NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20e Jaargang, No. 7792 Verschiint dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 17 NOVEMBER 18U8 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTBS PBR DRIB MAANDBNl 129 voof Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)l.aO Franco per post door Nederland q J«jg Afzonderlijke nummersO-OJH Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem £-37 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vesnootscfeap Loarens Coster. Dlrectear I. C. PEE^BBÖOM» ADVERTENTIÊWi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0. 28 Reclames 30 Cent per regel. B:J Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie ec Administraties Groote öonfstraat 55. tetaommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 eis der Administratie 724. Drukkerij! Zolder Bultenspaara® 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenti6n en reclames van buiten het Arrondissement" Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA* Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 18 NOVEMBER. Gemeenteraadsvergadering, 1^ uur. De Kroon: Concert Mevr. Vogel Vladeracken, 8 uur. Buitenlandsch Overzicht De Crisis in den Balkan. We schreven gisteren reeds, dat de Bulgaarsciie minister-president in de Sobranje (volksvertegenwoordiging) een rede heeft gehouden, waarin ver schillende ONTHULLINGEN zijn gedaan. Allereerst heeft de mi nister een einde gemaakt aan het be kende en veel opgeld doende sprookje, dat Bulgarije met Ooeten. rijk-Hongarije heeft afgesproken, om e g e 1 ij k Turkije te benauwen. Er niets waar van zoo'n afspraak, -wi bovendien zoü zoo iets geheel te gen het streven der Bulgaren zijn. 't Is immers een onweersprekelijk feit, dat Oostenrijk-Horigar ije door de an nexatie van Bosnië en Herzegowina de belangen der Slaven mem kan ook zeggen de voorstanders van een groot-Servisch rijk I ernstig heeft benadeeld. Zou Bulgarije zoo zijn vrienden, de Slaven, verloochenen zoo vroeg de minister, en antwoordde zelf neen, neen em nogmaals néénl... Bulgarije wist niets van de annexa tie van Bosnië en Herzegowina, werd er zelfs door verrast Zoo sprak de minister. Nu, we willen Z. Exc. wel gelooven, maarwe mogen de geschiedkundi ge feiten toch niet omverpraten. Eenige dagen vóór de catastrophe is vorst Ferdinand bij den keizer van Oostenrijk-Hongarije op visite ge weest en heeft daar warme vriend schap ondervonden. Toen was het al een publiek geheim, dat het O.-H. rijk de annexatie-plannen had, Men gaat toch niet met de voorstan ders van een vijandige beweging feest vieren Ook is er een andere mo gelijkheid. Al heeft Bulgarije niets van Oostenrijk's plannen geweten, daarom is het toch wol mogelijk, dat Franz Joseph van de plannen van Bulgarije op de hoogte is geweest. Dn ze mogelijkheid heeft de minister niet tegengesproken em bovendien licrt. die veronderstelling in de lijn der gebeurtenissen eerst heeft Bulgarije de onafhankelijkheid uitgeroepen on dadelijk daarop volgde de actie van Gosfeenrijk-Hongarii e. Dit alleen geeft te denken 1.... Toch heeft de minister ook weer hoopvolle uitlatingen gedaan. Het meest op den voorgrond treedt de hou ding tegenover Turkije. Onze belan gen in de toekomst zijn een en daar om zal de tijd komen, dat Bulgarije en Turkije elkaar de hand geven, en steunend op elkaar, de ongewenschte vreemden bestrijden. De tijd zal komen Ook kam mot den tijd nog wel eens iets anders komen. AI is de crisis in den Balkan niet meer zoo spannenu, als in de eerste dagen, gecompliceerd is ze toch nog. Zelfs zóó gecompli ceerd, dat we nog steeds een zwaar hoofd zien in een vreedzame oplos sing. Hoe maken de mogendlieden het met hun hooggeroemde conferentie?... De OORLOGSGERUCHTEN doen weer de ronde I Met het oog op do troepenbewegingen In Servië en Montenegro, heeft de Porte besloten. militaire maatregelen te nemen Ln de districten aan genoemde landen grenzend. t Gelukkig Is dit niet meer dan een voorzorg voor de handhaving der neutraliteit, want 'Servië en Turkije bebben weinig reden om saam te gaan vechten. Of zou Servië 't nu niettegenstaande alle tegenspraak itoch op Novi Bazar het door Oosten- irijk-Hongarije aan Turkije teruggege ven land, begrepen hebben. Dat ho pen we maar niet. Ernstiger is het bericht, dat uit vVeenen komt Men kan bij de eerstvolgende aan leiding een militaire demonstratie van Oostenrijk tegen Servië verwach ten, die krachtig genoeg zal zijn, om pen tegen-demonstratie onmogelijk te fcnaken Bijzonder duidelijk is de strekking fvan dit bericht echter niet I Men kan vnder militaire demonstratie zoo veel ferstaan I Opmerkelijk voor den zenuwachti ge n en ge jaagden toestand is het vol gende telegram uit Bulgarije Een onbeduidende ontploffing te Moestapha-pasja veroorzaakte valsch alarm onder de soldaten, die denken de aan een aanval, naar den kant der grens stelling namen. Zoo ziet men, de crisis ln den Bal kan is nog altijd niet voorbij. Nog dreigt het onweer De keizer en de keizerin van China Dat de kenzer overleden is, weten onze lezers al ook dat de keizerin- tweduwe gestorven Is. Wel zonderlinge samenloop van omstandigheden I Toen we gisteren ons artikel over de Chineescke regeering schreven, stelden we vooral in het licht, dat de keizer een stroopop was, die gere geerd werd door dë keizerin-weduwe. Zij speelde met Z. VI. als een harle kijn, trok aan de touwtjes en haar wil geschiedde. Die keizerin-weduwe was een eigenaardig en merkwaardig mensch. Opgekomen uit een laagte des volks, is ze gestegen tot eer aanzien, maarop haar beurt ge tiranniseerd en beheerscht door de re- actionnaire partij. De keizerin-weduwe, die al eenlgen ziek was, stierf alleen, zonder bij stand, ofschoon een kring van dee moedige ooggetuigen slechts weinige schreden van haar afstond maar zoo heilig hielden zij de persoon der kei zerin, dat zij niet nader dorsten tre den Het eterven der keizerin-weduwe heeft heel wat meer gevolgen in Chi na., dan het heengaan van dien offi- oieeliem keizer. Voor hem geen rouw, maar voor haar een heel jaar.... Men leze nog eens ons overzicht van gisteren. Wat we over de keizerin- weduwe schreven, kan ook voor he den gelden. We verwachten nu in China ernstige dingen. Er zal wel licht een strijd komen tusschën de reactionnaire en vooruitstrevende ele menten..... Wat zal daarvan 't gevolg zijn Reeds zoo vaak is met de ontwikke ling van China gedreigd als een de mon.... Het gele gevaar I.... fls Ylootpolitiek van Engeland De heer Byles stelde in 't Lagerhuis de vraag, of de regeering, terwijl zij de relatieve maritieme positie van Groot-Brittannië handhaaft op de wijze, zooals werd aangeduid door minister-president Asquith in de zit ting van 12 dezer, zich met andere mo gendheden in verbinding zou stellen met het oog op de vermindering van de kosten voor de vloot De heer Asquith antwoordde, dat de andere mogendheden zeer goed de inzichten kennen van de Engelsche regeering omtrent den onnoodlgen druk die op de belastingbetalers wordt gelegd door de opdrijving van de kos ten voor den scheepsbouw. De lieer Lonsdale betoogde de nood zakelijkheid van het bouwen van nog meer eerste klasse oorlogsschepen, met liet oog op de handhaving van genoemde positie. (Het officieele stel sel van Engeland is, dat het een vloot moet hebben 10 pet. sterker dan van de twee sterkste vloten van andere landen). Minister Asquith zeide, dat de ad miraliteit vari meening is, dat deze noodzakelijkheid niet bestaat en daf de regeering geen plan heeft tot ver andering van het reeds goedgekeurde program voor het Ioopende financiee- le jaar. Nu juist geen geschikt oogenblik om over vermindering van oorlogslasten te gaan spreken B3 Crisis In Dnltschland. Gisteren is van een onderhoud tus- schen keizer en rijkskanselier niets gekomen. Nu wordt gemeld, dat de keizer morgenvoormiddag in het nieu we paleis de voordracht van den rijkskanselier zal aanhooren. Dus weer langer gewacht. We wor den steeds nieuwsgieriger I.... Nederland en Dnltschland Do Temps" publiceert een door di\ Kuyper gegeven tegenspraak van de mededeelingen van „Het Vader land" betreffende de bedreiging van den Duitschen keizer, om de Holland- sche havens te bezetten, indien deze niet tegenover Engeland itn staat van verdediging weiden gebracht tijdens dan Russisch-Japanschen oorlog. Op een desbetreffende vraag van een re dacteur van de Temps", verklaarde dr. Kuyper letterlijk .- „Er ls geen woord waar van het geheele artikel, dat ik niet de moeite zal nemen te be strijden. Ik heb nooit in mijn leven brief van den keizer onder de oogen gehad. Het is alles louter fan- „De Standaard" meldt Daartoe door H. M. de Koningin gemachtigd, heeft dr. A. Kuyper aan den Duitschen Chargé d'Affaires, die inlichting verzocht, medegedeeld, dat door de Koningin nimmer met hem over een brief, die van den Duitschen keizer ontvangen zou zijn, ook maar met één woord gesproken is, en dat hem veel minder nog van zulk een brief Inzage is gegeven. JUBILEUM VAN DEN PAUS. Maandagmorgen heeft ln de St. Pieter de plechtige ceremonie ter ge legenheid van het Paus-jubileum plaats gehad. Men merkte op de te- genwoordighaid der speciale missies van vreemde staatshoofden en sou- vereinen, het corps diplomatique, tal- looze pelgrims etc. Ongeveer te 9 uur schreed de Paus de basiliek door, voorafgegaan door een langen stoet van kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen. De stoet maakte een grootschen indruk. De menigte wuif de met zakdoeken. Het koor der Slx- tiinsche kapel hief den psalm „Tu es Petrus" aan. De feestvlag woei op de poort van het Vatikaan, de poorten der basiliek werden te half acht geopend. 50.000 personen waren aanwezig, waaron der prinses Mathilde van Saksen, groothertogin Xenia met drie zonen, 28 kardinalen en 280 prelaten. De Paus droeg een Hoogmis op aan het altaar, waarna hij zijn zegen gaf. Daarna steeg hij op de Sidla gesta- toria en keerde door de basiliek naar het Vaticaan terug. De troepen wa ren genoodzaakt verscheidene malen da menigte, die de basiliek wilde binnendringen, terug te duwen en veroorzaakten daardoor een geweldig gedrang. Toen de Paus bij de St. Pie ter aankwam, scheen hij zeer bewo gen en werd, ondanks bet verbod, zeer toegejuicht. Hij had tranen in de oogen en gaf voortdurend zijn zegen. De geestdrift der geloovigen was naar gemeld wordt reusachtig en onwederstaanbaar. BEZOEK VAN HET ZWEEDSCHE KONINGSPAAR AAN ENGELAND. Het koninklijk jacht „Victoria and Albert", aan boord waarvan zich het Zweedsche koningspaar bevond, kwam Maandagmiddag te Ports mouth aan. De prins van Wales cmtviing de ko ninklijke gasten. Het Zweedsche koningspaar werd te Windsor aan het station ontvan gen door koning Edward en koningin Alexandra. In antwoord op een toe spraak zeide de koning van Zweden, dat de vriendschappelijke relaties tus- schen Engeland en Zweden reeds da teerden van zijn bezoek aan Enge land van 30 jaar geleden. Stadsnieuws Om Ons Heen. In bet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Concours voor Ma/nneuzang' ln dë rubriek Om Ons Heen. Tulnbouw-w interschool. In het verslag der afcL over dë Stoatsbegrooüng leest men Teleurstelling werd betuigd over het feit, dat geen gelden zijn uitge trokken voor die stichting eener tudn- bouw-winterschool ten behoeve der bloembollencultuur. Gevraagd werd, hoeveel voor het lancLbouw-onderwijs aan miliciens wordt uitgegeven en of het vrucht dragend kan worden geacht. Adresboek. Het nieuwe adresboek van Haarlem is bij de uitgevers Van der Wilk en Groeneveld verschenen. Behalve dat het telkens lijviger wordt en dat er ook nu een goede plattegrond van Haarlem aan is toe gevoegd, levert het werk geen aanlei ding op voor beschouwingen. De ontzaglijke moeite, die aan zoo'n uitgaaf moet worden besteed, maakt het wenschelijk, dat de uitgevers in een flinken afzet vergoeding vinden, ORGELBESPELING ln dia Groote- of £t.-Bavo-kerk te Haarlem, op Donderdag 19 November 1908, dos namiddags van 2 tot 3 uur, door den hear W. Ezetrmam. Programma 1. Choralvorspdel und Fuga, Job. Brahms. 2. Grosser religiöser Marsch, Fr. Lux. 3. Sonate No. 2, G. MerkeL a Maestoso. b. Adagio. c. Allegro assai. 4 Bénédiction Nuptlalq, C. Satat- Saëns. 5. Lied ohne Worte. (Duet), Men delssohn. Typ. S t ud 1 eklr i n sr Haa r Lem. Door den Typ. Studiekring Haar lem werd In samenwerking met de Typ. Studieclub Zaandam, een wed strijd in het teekenen em ontwerpen van een diploma uitgeschreven. 11 ontwerpen van dan Haarl. kring kwa men in, waarbij aan Andriesse eem le prijs, aan Kabel een 2de prijs em aan Groenendaal een 3de prijs werd toegekend. Een schip gestrand. In Zandvoort le een schip ge strand I Deze tijding bereikte ons gisteren middag omstreeks twee uur nog juist vroeg genoeg, om in de krant van dien dag te vermelden. Maar dit sobere bericht was ons niet voldoendeEen-twee-drie I da delijk zelf naar de plaats des on- heils 't Was drie uur, toen we in Zand voort kwamen. Over de zee hing een nogal zware mist. Aan den horizon vloeiden de watervlakte en de grijze lucht saam, tn eem nevelmassa Bang weer voor den zeeman Eerst zagen we aan het strand niets, alleen liepen eenige „dorpers" in de richting van Noordwijk. Wij hen na 1 Langzaam doezelde in den nevel iets zwarts op.... dë omtrekken wer den duidelijkerdat moest een schip zijn Ja, dat was ook hiel in nood verkee- rende schip I Ongeveer 500 meter ten zuiden van Zandvoort stonden we recht tegenover de boot, die op onge veer 5 A 600 meter van het strand „zat". Daar stonden ook verschillen de visschers, druk bezig het geval te bepraten. Een hunner was per vlet (kleine breede roeiboot) naar 't schip geweest en vertelde ons een en ander. 't Is de vrachtboot „Venus" van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij in Amsterdam die van Lissabon kwam en op weg was naar Amsterdam Hoeveel menschen zijn er aan boord Op één na kan ik het niet zeg gen, maar 20, 21, 22.... dat ls de ge wone equipage van zoo'n boot.... Waarom gaan die lui niet van de boot Ja, dat is t gewone liedje T De boot zit wel op 't strand, maar de kapitein hoopt er nog af te komen. Verlaat hij het schip, dan beschouwt hii dit als verloren en kan er geen eigendomsrecht meer op laten gel den. Ziet u die Vier sleepbooten, die geregeld om de gestrande boot varen? Dat zijn alle IJmuidenaars, die het oogenblik wachten, dat de kapitein zelf den moed opgeeft. Dan gaan zij beproeven het schip weer vlot te trekken en kost het aan de maat schappij idem zooveelDe boot is wel gestrand, maar nog niet wat men noemt „tn nood", zoodat er voor de opvarenden levensgevaar zou be staan- Als vanavond de vloed opkomt, dan Is er wel kans, dat de boot weer vlot komt Daar hoopt men althans op, maar of 't waar zal worden De zee ls nogal kalm, de wind zuid oost allemaal gunstige omstandig heden. Maar Voorloopig wisten we genoeg en trokken naar het telegraafkantoor, om den Haarlemmers door middel van ons nieuwsbord deze nadere bij zonderheden bekend te maken. Toen weer naar het strand Het getal kijklustigen was belang rijk aangegroeid. De mist trok een beetje op, dus konden we de boot be ter inspecteeren. 't Bleek een groote. van Ijzer gebouwde vrachtboot te zijn van ^omstreeks 80 meter lengte. Ze zat" met don voorsteven op 't strand, alsof ze van volle zee recht op strand gestoomd was. We zochten onzen visscher weer op. Hoe verklaart a het ontreluk Och, heel eenvoudig, door den mist. Om half één, toen de boot aan den grond voer, was 't erg mistig, t land was van zee uit niet te zden. Bij zulk weer is het gevaarlijk varen, vooral als men de kust nadert. Elk oogenblik wordt de diepte van 't wa ter gepeild, om zoodoende die kust angstvallig te mijden. Maar.... Zand voort heeft een gevaarlijke kust I.... Zóó heeft men vol diep water en dan Ineens komt de zandbank. Dit ls vooi de „Venus" het ongeluk geweest, vóór dat men het vermoedde, „zat" men al op de bank Hoeveel zandbanken zijn hier Vier. De „Venus" zit Juist op de laatste.... 't Scheelde maar heel wei nig of cLe „Venus" had een lotgenoot gehad. Op haar aanhoudend blazen op de stoomfluit was een groote pas sagiersboot in de nabijheid geko men.... Alleen door snel ein krachtig achteruit stoomen werd een tweede stranding voorkomen.,... Intusschen waren weer andere Zandvoorters per vlet naar d9 boot geweest ook om (wanneer men de ze verlangde) diensten aan te bie den. Een hunner vertelde, dat de boot met allerhande stukgoederen geladen is thee, sinaasappelen, citroenen, enz. Maken de lui *lch erg onge rust O nee 1 heelemaal nog niet 1 Ik zag de matrozen h©9l lekker een kop je koffie drinken dat mocht ook wel bij de kou. Da kapitein weigert nog alle hulp der sleepbooten, en wacht op den vloed. De boot is al een beetje bijgedraaid en zit nu schuin op 't strand, lang niet meer zoo gevaar lijk. Maarde achtersteven staat nog gelijk met den waterspiegel en de kop zit zoover op 't strand, dat de roode waterlijn te zien is.... Andere zeelui vertelden ons leis uit hun ervaring. Een oude „zeerob" gaf „memories". Ik heb hier al heed wat ongeluk ken meegemaakt. Een 16 jaar geleden strandde er een boot een half uur boven Zandvoort t wrak is nu nog te zien. Dat was benauwd weer.... de reddingsboot stak in zee, alle opva renden werden gered, maar een der redders een Koper verdronk.... De reddingsboot sloeg om, en hij viel als slachtoffer van den zeemans plicht(M'n visscherman pinkte een traan uit 't oog een ander zei mij, dat m'n zeeman famÜIe van dien omgekomen redder is). Dan in 't zuiden een petroleum- boot die is verbrand.... Ik herinner me een rijmpje 1 Januari is eeri schip gestrand 2 Januari vloog 't schip ln brand 3 Januari spoedde de lading aan 't strand. Gelukkig vielen hier geen menschen- levens te betreuren.... Vier jaar gele den hadden we de stranding van de „Alba", ook aan 't zuiden. Die „zat" net als de „Venus" op de vierde bank. Den volgenden dag kwam er Westenwind en stormwat een bang weer Alles sloeg aan splin ters I De Westenwind heeft de „Alba" over de vierde bank geworpen, zoo dat ze op de derde kwam en dus juist tusschen twee vuren zat. Daar was geen houden meer aan I.... Ik ben nu ook bang voor wild weer't Is zoo de tijd van het jaar I Als straks de wind draait, ook in 't westen komt, dandan gaat 't als met de „Alba" IMaar dit hoop ik niet 1 De stranding der „Schouwen II" is nog maar twee jaar geleden. Toen was 't een storm, een wind en een hagel..... bar De reddingsboot heeft alle vijf lui gered.... een matroos nam z'n keeshond nog mee.... alleen een kat verdronk Zoo vertelde m'n zeeman. De avond begon' te vallen, en de booten heschen de ldchten. De „Ve nus" stak twee roode lantaarns 'aan, de sleepbooten gewone lichten. Die roode lachten... daar moesten we de beteekenia van weten. Een zeeman vertelde Dat roode licht beteekent, dat de boot stil ligt en in gevaar verkeert. Als er gewone lichten branden, zou den de andere scheepsbestuurders denken dat is daar veilig varen en zoo konden er nóg meer ongeluk ken komenTerecht geldt hffer het spreekwoord „een schip op strand, is een baken tn zee". De kijklustigen op strand stonden nog steeds maar druk te delibereeren over de kansen voor de vlotkoming der boot. De een zag don toestand ge vaarlijk tn, de ander weer ongevaar lijk. Men wachtte op den vloed. Deze kwam om vijf uur opzetten. Het wa ter wies al meer on meer en drong ons steeds hooger op 't strand. Zes uur Daar klonken twee stooten op de stoomfluit, wat geratel, en.... de „Venus" bewoog zich, langzaam ach teruit stoom eend De boot was losgekomen door eigen kracht Aan het strand klonk een hoeraatje het gevaar was gewe ken I De „Venus" zette volle kracht bij en stoomde de vrije zee in, als een losgebroken paard. Dra werden de roode lichten door andere vervangen, als het officieele bewijs, dat olies weer in orde was. Met zes uur vertraging en wat vrees was dus alles afgeloopen. Gelukkig 1 Ook de sleepbooten konden nu huis waarts keeren. Haar opvarenden wa ren natuurlijk minder verheugd, want, nu hun hulp niet was aange nomen, ontvingen ze ook geen enkele vergoeding. Een schadepostje, want als zoo'n sleepboot hulp verleent, moeten min stens eenige duizende guldens voor bergloon gegeven worden. Ook de Zandvoortsche vletterlleden waren niets met den afloop in hun schik. WIJ en andere niet-belanghebben den vertrokken blij, dat een groot onheil was afgewend Mexcuxius. De nationale bond van handels- en" kantoorbedienden Mèrcurius heeft een rapport uitgebracht. Inzake een mo del-arbeidsovereenkomst, waarvan de afd. Haarlem ons een exemplaar toe zendt. Nu binnenkort de wet ln werking zal treden, Is deze uitgaaf zeer zeker van groot nut. Militaire zaken. De majoor P. P. H. Tielens, belast met-het toezicht over de depots huza ren te Haarlem, wordt overgeplaatst naar 's-Gravenhage. De majoor E. W. baron van der Co- pellen, van het Se regiment huzaren, wordt nader belast met het toezicht over de depots huzaren te Haarlem. Verlof Drankwet. B. en W. brengen ingevolge art. 87 dier wet van 28 J uni 1881 ter openba re kennis, dot Ls ingekomen een ver zoekschrift van II. Groen, om verlof, Ingevolge art. 34 dier wet tot het ver» koopen uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in perceel Kleine Houtstraat no. 2. Eet Schilderüenmuseum In tien Raad. Maandagmiddag vergaderde de Raad om met Jhr .Dr. Six, hoogleer aar in de aesthetlqa te Amsterdam en' andere leden van de Commissie voor het Museum van Schilderijen op het Stadhuis het bestaande plan van B. en W. tot het bouwen van een nieuw schilderijenmuseum te bespreken. Aanwezig waren 24 leden van den! Raad, benevens Dr. Six en de Com* missieleden Jhr. Ch. F. van de Poll, A. L. Koster, J. Krol Kzn., C. J. Gon» net en Jhr. J. A. T. Repelaer van Spijkenisse. Aan de vergadering werd vooraf de vraag voorgelegd, of de verslaggevers der pers tot de bijeenkomst zouden worden toegelaten. Hierover staakten de stemmen, 12 tegen 12. Besloteni werd nu om er over te loten door een nummer uit de vischkom te trekken. Even zou toelaten, oneven afwijzen; beteekenen en daar oneven uit da kom kwam, bleef de pers buiten da deur. Van deze komische historie willen we alleen dit zeggen, dat ze ons heeft verwonderd en teleurgesteld. Niet omdat wij er nu wat men noemt „niet bij konden zijn," voor onze persoon lijke nieuwsgierigheid bleef dit om, het even, maar oneven achten wij het, dat waar de pers doet wat zij kan om het publiek voor te lichten, niet minder dan 12 Raadsleden haar daartoe de gelegenheid niet hebbe/? willen geven. Het ls dan ook inderdaad alleen als een gevolg van plichtsgevoel te be schouwen, dat wij niettemin na de vergadering, toen wij ons er van had den overtuigd, dat de Raadsleden vol komen vrijheid hadden over het voor gevallene mededeelingen te doen, ons tot een hunner om Inlichting hebben gewend. Aan hem danken wij de geg«?* Yens voor het volgende overzicht. De burgemeester opende de bijeen komst met een Inleidend woord en zei de, dat deze belegd was met de bedoe ling, om aan de Raadsleden zooveel mogelijk licht te verschaffen vóórdat zij een definitief besluit moesten ne men. Jhr. Six was gekomen om op vrageu, die hem gedaan zouden wer den, te antwoorden. De opmerking werd gemaakt, dat men dit niet had verwacht, maar ge meend, dat de heer Six een aaneenge schakeld betoog, een causerie over de zaak zou houden. Hoewel dit misver stand de beteekenia der bijeenkomst niet verhoogde, voerden toch, behalve de voorzitter, verschillende leden van den Raad, de heeren Krelage, Kleynenberg, Rinkema, Van Lijnden, Loosjes, Middelkoop en van de Com missie de heeren Six, van de Poll en Koster het woord. Daar onze zegsman natuurlijk geen aanteekenlngen had gemaakt, sooais wij Journalisten ple gen te doen, vatten wij hun brtoog sa men. Gevraagd werd dan, In hoeverre het aesthetisch te verdedigen was, dat de mooie gevel als 't ware verborgen bleef achter kleine huisjes, die geen kunstwaarde hebben. In verband daarmee kwam ter sprak* het tweede

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1