Weerbericht Uit de Omstreken Binnenland Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand Marktnieuws Stoojsivaartberichtea Amstsnïainsche Beurs. Advertentïën Dienstbode Dienstbode MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur), De Bildt, 17 November 1908. Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Valentla (Zuidkust van Ierland); laagst© 730.4 m.M. te Bodo (Westkust .Van Noorwegen). Verwachting tot den avond van 18 November! Wind: matige tot krachtigen Wes telijken wind- Gesteldheid van de lucht: meest zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen buien. Temperatuur: Iets warmer. 'Barometerstand te haarlem. Achteruitgang, Vorige stand te 2 uur 766 m.M. Thermometerstand te Haarlem. Dinsdag 17 November Hoogste gisteren 2 uur F. 85 Laagste hedennacht F. B4 Hedenmiddag te 19 uur F. 60 ingezonden mededeelingen 30 Cta. per regeL F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Dassen, Fronts, Boorden en Manchetten. Ruwe, springende handen, Zam-Buk fs genezend en verzachtend. Met het komen der winter scha we- ders verliest de huid haar prettige zachtheid, de vingertoppen gaan zeer doen. Daarna komt een onaangename ruwheid én roodheid op, gevolgd door opengaan en bloeden, voornamelijk iri de buurt der knokkels en polsen. Deze uiterst onaangename toestand .wordt dikwijls In 't leven geroepen doordat men op een guren kouden dag handen of gezicht niet zorgvuldig af- dróogt. Het verwaarloozen van barsten in de huid, of van verkoudheids-uitslag kan tot pijnlijke zwelling en ontste king aanleiding geven. Er bestaat ge vaar dat stof en vuil in de kloven der huid komt, en een ware kwelling ver oorzaakt. Bloedvergiftiging, mond klem en besmettelijke ziekten zijn, zooals bekend is, op die wijze teweeg gebracht. ■Zam-Buk, de wondervolle genezen de zalf, ls de eenige zalf die, behalve dat zij de ontsteking en pijn doet ver minderen, en kloven, verkoudheids- uitslag en ruwheid geneest, ook aan de huid een nieuwe en opmerkelijke gezondheid geeft. De handen moeten eerst goed in warm water gewasschen worden, en daarna met Zam-Buk in gesmeerd, óf met de vingers, óf men smeert het op een schoon linnen lap je, dat men er op legt. Deze behande ling, ee.ii paar malen toegepast, ver zekert een algeheele genezing der huid. Zam-Buk is een zeker geneesmiddel (tegen aambeien, sneden, kneuzingen, brandwonden, brandblaren, eczeem, loopenfle zweren, roven, dauwworm, zeere boenen, etterende wonden, ab cessen, builen, zweren, ziekte der hoofdhuid, hoofdzeer, winterhanden en -voelen, springende handen, ver stuikingen en rheumaliek. Verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 per doos, of f 1.90 per groote doos, of franco per post tegen dezelf de prijzen bij do Zam-Buk Co., Rokin 8, Amsterdam. plan, dat de Raad op 19 Mei aan B. en W. verzocht heeft, eveneens te doen uitwerken en waarbij de huisjes zou den worden weggebroken, de poort Iets teruggezet en de gewelfde gang daarachter zou vervallen; zoodat het huls, dat gekocht was, goed in 't ge zicht zou komen. Dit plan zou goed- koopor zijn. De gebouwen waren ge kocht voor f 100.000 en aanvankelijk had men gemeend, dat een verbou wing van f 125.000 voldoende wezen zou: thans ls een begrooting daarvoor van f 210.000 Ingediend. Het weeshuls zelf, zoo betoogde men, is niet ge schikt gebleken voor de berging der schilderijen, hoewel aanvankelijk ge meend is van wel. De heer Six gaf eon architectonische beschouwing, waarvan dit het hoofd moment was, dat de bouwmeester van het weeshuis blijkbaar bedoeld heeft, dat. de gevel aan een binnen plaats zou liggen, zooals uit de geliee- le bouwwijze is af te leiden. Naar des sprekers meaning komt hij daar dan ook veel mooier uit. Nog andere punten kwamen ter sprake, o.a. deze, of de ruimte vol- aoenae zaï zijn, ook wanneer ae ver zameling wordt uitgebreid, waarop de heer Six antwoordde, dat hierin zou kunnen worden voorzien door de schilderijen wat dichter bij elkaar te hangen. Voorts werd gevraagd, of het toezicht niet veel kostbaarder worden zou, wanneer de HaLsen elk in een af zonderlijk kabinetje werden onderge bracht. Vanwege de Commissie werd daarop geantwoord, dat dit wel mo gelijk was, maar dat de Commissie 't punt nog niet had overwogen. In den loop der gedachtenwisseling bleek, dat de Commissie over het han gen van elk stuk van Hals in een ka binetje niet eenstemmig is. De heer Koster bepleitte de wenschelijkheid om ze liever alle in één zaal bij elkaar te hangen, zoodat het rijke bezit be ter uitkomen zou. De heer Six deed opmerken, dat ln deze aan de Com missie een weinig de vrije hand moest worden gelaten, namelijk om de Hal- sen alsnog in een lokaal bijeen te brengen, indien bleek, dat het hangen In afzonderlijke kabinetjes niet vol deed. Spreker vond overigens nog ge legenheid mede te deelen, dat bij zij- belichting van de stukken nieuwe el- genschappen daarvan aan den dag waren gekomen. Omstreeks 4 uur was de bespreking afgeloopeoi. De electrischa boog la m- pen. I-Iedenmorgeal zeven uur brandde het electrische licht nog in vollen glans in de Groote Houtstraat, van het Verwulft tot de Groote Hout poort. Faill IssementeïL Bij vonnissen van 17 November 190S zijn door de Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard Johan Adams, drijfriemenmaker, wonende te Zaandam. C. van Blankensteen, kleedermaker te Haarlem, Ged. Oude Gracht 63. In belde faillissementen rechter commissaris mr. E. J. Dorhout Mees. Nederland en Oranje. De a.-r. kiesvereeniging nam in hare Maandagavond gehouden verga dering de candidatuur over van Mr. Smit (r.-k.), die door de R.-K. Kiesver eeniging voor district I gesteld is. Omtrent de tweede vacature, in district III, die naar men weet door de R.-K. kiesvereeniging aan haar word overgelaten, heeft Nederland en Oranje nog geen beslissing genomen, maar waarschijnlijk komt zij deze week daartoe nog bijeen. GEVONDEN VOORWERPEN, aan onderstaande adressen te bevra gen. Eon Hollandsche herdershond, bij S. Bleij, Bakenessergracht 59. Eon 'notitieboekje, bij H, van Tie nen, Westergracht 47. Een pakje inhoudende een pakje wol, bij J. C. Lonkhuysea, KI. Hout weg 15. Een pakje waschgoed, hij J. C. Bes te man, M. v. Heemskerkstr. 34. Een darnes-yueue, bij H. Hessels, Rollandstraat 15. Een hondenmuilkorf, bij C. Fran sen, Luitesteeg 9. Een kinderboezelaar, bij 3. Hen driks, Zomerstraat 11. Een zilveren dasspeld, bij W. de Boer, Gen. de Wetstraat 36. Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van een portemonnaie, inhouden de f 6.82 1. 2. HEEMSTEDE. Te water. De heer J. de Vries, wonende aan het Manpad alhier, had het ongeluk om van de loopplank van een in de Leidschevaart liggende schuit te val len. Dit werd nog bijtijds opgemerkt door een visscher, die er ln slaagde den drenkeling weer boven water te brengen, en de levensgeesten op te wekken. Niettemin is de toestand van De Vries zorgelijk. Zend in gavere enigl mg. Het 50-jarig bestaan van de Neder land sche Zendingsvere&n igtog zal op Vrijdag 20 November door de hier be staande af deeling worden hjardlaéht door het optreden der heer-en Alb-ere, oudsten zendeling der veneenigang, Dr. de Hartog en J. L. Zegers, resp. voorzitter on secretaris der afdeel!ng. De Qhr. gem. Zangvereenigiug „Ex- AuiiW zal bij die gelegenheid eenige liederen ten gehoore brengen. BENNEBROEK. De zitting van den Militieraad voor de lichting 11(09 zal voor deze gemeen te gehouden worden te Haarlem op den Doelen, op Maandag 28 December a.s. te 10 uur v.m. BEVERWIJK. Hedenmorgen te 10 uur vergaderde de Raad. Voorzitter was de oudste wethouder, de heer C. H. Moens, bij afwezigheid van den burgemeester. Ingekomen is o. m. een missive van Gedeputeerde Staten, om het salaris van den burgemeester en secretaris te brengen op f 1700 en zulks in ver band met de toeneming der bevolking. B. en W. stellen voor hiertoe over te gaan, doch verschillende leden, de hoeren Van Zanten, Wiedeman en Zwager, willen eerst nadere motie ven van Gedeputeerde Staten hebben. Daarom wordt besloten die te vragein en dan in een volgende vergadering de zaak af te doen. Een verzoek van den heer J. Tromp om restitutie van f 37.50 voor be taald vergunningsrecht, wordt afge wezen, als niet door de wet. toegela ten. Ook het verzoek der bewoners van de Sperslelaan, om een lantaarn aan hot einde van die laan, wordt van de hand gewezen, als te kostbaar, daar ook do goheele laan niet onder deze gemeente behoort. Tot klokkenist wordt benoemd de Iioer C. Molenaar met 9 van de 11 stemmen. Twee stemmen kreeg de heer Admiraal. Breedvoerig werd nog gesproken over nm ai ai ram vcnaoenae van net salaris van den klokkenist, doch geen besluit werd hieromtrent genomen, daar het voorstel niet aan de orde was. Nadat nog besloten was de lande rijen en het vischwater weer voor 5 jaar te verhuren, ging de Raad over tot eene vergadering met gesloten deuren voor de behandeling van eeoul- ge belastingreclames. VELSEN. RAADSVERGADERING. In de heden gehouden raadsverga dering waren afwezig de heer-en Boe- ked en Spiunter. Allereerst werden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, de heer en A. A. M. Mulder, G. van Rhijn en W. baron van Tuyll van Seroosker- ken, onderzocht en goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat door den Commissaris der Koningin tot zetters van 's rijks directe belasting-en zijn benoemd de heeren J. G. ton Broebe, J. C. Bonarius en J. E. Mulder. Daarna kwamen ter sprake adres sen van de firma's Perquin en De Vries en Klein en. Dekker, steenko lenhandel-aars te IJmuiden, die be zwaar gemaakt hebben tegen de door B. en W. toegepaste wijze van liet uitschrijven der aanbesteding voor de levering van brandstoffen voor de gemeente-gebouwen. Uit de discussie bleek, dat ln 't be stek en voorwaarden geen uur van aanbesteding heeft gestaan, echter wed in de advertenties i-n de plaatse lijke bladen. De adressanten bewe ren de advertenties niet gelezen te hebben, waardoor hun biljetten te laat Inkwamen en ongeldig warden verklaard. B, en W. adviseerden de adressen voor kennisgeving aan te nemen, om dat de inschrijvers 't gebeurde aan ai-ch zelf te wijten hebben,, wijl elk goed zakenman toch zulke adverten ties moet lezen. De heeren Schuitenmaker, Brok en Vermeulen protesteerden hiertegen. De Inschrijvers hebben alleen te ma ken met de voorwaarden ln het be stek h .i. kan men de inschrijvers nJet varplichten, om de couranten te lezen. Da heer Vermeulen diende een mo tie in, waarin de raad betreurde, dat in het bestek en voorwaarden geen uur van inschrijving is genoemd, alsook, dat hij meent, dat da na 11 uur ingekomen biljetten (dus van de adressanten) niet ongeldig hadden mogen worden verklaard. Over deze motie staakten do stem men. Vóór die heerenVermeulen, v. d Does, Falk, Brok en Schuitenma ker tegen do heeren Netscher, Uytemdaal, Ko&temey, Mulder en Ze gel. De Voorzitter: wat nu?.„ De heer Vermeulen nu niets meer, nu weten B. en W. de opinie van den raad.... De hoer Netscher: opinie?, vijf vóór en vijf tegen dat is geen opi nie 1 Hierna werd 't voorstel van B. -en W., om do adressen voor kennisge ving aan tenenion, goedgekeurd. De -directeur en leeraren aan dte Burgeravondschool verzochten den Raad, om in het onlangs vastgesteld reglement dier school een wijziging aan te brengen en Kerstvakanties in te stellen. De hoer Netscher herinnerde er aan dat do Raad de verordening met alge- meene stemmen heeft goedgekeurd, dat do leeraren voor de vaststel ling om advies gevraagd geen aan merking hebben gemaakt, zoodat hij reden vindt, om eerst eens te zien, hoe do verordening werkt. Blijkt la ter, dat 't in 't belang van het onder wijs is, een Kerstvakantie in te eteL- lon, dan zullen B. en W. met nadere voorstellen komen. Met deze toelichting nam de Raad genoegen. Een adres van de afdeeli-n-g Kenne- merland van den Bond vam Nod. On derwijzers, Inzake het onvoldoende va-n het hanclwerkondarwijs, werd als -niet behoorendo tot de bevoegdr held van den Raad naar B. en W. verwezen. Wel werd medegedeeld, dat do leerplannen der verschillende scholen gewijzigd worden, zoodat men nu iu -een overgangstijdperk ver keert. Aan de af doeling Vols en van hot Witte Kruis word het kosteloos ge bruik van oen schoollokaal to IJmui den toegestaan, voor het houden van een cursus in het ver 1 oenen van eer ste hulp bij ongeluk-ken in do eerste maanden van 1909. De heer Vermeulen stemde tegen, omdat hij tegen liet voorstel van B. eui W. was, om to bepalen, dat ook aan anderen, aan wie het gebruik van schoollokalen ls of nog zal wor den toegestaan, dit kosteloos toe te staan. Aan de verloskundige mej. De Boer to IJmuiden, werd steeds 50 gratifi catie per jaar gegeven. Nu vroeg zij 150 pe:r jaar, ter tegemoetkoming voor hulp verleend aan arxne ingeze tenen. B. en W. stellen voor, voor 1909 een toelage van f 100 te geven. Dit werd goedgekeurd. Bij raadsbesluit van 28 Juli J.l. werd besloten aan den Minister Van Wa terstaat te verzoeken ora over te gaan tut -de vestiging van hulp-telegraaf kantoren te Velseroord en te Sant poort-station (Jan Gij zenvaart) als mede om aan het hulp-telegraafkan toor te Sa-ntpoort-dorp, een hulp-tele foonkantoor te verbinden. Bij raadsbesluit van 1 Sopt. d. a. v. werd besloten de gestelde voor- waaiden te aanvaarden. Thans wordt door het Hoofdbe stuur dor Posterijen en Telegrafie, er de aandacht op gevestigd la. dat met medewerking van die' gemeente ln de hulptelograafkanto- ren to Santpoort-station en Velser- oord ook de interlocals telefoondienst kan worden gevestigden 2e. dat de kosten voor de aansluiting van die kantoren nog zouden worden var- mc-orderd, ingeval die verbindingen, na dat zij zijn tot stand gebracht, eventueel toch voor den telefoon dienst zouden moeten worden dienst baar gemaakt. In verband hiermede stelden B. en' W. den Raad voor, aan den Minis ter van Waterstaat de vestiging ook van nuip-ieièioonKanioren' te Sant poort-station (Jan Gij zenvaart) en te Velseroord aan te vragen. Aldus werd door den Raad beslo ten,. (De vergadering duurt voort.) IJMUIDEN. Door den. commandant van het de tachement pantserfort-artillerie al hier is aanbesteedde levering van rundVleesch, rundvet, gerookt- en pe- kelspdk, ten behoeve der troepen. Ingekomen waren 6 biljetten. Laag ste Inschrijvers bleken te zijnJ. F. Kockx, IJmuiden, rundvleesch, voor f 0.679, rundvet voor 0.67 per kg. J. H. Jaques, IJmuiden, gerookt spek f 0.64, pekelspek ƒ0.63 pe<r kg. De St.-Ct .bevat de gewijzigde aden van oprichting der naamlooze ven nootschap Ijsfabriek IJmuiden, te IJ muiden. ZANDVOORT. Raadsvergadering. Maandagavond vergaderde de Raad, nu in plaats van om 7^ om 8 uur. Dit kwam omdat de heeren eerst geheim geconfereerd hadden. Allereerst wer den de geloofsbrieven van liet nieuw gekozen raadslid den heer Jacob Ko ning Kzn. nagezien. Deze werden in orde bevonden. Daarna werd beraadslaagd over den aankoop van. grond voor den bouw van 20 werkmanswoningen, waarvoor het Rijk een voorschot van 84.000 heeft verleend. B. en W. stelden voor, om den grond aan te koopen van de Erven Fa vauge voor 50 cent per vierk. meter. Dit werd goedgekeurd. Alsnu werd gesproken over de wijze van aanbesteding van de woningen. B. en W. wilden deze zaak over laten aan de commissie voor den woning bouw, saamgesteld uit B. en W. en de heeren Koning en Slagveld, en vroe gen den Raad of in 't bestek een be paling gewenscht wordt aangaande min. uurloon en maximum arbeids tijd. Ook dit werd zonder discussie be aamd en goedgekeurd. De heer Zwaan bracht een woord van hulde aan de Erven Favauge, die op zulke gemakkelijke voorwaarden grond hebben aangeboden. Aan de Erven Favauge zal een dank betuiging namens den Raad gezonden worden. Als onderwijzeres bij het herhalings- onderwljs word benoemd mej. IJzer draad. Ten slotte kwam in behandeling een brief van Ged. Staten, waarin aange drongen werd de jaarwedden van bur gemeester en secretaris tot 1200 te verhoogen. De burgemeester en secretaris ver lieten de zaal, en ook 't publiek moest vertrekken, want de zaak werd ln ge heime vergadering behandeld. Naar aanleiding van eieoi schrijven van Ged. Staten om de jaarwedden van den burgemeester en secretaris te verhoogetn, weird besloten genoemd college mede te deelen, dat de Raad zich er'mee kan vereenigen, elke jaarwedde met 100 te verhoogen. Door de notarissen Loeff en Wil- kens zijn In het café van J. da Roede alhier geveild een woonhuis, staande aan liet Dorpsplein, kooper werd de heer C. van der Werff, voor ƒ2225. een woonhuis, staande aan de Baan, koopeir werd de heer De Leeuw voor ƒ900, en drie woningen aan de Diaconiehuis- straat, koopers werden de herren A. en W. Groen voor ƒ1430. TWEEDE KAMER. Met den Minister van Koloniën schiet de Kamer wel goed op, aJs hij. zich een beetje meegaand betoont. Zoo gaf hij gisteren voldoening aam den heer Boogaardt door de belofte om de soldaten-bastaarden, die tot nu toe naar een Indische pupillenschool werden gezonden, wèl niet naar Hol land te laten komen', ails de heer. B. in een motie had wenschelijk geoor deeld, maar dan toch hun een beetje betere opvoeding te verzekeren. De motie werd toen ingetrokken. Lotsverbetering voor het machine kamer- en stuurlieden-personeel der gouvernementsmarine was de Minis ter bereid in overweging te neniein. Evenzoo was hij het er mede eens, dal de jongelieden die voor stunrman studeerden, niet needs op hun 13e Jaar zouden moeten verklaren, dat zij bij de gouvernementsmarine dienst zou den nemen, 't Een en ander naar aanleiding van opmerkingen van de iieeren Hugenholte en Verhey. Do Minister van Marine zétte, vol- gena zijn mededeelingen, de proeven voort meit het stoken van Ombiliën- koien aan boord van schepen mei waterpij pketels. Nadat een poging van den heer Ter Laan, om gessn nieuwe kazerne te doen bouwen voor de koloniale reser ve te Nijmegen die wei elders heen kon was afgeslagen (de post werd met 54 tegen 6 stemmen verworpen), kwam in den laten namiddag liet aangekondigd amendement van den heer Thomson om de uitgetrokken golden voor den aanmaak van Krupp- kanonnen, te schrappen. Do voorsteller kwam terug op de reeds aangevoerde gronden tegen dien aanmaak, o. m, wijzende op de minder goede ervaring met dit ge schut in andere Landen opgedaan. Eln ook handhaafde hij zijn bedenking tegen het monopolie van Krapp, waar aan wij ons niet te onderwerpen, had den. Ook d!e heer Verhey dirong aan op voorgelijkende proeven met geschut van andere werken, maar de heer Duyrnaer van Twist meende, dat men er reeds genoeg van wist. Ook de Minister Idenburg meende, dat. na de vergelijkende proeven in 1001 genomen, het Kruppgeschut den meesten waarborg yan betrouwbaar heid aanbood, zoodat er geen reden was oni voor een gering verschil pen* batterij (ƒ10,000) Krupp te verlaten. De heer Van Deventer verklaarde zich vóór het amendement, omdat dit geschut, bestemd om tegen een bui ten Jiandschen vijand te dienen, niet door Indië moest worden betaald'. Het amendement weid verworpen met 47 tegen 15 stemmen. In dan loop der beraadslaging mam de Minister nog, op vc-rzock van diern hoer Van Kol, een ver hoogte g van be lasting voor Amboina en Ceiram te rug. Ton slotte word nog vóór elven de begrooting aangenomen mot 57 tegen 5 (socialistische) stommen. Heden 101/4 uur kleine ontwer pen. NEDERLAND EN VENEZUELA. Uit Willemstad, wordt aan de „New-York Herald", onder dagtocke- iving van 15 Nov., bericht, dat de VenezoIaansche regeering het tele grafisch verkeer tusschen Venezuela en Columbia, via Maracaibo heeft ver broken, waardoor de Duïtsche gezant wordt' belet zich in (recht streeksche) verbinding te stellen met Nederland. M. HIJMANS VAN VVADENOYEN. Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leeftijd overleden de heer M. Ilijmans van Wadenoyen, vroeger industrieel in Indië, later lid van don Rotter- damschen Gemeenteraad, van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland en van den Haagschen Raad. Mr. A. Baron MACKAY. Den 22stem dezer herdenkt mr. 'A. baron Mackay, van 1876 tot 1888 lid der Tweede Kamer, van 1888 tot 1891 minister, van 1892 tot 1905 weer lid der Tweede Kamer, de laatste vier jaren tevens voorzitter, sedert 1907 lid van den Raad van State, zijn 70sten verjaardag. FAILLISSEMENT FIRMA JAC. BOS. Naar ons wordt medegedeeld, ls hedenochtend door de Rechtbank te Amsterdam het faillissement uitge sproken tegen S. Frank, handelende onder den naam van Jac. Bos. („Hbia.") DE TOESTAND IN PERZIë. TEHERAN, 16 Nov. (Reuter). De Legaties ontvingen gisteren een ver zoek cm steun voor de beweging ten gunste van. het herstel der constitu tie. Het v&rzo.ek was geteekemd door 40 kooplieden en geestelijken, die pro tectoren tegen de betoogingen vara 7 November en verklaren, dat de na tie om een grondwet vraagt. Het ver zoek bevat «era historisch overzicht van de constitutlonnaeele bewegingen somt de beloften van dfin Sjah op. De onder-teekenaars spreken uit naam der natie, die niet eenstemmig ls wat de noodzakelijkheid der grondwet betreft. Heit verzoekschrift maakt den indruk van ernst en gematigdheid. Enkele legaties houden zich bezig met de vraag, of er geen aanleiding bestaat voor een collectieve actie, maai* anderen zijn niet van die mea ning. Naar verzekerd wordt is de regee ring van den Sjah voornemens een soort Staatsraad te vormen van 40- Leden, die door een zeer beperkt kies recht zullen worden aangewezen, en diie belast zouden worden met toe zicht en contróle. maar geen uitvoe rende macht zouden hebben. Die con cessie zou aannemelijk zijn voor de gematigd liberalen, indien zij over tuigd zouden w&zen van den ernst van dien Sjah. CONSTANTINOPLE 16 Nov. (Reu- Ier.) Prins Sabah-Eddin presideerde heden een bijéénkomst van protestee- rende Turken, Koerden, Grieken en Armeniërs, bijeengeroepen door hot Perzische comité. De vergadering nam een rnotie aan, waarin geprotesteerd wordt tegen, de plannen, aan den Sjah toegeschre ven, tot herstel- der grondwet, en tot, het uitschrijven van verkiezingen voor het wetgevend lichaam op den grondslag van hat algemeen kies recht. D&ze motte za.l worden medege deeld' aan de pars eai hot corps di plomatique; aan don Perzischan ge zant word verzocht haar over te bren gen aan don Sjah. DE TOESTAND IN ARABIë. CONSTANTINOPEL, 16 Nov. (Reu ter.) De algemeen© toestand in Arabic- is onrustbarend. De berichten uit Yemen, Hedjas, Itak en Mesopota- mlë komende, geven aanleiding tot ernstige bezorgdheid. EEN PENSIOEN VOOR DR. LBYDS LONDEN 16 Nov. (Reuter.) De „Daily Mail" meldt uit DurbanVol gens hier ontvangen berichten keert dr. Ioyds naar Zuid-Afrika terug en zal hij 4 December in Delagoabaai aankomen. Volgens gerucht zou hij van de Transvaalsohe regeering een jaarlijksch pensioen van 300 p. st. ontvangen. BEVALLEN: 16 Nov. T. NunninkCoule d. 17. B. Een k oomWe ij er 3 d. 16. P. v. d. KroftOosterwal z. C. Voetellnkvan Gastel d, OVERLEDEN; 16 Nov. A, F. v. d. Melden, 66 Jaar, Tetteroctestraat. 15 A. J„ de Bordes 6o jaar, Zijlweg; H.; 7 jaar, zoon van A. Kerkhoff, Vooruitgangstraat; 16 T. J. P. Bleekendaal, 88 J., Botermarkt. Haarlem, 16 Nov. 1908. Botermarkt. Boter. Aangevoerd ©n verkocht 52 kg., 1.60—1.55 por kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 19 at., 9—6 peir st. STAAT der Botermarkt te Haarlem over Oc tober 1908. Boter. Aangevoerd en verkocht 208 kg., ƒ1.60—ƒ1.50 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 88 st., ƒ10—4 per st. N. Kalveren. Aangevoerd en ver* kocht 13 st., ƒ16—ƒ10 per st Beverwijk, 16 Nov. 1908, Andijvie, 100 sbr. ƒ2. Koolrapen, per '100 4. Wortelen, 100 bos f 10. Schorseneer en, per bos ƒ0.10., Aordap. klei, p. I-Iect. 2.75, ld. zand, p. Heet. /3,25. Roode Kool p. 100 f 10. Witte Kool, p. 100 15. Savoije Kool p. 100 ƒ10. Bloemkool, p. 100 ƒ20., Uien, jier Heet, ƒ5.50., Prei per bos ƒ0.15. Pieterselie, per bos ƒ0.01- Selderie p. bos ƒ0.06. Appelen, p. Heet. 7. Peren, p .Heet. ƒ6. PURMEREND, 17 Nov. 1908. Kaas. 'Aanvoer 115 stapels kleine, 32 per 50 kg. Boter. Aanvoer* 1186 kg., prijs 1.50 a 1.55, gemiddeld 1.52 1/2 per kg. Vee. 658 hunderen, waaronder zijnt 596 vette en 6 stieren, 3 paarden,- f 99 per stuk. 123 vette kalveren, 0.75 a ƒ0.95 per kilogr, 189 nuchtere dito, f '10 a 28 per st. 407 vette varkens, 43 a 47 ct. per kilogr. 17 magere dito, ƒ16 a 21 per stuk. 245 biggen, 4 a 8 per stuk. 3601 schapen, en lammeren. 150 zak peren, f 1,50 a 2 per zak, 350 zak appelen f 1.50 a ƒ2.50 per zak Ganzen 797, f 2.75 a 3.50. Zwanen 188, 4 a 5. Eieren. Kip- 7 a 8 per honderd. Vette koeten prijshoudend, handel stug, 0.50 a 0.70 per kg. Gelden koeien prijshoudend, han* del stug, 120 a 170 per stuk. Melkkoeien prijshoudend, handel stug, ƒ150 a 240 per stuk. Nuchtere kalveren prijshoudend, handel stug. Vette varkens prijshoudend, han del matig. Magere varkens en biggen prijs houdend, handel stug. Vette schapen prijshoudend, han del stug, ƒ20 a f 27.50. Overhouders prijshoudend, handel stug, 12 a f 20. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Tern ate vertrok 16 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Oponingskoersen van '17 November. medegedeeld door LABOÜCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De SÏAATSFONDSENMAPKT was: Neder]. Certificaten 761/8, 89 7/8, Rus sen 931/2. ZUID-AMERIKAA NSCHE STAATS- FONDSEN. Peruanen 101/4. TABAKSAANDEELEN onveran derd. Bindjey 981/4, Dell 455, Medan' 286, Nieuwe Asa han 1141/2, Rotter dam D&li 390, Senembah 425. PETROLEUMAANDEELEN vast. Koninklijke 2951/2, Sumatra Palem- bang 1111/2. MIJNAANDEELEN stil. Ketahoens, 138—40, 210, Redjang Lebong 930—5 Great Cobar 96 1/2—7. De AMERQL MARKT opende vast: Atchison 98 1/2, Denver 38 1/2, Eri# 34 1/2, Kansas 30 en 64 1/16, Missouri 35 5/8, Rock Island 23 1/2, Southern Railway 25 5/8, Southern Pacific 116 1/2, Union Pacific 180, Wabash 14 1/2, Steels 58 1/2, Cainen 46. CULTUURWAARDEN zonder han< del; Rescontre Ned. Handels-Mij. 174. Ohderge teeltenden betuigen hun hartelijken dank voor de ondervon den deelneming In hun verlies. Lochern: J. H. ROOBOL— TIDEMAN. D. I. R. R. ROOBOL. 's-Gravenhage: H. BIERMAN. Bloemendaal: Mr. P. TIDEMAN. A. E. TIDEMAN— EMAN, Sitoebondo (Pandjie): N. M. C. TIDEMAN. 's-Gravenhage: E. TIDEMAN. 's-Gravenhage, 17 November 1908. Ernstig gemeend Twee nette meis.jo3 zoeken kennis making niet twee notie Heeren, liefst vrienden, om na wederz. goedv. een huwelijk aan te gaan. Br., liefst met portret, no. 15487, bar. v. d. blad. Mevrouw WILDERVANCK DE BL6- COURT Zijlweg, Overveen, vraagt wegens huweluk der tegenwoordige, een net, bekwaam KEUKENMEISJE p. g., tegfin Februari, en een het TWEEDE-MEISJE hakend met mazen, naaien, enz. Gevraagd voor direct ln stil ge* zin een flinke van zeer goede informaties voorz., P* G. Vervoegen bij Mevrouw MULLER,- Kleine Houtweg 57. Gevraagd tegen Februari of eerder eena die goed kan koken, tevens voor hulp werk, v. g. g. v. Aanbiedingen onder no. 15498 bur. yan dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2