AARLEM'S DAGBLAD. TW™.^S-„ Onze Lachhof k. FEUILLETON li" Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. DEMPING BAKENESSERGRACHT. B. C. Meeuwis en 91 anderen, allen eigenaren of bewoners van perceelen aan de Bakenessergracht overwe gende dat de tegenwoordige toestand aan hen eer schade dan voordeel be rokkent, zoodat een spoedige dem ping in hun aller belang is, betuigen adhaesie aan 't voorstel-van de Kamp J. Muller en 15 anderen, stalhou ders, vrachtrijders en verdere belang hebbenden bij het vervoer per as, ge- |Veui te kennen, dat het berijden van de Bakenessergracht met voertuigen steeds grootere gevaren voor hen op levert en zij daarom het berijden van deze gracht zooveel mogelijk mijden, dat hierdoor het vervoer door de Jansstraat aanmerkelijk is toegeno men, zoodat deze straat ook door het berijden Yan de electrische tram moei lijkheden voor het verkeer oplevert, deelen mee ook met voldoening van 't voorstel van de Kamp c.s. te hebben kennis genomen. AFWIJKING BOUWVERORDENING. B. en W. stellen voor aan de Chr. vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te ver gunnen bij de verbouwing van een groenten huis en de aanbouw daaraan van twee uitbouwtjes waarvan er een zal dienen tot stokerij van de oen tra- Ie verwarming, af te wijken van het bepaalde bij art. 7 la der bouwver ordening. VEILING. gehouden op Zaterdag 31 October 1908 i«' het verkooplokaal „Do Gouden Leeuw". No. L Een huis en erve met tuintje aan de zuidzijde van het Prinsen Bol werk no. 42, J. B. Lasschu't, f 4280. No. 2. Een huis en erve met tuintje aan de zuidzijde van de Van Mar urn- straat no. 70, G. P. Geulcera, f 1910. No. 3. Een huis e<n erve aar. de oost zijde van de Voortingstraat no. 13. Uit de haind verkocht. No. 4. Een dubbel huis en erve met tuin aan de noordzijde van het Rip- pordapark no. 17. Uit de hand ver kocht. No. 5. Een huis en erve aan heit Ko-rte Spaarne nto. 9, P. Hoogeveen Lztl, f 1450. No. 6. Een winkelhuis en een daar naast gelegen pakhuis met afz. opg. bovenwoning en erven aan de Zuider Schoolsteeg no. 3 en no. 5 zwart. No. 7. Een huis en erve naast het ycorg. perceel, no. 7. No. 8. Een huis en erve naast liet voorg. perceel, no. 9. No. 9. Een huis en erve naast het voorg. perceel, no.-11. De perceelen no. 6 tot en met no. 9 gecombineerd, J. Smit, f 4530. Rubriek voor Vragen. Geabonneorden liebbeu het voorrecht, ▼ragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden by de j lied actio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveeL mogelyk is, den dag na de inzending. VRAAG. Is het water van do Zui derzee zoet of zout? ANTWOORD. Brak. VRAAG. Hoeft do gemeente Haar lem haar eigen raadsvarslag, waar kan ik de gemeentewet bekomen, waair de gomeenbehegro otdng en de memorie van toeMc.ht.ing, bijlagen, enz. Zijn do raadsverslagen van dit en vorige jaren nog te verkrijgen En wait kost eon en aioder ANTWOORD. Een eigen raadsvar slag, waarin de discussies voorko men, °,eeft do gemeente niet uit, wel die offTcioele RaadsnotuLen, waarin alleen do voorstellen en de besluiten zijn opgenomen.. De gemeentebegrooting en de me morie van toelichting, benevens de officieels Raadsstukken, zijn evenals de notulen tot vastgestelde prijzen te krijgen aan de gemteente-secreta- ie. Of de notulen van vroegere ia- ren nog te krijgen zijn, kunnen we u niet zeggen. Dit en do prijzen kunt u zelf wol gaan ïnXorraeereu. Een exemplaar van de gemeente wet is bij eiken boekhandelaar voor een paar kwartjes te koop. Indien, het u er oim te doen is, iiefcs na te zaan, niet zoozeer- om oen 011 ander in eigendom te hebben, dan willen wij u aan ons bureau wol in zage verschaffen. Meegeven dienen we die stukken evenwel niet. VRAAG. Wat is 't verschil tus- schon gevangenis- en hechtenis- straf Wat is to verstaan onder vrij heidsstraffen ANTWOORD. Onze wetten kennen twee soorten van straffengeldboete en vrijheidsstraf, d. i. een straf, waarbij men in zijn vrijheid wordt gestraft, namelijk deze tijdelijk ver liestDie vrijheidsstraf bestaat uit hechtenis- en gevangenisstraf. Oveir 't algemeen wordt hechtenisstraï ge geven voor overtredingen, gevange nisstraf voor misdrijven, terwijl bo vendien de hechten isstraf meestal eerst dan wordt toegepast, wanneer een opgelegde geldboete niet wordt voldaan. Toch wordt ook wed hechte nis opgelegd, die niet door betaling eener geldboete kan worden ont gaan, de zoogenaamde principale hechtenis, maar deze komt betrekke lijk zeilden voor. Wanneer de kan tonrechter die oplegt, geldt zij ais een zware straf, wanneer de recht bank hot doet als een lichte, omdat do eerste overtredingen, de laatste misdrijven behandelt. Voor verschil lende misdrijven kan namelijk vol gens de wet, geen geldboete worden opgelegd. Het zal u nu ook duidelijk zijn, waarom het publiek aan het begrip gevangenis straf grooter schande hecht, dan aan dat van. hechtenis, hoewel deze opvatting op zichzelf on juist is, daar do schande van een misdrijf juist door de ondergane ge vangenisstraf volledig moest zijn ge boet. VRAAG. Kunt u mij raad gevon, hoe ik te handelen heb met een dag meisje. dat niet op tijd komt, terwijl vermaan en briefjes aan do ouders niet baten ANTWOORD. Wij zouden wen- schen, hiertoe in staat te zijn. maar kunnen hot niet. Wanneer iemand haar plicht niet begrijpt, en een vriendelijk woord niet baat, is ont slag het eoniga middel. Dit zondert u evenwel bepaald uit. Wat u en vete andenen hindert, is eon fout, waar voor evenwel geen ander middel be staat. Wanneer hier getuigemhoekjas be stonden, zooals in het buitenland, zou die teut daarin aangeteekend kun nen worden. Dit zou misschien pre ventief werken. CORRESPONDENTIE. Een onzer lezers heeft de vriende lijkheid ons, naar aanleiding van een vraag, die wij niet konden be antwoorden, mee te deelen, dat Kluse ligt in het district Osnabrück in Duitschland en Cl onsen in liet arron. dissentent Insbrück in. Oostenrijk. Biziaenlaad HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder bracht Zater dag weder een bezoek op het paleis Het Loo. H. M. kwam to 11.44 aan en ver trok weder be 4.48. De toestand der Koningin gaat naar wensch. De Koningin ontving Zaterdag op Het Loo ter conferentie dien Minister van Financiën, mr. Kolkman. Uit de Omstreken IJMUIDEN. De dezer dagen te VGravenhage gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Algemeen a Vis- söherij Maatschappij te IJmuiden heeft met ingang v un 2 November tot mede-directeur benoemd den heer E. H. Hijmans te Haarlem. Door het bestuur der Umuider Vischhandel vereeniging is een uit voerig verzoekschrift verzonden aan den heer directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, om in de vestibule van het post- en telegraafkantoor te dezer plaatse, thans alleen door vlecht werk van de dienstlokalen gescheiden, tot manshoogte matglas aan te bren gen. Met voorbeelden wordt aangetoond, dat de geheimhouding van den post en telegraafdienst thans onvoldoende verzekerd is, omdat de aangeboden telegrammen der vischhandelaren, grootendeels alleen uit cijfers bestaan de, zeer gemakkelijk op den kop te lezen zijn voor personen naast of bij het aanneemlolcet staande. Waar de vischhandelaren zich bedienen van een uniformen telegramcijfersleutel, is het mogelijk voor concurrenten de offerten van anderen te lezen. Ook het geheim van den postdienst is volgens adressante onvoldoende ver zekerd. Prins Adolf van Benthedm Zondag van Soestdijk naar Duitsch land terug. H. M. de Koningin zond aan dr. Van Lonkhuyzen f 200 voor kerk en scholen in Argentinië, als blijk va/n bedangsteiLlmg in zijn streven voorde Nedarlandsoho afstammelingen in Ar gentinië. NEDERLAND EN VENEZUELA. Naar men uit Den Haag aan de Tel. meldt, zal door den Minister van Buiterdaiwlsche Zaken een straf vervolging tegen dit blad worden in gesteld^ naar aanleiding van de pu- bhcatïe der bescheiden, aangaande Venezuela. TWEEDE KAMER. HOOFDSTUK V. (B1NNENLAND- SCHE ZAKEN). Blijkens het afdeelingsverslag had den verscheidene leden met ingeno menheid gezien dat het dezen minister ernst is geweest met betrachting van zuimgneid. Anderen betreurden, dat de drang naar bezuiniging van den minister zich voornamelijk openbaar de op het gebied van de volksontwik keling. Gevraagd werd hoe het staat met de jeeas zoo iang dringend noodige her ziening van de grensregeling voor de gemeenten Delft, 's-Gravenhage, Haarlem en Maastricht. Aangedron gen werd op afscheiding van de buurt schap Hoek van Holland van de ge meente 's-Gravenzande. Sommige leden waren teleurgesteld dat nog geen wetsvoorstel is inge diend tot liet verbieden van den ver koop van absinth. Gevraagd werd, welke maatregelen de regeering denkt te nemen om in Bergambacht, waar nu reeds gerui- meu tijd tengevolge van het besluit tot afschaffing van de kermis, ver scheidene inwoners, die als voorstan ders van die afschaffing bekend staan aaa allerlei baldadigheden bloot staan, rust en orde te doen weder- keeren. Op sommige punten werd herzie ning der Drankwet bepleit. Sommi gen wenschen het vergunningsrecht niet meer aan de personen maar aan de lokaliteiten te zien verbonden. Gevraagd werd hoe het staat met de herziening van de Armenwet. DE MELKVERORDENINGEN IN NOORD-HOLLAND. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben aan alle gemeenteraden in Noord-Holland, waar nog geen melk- verordeningen bestaan, vragen go- richt, om uit de antwoorden daarop een advies samen te stellen over het rapport, door de Staten in de zomer- zitting uitgebracht over het door Ge deputeerden aangeboden melkrap. port. Daar de antwoorden nog niet alle zijn ingekomen, zal dit advies niet tijdig genoeg kunnen verschijnen om nog in de a. s. najaarsvergadering der Staten aan de orde te komen. (Tel.) AFGESPRONGEN HUWELIJK. Men schrijft uit Heerenveen De krant, zei men, had twee ver liefde jonge harten gemaaktop 'n huwelijksadvertentie waren een „hij" en een „zij" bij elkander gieko men, hadden nader kennis gemaakt en elkander bevallen. Hoewel bedden reeds over de veertig, verloofden se zich. Grootsche plannen werden ge maakt. Hij kocht ©owe bakkerij to Gorredijk. edoch, de koop ging over; hij kocht 'n andere terzelfder plaatse, om daar lief en leed met z'n uitver korene to deelen. Ze lieten zich te Heeremveen in ondertrouw opnemen; er werd de beide Zondagen daarop druk bruiloft gevierd en het regende felicitatie-kaartjes. Wel was-ie eens beschonken bij z'n aanstaande schoon, moeder thuis gekomen, doch dat ver mocht 't liefdevuur der twee 43- 44- ers niet te blusschem. Den 29sten Oct. zou die gelukszon opgaan, hun huwelijksbootje van wal steken, tot.... hij gisteren hals over kop, na hevige ruzie met zijn a. s. echtgenoote en schoonmama, er van door ging. 't Bleek n.L, dat de door hem gekochte bakkerij to Gorredijk nimmer betaald was, terwijl hij den huisgenooten 't tegendeel had wijs gemaakt. Een varken, door hem ge kocht ten nde4 betaald) van schoon moeders zoon, had-ie verkocht en 'I geld verteerd. Geen wonder, dat-ie luid vloekend heenging van De Knij- pe, waar „zij" woonachtig is, naar z'n woonplaats im N.-Holland. Weg alle illusies l (Volk). EEN SCHERPE PATROON. Zaterdagmiddag kreeg in de Maars- ma/nissteeg te Leiden een elfjarig meisje uit Woubruggo onverwacht een schot in heit dijbeen, dat diep in het vleesch doordrong. Men dacht eerst aan een schot uit een vuurwa pen, doch vermoedt nu dat zij opeen scherpe patroon heeft getrapt, die met het bekende gevolg is ontploft. De wend is vrij ernstig. LAAGHARTIGE AANRANDING. 's Avonds om ongeveer 81/2 uur heeft te O'.denzaal een laaghartige aanranding plaats gevonden. Het 15- jang meisje H., van de kerk huis waarts koerende, werd ploLseling dicht bij hare woning overvallen door ■eau.als heer gekleed persoon, die haar een prop in den mond duwde. Ver moedelijk op de komst van naderende personen, maakte de booswicht zich daarop in allerijl uit de voeten. Tot nu toe is het niet mogen gelukken den doder op te sporen. Volgens het kind was hij gekleed in een grijze pelerinejas en droeg 'n deukhoed. ELECTRISCHE TRAMS. Men meldt uit Leiden aan 't Hbld.. dot de H. IJ. S. M. op de tramlijnen LeidenHaarlem en LeidenKatwijk en Noordwij k eerlang electrische tractie zal invoeren. De voorberei dende werkzaamheden zijn daartoe reads gedaan en de plannen gemaakt, die nog maar alleen wachten op de rniniisterieele goedkeuri ng. OPVOEDINGSGESTICHT VANWE GE DE HERV. KERK. De secretaris der Commissie van voorbereiding voor de oprichting van een Opvoedingsgesticht van wege de Ned. Marv. Kerk, ds. P. S. Meerburg te Soesbdijk, mocht de verblijdende mededeeLing ontvangen, dat de Ko ningin voor het op te richten opvoe dingsgesticht vijf honderd gulden be schikbaar stelt. TUCHT-UNIE. Zaterdiag vond te Utrecht de vergadering plaats der Tucht-Unie. De Voorzêtter der bijeenkomst, de heer Edo Bergsma, burgemeester van Enschede en voorzitter van den A. N. W. B., juicht de oprichting der Unie van harte toe. hoewel hij ver wacht, dat de taak, die haar wacht, zwaar zal zijn. Niettemin is spr. ho-opvol gestemd, wat betreft dien in vloed, ten goede ,dien do Uni,e kan oefenen op ons volk. Wat gaf aanleiding tot de oprich ting dor vereeniging? Jarenlang is allc-rwege geklaagd over de baldadig heid der jeugd, het gebrek aan tucht bij oud en jong, het gebrek aan eer bied voor onbeheerden eigendom, de onheuschheid tegen den vreemdeling, den onwil om zich te voegen naar be palingen in 't belang van het onge stoorde, geregelde openbaar ver keer. Eindelijk heeft men begrepen, dat er iets gedaan moet worden. Gek nield is in broeden kring, dat onze nationale eer gemoeid is met de be stendiging van don bes laanden toe stand. Spr. wees er verder op, dat mannen van alle richting en van elk geloof, vereanigingen, werkende op zeer verschillend gebied in alle doe len der lands van hun.no sympathie betuigd hebben. Hij legde er den na druk op, dat in deze vergadering al les vermeiden moot worden wat ande ren kwetsen kan en dat wij het allen er over eens moeten zijn, dat wij willen handelen uit liefde voor en terwille van ons volk en vaderland, ter wille van ons volk, dat zooveel goeds heeft, dat een gezonde kern be zit, dat echter lijdt aan de fouten van zijn goede kwaliteiten en dat toch werkelijk zoozeer vatbaar is voorlei ding en tucht 1 Moeilijkheden zal do Tucht-Unte vinden op haai* weg. Bezorgd zal men moeten zijn met de ondeugd en han deloosheid, ook de deugd van vrij heidszin niet te bestrijden. Eln waar men een einde wil maken aan de losbandigheid der jeugd, daar zal men moeten waken, zelfs niet tien schijn op zich te laden, kleine heer tjes en kleine dametjes met hand schoentjes en parasolleljes te willen maken van onze heerlijke guitige Hol. landsche jongens en meisjes. Ons lieve, schoone land is het waard. Dat wij ons inspannen voor 't bereiken van ons doel, dat wij eerlijk en vlij tig, eendrachtig trachten naar ver hooging der geestelijke en redelijke kracht van ons volk I Met een opwekking om aller mede werk ing, opende spr. daarna de ver gadering. Na eenige besprekingen over dein naam der nieuwe Vereeniging, waar in de vrees uitgesproken werd, dat deze benaming bij het volk het denk beeld van allerlei hinderlijke politie maatregelen zal wekken, werd met 2 stemmen tegen besloten den naam „Tucht-Unie" te handhaven. De voornaamste artikelen werden als volgt vastgesteld Art. 1. Er bestaat onder den naam „Tucht-Unie" een boad, die ten doel heeft tuchteloosheid onder het Neder- landsche volk te bestrijden, om zijn zedelijke, geestelijke en lichamelijke kracht le verhoogen. De Unie is opgericht voor 29 jaren- Voor het veireeniging9jaar geldt het kalenderjaar. Art. 2. De Unie tracht dit doei te bei-eiken door met alle geoorloofde en tegen wet of verordening niet strij dende middelen zelftucht en tucht te bevorderen of in het leven te roepen. Art. 4. Leden der Unie zijn a. rechtspersoonlijkheid bezittende vc.reeni gingen of afdeel in gen b. bijzondere personen beide voor zoover zij den wensch om toe te treden hebben kenbaar ge maakt aan het bestuur van de Unie, dat over die toetreding beslist, be houdens beroep in geval van af wijzing op de eerstvolgende alge meen© vergadering. 1-let bestuur, uit minstens vijf per sonen bestaande, zal bestaan uit ver tegenwoordigers van de leden van groep a en van die van groep b. Besloten werd liet bestuur te doen bestaan uit 9 leden. Tot bestuursver kiezing werd echter met 't oog op de moeilijkheid om thans do rechte mem scben als bestuursleden te kiezen, niet overgegaan. Met aliremeene stemmen (schrifte lijk) werd daarna dr. H. J. Kiewïtde Jonge tot eere-voorzitter benoemd. BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Door het bestuur van het departe- mt t Amsterdam van de Maatschap pij van Nijverheid Is aan belangheb benden bij de te Brussel in 1910 te houden internationale tentoonstelling een rondschrijven gericht, waarin herinnerd wordt aan de gehouden vergadering onder leiding van den voorzitter der Maatschappij, nar. J. Enschedé, ter besproking van hetgeen te doen ware in zake de Brusselsche tentoonstelling van 1910 en het op die vergadering ontworpen concept-adres. In dit rondschrijven wondt dan ver der gezegd: „Het bestuur van het departement Amsterdam heeft met het oog op den vereischlen spoed gemeend in deze zaak geen vergadering te moeten be leggen, doch beveelt ten zeerste aan het tentoonstellen in Brussel. Het noo- digt daarom bij dezen leden en niet- ledeu van het departement, die in de tonnen vallen om te exposeeren, uit, door het zenden vai. een kaartje aan den secretaris, den heer J. W. F. Hartkamp, Overtoom 38, van hun voornemen in dezen kennis to geven. Deze zal dan voor de verdere verzen ding zorg dragen. „Het spreekt van zelf, dat waar nog geenszins vast staat wat de Regc-e- ring ten slotte doen zal, uit het zen den van dit kaartje geenerlei verbinte nis tot exposeeren ontstaat. liet adres dient slechts om de Tweede Kamer te doen zien, dat inderdaad bij onze in- dustrioelen, land- en tuinbouwers de belangstelling aanwezig is, noodig om liet beschikbaar stellen van een aan zienlijk bedrag uit de Rijksmiddelen te wettigen." HET EEN OF HET ANDER. A. Kolossaal, wat verteert die man veelDat moet wel een Amerikaan se he millionair wezen." B. Ge>en denken aan 't is goon Amerikaan." A.VN At. geen Amerikaan F.n dan die weelde? Dan mag men de politie wel attent daarop maken. KRANIG. Een boer komt in een kleine stad zonder aan te. kloppen in do spreek kamer van zijn dokter, en wenscht deze vriendelijk goeie morgen, waar op de dokter antwoordt„Je behoor' eerst aan to kloppen, als je me wenscht te spreken' Ga nu en klop aan do deur. Ik roep dan „binnen". Nadat Je mij goeden morgen gezegd hebt, kun jc me vertellen wat jo wenscht. Zoo zijn de manieion. Do boer gaat de spreekkamer weer uit en klopt aan de deur*. Dokter Binnen I" Boer ..Morgen, dokter." Dokter„Goeden morgen, wat wensch je Boor „Een anderen dokter." BESPIEGELING. Ontdekkingsreiziger, in handen van men schone), ors gevallen „Neen... zoo ver was ik nooit van plan in het binnenste van het duistere Afrika door te dringen.' EEIN UITERST GEVAL. Klein© jongen (smachtend naar em kameraadje kijkend, die eon sigaar rookt) ,,IIe Piot, Laat mij ook eons trekkon...." Piot: „Jij krijgt ze, als ik er ziek van word." DUBBELZINNIG. Militie-commissaris (tot een goed gekeurde milicien) „Heb je ook mot paarden omgegaan Dan kun je bij de cavalerie komen." Recruut: „Nee, luitenant, 't was allied bij de koeie." Militie-commissaris„Dan maar bij de Infanterie." EIGENAARDIGE TIJDMETER. Wat hebben we vandaag? Volgens riïijn baard is het Vrij dag. Neon. ik bedoel welken datum. O, volgens mijn po rtem onna ie deai negen en twintigsten. ARBITRAGE-VERDRAG NEDER LAND EN PORTUGAL. Op 29 October 1908 heeft nan het ministerie van Buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage de uitwisseling plaats gehad der akten van bekraehti- ;ing van het te 's-Gravenhage op 1 Oct. 1904 tusschen Nederland en Por tugal gesloten arbitrage-verdrag en van het op denzelfden dag tusschen eerstgenoemde staten gesloten ver drag tot regeling der grenzen vnti do wederzijdsche bezittingen op liet ei land Timor. „DE HOOP". Hef hospitaal-kerkschip „De Hoop" is te Yarmouth binnengekomen met kleine averij door het breken van eten ijzeren ring voor stag. Zij komt ech ter hedenochtend gereed om weer naar zee te gaan. INGENIEURS IN TURKSCI1EN DIENST. Do secretaris der commissie lot plaatsing van technici, hoofdzakelijk in het buitenland, deelt in „De Inge nieur" mede aan degenen, die zich aanmelder naar aanleiding van den oproep voor „een ingenieur voor ïrri- ga tie wer ken in Turkschen dienst", dat, wegens de verwikkelingen die zich intusschen in Turkije op het gebied der buitenlandsche politiek hebben voorgedaan, het weinig waar schijnlijk is, dat aan de plannen der Turksclie regeering met betrekking tot de uitvoering van openbare wer ken in de eerste tijden gevolg zal wor den gegeven. BRANDEN. Door onbekende oorzaak brak brand uit in de plateelbakkerij van den heer G. Stoffels, staande aan de Wilhe-lmiaia straat te Amersfoort. Door het aanwezig zijn van veel brandbare stoffen, greep het vuur zeer snel om zich heen en was het Een lillioneirsdoehter Naar het Engelsch, door Arthur W. M a rc h m o n t. 103) Die trap liep recht door van de bo venste verdieping van het huis naar beneden. Naar baar slaapkamer snel lend, greep Olive snel een fleschje brandewijn en een met eau de co logne, trok baar donkeren mantel aan, ging de trap af, bereikte de bin nenkamer en kwam zoo de kamer binnen, waar Purvis lag. Haar vermoedens kwamen uit. Ilij was niet dood en haar lampje stelde haar spoedig in staat te zien, hoe erg de wonden varen. Hij had een hevi- gen slag op liet hoofd gekregen, en was bewusteloos. Maar er was geen bloed gestort. Een langen lijd was zij bezig om hem weer bij te brengen, maar zonder succes en ten slotte moest zij haar pogingen opgeven. Er ging 1 ostbare tijd verloren en zonder verder nf te wachten, of hij ziin bewustzijn terus zou krijsen, sleurde zij hem in de binnenkamer, en, terugkeer-end, zette zij het ven ster open va.n ,1e kamer, waarheen hij gebracht was, om den indruk te geven, dat hij hersteld was en kracht genoeg' had gehad om te ontsnappen. Het was nu noodig, dat zij heen ging om te zien, wat er in huis ge beurde en met dat doel snelde zij weer naar boven, en na haar mantel in haar Kamer opgehangen te heb ben, ging zij naar beneden bij de an dere dienstboden. Vrees had nu plaats gemaakt voor nieuwsgierigheid en achterdocht. Wie had de alarmbel geluid Niemand wist het. Merridew, woedend over het mislukken van zijn plan, had tien pond aangeboden als men het hem vertelde, zwerende, dat de gek dade lijk met pak en zak buitenshuis gezet zou worden. Do mannen zeiden, dat het appa raat zeker kapot was maar de vrou wen, met ci© huishoudster aan het hoofd, schreven hot toe aan spoken. I-Iet was een kwaad voorteeken. Er zou iemand sterven en door Olive gesuggereerd beweerden eenigen, dat zij liet verdere van den nacht wensch- ten te blijven opzitten. Merridew was woedend toen hij dit hoorde, er. zond hen allen naar bed, met bedreiging van ontslag voor ieder, die weigerde te gaan. Olive begreep waaromen wist zooveel invloed uit te oefenen op die vrees van de anderen, dat zij zonder uitzondering zeiden, dat zij liever heen zouden gaan, dan dien nacht haar oogen weer sluiten. Zij wist, dat Merridew in zoo'n ge val Purvis niet weer zou durven op zoeken en ieder uur, dat zij hem weg kon houden, zou het waarschijn lijker maken, dat de laatste ontsnapt was. Nu'de dienstboden in deze stem ming waren, besloot O I've nog iets anders te doen. Zij bracht het praatje Ln omloop dat al die drukte ver oorzaakt was door hun nieuwen meesteren terwijl Merridew hen even den rug toedraaide, begonnen sommigen aan zijn deur te tikken en zijn naam te roepen. Toen hij dit hoorde, kwam Merri dew ten hoogste ontsteld aangeloo- pen en joeg hen weg. Hij stond met zijn rug tegen de deur en beval hen allen nogmaals dadelijk naar bed te gaan. Olive kon de reden daarvan wel raden hij durfde hen de kamer niet laten binnengaan. Hij had Purvis weggedragen in nachtgewaad, en nog geen tijd gehad terug to keeren, om de kleeren van den man weg te ne men, en de kamer zóó ln te richten, alsof Purvis werkelijk gevlucht was. Zijn houding op dit oogenbük zou zeer veel wantrouwen opwekken, als de feiten uitkwamen en zij zag aan zijn zenuwachtige houding dat hij zich hiervan bewust was. Daar kon zij haar voordeel weer mee doen. Zij was vol verlangen om naar Purvis terug te keerent maar de andere dienstboden Wilde zij liever niet ver laten en zij wist het zoo in te richten dat Merridew geen kans had om in zijn slaapkamer of bij Purvis zelf te komen. Merridew voelde zich half krank zinnig onder deze blijkbaar opzette lijke spionnageen Olive wist er handig uitvoering aan te geven. De gang zou nu worden schoongeveegd, en in de mcening, dat hij veilig doen kon wat noodzakelijk was voor zijne veiligheid, zou hij weer Daar Purvis toe willen gaan. Dan zoji Olive mei een of twee der meisjes weer het portaal opanellen en de opschudding zou weer in vollen gang zijn. Op deze wijze putte zij hem uit, totdat hij voelde, dat het net stijf om hein heen werd getrokken. De volko men mislukking van zijn plan scheen nabij, en de getuigenis tegen hem werd steeds grooter; terwijl hij wurm de en wroette om dat te voorkomen. Even, een paar minuten maar, sloop Olive weg en holde naar Pur vis terwijl zij wat melk en brood mot zich meenam. Hij was weer bij kennis gekomen, maar voelde zich nog zwak en ziek door den hevigen slag', dien hij had ontvangen. Haastig verklaarde zij wat er ge beurd was. Toen hij wakker werd herinnerde hij zich, dat Merridew op hel punt had gestaan hem te slaan, en den korten strijd, dio daarop ge volgd was maar neer mets, totdat hij was bijgekomen. Zij verzekerde hem, dat zij hem kon en wilde redden en dat haar plan was te wachten, totdat zij wat klee ren voor hem kon halen en hem dan 's avonds buitenshuis brengen. Maar als dat gebeuren zou, dan moest hij blijven, waar hij was en «en gerucht maken. Merridew moest tot de over tuiging gebracht worden, dat hij al gevlucht was. Mot deze belofte, die hij gereedelijk gaf, snelde zij weg, om nu tot iets anders over te gaan. Het was nu de tijd, waarop het gewone huiswerk begon, en met de sleutels van de huishoudster ge wapend, trok zij partij van de afwe zigheid va.n Merridew, en ging met stoffer en blik in de hand naar dc ka mer van Purvis en gooid dc deur wijd open Toen liep zij, luid om hulp roe pend, naar de hoofdtrap en viel als half bezwijmd neer. Merridew kwam uit de kamer van zijn moeder esi de dienstboden kwa men van alle richtingen toegeloopen, om t; weten wat de oorzaak was. Wat is er nu vroeg Merridew, woedend O, het is moord, het is moord; het is moord 1 riep Olive, zenuwachti ge kreten slakend, en naar de kamer van Purvis wijzend. Ik wilde (le kamer van den nieuwen meester gaan stoffer., en o, o, o riep zij weer. Dat meisje is gek. Zend tiaar hel huis uit, riep Merridew, mot doods bleek gelaat. Maar hot was te laat om de dienst boden nog tegen te houden. Eenigen liepen de kamer binnen en zagen met hun eigen oogen den toestand in de kamer uan. Dat dit de reden was geweest van de stoornis In dien nacht was voor allen heel waarschijnlijk en weer was er een rward ge schreeuw onder het dienstpersoneel. Wat een dwazen 1 zei Merri- dem. Om zoo'n helscht drukte te maken alleen omdat do man is opge staan en uitgegaan om een wande ling te'doen. Dat is immers alles Dan heeft hij zich zelf zeker eerst vermoord, riep Olive. Want met mijn eige.i oogen zag ik zijn geest, toen ik binnen kwam, en die hield dit in de hoogte, en zij nam het wapen op, waarmee de slag was toege bracht, en scheen weer aan een van haar zenuwachtige uitbarstingen te willen toegeven. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5