Binnenland ÜBfgeriiifcg Stand Advertentiën Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET &ONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 12 November 1908. Hoogate barometerstand 770.5 m.M. Ce Munchen (Dultschland)laagste 741.9 m.M. te Thorshavn. Verwachting tot den avond f&n 13 November Wind meest matige Zuid-Westelij ke wind. Gesteldheid van de luchtzwaar bewolkt tot betrekken, waarschijnlijk regen. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 tiur 762 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 763 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN d 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANQ 17. PRACHTIGE SORTEERING Fronts, Boorden en Manchetten. Thermometerstand te Haarlem. Donderdag 12 November Hoogste gisteren 2 uur F. 39 Laagste hedennacht F. 88 Hedenmiddag te 12 uur F. 49 Uit de Rechtszaal EEN ONGEWENSCHTE LOGEERGAST. Voor de vierschaar een ongewone verschijning e>en Jonge- man, net gekleed, die den indruk gaf, heele- rnaal niet te behooren tot het slag rnenschan, dat geregeld met strafrech ter en gevangenis in aanraking komt. Toch werd hij beschuldigd van een ernstig vergrijp. Hij werkte dezen zo mer als musicus in Zandvoort. Nu is 't een algemeen erkend feit, dat ge wone muzikanten geen ministers-trac- tementen hebben. Zoo moest onze Jie- naar van de klankenkunst met zijne financien zuinig zijn. Helaas wist hij dit niet goed te doen. De tiefcle kwam in 't spel, stelde eischen aan zijn niet dik gespekte portemonnaie enfin, 't kwam er toe, dat hij geld noodig had. Om dit te krijgen nam hij een af doend, maar gewaagd en óók leelijk middel te baat. Hij sloop, toen zijn pensioi houdster even het huis verla ten had, naar den salon en maakte zich daar meester van een bankbiljet van f 100, dat in een kast „veilig" lag opgeborgenterwijl uit de slaapkamer verschillende gouden voorwerpen o.a. een gouden armband, en een medaillon werden meegenomen. De vermissing werd spoedig be perkt, en de politie had den dief ook weldra te pokken, te meer daar deze zoo brutaal of onnoozel was om aan 't postkantoor met een biljet van f 100 vier postzegels van vijf cent te koo- ben. Toen de man werd aangehouden, bezat hij nog f 99.80, zoodat de pen sionhoudster slechts 20 cents schade lijdt. Heden stond de musicus terecht en hoorde een gevangenisstraf van zeven maanden tegen zich eischen. De verdediger Mr. Van der Meulen drong op een lichtere straf aan. KINDERWETTEN. Heden zou weer een jeugdige be klaagde terecht staan, maarhij was niet verschenen Dat wordt een beetje gewoonte l Het ergste is, dat de zaak den eer sten keer niet zonder den beklaagde berecht kan worden, zoodat ook nu weer alle getuigen naar huis gestuurd moesten worden, en de rechters „zon der werk" zaten, aangezien de getui gen voor de andere zaken eerst op èen later uur gedagvaard waren. Nu veroorzaakt zoo'n jonge kwaad doener nog heel wat last. UITSPRAKEN. G. Phllippo, bloemist te Hillegom, feitelijke aanranding der eerbaarheid, een maand plaatsing in eene tucht school. J. van der Linden, stoker te Zaan dam, openbare schennis der eerbaar heid, 15 boete of vijftien dagen hech tenis. L. Veensira, smidsknecht te Haar lem, mishandeling, 8 boete of Yijf dagen hechtenis. H. J. Rijbroek, bakkersknecht to Haarlem, verduistering, vrijgespro ken. W. Kuiper, arbeider te Haarlem, mishandeling, 6 weken gevangenis straf en i C.G0 schadevergoeding. G. J. Lode, los werkman te Schoten, dierenmishandeling, 3 boete of drie dagen hechtenis. G. van Schevikhoven, huisvrouw van L. Bliek, zonder beroep, II. Je- lierse, huisvrouw van J. Verhoeven, zonder beroep, beiden te Haarlemmer meer, mishandeling, de eerste 2 boe te of twee dagen hechtenis, de tweede f 3 boete of drie dagen hecht. G. Bont, koopman en winkelier tc Monnikendam, diefstal, 6 maanden gevangenisstraf. S. Schoen, veehouder te Westzaan, opzettelijke vernieling, f 2 boete of 2 dagen hechtenis. E. Kruger, vlsschersknecht te IJ midden, mishandeling, f 10 boete of tien dagen hechtenis. J. de Ilaas. meubelmaker te Zaan dam, verduistering, Veertien" dagen gevangenisstraf. II. J. Pigge, timmermaosleerling, en P. J. Koehorst, loopknecht, beiden te Haarlem, diefstal twee personen, de eerste 6 maanden, de tweede drie maanden plaatsing in eene tucht school. Woensdag zal in het ge bouw St. Bavo, Smedestraat, de ont- wikkelingsclub „St. Thomas van Aqu'ino", onder-afdeeling van den R.-K. Volksbond, een cursus houden. Als spreker zal optreden de zeer eerw. heer Dr. Th. M. Vlaming, pastoor van I de O. L. Vrouwekerk. Aanbesteding. Heden werd door het Provinciaal bestuur van Noord-Holland aanbe steed: het verbeteren van een gedeelte van den stroomleidenden dam langs den Dellewal op het eiland Terschel ling behoorende tot de zee werken in Noord-Holland. Minste inschrijvers waren C. J. Doeksen te Terschelling en S. C. Kooymans te Vlieland, voor 4220. Benoeming. De heer Dankelman, onderwijzer aan de openbare school aan t Mo lenpad is benoemd bij 't onderwijs aan zwakzinnigen te Amsterdam. DE MUSEUMPLANNEN. De Burgemeester beeft aan de le den van den Raad het volgenid© schrijven gericht: Eenige Uwer leden hebben mij in kermis gesteld met hunnen wensch, om het museumplan, vóórdat bet tni de openbare vergadering van den Raad zal worden behandeld, te kun nen bespreken. Ten einde deze gedachtqnwisseling zoo vruchtbaar mogelijk te dóen zijn, heb ik den Directeur van Openbare Werken en de Commissie van Toe zicht op bet museum uitgemoodlgd, daarbij tegenwoordig te zijn, omdets-* verlangd inlichtingen te verschaffen. Het lid dier com missie, Jhr. Dr. J. Six, hoogleeraar in de aesthefcica en! kunstgeschiedenis aan do gemeente lijke Universiteit te Amsterdam, iS door mij in het bijzonder verzocht het pilan boe te lichten. Z.H.Gel. beeft zich daartoe bereid* willig beschikbaar gesteld en wel te gen Maandag, 16 dezer, des namid dags te 2 uur. In verband met het b ovens baande heb ik de eer U uit te moo dagen op genoemd tijdstip Jin de Statenzaal te- gemvoordlig te willen zijn. (N. H. Crt.) Hooger beroep, Door W. Treur, te Haarlemmer meer is hoogier beroep aange teek end tegen het vonnis dor Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. H a a r 1 e m's elftal. Naar we vernemen verliest Haarlem met begin December een harer spe lers, namelijk den middenvoor De Wolff, (lie door vertrek naar Does burg niet meer voor de Roodbroekem zal kunnen uitkomen. Brand. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft brand plaats gehad in het pak huis no. 91 aan den Burgwal, in ge bruik bij den koopman H. Boogaard, aan den overkant van den Burgwal woonachtig. In het pakhuis waren aanwezig 3 paarden, eene hoeveelheid hooi en gereedschappen van B., bene vens een orgel van den orgeldraaier Bos, dat 's avonds in dat pakhuis ge borgen wordt. Dit orgel is grooten- deels verbrand en verder beschadigd. De brand werd door de bovenbewo ners ontdekt en is door dezen met an dere buren gebluscht. De paarden zijn bijtijds in veiligheid gebracht kunnen worden. De schade voor Bos is nog al groot, daar het orgel niet tegen brandschade is verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door het lampje, bevestigd aan het or gel, dat men verzuimd had uit te bla zen toen het Ln het pakhuis werd ge plaatst. De brandweer was niet aan wezig. Ingetrokken. De vaste politiepost, sedert ongeveer twee maanden geplaatst geweest, dag en nacht, voor een perceel aan het Korte Spaarne, is Woensdagavond ingetrokken, daar de bewoners dit perceel hebben ontruimd. Militaire Zaken. Bii Voldoende deelneming zal a .s. Zonaag na afloop van de schietoefe ning (9—11 v.m.) door de vereen igin- gen Volksweerbaarheid en Bloem en daal Commando een velddienst oefe ning worden gehouden in cbe richting van Velsen De milicien W. A. de J., van het 10de regiment Infanterie, behoorende tot de lichting 1902, heeft niet vol daan aan de oproeping om voor her halingsoefeningen onder de wapenen to komen. Hij zal deswege bij het korps als deserteur worden afge voerd. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een damesportemonnaie, Inh. eenlg geld, bij L. Ophuijsen, Zuid-Polder straat 75. Een keeshond, bij H. Tjonk, Spaorn- dammerweg 10 A. Een gouden oorknopje met rooden steen, bij A. y. d. Schoot, Grebber- straat 2 B. Een rozenkrans, bij J. Reinink, Gasthuisvest 5. Een inlegboekje van een vereeniging ten name van J. Stammers, aan het bureau van politie. Een fantasie-potloodhouder, bij C. Nellssen, Parklaan 33. Een zweep, bij J. Bouwman, Gen. Bothastraat 109. Een tO-riltenboekje der E. N. E. T., bij B. J. Garseii, Langendijkstraat 6 r. Èen kinderhandschosntje, bij M. Misset, Gr. Heiligland 35 rood. Een handwagen, een pakje patro nen, aan het bureau van politie. Een portemonnaie, inh. eenige cen ten en een medaillon, bij Z. Wesse- ling, Brouwerstraat 104, Een hondenmuilband, bij J. Ver mink, Gen. Cronjéstr. 7 rood. Aangifte Is gedaan van het verlie zen van een medaillon, waarin een portret bevestigd aan een speldje van zilveren Zeeuwsche knoopen en van het verliezen van een zwarte koord- horlogeketting met goud gemonteerd. Uit de Omstrekea SCHOTEN. Onze corr. schrijft Heden is het nieuwe kantoor cm woonhuis van den directeur der gas. fabriek" in gebruik genomen. Het ge bouw ziet or flink uit en is degelijk gebouwd, terwijl alle luxe geweerd Is. Mijns inziens is echter het kantoor beslist te klein, wat zeker in de naas te toekomst zal blijken. Als nu he/t terrein er wat netter uitziet, aal het gebouw ongetwijfeld nog beter uit komen .Nog dient vermeld te worden, dat ontwerper is de hear J. C. C. Voorveldt en aannemer de heer G. Meerman, die beiden een flink stuk werk hebben afgeleverd. AERDENHOUT. Die kwam co- sneu af. Ten nadeele van een knechtje uit het orchideen-atalbliss ememt van dan heer J. H. van Vloten, is ruim 23 gul den aan zilvergeld gestolen, de op brengst der fooien tijdens de tentoon* stelling, die onlangs is gehouden. De pclitiis doet streng onderzoek naar den d a-dier van dtózen laffen diefstal. Uitbreiding van politie*. Begin Januari zal het politiekorps te Aordanhout met een agent uitge breid' worden. HEEMSTEDE. Heden werd ter secretarie door een vader aangifte gedaan van de geboor te van zijn zeventiende kind. HAARLEMMERMEER. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de ijs- club Nieuw Vennep en omstreken. De R.-K. en Liberale Kiesvereni gingen cand (deerden voor de vacatu- re A. Suidgeest, in district II, diens zoon, den heer Jac. Suidgeest, kath. („Tijd"). IJMUIDEN. Li de Rijksvischhal ward eergiste ren een kist met schelvisch vermist. Na een ingesteld onderzoek door den Rijks-vischafslager Visser werd een ikere H. M., gepensioneerd militair van het O.-I. leger, als de dader in hechtenis genomen. Drankmisbruik was ook hier weer oorzaak van de misdaad, want om aan starken drank' te komen, ver kocht de dader de geheeie kist, ter waarde van ongeveer tien gulden, voor slecht3 één Rijksdaalder. („Hbld."). Benoemd: Tot reserve-luitenant bij het 5e regi ment infanterie is benoemd de heer W. G. Blöte, alhier. Gevaarlijk schieten. In den nacht van Dinsdag op Woens dag is, vermoedelijk met een flobert geweer, een kogel geschoten door een raam van school B op het Willems plein alhier. De kogel was door glas en horren gedrongen en op den tegenoverge- stelden muur afgestuit, waar hij op den grond gevonden werd. De politie stelt een onderzoek in. ZANDVOORT. Een dame, die alhier door W. Paap uit het water is gehaald, is niet meer bij kennis geweest, en eenige uren daarna overleden. Zij is door haar echtgenoot, den heer B. uit Amster dam, Constantijn Huigensstraat, her kend. Zij was 40 jaren oud. In het kiescollege der Ned. Herv. kerk zijn herkozen Jb. Koning Kzn., J. Th. Schij, C. Zwemmer Jbszn. en W. Zwemmer Jbszn., de beide eersten met 28 van de 29 stemmen, de beide laatsten met algemeene stemmen. De DuitscbB Keizer en onze Koningin. „Het Vaderland" bevat een artikel, waarin het volgende wordt meege deeld: Nu de Duitsche Keizer goed vond zelf eenigszins den sluier op te lich ten, welke zijn gedrag tijdens den Boerenoorlog omgaf, schijnt het be langrijk uit de nagelaten herinnerin gen van eon Hollandsch diplomaat eenige aanteekeningen te openbaren omtrent de houding des Keizers ten opzichte van ons land. Lezers zullen zich nog wel de a vallen herinneren, welke de rechter zijde tegen den minister De Beaufort deed, niettegenstaande alle ingewij den wisten dat die minister ten gun ste der Boeren handelde zooveel een Nederlandsch Staatsdienaar het maar vermocht. Onder den druk dier aan vallen nu, meende de Minister De Beaufort de hem bekende welwillen de gezindheid onzer Koningin ten op zichte der stamverwante Boeren te moeten aanwenden om Hare Majes teit tot een stap te bewegen met con- stitu-tioneele usantiën niet volkomen overeenstemmend, nl. tot een recht- streeksche schriftelijke bemiddeling bij den Duitschen monarch ten gun ste van Kruger. Dat deze tot niets leid de, heeft de uitkomst bewezen. Te be treuren blijft het, dat de minister, kennis dragende van hetgeen vooraf ging, dit niet voorzien heeft, in welk geval de Koningin dit echèc bespaard gebleven zou zijn. Had echter de rechterzijde aan de Beaufort verwten van niet genoeg voor de Boeren te verrichten, en bv. de Nederlandsche vlag niet te Loren zo Marquez te doen salueeren, Kuy- per's ministerie was niet veel geluk kiger ln wat het voor do Boeren uit richtte, en ondervond op zijn beurt, dat De Beaufort moeilijk meer had kunnen doen dan hij deed. Ten laatste greep Kuyper's inmen ging in de Transvaalcrisis plaats. Hoe men die ook beoordeelde, men vergete niet dat ook de toenmalige Minister van Buitenlandsche Zaken zich in de diplomatie vreemd gevoelde, en dat, toen Kuyper hem trachtte te bewe gen om dat zelf te bekennen, de Mi nister, gesteund door zijn secretaris generaal en zijn chef de cabinet, niet temin op zijn post meende te moeten blijven. Dit had ten gevolge, dat Kuy per nu zelf ingreep in Buitenlandsche Zaken, op eene wijze, welke hem on der geen onder minister gelukt zou wezen. En toen had, ten huize van den Nederlandse hen gezant te Parijs de conferentie plaats tusschen Kuy per en lord Reay, den vernuftig geko zen Britschen bemiddelaar, waarop de bekende nota's beraamd zijn, wel ke aan den weerstand der Boeren den laatsten slag toebrachten. Da geschiedenis der Transvaal had intusschen haar nasleep. De Keizer, waarnemend hoezeer de ontstemming over DuitschJand'8 houding in Enge land gestegen was, werd bevreesd voor oen Europeeschen oorlog, en oordeelde het in dat geval onvermij delijk deNederlandsche havens te moe ten bezetten. Toen nu de Japansche oorlog uitbrak, schreef de Keizer aan de Koningin een brief, waarin hij aan kondigde zich zeer noode verplicht te zien om zijn voornemen ten uitvoer te leggen, indien niet Nederland zich onverwijld in staat van tegenweer te gen Engeland wist te stellen. De Ko ningin, ten zeerste ontdaan, deelde den Minister Kuyper den dreigbrief mee, waarop Kuyper het wenschelijk geacht heeft eenige versterkte plaat sen in orde te doen brengen. De groote teut, welke hij hier ech ter beging, was, dat hij het onn-oodig oordeelde de Staten-Generaal van den ernstigen toestand mededeeling te doen en autocratisch te werk ging. Gelukkig namen de zaken liaai- keer. Maar eene min of meer stroeve ver houding tusschen Keizer en Koningin was achtergebleven. Ten einde nu zij ne toenmalige houding in Nederland weder goed te maken, heeft de Keizer de Noordzee-entente als een bijzonder geschenk aan onze Koningin op zijn bezoek te Amsterdam aangeboden. Over de waarde van dat geschenk heeft de bovenbedoelde Nederlandsche diplomaat het onnoodig geacht zijne meening te zeggen, maar de houding des Keizers is hem als een voorwerp van bezorgdheid ten einde toe bijge bleven. TWEEDE KAMER. Met d j belangstelling voor de Indi sche begrooting is het uit, nu de al gemeene beschouwingen en daarmede de „groote zaken" zijn afgedaan. Er was dus maar zeer weinig aan dacht voor de heeren Van Deventer en Van Sty rum, die met den Minister van Koloniën van gedachten wissel den over den gang der revisie-proce dure in het strafproces tegen inlan ders en over de toepassing der dood straf. De Minister beloofde de juridische wenken van genoemde heeren, voor namelijk gericht op het hooren der beklaagden in revisie, ter kennis te brengen van den Gouverneur-Gene raal. Wat de doodstraf betreft, was hij evenzeer geneigd aan de Indische Regeering te doen beoordeelen, o? die straf minder vaak kon worden toege past, doch het bleek wel, dat de Mi nister in beginsel recht en plicht van de overheid erkende, om de straffe des doo-is toe te passen. Uit t verdere debat zij gereleveerd, dat de Minister mededeelde, dat twee afgevaardigden de>r Ned.-Ind. Regee ring een internationale opium-confe rentie zouden bijwonen, met op dracht om tot inperking van het opiumgebruik mede te werken, zon der te letten op de geldelijke belan gen van den Staatvoorts, dat stren ge maatregelen werden overwogen te gen de rietbranden eindelijk, dat de Minister bereid was om te doen wat gedaan kon worden voor de vestiging van industrieën op Java. De heer Ter Laan hield de gebruike lijke rede, gewijd aan wenschelijke verbeteringen ln allarlei takken van onderwijs. Heden 10 1/4 uur voortzetting. INGEZONDEN yen ingezonden stukken, geplaatst ot niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet ternggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie I In uw geacht blad van Dinsdag lazen wij, dat u bij het bestuur van Haarlem's Zanggenot geïnformeerd had, waarom de door de typo- en li thografische vereeniging Kunst na Arbeid aangenomen motie was Inge diend. Het bevreemdt ons, dat u ook niet bij ons bestuur was komen tnfor- meeren, waarom bedoelde motie was ingediend, u zou dan zeer zeker een juister overzicht van do quaestle heb ben kunnen geven. In de tweede helft van Mei ver zond Haarlem's Zanggenot de regle menten voor den zangwedstrijd, reeds 81 Mei gaf Delft's Mannenkoor zich voorwaardelijk op ln de 2d© af- deellng mannenkoren. Met de Pink sterdagen (dus acht dagen later) be haalde deze vereeniging te Dordrecht een eersten prijs, 12 Juni daaraanvol gende .vroeg Delftsch Mannenkoor, of het nu nog in de 2de afdeeling mocht uitkomen, waarop de feestcommissie bij schrijven van 18 Juni een toe stemmend antwoord gaf, omdat het zich reeds opgegeven had. Naar aanleiding van bovenbedoelde tusschen de feestcommissie en Delft's Mannenkoor gevoerde corresponden tie hebben de 7 protesteerende veree nigingen in hun protest de feestcom missie or op gewezen. Ie. dat de Inschrijving voorloopig was, welke Delft's Mannenkoor tot niets bond, hetgeen door dit koor zelf sverd beaamd, blijkens zijn bovenbe doeld schrijven aan de feestcommis sie d.d. 12 Juni 2e. op de Incorrecte handelwijze van Delft's Mannenkoor dat, niettegen staande het een eersten prijs gewon nen had, toch nog trachtte iu de 2de afdeeling mede te dingen, een daad, waartegen de feestcommissie h. i. met kracht had moeten opkomen, als ontduiking van de door de feestcom missie zelf vastgestelde bepalingen. Art. 2 van het reglement behelst toch o. m. „Tweede afdeeling (man nenkoren) voor vereenigingen, die in deze afdeeling nog géén eersten prijs hebben behaald". Dit artikel is van kracht van den dag dat de reglemen ten in zee gingen tot eai met den dag vam den wedstrijd, en eindigt o. i. niet, zooals de feestcommissie dit schijnt te willen, op 31 Mei, den da tum waarop Delft's Mannenkoor in geschoven heeft. Door aan Delft's Mannenkoor toe te staan in de 2de afdeeling mede te din gen, heeft de feestcommissie een wed strijd in die afdeeling georganiseerd, waaraan Kunst na Arbeid niet wenscht mede te doen. Dat iiet protest niet op tijd ter be stemder plaatse gearriveerd is, ligt voor de hand. De tijd was daarvoor te kort, in aanmerking nemende, dat het protest goedgekeurd en geteekend moest worden door 7 vereenigingen, die respectievelijk gevestigd zijn te Rotterdam (2), Schiedam, Nijmegen. Amsterdam en Vlaaien. Wèl zou het op tijd aangekomen zijn, wanneer de feestcommissie eenige dagen nè. de sluiting der inschrijving de namen der deelnemende vereenigingen had bekend gemaakt, wat o. i. had behoo ren te geschieden. Ook heeft het bestuur van Haar lem's Zanggenot u medegedeeld, dat verschillende vereenigingen, nè. inza ge genomen te hebben van de bewij zen, hun protest introkken. Het is bepaald fameus, dat het bestuur zoo iets durft beweren. Neen, mijnheer de Redacteur, dit is de reden niet, waarom andere protesteerende veree nigingen komen, anders zouden er niet onder zijn, die onder protest me dedingen. Er zijn andere oorzaken, o.a. de vele gemaakte repetitëm, die dian h. i. nutteloos zouden zijn, de reeds ge maakte kosten, het gestorte inieg- geld, de prikkel, zich met andere ver eenigingen te meten en de kans te hebben een medaille met eenige gul dens te verdienen. Verder wenschen wij u nog te wij zen op etnigo andere onjuistheden in het ovarzteht. Het is een besliste onwaarheid, dat de feestcommissie eene conference heeft gewild met de besturen der pro testeerende vereenigingen, ons is daarvan althans niets bekend. Alleen weten wij, dat wel een onderhoud 's aangevraagd door een protesteerende vereeniging uit Amsterdam, die ons ook had uitgenoodigd op die bijeen komst te verschijnen, waaraan wij evenwel niet hebben voldaan, over tuigd ais wij waren, dat een vergelijk toch niet tot stand zou komem, wat da.n ook uitgekomen 's. En nu de onheusche behandeling. Zaterdag 24 October j.l. gaf Kunst na Arbeid een concert, zooals gewoon lijk werden te voren uitnood "gingen gezonden aan de besturen van ver schillende z ang ve reenigingenWat gebeurt nu 20 October ontvangt de feestcommissie he,t protest, twee da gen later zc-ndt het bestuur van Haar lem's Zanggenot botweg die uitnoodi- girtgen terug. Getuigt dat optreden nu van vriendelijkheid Schuilt daarin niet iets grievends voor Kunst na Arbeid Minder "net wordt genoemd in uw schrijven het plaatsen van ean be richt in de Stads-Editie van 7 Octo ber. Ook wil betreuren, dat bedoeld bericht opgenomen werd, hoewer het niets andere dan de waarheid bevatte. Weet u, mijnheer de Redacteur, hoe dit ln antwoord op het protest door de feestcommissie aan de roede-pro- testeerende vereenigingen (Kunst na Arbeid genoot die eer niet) werd ken baar gemaakt Met deze eigen woor den „De geheele inhoud (bedoelt! wordt tiet protest) was ons al 14 da gen bekend, daar hij door een lid van Kunst na Arbeid -op zeer vuile manier (1) in een der Haarlemsclie bladen was gepubliceerd." Is dit geen verdachtmaking Zoo zouden wij nog eenige aanha lingen uit het antwoord op het prolest kunnen weergeven, die allesbehalve het bewijs leveren van het vriend schappelijk optreden der feestcomnvs- sie, maar wij doen er het zwijgen toe en houden ons overtuigd, dat ook na zulk een optreden der feestcommissie tegenover Kunst na Arbeid, deze ver eeniging verplicht was zich uit don wedstrijd terug te trekken. Met vriendelijken dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Namens het Bestuur van Kunst na Arbeid L. REINDERS, Voorzitter. H. KW ANTES, Secretaris. (1) Spatieering is van ons. Gemengd Nieuws ANDREE'S LIJK GEVONDEN. Reutar'a agentschap seint d.d. 11 dezer uit Kopenhagen Kapitein Storm, de gezagvoerder van den Deenscben schoener „Juga", heeft do tijding meegebracht, dat Ka pitein Chalker, van het Amerikaan- sche schip Pelops, op een landtocht in het noordelijkste gedeelte van La brador, niet ver van de kust ter ho te van Kaap Mugora, een eenvoudig kruis heeft gevonden, waarop de naam „Andrea" stond. In den grond onder het kruis lag een lijk en ook een doos met papieren. Waar de bei^ de makkers van Andree zijn geble ven, is niet bekend geworden maar de papieren, welke zich in de doos bevinden, zullen dat waarschijnlijk ophelderen. Telegrammen DE INLIJVING VAN BOSNIë EN HERZEGOWINA. Boedapest, 11 Nov. (Reuter). In het ontwerp betreffende de annexatie wordt herinnerd aan de oude rechten' van de Hongaarsche koningen, die Bosnië regeerden vóór de Turksche overheersching .Verder worden Ln het ontwerp de motieven van de annexa tie uiteengezet, en de inlijving verde digd. Zij zal vertrouwen geven in de stabiliteit van de tegenwoordige in stellingen en een eind maken aan elk avontuurlijk politiek plan. De verhouding van Bosnië en de Herzegowina tot Hongarije zal geen wijziging ondergaan totdat een over eenkomst met Oostenrijk zal zijn ge troffen. DE CRISIS IN DEN BALKAN. KONSTANTINOPEL, 11 Nov. (Reu ter). Novokowitsj spreekt het bericht van de Maly tegen, dat een verbond tusschen Turkije en Servië zou zijn gesloten. Amsterdarasclie Beurs. Openingskoersen van 12 November, medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was voor Nad. onveranderd. Russen aan geboden. Nederl. Certificaten 76, 90, Russen 931/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 101/2. TABAKSAANDEELEN verdeeld. Bi'ndjey 89, Deli 466, Medam 292, Nieu we Asaham 1156, Rotterdam DeJi 387, Staneanbaih 430. PE'l'ROLEUMAANDEELEN zonder handel: Koninklijke 288, Sumatra Palembang 120. MIJNAANDEELEN vast: Kcta- hoens 140—200, Great Cobar 104—5 flauw. DE AMERIKAAN S C HE MARKT opende flauw. Atchison 961/2, Denver 32, Erie 34 7/8, Kansas 29 7/16, Mis souri 34 3/16, Rock Island 22 1/2, Sou thern Railway 241/2, Southern Paci fic 113 3/8, Union Pacific 176 1/2, Wa bash J4 5/8, Steels 53 3/4, Carren 45 3/8. CULTUURWAARDEN vast. Vor stenlanden 134 3/45, Rescontre Ned. Handels Mij. 174 3/4. ONDERTROUWD Nov. 12. H. B. de Haan en J. Dok ken*, D. K. A. Lenderink ein M. v.. Riet, J. H. Serné en J. Schor nagel. GETROUWD Nov. 12. 11. G. Smookuiaars en J. M. Bcesman3. BEVALLEN Nov. li. E. v. llost-* Domihpff, z. C. J. W. Piet—v. Weegh, z.E. v. Bilderbeek—Smit, d. OVERLEDEN Nov. 11.. A. M. v. d. Werff, 23 J., Oranjestraat; C. A. v. Velsen, 4*2 j., Brouwersstraat12. M. C., 16 m., d. v J. v. Tongeren, TuinïaantjeB. Graue, 42 j.. Staten Bolwerk. Heden overleed te Amsterdam g onze hartelijk geliefde Vader en f I Behuwdvader ik fik. Oornaiis Henrick Backer, 1 in den ouderdom van ruim 83 jaren. A. M. W. J. VAN DER I MERSCH, geb. BACKER. Mr. A. A. VAN DER MERSCH. Haarlem, 9 November 1908. Eenige kennisgeving. Heden overleed zacht en kalm na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster ANNA MARIA v, i WERFF, in den leeftijd van 23 jaar. Uit aller naam, P. v. d. WERFF. Haarlem, 11 Nov. 1908 Oranjestraat 38. Verzoeke van rouwbeklag ver schoond te blijven. j Heden overleed mijn geliefde Verloofde JANNA MARIA v.d. WERFF. j W. J. VAN KAPEL. Haarlem, 11 Nov. 1908. De Heer en Mevrouw RIJKPAUW( betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling bij de geboorte van hun Dochter on dervonden. Bezoeken worden afgewacht Maan dag 16 November 2 1/24 1/2. Voor de deelneming, ontvangen bij het overlijden van den Heer J. C. BOS-' HOUWERS, betuigt de Familie be leefd haren dank. JOS. BOSHOUWERS. J. J. VAN SCHEIJNDEL. Executeurs. Haarlem, November 1908.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2