEEPVAART VAN CURAgAO. In de tweede plaats i-s ernstig be zwaar gerezen tegen een tweetal maatregelen, waardoor de scheep vaart van Curasao grootelijks wordt bemoeilijkt, namelijk de aanwijzing van Puerto Cabello als overscheep- haven voor de goederen uit het wes ten der Republiek afkomstig of voor daar bestemd, alsmede hot verbod van verkeer met zoogenaamde kleinere schepen (buques menores). Hr. Ms. Regeering verliest niet uit hel oog, dat, streng formeel opgevat, die maatregelen de binnenlandsche aangelegenheden van Venezuela be treffen. Zij getuigen echter van zoo weinig vriendschappelijke gezindheid en van zulk een geringschatting van de belangen van Hr. Ms. onderdanen, dat Ilr. Ms. Regeering, op dien grond alleen reeds, moeilijk zou kunnen na laten, daaraan aanstoot te nemen. De wijze van toepassing heeft ech ter ten gevolge, dat Ilr. Ms. Regee ring zich des te meer genoodzaakt acht deswege een woord van protest te doen hooren. III. HET INTREKKEN DER EXE QUATURS VAN DE NEDERL. CONSULAIRE AMB TENAREN. Dat de president der Republiek het nuttig geoordeeld heeft, na de hoogst onregelmatig© wijze, waarop Zijne Excellentie den Nederlandschen mi nister-resident zijne paspoorten had gezonden, eveneens aan de Neder landsche coiisulaire ambtenaren het exequatur te ontnemen, is eene daad die van geene regeering in vollen vredestijd kan verwacht worden en beantwoordt weinig aan de voorko mendheid te zijner tijd door de Ne derlandsche regeering aan den dag gelegd, toein zij, ook zonder consulai re conventie, in eene consulaire ver tegenwoordiging van Venezuela op de Curagaosche eilandengroep toestem de. Stelt men de ernstige bezwaren in dit en tn mijn vorig schrijven van 20 Augustus ontwikkeld tegenover de drie grieven, door Uwe Excellentie te berde gebracht, dan springt reeds da delijk het groote onderscheid in het karakter der wederzijdsche grieven in het oog. Venezuela toch meent zich te moeten beklagen over handelin gen, begaan door Nederlandsche amb tenaren zonder ruggespraak met hun ne regeering; de Nederlandsche re geering daarentegen heeft zich te be klagen grootendeels over handelin gen van de regcering van Venezuela zelve. In het licht hiervan wordt de houding, door de Venezolaansche re- geering blijkens het slot van Uwer Excellentie's schrijven aangenomen voor Harer Majesteits regeering ten ©enenmale onverklaarbaar. Zij blijft echter, zoo het haar door de Veinezo- iaansche regeering mogelijk wordt gemaakt, tot eene minnelijke oplos sing der bestaande geschilpunten be reid. Voor deze zoo tegemoetkomende houding, ingegeven door de waarach tige begeerte om tot elkanders weder- zijdsch welzijn in vrede en vriend schap te leven, vertrouwt de Neder landsche regeering als bewijs van waardeering van de zijde der Repu bliek te ontvangen, hetgeen zij ook reeds in haar schrijven van 20 Au gustus heeft verzochtde onverwijlde intrekking van 't decreet van 14 Mei. Op vervulling van dien wensch moet echter de regeering van Hare Majes teit met den meest ernsligen nadruk blijven staan. Zij vleit zich met de verwachting, clat de president uwer Republiek zich rekenschap zal willen geven in hoe hoog© mate het de wel vaart zijner eigen burgers schaadt, indien hij den door het schrijven van Uwe Excellentie van 28 Juli 1908 ln het leven geroepen toestand besten digt, en in dienzelfden gedachtengang koestert zij de hoop, dat hij daaraan, na aandachtige kennisname van dit schrijven, geen voortgang zal geven. Aan deze hoop meent Harer Majes teits regeering dan ook met de daad uiting te moeten geven door voorals nog het protocol Yan 1894 te blijven inachtneraen. Mocht Harer Majesteit© regeering tot haar groote teleurstelling e dergelijke goede gezindheid bij den president n'let aantreffen en mochten de Nederlandsche koloniën ook nè, 1 November nog getroffen blijven door het decreet van Mei dezes jaars en de daarmee verband houdende maat regelen, dan ziet zij zich gedwongen, alsdan elch van de verplichtingen van bedoeld protocol ontslagen te reke nen en zich eene algeheele vrijheid van handelen voor te behouden, waar van de verantwoordelijkheid uitslui tend ten laste van president Castro komt. Gelief, enz. VERDRONKEN. In.de Maas, tea* hoogte van Delfts haven, is drijvende gevonden de uni formpet van den heer W. van Dru- ten, onderhavenmeester en inspec teur van politie te water, die sedert Maandagavond wondt vermist. Een vrachtboot vermist. Men meldt uit dan Hoek van Hol land Man verkeert hier in de grootste ongerustheid om trant de „Yar mouth", een der vracht-goederanboo- ten der Great Eastern, die hier Dins dagmorgen volgeladen om cLrca 10 uur 30 voorm. vertrokken en tot op heden nog niet in Harwich, waar zij reeds Dinsdagavond 9 uur had kun nen zijn, aangekomen is. De drie boo ten van deze maatschappij, die in middels deze route al bevaren heb ben, hebben, in weerwil van den scherpen uitkijk, ook niets gezien. Metn vreest hier het ergste. Woens dagmiddag ls er een sleepboot ver trokken om te gaan zoeken. Het weer is goed. Nader seint men ons: Heden is de boot nog niet terecht: Dinsdagmiddag 5 uur is de boot het Engelsche lichtschip Gabbard op 1 1/2 uur afstand van Harwich gepasseerd. Na dien tijd is niets vernomen. Verschillende deklading en kisten zijn komen aandrijven, zoodat het vermoeden wel waar zal zijn dat deze boot is vergaan. Het is een vracht boot bemand met ongeveer 20 perso nen. Door de directie-der lijn was naar Rotterdam geseind om inlichtingen of de boot misschien daar teruggekeerd was, waarop ontkennend antwoord moest volgen. Nadere berichten ontbreken. EEN JUBILEE. 15 November zal het 50 jaren gele den zijn dat mr. F. A. R. A. baron van Ittersum, president der Utrecht- sche Rechtbank, bij de rechterlijke macht in functie trad als substituut- griffier. VALSCH GELD. Te Lienden zijn twee valsche gul dens ontvangen, oogenschijnlijlc van lood, zonder randschrift, met de beel tenis van Willem II en liet jaartal 1848. STATENVERKIEZING ROTTER DAM. Bij de te Rotterdam gehouden ver kiezing van een lid der Provinciale Staten in district III (vacature-Van Volienhoven) zijn uitgebracht 3605 geldige stemmen, waarvan 1984 op den heer A. Plate (liberaal) en 1621 op den heer P. Bredius (katholiek), zoodat de heer Plate is gekozen. ARBEIDSCONTRACT. Do Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit, waarbij is bepaald, dat de zoogenaamde wet op het Ar beidscontract in werking zal treden op 1 Februari 1909. DE BRAND VAN HOTEL BELLEVUE Omtrent den brand in Hotel Belle- vue valt nog te melden, dat Maandag en ook Dinsdag de puinhoopen nog rookten en Maandagavond zelfs nog door de brandweer water moest wor den gegeven. Er konden tot nog toe ook nog geen nasporingen gedaan worden naar den vermisten hotelknecht G. Wammes, die ver moedel ij k bij den brand om kwam. Zondagavond had W. nog tot 11 uur met kennissen kaart gespeeld in de naburige wijk Ileijenoord, orn daarna naar liet hotel terug te kee- ren. Het sloopingswerk van de muren werd voortgezet. VISSCIIERIJWET. De Staatscourant bevat de wet van den 6en October 1908, tot regeling der visscherijen. (Visscherijwet). MOORD. Men meldt dato 28 October uit Veeiid am Alhier is vannacht een man dood gestoken. De dader is gearresteerd, Telegrammen SERVIë EN RUSLAND. BELGRADO, 28 Oct. (Reuter). De president der Skoepsjitina richtte be den een telegram aan den president der Doema van den volgenden in houd: „In mijn qualiteit van president der nationale vertegenwoordiging van een land, waarvan de grondslagen der onafhankelijkheid niet alleen be sproeid zijn met het bloed onzer held haftige voorvaderen, maar ook met het edele bloed van tallooze Russische broederen, richt ik mij tot u, uit naam mijner collega's met het volle vertrou wen, dat de Doema de stem van het Servische volk zal hooren. „Het oude Servische koninkrijk Bos nië en het Servische groot-vorstendom Herzegowina, die de eersten waren om in 1875 den strij dte beginnen voor de onafhankelijkheid en die toen be drogen en geplaatst werden onder het bestuur van Oostenrijk-IIongarije, zijn thans, na de mislukking van de aan Oostenrijk gegeven opdracht, in strijd met den wil der natie, bij Oos tenrijk ingelijfd. „De volken van Servië en Montene gro besloten, uit naam der bevolking van Bosnië en Herzegowina, niet toe te laten dat deze niet te rechtvaardi gen daad volvoerd wordt. Bij do me- dedeeling van dit besluit verzoek ik u, bij de keizerlijke Doema, de tolk te willen zijn van de hoop van het Servische volk, dat het coustitutionee- le Rusland ditmaal niet zal toestaan, dat de oude fouten der Russische di plomatie jegens het Servische volk worden vernieuwd, en dat met Rus sische hulp de rechtvaardige zaak vaD Bosnië en Herzegowina en van alle Servische volkeren zal zegevieren, op dat wij niet alleen zullen zijn ln de ellende die ons omringt. „Zoo het lot wil dat de Serviërs ver wonnen neervallen in den strijd voor de vrijheid zullen wij toch roepan: Leve Tsaar NikolaasI Leve de Doe» ma, leve het Russische volk!" Vele vereenigingen ln Belgrado en andere Servische steden zonden va derlandslievende telegrammen aan de Doema. De buitengewone gezant van Mon tenegro, generaal Voekowitsj, was bij zijn terugkeer in Montenegro het voorwerp van warme ovaties. HET GESPREK MET KEIZER WILHELM. PARIJS, 29 Oct. (Reuter). Volgens de „Petit Parlsien" zou de persoon, die het door de „Daily Telegraph" me degedeelde gesprek met keizer Wil helm had, lord Weardale zijn, die den tekst er van met goedvinden van den keizer opstelde. De Fransche bladen wijden aan he gesprek lange artikelen. Opmerkelijk is een mededeeling van de Petite Ré- publique (tegenwoordig een blad van eenig gezag Red. H.), die verzekert dat tijdens den Boerenoorlog, Duitsch land geenszins een voorstel tot inter ventie van Frankrijk en Rusland van de hand wees, maar integendeel zulk een voorstel uitlokte. Het blad zegt dit te kunnen verklaren zonder een tegenspraak te hoeven vreezen. De „Echo de Paris" stelt in een lang artikel de rol in het licht, die Duitschlands diplomatie gespeeld zou hebben om Frankrijk mede te sleepen. in een optreden tege» Engeland. BELGRADO, 28 Oct, (Reuter). De Servische bladen maken melding van verhalen van reizigers die hedenmor gen hier aankwamen, en die het ge rucht verspreidden van een bloedigen strijd aan de Turkscli-Bulgaarsche grens tusschen een Bulgaarscho ben de, die Macedonië wilde binnendrin gen en de Turksch© troepen.- De Turksche troepen zouden de Bulgaarsche bende achtervolgd heb ben tot op Bulgaarsch grondgebied. DE BEMANNING DER „LADY KEN SINGTON". SINT VINCENT, 29 Oct. (Reuter). Een lid der bemanning van de „Lady Kensington," het Engelsche schip, dat door Venezolaansche ambtenaren werd aangehouden, is ontsnapt en kwam te Trinidad aan. Hij deelde mede, dat de passagiers te Pampasar in vrijheid werden ge steld, waar zij niemand kennen en zondar een cent op zak. De regeering van Venezuela geeft den passagiers dagelijks 20 cent voor de noodzake lijkste levensbehoeften. Voor zoover men kan nagaan, worden de kapitein .en de bemanning nog steeds gevan gen gehouden. EEN MISLUKKING. St. ETIENNE, 28 Oct. (Reuter). De door de mijnwerkers geëxploiteerde mijn „Monthieu", voor welke een sub sldie van 60.000 frs. van den staat is gevraagd, is gerechtelijk gedwongen de exploitatie te staken. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 29 October, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was vost. Nedarl. Certificaten 7513/16, 903/16, Russen 92 3/8, Consols 801/4, Hope's 79 1/4. ZUID-AMER1KAANSCIIE STAATS FONDSEN. Peruanen 10 3/8. TABAKSAANDEELEN vast. Bind- jey 89 1/2, Deli 440, Medan 276, Nieu we Asahan 110, Rotterdam Deli 375 Senembah 403. PETROLEUM-AANDEELEN vrij vast. Koninklijke 289, Sumatra Pa- lembang 111. MIJNAANDEELEN. Great Cobar 97 1/2. De AMERIK. MARKT opende flauw: Denver 28 5/8, Erie 31 1/4, Kansas 28 en 61 1/4," Missouri 30 9/16, Rock Is- and 19 13/16, Southern Railway 22 5/16) Southern Pacific 106 1/4, Union Pacific 168 1/2, Wabash 12 13/16, Steels 47, Carren 41 1/4. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan den 131 3/4* en 2 1/4, Rescontre Ned. Handels-Mij. 171 1/2—2. ONDERTROUWD 29 October. H. G. Smoolenoars en J. M. Boesmans. GETROUWD 29 October. J. Rasch en A. P. A. Timmer. BEVALLEN 27 October. A. M. Roest, geb. Hom burg, z. 28 October. M. P. Ran, geb. Vis, z. A. Lunenberg, geb. Willemse, d. 29 October. N. Veis, geb. Overwater, z. H. Hokkoling, geb. Janseri, b. OVERLEDEN 27 October. E. A., 7 m., toon van W. de Vries, Lieve Vrouwen gr. P. J. Homan, 57 j.Molensteeg. 28 Oc tober. M. Guiteneau,geb. SCouten- beek, 60 j. B. Neienhuls, geb. Van Groningen, 79 j., Gedempte Volders- cracht.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2