HAARLEM'S DAGBLAD. [ei lillionairsdochter TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Stadsnieuws Rubriek voor Vragen. Binnenland Onze Lachhock. ÏNüfcZUNUfcib FEUILLETON DONDERDAG 29 OCTOBER 1908 No. 823. Nabetrachting ran den Gemeenteraad. Werd in vroeger jaren de behande ling van de gemeentebegrooting als een duchtig stuk werk beschouwd, waarvoor de Raadsleden voor een of enderhalven dag van vrouw en kroost afscheid mochten nemen, tegenwoor dig overschrijdt zij nauwelijks meer den duur van een gewone raadsver gadering. In vier en een half uur heeft de Raad ook nu weer de be grooting voor het volgend Jaar onder die knie gekregen en kans gezien, om In dien korten tijd nog royaal te we zen bovendien. Dit laatste is trou wens niet verwonderlijk. Het koet veel meer tijd en inspanning, om op een begrooting eenige honderden gul dens te besparen, dan eenige duizen den meer uit te geven. De overwe ging, dat het er met de financiën van de gemeente slecht voorslaat schijnt in den laatsten tijd nog maar alleen voor een theoretisch beletsel te wor den aangezien. Ik heb overigens niet in bewonde ring kunnen komen voor de manier, waarop van de tafel van het dage lij ksch bestuur verhoogmgen werden aanbevolen en bestreden. Het klonk vreemd Dr. Nieuwonhuijzen Kruse- jnan te hooren zeggen, dat hij voor stander van een hooger tractement van het kader bij de politie was ge worden, sedert de Raad (tegen zijn zin) aan de onderwijzers een verhoo ging had toegekend. Wanneer hierin niet eein zeker dépit, zekere spijtig heid, mag worden gezocht, moet ik toch zeggen, dat het verband tusschen politie- en onderwijzerstraktementen mij volkomen ontgaat. Evengoed had men aan de lotsverbetering van de onderwijzers een betoog kunnen ont- lsenen ter vorhooging van 't presen tiegeld van de leden van den Raad, "of de belooniing van dien geheimzin- nigsten aller gemeente-ambtenaren, den hooisteker. Dat het kader der po litie ten slotte zijn verhooging kreeg, lijkt mij overigens volkomen juist, vap 't oogenblik af, dat ook de jaar wedden der agenten waren verhoogd. Uit een oogpunt van zuinigheid beke ken, hadden zij gezamenlijk nog wel een poosje 'kunnen worden uitge steld. Ónze wethouder van onderwijs, Mr. Thiel, zag dan ook klaarblijkelijk in, dat 'bij, na de genomen beslissing over de politie, het zuinigheids-argu ment kwalijk kon doen gelden ten op zichte van de verhooging van het subsidie aan de huishoud- en in dustrieschool. Hij vond dus een an der argument, namelijk dat het be stuur van de schooi in vroeger jaren te bescheiden was geweest in zijn Verzoeken, te weinig had gevraagd, zoodat nu de sprong (van f 1800 op f4000) te groot geworden was. Hier is toch, meen ik, de zuivere redeneer kunst in het gedrang geraakt. Wan neer de wethouder overtuigd was, dat vroeger te weinig was gevraagd, dan zou er alle reden zijn geweest, om nu die schade in te halen. En in- plaats van daartoe mee te werken, kon de edelmoedigheid van B. en W. niet hooger dan tot f 2800 klimmen. De Raad zag blijkbaar het gebrek aan logica niet in, althans hij verwierp ■met 15 tegen 14 stemmen het voorstel yan de heeren Thijssen c.s. om f 4000 ie verleenen en nam daarmee de f 2800 van B. en W. aan. Op de tribune zat het bestuur van de huishoudschool en vernam zoo zijn vonnis uit de eerste hand. Wan neer de dames zijn heengegaan met twijfel in 't hart aan de logica bij het sterkere geslacht, dan kan, naar mij dunkt, niemand haar dat kwalijk nemen. Toch deed de Raad, zooals ieder huisvader doet, die de toeneming van zijn uitgaven niet remmen kan hij zon op grooter inkomsten. Bij monde van den heecr Kleijnenberg, die Ln een soort van wanhoop het dagelijksch bestuur bezwoer, om toch nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken, waarop de wethouder van financiën het zwaarmoedige antwoord gaf, dat hij ze niet vinden kon. Volgens het bekende systeem, dat de een in rade loosheid steun hoopt van den an der, wacht Dr. Kruseman nu de nieuwe belastingvoorstellen van de heeren Middelkoop c.s. af. al konden B. en W. daarvan ook geen groote verwachtingen koesteren. De woor den van den voorzitter maakten in de ze discussie nog dien plezierigste® in druk. Wel moeten, zei de burgemees ter, de menschen meer betalen, maar ze krijgen er dan ook wat voor. De stad ziet er welvarend uit. En ik moet zeggen, dat dit optimis tische drankje een goede uitwerking kan hebben op onze door financieele zwaartillendheid ietwat geschokte ze nuwen. Jammer maar dat een mensch eenmaal zóó is aangelegd, dat hij gauw aan mooie plantsoenen, goede bestrating en heldere straatverlich ting gewend is geraakt en daarin dan nauwelijks meer een voorrecht zfiet, terwijl zijn belastingbiljet hem een telken jare terugkeerende erger nis is. Ach ja, konden we maar beter de zonzij van de dingen leeren zien I Nu ik toch over plantsoenen spreek, mag ik niet verzuimen te herinneren aan de mededeeling, die de voorzitter deed omtrent de conclusie, waartoe de commissie is gekomen. Niet dat ik daaraan ooit getwijfeld heb, maar nu drie deskundigen van - onverdachten ernst de wijze van werken van den heer Springer hebben goedgekeurd, i3 't te hopen, dat het eindelijk ge daan zal zijn met de vermoeiende op positie, waaraan we in de laatste ja ren veel meer tijd hebben gewijd, dan ze waard is. Dit is dan nu de uit- spraak in hoogste instantie. Moge den heer Springer nu de gelegenheid wor den gelaten, zijn werk rustig voort te zetten. (1) Ook de heer Krelage sprak onom wonden zijn waardeering uit voor onzen architect van den Hout en de plantsoenen. Jammer was het, dat hij zich daarbij verdiepte in kleine onderdeelen, tn de cijfers uitgetrok ken voor mest bijvoorbeeld en zoo waar ook in de raming voor herten- voer, die vroeger al meer ter sprake is gekomen. Het voorstel, om den post met f 5000 te verminderen, was dan ook niet steekhoudend en de heer Krelage, die inderdaad, scherp op merkt en naar mijn overtuiging een van onze beste raadsleden zal wor den, zag zelf de zwakheid van zijn positie in en nam het voorstel terug. Do herten loopen dus geen gevaar meer, dat er laat ons zeggen half September van 't volgend jaar geen geld meer zou wezen, om voer te koo- pen, en dat er dus niets anders op zou zitten, dan een groot hertenmaa! aar te richten, waarbij de leden van dea Raad de gasten zouden zijn. Maar 't is waar, ons gemeentebe stuur fuift niet voor rekening van de gemeentekas. Alleen op den begroo- tingsdag krijgen de leden belegde broodjes en ik heb hooren zeggen, dat de koffie dezen keer te wenschen overliet. Zoo zijn er natuurlijk méér dingen in een gemeeute-adro&nistra- tiie. Bijvoorbeeld de quaestie van de gevonden voorwerpen, die de heer Visser maar niet naar zijn zin gere geld kan krijgen. Nu heeft de voorzit ter gezegd, dat kleine voorwerpen wel aan het politiebureau bewaard kunnen worden, maar groote niet. Moet dan de burger de ruimte, die in (1) Elders in dit nummer kan men lezen, dat deze hoop al ijdel gewor den Is. het politiebureau BChijnt te ontbre ken, in zijn eigen huis maar beschik baar stellen voor het bewaren van andermans goed Met allen eerbied zij het gezegd, dat ik er niet over zou denken. Intusschen schijnt het in dat opzicht gevaarlijk een Noorsche balk of een onbeheerde arrestee te vinden. De veiligheid schrijft voor, in de toekomst alleen kleine voorwerpen te vinden en de groote te laten liggen, wat bij eenige oefening ook wel luk ken zal. Ook de heer Schram zal wel hebben gevonden, dat het antwoord op zijn vraag, hoe het nu met ona middelbaar onderwijs zal gaan, te wenschen over liet. Er zijn drie dingen, zei Mr. •Thiiel, namelijk schoolruimte, leer lingen van buiten en handelsonder wijs, méér kan ik er niet van zeggen. Ik wel. Er is bij het middelbaar on derwijs ook nog een inspecteur, een lesrooster, een concierge en zeven honderd drie en twintig andere din gen. Komaan Wanneer ooit iemand met een kluitje in het riet werd ge stuurd, dan is het de heer Schram ge weest. Nog een ander onderwerp liep met een sisser af, de quaest'e van het ai of niet behouden van de kermis. Te recht zagen de tegenstanders (wij vernamen liet van dien beer Grave- stcln) in, dat deze zaak nog niet vol doende is voorbereid en dat boven alen de begrooting ook niet de ge schikte gelegenheid is, om een prin cipieel debat te voeren over een der gelijk onderwerp. Dat het ons daar mee niet geschonken is, spreekt van zelf, maar voor het jaar 1909 behoeft de secretaris van de vereen'ging van kermisreizigers, die hier den stand van zaken al is komen opnemen, zich niet ongerust te maken. De heer Sneltjes bracht aan 't eind dank aan den voorzitter. Diens lei ding had, zei 's Raads nestor, een vervelenden dag tot een bijna aan ge- namen gemaakt. De Raad lachte en klapte. Dat ap plaus was van pas, daar de burge meester inderdaad voor zijn leiding allen lof verdiende. J. C. P. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zeodeu by de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Wanneer de kantonrech ter een toeziend voogd benoemt, te gen den wenseh van de overgeblevene echtgenoote en de twee bloedverwan ten van haar kant, is daar dan iets aan te doen? ANTWOORD: Uw uitvoerig schrij ven komt op het bovenstaande neer. Wanneer de kantonrechter iemand benoemt tegen den wenseh van de meerderheid der leden van de familie, moet hij, als een der tegen woordig zijnde bloedverwanten of aangehuwden zujks vordert, de zaak door de rechtbank doen beslissen, doch aangezien in uw geval de zaak een anderen loop genomen heeft, zal er niets aan te doen zijn. VRAAG: Wanneer er een zieken fonds bestaat onder werklieden, waar de patroon het beheer over heeft, kan deze dan het recht nemen geen zie kengeld uit te betalen, wanneer zich een geval voordoet, waarin de on gevallenwet voorziet? ANTWOORD: Dat hangt van de be staande bepalingen af, die waar schijnlijk wel in dit geval zullen voor zien, maar die wij niet kennen en dus niet kunnen beoordeelen. Wan neer iemand door een ongeval getrof fen wordt en deswege uitkeering ge niet, pleit de billijkheid er voor dat hij geen ziekengeld krijgt. VRAAG: Mijn ouders wonen te Schoten en hebben geen men of andere inkomsten, dan ondersteuning van 7.40 per week. Nu zijn zij voor de inkomstenbelas ting aangeslagen voor 2.70. Zijn zij nu verplicht te betalen? ANTWOORD: Ja, wanneer zij niet hebben gereclameerd of hun reclame is afgewezen, schiet er niets over dan te betalen. VRAAG: Mag men iemand des Zon dags in de gevangenis bezoeken? Zoo ja, op welken tijd moet men daarvoor een toegangskaart hebben, is die gel dig voor één persoon of voor meer en waar zijn die te krijgen? ANTWOORD: De gevangenis be staat uit twee gedeelten: de eigenlij ke cellulaire gevangenis en het huis van bewaring, elk onder een afzonder lijke directie. Wanneer gij uw vra gen richt tot den directeur van de stichting, die gij bedoelt, zult gij on- gewijfeld antwoord ontvangen. ORDEVERSTOORDERS. Dat bij veel personen bet begrip or de neg vaag is, kan men zoo nu en dan wel eens op een terechtzitting voor strafzaken van het Kantonge recht te weten komen. Gisterenmor gen werd in niet minder dan elf za ken uitspraak gedaan met de quali- ficatiein staat van dronkenschap in het openbaar de orde verstoren. Het waren meest vechtlustige®, die in staat van dronkenschap passee- mnd het publiek en de politie lastig maakten, tot vechten uitdaagden en door te razen en te tieren in het open baar deorde verstoorden en volks- oploopen veroorzaakten Eén persoon was zelfs in dusdanige® staat met een geweer een woning binnenge drongen een ander was goedaardi ger" als het zoo genoemd mag wor den deze hield pree ken en toespra ken tot de omstanders, maar dit zal wel niet tot stichting hebben bijge dragen l Echter zijn liet feiten, die f Link gestraft mogen worden en dit v-ond de kantonrechter ook T. E. v. S., J. G. M., J. Z. en P. v. d. M. kre gen het maximum, zijinde 6 dagen hechtenis, T. v. S. nog eens 4 dagen., alsmede A. B., N. '1'. en T. D. ieder 10 of 5 dagen hechtenisJhr. A. L. v. S. 10 boete subs. 3 dagen hecht. J. de f5 of 5 dagen hecht., en A. G ƒ5 of 3 dagen hecht. Vrije- en orde-oefeningen. Amsterdam, 27 Oct. Geslaagd de heeren M. Lakeman, H. P. van Roo- zarwlaal, H. A. Ruiterman en G. F. Vk-kke van Beverwijk, en de dames P Drabbe van Haarlem, J. M. C. Adriani van Veissn. HOFBERICHTEN. Prins Adolf van Bentheion wordt te Soestdijk verwacht oin enkele dagen de gast van de Koniingin-Moeder te zijn. VENEZUELA. Reeds vroeger is melding gemaakt van een te New-York gevestigde Jun ta, die beweert eene revolutie in Ve nezuela te willen op touw zetten, ten doel hebbende president Castro uit het land te jagen. Uitgaande van het denkbeeld, dat geld de zenuw van den oorlog en dus ook van revolutiën i3 tracht de Junta het benoodigde geld to verkrijgen. Ten dien einde heeft zij eene circulaire verspreid, waarbij 6 pCt. obligatiën tot 30 pCt ter inschrijving worden aangeboden. De obligatiën zijn betaalbaar een jaar nadat Castro weggejaagd is. De terugbetaling is dus afhankelijk van een gebeurtenis, die, hoezeer ook door velen gewemscht, hoogst onzeker is. Maar bovendien verzuimen de hoe ren van de Junta mede te doelen, wie zich verantwoordelijk stelt voor de prompte betaling, zelfs bijaldien de door" haar uitgesproken Verwachting verwezenlijkt wordt. VERSTIKKING DOOR GAS. Men meldt uit Amsterdam: 's Avonds om zeven uur verliet de heer J. Y. zijne woning, Midden KIoos ter 8 om nog eenige werkzaamheden te verrichten in zijn fietsenzaak aan de Lijnbaansgracht 201. Toen hij des morgens 7 uur nog niet thuis was, ging zijn zoon naar de Lijnbaans gracht, omdat gevreesd werd dat den vader een ongeluk was overkomen. Bij het doorzoeken van de werkplaats vond men den heer Y. bewusteloos in de moffelkast liggen. Een onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts den dood, door gasyerstikking con- stateeren. EERSTE KAMER. De leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal zijn ter openbare ver gadering opgeroepen tegen Woensdag 4 Nov., des avonds 8 1/2 uur. TWEEDE KAMER. De eerstvolgende openbare vergade ring van de Tweede Kamer is paald op Dinsdag 3 November a.s., des namiddags 1 1/2 uur. TWEEDE KAMERVERKIEZING TE SNEEK. De plaatselijke anti-rev. kiesveree- niging te Sneek heeft tot candidaat voor de a.s. verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer, kiesdistrict Sneek, gekozen den heer H. Pollema te Snoek, met 21 stemmen. Op den heer mr. J. J. Croles te Leeuwarden werden 19 stemmen uitgebracht. De afdeeling Sneek van de S. D. A, P. besloot geen candidaat te stellen voor deze tusschentijdsche verkie zing. ONGELUKKEN. Gistermorgen omstreeks 11 uur ge raakte de circa 60-jarige voerman W., wonende te Zeider onder Ottersum, te Gennep, terwijl hij ee nriem van het paard tijdens het rijden wilde vast maken, waarbij het paard op hol sloeg, tusschen 6en boom en zijn met kolen beladen kar beklemd, boven dien ging een der wielen over zijn been. Doodelijk gekwetst werd hij in maréchaussée-kazerne binnenge dragen, waar dr. Stiemens de eerste hulp verleende. Ruim een uur later is de ongeluk kige overleden. Dinsdagnacht is nabij Waarden burg de spoorwacliter J. van S. door een sneltrein overreden en gedood. INBRAKEN. Wederom is er te Amsterdam inge- hroken; thans gold het bezoek der dieven de woning van de familie J. Nieveld, Bankastraat no. 3. De lin nenkast werd opengebroken en er zijn gouden en zilveren sieraden, bene vens een rijksdaalder gestolen. Ook de linnenkast in den alcoof bleek opengebroken. Dinsdagnacht is uit de stallen van de firma wed. Kessels te Breda een pony met dogcart en tuig gestolen, ook de hond is medegenomen. De ver moedelijke dader is een gewezen knecht, die drie weken geleden ont slagen is. De staldeur was niet afge sloten. BRANDEN. Te Westerblokker is afgebrand de bessenfabriek van dein hee,r Boss tad, die niet verzekerd, was. liet woonhuis bleef gespaard. BRAND OP EEN VAARTUIG. Dinsdagnacht te half drie merkte een surveilleerande agent te Leiden op. dat er een zware rook opsteeg uit een vaartuig, dat aan de Aalmarkt gemeerd lag, weldra gevolgd door uitslaande vlammen. Het bleek, dat er brand was ontstaan in den motor schuit van schipper Van Ham, veer schipper van Leiden op Rotterdam. Met een paar brandslangen werd de brand weder gebluscht, die echtar nog al schade en heel wat drukte in deze buurt veroorzaakte. Vermoede lijk zijn vonken in de poetslappen ge spatdie daardoor, na een tijdlang te hebben gesmeuld, in brand zijn ge raakt. Elr waren geen menschen aan boord. DAVID TOBIAS BAMBERG. Onlangs is een bericht verspreid, dat in het noorden van ons Land liet lijk opgehaald was van Bamberg uit Amsterdam". Daar onze vinger vlugge stadgenoot een dag of veertien in Duitschland heeft vertoefd, heeft dit bericht de gedachte doen ont staan, dat hem een ongeluk was overkomen en wend de familie met kaartjes en andere bewijzen vam deel neming overstroomd. Teruggekeerd, is de lie*r Bamberg zich bij ons ko men presentesren, om zijn „herrijze nis" zelf te melden. (Hbld.) ZOMERWEER. Tourist (tot hotelhouder). Veer tien dagen geleden was ik hier en toen regende het, en nu ben ik weer hier en nu regent liet weer. Hotelhouder O, dat is nog dezelfde regen. 1IIJ KON 'T WETEN. Vannacht heb ik van je overle den vrouw gedroomd. Zoo I En wat zei ze Geen woord. Dan kan het onmogelijk mijn vrouw geweestzijn. ZIJN OPVATTING. iTorn, hoe durf je je zusje slaan f Tom (tien jaar oud) Als je nou je eigen zuster niet slaan mag ,dan be grijp ik lieelemaai niet meer, waar je familie voor hebt. PROEF OP DE SOM. Pedant StudentjeWel, tuinder, wat is zwaarder, een pond lood of een pond vee ren Tuinder Laat het allebei maar eens up je toenail vallen, jongeheer, dan kan je het zelf voelen. VLEIEND. Juffrouw Pips (een portret van haarzelf toonend) ik ben bang, dai het wat flets is. Bob (negentien, en zonder onder vinding) Ja, maar u beuil 't precies. DE MACHT VAN DEN ADEL. Wie is, vroeg zij, die .gekke, kromme, man, die Marie aanspreekt? Dat is graaf Brisczpicksnitsel. Oh 11 Wat heeft hij eon echt- aristocratische, mooie houding, nu 't licht goed op hem valt l i aïi ingezonden stukken, geplaatst ot niet geplaatst, wordt da kopie don insenüer niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Kedactie zich uiet aansprakelijk. AAN IIET VOLK VAN NEDER LAND Niet dan noode komen wij tot u I Het volk van Curasao, door droog ten en misoogsten in de harde school der armoede groot geworden, zou ooit thans uwe hulp niet durven inroe pen, zoo de nijpende noo' niet daar toe dwong. De algemeene ellende onder stad en landbevolking, ten decle slechts gelenigd door regeecingsluilp, kan alleon door particuliere ondersteu ning der weinige gegoede burgers in de Koloaie Curacao niet worden ver zacht, nmar vraagt ook dringend de medewerking der meer gegoede be volking in Nederland. Duizenden Nederlandsche onderda nen, onmiddellijk en middellijk ge troffen door de maatregelen van Ve nezuela, lijden gebrek en staan bloot aan ontberingen, die diep medelijden wekken. Dat aan den vreeselijken toestand, door het beleid onzer Regeering, een einde zal komen, betwijfelen wij niet maar de dagen en weken gaan voorbij en de eilende wordt steeds grooter. Helpt ons, stelt ons in staat, om aan den grootsten nood het hoofd te bieden en het volk van Curacao zal met dankbare erkentelijkheid zegenen zijne broeders in het verre Moeder land. Curagao, 18 September 1908. Het Bestuur der Groep Neder- landsche Antillen van het Alg. Ned. Verbond (w. g.) II. J. Th. BOOMGAART, Kolo niale Ontvanger, Voorzitter. J. C. WAHLE, R.-K. Geestelij ke, Onder-Voorzitter. C. S. GORSIRA J.P.Ezn., Voor zitter van de Curagaoscho' Hypotheekbank, Secretaris- Penningmeester. ED. LANSBERG, Praktizijn bij het Hof van Justitie, Be stuurslid. L. v. d. V. ZEPPENFELDT, Advokaat-Generaal, Bestuurs lid. J. MöLLER, Oud-Gezaghebber van St. Martin, Bestuurslid. H. P. DE VRIES. Vertegen woordiger K. W. I. Mail dienst, Bestuurslid. M. C. HENRIQUEZ, Quaran tainedokter, Bestuurslid. MOSES S. L. MADURO, Lid van de Kamer van Koophan del en Nijverheid, Bestuurs lid. Naar het Engelsch, door Arthur W. Marchmont 100) Ga niet heen donderde hij. Je hebt te weinig of te veel gezegd. Luis ter en antwoord op mijn vragen. Wanneer kwam het meisje, dat je Selma noemt, hier in 't land Och, mijnheer, u heeft mij zoo asm "t schrikken gebracht, en Olive begon zóó te beven, of zij heelemaai wanhopig was. Als je de waarheid gesproken hebt, dan is er geen reden om bang te zijn. Maar lieg mij niets voor, denk daarom 1 Nu, wanneer is zij overge- komen O, dat weet ik niet zoo precies, mijnheer. Twee of drie jaar geleden, misschien. Beschrijf eens, hoe zij er uitzag. Olive gaf zoo'n nauwkeurig moge lijke beschrijving van Selma Ham mond, want zij was minstens even begeerig, om zeker te weten, dat zij ,zijn dochter was. als hij zelf. Hij luisterde aandachtig en knikte telkens, als de beschrijving met zijn voorstelling overeen kwam. Toen stak hij zijn hand in den zak en bracht een portret van een kind te voorschijn. -T- Leek zij daarop Het portret leek onmiskenbaar op Selma Hammond en Purvis, die voortdurend zijn oogen op Olive ge vestigd Meld, zag <n begreep haar glimlach van herkenning. Zeker, dat kan best dezelfde zijn, zei ze, heed langzaam. Kijk i.ot je er zeker van bent, drong hij streng aan. Er hangt zooveel van af. Ik ben er zeker van, dat het kan zijn, mijnheer, maar meer kan ik niet zeggen. Ilij was nu volkomen nuchter woede en cpgowondenheid hadden alle gevolgen, van den drank doen verdwijnen. Met een vloek greep liij zijn glas whisky ©n gooide het leeg door het open venster. Het is mijn Selma en Ik zweer, dat ik geen druppel meer van dien vervloekten drank zal drinken, vóór ik haar gevonden en die helsche honden gestraft lieb Zijn gelaat was van woede ver wrongen. Hij liep eenige malen de kamer op en neer, ging toen vlak bij olive staan, greep haar bij den arm en staarde haar in het gelaat. Wie ben jij Jij weet iets. Dit is geen toeval. Jij hebt mij rechtdoor bij mijn vrouw gebracht. Jij weet iets. Jij hebt mij er mot opzet toe ge bracht, over Selma te spreken, zoo dat je mij dit kon vertellen. Nu, voor uit dan maar, vertel op. Hevig verrast over deze onverwach te ontknoop'ing, kon Olive haar angst en schrik niet verbergen. Zij kon al leen maar stamelen, dat zij verder niets wist, terwijl zij trachtte zich van hem los te maken. Neen, ik houd je vast. Spreek op. Ik ben geen klein kind, om mij door zoo'n jong wicht bij den neus te laten nemen. Ik wil de waarheid weten, zeg ik Je. Spreek op I Zijn hevige woede werd bij ieder woord grooter. Ik heb u al verteld Probeer niet mij iets voor te lie gen, zei hij heftig, zijn vuist ballend eai voor haar gelaat heen en weer schuddend. Je hebt mil lot het uiterste gebracht, en dan ben 'Ik ge vaarlijk. Vertel mij alles l U doet mijn arm pijn, mijnheer, zei Olive. Loop heen met je pijn 1 Hier, Je moet met mij meegaan en je verhaal aan mijn vrouw verteilen. Ik moet er alles van weten, ook wie je bent, en wat je er moe voor hebt. Ga mee t En hij trok liaar ruw met zich mee de kamer door n&ar de deur. HOOFDSTUK XLVIII. Niets don louter toeval voorkwam die ontdekking, die noodzakelijk ge volgd moest zijn als Purvis zijn plan had uitgevoerd, om haar mee te ne men naar mevrouw Merridew, en daar te herhalen, wat zij hem zoo even verteld had. In zijn woedde slootte Purvis tegen een stoel en moest daardoor Olive even loslaten. Snel liep zij weg en ging in de open deuren staan, juist naderden twee tuinlieden, die vlak voor hen een bloemperk in orde gingen maken. Als u mij weer zoo behandelt, zal ik om hulp roepen, mijnheer maar als u mij met rust laat, zal ik u alles vertellen, wat ik weet. U heeft geen reden, mij zoo te behandelen, zei ze. En als u gedaan had, wat u daareven zei, zou u uw kind nooit weergezien hebben, In zijn woede was hij naderbij ge sprongen, om haar weer te grijpen, rnaar bleef staan, toen hij de belde tuinlieden opmerkte. Vertel my dan alles, zeide hij, ernstig. Het is alles, wat ik op de we reld bezit. Olive vertelde hem toen' alles, wat zij van Selma wisti dat zy stellig zijn dochter was, dat zij niet wist, dat mevrouw Merridew haar moeder was en dKt &y rich niets van hem herin nerdeen dat als men te weton kwam dat zij en Selma elkaar kenden, het meisje stellig zou worden wegge stuurd. Als hij nu iets hiervan aan moeder of zoon vertelde, dan zou Selma stel lig buiten bereik worden gebracht. Hij luisterde nu aandachtig, zonder haar in de rede te vallen, alleen zoo nu en dan een onderdrukten vloek uitend, toen hij hoorde hoe zijn kind behandeld was. Maar toen Olive ein digde met te zeggen, dat zij dacht in staat te zullen zijn, Selma hier te ha len en dat eenige vrienden haar op dit oogenblik zóchten, en haar heel waarschijnlijk zouden vinden, ver anderde zijn woéde in aandoening, en barstte hij in snikken uit. Och, mijn hart brak om dat arme, lieve kind, zoo onschuldig als een pasgeboren kind, die mij de eeni ge vriendin noemde, die zij in de we reld bezaiten wat kon ik anders doen, toen ik hier kwam en onder vond wie zij waren, dan trachten haar te helpen En nu zou u mij daarom nog ongelukkig maken Neen, neen, Mollie. Maak je niet ongerust. Ik zal geen woord loslaten over hetgeen je mij verteld hebt, tot mijn meisje weer goed en wel bij mij is- Je bent een goed meisje, een knap meisje en niemand zal je leed doen. Ik weet te veel van die menschen hier dan dat zü mij zouden durven dwars- boomen. Schrei nu niet, voegde hij er bij, want Olive was zoogenaamd in hevig snikken uitgebarsten. O, o, u heeft mij heelemaai bang gemaakt, en dat omdat ik vriendelijk tegen u was, klaagde zij, weigerend om tot bedaren gebracht t» worden. Zij zullen mij wegzen den zonder getuigschriften wat zal ik dan doen en haar gesnik werd nog heftiger. Je wegzenden Zij moesten het eens probeeren. Ik zou hen er eerst uitzetten. Eén woord van mij, eh dit alles Plotseling hield hij op. O, ik bedoel u niet, mijnheer, uw vrouw zou het doen. O 1 wat moet ik beginnen Wat moet ik beginnen Wat een verschrikkelijke dag I Kom, meisje, opgewekt maar. Ik kan je niet vertellen waar-om, maar ik heb Mer het heft in handen gekre gen, en zij zullen je niet durven aan raken, als ik het verbied. De vriendin van mijn kleine Selma is mijn vrien din. Kom, trek je er nu maar niets meer van aan. Daarop stemde Olive er in toe zich te laten kalmeeren. Uit een heel moeilijke positie gered en bovendien met zeer aanmoedigende inlichtin gen, had zij vorder geen reden, tra nen te storten. {Wordt vervolcrdL

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5