NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaargang. No. 7793 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woessdaq is november isos ABONNEMENTEN PBR DRKB MAANDENl Voor Haarlem I I I I f 1.2S3 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1«30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.3T V* „de omstreken en franco per post 0.45 ÜJïtgavs der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. fo PEEREBOOM, AD VERTENTïÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cts, Bulten het Arrondissement Haarlem van i—5 regels elke regel mee? ƒ0.80 Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts» voor 3 plaatsingen k contant Redactie em Administraties Groots Houtstraat!: 55. IsSercommnaa&l Telefoonnummer der Redactie 600 eo der Administratie 7M. Drukkerijs Zulder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229 DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 19 NOVEMBER. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 23 uur. Hotel de la Station: Algem. verg. IJsclub voor H. en O., 8 1/2 uur. Soc. Vereeniging: Concert „Hosan na", 8 uur. Schoten: Raadsvergadering, 6 1/2 u. Ëuitenïandsch Overzicht Se bonding van Keizer Wiibeim Gisteren was 't de groote dag gisteren is de rijkskanselier door den keizer ontvangen, om samen te be raadslagen over den politieleen toe stand. Waarom 't ging weet ieder t Von Bülow kwam om van Wilhelm waar borgen te ontvangen tegen de door bet volk, de pers en (len Rijksdag ge wraakte en gehate eigenhandige staatkunde. En het resultaat De keizer aanvaardde de verklarin gen en uiteenzettingen van Von Bü low met den grootsten ernst en gaf zijn wil te kennen, dat hij (de keizer) zich niet zaj storen aan de ongerechtvaar digde overdrijvingen, maar als zijn voornaamste taak zal blij ven beschouwen de verzekering van de standvastigheid dei- rijkspolitiek, met inachtneming der grondwettelijke verant- woordelijkheid. Zie zoo, dat staat er, maar.... begre pen hebben we 't nog niet Wie onzer lezers is zóó goed op de hoogte van de zonderlinge onbegrijpelijkheden der diplomatie en politiek, dat hij dit raadseltje kan oplossen en ons ver tellen, wat de keizer met deze woor den bedoeld heeft'?.... Wie?.... Laten we het raadsel eens nauw keuriger bekijken. Allereerst wordt meegedeeld, dat de keizer met den grootsten ernst den toestand heeft be sproken. 't Ontbreekt er nog maar aan, dat de eigenaardige en onver schillige Oostenrijksche jachtkuur niet verdwenen zou zijn Dan was 't heelemaal mooi. Enfin, Wilhelm is nu ernstig ge- weost 1 Z. M. .verklaart, dat hij zich niet zal storen aan de ongerechtvaar digde overdrijving hiermee bedoelt Z. M. zeker, dat hij vindt, dat de op hem gegeven critiek te scherp is ge weest, wat evenveel wil zeggen als il< 7:o van sommige (welke?) aange vallen den het verkeerde nog niet. in Dit is reeds zeer opmerkelijk Dan zal Z. M. als zijn voornaamste taak b 1 ij v e n (let wel op dat b ii v e n beschouwen de verzeke ring van de standvastigheid van de rijkspolitiek, met. inachtneming van de grondwettelijke verantwoordelijk heid. Ook deze toezegging vinden we al Bijzonder weinig zeggend. Dat b 1 ij- v e n klinkt eigenaardig als dat heb ik toch steeds gedaan en daarover is men 't juist zoo erg oneens Dan wat is te verstaan onder „met inacht neming der grondwettelijke verant- woo, doiijkheid" cok ai zoo rek baar als elastiek I Neen, erg veel zeggend achten we de verzekering van keizer Wilhelm niet. 't Doet denken aan „een beetje om de zaak heen praten". Toch is er weer een andere zaak, die meer moed geeft. Heeft de rijks kanselier niet in den Rijksdag ge zegd, dat hij meent, dat de vraag of de keizer in 't vervolg vrijelijk in 't openbaar, zonder voorkennis van den verantwoordelijken rijkskanse lier, zijn meeningen over de Europee- sche politiek mag uiten in ont kennen den zin moet worden beant woord, en dat de keizer de terughou dendheid in acht moet nemen, diie een constitutioneel vorst past. Kan de keizer deze waarborgen niet geven, dan kon Von Bülow als rijkskanselier niet meer de verantwoordelijkheid on zich nemen en (dit zei hij wel niet mei ronde woorden, maar 't lag in de re- de) zou maar aftreden 1 Nu heeft de keizer in het bedoelde onderhoud óók medegedeeld, dat hii de uiteenzettingen van Von Bülow in den Rijksdag goedkeurde, waaruit zou moeten volgen, dat de keizer den gegeven wenk ter harte zal nemen. Maar.... dit valt weer niet te rijmen met de zonderling gestelde belofte van den keizer We tasten nog in het duister. Mis schien zullen we dit nog wel eenige dagen blijven doen, totdat do rijks kanselier weer in den Rijksdag komt, waar.... hem dan dadelijk gevraagd zal worden naar de strekking van de keizerliilie belofte. Tot zoolang maar geduld Blijkt het dan echter, dat do belofte van den keizer inderdaad als zoo wei nig zeggend bedoeld is, dan Neen, we willen nog geen conclu sies trekken. Wel vermoeden we, dat de storm in de volksvertegenwoordi ging opnieuw zal gaan woeden, want na het gebeurde, na de scherpe de batten en algemeens afkeuring, zal men niet zoo kinderachtig zijn, om zich nu met een kluitje in 't riet te laten sturen. De Crisis In den Balkan. Wederom wordt hot bericht ver spreid, dat er een verbond tusschen Turkije en Servië gesloten zou zijn. Nu wordt 't zelfs met zekerheid medegedeeld, onder vermelding, dat het een militair verdrag is, dat voor vier jaren geldt. Ook wordt verzekerd, dat Montene gro in dii verbond wordt opgeno men. Zooals men weet, bevindt zach in den laatsten tijd een Servische bij zondere afgezant te Constantinopel, en toen deze naai- de Turksche hoofd stad werd gezonden, verluidde om trent het doel zijner zending met stel ligheid, dat hij o.a. zou streven naar een Turksch-Serviscli bondgenoot schap. In zooverre komt dus het be richt over het Turksch-Servische mi litaire verdrag, dat Inmiddels nog nadere bevestiging behoeft, niet als een verrassing. Intusschen, blijkt 't juist, dian.... zal de crisis er nog ingewikkelder door worden. De zaakjes tusschen Turkije en Bul garije moeten nu in 't reine zijn ge bracht,- door goedkeuring van de vol gende overeenkomst lo. Bulgarije verbindt zich tot beta ling van de Oost-Roemeliscbe schat ting op den grondslag van 104.000 fr. per jaar. Deze som wordt geconsoli deerd in een kapitaal, dat in 38 Jaren na aftrek van de renten betaald moet worden. 2o. Bulgarije verbindt zich voor het door de Turksche regeering aangeleg de baanvak VakanelBellowa aan de Turksche regeering te betalen 1.750.000 fres. 3o. Nadat de Turksche reg. en de maatschappij van de Orient-spoorwe- gen de rekeningen zullen hebben on derzocht, zal Bulgarije den spoorweg in eigendom krijgen, door het beta len va.n een bijdrage in de som, die Turkije aa.n de maatschappij zal ge ven en door een gedeelte op zich te nemen van de door Turkije gedane uitgaven. 4o. De quaestie van de Bul gaar sche schatting en die van het aandeel van Bulgarije in de Turksche staatsschuld zullen uitgemaakt worden door de conferentie, evenals die van de Bul- gaarsche vakufs (kerkelijke goede ren). 5e. Turkije zal in Macedonië hel Bulgaarsche exarchaat erkennen. Iedereen blijft vrij m godsdienstza ken. Ook van dit bericht wachten we nog bevestiging, voor we 't als abso luut waar gelooven I Montenegro is nog niets tevreden. Het heeft vier eischen lo. Oostenrijk doet afstand van het gebied van Spizza en van de Herze- gowinische districten Stolac, Bilok. Gako (Metokia) en Nevesime, ten be hoeve van Montenegro 2o. eveneens van de strook lands die in het Zu:den van de Drina en evenwijdig met deze rivier Montene gro scheidt van Servië 3o. Antivari wordt het eindpun; van den ïrans-lialkansclien spoor weg 4o. Turkije neemt de verplichting op zich, aan Montenegro de kanali sa tie van de Bojana en de droogma king van het meer vau Skutari te ver gemakkelijken en deel te nemen aan deze werken. Montenegro denkt blijkbaar „Wie niets vraagt, krijgt zeker niets." De geruchten over de mobilisatie van eenige legerkorpsen of over an dore buitengewone militaire maatre gelen, door Oostenrijk-Hongarije ge nomen, zijn van eiken grond ont bloot. Óm aan de bevolking een gevoel van besliste veiligheid te geven, is het noodig gebleken, eene weinig be langrijke versterking te doen plaats heiden van de troepen in de grens districten van Bosnië en Herzego- wina dus wordt uit Weenen ge meld. 't Is waar, .Servië blijft rumoerig, en doet druk aan ocxrlogstoebereidse- len. Maar.... men heeft „pech" I Nu wordt gemeld, dat de Servische kruit fabriek te Kruschovatz reeds geduren de langeren tijd onbruikbaar kruit levert. Het spreekt van zelf, dat deze ontdekking een groote ontsteltenis in geheel het land verwekt heeft. Men spreekt van landsverraad Pech!.... Ook wordt verzekerd, dat Sea-vië de opgeroepen soldaten gauw naar huis moet sturen, omdat de winter nadert en..., er geen winterjassen voor de landsverdedigers zijn Pech De regeerders rail GMna. De overleden keizerin-weduwe heeft op haar sterfbed nog een aischend tot haar volk geschreven, waarin ze er aan herinnert, dat zij besloten beeft tot invoering van een grondwet (ook al zou de volksvertegenwoordi ging eerst In 1915 bij elkaar geroepen worden. Toch gaat de keizerin-weduwe nu heen, door haar volk vereerd, omdat zij het een grondwet gegeven of juis ter gezegd beloofd heeft 1908—1915, dat duurt nog zoo lang De keizerin kon gemakkelijk be loven We wezen reeds Maandag op het gevaar van revolutionaire woelingen. Nu wordt uit China geseind De regent, prins Tjsoen, heeft voor zorgsmaatregelen genomen tegen re volutionaire bewegingen speciale detachementen Chineesche troepen bewaken de toegangswegen naar de legatiegebouwen. Er hebben reeds ernstige „runs"' naar de banken plaats gehad veer tien inland sche instellingen zijn ge sloten. Engelsche, Dultsche en Russische belangen zijn niet geschaad. Ofschoon er verscheidene geruchten loopen, als zou het overlijden der beide majestei ten te wijten zijn aan onzuiver spel, bestaat er geen enkele redelijke grond om aan te nemen, da.t de dood aan andere, dan natuurlijke oorzaken is te wijten. De keizer Is sedert lang sukkelend geweest, en de keizerin-weduwe heeft een longontsteking opgedaan, tijdens het vieren van haar geboortedag, op 3 November. Ofschoon hij oogenschiinlijk groote hervormingen voorbereidt, wordt de regent toch niet beschouwd als een krachtig man van gezag. Van de over China verdeelde troe- oen, staat een divisie onder het be stuur van den troon, en twee staan onder bevel van Tieh Liang, den mi nister van Oorlog, en Touan Chi Kaï's bittersten tegenstander, het- .n den regent Tsjoen een beteuge lend gezag over Youan Chi Kaï (pre sident van de Wai-wou-pou. Red.) verleent. Voorts wordt gemeld, dat een aan tal revolutionaire leiders naar Pe king terugkeeren. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. In de zitting dor Belgische kamer zei de heer Paul Janson „Eenige dagen geleden stonden wij voor een botsing tusschen twee groote volken. Het scheelde maar weinig, of het onweer was losgebarsten boven onze hoofden, do beide volken beslo ten echter hun geschil aan eene scheidsrechterlijke uitspraak te on derwerpen. Ik stel voor, dat de Ka mer haren gelukwen3ch aanbiedt aan de beide volken, die zulk een uitste kend voorbeeld hebben gegeven, op dat alle parlementen dit voorbeeld zullen volgen en de koningen en de volken zullen gaan hegrijpen, dat de oorlog iets afgrijselijks is. (Langduri ge toejuichingen). De minister van financiën nam, bij ontstentenis van den minister van buitenla ndsche zaken, akte van deze motie, die hij, naar hij verklaarde, net sympathie begroette en die in handen van den minister van buiten- 'o ndsche zaken za! worden gesteld. FRANKRIJK EN MAROKKO. Generaal Picquart deelde in den Franschen ministerraad mede, dat Hij voortging me-t de terugzending van het landingskorps uit Casa blanca. DE KONING VAN ZWEDEN IN ENGELAND. In zijn antwoord op een toast, door koning Edward op het gala-diner op aem uitgebracht, herinnerde de ko ning van Zweden aan de vriend schapsbanden en de innige gemeen schap, die gedurende langen tijd de beiide volken hadden vereenigd, en sprak hij de hoop uit, dat deze goede betrekkingen zouden voortduren en sterker worden tot beiderzijdsch voor deel van beide verwante volken. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ,,Het posten van Polygraph" in de ru briek Om Ons Heen. Militaire zaken. De wetenschappelijke bijeenkomsten van de reserve- en militieofficieren, die in den a.s. winter onder leiding van den kapitein-adjudant Schön- stedt worden gehouden, zullen plaats hebben op 9 en 23 December, 6 en 20 Januari en 3 en 17 Februari a.s. in de infanteriekarzerne alhier. SCHIETEN. (Voetbalverhaal van FANTASTICUS ENORMUS). De roodgebroekte Haarlemmers keerden van D. F. C. naar buis terug. Drie goals tegen en zelf niet éénmaal het net gevonden, 't was hardl En ze praatten over schieten en nog schieten en weer schieten, totdat ie dereen er genoeg van had en onder ling werd uitgemaakt, dat niemand het woord, in welken vorm ook, meer gebruiken zou. Wat hielp praten, wan neer immers schieten alleen redding aanbrengen kon? De trein stopte te Rotterdam. Tien tallen menschen stonden op het per ron te wachten, die in Zondagsche kalmte een goed plaatsje zochten. „Opschieten, menschen, opschieten!' riep de conducteur. „Wie spreekt daar van er op schie ten?" zei Jan van den Berg en keek naar zijn knie. Niemand antwoordde. De trein rolde weg, op Schiedam af. In den wagen werden drukke gesprekken gevoerd. Alleen het elftal zweeg, droomde van een overwinning op Sparta, met 80. „Och kind," zei een lijmerige vrou wenstem in het naaste compartiment, „wat is je jurkje van den regen ver schoten?" „Wat verschoten!" bromde de Wolff. Waar spreekt 't mensch over? Ons buskruit is nog niet verschoten, dat blijft voor de tweede helft van de com petitie bewaard." De trein stopte In den Haag. Er gin gen menschen uit, er stapten nieuwe menschen in. Een hunner werd door een vriend weggebracht. „Zeg", zei hij, uit het open portierraampje leu nende, daar schiet me te binnen..." Het overige hoorden de jongelui niet. Maar Van der Meij rilde. De pas aangekomene was een broodjager. Met het geweer op de knieën, zorgvuldig in 't foudraal ge borgen, de weitasch om, zocht hij ge sprek, had al gauw een goedigen boe renman aangeklampt, vertelde van zijn heldendaden. En in de stilte luis terden de Haarlemsche voetballers naar zijn zware stem... „daar kom ik aanloopen, leg mijn geweer aan den schouder, bijna zonder mikken en schiet... twee te gelijk." „Twee te gelijk...' jammerde Pa trick Miller. „Zóóver breng ik het van mijn leven niet.' „Stil maar," zei Jan van den Berg, „één tegelijk is genoeg." Achter in den wagen zong een hel dere stem het liedje van Speenhoff: „Daar komen de schutters, daar ko men ze an..." Jules rekte zijn ledematen, keek over de afscheidiug naar den zanger en ging toen weer zitten. „Het beschot kraakt er van," zei de jager en keek waardeerend naar Uter- maf ks forsche gedaante. „Gelukkig," zuchtte de juffrouw van 't jurkje, toen er in Leiden veel men schen uitgingen en ze eindelijk eens raar hartelust breed uit kon gaan zit ten, „daar komt schot in." „Nog niet," zei Haak hoofdschud dend. „Och grut," treurde de juffrouw voort, „kind, nou hebben we niet eens tante bedankt voor d'r vriendelijkheid, 't Is er heelemaal bij ingeschoten!" „Zeg hoor eens," zei Jacobi en stond meteen overend, zoodat het licht ge- neel en al verduisterd werd; „ik ge loof, dat ze bet ex om doen," maar de Koek, kalmer, drukte hem weer op de bank en zei: „Trek het je niet aan, laat schie tenl" „Makkelijk gezeid," bromde Jacobi, „maar door wie?" Nauwelijks stond de trein te Haar lem stil, of 't heele elftal sprong er uit. „Welken kant ga je uit, Jo?" vroeg Veen. „Den kant van Schoten," zei Ver- weij. Dit deed de deur dicht en ze scho ten haastig het perron af, de stad in. ,,'t Is eenmaal geschied," zuchttte Jan van den Berg, en keek grimmig naar zijn pijnlijke knie. De heer Tonneman, onder wijzer aan de derde Tusschenschool, staat als No. 1 op de voordracht van onderwijzers aan de school voor zwak zinnigen te Arnhem. Aanbestedingen: Dinsdagmiddag werd door de Com missie van Toezicht over het gesticht „Meereuberg" in het Brongebouw al hier aanbesteed: De levering van ma nufacturen, schoenen, pantoffels enz. in 71 perceelen. Ingeschreven werd door de navol gende firma's: J. L. Flesseman, Am sterdam, S. Bendien en Zoon, Alme lo, A. H. Kolthof, idem, T. van Cleef en Zn., Rotterdam, H. A. Boschhardt, Utrecht, A. v. d. Laan en Co., Haar lem, J. P. v. d. Eijkhof, idem, B. J. van Liemt, Idem, Erven J. Lieven- boom, Borne, Gebr. van Agt, Eindho ven, J. Veldhuis H.Jzn., AlmelOj Mij. tot Expl. van Goederenhandel, Am sterdam, H. J. Koehorst, Haarlem, L. Wijzenbeek, Amsterdam, C. van Niel Cz., Haarlem, firma F. Damen, Rot- terdam, J. W. Meijerink en Co., Win terswijk, S. H. van Gelder, Amster dam, D Jordaan en Zn., Haaksbergen, A. van Dantzig, Rotterdam, J. D. Maks, Amsterdam, E. S. Presser, Rot terdam, W. vau Dijk, Alkmaar, M. van Beurden van Mol, Tilburg, L. de Vries en Zn., Rotterdam, A. Polak, Zaandam, C. Verheegen Jr., Amster dam, Gebr. van Leeuwen, Veenendaal, J. C. van der Kraats, Rotterdam, N.- Brab. Schoenencompagnie, Haarlem, M. Hakkert, Amsterdam, S. Prins Azn., Alkmaar, J. P. Slag, Amsterdam J. L. Mulder en Zn., idem, M. E. Don ker, idem, en A. Kamerlingh, Dord recht, die alle gespecificeerde biljet ten hadden Ingezonden. De gunning is aangehouden. Door de Commissie bovengenoemd werd daarna aanbesteed: De levering van diverse bouwmaterialen, als hout, steen, kalk, retorten, ijzer, an- thraciet enz. Voor deze levering werd inge schreven door: F. Rinckers Ijzergiete rij, Amsterdam, C. J. v. d. Broek, Haarlem, Deventer Ijzergieterij, De venter, G. Dufaij en Zn., 's-Bosch, J. Zimmer en Zn., Amsterdam, Gebr. v. d. Vliet, idem, W. Bernett en Co., idem, Hotz en Co., Rotterdam, W. Kolkman, Dordrecht, W. van Laan, Utrecht, A. Manneke, Amsterdam, S. A. Vies en Zn., Rotterdam, J. ILarto- gensis, Rotterdam, firma A. D. Ham burger, Utrecht, S. M. v. d. Eind, 's- Hage, D. A. Hamburger, Amsterdam, H. C. van Meeuwen, Haarlem, A. J. Stoel Jr., idem, G. Honing en Zn., Haarlem, F. Perquin, Haarlem, J. J. B. J. Bouvij, Dordrecht, A. Lipjes, Rotterdam, Schrotter en 'Co., Amster dam, wed. G. Dorens en Zn., Amster dam, J. M. Schoof, Rotterdam, F. C. Misset Jr., Haarlem, Janzen en Co., Haarlem, Th. R. van Epen en Co., Amsterdam, H. Velthuisen, Haarlem, en J. Dekker Jzn., Zaandam. Ook dé gunning van deze leverantie is aan gehouden. HAARLEMSCHE RECHTBANK. De Rechtbank heeft heden In het faillissement van den heer W. P .H. van Dieren Bijvoet te Bloemendaal eene beslissing gegeven welke in be langrijkheid uitmunt boven die welke tot dusver in deze zaak werden gewe zen, zij besliste namelijk dat de heer Van Dieren Bijvoet gerechtigd was zonder medewerking van de geldschie tende vennooten de onroerende goede ren te bezwaren en te vervreemden. Hiermede is bet stelsel gehuldigd, dat ook door den curator in dit faillisse ment is aangenomen. Haven voor Zeilvaartui- gen. Aan de zeil!lefhebbers ih Haarlem en omstreken is door het bestuur van ie Kooi- en Zeil vereeniging Het Spaarne de navolgende circulaire toegezonden Met groote belangstelling zagen ondergeteekenden, 'lat in de laatste jaren de zeilsport zich belangrijk uit- oreidde en steeds meerdere vaartui gen zich op het Spaarne vereenigden, waardoor echter de vraag naar een geschikte ligplaats zich in sterke ma te doet gevoelen. Tot nu toe worden de vaartuigen op dikwijls minder ge schikte plaatsen gestationeerd, zoo dat bet zeer wenschelijk zoude zijn, wanneer ze in één haven vereenigd werden, waar dan een geregelde hulp aanwezig kon zijn, en waardoor slee pen en boomen en het passeeren van bruggen vermeden zou kunnen wor den. Wij zouden deze aangelegenheid gaarne met u bespreken, waartoe wij u uitnoodigen, om op Vrijdag 20 No vember a.s., des avonds om 8 1/2 uur. in de tuinzaal van Café Brinkmaan bijeen te komen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN TE HAARLEM. De Kamer vergaderde op 3 Novem ber. Ingekomen was o. a. een brief aan don Voorzitter van het college van Biu'gemeester en Wethouders d.d. 12 October van den navolgenden inhoud: Bij Uwe kanitbeschikking van den 13 Augustus 1.1. No. 12/20 werd om be richt en raad in onze handen gesteld oen adres van het bestuur der R. K.- vereeniging van spoor- en tramweg personeel St. Augustinus alhier, hou dende verzoek, dat een6 wijziging worde gebracht in den tijd geduren de welken volgens de bestaande ver ordening de Lange brug over het Spaarne in den vroegen morgen tot hiertoe gesloten bleef, zijnde van 5 u 45 min. tot 6 uur, terwijl men dit in het vervolg een uur later wenscht bepaald te zien. Aangezien in 1897 de eerstgenoem de bepaling (van 5 u. 45 min. tot 6 uur) dooi' den Raad werd gemaakt op verzoek va,n het hestuur der Haar lemsche afdeeling van den Algemee- nen werkliedenbond alhier, hebben wij gemeend, alvorens te antwoorden, het gevoelen van dat bestuur omtreuib de bij het adres bedoelde verande ring te moeten vragen. Aan dit verzoek werd voldaan, ter wijl daarbij werd, opgegeven, dat se dert 1897 het uur van aanvang der werkzaamheden aan de Centrale werkplaatsen der H. IJ. Spoorweg Mij. is veranderd en van 6 op 7 uur ia gesteld, waarom het volgens dat be stuur wenschelijk zou zijn, dat daar naar ook het uur van sluiting der Lange brug werd geregeld. Wij hebben ons met dit gevoelen, we' kunnen vereenigen, echter met dit onderscheid met het oog vooral op de scheepvaart, dat het later uur van sluiting voortaan geldig zal zijn voor alle beweegbare bruggen in het Spaarne. Onder terugzending van het ad ree, met hot daarbij gevoegd advies van dan havenmeester, veroorloven wij ons de vrijheid in bov en ge melden zin omtrent het gedaan verzoek te advt- seeren. Ter taXel kwam het adres van de Kamer Le Amsterdam aan Z. E. den Minister van Justitie om wijziging te brengen in do wetgeving op de Make, l'aardij. Na uitvoerige bespreking werd be sloten in handen eener commissie t.e stellen de vraag, tot welke beschou wingen het bedoelde adres aanleiding geeft met het oog op de plaatselijke toestanden alhier. Naar aanleiding van hetgeen. In do vorige vergadering aan eene commis sie was opgedragen tot het doen van onderzoek naar de wenschelijkheid eener verbetering der bestrating van <te Houtmarkt, werd alsnu door die zelfde commissie een uitvoerig ont- werp-schrijven aan den Gemeente, raad met teekening ter tafel ge bracht, waarin na oen daartoe opzet telijk door haar ingesteld onderzoek de wenschelijkheid en noodzakelijk heid wordt betoogd eener verbete ring van de aldaar en de geheels omgeving bestaande toestanden, welk schrijven door de Vergadering werd goedgekeurd, en hetwelk is van den navolgenden inhoud Aan de Houtmarkt, Korten Dijk en Dijkstraat bevinden zich onderschei dene hamlelsinrichtingen die ©ener zijds groote behoefte hebben aan goe de los- en laadplaatsen en anderzijds een groot wagenvervoer in 't leven roepen, waarop noch de bestratin gen, noch de toegangswegen voldoen de berekend zijn. Als belanghebbenden noemen wij onder meer de aldaar gevestigde Maatschappij voor mefselmateriaten, bierbrouwerij, handel in bouwmate rialen, brandstoffen handel, zeepziede. rij, petmoleumhandel, likeurstokerij, wijnhandel en anderen. Bovendien is de Houtmarkt de eenl- go aangewezen losplaats voor bouw materialen en verdere bonoodigdhe- den naar het kwartier aan de zijde der Amsterdamsche Poort on ook daardoor wordt zoowel liet lossen van schepen als het wagenvervoer zeer belangrijk vermeerderd. Bij meer voldoende inrichting en be tere toegangswegen zou de Hout markt, meer dan eenige andere pLaats aan ons groote vaarwater, zich als handelskade kunnen ontwikke len Immers, door hare ligging vlak bij het bewoonde gedeelte van de stad en toch zoodanig geïsoleerd, dat de meer tot bewoning geëigende stadsgedeelten van het handelsver keer aldaar niet den minsten hinder of belemmering ondervinden, zouden zich, bij afdoende verbetering, zeker meerdere en belangrijke handelsin- richtingon aldaar vestigen, terwijl daar ter plaatse op niet te kostbare wijze voldoende terreinen te verkrij-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1