i '4 aari fm'q hapiri ati tweede blad. I M W Ê&VeisM JL# Maml£*%MmrB DONDEEDAG 12 NOVKMBKH 1908 Stadsnieuws FEUILLETON Da Roetig Pimpernel Onze Lachhoek. II Gymaastiek wedstrij d. Zondag 22 November zal de gym- nastlekvereeniglng Bato in 't Bronge- bouw gymnastiekwedstrij den houden. Deze wedstrijden beloven belangwek kend te worden, vooral waar de uit te voeren' oefeningen, nu niet als an dera door de jury opgegeven zijn, maar door de deelnemende vereeni- gingen zelf gekozen zijn. De deelneming aan den wedstrijd is fcoo groot, dat het welslagen verze kerd is. Reeds hebben 14 heerenveree- •nigingen ingeschreven voor vrije- en st'aafoefeuingen, 5 damesvereenigiin- gen voor stok oefeningen, en 2 dames- vereenigingea voor knotsoefeningen. Ook voor den personeelen wedstrijd {ijn reeds vele inschrijvingen ontvan gen. Verwacht mag worden, dat d wedstrijden in gezonde lichaamsbewe ging in onze stad nog zoo weinig beoefend véle jongelui zullen op wekken, om zich bij de bestaande yer- eenigingen aan te sluiten*. Hinderwet. Op 24 November kunnen bij B. en W. bezwaren ingebracht worden te gen bet verleenen der volgende aan gevraagde vergunningen: .Van J. Smit tot uitbreiding van een bakkerij door liet bijplaatsen van een electromotor met 3 paordekrachten in t perceel Smedestraat 45. Van E. A. de Raay en Zoon om de finitieve vergunning tot oprichting van een bergplaats voor het bewaren en verwerken van lompen en beende ren in de gebouwen Donkere Spaarne 52. N. O. G. Op de vergadering der Haarlemsche af deeling van 't Ned. Onderwijzers- Genootschap wordt verslag uitge bracht door de afgevaardigden ter al- gemeene vergadering. Er komen een reeks vragen over 't onderwijs in nuttige handwerken, vooral met 't oog op de wenschelijkheld van een lagere bevoegdheid in behandeling, nadat Mej. J. M. Visser alhier een inleiding gehouden heeft, bovendien zal een subsidie-aanvraag van de Ned. Ond. Propaganda-club voor Drankbestrij ding in overweging worden genomen. Voorts moet er gestemd worden over drie candidaten voor de weerstands commissie en ten slotte zal de heer R. Rogtst-ra, onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. het geschiedenison derwijs op de lagere school, vooral volgens de nieuwe richting, inleiden. Generaal Van Merlen. B. em W. hebben ingevolge de Hinderwet aan de bestuurderen van de schietvereeni.gdng „Generaal Van Merlen" vergunning verleend tot iprichting van een schie tinrichting Ln cta te stichten gebouw op een terrein aan de Leidsche Vaart, hóek Schreve- husstraat Een leveringsquaestie. In Maart 1908 had de heer A., een Nederlandsch fabrikant, van den heer B., een fabrikant In Engeland, vijf duizend kisten blik gekocht „te leve ren dit en volgend jaar"; in Augus tus 1906 en in Mei 1907 waren op de zelfde voorwaarden telkens nogmaals duizend kisten blik verkocht. De verscheping geschiedde ongere geld, niettegenstaande telkens - door den I-Iollandschen fabrikant op leve ring werd aangedrongen, die ten slot te ongeduldig werd en in Sept. 1907 den heer B. bij deurwaarders-exploit sommeerde om binnen drie weken op de eerste overeenkomst 1792 kisten blik, op de tweede achthonderd kis ten en op de derde tweehonderd kis ten te leveren. De heer B. gaf aan die sommatie geen gevolg en werd daarop door den heer A. gedagvaard om te hocxren uit spreken de ontbinding dier overeen komsten op grond van niet-levering met schadevergoeding. Bij breed gemotiveerd vonnis heeft de civiele kamer der Haarlemsche rechtbank Ln dit geding uitspraak ge daan en den eischer niet ontvankelijk in zijn eisch verklaard en veroordeeld Naar het Engelsch door Barones Orczy. HOOFDSTUK L Par ij s: September 1792. Een golvende, woedende, rumoeri ge menigte van wezens, die alleen nog in naam iets menschelijks had den, voor het uiterlijk waren zij niets meer dan wilde schepselen, bezield do m lage hartstochten en den lust tot wraak en haat. Het uur, even vóór zonsondergang en de plaats, de Wes- W-Barricade, precies op dezelfdo plek, waar tien jaar later een trot- ache tiran een onsterfelijk monument zou oprichten voor de glorie van zijn Volk en om zijn eigen ijdelheid te bevredigen. Het grootste deel van den dag had de guillotine haar verwoestend werk voortgezet, alle oude namen en al het blauwe bloed, waarop Frankrijk de laatste eeuwen trotsch was geweest, hadden tol moeten betalen voor de begeerte naar vrijheid en gelijkheid. Het bloedbad vond op dit late uur van den dag geen voortgang meer, om- tot betaling der kosten. De rechtbank overwoog: le dat 't contract, aanwijst, dat er regelmaat bij de levering moest betracht worden en de termijn van 3 weken, om de groote bestelling te eischen, te kort genomen is. NED. MYCOLOGISCHE i'EREENI- GING. Het bestuur der op 17 October J.l. te Haarlem gestichte Nederland scke My- cc'.giscbe Vereeniging (vereeuiging voor de studie der paddestoelen) heeft rc'i. thans geconstitueerd. Voorzitter is de heer 3. Ruys te Heemstede, van Wien het initiatief tot de'oprichting Is uiitgegaan onder-voorzitter dr. M. Grashoff, directeur van het Koloniaal Museum te Haarlem secretaris dr. J. Westerdijk, directrice van het Phy- topatologisch Instituut te Amster dam penningmeester dr. Ed. Ver- s ei af feit, hoogleeraar te Amsterdam archivaris E. Heimans, redacteur van het tijdschrift de Levende Na tuur. In iedere provincie zullen twee af gevaardigden benoemd worden, tot wie men zich met vragen betreffende de studie en het gebruik enz. van paddenstoelen wenden kan. Ook wor den pogingen aangewend, afdeelin- gen der vereenigiing in Oost- en West- Irdië te vormen. Er is til bewerking een populair en geïllustreerd boekje over paddenstoelen, dat kosteloos ver spreid zal worden. Later zullen vanwege de Vereent- glng, die thans reeds ongeveer 90 le- dien telt, mycologlsche mededeeliingen v hschijnen. NAAMLOOZE VENNOOT SCHAPPEN. In de Staatscourant zijn da acten opgenomen van Zandvoortsche Exploitatie Maat schappij van Onroerende Goederen, te Zandvoort. Doel het exploiteer en en verhuren (h'tzij al dan niet gemeubileerd), het koopen en vervreemden van onroeren de goederen, in den ruimsten zin des woords. Duur tot 31 December J1939. Kapitaal f 130.000, verdeeld m 280 aandeelen, elk groot f 500. Ge plaatst 204 aandeel en. Directeuren de hoeren A. en W. Groen. Hf arlemsche Photo- en Lithographi- sche inrichting „De Tulp", te Haarlem. Doel hot drukken en uitgeven van en handel drijven in alles wat op het gelded van photographicboek- en steendruk, etsen en graveeren betrek king heeft, een en ander in den ruim- slen zin des woords. Duur tot 31 De cember 1939. Kapitaalf 90.000, ver deeld Ln 90 aandeelen van f 1000 ieder. Geplaatst 18 aandeelen. Voor de eer ste maal directeur de heer H. F. Wagenaar Reisdger. StjrmvisScherij Maatschappij „Bata vier IT, te Umuiden, ge meente Velsen. Doelhet exploiteeren van stoom trawlers, hel uitoefenen der zeev's- scherij in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan, het varen van k o o p v aard ij goed aren alsmede het stoepen yan schepen en het verleenen van adsistentie aan in nood verkeerende vaartuigen, en voorts al datgene te doen, wat met een ©n ander in onmiddellijk verband staat, met dien verstande echter, dal. de vennootschap nimmer meer dan 1 trawler in eigendom zal hebben. Duur 80 jaren. Kapitaalf 20.000, verdeeld in 40 aandeelen, elk van f 500. Directie raad van Bedrijfsbelasting. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het op den 7den November J.l. executoir verklaard ko hier no. 2 op de bedrijfsbelasting de zer gemeente, dienst 1908/1909, op heden aan den ontvanger der directe belastingen is ter hand gesteld. Benoem d. Bij ministerieels beschikking is be noemd voor een Jaar tot beambte bij de Rijks Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, de heer J. J. Vermeer van hier. Verlof Drankwet. Door A. J. Keizer is aan B. ©n W. gevraagd om verlof (ingevolge art. 34 dier wet) tot het verkoopen van alco holhoudenden drank anderen dan s erken drank voor gebruik ter plaat se van verkoop in het benedenlokaal (gelagkamer) van bet perceel Qroote Houtstraat 125. WATERSTAATSBEGROOTING. Bij 't behandelen dier beiga-ooting ln <lie afd'eelingen der Tweede Kamer, werd gevraagd naar 'a Ministers plan nen met de Vel ser pont Man sprak van een, stelselmatige campagne te gen de pont, wat door anderen werd ontkend. Aangedrongen werd op uit stel van de Verlenging van den stei ger in die vissck eirsh a v on te IJmui- den. In verband met kJachten over de hoog© kosten der lurven, gelet op het gebruik dat ervan wordit gemaakt, werd gevraagd hoe het staat met de bekende quaestle gerezen door de wijziging in bet reglement voor den.' verkoop van visch. Geklaagd weaxiy dat door de lang zame behandeling van spoorwegaan- getegemhedein de aanleg van nieuwe spcvor- en tramwegen zeer wordt ver traagd, waardoor het particulier int iti'utief wordt afgeschrikt. Ook werd gevraagd, hoe 't thans staat met de electrischia spoorlijnen, in ■die Haarlemmermeer. Rubriek voor Vragen. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, iii te ceaden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 58. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG. Mijn -derde zoon is na eecu maand in dienst geweest te zijn, af gekeurd, Moet nu de vierde in dienst of is hij wij? ANTWOORD. Indien de derde zoon werd ontslagen wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken bui t e n den dltonst ontstaan, moet de vierde die nen zijn die gebreken echter door den diiieaist ontstaan, dan is de vier de vrij. VRAAG. Ik ben crediteur ln een faillissement, doch de vrouw van den failliet heeft bij overlijden harer ouders nog te erven. Komt dit ten bate dén* schuldei schors, of kunnen de ouders dar vrouw, die in gemeen schap van goederen gehuwd is. hun ne nalatenschap zetten op de kinde ren hunner dochter ANTWOORD. Neen, dit "kunnen zij niiietmaar een faillissement wordt gewoonlijk vrij sneJ afgewikkeld en hot laat zich dus voorzien dat, als die arfeinis komt, de zaak reeds ten einde lis. Mocht de boedel insolvent wordien verklaard en de crediteuren slechte ten deele bun vorderingen binnen krijgen, dón laan die latere erfenis hun evenwel ten goede komen. VRAAG. Welke zijn de formalitei ten neodiig tot het verkrijgen der Ko ninklijke goedkeuring op gewijzigd© statuten eener vareeavgimg, die reeds rechtspersoonlijkheid bezit? ANTWOORD. Volmaakt dezelfde als diiie ln acht genomen wenden, toen die góedkeuirihg op de oorspronkelijke statuten verkregen werd. VRAAG. Hebben de scliuldiedschers of een borg van iemand die failliet is geweest, het recht om go-edenen, die door de familie van de vrouw, die mtet o,p huwelijks voorwaarden ge brouwd is, geschonken zijn, te ver koopen ANTWOORD. Wanneer die goede ren in die gemeenschap vallen en de boedie! is insolvent geweest, zoodat die schukleisc'hers voor bun onvoldaan gebleven gedeelte hunner vorderin gen kunnen opkomen, dan is ons ant. woord bevestigend. VRAAG. Kan oen meerder jarig meisje zonder toestemming van bane ouders in het huwelijk treden? ANTWOORD. Indien zij nog geecn 80 jaar is moet zij toestemming vra gen, maar het huwelijk kan bij wei gering toch doorgaan. In dat geval moet namelijk die tusschenkomst van den kantonrechter worden ingeroe pen. VRAAG. Hoeveel tijd vooraf moet men personeel den dienst opzeggen, wegens tijdelijke slapte van werk zaamheden ANTWOORD. Wanneer daarom trent bij de indiensttreding gieen an dere afspraak is gemaakt, veertien waarin het bij het bereiken van den dertien jarigen leeftijd was geplaatst. VRAAG. In Den Haag is ten over staan van een notaris een verloting gehouden. Er is op mijn lot een prijs je gevallen, maar hoewel ik het da- uelijk heb opgezonden, ontving ik tot dusver niete. Tot wien moet ik mij nu wenden ANTWOORD. Schrijf aan den persoon, de stichting of vereeniging, die de verloting heeft uitgeschreven en geeft deze geen antwoord, wend u dan tot den notaris. CORRESPONDENTIE. Mag. N. Wend u tot den heer B. M. de Vries, Koningstraat, die zich met d'it werk belast. Mevr. G. M: L. Van de uitgave Postzegelalbum Schaubeck is onge veer 14 dagen geleden een nieuwe bij. gewerkte editie verschenen, die u in iederen boekhandel bestellen kunt. De prijzen loopen van f 3 tot 50 toe. Den Heer H. Tot ons leedwezen waien we ditmaal verhinderd de door u oedoelde uitvoering bij te wonen. REDACTIE. Uit de Omstreken SANTPOORT. Mej. C. G. Slebos van hier .slaagde te Amsterdam voor 't examen voor de acte vrije- en ordeoefeningen. HILLEGOM. Door een combinatie van R.-K. le den van verschillende plaatselijke organisaties in het kiesdistrict Haar lemmermeer worden ernstige pogin gen aangewend om den heer J. H. M. Balvers, lid van den gemeenteraad ■van HiUegom, in 1909 candidaat te stillen voor de Tweede Kamer. D© heer Balvers heeft na rijp be rend zich bereid verklaard een even tueels candiidatuur te aanvaarden, mils die Hem wordt aangeboden door de centrale R.-K. kiesvereeniging van liet district. („N. R. Cf') ZANDVOORT. Dinsdagmiddag is door W. Paap uit zee opgehaald een net gekleede dame, van ongeveer 35-jarigen leef tijd. Zomder geheel tot bewustzijn ge it' n en te zijn is de drenkelinge in de c nsistoriekamer der Ned. Herv. Ge nu tïite overleden. („N. R. CL") Biniienlanü VRAAG. Hoe lang staat een kind onder de Schoolwet ANTWOORD. De verplichting van ouders of voogden, om een kind op een lagere school te plaatsen vangt aan uiterlijk zoodra het den leeftijd van zeven jaar heeft bereikt rn eindigt zoodra het alle klassen van die school doorioopen heeft of Indien hei de klasse doorioopen heeft, EERSTE KAMER-VERKIEZING. De Staten van Gelderland hebben hei-kozen tot lid der Eerste Kamer den heer 't Hooft, GRAAF VAN LIMBURG STIRUM. De gezant, graaf van Liraburg Sti- rum, chef der politieke afdeeling en van hot Kabinet van het ministerie an buitenlandsche zaken noemt, na de voor ©enige weken met goed gevolg ondergane operatie in beterschap toe, zoodat het vooruitzicht bostaat dat hij in het laatste dezermaand zijn ambts betrekking weer zal kunnen hervat ten. NEDERLAND EN PORTUGAL. Namens de Koningin is door onzen gezant te Lissabon aan den koning van Portugal het Grootkruis der Or de van den Nederl. Leeuw plechtig overhandigd. De gezant, mr. Doude van Troostwijk, ontving het Groot kruis der Orde van d© II Maagd van Villa Vigosa. Hij werd aan de konink lijke tafel genoodigd. De Koning stel de een heildronk in op koningin Wil- helmina, EEN BUZONDER GEZANTSCHAP BIJ DEN PAUS. Reuter seint uit Rome: De Paus heeft het bijzondere ge zantschap, dat de geiukwansGhan van de Koningin der Nederlanden kwam overbrengen, ontvangen. Het gezant schap werd met vorstelijke ear ont vangen door de pauselijke garde in groot uniform. Mgr. Grabinski, de ceremoniemeester, begeleidde de mis sie lot de troonzaal, waar de Paus haai' met zijn hofhouding opwachtte Het hoofd van hst gezantschap las .een adres voor en stelde den Paus eon eigenhandiigein brief van de Ko ningin. der Nederlanden ter hand. Do Paus sprak zijn dank uit en ver zocht hot hoofd van de missie heiu te volgm naar rijn particuliere apparte menten, waar hij een gesprek met hem voerde en de overige "leden van het gezantschap ontving. Vervolgens begrootte het gezantschap nog den staatssecretaris, kardinaal Metrry del Val. HOE DE „CULLINAN" VDRVOERD WERD. M-en meldt uit Londen aan de TeL Het vervoer van (ji© „Cullanain" heeft paats gehad Woensdag 28 Oc tober. Den vor'i.gen dag was do heer Joseph As-schar, de Parijsch© firmant der fabriek, mot zijn auto van 80 i p.k, te Amsterdam aangekomen. Mem sloeg hier een grooten voorraad ben zine in, benevens wat reservef-bam- •deoi, om voorbereid te zijn tegen alle •eventualiteiten,. Om acht uur in den morgen ver trok de heer J. Asschar, alleen verge zeld van rijn chauffeur, uit Amster dam om via Maastricht, naar Pa rijs te gaan. De reis naar Parijs had vrijwel zonder incidenten plaats. Po litie begeleidde den beer Assclier ni et op zijn reis; wat niet noodig geacht •werd, omdat de „CuLiinan" vervoerd werd op dezelfde wijze, waarop kost bare diamanten zoo vaak van de Tol straat, 1© Amsterdam, naai' Parijs en Loiiidein wonden overgebracht Om dezelfde reden mogen enkele bijzon dere regelingen met de douane niet worden bekend gemaakt, omdat dit wellicht tot moeilijkhedien zou leiden bij vodgienid'e gelegenheden. Van Parijs is de heer J. Asscber per tireln naar Calais gegaan en van daal' naar Dover, om de eventualitei ten, aan een langere zeereus verbon den, te ontgaan. Zooals men ziet, heeft het vervoer van de kostbare steenen plaats go- had op do meest eenvoudige wijze, wat vooraf reeds in welingelichte Londonsche kringen waarschijnlijk geacht werd. daar de firma Asschar over een zeer groote eavaring op het gebited van transport van kostbaar heden beschikt. EEN ZONDERLINGE GAST. Een net gekleed jongmensch (Duit schei') stapte af in een hotel te Heer len en vroeg om eene kamer voor den nacht. Na het souper, en een kort on derhoud met den Hotelier verkoos mijnheer tijdig te gaan slapen en liet zich naar zijne kamer brengen. De vrouw des huizes, welke reeds ter rus te was, werd door eenig geritsel wak ker en bemerkte, dat de „logé", ge wapend met eene electrische lantaarn eene inspectie hield, in de verschil lende kamers om zich daarna weer in de hem aangewezen kamer terug te trekken. De vrouw ging toen naar benedon om haar man, die nog in de gelagkamer was te waarschuwen, doch ook deze had den vreemdeling reeds bespied; hij had ni. gezien, toen hij zich even op de achterplaats be vond hoe de logé met zijn lantaarntje alles rondsnuffelde. De politie werd gewaarschuwd, welke zich in het huis verdekt opstelde. De Duitscher kwam, tegen twee uur ongeveer, naar bene den, doch stiet al dadelijk, tengevol ge van een ongelukkig toeval op de wacht, zoodat hem de gelegenheid tot verder handelen werd ontnomen. Zijn geheel© „Hab und Gut" bestond uit een electrische zaklantaarn, een ver gulde pinec-nez en een paar gros- schen aan geld. Uit eene briefkaart, welke hij bij zich droeg, bleek, dat hij in het hotel een valschen naam had opgegeven. Hij werd naar Maastricht overge bracht (L. K.) INVAL IN EEN SPEELHUIS. Dinsdagnacht omstreeks één uur na middernacht is er te 's-Gravenha- ge een inval gedaan door de justitie, bijgestaan door politie, in de Zuid- Hollandsche Heerensocieteit in het Gortstraatje. Een draaibord roet bijbe- hooren werd in beslag genomen en te gen de spelers proces-verbaal opge maakt KOLENDAMP. Dinsdagnacht is de knecht van schipper Bokhuis, uit 't Zand, liggen de met zijn schip met bieten in de ha ven t© Zevenbergen, door kolendamp ln het vooronder gestikt HIJ KWAM NIET BINNEN. Sir Thomas Robinson, in 't begin der vorige eeuw professor in Oxford, was berucht om zijn vervelendlueid. Hij was gewoon veel visites te maken, doch ieder probeerde deze door ulle mogelijke middelen te voorkomen. Bij een collega, dien hij dikwijls bezocht, maakte het gezegde van den bediende: „Mijnbeer is uitgegaan," ten slótte sen indruk meer op hem. O, zeide hij, dan ga ik een oogen- blikje met de kinderen spelen. Menigmaal wenschte hij zich, wan neer „mijnheer uitgegaan was," met den papegaai le onderhouden, of zijn horloge, dat was blijven stilstaan, met de jpendul© gelijk te zetten. Op zekeren morgen kwam Sir Tho mas weer aan de deur Yan zijn'col lega. De bediende keek uit een raam van. de benedenverdieping. „Mijnheer is uitgegaan," zeide hij, zoodra hij den bezoeker zag. Nu, ik zal een oogenblikje met f— De kinderen slapen nog, Sirl Zoo? Nu dan De papegaai is dood, Sir Tho- masl Dat is jammer. In alle gevallen wil ik De pendule is blijven staan; zij loopt reeds sedert gisteren niet meer! Ten hoogste verbaasd over dezen wonderlijken samenloop der omstan digheden was de professor genood zaakt naar huis terug te keeren. Mevrouw heeft Yoor de meid een brief geschreven en vraagt ten slotte: Heb je nog iets er bij te voegen. Bet? Neen, mevrouw. Zet nu maar: let .8. v. p. niet op de fouten en het slechte schrift Wie was de moeder Yan Frede- rik den Groote? Diep stilzwijgen in de klas. Nu, weet niemand dat? Zoo, weet jij het, ventje? Hier, de kleine Tun- dels zal jullie allemaal beschaamd in aken. Mevrouw de Groote, mijnheer. Hij.Je papa, Lize, schijnt van daag aan 't diner al in een bijzonder 'goede stemming te zijn. Waar zou dat van kon; .V Zij. Ja, pa is blij, omdat hij den dokter een poets bakt Hij mag van hem slechts één glas wijn per dag drinken en nu heeft pa tien dagen lang niets gedronken, alleen om van daag tien glazen achter elkander te kunnen drinken. ART. 105 DER GRONDWET. De Haagsche CL schrijft: Bij het einde der rede van den heer IJzerman, gister in de Kamer, was 't kwart voor 6 en waren er nog slechts 12 leden aanwezig. Zou men niet eens denken aan liet bestaan van het artikel der Grondwet, dat luidt: „De Kamers mogen... niet beraad slagen of besluiten, zoo niet meer dan de helft der leden tegenwoordig is?" Handhaving daarvan zou, mis schien, voor een oogenblik stagnatie veroorzaken, maar op den duur wel goed werken tot matiging van heeren misbruikers van den nationalen tijd. En in elk geval: 't staat in de Grond wet. ZONDAGSRUST. Dr. Ivuyper schreef aan de klesver- eenigingen te Ommen een brief, waar in hij meldde het lidmaatschap der Kami' te aanvaarden, „Het Volk" merkt op, dat deze brief gedateerd is 8 November, dat Is op Zoudagl BRANDEN. Te Gestel is de boerderij van P. 7 heunissen afgebrand. Twee varkens kwamen om. Alle have gin gop eenig vee na, verloren. Het verbrande was laag verzekerd. dut er even vóór liet sluiten van do barricades voor den nacht andere nog interessanter vertooningen voor het volk te zien waren. En daarom stroomde de menigte weg van de Place de la Grève, en begaf zich naar de verschillende bar ricades, om van dat interessante en veru akelijke gezicht te kunnen ge nieten. Er viel iederen dag van te profitee- re-i, want die aristocraten waren zub ke dwazeD 1 Zij heetten natuurlijk verraders van liet volk, al die man nen, vrouwen en kinderen, die toeval lig afstammelingen waren van die groote mannen, die sinds de Kruis tochten den roem van Frankrijk had den uitgemaakthaar oude adeil. En iederem dag, ieder uur eischte het afschuwelijke moordwerktuig zijn veto slachtoffers oude mannen, jonge vrouwen, teere kinderen, zelfs zou het eindelijk hot hoofd vragen van een Koning en van een mooie, jonge Koningin. En zij deden hun best zich verbor gen te houden en te vluchten dat vond men het grappige van 't geheele geval. Iederen middag vóór dat de poorten dicht gingen en de marktwa gen? ln optocht door de verschillende barricades naar buiten gingen tracht te een of andore aristocraat aan de klauwen van het Comité van Alge meen Welzijn te ontkomen. In aller lei vermommingen, onder allerlei voorwendsels, trachtten zij door de afsluitboomen te komen, diie zoo goed beviaakt werden door burgersoldaten van de Republiek. Mannen m vrouwskleeren, vrouwen in mannengewaad, kinderen als be delaartjes \ermomd alles zag men voormalige graven, markiezen, zelfs hertogen, die uit Frankrijk wilden vluchten, om Engeland of een ander niet minder gehaat land te berei ken en te trachten daar den vreemde ling op te zetten tegen de groote Revo lutie, of een leger bijeen te brengen, om de rampzalige gevangenen in de Temple, die zich eens zelf soevereinen van Frankrijk genoemd hadden, te bet rij den. Maar zij werden bijna allen bij de barricades gesnapt. Vooral sergeant Bibot, bij de Wester Poort, scheen het wonder gauw in de gaten te hebben, als een uitstekend vermomde aristo craat wilde ontsnap ren. Dan begon natuurlijk de grap. Bibot keek dan naar zijn prooi als een kat kijkt naar een muis, speelde soms wel een kwar ttor lang met hem, deed alsof hij door de vermomming om den tuin werd geleid, door de pruiken en andere grime, die de identiteit van den voor ma ligen markies of graai moesten verbergen, O 1 Bibot had een scherp gevoel voor humor, en het was wel de moei te waard, daar bij 'de Wesier Barri cade te staan wachten totdat men een aristocraat zag snappen op hetzelfde oogenblik dat hij dacht aan de wraak zucht van het volk te zullen ontko men Soms liet Bibot zijn prood werkelijk door de poort naar buiten gaan, om hem zoodoende minstens twee minu ten lang t© doen denken, dat hij wer kelijk uit Parijs ontsnapt was, en het hem gelukken zou veilig en wel de kust van Engeland te bereikenmaar Bibot liet den ongelukkige maar tien meters vei- den buitenweg opgaan, dan zond hij hem twee man achterna, die hem terug brachten en rijn ver momming uittrokken. Geen wonder, dat op dezen mooien middag in September de menigte op gewonden en vol verlangen stond te wachten bij de poort van Bibot. De bloed gierigheid groeit aan naarmate zij meer voldoening krijgt het volk had dien dag honderd edele hoofden on dor de guillotine zien vallen, het wilde zeker zijn, datzelfde schouw spel morgen weer te zullen genieten. Bibot zat op een leeg, omgekeerd vat vlak bij de poort van de barrica de een klein detachement burger- soldaten stond onder zijn bevel. Het werk was den 1 aalsten tijd niet ge makkelijk geweest Want de aristocraten werden ang stig en deden hun uiterste best om uit Parijs weg te komen. Eiken dag had Bibot de voldoening gesmaakt, eenige voortvluchtige ko mngsgeztnden te ontmaskeren en te rug te zenden, om verhoord te worden door het Comité van Algemeen Wel zijn, waarvan de goede putriot, Bur ger Foucquier-Ttnville, president was. Robespierre en Danton, beiden had den Bibot geprezen voor zijn ijver, en Bibot was trotsch op het feit, dat hij door eigen toedoen minstens vijftig aristocraten naar de guillotine had gezonden. Maar heden hadden alle sergeants aan de verschillende barricades spe ciale orders ontvangen. Het was pas aan eenige aristocraten gelukt, uit Frankrijk te ontsnappen en veilig Engeland te bereiken. Er liepen wonderlijke geruchten omtrent deze ontvluchtingen; zij had den zich verscheidene maïen en steeds brutaler herhaaldhet volk werd daardoor steeds meer opgewonden. Sergeant Grospierre was tot de guillotine veroordeeld, omdat een ge heele familie aristocraten kans had gezien, vlak langs hem hoen door de Noorder Poort te ontsnappen. Men was overtuigd, dat dile ont vluchtingen georganiseerd wei-den door eenige Engelsch en, die onverge lijkelijk bnita&Tt© werk gingen en die uit louter verlangen, zich met eene andermans zaken te bemoeien, hun koste! ij ken tijd gebruikten, om rechte matig veroordeelden, bestemd voor Mevrouw Guillotine, veiligheid te brengen. Deze geruchten werden steeds uit gebreider en namen voortdurend vas- teren vorm aan er was geen twijfel aan, of deze bende van bemoeizieke Engelschein bestond en zij schenen onder leiding te staan van een man, wiens scherpzinnigheid en durf bijna fabelachtig groot was. Vreemde verbalen deden de ronde, hoe hij en die aristocraten, die hg redde, plotseling onzichtbaar werden, als zij de poorten bereikt hadden en alleen door bovennatuurlijke hulp aan het scherpziend oog der sergeants wisten te ontsnappen. Niemand had deze geheimzinnige Engelschen gez'en en wat hun hoofd man betreft, van hem werd alleen gesproken met een soort van bijge- loovige huivering. Burger Foucqmer-Tinville ontving in den loop van den dag een stuk pa pier uit een of andere geheimzinnige bron, soms vond hij het in den zak van zijn Jas, dan weer werd het liera op straat overhandigd door iemand uit de menigte, terwijl hij onderweg was naar do zitting van het Comité van Algemeen Welzijn. Het stukje pa pier bevatte een korte mededeellng, dat do bende bemoeizieke Engelschen aan het werk was, en het werd altijd onöértookend met een met roeden inkt geschreven d&vte© een kleine stervormige bloem, dto wij in Enge land de roode Pimpernel noemen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5