w enz. enz., zonder dat gij kans loopt gestraft te worden. En gij burgers, indien gij vindt dat uw leven, uw ei gendom, uw zaken liet zedelijk en li chamelijk welzijn van uw kinderen en vrouwen thans groot gevaar loo- pen, ik geef u geen ongelijk doch ik raad u, dat gij troost zult vinden in de gedachte dat de Nederlandsche rechter zoo is, dat hij onschuldigen niet naar de gevangenissen kan zen den. Het kan zijn, zegt het Groningse he blad, dat de nieuwe ambtenaren na deze rede getroost aan hun Sisyphus- werlc zijn gegaan, het zou ons toch verbazing als ook het Nederlandsche volk zich met dien troost tevreden stelde. Ten slotte hebben wij er toch zeker onmiskenbaar belang bij, dat de gevaarlijkste misdadigers onscha delijk worden gemaakt, ja hebben wij bij die afzondering van deze gevaarlij ke individuen grooter belang dan bij veroordeeling van naieve toevalsmis- dadigers die niet ontkennen. En dit belang is wel zóó groot, dat wij kun nen eischen, dat er onmiddellijk maatregelen worden genomen om aan clezen door rar. Coninck Westenberg met zoo groote duidelijkheid geken- schetsten toestand een einde te ma ken. En wij kunnen aan dezen eisch verbinden de vraag, dat die maatre gelen onverwijld worden overwogen en ingevoerd, omdat thans de gevaar lijkste misdadigers onverdacht advies hebben hoe zij moeten handelen om hun handwerk ongemoeid door de justitie en in rust en vrede te kunnen uitoefenen. Letteren en Kunst AMSTERDAMSCH A CAPPELLA- KOOR. Aan de „Nieuwe Ct." wordt mede gedeeld, dat er ernstig sprake is van een optreden van het Amsterdamsch A-Cappella-koor (directeur Ant. Aver- kamp) te Parijs, in dit seizoen dank zij de bemoeiingen van een landge- noote, vroegere llaagsche, mejuffr. Anna Lieftinck, oud-leerlinge van het Haagsch Conservatorium en leid ster van een klein a-cappella-koor te Parijs. SARAH BERNHARDT IN ONGENADE. Sana-h Bernhardt is op het oogen blik te Praag. Reeds te Berlijn had den sommige bladen haar gruwelijk in de mating genomen wegens haar over-jeugddge prestaties. Thans is het te Praag bot persoonlijke manifesta ties gekomen. Toen zij zich op het balkon van hot hotel „Blauer Stern" aam den volke vertoonde, word zij grof beschimpt en dreigden de- ma nifestaties in hajndtastolij khedon te ontaarden. Toen zij zich tegen zes uur naar den schouwburg begaf, kreeg mon eene herhaling van 'de zeer weLsprelcondo „vox populï". Het publiek was 's avonds bij de voorstel ling zeer gereserveerd. TILLY KOENEN. Tilly Koenen heeft te Christiania in een symphonieconcert zooveel suc ces gehad, naar do berichten luiden, dat zij nog vijf andere concerten moest doen voigen. De studenten benoem den de zangeres tot eerelid van hun corps. De VereenIging „Nut en Vermaak' te 's-Gravenzande, heeft besloten in de maanden 'November, December en Januari a.s. eon wedstrijd te houden in komische voordrachten en duetten. Belangrijke geldprijzen met medail les en diploma's worden uitgeloofd. Het volledige programma is op aan vrage verkrijgbaar bij den secretaris der veroeniging, den heer P. W. Bou- man, Notaris, to 's-Gravenzande. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. NADRUKKELIJKE VERKLARING. Mejuffrouw A. Nouwen, van Beu- ningenstraat 149 te Amsterdam, zegt ons: „Niettegenstaande ik alles, wat in naijn vermogen was, geprobeerd had om er af te komen was ik er niet in mogen slagen van mijn onop houdelijke pijn in den rug te worden bevrijd. Bij het minste werk gevoelde ik mij oververmoeid. Aanhoudend had ik binder van hoofdpijn, duize ligheid en slapeloosheid, zoodat met den dag achteruit krabbelde. Ik had deze kwalen gehouden uit in flu- onza on was het na mijn laatste be valling nog verergerd. De eetlust werd minder en minder en ik was nu en dan gedwongen mijn bezigheden te laten liggen. Gelukkig hoorde ik toen van een kennis de goede baat, die zij had verkregen tegen dezelfde kwalen door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Ik bestelde een doos en moet u zeg gen, dat deze mij reeds veel goed deed. Ik ging er mee voort en na vier doosjes was ik geheel opgeknapt.' Een half jaar later bleek Mejuf frouw Nouwen nog zeer tevreden en zeide: „Nog altijd ben ik goed gezond gebleven en ik hoop en vertrouw, dat dit ook in de toekomst zoo blijven zal. Iutusschen zal het mij steeds een noegen zijn, uw pillen zooveel moge lijk te recommandeeren." (w.g.) A. Nouwen. Mogelijk zal men u een ander ge neesmiddel te koop aanbieden met de bemerking „even goed" of „juist het zelfde". Gij vergist u, wanneer ge dit gelooft, want er bestaat geen ander geneesmiddel „even goed" voor de nieren of „juist hetzelfde" als Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Hee- ren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. GöppLnger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één of 10.- voor zes doozen. ICtem. Wasscherij, Ververij. J Reparfttle-IiirlchliBg I Gr. Houtstraat 90- A TELEFOON AL AjÏV Sevestigf 426-1046te HAAHLIH 'S&/ Gr. Houtstr Koloniën HOE DE STAAT BESTOLEN WORDT. Wij lezen in het „Soer. Hbld." „Op last van hooger hand is een onderzoek ingesteld naar de qualïteit der schoenen, in de magazijnen in voorraad. De uitkomsten daarvan zijn zeer verrassend. Te Batavia al leen ziju ongeveer twee duizend pa ren afgekeurd, waaronder schoenen, die dit jaar pas werden geleverd. Eehige maanden geleden werd goed gevonden, vier- vijfduizend paren van die schoenen te vermaken tot muilen, op aie manier beproevend er nog eenig nut van te trekken. Het vermaken kostte geld en aangezien de muilen loodzwaar waren en voor al in de hospitalen onbruikbaar ble ken, is dat geld weer een vergeefsche uitgave geweest. „In de „Locomotief" wérd onlangs geschreven, dat 90 percent der schoe nen werden afgekeurd en dat de hoe veelheid op andere plaatsen gemid deld 60 percent heeft bedragen. In derdaad zijn hier te Soerabaja een massa schoenen afgekeurd. „Men behoeft niet te vragen, of het landsbelang door de bestelling en de leverantie van al die schoenen behar tigd is. De Ier- a vijfduizend paren, die op zoo geniale wijze tot muilen werden gedegradeerd, lagen al lang in de magazijnen en waren van af metingen, die in het leger niet gewild zijn. Zuiver landsbelang alzoo." Leger en Vlooi SCHERPSCHUTTERS. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Oorlog, het thans be staande ondeirschoidingsteakeii voor scherpschutter zijnde een ster te laban vervallen en daarvoor in de plaats te stellen een draagmedaille van imitatie zilver voor scherpschut ter le klasse, on ia 't brons voor scherpschutter 2e klasse, welke ook iijuens het groot, verlof en sa bei ein digen van don diensttijd gedragen zou rncgen worden. 90. BROUWERSVAART y 74-80. Aflevering van Stoom- V/ goederen binnen enkele dagen. Nette afwerking. Concurreereade prijzen Sport ea Wedstrijden HOCKEY. Vanwege den Nederlandschen Hockey- en Bandybond worden a.s. Zondag do wedstrijden gespeeld voor de eerste ronde van den zilveren hockey-bal, uitgeloofd door de firma G. J. Eilers Ca, te Amsterdam. De volgende ontmoetingen zullen plaats hebben Te Rotterdam Victoria I—De Mus sel) en. Te Breda EnricusH. H. V. II. Te Utrecht Utrecht—Hilversum. Te Nijmegen NijmegenHaarlem. Te AmsterdamAmsterdam II— Victoria II. Te 's-Gravenhage H. H, V. IO. D. I. S. Te Deventer Utile DulciH. D. M. De tweede ronde wordt gespeeld op i November. Uit de Afbel DE UITSLUITING TE GOIRLE. Donderdagmiddag had te Goirle een ernstige botsing tusschen maré- cliaussées en werkloozen plaats. On geveer 200 der laatsten hadden het voornemen een propagandatocht naar Tilburg te doen, zooals zij reeds meer dere gehouden hebben. Hiertoe trok ken zij in optocht door het dorp en maakten dus inbreuk op het verbod van samenscholingen. Terstond kwa men de maréchaussées tusschenbeide, die hen sommeerden uiteen te gaan, en die, toen hieraan niet oogenblik- kelijk werd gevolg gegeven, hen met de blanke sabel uiteen dreven. Dit had het gewenschte gevolgalthans de troep verspreidde zich grooten- deols. Eén der werkloozen evenwel zekere De B. hield stand en, zich tegenover de maréchaussées stellende, spoorde hij do anderen aan niet te wijken en den tocht door te zetten. Ken oogenblik werd de toestand van de maréchaussées hachelijk, wat hen noodzaakte tot de bedreiging van de vuurwapens te zullen gebruik maken. Gelukkig kvvam het ever.wel niet zoo ver. Do B. echter werd door de maré chaussées gearresteerd en naar de rêchaussée-kazeme in Tilburg overgebracht. Later op den dag hebben ongeveer 200 werkloozen een propagandatocht naar Tilburg gehouden, waar zij, na verscheidene straten to zijn doorge trokken, op den Heuvel stand hiel den. DE GOIRLESCHB QUAESTIE. Do „N. Ti-U). Ct," schrijft: Een 250-tal Goirlesche uitgeslotenen brachten een J>ezcek aan ouzo ge meente. ten einde in de wijk Korrel ©en pr-opaganda-bijeonkomst te hou- dtem, ten doel hebbende de werkwilli gen in de spinnerij van de firma Van Puijenbroek op den Goirleschem weg op vreedzame wijze tot andere dochten te brengen an hen aan te sporen, het werk neer te leggen. Of een en ander succes opleverde, betwijfelen wij, daar wederom een 45-tal meisjes en vrouwen aan het werk ging. Naar wij vernemen, is de aanvraag tot w ark neming in de voorloopig moeten word/en gewtoi- ger-d. Rechtszaken EEN ONTROUW BRIEVEN GAARDER. Het gerechtshof te Leeuwarden ver oordeelde E. N.. vroeger brievengaar der to Makkinga, die terecht stond' voor verduistering, voor valschheïd in geschrifte en het gebruik maken van het vervalschte geschrift als wa re het echt en onvervalscht, uit welk gebruik nadeel kon ontstaan, twee1 maal gepleegd en voor valschheïd in een authentieke akte enz., twee maal geploegd, tot 1 jaar en 4 maanden. De eisch was, overeenkomstig de straf door de rechtbank opgelegd, 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf, mot aft/rok der preventieve hechte- DE MOORD TE DIEPENHEIM. De Rechtbank te Almelo veroordeel de Johannes Roode, den stoel en mat ter, die verdacht wordt in Juni 1906 te Diepenbeim Antonia Schoovers te hebben doodgestoken, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf, we gens de gepleegde zware mishande ling. Preventieve hechtenis wordt in mindering gebracht. Niet bewezen werd geacht, dat de vrouw overleden is tengevolge der verwondingen. ACADéMIE DE BILLARD. Een zeer bekende gokgelegeniheid in Amsterdam, waar kantoorjoggies en slagers heel wat rijksdaalders kwijt raken, is de beruchte Academie de Billard in de Warmoesstraat 139. De eigenaar, de heer W. A., stond hooger beroep terecht, beschuldigd in de maanden Sept., Oct. en Nov 1907 herhaaldelijk ver to on togen te hebben gegeven in zijn koffiehuis zonder daan-oor vergunning te heb ben. Die ver lo ontogen bestonden na tuurlijk iin het biliardspeien van pro- feeseurs, waarbij de toeschouwers een gokje konden maken. He-t O. M., mr. Bruin, zich beroe pend op art. 191 der Algem. Politie verordening, meende dat hier wel de gelijk sprake is van een vertooning. Door de getuigen is bovendien ver klaard, dat er meer toeschouwers waren dan spelers. Wat de met-aan sprakelijkheid van bekl. betreft, wijst spr. er op, dat de geheel e opzet was om een Académie de Billard. in richten. Uit de verklaringen van be klaagd© en getuigen is diens aan sprakelijkheid wel duidelijk geble ken. Spr. requireerde mitsdien beves tiging van het vonnis des kanton rechters, 41 maal 1 boete, subsidiair 41 maal 1 dag hechtenis. HECHTENIS TEGEN EEN AUTOMOBILIST. Voor den kantonrechter te 's-Gra venhage was gedagvaard, doch niet verschenen, de heer S., wonende on der Wassenaar, die eenige maanden geleden, volgens het eensluidende ge tuigenis, van vijf personen op den Laidsohen straatweg, nabij het Huis de Pauw, met 'n ijzingwekkende vaart met een automobiel reed, trach tende nog een andere automobiel, die met even snelle vaart voor hem uit stoof, iin te halen. Het gevolg van d'at onbesuisde rij den was, dat deze automobilist een ernstig onheil stichtte. Vermoedelijk door een verkeerde stuurbeweging reed de automobiel in. bovenbedoelde woeste Vaart op een met een jong paard bespannen voertuig in, dat ze ven personen bevatte, waaronder drie kinderen. Alle inzittenden war den door den geweldigen scho-k op dien grond geworpen en bezeerden zic.h, die een ernstig, de ander min der. Een juffrouw, de vrouw van den bestuurder van het paard-, is zelfs vier weken onder geneeskundige be handeling geweest. Het rijtuig was zwaar beschadigd de bestuurder lag onder het paard, dat, gelukkig, da delijk stil was blijven staan, omdat de bestuurder de teugels in de hand had weten to houden. De schade be liep in de zeshonderd gulden. De ambtenaar vain liet Openbaar Ministerie, mr. D. Campo, gon-aamd Camp, wijzende op het zeer ernstige van het gebeurde, gispte bovendien ten sterkste de houding van den be klaagde, die volgens hem bekend staat als steeds zeer te bemoeilijken het onderzoek van de ambtenaren en beambten, belast met de uitvoering van do motor- en rij wiel w-et. Zelfs bij het onderzoek in de onderhavige zaak (alvorens deze bij het kantongerecht diende, maakte bij het onderwerp van een instructie bij de rechtbank uit, mot hot oog op do verwonding der vrouw, doch er wend geen rechts ingang verleend) gedroeg beklaagde zich zeer onverschillig, zóó zelfs, dat hij te midden van een verhoor door een inspecteur van politie, opstond en heenging, zeggende dat hij er ge noeg van had. liet een met het ander combinee rt ndJa, mteende mr. dél Campo, "dat hier een zeer gestrenge straf moest wonden opgelegd, en vorder do hij v er- oord ee-Ling van beklaagde tot een hechtonisstraf van twee weken. Gemengd Nieuws STRIJD VAN EEN GIER TEGEN EEN LUCHTBALLON. Twee luchtschippers, officieren van den Moxicaanschen staf, is oen even merkwaardig als gevaarlijk avon tuur overkomen. Ze waren met een ballon opgestegen en bevonden zich op ongeveer 800 M. hoogte, toen een troep gieren van een rots opvloog en- op den luchtballon aanhield. Krij- schecid omringden de vogels den bal lon. Be luchtreizigers wierpen bal- last uit en stegen 500 M. Een der vo gols vloog echter den ballon na en ondernam met snavel en klauwen een aanval. Aan schieten viel niet te denken, daar de ballon niet goed zichtbaar was en men vreesde ook don ballon to troffen. Zonder lang te overleggen klom luitenant Gonzales in het net werk. Do vogel scheen zijn komst niet te bemerken. Een welgemikt revol verschot en m-e-t een gebroken vleu gel zonk do gier omlaag, terwijl <1- kiranige luitenant weder behouden in hot schuitje kwam. DE HONGERSNOOD IN BRITSCH-INDIë. Uit Allahabad (Britsch-Indië) word' tari-oht, -dat de reg-sering dor voree- nigde provincies oen nauwkeurig ran port over den omvang van den jong sten hongersnood heeft gepubliceerd Il-ot door hongersnood geteisterde ge bied beslaat 6G.000 Eugelsch© vierk KM. met een bevolking van ongc veer 30 millioen ziolea. De schade, door gebrek aan regen aan den oogs; toegebracht, wordt, geraamd op i- rrüllio-an poind sterling. liet rapport deelt ten slotte modb. dat de groote nood in zooverre e©. gunstige uitwerking heeft gehad, da; de verschillende klassen dor bevol king onderling en ook met de nog-eo ring in nauwer betrekking zijn ge komen. EEN LAAGHARTIG MOORDENAAR Onder do aanklacht van zevenvou- cügen vrouw-eumoord heeft de 64-jn- vige mande nan aker Ludwig Friedricb Koch te Grosz-Romstedt bij Apolda, Duitschland, terecht gestaan. Sedert g-eruimén tijd waren er in di-e streek vrouwen spoorloos ver dwenen. In April van dit jaar gebeur de dit eveneens met de vrouw van den beschuldigde en nu begon zie' langzamerhand het dreigende nood lot, in don vorm van eerst vage, toen1 sterke verdenking op het hoofd var K-och samen te trekken. De man begon met aan de politie te vertellen, dat zijn vrouw verdwe nen was. Elan paar dagen later von den eau paar arbeiders in een steen groev© een menschel ij" ken voet, dri dicht bij den enkel afgesneden was. Koch verklaarde, dat het cte voet van zijne vrouw was. Deze verklaring bracht de gendar merie aan het nadenken, en ni-on hield een huiszoeking in de woning van Koch, die zooveel verdachts aa het licht bracht, dat hij eindigde mei. te beik-eminein, dat hij zijn vrouw bij een twist had doodgeslagen, haar lijk in stukken had gesneden, som mige deelen met petroleum had over. goten en in bet vuur had trachten te verbranden, en de rest deels begru- ven, deels rondgestrooid had. Den voet had hij in een steengroeve ge worpen, om het den schijn te geven, alsof reizende handwerksgezellen de vrouw had vermoord, benevens eon vervolgens vermoord. Verdere nasporingen brachten aan het licht, dat Koch ook zijn eerste vrouw har dvermoord, benevens »n blinden zoon en verscheidene huis houdsters. De moordenaar heeft aJ eens 9 jaar tuchthuisstraf gekregen. De beschuldigde, die met neerge slagen oogen ineengedoken in de bank der beklaagden zat, maakte den indruk van een idioot. In het jaar 1882 werd hij, volgens zijn eigen ver klaring. wegens misbruik van ver trouwen en poging bot doodslag tot 5 jaar tuchthuis veroordeeld, later nog eens tot 7 jaar. Vain de eerste straf worden hem wegens go-ed ge drag 3 jaar kwijtgescholden. Na de bekentenis van den beklaag de, kon de behandeling kort zijn. Koc-h word tweemaal tot de dood straf veroordeeld, wegens tweevouili- gen moord. DE VERKIEZINGSSTRIJD. Het einde nadert: en dat is maar goed ook, ten minste voor Taft. Want deze is, werkelijk meer dan „op'. Maandagavond sprak Taft in Brook lijn. I-lij deed erg zijn best en tracht te zijn hoorders er van te overtuigen, dat de aanvallen van Gompers op 't beleid der huidige regeering onge grond en dus onbillijk waren. Maar ouder he tspreken begon Tafts stem al flauwer en flauwer te worden om ten slotte te dalen tot -een onverstaan baar gefluister. Eindelijk moest Tuft ex* uitscheiden; luj werd snel uit de zaal geleid en naar de woning van zijn broeder te New-York overge bracht om daar volkomen rust te ne men. Het publiek in de zaal had van een en ander weinig gemerkt, want onmiddellijk na Taft's verdwijning was do muziek met schetterende fan fares ingevallen, en daarna had een ander spreker het gehoor beziggehou den. Bryan daarentegen kent geen ver moeienis. De bijeenkomst in het Ma dison Square Garden gebouw werd bijgewoond door een correspondent an de Londensche Daily Telegraph. Deze verklaarde, dat de Indruk dooi den grooten woordvoerder der Demo craten op zijn auditorium gemaakt, niet minder was dan die, teweegge bracht door de grootste Engelsch-spre- kende redenaars eener vroegere peri ode. Vóór Rryan aan het woord kon komen moest hij volle veertien rpinu- ien wachten tot het gejuich der me nigte eindelijk was bedaard. De can- didaat der Democraten was zeer op dreef, vooral toen hij zijn tegenstan ders (Taft en Roosevelt) bespotte om him bewering dat zijn (Bryan) ver kiezing een financieel© en economi sche paniek zou tengevolge hebben. „Indien" zeide -Bryan „het Ln de macht ligt, van. Taft om een paniek te voorkomen, waarom heeft hij daarvan dan verleden Jaar vóór het uitbreken van de paniek geen bewijs afgelegd?" Voorts gispte Bryan het op scher pe wijze, dat Roosevelt zich telkens weer kwam bemoeien met den verkie zingsstrijd. Bryan achtte dat een af wijking van de goede traditie nagela ten door Washington, Jefferson, Jack son en Lincoln. Bryan vindt, „dat de waardigheid van het Persidentschap niet veroor looft, den invloed dier positie als een voetbal te werpen in de arena der el kaar bestrijdende politieke partijen". Hoe weinig deze klacht heeft gehol pen blijkt wel uit het volgende: President Roosevelt heeft in een brief aan den hoofdredacteur van de iJuitsche New Yorker Herald de Duit- sche kiezers Ln den staat New York ipgewekt, hun stem uit te brengen op i'aft. Maandag is Bryan van de 24 uren •r 21 in touw geweest. En niet zonder rucht De redenaar heeft nl. in dat •imaal met zijn stern 300.000 men- chen bereikt. Dinsdag deed Bryan een poging om ijn record van den vorigen dag nog v verbeteren: hij sprak in 20 bijeen- komsten. Dinsdag a.s. is liet de verkiezings- iag. De leiders -der Republikeinsche ampagne hebben den voormannen 'cr Democraten verzocht, de actieve iropaganda voor de candidaten te ioen eindigen op Zaterdagavond. De tendag en Maandag d.a.v. zouden lan aan beide kanten worden doorge bracht in rustige afwachting. Maar le Democraten hebben geweigerd. Ver noedelïjk zouden ook de leiders van le Onafhankelijke hebben geweigerd, had eenzelfde voorstel hen bereikt. Wie evenals Bryan ln deze iioordende campagne onvermoeid en mvermoeibaar blijft, is Hughes. En il schijnt er niet weinig kans te be staan, dat hij zelf in den strijd om •ft gouverneurschap van den Staat \'ew Vork wordt verslagen, de steun, 'loor hem aan de candidatuur-Taft be- vezen, wordt door de Rcpublikeinsche partijleiders als van eóó groote vvaar- !p beschouwd, dat, indien Taft wint, mn Hughes een der voornaamste mi- ;stersambien zal worden ingeruimd, ocht hij zulks ambiëeren. Zoowel in beurskringen als in pers- kringen in New York houdt men de zegepraal van Taft en Hughes in li en staat voor verzekerd. Burgerlijke Sisnd BT.OEMENDAAL. BEVALLEN: T. Offenberg—van der Veen d. OVERLEDEN: D. M. SmidsLigthart, 66 jaar, A. van DuinHoogkamer, 39 j., J. C. N'ieuwpoort, 18 maanden. SCHOTEN. ONDERTROUW D J. Nederpelt en C. van Westerho ven. Ch. Boon en J. Stroet. D. J. Bloemzaad en J. M. van Eyk. BEVALLEN C. van der Putte, geb Rademaker, C. Vermeulen, geb Vermeulen, J. Steenken, geb. Kloos, d. E. Bijster, geb. Breukel, z. E. Polder man, geb. Otte, z. N Wenteler, ?cb. Molenaar, d. A. Jonker, geb. Versteeg, z. OVERLEDEN C. H. van Raaij, 4 mnd. Kort Nieuws. Volgems een bericht in buitenland- sch© bladen is op Elba de bijbel ge- ond-eni, welke door Napoleon tijdens zijn gevangenschap aldaar is ge bruikt. De vondst is vooral merk waardig, wijl in dein bijbel op tal van plaatsen de teksten zijn oncler- sclira.pt, wélke op Napoleon indruk hadden gemaakt. Voor de kennis en het juiste begrip van 's keizers ge moedsleven in de dagen zij nor korte Elba'sche gevangenschap is dit boek dus van belang. In Londen is een hoogst brutale inbraak gepleegdbij do firma De- bonham en Freebody, in do Wigmo- •estreet, zijn uit ©en kluis diaman ten on ander edelgesteente tor waarde van tusschen do 5000 en de 10,000 pond sterling gestolen. Do kluis werd geopend met een sleutel d-ien do dief in een h-eol ander doel van hot gebouw uit een gesloten les senaar moot hebben gehaald, terwijl het gebouw door drie parsonon werd bewaakt. Te Londen t© oen politieagent tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens liet slaan en ver wonden van een arrestant. De magazijnen van hot arsenaal te Brest, waai* veel teer en olie ligt op gestapeld, zijn geheel door brand vernield. Het arsenaal zelf kon met moeite bewaard blijven. PREDIKBEURTEN ZONDAG 1 NOVEMBER. NED. GEREF. KERK. Gedenkdag der Kerkhervorming. GROOTE KERK. Voorm. 10 ure, Baljon. pred. te Spaarndam. NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Da Montijn, JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Paassen. 's Avonds 6 ux*e, Ds. Verwaal, pred, te Alkmaar. MAANDAG 2 NOVEMBER, 's Avonds 6 ure, Ds. Barbas. Openbare Catechisatie over Luc. 1. WOENSDAG 4 NOVEMBER, 's Avonds 7 ure, Ds. Knottenbelt. BAKENERSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. VEREEN, v. VRLJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Voorm. 10 uur. Ds. W. Bax Jr., pred. te Santpoort. EGLISE WALLONNE. 9 1/4 beu res, Ecole du Diraanche, Volksbelang (Jansweg 40). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont. Collecte pour la société Gustave Adolphe. GEREFORMEERDE KERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Ds. Mulder, 's Avonds 5-J ure, Ds. Mulder. Gedachtenis van het 50-jarig bestaan dezer gemeente. WOENSDAG 4 NOVEMBER, 's Avonds 8 ure, Ds. Tibben, Dankstond voor het gewas. EBEN HAëZKR-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5J ure, Ds. Tibben. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. W. Ringnalda. 's Avonds 6 ure, Ds. Ringnalda. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Docent de Brhin, van 's-GraveDhage. 's Avonds 5 1/2 ure, Docent de Bruin, DONDERDAG 5 NOVEMBER, 's Avonds 7 1/2 ure, Ds. Visser, pred. te Veenendaal. Dankuur voor het gewas. LUTHEHSCHË KERK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bake!. Herdenking der Kerkhervorming met solozang. Kollekte Liefdadigheidsfonds., Nam. 1 ure, Zondagsschool in de Ker. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm, 10 ure, Ds. Birinerts. 's Avonds 7 ure, Ds. Plantenga, Voorbereiding. REMONSTRANTSCH GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. Haentjens. 's Middags 12J ure, Zondagsschol ia de Kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Geen dienst, 's Avonds 7 ure, Ds. P. van Wijk Jr. Ev. Luth. pred. te Amsterdam Herdenking der Kerkhervorming. BAPT1STE GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, Onderl. Vergadering Namiddags 12 ure, Zondagsschool 's Avonds 6 ure, vrije Evang. Sa menkomst. Maandagavond 7—8 ure, Meisjes Vereeniging. Dinsdagavond 8^ ure, B'dcdnrid. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobij nest raat 26. Voorm. 10 ure, de heer H. J. Bosck Nam. 12| uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de heer II. J Bosch. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrans Maandagavond 8 uur, Jongedoch terskrans. Donderdagavond uur, de heer II J. Bosch. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappe nierstraat 11 zwart. Voorm. 10 ure, Versterkingssamen komst. Nam. 3i uur, Kinderbijeenkomst, 's Avonds 6 uur, Vrije Samenkomst, Donderdagavond 8 uur Evangeli sche Samenkomst en Bidstond. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Kollekte voor de Kerk. 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth v. Wijk Lezing over den Hervormingstijd „Nederland na den dood van Requ© sens. Medewerking der Christ. Zang ver-een. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure, Ds. van Bemmel, Hervoriningsherdenking met Zang koor. DOOPSGEZINDE KERK Voorm. 10 ure, Ds. Van Calcar. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur, Ds. M. v. Kleeff. BLOEM EiNDA AL. Voorm. 10 ure, Ds. v. Leeuwen. H. Avondmaal, 's Avonds 6J ure, Ds. v. Leeuwen Daukzeggïng. HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure Ds. de Hartog, Doopsbediening. Gewone maandejïjksche kollekU, voor het „lokaal voor Christelijke Be langen." SXLLEGOM. Voorm. 10 ure, Ds. Bokma, pred. te Schiedam, 's Avonds 6 ure, Geen dienst. HOUTRIJK EN POLANEN. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon, Doopshed ien ing. Collecte Gustaal Adolfvereeniging. SPAARNDAM Voorm. 10 ure, Ds. Th. Hoog, Emer. pred. te Haarlem. SANTPOORT Voorm. 10 ure, Ds. P. S. Bakels, Emer. pred. te Haarlem, 's Avonds 7 ure, de heer G. J. van Woerden, Evangelist der Evange lische Maatschappij te Amsterdam. Herdenking der Kerkhervorming. Kollekte voor de Evang. Maatschap pij. EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, de heer Hofmeester 's Avonds 6 1/2 ure, de heer Hof meester. VELSEN. Voorm. 10 uro, Ds. de Sopper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach vaf der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm. 10 ure, de heer Gutteling, van Velseroord. Nam. 5 ure, de heer Duyker, van Uitgeest ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus Meyje» Met medewerking van liet Kerke lij® Zangkoor.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 11