Weerbericht MEDEDEBLINGEN VAN HET :KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 4 Nov. 1908. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Seydisfjordlaagste 756.6 m.M. te Riga (Oostzeekust vam Rusland). Verwachting tot den avond van. ,6 November WindZwakke tot matigen Ooste- lijken tot Noord-OosteL wind. Gesteldheid van de luchttoene mende bewolking, weinig of geen ne gen. Temperatuuriets kouder. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 765 m.M. INGEZONDEN MEDEDEBLINGEN 80 Cta. per regei. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING DassenFrontsBoorden en Manchetten. Thermometerstand ta Haarlem. Woensdag 4 November Hoogste gisteren 2 uur F. 48 Laagste hedennacht F. 415 Hedenmiddag te 12 uur F. 49 .vaardigden van patroons en arbeiders i uit het katoenbedrijf weer bijeenko- j men. .Men zegt, dat er een voorstel zal worden gedaan, waarover het werk volk opnieuw wil stemmen, en men beeft, volgens een Engelsch blad, nu .werkelijk hoop dat er spoedig een schikking zal worden getroffen. Een der eerste zaken, waarmede DE BELGISCHE KAMERS zich zullen bezighouden in de nieuwe zitting, welke 10 November geopend wordt, is de benoeming van-zes Leden van den kolonialen raad voor de Con- gokolonie, ZooaLs men weet, moet die raad bestaan uit veertien leden en: een voorzitter, de minister van kolo niën.Acht leden worden benoemd door den koning, drie door de Kamer en drie door den Senaat. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artike' „Het Werkloozen-F onds" in de ru briek Om One Heen. ZALSMAN-KWARTET. Zaismon's eerste Liederenavond is omgezet in een concert door het Z als- man-K w a r t e t bestaande uit de dames Joh. v. d. Linde en Hermine Scholten, reap, sopraan, en alt en de heeren Jac. v. Kempen, tenor en Ge rard Zal am an, bas. Daarbij trad nog mej. Guusje Koch als solo-pianiste op. Het programma, dat deze autis ten-combinatie ten gehoore bracht, was, ja, wel heel mooi, maar veel te lang voor het gehalte of veel te zwaar voor do lengte. Vooral geldt dit voor het tweede deel van den avond. Daar kregen we, behalve een achttal kwar tetten waarbij twee nieuwe van Diepenbroek en drie voor de meeste toehoorders nieuwe van Braihms een „Prélude, Choral et Fugue" van Cé sar Franck te booren, die ons wel iswaar met diepen eerbied vervulde voor de muzikaliteit, het geheugen, de vaardii gfluedd en het uithoudings vermogen van mej. Guusje Koch, inaar tegelijk ons muzikaal veirdu- ringtsvermogen op oem al te zware proef stelde. Dergelijke werken be- hooren beslist niet thuis in hot twee de deel van een concertprogramma. Over 't gelieel genomen lijkt het mij toch al niet wenschelijk een pro gramma naar min of meer chrono logische volgorde in te richten. Wat van den hoorder de meeste inspan ning vergt moet in 't begin van den avond komen. En, 't is wed gek maar daarom niet minder waar dat geen enkele muziek van ons zoo veel inspanning vordert als juist die van onzen eigen tijd. Buitendien heeft chronologie in een programma toch ook alleen reden van bestaan, wanneer daarmede tegelijk een ont wikkelingsgang wordt aangewezen wat, althans op het stuk van cap- pel la^-stïjl. allerminst het geval mag heetten. Reeds bij Bach Is de ontaar ding der zuiver-vocale muziek sterk voelbaar en het wordt er in den loop der tijden bij het êd toenemen van den invloed der Instrumentale muziek niet beter op. Dit wat het pro gramma betreft. De uitvoering als zoodanig was doorgaans, en dikwijls in hooge mate, lofwaardig. Boven aan stond de serie pracht/werkjes van Palestrina, Lecliner, Donati, Sermlzy, Lassus, Jannequin, Gascogne en Gas- telhan. (Over elk dezer 16e ccmvsche meestere geeft liet tekstboek eenige biographische aanteekeningen). Ze werden hoogst karaktervol en met bijna volmaakte eenheid in klank en rhythmus voorgedragen. Niet on waardig sloot zich daarbij aan „Den Uil" van Dienen broek- hoewei het humoristische floor de voordracht misschien wel wat al te dik werd on derstreept. In het tweede deel hebben mij het meest getroffen het aardige naïve stukje van Löwe „In der Maxlehkir- che" en de drie nummers van Brahma met klavierbegeleiding„Der Abend", ,,0 söhöne Nacht" en „Dot Gang zum Oebclien". Den heer Henk v. Breemen begeleidde dece werkjes met zijn bekend talent. De nieuwe kwar tetten van Diepenbroek zijn mij bij dit eerste hooren nog ndet helder ge noog geworden om er een oordeel over te geven. Van mej. Koch's heldendaad in het tweede deel sprak ik reedsmaar voor haar levendige, frissche en gave voorbracht dier nummers van Scar latti!, in het eerste deel, mag toch een woord' van lof ook niet uitblijven, PHILIP LOOTS. CREDIETBEPERKING. ZooaLs men zich herinneren zal werd eenigen tijd geleden door de R. IC. Middenstandsvereeniging „de Han ze" het initiatief genomen tot beper king van de lange credieten, die de middenstand dikwijls genoodzaakt Is aan zijne afnemers te geven. Zij noo- digde de I-Iaarlemsche Handelsvere niging en de Vereeniging voor Indus- trieelen en Kooplieden uit tot ge meenschappelijk overleg en de drie besturen kwamen dan ook bijeen, om te bespreken, wat er in deze richting zou kunnen worden gedaan- Algemeen was men de meening toe gedaan, dat dit onderwerp in breeder kring behandeld moest worden. In eene vergadering met de bestu ren van de bekende patroonsvereeni- gingen werd eene motie voorgesteld, welke verzonden werd aan alle mid- denstandsvereenigingen, te dezer ste de, met verzoek hunne bemerkingen te willen indienen. De motie luidde als volgt: „De gecombineerde Besturenver- gaderlng der vereenigingen Hanze, Handelsvereeniging, etc. etc. verga derd op 17 Juni 1908 in het gebouw der Soc. „De Nijverheid", Jansstraat te Haarlem, ter bespreking: „Het ver krijgen eener uniforme regeling wel ke zal leiden tot het bekorten van het geven van crediet, Besluit: 'Arbeid en verkoop geschiedt zoo mogelijk contant. Het geven van vrediet geschiedt als regel: Op 1 maand moet worden voldaan binnen 14 dogen. Op 3 maanden moet worden vol daan binnen één maand. Op 6 maanden moet worden vol daan binnen twee maanden. Op 1 jaar moet worden voldaan bin nen vier maanden. Bovengenoemde regeling vervalt wanneer een andere betalingsover eenkomst bedongen is." Eenigen verklaarden daarmee wel te kunnen instemmen, anderen had den tegen een of ander onderdeel be zwaar en enkelen verklaarden er zich niet mee te kunnen vereenigen. Ver ondersteld mag worden, dat verschil lende vereenigingen die het antwoord schuldig bleven, naderhand de zaak in een bijeenkomst nog zullen behan delen. Daarom toch Is het in hoofdzaak de drie vereenigingen, die de zaak aanvatten, te doen geweest, niet om te zoeken naar bepalingen, die voor al deze in wezen zoozeer uiteenloopende vakken zouden hebben gepast.. Zoo danig universeel reglement zou toch niet- te vinden zijn geweest. Vandaar dan ook, dat de drie vereenigingen meenen haar doel te hebben bereikt, in zoover, dat op deze belangrijke aan gelegenheid weer opnieuw de aan dacht is gevestigd en dat velen daar over van gedachten hebben gewisseld, wat ongetwijfeld de zaak ten goede zal komen. Terwijl zij aan de belanghebbenden verzoeken, ook hunnerzijds het stre ven naar verkort crediet niet uit het oog te verliezen, deelen zij mede, dat het hun voornemen ls, af en toe in gepasten vorm ook de medewerking van het publiek daartoe in te roe pen. Aan de vereenigingen, die hun hier over schreven, wordt verzocht dit als antwoord te willen beschouwen. R. K. MIDDENSTANDSVEREENI GING „DE HANZE", Anton Bosse, Voorz. C. A. M. Jonckbloedt, Secr. HAARLEMSCHE HANDELSVER EENIGING: G. van der Most v. Spijk, Voorz. F. H. Smit, Secr. VEREEN, v. INDUSTRIEELEN EN KOOPLIEDEN IN BOUWKUN- DE IN AANVERWANTE VAKKEN, A. Rinkema, Voorz. M. Scheer, Secr. Zanggenot. Morgen, Donderdag, geeft Haar lems Zanggenot haar feestconoert, ter gelegenheid van haar 40-jarig be staan. Bijzonderheden hierover hebben on. ze lezers in de advertentie in ons vo rig nummer kunnen aantreffen. Collecte. De gisteren ten behoeve der Israëlie- tische armen binnen deze gemeente gehouden jaarlijksche turf collecte heeft opgebracht de som van f 385.61. MIL Zaken. De kapitein der infanterie, de heer F. ELhorst, van bet 10de reg. alhier in garnizoen, wordt overgeplaatst naar den Haag, als adjudant van den inspecteur van het militair on derwijs. .VERLAGING VAN HET TRAM- TA RIEF. Bij de concessie, die de Raad aan de E. N. E. T. heeft verleend, om mot de wagens van de Bloemendaalsche tram op het Stationsplein te komen, is een voorwaarde gesteld, en wel deze, dat het tarief van het Stations plein af tot aan de grens der ge meente (bij de Delft en Kleverlaan) van 10 ets. zou worden verminderd tot 7 1/2 cent. Die maatregel getuigt van goede zorg van het gemeentebestuur voor de bewoners van het Kleverpark- kwartier, die tot dusver van de olec- trisehe tram feitelijk geen gebruik konden maken, aangezien een dub beltje voor een afstand van een kilo meter of minder te veel was. De directie van de E. N. E. T. even wel heeft aan deze wijziging, onge vraagd en onverplicht, een belangrij ke uitbreiding gegeven door te bepa len, dat de rit van Haarlem naar Bloemendaal voortaan 71/2 cent kosten zal en dat op dit traject twee- ritte n-k aarten zullen worden ver krijgbaar gesteld voor een dubbeltje. Geheel, zooals die op de Ceintuur baan reeds bestaan. Bovendien zal deze 2-ritten-kaart geldig zijn ook op de Ceintuurbaan. Wie dus op elk wil lekeurig punt van de Ceintuurbaan naar Bloemendaal wil gaan, kan <en twee-ritten-kaart koopen, waarmee hij voor een dubbeltje Bloemendaal bereikt. Woont hij dicht bij het Sta tionsplein, dan kan hij daarheen wandelen, een 2-ritten-kaart nemen en daarmee heen en terug naar Bloe mendaal gaan. Kortom, de Ceintuur baan en de lijn naar Bloemendaal worden voortaan beschouwd als twee lijnen van hetzelfde net, met gelegen heid tot overstappen van de eene op de andere. Hetzelfde systeem dus, dat in Amsterdam en andere gTOote ste den bestaat, met dit verschil natuur lijk, dat de lijnèn hier korter zijn. Behalve besparing (tot nu toe kost het overstapje 121/2 cL), wordt nu ook dit voordeel verkregen, dat de r>"t op de Ceintuurbaan niet meer onmid dellijk behoeft aan te sluiten bij die op de Bloemendaalsche lijn, zooals vroeger het geval was, en voorts, dat het huiten werking stellen van die overstapjes, des Zondags na 3 uur, wordt opgeheven. Voor de directie zijn deze nieuwe milde bepalingen natuurlijk een sprong in 't duister. Of de belangrij ke tarief verlaging haar vergoeding zal Vinden in een evenredig drukker verkeer, zal nog moeten blijken. Van daar dan ook, dat de directie van de E. N. E. T. inderdaad de erkentelijk heid verdient van de velen, die bij de nieuwe maatregelen hun voordeel zullen vinden. Wanneer de plaatsbewijzen tijdig gereed komen, zal Maandag a.s. de nieuwe legeling worden ingevoerd. Dan rijden ook de Bloemendaalsche wagens voor het eerst van en naar het Stationsplein. Om verwarring te voorkomen, zul len binnenkort de Bloemendaalsche wagens anders word-en geschilderd, dan die van de Ceintuurbaan. Op de Ceintuurbaan komen, mogen die wa gens niet daartegen bestaan trou wens ook technische bezwaren. Twee diensten van ongelijken aard zouden dan moeten worden dooreengemengd, wat onoverkomelijke bezwaren zou opleveren. ONGEVALLENVERZEKERING. De Centrale Raad ran Beroep ie Utrecht gaf o. m. vonnis in de vol gende zaken Hoogeer beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, is bepaald, dat aan A. v. H. te Bussum zal worden toegekend eene rente van 0.97 1/2 par werkdag, ter zake van een ongeval, waardoor hij bloeduitstorting in het rechterkniegewricht heeft bekomen. De Centrale Raad vernietigde de ui-C spa-aak en bevestigde de beslissing dar Bank, waarbij getroffene met in gang van 9 Maart 1908 eene rente is toegekend van f 0.68 pe r werkdag. Hooger beroep van K. V. te Si o ter- dijk tegen de uitspraak van den Raad. van Beroep te Haarlem, hou dende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekeringsbank, waarbij hem met ingang van 24 April 1908 voorla opig eene rente is toegekend van 0.35 per werkdag ter zake van een ongeval, waardoor zijn linker been werd verwond. De Centrale Raad bevestigde dia uitspraak. HET TÜÖNEEL „UITGAAN" BIJ „JACOB VAN LENNEP". Een nieuw gezelschap. „Jacob van Lennëp' is een nieuw gezelschap van liefhebbers op tooneel- gebied, dat zijn taak ernstig wenscht op te vatten. Vandaar dat het pogingen heeft ge daan, om zich onder leiding te stel len van een b e r o e pregisseur, om zijn eerste schreden op het moeilijk gebied der tooneelspeelkunst te hel pen zetten. En wanneer men weet, dat wij in deze rubriek altijd hebben geadviseerd zoo te handelen, dan is 't begrijpelijk, dat wij deze handel wijze van „Jacob van Lennep" toe juichen en ter navolging aan andere dilettanten aanbevelen. De vereeniging was zoo gelukkig den heer Jan C. de Vos, den bekenden tooneelspeler en regisseur van de „Koninklijke" te Amsterdam een betere leider hadden zij zich niet kun nen denken genegen te vinden om haar tot raadsman te dienen, maar aangezien deze door overdrukke werk zaamheden op het Leidsche Plein en aan de Tooneelschool deze maand nog geen gelegenheid had zijn lei derschap te aanvaarden, en de leden van verlangen brandden om vast eens te beproeven wat zij prestoeren kon den, zijn zij, op eigen krachten steu nend, maar Yan wal gestoken. Voor hun eerste reisje op de ge vaarlijke baren op de zee der kunst zijn zij scheep gegaan aan boord van „Uitgaan", en stuk van Glanor. een pseudoniem van wijlen majoor Beijer- man .tijdens zijn leven een gunsteling ten hove en adjudant van Prins Alex ander. Deze vier-aktor, die in de goede Haagsclie kringen speelt en een be dekte philliplca bevat op 't vele uit gaan ln die kringen, dikwijls met verwaarloozing der huiselijke plich ten, is zoo bekend (we hebben 'm hier al eens meer besproken), dat we er thans niets meer over behoeven te zeg gen, alleen zij nog herinnerd, dat het indertijd veel opgang maakte als het eerste beschaafde oorspronkelijk Hol- landsch stuk in een tijd, dat ons too- noel geheel van buitenlandsche pro ducten leefde. Waar we over het stuk dus niets meer te zeggen hebben, zoo blijft ons alleen over iets over het s p e 1 te ver melden. En dan moeten we eerlijk zeggen, dat „Jacob van Lennep" alle reden van tevredenheid over haar première heeft. O ja, we weten wel, en we weten 't zelfs zeer goed, dat haar spel nog lang niet is wat 't wezen moet en we zen kan, dat haar spel nog lang niet gekuisclit en geacheveerd genoeg is, dat er meer lenigheid en zelfvertrou wen in haar optreden moet komen, dat er op 't gaan en staan der op- tred-^den nog heel wat gegronde aan merkingen zouden zijn te maken, maar men mag van dilettanten niet te veel in eens verlangen. Langer en degelijker voorbereiding zou deze ver- eeniging zeker ten goede komen en het gehalte van haar werk in waar de doen stijgen, maar wat zij giste ren al gegeven heeft, gaf groote reden tot tevredenheid en wettigt verwach tingen voor de toekomst. Vooral het dames-element- het zwakke punt van de meeste liefhebberijgezelschap pen viel zeer te roemen, en mevr. Valkenburg, mevr. Meerenbeek en de dienstbode, Mina, gaven lieel aardig spel te zien, terwijl Eduard Valken burg, kolonel Van der Degen en Van Torenburg bijna niet voor haar .onder deden. Waar de Van Lennep leden zoo be scheiden waren hun namen niet te doen vermelden, mogen wij 't ook niet doen en moeten we dus volstaan met in 't algemeen een woord van lof in 't generaal uit te spreken. Als Van Lennep zoo voortgaat, komt ze er zeker, en zullen de leden haar toevloeien. Maar haar devies moet blijven: studeeren, en nog eens studeeren. FRANS NETSCHER. Vrouw de R. die hier onlangs 13 rij wielen verduisterde, is nu naar het Huis van Bewaring overgebracht, daar zij in Alkmaar ook weder 1 rij wiel heeft verduisterd. In het Huis van Bewaring zal waarschijnlijk haar geestestoestand worden onderzocht. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). Uit de Omstrekeo BENNEBROEK. Dinsdagavond geraakte bij den wis sel in deze gemeente de machine van de om 8 uur uit Haarlem komende stoomtram defect. Nadat eerst een andere machine uit Hillegom was ge haald, kon de reis worden voortge zet. Een en ander veroorzaakte na tuurlijk veel oponthoud. HAARLEMMERMEER. Naar wij vernemen, wordt er ern stig aan gedacht te Nieuw-Vennep een R.-K. Zusterschool te doen ver rijzon. SLOTERDIJK. Onze corr. schrijft: Flink z o ol Gisterenavond is door den veldwach ter Lokërse van Halfweg alhier pro ces-verbaal opgemaakt tegen den vrachtrijder A. wegens dierenmishan deling. Genoemde A., die met twee zwaar beladen wagens Halfweg passeerde, werd het nl. door dien veldwachter verboden een dezer dieren, die een groote open wond had, waardoor vol gens den veearts het trekken hem on mogelijk was, voor den wagen te la ten; toen hij daarna het andere paard alleen voor beide wagens wilde spannen werd hem óok dat verboden, zoodat er niets anders op zat als el- ken wagen afzonderlijk met het goe de paard thuis te brengen; dat1 scheen hij dan ook te zullen doen, doch de veldwachter zulks wantrou wende begaf zich per electrische tram naar Sloterdijk, vanwaar hij terug gaande A. tegenkwam met het ver wonde paard weer aangespannen, wat hij trouwens ook van de tram uit reeds had geconstateerd. Toen hij buiten het dorp was had de voerman zich vrij gewaand, maar buiten den waard, Ln dit opzicht bui ten den flinken veldwachter, gere kend. Een proces-verbaal volgde natuur lijk! HOUTRAKPOLDER. Op de voordracht voor onderwijze res aan do O. L. school alhier zijn ge plaatst de dames: A. R. van der Hel den, te de Valk (gem. Ede), J. M. C. \V. Schulze te Amsterdam, en H. A. Modoo te Haarlem. VELSEN. De Justitie stelt een onderzoek ln naar aanleiding van een mishande ling, die op den strooper A. te Velsen zou zijn gepleegd. IJMUIDEN. Voor de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Velsen hebben zich op gegeven 148 kiezers, waarvan 90, te IJmuiden. Brand. Bij P. Buis, Bloemstrnat alhier, ontstond Dinsdagmiddag brand, die meit behulp van de koolzuurspuit van de politie gebluscht werd. De schade was niet groot. V r ouwenkiesrecht. Het bestuur der afdeeling IJmuiden van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht bestaat uit de dames mevr. Van dei; Wedden, presidente, mevr. Roza. mej. L. Heytkamp, mej. B. Heytkamp en mej. Van Gelder. Er traden onmiddellijk 35 leden toe. ZANDVOORT. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid van den gemeente raad tusschen de heeren Jb. Koning en C. Kruysmulder, werd gekozen de heer Jb. Koning met 193 stemmen. De heer Kruysmulder verkreeg er 124. Tien waren van onwaarde. Van Zondag af zullen in de Ned. Herv. kerk twee godsdienstoefeningen worden gehouden, aanvangende te 10 1/4 uur voorm. en te 7 uur nam. als dan zal het kerkgebouw voor het eerst verwarmd worden. Binnenland OORLOG TEGEN VENEZUELA? In „De Nieuwe Ct." komen eenige bijzonderheden voor over de strijd krachten waarover Venezuela be schikt. Over het leger, dat uit 3240 slecht bewapend© en slecht geoefende infanterie, met wat berg- en vesting artillerie bestaat hebben wij reeds vroeger een en ander medegedeeld. Behalve dit leger is er echter ook een militie, die nog minder gevechtswaar- de heeft althans in het open veld en tegenover op Nederlandsche, Engel- sche of Duitsche manier geoefende matrozen en mariniers. Intusschen heeft Castro, als hij meenens is te vechten, tijd genoeg gehad om zijn mannen voor te bereiden, en het ont breekt. hem daarbij niet aan officie ren, die ongeveer het derde deel uit maken van de geheele weermacht en overigens zijn de Venezolanen moe dige en als guerilla-voerders, niet te versmaden. De vlöot van Venezuela bestaat uit 1 torpedojager van 571 ton met 6 kleine snelvuurlianonnen (5.7 c..M.) en 1 kanonneerboot van 200 ton met 2 dergelijke kanonnetjes; voorts 1 torpedoboot en eenige trans port- en douane-vaartuigjes. TRAKTEMENTEN VAN COMMIE ZEN EN DIRECTEUREN BIJ POSTERIJEN EN TELE GRAFIE. Naar verluidt is het wetsontwerp tot herziening van de traktementen van commiezen en directeuren bij posterijen en telegrafie thans hij den Raad van State aanhangig. „DE HOOP". Het hospitaal-kerkschip „De IIoop" is weer naar zee vertrokken. Alles wel aan boord. EEN GEFOPTE VELDWACHTER. Dinsdagmiddag verscheen op do Koopmansbeurs te Amsterdam een rijksveldwachter, die, behalve met een sabel ook met een portefeuille was ge wapend, alzoo vermoedelijk van plan een beursbezoeker een dagvaarding te overhandigen. De dienaar der justitie had zijn mannetje natuurlijk niet zoo spoedig gevonden in de volte der kooplieden. Als hij geweten had, dat hij op de deftige Amsterdamsche Beurs wel eens voor het lapje gehouden zou kun nen worden, dan zou hij zeker niet aan bet navragen gegaan zijn. Toen hij zijn Inlichtingen begon in te win nen, was het al dadelijk mis. De ar me rijksveldwachter werd van nis tot nis gestuurd. Van den makelaar naar den grossier, van den grossier naar den commissionnair en van het kast je naar den muur. Ten slotte tracht ten eenige grappenmakers den man nog naar den Effectenbeurs te lokken, doch dit mislukte. De veldwachter zocht een goed heenkomen. Hij snelde een trap op en wist over de gaande rijen ongestoord naar buiten te ko men- (N. v. d. D.) GOIRLE. I-Ieden hebben drie de A werkloozen, twee uit Goirle en één uit Tilburg den arbeid bij de firma Puyenbroelc te Gotrle hervat. Men beschouwt dit als een teeken, dat de oplossing van liet geschil nabij is. GERED. De bemanning van den logger M.A. 171 ,die Zaterdag bij een aanvaring zonk) bestaande uit Noordwijksche visschers, Is behouden te Ilavre aan gebracht. DOODSLAG. Zondagavond beeft te Bergen op Zoom in een ruzie over een meisje een burger met een mes een onder officier der artillerie zoodanig ver wond, dat deze is overleden. De dader is ln hechtenis. SPOORWEGEN IN NOORD HOLLAND. De vorige week heeft de raad te Noord-Scharwoude zich uitgespro ken, dat het voor die gemeente en voor heel het Noordelijk deel van het Geestmer-Ambacht met zijn uitgebrei de groenitencultuur van het grootste belang is, dat een spoorlijn wordt aangelegd van het dorp naar het sta tion Noord-Scharwoude van de H. IJ. S. M. Uit den raad werd een commis sie benoemd, dte op zich nam, te trachten, de lijn tot stand te brengen,, desnoods van gemeentewege. Thans heeft die gemeenteraad met algemeen© stemmen besloten 30 pet. toe te staan in het garantiefonds voor de op brengst dier lijn. De commissie zal thans het verzoek tot andere ge meenten en polders richten, om even eens een bepaald procent in de op brengst te garandeeren. De kosten' zijn op f 160.000 geraamd. - CONGRES S. D. A. P. Het aanstaande partij-congres varï' de S. D. A. P. zal worden gehouden in het gebouw voor „Kunsten en We tenschappen" te Rotterdam. STRAATROOF. Een ontslagen verpleegde van Veen- huizen, die ten gemcentehuize van Coevorden zijn uitgangskas ten be drage van f 80 had ontvangen, werd in het begin van den avond door twee personen, na eerst eenige ver teringen met hem gemaakt te heb ben, buiten de stad gelokt, waar ze hem onverhoeds tegen den grond wierpen en daarna van zijn geld be roofden. De vermoedelijke daders be rinden zich in arrest. EEN BILLIJK VERZOEK. Door „een juffrouw met ook zoo'n grooten hoed" is tot de directie der Rotterdamsche Eerste Tram Maat schappij in overweging gegeven vaq nu af de open wagens weer te doen rijden en deze speciaal te bestemmen voor dames met groote hoeden, daar zij dan, zonder beschadiging van den hoed, vlug en gemakkelijk kun nen ln- en uitstappen en veel tijd gewonnen zou worden. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL De afdeeling Deventer der Maat schappij van Nijverheid besloot een adres te zenden aan de Tweecïe Ka mer der Staten-Generaal, naar aan leiding der weigering van het subsi die van ƒ400.000 voor de internatio nale tentoonstelling, in 1910 te Brus sel te houden. Gezegd wordt, dat de weigering niet in het belang is voor de nijverheid en industrie en in den lande bij de belanghebbenden een zeer verkeerden indruk heeft gege ven. EEN ZELDZAAM JUBILEE. Dinsdag herdacht mej. Hendrika Erwich den dag dat zij gedurende 50 jaren in dienst is bij de familie Ber lijn aan de Stationsweg te 's-Graven- hage. Talrijk waren de bewijzen van belangstelling, die haai' op dezen ge- denkwaardigen dag gewerden. Van. de huisgenooten en verdere leden der familie Berlijn, zoowel als van velen buiten dien kring mocht zij tal van bloemstukken en kostbare geschen ken ontvangen. Een aardige verrassing voor d,e 68- jarige trouwe gedienstige was het toen de kindertjes van den zoon des huizes, bij wiens, inmiddels overle den ouders „Heintje" in dienst was gekomen, haai- een feestgroet toezon. gen. ERNSTIG MISDRIJF. Men meldt uit den Haag aan de N. R. Ct.: De tandarts H. H. hier ter stede is hedenmridag omstreeks 4 uur op straat door de politie gearresteerd, verdacht van het plegen van misdrijf tegen de zeden, strafbaar gesteld bij artikel 243 Wetboek van Strafrecht. Hij zou nl. tegenover een patiënte, die onder narcose was, zich aan straf bare handelingen hebben schuldig ge maakt. De rechtbank had te dier zake rechtsingang tegen hem verleend met bevel tot zijne inhechtenisneming. Hij is thans overgebracht iraar het Huis van Bewaring. EEN WONDERBARE REDDING. Uit Steenwijk schrijft njen aan 't N. v. 't N. Het bericht omtrent het overlijden van een oude man te Steen wijk is in zooverre onjuist, dat hij riiet Wiebe Visscher, maar Jacob Visser heette, en dat hij niet als klein kind in een wieg is komen aandrijven, maar op een dak van een huis aan de borst zijner moeder, die hij het vinden reeds overleden was. Visser was teen 16 weken. oud. De zoon Wiebe Visser vertelde mij het. volgende, wat hij meermalen van zijne tante, een oudere zuster van z'n vader, had gehoord Mijn grootvader was turfgraver en woon de in het zoogen. waterland. Toen nu de dijk bij Blokzijl doorbrak; was zijn eerste werk geweest te trachten een bok te krijgen., waarin hij z'n gezin zou kunnen opnemen. Het water kwam hard opzetten en mijn groot moeder begaf zich naar don zolder omdat hot water de woning met ge weld binnendrong. Het kwam spoe dig zoover, dat het huisje het tegen den sterken waterstroom moest af-- leggen en uit elkaar sloog. M'n groot-" moeder dreef, met m'n vader aan do1 borst geklemd, op het dak weg en spoelde zoo te Zuidveen, een kwar tier van Steenwijk aan, waar heit bleek, dat mijn grootmoeder was overleden, doch dat mijn vader nog Leefde. Hij werd liefderijk opgenomen bij een zekeren Wesselson, kuiper te Steenwijk, die zelf reeds een groot gezin had. Hier is hij tot zijn 32ste jaar gebleven, toen hij in het huwe lijk trad. LANDVERHUIZING NAAR BRAZILIë. Naar men mededeelt hoeft de Bra- ziliaansche regeeriug de scliorBChing van heit gratis vervoer opgeheven.) Met die „Rijnland" van de Kon.- Holl. Lloyd zullen a. b. Zaterdag we der eenige gezinnen naar Rio de Ja neiro scheep gaan. Da regeering houdt echteT, geleld door de'treurige ervaringen, waar van wij in ons blad melding maakten scherper dan ooit toezicht, daü slechte landbouwers van de voordae- len door haar toegezegd, gebruik na- ken. Een aantal personen, die niet voldoende konden bewijzen, dat rij

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2