ïhermometerstand Uit de Omstreken Sport eo Wedstrijden Weerbericht MEDEÜEEL1NGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. I (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 10 November 1908. Hoogste barometerstand 768.4 m.M. ie Breslau (Duitschland;laagste 750.8 m.M. te Yalentia (Zuidkust vau ïeiland). Verwachting tot den avond van II November Wind Zwakke tot matigen Zuid- Ousteiijken tot Zuidel. Wind. Gesteldheid van de luchttoene- piorde bewolking, waarschijnlijk di oog weer. Temperatuurdes nachts matige Vorst. BAROMETERSTAND TE HAARLEM uil" 765 m.M. Vooruitgang. i Vorige stand te 2 uur 762 m.M.' INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING DassenFrontsBoorden en Manchetten. te Haarlem. Dinsdag 10 November Hoogste gisteren 2 uur F. 37 Laagste hedennacht F. 23 Hedenmiddag te 12 uur F. 34 St. Nicolaasfeest. Men schrijft ons: Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar heeft de aldeeling Haarlem van den Bond van Ned. On derwijzers besloten, ook dit jar een Sinterklaasfeest te organiseeren voor de laagste klassen der openbare scho len voor gewoon lager onderwijs. Aan ruim 1800 kinderen werd ver leden jaar een feestbereid, waarvan een der Haarlemsche bladen schreef: „De onderwijzers hebben een pracht stuk werk verricht", terwijl een ander blad aan zijn verslag toevoegde: ,,Oe onderwijzers hebben stormenderhand de harten der kleinen veroverd." In vol verirouwen, dat ieder gaarne zal willen meewerken, om voor een groot aantal,- kinderen den 5en De cember tot een werkelijk „blijden dag" te maken, zijn ook nu de onder wijzers weer bezig, om op lijsten geld voor dit doel te verzamelen. Het lijdt echter geen twijfel, of velen, die be reid zullen zijn, tot het welslagen van het feest mede te werken, wordt geen lijst gepresenteerd. Deze laatsten vinden gelegenheid, om hunne bijdragen te zenden aan de penningmeesteres: Mevr. A. C. de Boer—v. d. Broek. Gaarne zullen alle giften in dit blad worden verantwoord. Haarlem's Zanggenot. De officieele feestgids Is versche-: nen van het concours voor mannen- zang en gemengde koren, dat Haar lems Zanggenot ter gelegenheid van zijn 40-Jarig bestaan geeft op 14, 15 en 22 dezer. Het bestuur voegt daaraan een voorwoord toe, waarin het de moeilijkheden der voorbereiding schetst, dank brengt aan allen, die het steunden en meedeelt, dat 46 ver- cenigingen met ruim 3000 zangeressen en zangers aan den strijd deelnemen. Opmerking verdient het, dat het be stuur naar aanleidiug van de opmer king, dat door de opvoering der geld prijzen misbruiken ontstaan waren, getracht heeft, in het waarachtig be lang der kunst, weer op den goeden weg te komen, de geldprijzen lager te stellen, dan die van de laatste con coursen. Wij, die indertijd uitvoerig wezen op het verderfelijke van de geldprijzen in de concoursen voor den mannen- zang, kunnen niet anders dan deze verlaging toejuichen, al hadden wij het nog meer gewaardeerd, wanneer Haarlems Zanggenot flinkweg de knoop doorgehakt en alleen medailles of lauwerkransen beschikbaar gesteld had, zonder meer. Maar misschien zijn we door Zanggenot toch op den goeden weg gekomen en blijft bet voor een andere vereeniging wegge legd, geheel met het noodlottig begin sel van do geldprijzen te breken. Jammer is het, dat het slotwoord van 't bestuur in zijn voorrede niet in vervulling is gegaan, wat don wenscli betreft, dat het concours zou' mogen «Hekken tot versterking van den vriendschapsband tusschen Neder- Jandsche zangers. Zooals onze lezers In het vorig num mer zagen, is reeds een geschil onb slaan. Naar aanleiding van de motie in ons nummer van Maandagavond over de typo- en lithographische vereeni ging „Kunst na Arbeid", om niet deel te nemen a3n het zangconcours, uit geschreven door „Haarlem's Zangge not", hebben wij bij het bestuur ge ïnformeerd, waarom die motie was ingediend. Het volgende werd ons daarover medegedeeld: Toen Haarlem's Zanggenot besloten had een zangwedstrijd te geven, werd aan de verschillende zangverenigin gen een reglement toegezonden, waar in o.a. ook stond, dat verenigingen, die nog nimmer een lsten prijs had den gewonnen, zich in de 2e afdeeling konden laten inschrijven. Dit Is dan ook door Delflsch Mannenkoor en ze ven andere zangverenigingen ge daan, doch na de inschrijving won het Delftsch Mannenkoor een lsten prijs in de 2de afdeeling te Dordrecht. Het Delftsch Mannenkoor stelde toen aan het bestuur van „Haarlem's Zanggenot" de vraag, of het nu ver plicht was in de 1ste afdeeling uit te komen, waarop het bestuur volgens 't reglement ontkennend moest ant woorden, daar het koor was inge schreven in de 2de afdeeling, voordat het een lsten prijs gewonnen had. Bij de loting voor de volgorde van op- treding werd door een tweetal veree- nigingen protest tegen de toelating van Delftsch Mannenkoor aangetee- kend, welk protest door zeven zang verenigingen onderteekend, drie we ken na de loting pas bij het Bestuur van Haarlem's Zanggenot werd inge diend, terwijl het reglement- voor schrijft, dat één week na de loting de inschrijvers recht hebben te protestee- rn, zoodat dit recht vervallen was. Het bestuur van Haarlem's Zangge not heeft aan de verschillende protes- teerende verenigingten geschreven, dat de wedstrijden in de 2e afdeeling beslist doorgingen, dat zij eenige da gen bedenktijd hadden, om hun pro test in te trekken, en dat de bewij zen, dat Delftsch Mannenkoor, zich vóór het winnen van een lsten prijs had laten inschrijven, voor een ieder tar inzage waren, ook dat het Bestuur gaarne een conferentie met de ande re besturen wilde hebben. Verschillen de besturen hebben toen inzage geno men van de bewijzen, waarna de pro- testeerende verenigingen, behalve Kunst na Arbeid, hun protest introk ken. Van een onheusche behandeling door het bestuur van Haarlem's Zang genot en de feestcommissie, Kunst na Arbeid aangedaan, is bij het bestuur niets bekend, daar zij steeds hebben getracht het geschil vriendschappelijk volgens reglement te behandelen. Wel vond het bestuur van Haarlem's Zanggenot het minder net, dat het protest der zeven zangver-een igin gen ruim een week eerder in een der plaat- helijke bladen had gestaan vóórdat het Bestuur het had ontvangen. Het Is wel treurig, dat reeds vóór den aanvang van dit concours geschil ontstaat gewoonlijk breekt de twist pas na afloop los, zooals wij vroeger in een drietal artikelen hebben aan getoond. Overigens wil het ons voorkomen, dat het bestuur van Haarlem's Zang- genot terecht Delftsch Mannenkoor in de 2de afd. heeft gehandhaafd. Faillissementen. Bij vonnis van de Arr.-Rechtbank, d.d. 10 November 1908, zijn in staat van faillissement verklaard: le. Divera Bakker, dameshoeden maakster te Zaandam. 2. W. D. C. van Blankensteyn, kleer maker te Haarlem (Badhuisstraat). Rechter-Commissaris in beide, Mr. E. J. Dorhout Mees. De drinkf onteinefi. Hedenmorgen is men begonnen met het opruimen van de drinkfonteinen. De officieele aankondiging van den winter! 'Aangifte is gedaan van het wegloopen van een St. Bernardshond en van het verliezen van een gouden dames-remontoHhorloge. Mevrouw Noordewier— Reddingius. Donderdag 26 November a.s. zal mevrouw NoordewierReddingius een liederenavond geven in de con certzaal van de Vereeniging. Begelei ding mej. Marie Janette Walen. Gevonden voorwerpen: Een fantaste armband, bij B. S. Is raels, Smedestraat 13. Een manchetknoop bij F. Poppe, Teding v. Berkhoutstr. 8 rood. Een R. K. kerkboekje bij E. van Keijzerswaard, Schoterweg 83 A. Een zilv. broche, waarin een por tret bij J. Akersloot, Roosveldslr. 51. Een fantasiebroche, waarin een portret bij A. Diermanse, VVeverstr. 12 Een paar lcinderhandschoenen bij E. Hessels, Voornitgangstraat 132. Een beursje, inh. eenige tramkaart jes, bij L. cie Jong, Gr. Houtstr. 91. Een gouden medaillon, waarin een portret, bij J. F. Bolderdijk, Kinder huissingel 12. Een kinderschoentje bij J. v. d. Horst, Voorzorgslraat 30, Een zilv. dameshorloge bij J. Anten, Klaverstraat 24. BLOEMENDAAL. Alhier is overleden de beer C. A. L. J. Jeekel, oud-resident van Soera- ka rta. HEEMSTEDE. De Staatscourant bevat de statuten van de Maats, tot beheer en exploi- tutie van onroerende goederon „Zand- voortschduin' te Heemstede. Het kapitaal der vennootschap be draagt f 210.000 en is verdeeld in 210 aandeeten elk groot flhOfc. HAARLEMMERMEER. De „Staatscourant" bevat een Ko- nirklijk besluit van den 29sten Octo ber, tot vernietiging van liet besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 5:4 Juni 19084 no. 153, waarbij gegrond is verklaard het be roep ingesteld door P. Post te Haar lemmermeer, legeD de intrekking door Burg. on Weth. van die gemeen te van de hem verleende vergunning voor den verkoop van sterken drana iu het klein. De slooten en vaarten in Haarlem- in ermee r zijn reeds met ijs bedekt. De onverwachts ingevallen vorst veroorzaakt veel schade In de tuinen. SLOTEN. De ingevallen winter noodzaakt het vee te stallen; de laatste dagen moesten voor drinkwater bijten in de slooten gehakt worden. De staltijd is een 14 dagen later dan het vorige jaar. VELSEN. Bij Koninklijk besluit is aarï Hen lio r Tin J. Wijnoldy Daniëls vergun- riin:; verleend tot liet aannemen der versierselen van de orde van den Rooden Adelaar 4de klasse, hem ge schonken door Z. M. den Koning van Piu'sen. ZANDVOORT. Nationale Militie. uitslag van de gehouden loting voor de Nationale Militie lichting 1909 is geweest als volgL No. 1 A. van der Mije, 2 P. Kees man, 3 J. Molenaar, 4 Jb. van der Mije, 5 H. N. van llemert, 6 P. E. Schaap, 7 S. Paap, 8 J. M. Groen, 9 L. Slagveld, 'JO A. D. Paap, 11 M. A. Rluys, 12 P. L. Lefferts, 13 G. A. Se ders, 14 J. van der Werff, 15 C. van Lennep, 18 S. Weber, 17 E. Kees man, 18 E. Weber, 19 Jb. Keur, 20 A. van der Mije, 21 K. Paap, 22 N. W. Stokman, 23 N. J. van Petegem, 24 L. Paap, 25 S. H. van der Mey, 26 Jb. Weber, 27 F. Koper, 28 E. Zwemmer, 29 II. Weber, 20 A. J. Slagtveld, 31 II. G. Gerke, 32 A. W. Verheus, 33 J. de Wid, 34 P. A. Roefied Bosch, 35 W. G. van der Wolde, 36 P. Paap, 87 K. J. Wc ss ling. Dc lotelingen, getrokken hebbende nos. 1, 4, 8, 13, 14, 17, 22 en 37, hebben als reden van vrijstelling opgegeven broederdienst. Zaterdagavond a.s. zal de eerste uUvoering in dit seizoen gegeven wor den door de zangvereeniging „Kunst na Arbeid" in Restaurant Zomerlust- Door verzakking van het emplace ment aan het station II. S. M. is het aankomstspoor tijdelijk buiten dienst gesteld en het vertrekspoor oo.k voor aankomst in gebruik genomen. Men schrijft ons: Zoo is dan nu ook de herstemming afgeloopen en heeft de meerderheid van de herstemmende kiezers uitge maakt, dat 'n figuur van den heer Ko ning boter slaat dan een van den heer Kruysmuider. De tijd zal leeren cl de keuze goed is. Wel verdient het aan beveling, dat wanneer men een cir culaire voor zijn candidaat uitgeeft, men daarin wat ineer zegt van wat wel van dien candidaat te verwachten is. Zoo maakte bijvoorbeeld de circu laire ter aanbeveling' van den candi daat Kruysmuider al een lieel pove- ren indruk. Daarin stond alleen dat de kiezer „in z'n eigen belang" de stem op den candidaat ICr. moest uit brengen, zonder vermelding waarom. Vaststaat, dat nimmer een candi daat moet worden gekozen uit eigen belang, neen, dat moet geschieden in het algemeen belang. De kiezer die dus het „gemeentehart' op de rechte plaats droeg, zal den heer Kruysmul der door die circulaire zeker niet ge stemd hebben. We willen daarom aan nemen, dat de opstellers van die cir culaire wel een goede bodoeling had den, maar zich helaas wat gebrekkig hebben uitgedrukt. De circulaire ter aanbeveling van den candidaat Ko ning bepaalde zich tot het verdacht rnaken van den candidaat Kruysmul der, afbrekende critiek dus. Voor de ze gelegenheid heeft men alzoo weder dat oude paard, van verdachtmakin gen van den tegencandidaat, van stal gehaaJd. Moge men nog eens leeren strijden met eerlijke middelen. Behoudens onvoorziene omstandig heden zullen de kiezers nu rust heb ben "tot komende jaar Juni. Moge men dan lêering trekken uit de afgeloo pen stemming en herstemming. Men krijgt nu voldoenden tijd om over alles nog eens kalm na te den ken en een3 te overwegen, wat wel in den vervolge te doen is om de kiezers wat beter Ln te lichten en wat wel het waarachtig belang van Zandvoort- me debrengt. ALs de rusttijd voor dien arbeid wordt aangewend, dan zal men kun- uen spreken v-an een goed besteden rusttijd. Binnenland DE TWEEDE KAMER ontving gisteren in den loop van den namiddag een mededecling van den Min. van Buitenl. Zaken betreffende Venezuela. Een mededeeling, die reeds door buitenlandsche publicaties van gelijke strekking was voorafgegaan, niets nieuws, niets verrassends bevat te, maar enkel de bevestiging, dat al le vriendschapsbetrekkingen tot Ve nezuela zijn afgebroken. Zij luidde aldus: ,,I klieb de eer aan de Kamer mede deeling te doen, dat van den Gouver neur van Curagao bericht is ontvan gen, dat het decreet, hetwelk de pre sident van Venezuela op 14 Mei heeft uitgevaardigd, op 1 Nov. jl. nog niet was ingetrokken, en dat mitsdien door den president 'niet- is voldaan aan hei verlangen door de Nederland- sche Regeering in haar nota van 3 September 1.1. uitgedrukt en aan de niet-vervulling waar-van zij had ver klaard te moeien verbinden het voor behoud harer algeheele vrijheid van handelen. Iu verband daarmede is aan den Gouverneur van Curagao, na verkregen machtiging van H. M. de Koningin, telegraphisch medegedeeld, dat de Nederlandsclie Regcering zich van de verplichtingen van het proto col van 1894 ontslagen rekent en-is he mtevens opgedragen geworden het verbod van uitvoer van wapens maar Venezuela tijdelijk te schorsen. Aan deze opdracht is door den Gouverneur voldaan. Onder deze omstandigheden ziet de Regeering geen noodzakelijkheden de verdere geheimhouding der met de Regeering van Venezuela gewisselde correspondentie aan deze Kamer over gelegd bij schrijven van 15 September jL te verzoeken, een geheimhouding, waarvan de noodwendigheid gegrond was op de overweging dat, zoolang de door llarer Majesteits Regeering aan gegeven datum niet was verstreken, het gevaar diende vermeden te wor den, dat door eenige publieke bespre king van de gedragslijn, door de Ne- derlandsche Regeering gevolgd, eeni- gerlei invloed op de beslissing van den President van Venezuela zou kun nen worden uitgeoefend." De behandeling der Indische begroo ting werd met teleurstellende lang zaamheid voortgezet. De heeren De Waal Malefijt en Van Bylandt bevalen do belangen der zen ding bij den Min. aan. Eerstgenoemde en de heer IJzerman constateerden vooruitgang in financieelen en ande ren zin in Indië, bepaaldelijk (dank zij de regeering van G.-G. Van Heutsz) op de buitenbezittingen. Doch laatst genoemd© wees met teleurstelling op het- toenemend tekort aan ambtena ren voor den Indischen dienst. De jon gelui (de besten, zeide de heer De Waal Malefijt) moesten opgewekt worden in Indië do bescliavingstaak op zich te nemen. Voor het overige was Atjeh sche ring en inslag en werd door de heeren Dee Waal Malefijt, Van Nispon tot Se- venaer en IJzerman de critiek bestre den zoowel van „Wekker' als van den heer Van Kol. De eerste spreker meen de, dat de militaire bevelhebber Van Daalen zich geen. wreedheden had la ten ten laste komen, doch als civiel gezaghebber, voornamelijk in zijn op treden tegenover de hoofden, niet vol doende de politiek van den G. G. had gevolgd. De heer Van Nispen, politie ke fouten erkennende, achtte Wekkers aanklachten tegen Von DaaLen volko men onbewezen. Beiden meenden, dat er op Atjeh geen eigenlijke oorlogs toestand meer was en dus de opvat tingen van den legercommandant in diens rapport zeer wel waren te ver dedigen. Wreedheden waren voorge komen, doch gestraft en verboden; Van Daalen ging z. i. vrij uit. Had do heer Van Bylandt gewaar schuwd tegen hardheid bij het opleg gen va.n belastingen, de heer IJzer man meende, dat ter Westkust van Sumatra niet te hard was opgetreden tegen wat z. i. uitsluitend Islamietisch fanatisme was. Wat Atjeh p aanging, meende hij dat Van Daalen zegevie rend uit liet onderzoek was te voor schijn gekomen. Van on-noodige wreedheid was niet gebleken; die moest dan ook niet voorkomen, spr. waarschuwde daartegen met klein. Wat tusschen Van Daalen en Van Heutsz was gebeurd achtte hij een misverstand. Van Daalen volgde ge heel de lijn van Van Heutsz, daé ech ter inmiddels zelf méér civiel bestuur der was geworden, sedert, hij als G.-G. optrad en dus, op Atjeh, terugkee- rend, zichzelf had te corrigeeren. Spr. eindigde met vertrouwen uit te spreken in het tegenwoordig be wind. Terwijl hij dat deed volgden nog een dozijn Leden liet gesprokenel Heden '10 1/4 uur voortzetting. Men seint ons uit Den Haag: De ingekomen geloofsbrieven vain Dr A. Kuyper werden onderzocht en goedgekeurd. De beraadslagingen over Koloniën werden voortgezet. -De heer Van Vly- men verdedigde uitvoorig het mili tair- en regeeringsbeleid. van den heer Van Heutsz, die gebroken had mot hot stelsel van branden en roo- ven on vertrouwelijke aanraking zocht met de Hoofden. Van Daaletn was daarin, volgens spreker, niet ge slaagd. De militaire orders waren humaan genoeg, mits ze humaan wordien uitgeroerd. Van Heutsz' be. stuursbeleid in 't algemeen had tot kolossale verbeteringen in de buiten bezittingen geleid. De heer Marchant verdedigde uit voerig het beleid von den controleur Lulofs, op Padang, waartegen do hesr Van Kol een aanval had gericht. Minister Idenburg dankte voor die hulde aan beide zijden der Kamer ge bracht aan het Indisch regeer in gs- beleid, speciaal aan den heer Van Ifeutsz, die geen heilige mag wezen, rnaar ver uitstak boven gemiddelde Nederlanders. De Minister achtte dien financieelen toestand, bevredigend. Wat Sumatra's Westkust betrof, het plakkaat Pandjang werd uitgevaar digd ouder omstandigheden, die niet bestonden. Invoering van belasting en heffing achtte de Minister niet Ln strijd met ada't en. matriarchale ver houdingen. De vorm van directe be lasting was met zorg gekozernoven- da invoering daarvan was in de laat. st!e jaren herhaaldelijk met de bevol king overlegd. Natuurlijk waren enkele Maleische familie-hoofden etf tegen. De Gouver neur verwachtte eenig verzet, doch zonder beteekemis en ongeorgani seerd. De critiek was achteraf ge makkelijk. De Minister bracht huklo aan do slachtoffers van plichtsbe trachting on sprak zijn leedwezen uit over arme misleiden. D© bevolking had on liet verzoeningsfieiasl ongelijk erkend. Do invoering TUn decentrali satie op do Westkust bad sprekers sympathies liet denkbeeld van een nieuw plakkaat word beslist verwor pen. Do Minister, tot Atjeh komende, ver dedigde liet militair beleid van Van Daalen, wien geen blaam trof. De wreedheden en gruwelen waren onaf scheidelijk aan oorlog verbonden en was herhaaldelijk in de laatste jaren deswege gestraft. Humaan optreden was steeds liet voorschrift van ,Van Heutsz en Van Daalen. Dr. KUYPER. Dr. Kuyper heeft de benoeming tot- lid der Tweede Kamer voor 't district Ommen aangenomen. Jhr. C. H. BACKER. Gisteren overleed de heer Jhr. C. II. Backer, oud-president der Amster- dainsehe Rechtbank. De overledene, die den ouderdom vau 83 jaren bereikte, werd in 1876 benoemd tot president der Rechtbank alhier en verkreeg in 1892 op zijn ver zoek eervol ontslag. De begrafenis heeft plaats Donder dag Le 12 uur op Zorgvlied. (Ilbld.) VORST. Zondag werd bij Heerouvcen reeds schaatsen gereden. DE GEVAREN DER JOURNALIS TIEK. „Land en Volk" schrijft „Iledon werd onze hoofdredacteur verschrikt door liet bezoek vim een inspecteur van politie; die proces verbaal moest opmaken. „In ons nummer van 3 November 1.1. komt een berichtje voor uit Lon- ncker, onder het opschrift „wat een gekheid". Van twee dames zou te Glanerbrug invoerrecht zijn geeisent- voor een paar heerlijke plakjes worst op haar boterham. „D« ontvanger aldaar, de heer Ben jamin van Leer, acht zich door het bericht, dat hij onwaar noemt, belee- digd en roept om wraak. „De journalistiek Is een gevaarlijk bedrijf." ONGELUKKEN. Zondagnamiddag is een twaalfjarig knaapje, Jan Weeters, die door den Voogdijraad was uitbesteed bij het hoofd der school te Zoeterwoude, de liee Renesse, verdronken. Hij was Zondag op \isi-te bij den heer Oosler- liout te Leiderdorp. Voor dezen zou hij per rijwiel een boodschap) doen te Leiden cn reed toen het smalle Utiechtsche jaagpad langs. Daar is hij te water gereden. Een elfjarig meisje was er getuige van, doch kon natuurlijk niet helpen. Toen zij even lot er hulp haalde, kon men den dren keling niet meer redden. DE LIEVE JEUGD. Een jonge Zwitsersche schilderes, dezen zomer in Holland om studies te maken, kreeg, toen zii in de wanne Octoberdagen bij Enkhuizen buiten zat te schotsen, onder meerdere pro jectielen een groot-e harde kool tegen het achterhoofd, die haar, ofschoon uiterlijk letsel ai-et. zichtbaar was, de hevigste pijnen veroorzaakte. En daarmee was het niet uit-. Deze jonge dame, die gewend was van 's mor gens vroeg tot den avond hard en ge regeld te werken, kon sedert dezen dag lot haar wanhoop niets van ne- tcokcnis meer uitvoeren. Dezer dagen vertrok zij naar huis om zich onder behandeling van haar dokter te stel len Een nieuw slachtoffer dus van de baldadigheid onzer straatjeugd. („Ilbld.") TRAMBOTSING. Zaterdagavond botsten een perso nen- en goede-rentram vun de Eerste Groninger Tram Maatschappij tus schen Muntendam en Zuidbroek te gen elkaar aan, wegens onoplettend heid van den koetsier der personcn- tiam. De vele passagiers kwamen ge lukkig met den schrik vrij F en paard werd overreden cn moest worden afgemaakt. De schuldige koetsier is buiten dienst gesteld. BRANDEN. Zondag is te Enschedé aan 'den Vurviksweg door onbekende oorzaak afgebrand de boerenbehuizinge, be woond door den vrachtrijder Schou- wiink en toebehoorende aan cl© Erven Spiele te Broekheurne. De inboedel, een partij hooi en ongedorsclil graan gingen mede in de vlammen op. Alles was verzekerd. WILDE GANZEN OP TEXEL. Eeai vogelvanger wist iu de vorige week met een slagnet in zee veie gan zen levend te bemachtigen, 't Waren wilde ganzen (Anser anscr) en Rot ganzen (Branta bermcia), waarvan zich thans duizenden exemplaren op de ondiepe Wadden ophouden. Rechtszaken TRAMBOTSING. De Haagsclie rechtbank veroordeel de II. M., weg wachter bij de 11. IJ. S, M., die door te Sas&emhedm bij een overweg de sluitboomem te vroeg te oponein een botsing veroorzaakte lus. schen eten trein en een stoomtram, tot 2 maanden hechtenis. VOETBAL. In' onze voetbalrubn'ek van giste renavond zijn een paar fouten inge slopen. Ten eerste vielen de Oostelij ke 1ste klasse uitslagen er uit. Deze waren Quick (Am.)—Wilhelrnlna 0—1. Vitesse—U. D., 4—0 't Zesde—G. V. C. 4—1. Iu de tweede klasse uitslagen stond D. V. S.Concordia 71, dit moet zijn D. V. S.Concordia, 17. Nader vernamen we nog Alcmaria Victi-'xE. D. O., 5—0. OOSTELIJKE 2e KLASSE. A Z A. C.—U. D. II 5-0. Robur et Velocitus—P. W. II 10—lj. Oranje Nassau—Quick. K., 1I- B Go aheadP. II., 4—1. E V. V.Herakies, 2—3. PhenixVerwisseling, 40. C V V. O.—Quick (Nijm.), 0—7. O. D. O.—Vitesse II, 2—1. G. V. C. II—Be Quick, 1—1. NOORD. 2e KLASSE: VelocitasL. V. V., 3—2. Be QuickAchilles, 2—2. Telegrammen DE CRISIS IN DEN BALKAN. KONSTANTINOPEL, 9 November. (Reuter). In de zesde bijeenkomst der Bulgaarsche en Turksche gedelegeer den verklaarde de directeur van de Orientbank, dat deze, wat den Orient- spcorweg betreft, direct met Bulga rije wil onderhandelen, en niet door bemiddeling van d9 Portc. HET TURKSCHE PARLEMENT. KÓNSTANTINOPEL, 10 Nov. (Reu- IerHet parlement is bijeengeroepen tegen 20 November. HET CASABLANCA-INCIDENT. PARIJS, 10 Nov. (Reuter). Volgens een telegram uit Berlijn van de Echo de Paris verklaarde de minister van buitenlandsche zaken, het Casablanca- incident als gesloten te beschouwen. De formule van overeenstemming zegt, dat de regeeringen van Frank rijk en Duitschland, het incident be treurende, besluiten om met liet oog op de tegenstrijdige lezingen der resp. verslagen, het incident te onderwer pen aan de uitspraak van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage, dat een volledig en contradictoir onderzoek zal gelasten. Arasterdamsche Beurs. Openingskoersen van 10 November.' medegedeeld door LABOUCHEKE lAENS &-Go.'s BANR Bijkantoor Iiuarlern, Gr. Markt No. 1 en 3. 'l el. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Ned. onveranderd. Russen vast. Nedierl. Certificaten 757/8, 90. Rus sen 93, Consols 80, Hope's 79 3/4. ZULD-AMERIKAANSCI-IE STAATS FONDSEN. Peruanen 101/8. TABAKSAANDEELEN vast. Birwl- je y 102, 100, Deii 402, Med a n 284, Nieuwe Asahan 113 3/4, Rotterdam DeLi 388, Senembab 415. PETRULKUMAANDEELEN met wei nig handel. Koninklijke 2S8 1/2, Su matra Palembang 109 7.8. M1JNAANDEELEN vast: Ketahoens 126 en 197, Great Cobar 108 1/2. De AMERIKA ANSCHl', MARKT op.'11de zeer vast. Denver 30 7/8, Erie 80 3/4, Kansas 29 5/16 eu 64, Missouri 3j 3,8, Rock Island 22 9/16, Southern Railway 24 9/16, Southern Pacific 1121/8, Wabash 14 1/8, Steels 54 3/16, Ca: ren 45 7/8. CULTUURWAARDEN vast Vorsten landen 132 1/2. Berggriske Stead DEVAfl.EN 5 November. A. C. Kuiper, geb. Wij- n ai ids, z. 10 November. A. C. II. Vbser, geb. He tem, z. OVERLEDEN 6 November. C. J. Schreurs, 61 j.. Ai Tomestraat. 7 November. I). C., 1 m., dochter van E J. Oums, Scho tel weg. W. J. P. Paulen, 31 j.. Kamper- -a:. 9 November. D. Prins, 72 j., Scl^tersingel. F. E., 5 jaar, dcihter van A. van Dam. Ged. Oude Gracht. MafktfiküWS PURMEREND, 10 Nov. 1908. Kaas. Aanvoer 128 stapels kloine, f 3'i .50 per 50 kg Boter. Aanvoer 102-1 kg., prijs f 1.50 a f 1.55, gemiddeld f 1.52 1/2 per kg. Vee. 693 runderen, waaronder ziin 575 vette eui 12 stieren, 19 paarden, f 59 a 160 per stuk. 128 vette kalveren, f 0.80 a f 1 per kilogr. 256 nuchtere dito, f 10 a f29 per st. 305 vette varkeus, 43 a 47 ct. per kilogr. 18 magere dito, f 12 a f 24 p. stuk. 2S1 biggen, f 4 a 8 per stuk. 4779 schapen cn lammeren. - 80 zak peren, f 2 a f 5.50 per zak. 70 zak appelen, (2 a f 4.50 per zak. Ganzen 354, f 2.50 a f 3.50. Zwanen 126, f 4.25 a f 5. Eieren. Kip- f 7.50 a f 8.50 per hon- deid stuks. Vette koeien prijshoudend, handel stug f 0.60 a f 0.72 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han del slug, f 120 a f 160 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug. f 150 a f 230 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel stug. Vette varkens prijshoudend, han del matig. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel stug. Vette schnpen prijshoudend, han del stug, f 20 a f 29. Overhouders prijshoudend, handel stug, f 14 a f 20. BEVERWIJK. Groentenmarkt. Aangevoerd en verkocht te Bever- wij op 9 Nov. 1908 Spinazie per Heet. f 1. Andijvio, 100 str. 2.75. Koolrapen, per 100 4. Wortelen, 100 bos f 7.50. Bleten, per 100 f 1.25. Aardap. klei, p. Heet., f 2. Id. zand, 3. Roode kool. per 100 f6.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2