NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buïtenïandscli Overzicht De Presidentsverkiezing in Ameriki Stadsnieuws (Jit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7782 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRBB MAANDBNi Voof Haarlem l f 1.23 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 1-30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 bi Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur PHEREBOOSi ADVERTBHTlÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer ƒ0. Hö Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 8 plaatsingen k contant Redactie ec Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eis der Administratie 724 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 6, Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van baiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. VRIJDAG 6 NOVEMBER. Stadhuis: Verkiezing vocsr de Ka mer van Koophandel, 91 uur. Heemstede: Lokaal v. Chr. Belan gen: Nat. Chr. Geh. Onth. Veneeni- ging: Openbare vergadering, 8 uur. Haarlemmerliede c. a.: Raadsverga dering, 11 uur. Na onze uitvoerige mededeelingen In ons vorig Overzicht zouden we kunnen zwijgen, ware 't niet, dat... de menschen nieuwsgierig b 1 ij v e n en gaarne nóg meer weten over de gewichtige gebeurtenis van den dag Men zal echter heden met eenige aanvullende opmerkingen tevreden moeten zijn. Eerst iets over de WIJZE VAN VERKIEZING. Men weet, de Presidentskeuze is een „getrapte" verkiezing. De ver schillende Staten der Unie benoemen hun „opperkiezers", welke „opperkie- zers" eerst den President kiezen. Althans.... zoo is de theorie maar de practijk P? „getrapte" verkiezing werd in gesteld, omdat men 't toch wel een beetje al te democratisch vond, dat het volk (dat is Jan-en-alle-man 1) zou beslissen, wie „koning" der Sta ten zou zijnNeen, 't v o I k moest slechts een collectie eerbiedwaardige mannen benoemen, die dan als „notabelen", vrij van volkshartstoch ten in hun vergadering der „wij zen", zouden beslissen, wie de ge- zoehtste man voor President was. 7no was 't in dein-goeien-ouwen- tijd Maar nu Het volk kiest boven de hoofden der „opperkiezers" zelf z'n President de „opperkiezers" zijn geworden niets beteekenende etroo-mannen, die in hun vergadering der „wijzen" verplicht zijn, slechts te stemmen op den candidaat voor het Presidentschap, door de partij ge steld. Eigenlijk kiest het volk ook niet eens den President. Het partij-b e- stuur schuift een candidaat naar voren, de partij neemt hem aan, en het volk stemt hem, omdat..... hij van hun partij is. Zoo komt men na nuchtere over weging tot de slotsom, dat de Presi dent eigenlijk reeds door het partij bestuur der republikeinen wordt ge kozen. Of dit naar de bedoeling vaft de makers der Amerikaansche constitu tie is, betwijfelen we wel 1 Geheel in de lijn onzer beschouwing ligt het feit, dat men Taft tot Presi dent gekozen acht, terwijlhij nog niet gekozen is Dinsdag zijn alleen slechts de ..op perkiezers" gekozen, en die zullen in December pas bij elkaar komen, om officieel den President te kiezen. Wel een bewijs welke stroo-man «v*n het zijn 1 Volgens de laatste berichten zullen 302 opperkiezers op Taft moeten stem men en 181 op Bryan. Taft wordt dus onherroepelijk gekozen Maar zult ge misschien vragen —de stemming, door de opperkiezers te houden, is toch geheim, en is t nu niet mogelijk, dat die eens anders stemman, dan ze aan hunne partij verplicht zijn Och ja, dat kan, en het is ook wel eens voorgekomen, doch het „verraad" bepaalt zich dan tot enkele stemmen. Twee of drie, desnoods 20 stemmen kan Taft nog wel missen 1 Het Amerlkaansche volk houdt van afwerken 1 Ook bij verkiezingen t Wij verbazen ons er over, dat een stemming over gefyeel Amerika waaraan 15.000.000 menschen deelne men na de sluiting der stembus over enkele uren bekend is. Hoe zou men dit hier moeten klaar spelen Dat spoedstuk is enkel mogelijk door het genie der Amerikanen voor orga nisatie, en door de machines, die in eiken staat in gebruik zijn voor het tellen der stemmen. Een k'ezer treedt het stembureau binnen, identificeert each, teekent in een register en drukt dan op een knopje. De machine zorgt voor de rest. Dit gaat snel, ordelijk en accuraat 1 Amerika is toch maar Amerika Nog iets over DE BETEEKENIS VAN TAFT'S VERKIEZING. Toft, is een man van gewicht figuurlijk en ook letterlijk, want 270 pond is een fatsoenlijke zwaarte Men noemt hem reeds Roosevelt II, omdat hij beloofd heeft, de politiek van Roosevelt door te zetten. Zoo er bestuursverandering geadverteerd moest warden, zou er geschreven worden „de zaak wordt op denzelf- dien voet voortgezet" De verkiezing van Taft is óók een succès voor Roosevelt, want het is een bewijs, dat zijn politiek instem ming heeft gevonden. Een der Engel- sche bladen schrijft ietwat spottend Taft won niet, omdat hij Taft is, maar omdat hij Roosevelt's candi daat is Zoo gaat Roosevelt dus in eere Voor Taft is de positie echter niet heel gemakkelijk en ook niet zoo heel aangenaam. Hij zal toch op den duur moeten toonen, dat hij niet gelieel onder pressie van Roosevelt staat, maar de zaken ook met eigen hand en naar eigen geest kan besturen. Als Taft dit gaat doen, wordt ver wacht, dat hij wel in sommige zaken van Roosevelt's politiek zal af.."ikcn. 't Is althans te denken, dat hij niet zoo krachtig en fel tegen de trusts zal optreden als zijn voorganger, ook al is een tn de hand werken daarvan niet te verwachten. Meai voorspelt van Taft een volkomen veilig beheer Ln een richting, die als gematigd libe raal aangeduid kan worden. Zoo komen we tot de vraag, wat is een der grootste VERDIENSTEN VAN ROOSEVELT geweest Natuurlijk denken we al lereerst aan de bemiddeling, door hem verleend tot beëindiging van den oorlog tussche«n Rusland en Japan. Daarna dringt echter dadelijk op den voorgrond, dat hij de politieke par tijen in Amerika in een andere rich ting geleid heeft. Roosevelt bezat het talent, de open bare meening goed te kunnen waar nemen. Hij is dan ook van het oor spronkelijk ongeschreven program der republikeinen afgeweken en heeft veel van 't goede van de democraten (door het volk gewild!) overgeno men. Zoo kwam o.a. zijn actie tegen de trusts, die vroeger door de repu blikeinen volbloed beschermd werden en alleen door de democraten be streden. Roosevelt verhing de bord jes, eerst was hij de man van de repu- blikeinsche partij, maar later was de partij het instrument van Roosevelt. De candidaat der democfaten moest klagen „De republikeinen hebben al mijn argumenten gestolen." Roosevelt heeft voor deze zwenking het juiste oogenblik gekozen Had hij het niet gedaan, misschien (wellicht was de stemming nu an ders geweest, en waren de democra ten sterker geworden. De afzakking van een deel tter republikeinsche kie zers heeft Roosevelt handig voorko men, door bij die kiezers in 't gevlei te komen. Als 't getij verloopt, verzet men de bakens 1 De conclusie is dus, dat de GEVOLGEN VAN DE PRESLDENTS- WiSSELiNG vrij onbelangrijk zullen zijn. De Roo- sevelt-poliliek wordt voortgezet, en niet veel meer 1..... De onthullingen overKeizer Wilhelm Ook hiervan geldt het, alles blijft bij 't oude 1..., Het Duitsche volk gevoelt en be grijpt de Keizer is de schuldige, maardaarover al te toornig te zijn is gewaagd. De storm tegen den Rijkskanselier is al heel wat bedaard, en bijna nie mand wenscht meer het AFTREDEN VAN VON BüLOW. Men-begrijpt, als Von Bülow heen gaat, moet er een andere kanselier komen, dan valt het bloc in den Rijksdag uiteen, dankomen er allerlei moeilijkheden l Ook is het een feit, dat Von Bü- low's buitenlandsche politiek wat remmend werkt op den Keizer, en hoewel deze nu weer eens uit den band gesprongen is, als Von Bülow er niet was, dankon heit nog wel vaker gebeuren 1 Het heenzenden van Von Bülow kon dus wel eens een geneesmiddel worden, erger dan de kwaal L... Dus Von Bülow b I ij f t Wel zal er in den Rijksdag geïnter pelleerd worden over deze quaestie, maar.... door vriendjes van Von Bü low, die het hem wel niet al te lastig zullen maken, 't Zal ook wel weer voor den vorm geschieden Zoo gaat de Rijkskanseliers-crisis uit als een.... nachtkaars 1 Iets is er nog, dad hoop voor de toe komst geeft. De „Vossische Ztg." ver telt naraedijk nog, dat de Keizer zich zal beteren. Na het gebeurde heeft hij zich voorgenomen, voortaan in politieke gesprekken met menschen. die geen verantwoordelijkheid bezit ten, strenge terughouding in acht te nemen Van dit bericht zou men kunnen zeggen se non vero Nu komt plotseling het MAROKKO-VRAAGSTUK weer op de proppen 1 De Fransche „Figaro" bevat een artikel, dat er tusschen Frankrijk en Duitschland een conflict is gerezen en nu ernst'g dreigt te worden. „Die beminnelijke mijnheer Von Bülow heeft de oplossing van de bin- nenlandsche Duitsche crisis gevon den. Hij zoekt ruzie met ons naar aanleiding van het geval met de de serteurs te Casablanca. Wij zijn de speelmakkers, die men slaat als de prins iets verkeerds heeft gedaan. Wij moeten gekastijd worden, dank- u zeggen en verontschuldigingen ma ken, omdat het keizerlijke gesprek in de „Daily Telegraph" niet juist de verwachte uitwerking heeft gehad. Het blad vertelt dan wat er te Ca sablanca is gebeurd. De Duitsche con sul maakte er een zaakje van, solda ten nit het Fransche vreemdelingen legioen weggeloopen, het land uit te helpen, en niet alleein Duitschers. Daar zijn schriftelijke bewijzen van. Den 25sten September waren er on der de zes deserteurs twee Oostenrij kers en een Zwitser. Noch Zwitser land noch Duitschland's bondgenoot Oostenrijk heeft bezwaar gemaakt te gen het gevangen nemen van die on derdanen van hen. Alleen de Al- Duitschers razen en Von Bülow werkt stellig met hen samen. De regeering te Berlijn bood den 14den October arbitrage aan. Frank rijk, geduldig en welwillend, gaf toe. Twee dagen later nam de Fransche gezant te Berlijn aan, „de moeilijk heden, uit het voorval van 25 Sep tember gerezen, aan arbitrage te on derwerpen." Zou Duitschland er m bewilligd hebben Maar Duitschland heropende het debat. Voor de arbitra- verlangde het voldoening voor de bedreigingen, tegen den Duitschen consulairen agent te Casablanca ge uit. Maar de arbitrage moet eerst de ware toedracht vaststellen, want de Duitsche en de Fransche lezing kloppen niet met elkaar. Met dien verstande nam Frankrijk den 16den October het voorstel van den 14-ien aan. De Al-Duitschers rekenen er op, dait de Franschen alweer bakzeil zul len halen, maar zij vergeten, dat de Franschen een oogenblik van dwaas heid hebben te herstellen, en niet het te herhalen. „Vast den vrede toegedaan, kan Frankrijk ter verkrijging von eene vreedzame oplossdag volkomen staat maken op de koelbloedigheid en len verzoeningsgezinden en fijnen geest van den heer Pichon maar het zou de regeering niet hel offer van zijne waardigheid vergeven." De „Temps" schrijft ook over deze zaak en zegt Frankrijk's eischen zijn primo volledige arbitrage secundo weigert het om de officieren en soldaten, die hun plicht gedaan hebben, te beris pen tertio bestaat de vaste en ern- st'ge overtuiging, dat een vriend schappelijke oplossing der kwestie mogelijk is. Frankrijk zal in deze eischen-campagne niets toegeven. Wat zal deze zaak ons weer bren gen De Crisis in den Balkan. In Constantinopel zijn de ONDERHANDELINGEN tusschen Turkije en Bulgarije begon nen, doch terstond is een kleine stil stand van zaken ingetreden, daar men van Turksche zijde begonnen is de quaestie der Oriënt-spoorwegen op het tapijt te brengen. De Bulgaar- sche regeering nu wil onderhandelen over de. spoorwegen óf met Turkije, óf met de maatschappij, maar n'el met beide, zoodat de zaakgelastigden eerst instructies van de Bulgaarsche regeering gevraagd hebben. De correspoiulsut van de „New- York Herald" te Sofia meent, dat alle VREES VOOR EEN OORLOG tusschen beide staten uog niet ge heel geweken mag heeten. De vrede lievende houding van Bulgarije is al leen te danken aan Tsaar Ferdinand en op zijn aandringen heeft men de reservisten met onbepaald verlof naar huis gezonden. Turkije echter heeft, ondanks de vredelievende stemming in Sofia, niet opgehouden met mobi lisatie voort te gaan. De groot© kracht van Bulgarije lag in de snelle mobilisatie van zijn troepen, die Con stantinopel bereikt zouden hebben vóór dat de Porte zijn reserves had opgeroepen. Dit voordeel is nu ver loren. In militaire kringen laakt men dan ook zeer de vredelievende gezind heid van den Tsaar, die tegen den wil van zijn volk in den vrede be- waarde en het land blootstelt aan een twijfelachtig succes, dat kan voortkomen uit de onderhandelingen, waar het succes bij een terstond be gonnen oorlog zeker geweest was. We gelooven wel, dat deze corres pondent wat zwartgallig is. We zijn banger voor oorlogsgevaar in 't Noorden van den Balkan, en vooral wat SERVIë betreft. De Serviërs zijn opgewonden en dol genoeg, om op Oostenrijk aan te springen, wanneer er iets, al is het ook maa' een kleinigheid, in den weg komt. Ho« groot de dolzinnige haat tegen Oostenrijk is, blijkt wel uit den dynamietaanslag, dien een Servisch professor geheel alleen op eigen houtje wTTde plegen op d/e Do- nau-flottille, die nu bij Peterwaxdete ligt. De hooggeleerde navolger van GianibelP werd echter gesnapt. Op hulp van de mogendheden zal Servië licht niet mogen rekenen bij zulk een avonturiersstukje. Zelfs niet op hulp van Rusland, dat zich op dit oogenbl'k daartoe wel niet zeer gedis poneerd zal voelen. Het bericht der „Berliner Local Anzeiger", waar volgens de reis van den kroonprins van Servië naar Pe tersburg iu verband zou staan met een plan van koning Peter, om af stand te doen van den troon, moet volstrekt onwaar genoemd worden. Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Zevende Klasse" in de rubriek Om Ons Heen. Aanbesteding. Door den bouwkundige Mach iel ee werd heden aanbesteed het verbou wen van perceel 23 aan den Kruis weg alhier. Ingeschreven werd als volgt J. Vink, Schoten, 77%. Cornelissen en Kreuger 7940. A. Bijland en P. Cremer ƒ9400. J. Verzijlberg ƒ8987. J. Th. Bakker ƒ7980. M. Nederkoorn 8390. Th. M. v. Deurzen 8574. P. Box ƒ8777. H. J. Rooiers, Schoten, 7650. A. M. en T. P. Joustra ƒ8252. Marlens Zoon ƒ9050. J. E. A. Iiaub en A. Bierboom ƒ9197. J. Turkenburg f 8823. C. Groot Czn. ƒ8736. Schiphorst Philips ƒ7852. J .die Vos 8500. De inschrijvers, waar geen woon plaats bij vermeld staat, zijn allen te Haarlem woonachtig. Koninkl. Nederl. Weerbaar heids-Vereeuigi ng. Zaterdag 7 November a. a des avonds 8 uur zal de heer W. C. Schönstedt, kapitein-adjudant van het 10e Regiment Infanterie, ln het Brongebouw, eene lezing houden over het Xorps der Koninklijke Ne derland-se he Weerbaarheids-Vereeni. gi ng. Na de lezing zullen door lichtbeel den tafereel-en uit het kampleven ver toond worden. Verder zullen gym nastische standen en e enige partijen floret- en sabel scherm en uitgevoerd worden door leden van *t korps, ter wijl ten slotte door de H. B. S. V. zal opgevoerd worden„Student thuis". Voor alle jongelieden, die zich voorstellen reserve- of militie-officier te worden, is het van 't grootste be- Lang tot het korps toe te treden. Technische Vriendenkring. Naar wij vernemen zullen de leden van deze veneeniging op Zondag 8 November a s. een bezoek brengen aan bet Zanderinstituut alhier, ter bezichtiging van deae Inrichting. Mr. C. F o c k. Op 29 November zal de heer mr. C. Fc-ck, president-curator der Leidsche universiteit, oud-minister van Bdtn- nenl. Zaken, oud-commissaris des Kon inga Ln Zuid-Holland en oud- burgemeester van Wijk-bij-Duurste- de, Haarlem en Amsterdam, den leeftijd van 80 jaren hebben bereikt. Militaire Zaken. Op 14 November e. k. zal aan den sergeant-majoor Pieters Graafland van het 10e regiment infanterie al hier de zilveren gesp voor 30-jarlger trouwen dienst worden toegekend. Heden werd onder leiding van dan kapitein-adjudant Schöns-tedt door het 3e en 4e bataljon 10e regiment in fanterie alhier in garnizoen, een oefe ning gehouden ln heit polderterreim te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De kapiteins Von Meura en Trimpe traden bij de oefening als partij-com mandanten op. Als scheidsrechters waren aangewezen de kapiteins Van Wagtemdonk en ELhoret. MUZIEK- EN VOORDRACHT AVOND. De gisteren gehouden muziek- en voordrachtavond der Haarlemscho Toynbe-e-vereenigimg, was ook een succesavond l Diit dankte men in de eerste plaats aan de zeldzame collectie welwillen de medewerkers. Mevrouw H. D. ErnirakLehmons is eene stadgenoot©, die prachtig kau zingen. Ook nu bracht haar heerlijk geluid de hoorders in verrukking Wat lief klonk 't liedje van Cath. van Rennes„Zonnetje" wat opgewekt „Vrijheid" van Richard Hallwat stemmingsvol cavatine uit de opera „De barbier van Sevilla", wat... neen 't is niet ons doel 't geh eel e program ma over te schrijven, alleen willen we nog op de keurige voordracht van „Jonge liefde" van Goifr. Manin wij zen. Mevrouw RoosGoldschmidt bege leidde de zangeree op zeer verdien stelijke wijze. Ditzelfde kan getuigd worden van het jpianospel van mej. Langeveld, die den heer Nico van der Stad be- eleidde, teen deze eenige violoncel- nummertjes te genieten gaf. Vooral 't eerste gedeelte van de Sonate van Mendelssohn werd onberispelijk ge speeld, en verschafte vee Imusicaal genot, en verwekte een luid applaua Mevrouw X. had 't voordracht-ge deelte voor haar rekening genomen en bewees voor deze taak ook bere kend te zijn. Voor de pauze gaf zij „De taal der schelp'' van Dr. Lauril- lard. Daar naar te luisteren was méér dan een genot, omdat 't stem mingsvolle gedicht zoo natuurlijk werd weergegeven en men begreep, dat de voordraagster den dichter zoo juist gevoeld en begrepen heeft. Na de pauze hield mevrouw X. een causerie over Londen. Natuurlijk zal men van ons ndet verwachten, dat we 't gehoorde hier herhalen, Hoe zon den we 't ook kunnen, zonder dat de geestige zetten en rake opmerkingen daaronder lijden Wel willen we ver. klaren, dat de aanwezigen veel genot gesmaald hebben <>n mevrouw X die bewees een vrouw te zijn, met zeldzame opmerkingsgave en rijke „kijk" op de dingen met een dank baar applaus beloonden. Een ralten zet van mevivuw X. kun nen we niet onvermeld laten. Ze zei „Ik raad u aan naar Engeland te gaan over Vlissingen, mits... de maatschappij „Zeeland" haar booten in ons land laat bouwen." De personen, die dezen „zet" begre. pen, applaudisseerden om bun in stemming te betuigen. Nog eens't was de eerste Toyn- bee-avond in dit seizoen, maar ook reeds een succesavond. Ook wat de opkomst van het publiek betreft, de bovenzaal der Vereeniging was als altijd geheel bezet. Hooger beroep. Door N. Koopman en A. H. Thoe- ne alhier, en G. van Koersel, alhier, is hooger beroep aangeteekend togen d? vonnissen der Ar.. Rechtbank al hier waarbij zij ter zake van diefstal zijn veroordeeldde beide eerstge noemd en ieder tot 2 jaren gevange nisstraf, de laatstgenoemde tot 4 ja ren gevangenisstraf. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HAARLEMMERLIEDE C. A. Agenda Raadsvergadering, Vrijdag 6 November 1908, v.m. 11 uur. 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Vaststelling verordeningen hef fing en invordering opcenten Perso neels Belasting. 3. Subsidie-aanvnage ten behoeve van het pad door de Lievelden, door do aid. Spaarnwoude van den Prov. Noord-Holl. Boerenbond. 4. Vaststelling le supp. kohier Hoofd. Omslag, dienst 1908. 5. Benoeming onderwijzeres aan de O L. school te Houlrakpolder. IJ MUIDEN. Verschenen is het jaarverslag over i90ï van de visschershaven te lJmuir den. Hieraan on tl eenen wij het navol gende Op de exploitatie van de visschers- liaven werd een verlies geleden van 155,571,23 1/2 op de exploitatie van de vi8Chhallen werd ƒ13,179,87 en op de exploitatie van de spoorweg in richting 3,823,73 verloren daaren tegen werd een winst gemaaktop het electriech licht ƒ5056.77 op de waterleiding 4622.26 op de terrei nen en duingro neten 3008.25 1/2. ln ontvangst en uitgaven sluit de balans over 1907 met 1,961,575,99 1/2 waarbij een verlies aangeteekend staat van ƒ59,887,55. 3989 stoomvaart uigen, metende 1,929,180 kb. M. 7253 zeilvaartuigien, metende 593,818 kb. M., alzoo te zar men 11,242 vaartuigen metende 2,522,998 kb. M. kwamen in de haven.1 tegen een totaal van 10,654 vaartui gen metende 2,574,399 kuv. M. in 1906.- Het verslag wijst dus eene vermeerde ring aan van 588 vaartuigen; maar ©ent vermindering van 51,401 kb. M. inhoud.. Totaal kwamen meer binnen 46 stoomvaartuigen met een verminder- den inhoud van 26,710 kb. M., waar uit valt op te maken, dat het toene men der stoomvisechersvloot ©enigs zins tot staan kwam. Door de financieel© moeilijkheden, waarin verschillende stoomtrawler- maatschappijen verkeerden, lag een groot aantal stil, waardoor 194 Ne- <terlandsche stoomtrawlers minder binnenkwamen dan in 1906. 9 vreem de stoomtrawlers kwamen evenwel meer binnen. De IJmuider vloot bedroeg op 31 December van het afgeloopen jaar 88 stoomvaartuigieai en 26 zeilvaartui- gen, alzoo in het geheel 114 schepen, tegen 117 in 1906, welke verminde ring werd veroorzaakt door het uit de vaart geraken van 3 zeilvaartuigen. Het aantal ijsfabrieken bleef even als in 1906, namelijk 4, maar de pro ductie liep van 28,000,000 kg. tot 25,500,000 kg. terug. Het totaal ver bruik van ijs was in 1907 ongeveer 37,000,000 kg. Aan varsche visch wend uit deze haven verzonden 29,3«v',000 kg. mot 8619 waggons, en aan zoutevisch en gedroogde visch nog 852 waggons. In 19U7 bedroeg de opbrengst der verkochte visch in de RijksvischhaJ- len 4,754,196 Ln 1906 4,681,811dus een vermeerdering van ƒ72,385 of ln percenten uitgedrukt1.5 HAARLEMMERMEER. De burgemeester van Haarlemmer, meer, Mr. A. Slob, zal morgen, Vrij dag, zijne functie aanvaarden. SLOTEN. Op de tweede najaarsveemarkt wa ren een 50 runderen aangevoerd. Handel zeer weinig, prijzen ƒ195 ƒ240. VERKIEZING TE 'S-GRAVENHAGE. Bij de gehouden verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad voor district III (vacatures Van die Rovaart, De Wijs en Bodaan) zijn gekozen lo. mr. Th. H. de Meester (lib.) met 3404 stemmen tegen 1418 op den heer T. den Duik (chrlst-hisL) eil 204 op den heer K. van Trigt (soc.-dem.) 2o. de heer J. Kok (lib.) met 3212 stemmen tegen 1338 op den heer Bas. quia (R.-K.), 294 op den beer Bleeker (soc.-dem.) en 64 op den beer Van Son 3o. de heer D. A. J. Kesaler (lib.) met 2806 stemmen tegen 1203 op dett heer Kuipers (a.-r.), 730 op den beer NijpeLs (vrijz.-dean.) en 223 op <tea heer Visser (soc.-dem.). DRANKWET EN RAADSLIDMAAT SCHAP. De Nederlandsche Bond van Slij ters in Gedistilleerd „Vergunning B" heeft een adres aan de Koningin ge zonden naar aanleiding van de aan schrijving van den minister vaa Binnenlandsche Zaken aen Gedepu teerde Staten, waarin hij de vraag, of een gemeenteraadslid moet geacht worden een „opeubaar ambt" t© be- kleeden, bevestigend beantwoordt en mededeelt, dat in het vervolg bij het verleenen van nieuwe vergunningen, met het oog op het bepaalde bij art. 1, le lid No. 16 der Drankwet, hier mede rekening moet worden gehou den. Adressante meent dat, Lr geval 'sMl- nisters beslissing de eenig juiste mocht zijn, er ook alle aanleiding be staat de vergunningen aan Gemeen teraadsleden verleend, vóór of na hunne verkiezing als zoodanig, ln te trekken of wel het daarheen te lel den, dat deze vergunmughouders hun mandaat als Gemeenteraadslid neer- DE DIAMANTDIEFSTAL AAN „DB OVERTOOM" TE AMSTERDAM. Het blijkt, dat de diefstal van dia manten uit de doppen op de slijperij „De Overtoom" geheimzininiger Is, dan aanvankelijk wel leek. De diamanten moeten, naar be weerd wordt, zich te twaalf uur nog in de doppen bevonden hebben en te half twee bemerkte de versteller op eeoi der zalen, dat er 11 diamanten verdwenen waren. Eén vond mm bij 't vegen terug. ln dien tusschentijd bevond zich voortdurend een zoon van een der bazen, die aan de fabriek laat wer ken (en niet dua een zoon van dea

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1