verteert SCOTT'S Emulsion INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. 4-+ +++4-+ 4-f Zinkings in het Hoofd. Voor het naar led gaan Insmeeren met Kloosterbalseiri, werking verrot tend. Prijs per pot 0.35, ƒ0.75 en 1.20. Let op den rooden band mei handteekening L. I. Jlkker» B^<Bgp»<g^a>i^c£e> is» m De beste manier om zenuwachtige neerslachtig heid te besUyden is opwekking van het gestel door het gebruik van Scott's Emulsion. Elke druppel Scott's Emulsion en doet zoodoende goed de weldadige werking wordt reeds bespeurd na den eersten dosis. Scott'a maakt de oude, walgelyke, onverteerbare, ruwe levertraan overbodig. De echte wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott &Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oor- spronkelyk recept en hun onver lykelyk bereidings-proces. 1 bewyze van het echte preparaat vindt I men den naam Scott 8 Emulsion op de flesch en de verpakking. Boven dien komt op de verpakking voor het handelsmerk van Scott's Emulsion— de Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is j*een enkele Emulsion de echte Scott s Emulsion. Bi| alle apothekers er» drogisten Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin ontv'ng gisteren den niet verlof bier te lande vertoevenden generaal-majoor van het Indische leger G. C. E. van Daalen. De Koningin heeft benoemd tol dienstdoend kamerheer J. VV. J. bar roti 'iaeis van Amerongen, burge meester van Monster. ELECTRISCHE SPOOR IN DE ZAANSTREEK. Naar wij van bevoegde zijde verne men, zijn de plannen voor den aan leg van een eleetrisehe spoor door de Zaanstreek nog volstrekt niet opge geven. („Tel.") Mr. H. A. NEBBENS STERLING. Te Dordrecht is overleden mr. H. A. Nebbens Sterling. Mr. Hermanns Adrianus Nebbens Sterling bereikte den ouderdom van ruim 30 jaren. In 1309 nam hij ontslag als burge meester van Dordrecht, nadat hij tal van jaren aan het hoofd van leze genieerite had gestaan. Nadat de overledene verscheidene jaren het wethouderschap had be kleed, volgde hij burgemeester mr. G. A. Raadt, die 31 December 1883 overleed, op 21 Januari 1884 als zoo danig op. Een groot aantal jaren was mr. Nebbens Sterling lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland, er daarna lid van de Eerste Kamer der Sta ten-Gene raai. HEI NEDER LA NDSC1I LUCHT SCHIP. De Brielsche vliegmachine zal bin nen ettelijke dagen gereed zijn ter opstijging. De uilv'nder, de heer Robijns, zai, naar verluidt, de opstijging niet te Brielle, maar te 's-Gravenhage doen plaats hebben. ONDERZOEK INGESTELD. De justitie heeft een onderzoek In gesteld naar de oorzaak der bots'ng van een motorwagen der llaogsche TrarnwegmantseTu'ppij en een stoom tram van de H. IJ. S. M., op Vrijdag 23 October, nabij het kruispunt van de Oroothertoginnelnan, te 's-Graven- hoge. HET OUDE BEURSTERREIN TE AMSTERDAM. Wij vernemen, dat de onderhande- 11'"ren, welke gaande zijn over den ve-knnn van het oude R^ursterre'n te Amsterdam, gebaseerd zijn op het plan, on» op dat terrein een groot hotel met daaronder liggende win kels te stichten. Het kapitaal daar voor is door een combinatie van Am- sterdunische ingezetenen bijeen ge bracht. De moeilijkheid was tot dus ver het nemen van een beslissing om trent het definitieve plan, waarvan deze bebouwing een onderdeel moet uitmaken. Men schijnt ten stgdhuize - zooais wij reeds vroeger mededeel den daarvoor een van de be'de (gewijzigde) plannen Van Gendt of Van der Mey te hebben uitgekozen. Daaromtrent heeft men zich in groote trekken reeds verstaan met de gegadigden voor het Beursterrein en eerlang kan de beëindiging van de onderhandelingen verwacht worden. („N .v. d. D.") HET WEGGELD. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant <s aan hen, die niet het toezicht, op de uitvoering der be palingen op het weggeld" zijn be last, per circulaire bekend gemaakt, dat voorloopig geen aanhoudingen in zake „weggeld" moeten worden gedaan. PAUSELIJK JUBILé. Jhr. Van de Poll en Graaf Dumon- ceau zijn gisteren uaar Rome ver trokken, ter vervulling hunner bui tengewone zending voor het pauselijk jubilé. ERNSTIGE VECHTPARTIJ. Bmsdagavond had in een herberg in de Wijk Oerle te Tilburg een ver woede vechtpartij plaats tusschen een paar beruchte personen, waarbij van een mes gebruik gemaakt werd. Na dat «en hunner een paar diepe ste ken in den rechterarm had ontvan gen, werd de strijd buiten voortgezet Het 16-Jarige zoontje van den gesto ken©, tntusschen van de vechtpartij gehoord hebbende, kwam nu met een geopend mes In de hand aangeloopen en stak zonder bedenking den te genstander zijns vaders tn de linker zijde, zoodat de long geraakt werd. Na in een nabijzijnde woning dooi een geneesheer, die de wonde levens gevaarlijk achtte, voorloopig verbon den te zijn, is de getroffene per bran card naai' het gasthuis vervoerd. Zijn toestand is bedenkelijk. De jeug dige dader is gearresteerd. KLEERMAKERSLOONEN. Door het landelijk loonactne-comHé, waarbij verschillende vereenig'ngen van kleermakersgezellen zijn aange sloten, is een oproep tot de vakge nooten verzonden, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat in de maanden De- oember 1908 en Januari 1909 door het comité openbare vergaderingen zul len belegd worden te Amsterdam. Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gro ningen, Arnhem en zoo mogelijk op meerdere plaatsen, tot uiteenzetting van doel en streven. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. De ongeveer 30-jarige werkman, J. Ulijn te Osch, die onder verschijnse len van bloedvergiftiging naar het ziekenhuis aldaar werd gebracht, is aan de gevolgen overleden. Hij was oen oppassend man en laat eene we duwe met 3 kinderen achter. GASBEDWELMING. De waschvrouw J. K. Is in de keu ken van haar woning aan de Lange Warande No. 51 te Arnhem bewuste loos op den vloer liggende gevonden. Zij was door gaslucht bedwelmd, en is, nadat men er In geslaagd was de levensgeesten op te wekken, naar het ziekenhuis vervoerd. In een kamertje, grenzende aan d< keuken, was een kraan van een gas comfoor niet goed gesloten. Het ont snapte gas had niet alleen dit kamer tje maar ook de keuken gevuld en be ding de vrouw, toen zij des morgens daar binnen kwam. BRANDEN. Te Heeze (N.-B.) is de woning van den wagenmaker M. van Grol afge brand. Verzekering dekt gedeeltelijk d* schade. Een partij houtwerk, dat In bewerking was, verbrandde mede p" was niet verzekerd. Woensdagmorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in de per- ceelen Bloemgracht 139—111 te Am sterdam, twee onbewoonbaar ver klaarde perceelen, waarin de meubel maker Zwaai zijn werkplaats had in wricht. De aanvvezige meubelen er grondstoffen werden door het vuur vernield. Met een Vechtstraal en bc hulp van de koolzuurspuit was de brandweer onder lerding van der honfdbrandmeesfer Nieuwenhuis spoc C bet vuur meester. Te Amsterdam Is brand uitgebro ken in het achterhuis van het perceel Westerstraat 216, toebehoorende aar de.n beer J. Koeh Jr. en ingericht al- bergplaats van huishoudelijke artike len. De brand, die een oogenblik naar hullen sloeg, was spoedig gebluscht. Te Onstwedde (Gr.), Is een groote korenmijt, de ongedorsebten oogs' van d'f jaar van den landbouwer Hi! lpuffa. door braud vernield. N:ets waf verzekerd, de brandweer wist de na bestaande behuizingen te behouden Meo denkt aan onvoorzichtigheid. EEN GOUDEN JUBILEE EN EEN VERRASSING. Dinsdag was (gelijk we reeds meld den) mejuffrouw Hendrlka Erwlch PfHsf jaren In dienst bij de famiP' '•""dijn, Stationsweg, Den Haag. Als m©He van 18 jaar bij de reeds over leden ouders der dames Berlyn in dienst getreden, heeft „Heintje" zich met voorbeeldelooze ijver en trouw aan haar dienst gewijd. Behalve tal van geschenken ontving ze tot haai groote verrassing den pauselijken ze- ,en en een portret van Z. H. AANGEHOUDEN. Een bekend speelhuishouder, belrol ken bij verschillende obscure onderne- nvngen in donker Amsterdam, is in zijn woning aldaar gearresteerd. Een reemdeling was zich bij de politie komen beklagen, dat hem ten huize van een vrouw een portefeuille met 800 was ontrold. Onmiddellijk viel de verdenking op den bewusten speel- «houder, In wiens woning dan ook nog een huiszoeking plaats had. Er werden 400 gevonden. WATERGEBREK. Hoe groot op sommige plaatsein het .jebrek aan drinkwater is, kan men hieruit opmaken, dat B. en W. In Zierlkzee officieel bekend maken, da' regenwater te koop is voor één cem per emmer. DE NIEUWE BOOTEN DER „ZEELAND". Het „Hbld." verneemt, dat van Duitsche zijde aan de maatschappij Zeeland" is gevraagd, waarom de booten niet door Duitschland konder worden gebouwd. De „Zeeland" toch aldus zou geargumenteerd zijn, wordl voor het vervoer der mail door Duitschland met een groot bedrag gesubsidieerd. Verder ia van Nederlandsche offi ciate zijde nog aandrang op de Zeeland" geoefend, om de booten in eigen land te bouwen. Tot nu toe schijnt een en ander niet veel te hebben uitgewerkt, alhoewel de „Zee land" nog geen beslissing heeft ge nomen. De drie bekende werven hebben de Zeeland" geantwoord aan den ge stelden eiech van houw der drie schepen op één werf niet te kunnen voldoen, maar nogmaals .aan ge Do eren de schepen in onderling overleg te bouwen op de drie werven. WIJZIGING REIZIGERS- TARIEVEN. In verband met het bericht van „Prov. Grom. Ct." over de ophanden zijnde wijziging der reizigerstarieven bij de Staatsspoorwegen, waarbij o.a. de retourkaarten zullen worden afge schaft, kan dat blad nog meedeelen, dat met de daarmee In verband staan de enorme uitbreiding der werk zaamheden op de afdeelin-g voor ta rieven op het hoofdbureau der maat schappij te Utrecht 24 ambtenaren van verschillende stations lm ons land naar die afdeeling zijn overge plaatst. GIJ ZULT NIET DOODSLAAN. Mem schrijft uit Maastricht aan ,.De Maasbode" Hei aantal misdaden neemt onrust- barend toe in Limburg, speciaal in Zudid-Limburg. Bijna geen week gaat er voorbij, of de bladen maken mel- diing van ernstige vechtpartijen, het zij met messen, hetzij met revolvers. Een manschenleven schijnt en- geen waard© meer te hebbtn, eai niet meer veilig te zijn. Nog is men onder den indruk van het een© of andere drama, d'at een medeburger het levein kostte, of elders worden de gemoederen in beroering gebracht dioor eene nieuwe misdaad. Meestal zoo niet altijd verhit door deai dronk, schiet meui er op los, alsof mem voor di© schijf staat, of mem trekt de messen, wild zwaaien de, er op kervend en hakkend als bar baren. Doch zoo ecg als dit jaar, is het met het moorden in Limburg nog niet ge weest Sinds einde Augustus hebben er de volgende mishandelingon met cLoodelijkem afloop plaats gehad Eys-Wittem, Heer, Wijnandsrade en Gd een. To H oensbroek werd einde vorige maand iemand dermate met messen mishandeld, dat hij dagen lang bewusteloos lag en in levensge vaar verkeerde. En al moge er een grond van waar heid zitten in de bewering, dat het slechte gedrag van de vreemde mijn werkers demoraliseeremd werkt op d© bevolking, ontegenzeggelijk is het ook waar, dat ook buiten bet mijn- gebied talrijke moorden en moord aanslagen worden gepleegd. Voor enkele weken las men van ©en moord te Staniproy, eenigen tijd vroeger van poging tot doodslag te acht, in Augustus van poging tot doodslag te Reuver, enz., enz., plaatsen vèr van het kolenbekken ver wijderd. In Beek werd een drietal maanden geleden met messen op het noofd geslagennu eenige dagen stiorf de ongelukkige, ton gevolge an infectie. Vechtpartijen, waarbij personen 6 tot 10 messteken bekomen, be hooien geenszins tot de zeldzaam heden. En de straffen, die de rechtbanken opleggein Hot is bedroevend Twee, drie jaar voor zijnen even- men sc-h uit dit leven weg te vagen -iet is schering on inslag. Een dief-recidivi9t, een oplichter, wordt naar verhouding véél zwaar- lecr gestraft. Op deze manier komt ei de schrik bij de vechtersbazen niei En maar steeds luidt de tenlaste legging mishandeling, den dood Le- jevoige hebbende, bealaagde had hui niet zoo erg gemeendheeft in op- «viading, in drift, in dronkenschap gehandeld. Daarom moeten er ver zachtende omstandigheden in aan merking worden genomen. De recht- iiank moe<t clement zijn 1 I Luide begint het volk zijn afkeuring uit te spreken over de geringe strai ten, die de rechtbanken bij dergelij .te misdaden opleggen. WREED. Een koe van den landbouwer D. F., te Hardegarijp, werd 's morgens met afgesneden uier in de weide gevon den. Het dier is aan de gevolgen over leden. ALLERTREURIGST. Te Rijssen is tegen een ruim 13- jarig meisje door de politie proces verbaal opgemaakt moeten worden wegens openbare dronkenschap. DESERTEURS. In het Duitsche grensplaatsje Dit- zumerverlaat zijn op 't oogenblik 46 Nederlandsche schapen onderge bracht, die aan den Dollard op Duitsch grondgebied waLren gekomen en zich in de Duitsche weiden te goed deden. Den vier eigenaars zal dit zaakje duur te staan komen behalve de straf wegens het niet betalen der invoer rechten moeten zij zich wegens ver grijp tegen de wet op besmettelijke eeziekten verantwoorden en boven dien nog het onderhoudsgeld, onge veer 45 cent per schaap en per dag, betalen. De schapen vertegenwoordi gen een waarde van meer dan 1200 gulden. EEN MOORDAANSLAG, 't Was 'b avonds negen uur, toen plotseling een akelig moordgéroep angs Bovenburen, gemi Winschoten, weerklonk. Onmiddellijk toog de bere den politie derwaarts. Natuurlijk was de geheele buurt op de been. Op de plaats van het misdrijf gekomen, ond men daar op den weg bewuste loos liggen den gehuwden Adam van Dijk van Niesjesoord, gem. Midwol- da. Voor zooverre men kon nagaan, was 't hoofd met wonden bedekt, waar uit het bloed gutste, terwijl op den weg een groote plas bloed lag. Er bij lagen twee nieuwe schoppen, waarmee de mishandeling is ge schied en die totaal waren verbrij zeld. De mishandelde werd op een kar naar de kazemo der maréchaussees gebracht, waar de heeren Van Olm en Sissingh, beiden arts te Winschoten, de wonden verbonden en den toe stand ernstig vonden. oen geheeien nacnt wera naar den vermoed olijk en dader, den gehuwden landbouwer J. II. van Bovenburen', gezocht. Hij vertooude zich echter niet en was ook niet te huis. 'b Nachts één uur is de mishandel de even tot bewustzijn gekomen. EEN VONDST. In een dorp bij Midlum is de: dagen een geraamte gevonden ter diepte van ongeveer 2 meter. Toen het aan de lucht was blootgesteld, werd bet zoo broos, dat men het weer moest begraven. Ter zelfder plaats tg, op een diepte van 4 meter een vaartuig ontbloot, dat vermoedelijk van zeer ouden da tum ts. Oudheidkenners zullen hier wel een nader onderzoek instellen. WAT EEN GEKHEID 1 Mer: schrijft uit Lonneker aan „L. en V." Meldden wij voor eenigen tijd, dat sedert de komst van den tegenwoor- digen kommies-ontvanger bij de Ne derlandsche douane aan de Glaner- brug in deze gemeente de bureau cratie hoogtij viert, zeer ten nadeel e van sommige inwoners, niet minder bureaucratisch wordt tegen onze na buren opgetreden, getuige het volgen de staaltje. De tweie dames L., uit Gronau i/W., die te Glanerbrug een knipcursus volgen, passeerden dezer dagen het douanekantoor, elk bij zich hebbende een boterham, waarop twee plakjes worst. Wijl voor invoer van vleesch invoerrecht verschuldigd is, meende onze douane ook van dezen „invoer" recht te moeten heffen en in allen ernst werd van de vier plakjes worst invoerrecht geëischt of terugbrenging op Duitschen bodem, hetgeen de da mes verkozen boven betaling. JEUGDIGE DIEVEN. Bij een alleen op een étage aan de Egelantiersgracht te Amsterdam wo nende juffrouw werden In den laat- 'sten tijd herhaaldelijk huishoudelijke artikelen, als een karpet, een paar wollen dekens, enz., en ten slotte ook eenig op de tafel achtergelaten geld, vermast. Tevens bleek, dat de beide zoontjes van een étage hooger wonenden siga renmaker herhaaldelijk bij de vrouw aanklopten om te vragen, hoe laat het was, enz. De verhouding tusschen de ©enigszins zonderlinge vrouw de kindereai was daarbij van dien aard, dat dezen haar vaalt plaagden. Toen de diefstallen voortgingen deed de vrouw aangifte bij de politie,' die zich in de woning verdekt opstel de. Na ©tuigen tijd klopte een der kindereu van den sigarenmaker aan en opende, geen gehoor krijgend, de deur met len sleutel, behoorende bij een der kamers van den sigarenma ker, die toevallig ook op de woning an de juffrouw past. Onmiddellijk naar het bureau van politie gebracht, bekenden de beide knapen, herhaaldelijk met behulp van den sleutel bij de juffrouw te zijn binnengedrongen en zich van de vermiste goederen te hebben meester ïemaakt, tie ze daarna beleenden. De ipbrengst versnoepten ze. De goede- en. zijn door de politie in beslag ge Tomen en door de juffrouw herkend. Het geval is daarom tragisch, om- lat de sigarenmaker van onbespro- ;en gedrag is en tot nu toe ook den kinderen nooit »ets ten laste kon wor- len gelegd. DE ROMAN VAN HET OUD-BEIER LANDSCHE WEESMEISJE. Het weesmeisje E. v. d. S., uit Oud Beierland, dat onlangs op Ietwat ro mantische wijze naar Amerika ver trok, is daar den 13en October j.l. ge trouwd. Tiaive een zoogerfaama aismctsman, De heer Pollema, wiens verdienste slechts bestaat lm eene uitgebreide kennis der „slikgelden", is bovendien m'inder gewild als persoon. Ook moet de overweging zwaar w icht in de schaal hebben geworjoen, dat de anti-revolutionaire partij in de Tweede Kamer te weinig mannen van beteeken is heeft. Daarom meen de men, waar Sneek geoordeeld wordt een vast district voor de partij te zijn, dat door Sneek een der voor mannen uit de partij moet worden afgevaardigd. Kerk en School ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht: Cand. Tbeol. 2: mej. A. C. E. Gerlings, Doet. Ned. Lett,: H. P. Coster Rechtszaken Jit de Arbeiderswere'' 12 1/2-JARIG BESTAAN VAN DEN A. N. D. B. Toen de A. N. D. B. in Mei j.l. zijn 2 1/2-jarig bestaan herdacht, brach ten enkele duizenden bondsleden een som gelds bijeen, ten einde daarvoor o,n gedenksteen in het gebouw van et Bondsbestuur te kunnen aanbie den. Thans is de beeldhouwer L. Zijl reeds eenigen tijd in de weer, en over een dag of 14 zal de steen mei een:ge plechtigheid onthuld kunnen worden. PersOverzicht DE KAMERVERKIEZING IN SNEEK. Men meldt uit Sneek aan het ,Hbld." Naar wij vernemen, moet er in de anti-revolutionnaire kiesverenigin gen tn dit district groote ontstemming tegen het centraal bestuur zijn ge weest, dat deze de candidatuur aan den heer Pollema aangeboden heeft, zonder h'erin de kiesverenigingen U raadplegen. Het centraal bestuur had dit indertijd gedaan om zoo mogelijk strijd te voorkomen, en had terzelf der tijd om dit te verkrijgen aan de centrale vrijzinnige te kennen gege ven, dat de heer Pollema tot Juni 1909 zou zitten, maar zich In 1909 niet herkiesbaar stellen. Ook deze onder handeling werd hoogst kwalijk geno men, omdat deze niet alleen zonder machtiging der kiesvereenigingen ge schiedde, maar ook omdat velen juI&1 t r ij d hadden gewild. Daarom was het ook een groote teleurstelling, dat zelfs dr. Kuyper zonder strijd werd gekozen. Naar hunne meaning was een kiescampagne met een aantal sprekers In den winter vruchtbaarder dan in den zomer. Toen nu dr. Kuy per bedankte, begreep men, dat thans de heer Pollema na het gebeurde moeilijk gepasseerd worden kon. Maar aangezien men hem oud-on derwijzer niet genoeg „politiek" vond, niet genoeg „staatsman", wrilde een deel hem uitdrukkelijk slechts op voorwaarde, dat men in 1909 een beter candidaat hebben zou. Men meent dien te hebben gevon den in mr. J. J. Croles, een Jong ad vocaat, buitengewoon lid van Gedepu teerden en schoolopziener, die boven dien. evenals mr. Okma, ta heit dis trict geboren en grootgebracht ie, der- HOOGE RAAD. Opzettelijke brandstichting. De Hooge Raad deed uitspraak in de volgende' zaak Van G. D., koopman te wegens opzettelijke brandstichting," waarvan gemeen gevaar voor goede, ren en levensgevaar voor anderen! te- duchten is, door het gerechtshof Leeuwarden veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Ambtshalve was tot venLietiging van het vonnis geconcludeerd, om dat aangenomen was, dat de reqüi; rant als mededader van heit feit was te beschouwen, ofschoon hem niet ten laste was gelegd rechtstreeksche deelneming aan de constitutieve ele menten van het ten laste gel daar het drenken der goederen met petroleum en het aansteken van het vuur door eea ander was geschied, den requirant slechts was ten lös^ gelegd, dat hij een aantal koop mansgoederen op een rij had gelegd en de dekens van een bzd omgesla gen. Dè Hooge Raad verwierp evenwel het cassatieberoep. STRAFVERVOLGING TEGEN „DE ECHO' In September van het vorige' jaar verscheen in het dagblad „De Echo" een bericht, het faillissement vermel dende van de Vereehiging van werk verschaffing „Het Noorden" te Gro ningen. Tevens werd in dat bericht mede gedeeld, dat sedert eenigen tijd alleen aan liet hoofd dier vereeniging stond cle anarchist Samson. De heer I. I. Samson gevoelde ziéh door dit bericht beieedigd. Zich be schouwende als de anarchist Samson, (Tende hij.een aanklacht in tegen „De Echo", niettegensmande enkele dagen t* voren in genoemd blad eén rectifi catie was algedrukt, dat niet de an archist Samson bij de spaarkas Gro ningen betrokken was, doch ,de heer Smit. De Amsterdamsche rechtbank acht te de heer L I. Samson beieedigd en veroordeelde den directeur van de Écho, den heer A. H. lloidert, bij ver stek tot 100 boete of 10 dagen hechte nis, wegens het als uitgever versprei- Jen van een geschrift van strafbaren nard. .Van dit verstekvonnïs kwam de l eer Holdert in verzet en gister dien de dit. Vooraf stelde de heer Samson zich met het oog op de door hem geleden schade als boekverkooper civiele par tij voor. 150 taan van kei ijk sprak de heer S. van JRJO, doch nadat hem was beduid, dat daartoe een vorde ring bij de civiele kamer aanhangig gemaakt mbtot worden, beperkte hij zich tot het hoogste bedrag, dal bij Jeze strafzaak ter sprake kon komen). Het O. M., mr. Boll, noemde het uaar de zetterij zenden van liet be richt zeer lichtvaardig, waartegen over de heer Schaap (hoofdredacteur) aanvoerde dat het bericht met den laats ten post binnenkwam en van een vertrouwbaar correspondent afkom stig was. De heer Holdert, naar den naam van den correspondent gevraagd, zéi- de dat het geen journalistiek gebruik s de namen der Inzenders van be richten te noemen. Mr. Boll, zijn requisitoir nemende, /eide dat de nieuwe behandeling van leze zaak geen nieuwe gezichtspunten heeft opgeleverd. Wie er inet den an archist Samson bedoeld wordt, staal voor iedereen vast. Ook staat vast dat iet stuk beleed igend is. Spr. wensch; te een hoogere straf te eischeh: 300 boete of 14 dagen hechtenis. DURE 27 1/2 CENT. De Amsterdamsche rechtbank ver ordeelde een recidivist, die op het Amstelveld een heer 27 1/2 cent opt- rolde, tot een jaar gevangenisstraf. De eisch was 4 jaar. VRIJGESPROKEN. De 4de kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak van den agent van politie J. A. Hart man en den kantoorbediende W. G. VV'eyers, die terecht gestaan hebben wegens mishandeling van den 19-ja- igen diamantbewerker L. Schuite voerder, tengevolge waarvau dtze een hersenschudding bekwam. De Rechtbank, van oordeel, dat het onderzoek ter terechtzitting niet heeft opgeleverd het wettig en het overtui gend bewijs van het ten laste gelegde, >rak de beide beklaagden vrij. Het O. M. had voor Weyers vrij spraak gevraagd en tegen Hartman 1 maanden gevangenisstraf. VRIJSPRAAK VAN ANTI-MILITA RISTEN. Het Amsterdamsche Gerechtshof deed uitspraak in de zaak tegen G. Wurpel en B. Pletres, resp. eecreta- Amsterdam van de Intern. ónti-miM taristische vereeniging In Nederiani onder het devies: „Geen cent en geen man voor het militarisme". Zij ston den terecht wegens deelneming aan een verboden vereeniging en werden door de 4e Kamer der Rechtbank over eenkomstig den eisch van het'O. M ieder veroordeeld tót f 25 boete 'of éér maand hechtenis. De advocaat-generaal bij het Hol eischte tegen ieder 45 dagen gevan- genisstraf. Het Hof, overwegende dat in vonnis der Rechtbank een artikel ia toegepast hetwelk in het vonnis niel rs aangehaald, vérniétigdè het von nis. Opnieuw.-rechtdoende, overwoog het Hof, dat niet wettig en overtuigend is bewezen, dat bedoelde vereeniging liet omschreven doel had of heeft. Voorts wordt overwogen, dat het doel der vereeniging" niet blijkt uit statuten of reglementen, terwijl even- niin is gebleken van eenig besluit, waaruit dat doel kun worden afge leid. Ook is niet bewezen dait het ge schrift „Wat de roode Jnterbatiönale wil", als een omschrijving vaii hel doel door haar is erkend, tervvijj het ipahifqst „Aan de Jotelingen", in het najaar "van 1907 verspreid, nie.t is -uitgegaan van de vereeniging, maar van de afdeeling Amsterdam, krach tens-besluit dier afdeeling. Wahr nu eén zelfstandig besluit eener afdeeling het doel der vereeniging zelf niet kan bewijzen, is niet bewezen wat aan de beklaagden is ten laste gelegd. Zij Rooren derhalve te worden vrij ge- sproken. Koloniën CBRAM. Blijkens eén uit Nedterjandsch-tndiê ontvangen telegram werd op 21 Octo- her j.l. eene patrouille in Ahiolo (Mid- dén-Ceram) beschoten, waarbij ge wond werden 2 Europeesche militai ren, waarvan sedert één is overleden, en' Z inlandsche militairen, allen be neden den rang van officier, zoomede een dwangarbeider. De aanvallers werden teruggeslagen. De „N. R. Ct." teekenthierbij mi Op Ceraoo is men nog altijd doen- de met het pacificeeren vaii dat eiland. Daartoe worden voortdurend do kampongs door patrouilles be zocht. Een dier patrouilles schijnt blijkens bovenstaand telegramweer eens beschoten te zijn. Vooral ;n Ahiolo past dc bevolking dit middel, om haar ontevredenheid aan den dag te leggen toe. Reeds meeripplm werd vandaar een dergelijke .beschie ting gemeld. Door het zeer zvvara terrein zijn de onzen daarbij sterk in n-' nadeel het is haast niet te voor komen, dat bij zulk een meestal on verwachte beschieting op korten af stand aan onze zijde verliezen wor den geleden. Ditmaal zijn er zelfs 4 soldaten bij gewond. Wordt door n- ze soldaten tot den aanval overge daan, dan zijn de „aanvallers" door gaans al lang gevlogen. Ook op Ce- ram gaan wij, deze kléine tegenval lers uitgezonderd, echter goed voor. uit. DE TOESTAND OP CURASAO. Volgens een telegram uit Willem stad aan de „New-York Herald", heeft de bevolking van Curasao, kennis ;enomen van den inhoud van een Verontrustend telegram, Zaterdag dopr, den gouverneur ontvangen, waarin een bijeenkomst van dep gou- ye.rnementsraad en de commandan ten der ooripgsschepen werd bevolen, t'ein einde daarin, te besluiten, elke revolutionaire beweging tj onder drukken, voor het geval, dat dè np- gew.ónden bevolking dén eersten No vember oproer zou maken. D» bevol king heeft medelijden met de Neder landsche regeering, over haar on kunde, aangaande de loyaliteit dor Curapaosche bevolking, die verwon derd is, waarom de gouverneur van Curagao geen betere 'berichten over den wareD toestand der bevol.k!>ig zendt naar .het ministerie" van Kotu- •Tïen 'en de Nederlandsche regeer'r-g. De belachelijke geheimhouding, d e in acht genomen wordt, doet 1© ^per vaderlandsche bevolking leed. Stoomvaartbei ichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Medan, van Rotter dam naar Java, arriveerde 4 Nov. te Antwerpen. Het stoomschip Goentocr, van Rot terdam nraar Java, arriveerde 4 Nov. té Marseille. Het stoomschip Bogor, van Java n. Rotterdam, vertrok 3 Nov. vaïi Port- Said. liet stoomschip Grót hts, van Am- terdam naar Batavia, passeerde 4 Nov. Ouessant. Het stoomschip Madura, vah Bata ta naar Amsterdam, vertrok 3 No vember van Marseille. Het stoomschip Banda, van Amster dam naar Batavia, passeerde 3 Nov. Kaap Blanc. Het stoomschip Lombnk, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 3 Nov. Perim. -Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Amsterda: i naar Batavia, vertrok 4 Nov. van Suez. Het stoomschip Ixion arriveerde 2 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Bulow, van Rot- terrtnm naar Japan, arriveerde 3 Nov. te Genua. Het stoomschip Kediri. van Rotter dam naar Java, arriveerde 4 Nov. te Batavia. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas- ris ea penningmeester der afdeeling seerde 4 Nov., des nam. 1 uur Scilly.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6