Weerbericht Uit de Rechtszaal Uit de Omstreken Binnenland Kechtszakeii Sport en Wedstrijden MEDEDEELINGEN VAN HET KONIN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 2 Nov. 1908. Hoogste barometerstand 772.7 m.M, te Memel (Noord-Oosten van Rus- tand) en Riga (Oostzeekust Rusland); laagste 754.8 m.M. te Coruna (Span je)- Verwachting tot den avond van 8 November Wind Zwakke tot matigen ZuM- Oosieli wind. Gesteldheid van de lucht: nevelig of licht bewolkt, droog weer. Temperatuurgeringe verande ring, mogelijk nachtvorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM üur 768 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 767 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. Thermometerstand te Haarlem. Zondag 1 November Hoogste gisteren F. 65° Laagste heden nacht F. 41® Hedenmiddag 12 uur F. 45 Maandag i November Hoogste gisteren .F. 45° Laagste heden nacht. F. 89 Hedenmiddag 12 uur F. 41° bovendien werd ongeveer 760 uitge keerd voor werklieden, die de banen In orde hielden, verder zijn er 8 werk lieden geholpen aan reisgeld en 3 aan gereedschap. Toen bleek, dat veie losse werklie den arbeid vonden zonder daarvan mededeeling te doen, werd besloten alle losse werklieden van de lijsten te schrappen. De Commissie brengt een bijzonder Woord van dank aan enkele lichamen, die zich beijverden om te helpen en waarvan de meesten bestonden uit werklied eD. Hopende niemand te vergeten, ver meldt zij de namen: Personeel en Di rectie van de Conrad, Hulp lenigt den Nood, Personeel drukkerij Kleynen- berg, Personeel Meubelfabriek Raam- singel, Kassaldo officieren Sociëteit voormalige d.d. Schutterij, Personeel Openbare Werkeu, Biljartwedstrijd (J. S. Bosse), Timmerfabriek Beccari, Roomsch Katholiek Leesgezelschap, Doopsgezind Zangkoor, Politie Corps, Geheel Onthouders Zangkoor, Perso neel Beynes. De werkloosheid werd voornamelijk en bijna alleen aangetroffen onder de bouwvakarbeiders. Van het grootste aantal, dat voor de Commissie ver scheen (750) waren 108 timmerlieden. 72 metselaars, 58 schilders, 32 stuca- doors, 82 opperlieden, 16 voegers, 8 steenhouwers, 14 tuinlieden, 4 kleer makers, 48 grondwerkers, 22 smeden en blikwerkers, 4 behangers, 3 bak kers en 269 losse werklieden. Het eerst verdwenen vele stuca- doors, voorts de schilders, daarop metselaars en opperlieden, terwijl de timmerlieden het langst gesteund moesten worden. Toch hebben zich niet alle werklooze ambachtslieden bij de Commissie aangemeld. Er zijn vaklieden, die alle krachten hebben Ingespannen om den winter door te komen zonder haar hulp en eenige werkloozen, die in fondsen waren te gen werkloosheid, meldden zich even min aan. Het verslag eindigt aldus: „In eene bijeenkomst, waar wij alle leden der groote Commissie hopen te ontmoeten, en die waarschijnlijk zal plaats vinden in den aanvang van December zal gelegenheid gegeven worden, om te bespreken, In hoeverre het wenschelijk en noodzakelijk is, ook voor dezen winter plannen te be ramen tot leniging van den nood.' De Commissie betuigt dank aan al len, die haar steunden. Wij voor ons weten, dat wij de tolk eijn van honderden, die den onder vonden steun dankbaar gedenken, wanneer wij hulde brengen aan den burgemeester, die het Initiatief nam tot een bijeenroeping der commissie en aan het uitvoerend bestuur der Commissie, de heeren Breda Kleynen- herg, Schreuders, Ds. Barbas, Dr. Vlaming, van Ommeren en J. Ger- ritsz, die allen ontzaglijk veel arbeid hebben gegeven aan ditphil an tropisch werk. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, werd gedurende de maand October bezocht door 452 be- langsteJlenden. Uit de aan het Mu seum verbonden boekerij werden 215 boek- en plaatwerken naar verschil lende plaatsen van ons land in bruik leen verzonden. De aan het Museum verbonden School voor Kunstnijverheid wordt thans bezocht door 140 leerlingen. Vreemd verschijnsel. Hedenmorgen tusschen 10 en 11 uur waren twe eagenten van politie noo- dig om de orde te handhaven bij bet verkoopen in de Staatsloterij bij den collecteur op de Groote Markt. Een groote menigte stond geposteerd reeds van 9 1/2 uur af, om toegelaten te worden. Een vreemd verschijnsel bij de thans heerschende werkloosheid. Theol. School te Kampen. Door wijlen mevr. M. H. Pameyer, weduwe van den heer M. Cleban, té Haarlem overleden is f 300 gelega teerd aan de Theol. School te Kam pen. (Bazuin). POLYHYMNIA. Dit gemengd koor gaf Zaterdag In de Vereeniging een welgeslaagde sio- rée, die door veda genoodiigden werd bijgewoond. 't Koor nam aan de „werkzaamhe den" van dezen avond slechts een bescheiden deel, en bracht niet meer dan twee nummertjes ten gehoore. 't Eerste „Onze taal', van A. Spoel, werd goed gezongen en maakte een aarigenamen indruk. Eenige vlekjes verstoordeu de goede harmonie van 't geheel, maar voor zoo'n soirée wordt niet zoo ijverig gestudeerd als VGor een concert. Men komt er meer om een gezellig avondje te hebben. 't Andere stuk, 't aardige liedje van H. J. dan Hertog „Een nieuw lied van een meisje en een schipper", werd echter keurig gezongen en verwekte een stormachtig applaus, dat welver diend was. Het manmenkwartet ,,0. N. I." had met een viertal nummertjes ook veel succès. 't Beste leken ons „Sterren nacht" en „Zondagswijding", maar ook de andere stukjes werden mood gezongen. Onze declamator Vrugt, vermaakte de aanwezigen met een serie aardige voordrachten, „Hannes de voddenra- per" was vrijwel het successtuk. Na do pauze werd het blijspel „De inkwartiering" opgevoerd, wat den luisteraars ook veel genot verschafte. Een bal voor de meeste aanwezi gen wel 't voornaamste punt van het programma besloot die welgeslaag de uitvoering. FLESSCHENTREKKER. Heden zou de zaak tegen bet Haag sche jongemensch, dat hier ter ste de zou hebben getracht geld' uit den zak te kloppen van personen d'ie hij een filiaal van zijn niet-be- staanden theehandel beloofde wor den voortgezet. De weduwe Van der Mye was ook heden wegens ongesteldheid niet ver schenen. Daarom besliste de recht bank, dat de zaak voor onbepaalden tijd zal worden uitgesteld en stelde den beklaagde voorloopig weer op vrije voeten. LOODDIEVEN. Nog een uitgestelde zaak. In deze werden twee jongens beneden de 18 jaar beschuldigd vam 't Phoenixter- rein lood te hebben gestolen. De vorige week werd de zaak uit gesteld, omdat een der beklaagden niet verschenen was, en de Kinder wetten -eischen, dat da beklaagde "te genwoordig is. Nu 't bleek, dat de jongeling in Duitschland zit, werd heden de zaak toch behandeld, en werd tegen hem verstek verleend. Gereformeerde Kerk. Gelijk we reeds meldden, is het de zer dagen 25 jaar geleden, dat de Ge reformeerde kerk aan de Gedempte Oude Gracht In gbruik genomen werd. Ds. R. Mulder heeft Zondagavond dit fedt in een gedachtenisrede ge memoreerd, uitgaande van het tekst woord „Gedenkt Jeruzalem". (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). BENNEBIIOEK. Zondagavond werd door Ds. Gerth van Wijk in de Ned. Iierv. kerk ter herdenking van den Hervormingsdag eene lezing gehouden over den her vormingstijd na den dood van Re- quesens. Met belangstelling werd dooi de talrijke aanwezigen de spieker ge volgd. Ook de liederen door de Chr. Zangvereeniging ten gehoore gebracht klonken goed, vooral het lied „Boven de sterren", maakte diepen indruk. Welvoldaan gingen allen huiswaarts. Voor de Gustaaf Adolf vereeniging werd gecollecteerd. Door J. v. D. aan wien uitstel van opkomst bij do Landweer tot 26 Oct jl. was verleend is aan de oproeping niet voldaan, zoodat hij bij niet spoe dige aanmelding als deserteur zal be schouwd worden. Een vrouw als gratredenaarster. Bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van de 84-jarige Wed. Donselaaxvan Hiltan op de Ned. Herv. Begraafplaats, Zaterdag jl. werd door de schoondochter van de overledene bij de groeve een rede gehouden, die op de aanwezigen een diepen indruk maakte. In de Schoollaan alhier is gevonden een kinderzakdoek met ongeveer f 3 aan klein geld. Ter secretarie is daarvan aangifte gedaan en zijn in lichtingen te bekomen. AERDENHOUT. Thans zijn voor rekening van de gemeente langs den Vogelenzang- schehweg en Koeduinweg tot aan de villa van den heer Bunge, een aantal petroleumlantaam8 geplaatst tot ver lichting van deze wegen. BEVERWIJK. Zaterdagavond, ongeveer elf uur werd er brand ontdekt iin de wagen- makerij van deai heer Dekker aan den Hoflanderweg alhier. Eer do brandweer gewaarschuwd was en kom uitrukken was het geheele pro ceed reeds uitgebrand, zoodat het met haken kon omver gehaald wor den. Verzekering dekt de schade De oorzaak is onbekend.. SLOTEN. De hoofdelijke omslag zal voor 1909 opgevoerd, worden tot ten hoog1- sto 35.000. De eindcijfers der begroobmg zijn f 97788.06 1/2. De maatschappij tot exploitatie van waterieiidiingen heeft concessie verkregen voor den aanleg eaner wa terleiding in deze gemeeme. ZAND VOORT. Door de Rederijkerskamer Samde- voerda zullen in dezen winter twee uitvoeringen en een kinderavond ge geven worden. KAMERLEDEN DIE VERTREKKEN. De Haagsche correspondent der Te legraaf schrijft Een'ge dagen geleden meldde ik, dat de heer P. R. Mees, lid der Twee de Kamer voor Rotterdam V, zich in 1909 niet meer herkiesbaar zal stellen en dat in het district een strooming is om den zetel dan aan te bieden aan den vroegeren afgevaardigde, mr. E. E. van Raalte, oud-minister van Justitie. Uit de beste bron wordt mij thans nog medegedeeld, dat vele anderen in het district zmh tegen een candidaatstelling van den heer Van Raalte zullen verzetten. In ieder ge val dat de heer Mees aftreedt in 1909 staat vrijwel vast. Hij is zelfs vroeger ai voornemens geweest, tusschentijds zijn mandaat neder te leggen. Voor zoover tot r.og toe bekend is, zullen zich dus in 1909 niet meer herkiesbaar stellen do heeren G. Zijlma (Zuid- horn), G. L. van der Zwaag (Schoter- land), mr. Z. van den Bergh (Den Holder), S. van den Bergh (Rotter dam I), P. R. Mees (RotterdamV), mr. N. G. Pierson (Gorinchem), en het pasgekozen lid H. I'ollema Czn. (Snoek). Tevens verluidt, dat ook mr. P. C. J. Hennequin (Oostburg), er sterk over deDkt geen candidatuur meer te aanvaarden, terwijl de heer K. do Boor Czn. (Zaandam) heeft medege deeld „nog geen beslissing te hebben genomen", wat beteekent, dat hij ook niet erg vast in zijn schoenen staat. WERELDREIZIGERS GEVRAAGD. In eeai "root blad. lezen we do vol gende advertentie REIS OM DE WERELD. Een Hoer, die in bot begin van Ja nuari a. 8., een reis om do wereld gaat maken, zoekt kennismaking mot een of twee Heeren, om zich bij hem aan te sluiten. Wie heeft zin? EEN METEOOR. H. schrijft in de „Zufcph. Ct." lien meteoor van aanzienlijke grootte word te Zutphen Donderdag avond te 9 uur 21 m. aan den helde ren Z.-Westelijken hemel gezien. Zichtbaar wordendo in do onmiddel lijke omsoving van do ster der twee de grootte a van het sterrenbeeld ..i Andromeda". beschreef deze een boog van omstreeks vijftig graden door den vierhoek van Pegasus langs Markab in do richting van den Steen bok, en verdween op een tiental gra den boven den horizon, waarbij geen. bepaalde uiteenspatting werd opge merkt. Heldor geel van kleur was de licht intensiteit van he.t verschijnsel, veel grooter dan die der planeet Satur. nus, diie op eenigen afstand onder genoemden vierhoek aan den hemel schitterde. De hreede vurige licht streep, die de meteoor achterliet, bleef dan ook nog meerdere seconden zichtbaar. HET VERGAAN VAN DE „YARMOUTH" De Londensche correspondent der „Tel." schrijft Do Great Eastern Spoorweg-Maat schappij is wel te beklagen. Want het loopt haar droevig tegen met de vaart tusschen Harwich en den Hoek van Holland. Ternauwernood is zij goed en wel de ramp van do „Berlin" te bovon en klaar met eene groote verbetering van haar verkeer aldaar, door eon paar nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte passa giersbooten (waarvan de tweede dra in de vaart komt), of daar treft haar weer dit noodlottige ongeluk met de vrachtboot „Yarmouth". Dinsdagmorgen naif elf van de Hol- landsche kust vertrokken, met ee<n volstrekt niet overmatige vracht vleesch en andere zaken, behoudens op het dek drie verhuiswagens, die don inboedel behelsden van Sir Henry Howard, den pas afgetreden Engel sehen gezant bij ons hof, werd zij 6 1/2 uur later op haar gewonen tijd waar genomen door de bemanning van het Engelsche lichtschip „Gabbard". Zij was toen ougeveer dertig mijlen van haar bestemming verwijderd en had 's avonds to Harwich kunnen zijn. De bemanning van da „Gabbard" zog haar evenwel in de onstuimige golven geducht rollen en aan de eene zijde overhellen. Door den mis* was zij spoedig uit het oog. En sedert heeft men niets meer van haar gezien. Toen zij Dinsdagnacht nog niet te Harwich was aangekomen, maakte men rich niet terstond ongerust over haar behoud. Zij had averij kunnen krijgen en kon ergens zijn gestrand. Maar den volgenden dag begori de hoop op haar en hard bemanning van 21 personen goed en wel terug te zul len zien, te wijken. En thans Ls alle twijfel omtrent haar lot opgeheven. Haar vaste commandant, kapitein Smith, moest wegens ongesteldheid in Holland blijven, waaraan hij zijn leven dankt, doch zeker met een on- wijkbane wroeging, dat zijn plaats vervanger voor de reis, kapitein Avis, er bij omkwana. De „Vienna", van de maatschappij, vond in zee eenige reddingsgordels en andere dingen van de „Yarmouth", terwijl het depót- schip „Blalte", van de Engelsche ma rine, uit de Noordzee het lijk van een man opvischte, die een reddingsgor- del van de vergane boot om had. Te vens vond het een der drie verhuis wagens drijvende. Het opgevischle lijk is nu herkend te zijn als dat van den 27-jarigen zeeman Beert Wright, van de bemanning van de „Yar mouth" en te Harwich woonachtig. De kapitein der pas te Huil aange komen goederenboot „Fredheim", verklaarde Dinsdagavond omstreeks '10 uur ongeveer 20 mijlen van de kust bij Harwich noodkreten te heb ben gehoord en verschillende balen te hebben zien drijven. Llij begreep, dat er een ongeluk was gebeurd en gmg onmiddellijk op de richting af, vanwaar de kreten kwamen. Maar toen hij de vermeende plek had be reikt, werd er niets meer gehoord en gezien. Men vermoedt, dat de „Yarmouth" door de hooge zeeèn is omgekanteld. Maar over de oorzaak dezer ramp zal geen licht kunnen wurden ontstoken, tenzij de flauwe hoop gegrond moge blijken, dat sommige opvarenden door eon passeerende boot zijn gered. De vergane boot was pas in 1903 ge bouwd en verleden jaar nog opgeka lefaterd. Haar lengte was 256 voet, breedte 31 en draagvermogen 805 ton nen, terwijl zij met eer, vracht van 443 tonnen van Holland vertrok. De commandant van de vloot der maatschappij, kapitein Ciiilvers, had twee zonen aan boord, waarvan een de reis voor pleizier meemaakte. De machinist was pas 3 wc-ken geleden gehuwd. En een dor mede omgeko men bootsmannen, Durrant, verioor een broeder door de ramp van de „Berlin". Als toen, is ook ditmaal Harwich in zwaren rouw gedompeld. VERDRONKEN. Do 14-jarige J. Schipper to Leek Ls bij het overvaren van do Leek uitzijn schuitje gevallen on verdronken. EEN BEROOVING. Zaterdag bezooht ean koopman van buiten het sigarenwinkeltje van P. H. d.o B. In den Groenen daal te Rot terdam, waar een zekere juffrouw J. K. winkeljuffrouw i,s. Toen hij eenige uren daarna op het punt stond aan bet Beursstation den trein naar huis te nemen merkte de koopman, dat uit zijn portefeuille een bankbijet van f 300 en eon van f 200 was ver dwenen. Do juffrouw uit deal sigarenwinkel is ais verdacht van den diefstal voor loopig in hechtenis genomen. Do baukoiljetton zijn nog niet terugge vonden. ZOMERWEELDE. Eon veelzeggende briefkaart uit Weesp „Sedert twee avonden vliegen do vleermuizen om onze fabriek vroolijk rond. Ik dacht u eens mede te dee- lten, dat ik dit in mijn 52 levensjaren op 30 October nooit heb bijgewoond". (Hbld.) DR. KUYPER. Do Haagsche correspondent der Tei. meldt Dezer dagen hoorde ik verluidon, dat het plan was geopperd, om, wan neer bij do verkiezingen van 1909 de rechterzijde de meerderheid mocht behalen on hot ministerie Heemskerk im z'n tegenwoordige samenstelling aanbleef,"het Kamerlid dr. Kuyper tot voorzitter der Tweede Kamer te kiezen. Ik geef deze mededeeling on der alle voorbehoud, 'hoewel ik weet, dat het gerucht bij verschillende Ka merleden niet geheel onwaarschijn lijk wordt geacht. REIGERS EN AALSCHOLVERS. De afdeeling Zoetwatervisscherij van de Nederiandsche Heidemaat schappij heeft een voorstel aanhang'g gemaakt om Rijkssubsidie te vragen voor het uitkeeren van premie op het dooden van reigers en aalscholvers. Hiertegen komt Jac. P. Thïjsse in „De Levende Natuur" protest aantee- kenen. In 't algemeen is hij er tegen premies te stellen op het leven von menschen of dieren, doch allerminst kan dit worden verdedigd wanneer men omtrent de schadelijkheid der zoo vervolgden geen zekerheid heeft. Do schrijver verzamelde gegevens voor de samenstelling van een kaart van Nederland, waarop de broed plaatsen der beide genoemde vogel soorten staan aangegeven. Hun veel vuldigheid is niet zoo groot dat de vischstand er belangrijk schade door zou kunnen lijden, VERVROEGDE WINKEL- SLUI1TNG. Door het bestuur van de Vereeni ging voor Vervroegde Winkelsluiting t<; 's-Gravenhage is o.a. aan alle pa- troonsvereenigingen in Nederland, veie bedienden-organisaties, de leden dor Tweede Kamer, Kamers van Ar beid en zeer vele bekende voorstan der* een „Oproep in zake een natio nale beweging" toegezonden. Daarin deelt het bestuur mede, dat het beslo ten heeft, een nationale beweging op touw te zetten ter verkrijging van een rijkswet, regelende de sluiting van winkels, magazijnen en kantoren. EEN-SCHRIK. Vrijdagmiddag was de familie Kok, Da Costakade 153 te Amsterdam, af wezig. Om drie uur kwam de dochter des huizes thuis en ging zich in de voorkamer van andere kleederen voorzien. Terwijl zij daarmee bezig was, werd zij plotseling bij den arm gegrepen door een haar onbekenden man, die zich in de voorkamer had weten schuil te houden. De man zei- de: Ik heb hier Ingebroken, maar heb nog niets weggenomen, laat mij dus gaan en stort mij niet in het ongeluk. Juffrouw Kok wilde den man echter niet laten heengaan, voor zij een na der onderzoek had ingesteld en wil de beletten het huis te verlaten, waar door een worsteling ontstond. De man vluchtte naar de achterkamer en wil de zoo de trap bereiken. Juffrouw Kok hield hem vast, hulp roepende. Ten slotte wist de inbreker zich toch los te rukken, vloog de trap af en rende de straat op. Voorbijgangers door het rumoer en het hard loopen van den man opmerkzaam gemaakt, achter volgden hem, doch hij wist ten slotte te ontkomen, na door een viervoeter nog flink in het been te zijn gebeten. Bij onderzoek bleek, dat in de woning inderdaad niets vermist werd. CONFLICT OP DE AARDAPPEL- MARKT. Zooals we bericht hebben dreigde er een staking van de losse werklie den, leden van „Ons Belang", op de Aardappelmarkt te Amsterdam, om dat de handelaars en winkeliers, le den van „Wederzijdsch Belang", in de eischen der arbeiders slechts ten deele hadden toegestemd. Naar vernomen wordt hebben de werklieden thans eieren voor hun geld gekozen en accepteeren ze de concessies, waartoe de patroons be reid werden bevonden. De staking, die heden zou worden geproclameerd, blijft dus achterwege. VISCHMOORD. Uit Hoogkerk schreef men aan de Pr. Gr. Ct.: Hedenmorgen was het een en al drukte en beweging in ons dorp. Vol wassenen en kinderen, deze laatsten troffen het bijzonder, dat ze juist va cantia hadden, allen kwamen handen en... schepnetten te kort. Wat was het geval? Duizenden en nog eens duizenden visschen van alle grootte dreven be dwelmd in het kanaal en werden ook bij duizenden gevangen. Met zakken vol ging men naar huis; natuurlijk dat veel meer visschen nog omkwa men, want het water zag op sommige plaatsen zwart van kleine vischjes, die het vangen niet waard waren. Menigeen had een aardig partijtje gevangen: er waren o.a. snoeken bij van 6 7 pond. Deze moord op zoo groote schaal onder de visschen danken wij... na tuurlijk aan onze suikerfabriek. Is het toch niet meer' dan erg en ergerlijk, dat door toedoen van enke len, die door een fabriek welvaren, honderden visschers broodeloos wor den, om van de liefhebbers van vis schen nog niet eens te spreken? Want een feit is het, dat de visch, op do wij ze zooals wij heden tot ons leedwezen moesten zien, totaal wordt uitge roeid. Wanneer grijpt de regeering toch eens krachtig in? Zeker weder als 't kalf i. c. de visch verdronken is en het woord „zoetwatervisch" tot het verleden behoort? DIEFSTAL VAN DIAMANTEN. Gedurende den schafttijd is op de diamantslijperij „Eweg' aan den Overtoom te Amsterdam een aantal diamanten ontvreemd. Toen de dia mantslijpersbaas, werkzaam op zaal 7, bij het einde van het schaftuur we derkeerde, kwam hij tot de ontdek king dat van een dertigtal diaman ten die hij in bewerking had, een elf tal ontvreemd was. Deze waren niet, zooals het de gewoonte is, met een mes uit de doppen gesneden, maar met de vingernagels er uit gepeuterd. Na ijverig zoeken mocht het gelukken een der vermiste diamanten op den grond terug te vinden. Waarschijnlijk was deze door den dief verloren. Een werkman die gedurende het schaftuur op de kamer overbleef, beeft niets verdachts bemerkt. TOESLAG IN D-TREINEN. Voor hel kantongerecht te Almelo stond terecht de heer D. W. v. Wulff- ten Palthe, te Hengelo, commissaris van de spoorlijn Almelo-Salzbergen, die geweigerd heeft den toeslag 60 cents te betalen in een D-trein van de II. IJ. S. M. op Ket traject Almelo— Hengelo. Ingevolge ean contract tus schen de maatschappij, waarvan de heer Pal the commissaris ia eai de H. IJ. S. M., is beklaagde voorzien van een biljet, recht gevende op vrij ver voer. De ambtenaar van het O. M. meen de dat het bestaande contract tus schen beide maatschappijen buiten 't wezen der zaak kon blijven. Door be klaagde is gepoogd, door deze straf zaak de bestaande civiele rechtsquaes- tie te doen beslissen. Doch in dit ge val is alleen sprake van het feit dat beklaagde art. 12 van het reglement o phet Algemeen Vervoer overtrad, door den gevraagden toeslag te wei geren. Immers de Minister keurde goed, dat ieder reiziger toeslag moet betalen, tenzij hij daarvan uitdruk kelijk is vrijgesteld. Hij acht daarom in dit geval noodig, dat bekl. voorloo pig de boete betaalt en dat eerst daar na door beide Maatschappijen wordt geprocedeerd over de juistheid van de bepalingen in het bestaande contract. Eisch f 1 boete of 1 dag hechtenis. Mr. G. Kortenbout van der Sluijs betoogde dat de H. IJ. S. M. beter had gehandeld het geschil In handen te geven van eene arbitragecommissie, zooals het contract tusschen beide maatschappijen aangeeft. Er bestaat een geschil tusschen beiden en de H. IJ .S. M. had niet het recht, eenzijdig het contract te veranderen naar si- gen goedvinden. DE AMSTERDAM SCI IE 1NKTW ERPER. Hel Hoog Militair Gerechtshof hoeft professor Heilbron uit Utrecht opge dragen, alsnog een rapport uit te brengen over den geestestoestand van den Amstardamschen inktwerper. WOESTDUIN. Evenals den voiügien Zondag had den gisteren wederom de Woestduin- courses veel publiek getrokken, en hat was bepaald jammer, dat de mist •het mooie gezicht op de races belem merde. Dikwijls zag men bijna niet meer dan een schim, vooral in het laatste nummer, den Sijzen-prijs, ne rf" .den duizend gulden-prije, een v-erk eops-h orden-ren (3300 M.i^ die overbluffend gemakkelijk door"Van- diilo (73 kg.) in 4.05 gewonnen werd. „Paarden zijn geen machines" dit Ls het gevleugelde woord, waarmede doorgaans door eigenaars e. a de bewering wordt te niet gedaan, dat dat of dat paa.d nu een geheel ande re course maakte dan toen of toen. Wij laten deze bewering voor wat zij is. doch Vandiilo van 25 October jl. schijnt ons op 1 November reusach tig verbeterd, te zijn. Op October j.l. vertrok Vandiilo als groot favoriet,, ■au eindigde ongeplaatst, hoewel de 3300 meter geloopen werden in 4.134/5. Gisteren stond Vandiilo 4 en 5/1 en won uiterst gemakkelijk de 3300 meter in 4.05. Wanneer wij over dit nummer iets uitvoeriger schrij ven, dan geschiedt zulks volstrekt niet uit boosheid, doch wel tot ook onze groote verrassing, en opmerking verdient dat Vandiilo in de courses vain 27 October en 3 November 1907 eenzelfde verrassing gaf. Toen was Rollasson op Vandiilo in don zadel. In den Keepen-prijs won Muted Siring op dit oogenblik een van d beste paarden in ons land. Nege* viel in dit nummer tegen, en Duke Royal meb. The Dasher, gereden door Killic.k, eindigde ook ongeplaatst en ofschoon Golden Amor de aange geven winner scheen, won Kaffer, uitstekend door Allen gereden, met 11/2 lengte. Zoowel Golden Amor a ls Princess Cliffe waren in de finish te zwak. Redmond doet zijn ouders Glerimond eu Dawnlight geen on eer aan. Koster Jr. maakte een zeer mooie course en wou gemakkelijk van Clerimoud B. nog gemakkelijker was de overwinning van Rodseer, die met verbetering van 5 record-secon den, sterk ingehouden, won van Vrouwtje C. Lord, in w'en veel ver trouwen was, eincügdè als derde. Gruno was wel tweede aankomen de, doch de hengst was reeds Ln de eerste ronde godisqualificeerd en ten slotte won Apollon in 1.33 en een hee. ie kleine fractie. Baroline was een flink eind aan den kop, doch Apollon bleek overwe gend sneller en krachtiger Limbus, die gaf wat hij kon, bracht het niet verder dan derde. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Kneuen-pi Ijs. Prijzendraverij, m:n, afst, 2190 M. 1. Redmond, 2070 M., Koster Jr., in 3.39 4/5. 2. Cleainiond B., 2050 M., A. Coinjjs in 3.404/5. 3. Prima Donna, 2130 M., Doele- man, in 3.412/5. Gedisqualificeerd Borinus. Vinken-prijs. Vlakke baanren voor 2-jarige inlandse he paarden, afstand 1700 M. 1. Kaffer, Allen, 56 kg., in 2.034/5. 2. Golden Amor, Tasker, 57 kg., 11/2 lengte. Groenl ingen-p rijs. R ec o r d cl/ a ver ij min. afst. 2500 M. 1. Redseer, 2540 M., G. Snsing, in 4,32. 2. Vrouwtje C.. 25C0 M.. M. Doele- mon, in 4.32 4/5. 3. Lord, 2500 M., Koster Jr., in 4.35 3/5. Gruno resp. 2e aankomende wPs- qual'ficeerd. Keepen-prijs. Vlakke baanren. ifst. 2ÜU0 M. 1. Muted String, 511/2 kg,, Pen: ay, in 2.151/5. 2. Duke Royal, 591/2, Warton, 3 leng ten. Putters-prijs. Handicapdravorij, min. aist. 2000 M. 1. Apollon, 21UU M., J. Ensing, in 3.15 3/5. 2. Baroline, 2020 M., Schönrock in 3.16 3/5. 3. Limbus, 2100 M., A. Com ijs, in 3.17. Sijzen-prijs. Verkoopsihorderi ren, afstand 3300 M. 1. Vandiillo, 73 kg., Lilywhite, in 4.05. 2. Angela, 69 kg., Mew, veie leng ten. SCHAATSENRIJDEN. Door het bestuur der I E. V. is vastgesteld, dat de wedstrijden om de kampioenschappen m het hard- en kunstrijden zullen worden gehouden te Christiania, Stockholm en Boeda- Pest. Te Christiania zijn do wedstrijden in het hardrijden am het wereldkam pioenschap over 500. 1500, 5000 en 10.000 meterte Stockhalm de wereld kampioenschappen in het kunstrijden voor heeren en paren te Boeda-Pest het Europeesch kampioenschap voor hardrijders en voor kunstrijders. Davos zal ln Januari wedstrijden uitschrijven. HOCKEY. In den Olymp'jt hen hockeywedstrijd heeft Ierland het van Wales gewon nen met 31. Stand bij de rust, 21. Engeland won het vau Schotland met 6—1. Stand bij de rust 20. BANDY. Op 3, 4 eu 5 November zal in Berlijn een internationale bandy-wedstrijd worden gehouden. Er zijn spannen uit Duitschland, Engeland, Frank rijk, Oostenrijk en Bohemem ingt schreven. VOETBAL. WESTELIJKE le KLASSE» VelocitasH. B. S., 7-2. Quick—H. V. V., 1—» D. F. C.Ajax, 4-0.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2