IhermoRieterstand Uit de Omstreken Binnenland Advertentiën Weerbericht MEDEDEEL1NGEN VAN HET K0N1NKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 19 November 1908. Hoogste barometerstand 774.7 m.M. te Horta (Azoren); laagste 747.0 m.M. te Wisby (Bornholm). Verwachting tot den avond van 20 November: Wind: krachtige later afnemende, Noordelijke wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar be wolkt, aanvankelijk buiig. Temperatuur: lager. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te ,\iur 756 m.M. Achteruitgang. Vorige stand te 2 uur 770 m.M. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. r. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Fronts, Boorden en Manchetten. te Haarlem. Donderdag 19 November Hoogste gisteren 9 uur F. 50 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag te 12 uur F. 49 kleed... „handel is handel" dacht hij ton stopte T in z'n zak met vodden en beenetn. Een gevonden voorwerp mag niet gehouden worden, maar moet op het politie-bureau gedeponeerd worden. Daarom stond Nathan nu terecht Wegens verduistering. Het O. M., modedealendo, dat Na- .Ihan vroeger al wegens heling ver oordeeld is eischte drie maanden 'gevangenisstraf. BeklaagdeDaar neem i'k geen ge noegen mee. Ik heb het kleed met [Vlozes, m'n kameraad, samen opge nomen en samen in den zak gestopt. Waarom ben ik nu alleen vervolgd? Presidentdan heb je diefstal in fereeniging gepleegd, dat wordt neg "iwaarder gestraft I.... O. M. Wil je, dat je kameraad ook /Lr ie maanden In de gevangenis moet Zeker dacht Nathandie theorie komt niet overeen met handelsbe- grippen, of dacht hij gedeelde smart ia haive smart?.... DIEFSTALLETJES. Een jonge kerel was zonder werk en hi et rijk In de kleeren, Dit laatste Viel hem op, toon hij in Krommenie In een slaapstee kennis maakte met oen kameraad, die wel voldoende ge kleed was. Den volgenden morgen waren de •bordjes verhangen, want toen was de 6chraal-gekleede er met den onder broek en het overhemd van den rijk gekleed© van. door gegaan. Jammer voor hem, was de politie hem gauw op hot spoor, nam hem de kleeren weer af, en bracht hem voor de rechtbank. Ilier hoorde hij drie maanden ge vangenisstraf tegon zich ei3Chen. De verdediger, Mr. Andreae, drong aan op een lichtere straf. NOG MEER VECHTERSBAZEN In Purmerend was het kermes so 'd'été. Als bij een echte kerm;s werd er ook... gevochten I Twee Purmeren- ders sloegen hun plaatsgenoot Kruyt een paar blauwe oogen en blauwe schenen. Tegen een beklaagde luidde o'e eisch 14 dagen, en tegen den anderer die nog al ongunstig bekend staal drie maanden gevangenisstraf. UITSPRAKEN. O. H., muzieklceraar, zonder vaste Woonplaats, diefstal, vijf maanden gevangenisstraf. D. P., vischknecht te Velsen, dief stal, een maand plaatsing in eene tuchtschool. Th. G. H., timmermansknecht te Woubrugse, zware mishandeling, 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hecht. L. V., kleermaker te Haarlem, dief stal, 9 maanden gev.straf. J. P. van der W., wed. J. B., zonder beroep, te Haarlem, diefstal, 4 maan den gev.straf. Hooger beroep. Door A. de Boo alhier is hooger be roep aangeteekend tegen het vonnis van de Rechtbank alhier, waarbij hij tor zake van beleediging van den ad junct-inspecteur H. Oudmari is ver oordeeld tot zeven dagen gevangenis straf. Museum. De teekenlngen, die in de bekende 'museum-bijeenkomst van Maandag 'rondgingen, zijn nu in het spiegelma- gaziin van den heer F. H. Smit in de Groote Houtstraat geëtaleerd. Het zijn vier teekenlngen van den heer G. J. H. Kerkhoff, in kleur, en Wel van de groote zaal in 't Wees- ÊuLs, van den gevel, de pomp op de innenplaats en een van de beelden ivan de poort. In den korpswedstrijd, uitgeschreven door de 6cherpschut- tersvereen. Haarlem, werden de prij- ze nals volgt behaald: le prijs met 24 treffers en 424 punten, door den Kon. Bond van Oud-Onderofficieren, 2e pr. met 2-4 treffers en 413 punten door de Vereen. Voor Vaderland en Koning, en 3e prijs met 24 treffers en 407 pun ten door de vereen. Gen. van Merlen. In den eerewedstrijd korps buks, werd de le prijs behaald door Voor Vaderland en Koning met 90 punten, de 2e prijs door Gen. Joubert, met 89 punten. Hoogste korpsschutter was de heer G. Vermeer met 92 punten. Faillissement. Bij vonnis d.d. 19 November 1908 van de Arr. Rechtbank alhier is in staat van faillissement verklaard W. Hogervorst, bakker, wonende te Velsen. Rechter-commissaiis mr. E. J. Dor- hout Mees. Ongeluk. Hedenmorgen omstreeks tien uur kx-eeg een werkman H. v. d. M., werk zaam cp de Werf Ilubertina, terwijl h bezig was met klinken, een slag tegen het oog, zoodat dit zwaar ge kneusd werd. ENGELSCHE LES AAN TRAMWEG PERSONEEL. Men schrijft ons Dinsdagavond 1.1. hield mej. Mary Fleischmann haar eerste bijeenkomst met de wagenvoerders en conducteurs der E. S. M., die zich hadden opgege ven, om te mogen profiteeren van de gelegenheid door deze dame belang loos aangeboden, n.l. ora zich door middel van een cursus e enigszins met de Engelsche taal vertrouwd te mar ken. Daar deze bijeenkomst meer liet karakter droeg van kennismaking en het regelen van de te geven lessen., werd zij hierin bijgestaan door den wagenvoerder Verton, die voor een korte inleiding zorgde. Als aanleiding van deze bijeenkomst noemde de inleider de groote mate van belangstelling in het openbare leven, waarvan mej. Fleischmann op velerlei gebied blijk geeft. Die belang stelling heeft haar er toe gedreven hem, als voorzitter der vereeniging, te polsen, of het E .S. M.-personeel er mee ingenomen zou zijn, wanneer zij belangloos onderricht wilde geven in de Engelsche taal. Ofschoon hij zelf onmogelijk aan den cursus kan deelnemen, heeft hij zich toch gaarne bereid verklaard, deze dame behulpzaam te zijn mixa rs nobele pogingen. De vrucht van deze bemoeiingen wordt het best uitgedrukt door liet aantal deelnemers, dat thans 45 be draagt, behalve eenige conducteurs van die paardentram, en een conduc teur van de N. Z. H. Stoomtram, die echten- zelf op da een of andere ma nier de directie der E. S. M. zullen hebben te verzoeken, of er geen be zwaar tegen is, dat ook zij, evenals het E. S. M.-personeel, dezen cursus xo het kantoorgebouw dier maat- schappij volgen. Door besprekingen kwam men tot da conclusie, dat het groote aantal leerlingen zal moeten worden ver deeld in twee groepen, n.l. groep aeu b Dan zou groep a dén een en Maan dag, groep b den volgenden Maandag de les kunnen volgendaardoor zou het met behulp der directie mogelijk zijn, dat bij elke les op een vast aan tal kan worden gerekend. Niettegen staande nu reeds 'een groot aantal zich opgaf is de gelegenheid daartoe nog opengesteld tot Maandag 23 No vember a, s., natuurlijk alleen voor E. S. M.-pèrsoneel. Eigenaardig is ook, dat de employé aan den E. S. M.-boekhandel hieraan zal deelne men, alsmede de twee couranten- jongens aan deze instelling verbon den. Dit idéé van mej. Fleischmann ver. dient zekemcotns aller aandacht, en wereldkundig gemaakt te worden, daar het niet alleen voor de betrok ken beambten, maar zeer zeker ooi. vcor vreemdelingen een groot, gemak moet zijn. als men zich wederzijdsch verstaanbaar kan maken. OVERVEEN. Gisterenmiddag omstreeks éen uur had de kapitein Muller van het 106 reg. infanterie op den Bloemendaal- schen weg het ongeluk van zijn rij wiel te vallen, doordat een boomtak tusschen de spaken van zijn wied raakte. De heer Muller werd ernstig in liet gelaat gewond. BLOEMENDAAL. De zitting van den militieraad zal voor deze gemeente worden gehouden op Maandag 28 December des voor middags om 10 uur op den Siads- Doelen te Haarlem. HEEMSTEDE. Woensdag zijn naar het huis van bewaring overgebracht J. v. d. P. en H B., ter zake van de te Heemstede gepleegde inbraak in een keet, waar uit f 1100 is ontvreemd. BENNEBROEK. Dinsdagavond trad, daartoe van wege het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen uit. genoodigd. in de zaal van den heer C van Konijnenburg alhier op, de heer R. Tepe van BloemendaaJ. Zijne interessante lezing over liet leviender Nederlandsche vogels, die door zeer fraaie bioscoopvertooningen werd Loegelicht, werd door de aanwezigen met aandacht gevolgd. Allen gingen dan ook zeer voldaan over hetgeen ze gezien en gehoord hadden, huis waarts. HAARLEMMERMEER. De oogst der beetwortelen is zoo goed als geëindigd ;opbrengst en qua- liteit waren boven het middelmatige. HOFBERICHTEN. De chef van het Militaire Huis en de grootmeester van liet Huis van II. M. de Koningin berichten, dat Ha re Majesteit, dezen winter verhin derd zijnde, officieels audiënties te verleenen, heeft bepaald, dat de da/- mes, die aan II. M. de Koningin-Moe der zullen worden voorgesteld, gere kend zullen worden insgelijks aan H. M. de Koningin te zijn voorgesteld, en dat de he eren. die aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voorge steld zullen worden, of Z. K. H. zullen hebben verzocht hunnen dank voor eenige verleende onderscheiding aan II. M. de Koningin over te brengen, insgelijks zullen gerekend worden aan H. M. zelve te zijn voorgesteld of hunnen dank persoonlijk aan II. M. te hebben betuigd. Alle audiëntie-aanvragen bij II. M. de Koningin zullen vóór 15 December worden ingewacht, wat de dames be treft bij mevrouw Groeninx van Zoe ten, Lange Voorhout 10, en wat de heeren betreft, bij den adjudant van dienst, paleis Noordeinde, met inacht neming voor officieren van hetgeen daaromtrent vroeger is voorgesclire- TWEEDE KAMER. Het politiek debat heeft al dadelijk een grooten omvang genomen. Wij gaven een resumtie van het politiek doel der rede van dien lieer Goeman Borgesius en komen zoo aanstonds terug op enkele speciale punten door hem besproken. Hem volgde de heer Tydeman, wiens x-ede den-zelfden opzet liadook hij wees op de tegenstrijdigheid tus schen de regeerlngsverklaring van Maart en de Memorie vun Antwoord, die dir. Kuypers komst in de Kamer tengevolgehad. Er waren nevelen voor hem. waartegen hij zldh, aJs be dachtzaam Hollander, met een para- pluie wilde wapenen. Hij nam een verandering waar bij de partijen ter rechterzijde, maar wilde weten of de Regeering, die geneigd scheen ook na 1909 aan te blijven, veranderd was. in welke richting zij wilde sturen, of zij de politieke gedachte van hot Ka binet van 1901 wilde doen herleven. Do heer Borgesius liad, zooals men weet, zijn vertrouwen in de Regee ring opgezegd. Spr. kwam tot de con clusie, dat het Nederlandsche volk go-ad zou doen om te zorgen, dat deze R-egoering in 1909 geen meerderheid vond. Dat was de beste waarborg be gon afwijking van dfc> gedragslijn vam Maart j.l. Zooals gezegd, in het begin zijner rede besprak de heer Borgesius enke le speciale punten. Hij vroegoen verbodsbepaling Ln de bestekken van openbare werken tegon drankgebruik op het werkkennisgeving aan de Kamer van liet onderzoek der Gede puteerden inzake de werkloosheid samenwerking dar departementen in zake de uitvoering van soclaile wet ten. Na zijn politieke critiek en na te hebben aangetoond, wat ook de heer Tydeonan deed en eveneens de heer Troelstra, dat de anti-these, in de Ka mer, voor de practische wetgeving, onbruikbaar was gebleken, zeide de heer Borgesius roet zijn geestverwan ten te streven naar grondwetsherzie ning om te komen tot algemeen kies recht en medezeggingschap der vrouwnaar voortgezette afwerking dor sociale wetgeving, speciaal van ouderdom»- «en invaliditeitspensionee- ring. De heer Van Dedem betoogde, dat de linkerzijde weder stemming tracht te maken tegen dr. Kuyper, die niet aan de regeerings tafel zou gaan zit ten, omdat dan z-eide de spr. onder luid gelach de regeering uiteen zou barsten. Deze afgevaardigde bezag den financieelen toestand de3 lands niet met ongerustheid en xvom van de be lastingplannen d&r Regeering niet met zeer groote ingenomenheid ken nis. Hij drong op bezuinigingen aan. De lieer Troelstra wees er op, dal do politieke toestand van impotentie getuigde, bij gebreke aan levende, hervormende programs bij de burger lijke pairtijen. De dupe was het volk, getuigen de halve maatregelen on onvervulde beloften van de laatste elf jai-en. Alle politieke partijen gevoel den de nadoelen dezer malaise in ziclizelve. Door de kiesrochtuilbrei- diug van 1887 werd de stoot gegeven aan sociale wetgeving. Sedert hetKa- biuet-Kuyper optrad stond dat werk stil. Het Kabinet-De Meester bracht hel Arbeidscontract, maar verder maalde de molen niet druk. Alleen is er roaar gesukkeld aan de Miflitiewet. Maar overigens had men alleen een groote papiermand vol ontwerpen. Het eenige groote moment in de po litieke comodie was 1903, toen het schellinkje meespeelde. Spr. dong niet af op do critiek van den heer Borgesius, maar hot was niet anders, toen hij zelf de acteur was en de ander-en de critici. Was er nu kans op eenige verbetering in den toestand van malaise? Waarom ward thans de anti-these weer voor den dag gehaald Waarom thans een ander standpunt dan dat van Maart? Niet om dr. Kuyper te vreden te stellen, doch omdat de ver kiezingen in uitzicht zijn. Zonder anti-these hadden de heeren niets. Zooais gezegd, de heer Troelstra zette vervolgens uiteen, dat op het stuk van de wetgeving geen feiten waren aan te voeren, tengevolge waarvan men van toepassing der anti-these kon spreken. Die an Li-these was dan ook een leugen. Spr. wilde de kiezers daarvoor niet bang ma ken, doch dan moest het Kabinet ook niet zulk een principieels borst op zette. Zijn anti-these was die van kapi taal en arbeid en als overgangcon servatisme en democratie. Ten aan zien van het program der Regeering na 1909 ging hij thans op informatie uit. Wat wilde de Regeering ten aan zien van Grondwetsherziening, kies recht, bevoegdheden dar Eerste Ka mer, vrouwen-klesreóht Hij uitte zijn wenschen op het gebied dier so ciale wetgeving (Staatspenslonee- rkig, bedrijfsstattefcièkontwikkeling der vakvereeniglngen). Hij wraakte hot, dat ook vrijzinnigen sturen tn de richting der bijzondere school, keur de en passant de belastingplannen af, -eg wat de Regeering zou doen te gen de-werkloosheid ais het particu lier initiatief onwerkzaam bleef, drong aan op opheldering van de po sitie der Regeering tegenover grond wettelijke vrijheden van ambtenaren en soldaten (kiesrecht-optocht in den Haag) en op eenige inlichtingen inza ke bezuiniging op defensie-gebied, lledien 101/4 uur voortzetting. Men seint ons uit Den Haag De heer Patijn betoogde, dat door bezuiniging en tijdelijke versterking der middelen de financiën weder in orde te brengen zijn. De draagkracht der bevolking is toegenomen onder het vrijhandelsstelsel. Spreker verklaarde zich dus tegen protectionistisch tarief, zijn politieke vrienden waren bereid de opcenten te voteeren, doch niet een vei'hooging van den accijns op gedistilleerd, zon der gelijktijdige verlaging van den suikei-accijns. De heer Lobman achtte het Christe lijk karakter van het Kabinet volko men duidelijk en waarschuwde het Kabinet, zich niet te laten dringen tot verduidelijking, want een Koninklijk Kabinet mocht nooit propagandis tisch optreden. BRANDEN.* Een hevige brand brak hedennacht uit in de sigaxenfabriek der firma Weduwe Th. van Hapert, Kerkstraat, Woensel. De brand nam zoodanig in omvang toe, dat ook de belendende sigarenfabriek der firma W. Faassen werd verwoest, alsook twee woonhui zen. Door onvoorzichtigheid van een loodgieter is brand ontstaan in den kruidenierswinkel van II. Lindeboom aan de Catharij nestraat te Arnhem. Er werd aanzienlijke schade aange-' richt, wleke door verzekering wordt TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. Op 26 October weird te Amsterdam in eene vergadering van belangheb benden bij een deelneming van Ne derland aan de tentoonstelling te Brussel in 1910 een comité aangewe zen ,dat belast werd met de taak aan de Tweede Kamer bewijzen te leveren van belangstelling der nijverheid voor die tentoonstelling. Die bewijzen zijn sedert der Twee de Kamer toegekomen en hebben den indruk gevestigd dat de belangstel ling voor die tentoonstelling inder daad grooter is dian de meerderheid dar aanwezige leden op 13 October, toen de subsidie-aanvrage der Regee ring werd verworpen, meende. In de vergadering der Tweede Ka mer van 13 November is dientenge volge aan den Minister v-an Land bouw, Nijverheid en Handel ver zocht e-en nieuw voorstel tot officieeie deelneming aaü die tentoonstelling in te dienen. Waar dit nadere voorstel meer in bijzonderheden moet afdalen en voor- ai moet steunen op wel omschreven plannen van de nijverheid zelve, is dus thans de tijd gekomen, o-m die zienswijze de-r belaaxghebb erwten sciiêrp-er tot uitdrukking te brengen. Het comité bovengenoemd tracht daarom de noodige gegevens voor een zoo nauwkeurig mogelijke be- girootiing te verzamelen em heeft zich daartoe bij circulaire gericht tot ver schillende firma's en personen van wie men belangstelling verwachten kan.. Bij de mededeeling van dat bericht, verzoekt liet comité nog te vermelden dat ook zij, die door oen onwillekcu- •jg verzuim géén circulaire ontvin gen,, maar bereid zijn te exposeer en, aan den secretaris van het comité, den heer G. S. de CLercq, Paviljoen, Haarlem, kunnen opgeven over hoe veel plaatsruimte zij zouden willen beschikken, onder voorbehoud, dat de later b9kend te maken voorwaarden hen convenieeren. Voorloopig staat het denkbeeld op den voorgrond om de deelneming van Nederland groepsgewijze een collec tief karakter te doen dragee. Eveutueele exposanten zullen over deze en andere punten nog nader van gedachten kunnen wisselen in een vergadering, welke door boven genoemd comité is uitgeschreven op Maandag 23 dezer te 11 uur in het. lokaal Krasnapolsky te Amsterdam. GEN. TER BEVORDERING VAN NATUUR-, GENEES- EN HEELKUNDE. Woensdagmiddag werd in de aula der Universiteit te Amsterdam ge- honden de algemeene vergadering van het Genootschap ter bevordering van Natuur-, Genees- en Heelkunde, onder leiding van den algemeenen voorzitter, prof. P. Zeeman. In zijn openingswoord gaf deze een overzicht van de blijde of droeve ge beurtenissen, welke het Genootschap betreffen en in het afgeloopen jaar plaats vonden. Op 25 Juni vierde prof. Pel zijn 25-jarig jubileum als hoog leeraar onder buitengewone blijken van belangstelling. Hem werd door spreker namens het Genootschap, dat hem zooveel verplicht is, het eerelid maatschap aangeboden. Drie verliezen had het Genootschap le betreuren. 18 Januari 1908 overleed ie Utrecht op 73-Jarigen leeftijd Her man Snellen, een der groote en mooie figuren uit de oogheelkunde. De belde andere verliezen, welke het Genootschap leed, waren die van dr. J. J. Homoet, sinds 1852 lid en te Arnhem op 89-jarigen leeftijd overle den, en van dr. S. Schippers, genees heer te Amsterdam, op 6Ö-jarigen loo-ftijd overleden te Hilversum. Daarna had de plechtige uitreiking plaats van een tweetal gouden me dailles van het genootschap de hoogste hulde, die het voor natuur kundig onderzoek kan geven aan de hoogleeraren Van tier Waals Sr. cn Kamerlingh Onnes. De aanbie ding der medaille aan prof. Van der Waals geschiedde door den algemee nen voorzitter van het Genootschap, prof. Zeeman, die het eerbewijs een spontane hulde noemde, aan prof. Van dor Waals gebracht op een oogenblik, da* door zijne theorieën en de experimenten van Kamerlingh Onnes in voorbeeldige samenwerking eene schitterende overwinning is be haald. Dr. Hoek, die van 1902 lot Juli 190S als algemeen secretaris aan 't hoofd stond van bet Bureau voor het Inter nationale Onderzoek ter Zee, hield een voordracht over hetgeen- dat in ternationale onderzoek reeds geleerd heeft. Uit de Arbeiderswereld UIT DE DIAMANT-INDUSTRIE. HET LEERLINGCONTRACT OPGEZEGD Op den beschrijvingsbrief voor de a.s. jaarvergadei-ing van den A. N. D. B. komt o. m. het voorstel voor van het Bondsbestuur, „tot het opzeg gen der overeenkomst van 17 Juni 1904 met de Amsterdamsche Jmve- liersvereeniging betreffende regeling van het leerlingwezen". Een voorstel van zeer ingrijpend belang voor de Nederlandsche diamantnijverheid. Gelijk men weet, bestond te Amster dam sedert jaren een leerlingwering, waartegen de A. J. V. ten slotte in 1904 krachtdadig in verzet kwam. De hakende uitsluiting, die 4 maanden in dat jaar lxeeft geduurd, en die ge heel tegen het verbod van leerlingen was gericht, eindigde met een over eenkomst tusschen de A. J. V. en den A. N. D. B., waarbij een leerlingcom missie, bestaande voor de eene helft uit leden der A. J. V. en voor de an dere uit leden der vier diamantbe- vverkersorganxsaties, werd ingesteld, welke jaarlijks had te bepalen, in verband met den toestand der in dustrie, óf en hoeveel leexdingen tot het vak zouden worden toegelaten. Een opzeggingstermijn bevatte de overeenkomst niet. Wijl een opzegging der overeen komst van de teere leerlingenaangele genheid opnieuw een brandende quaestie kon maken, heeft het Hbld. zich tot paxlijen gewend met verzoek om Inlichtingen. De heer H. J. Ilartz, secretaris der Amsterdamsche Juweiiersvereenicring, antwoordde ,,Er is mij geen enkele aanwijzing bekend waaruit vermoed kan worden dat een dergelijk voorstel zou worden gedaan". Welke bedoeling' verondex'stelt u, dat de Bond met een eventueele op zegging der leerlingen-overeenkomst zou hebben De heer Hartz„Een leerling- w e r i n g". Moeten wij van zoo iets weer een herhaling van den langdurigen strijd van 1904 vreezen De heer Hartz ,,U zult moeten er kennen, dat het ontbreken van eene overeenkomst meer kansen aanbiedt tot het uitbreken van strijd dan dat zekere punten, i. c. de belangrijke leerlingquaestie door overeenkom sten tusschen partijen geregeld zijn. Eenzijdig genomen besluiten bieden alt::d to een of anderen tijd kans tol botsing." De heer Hénri Polak, voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Dia- mantbewerkersbond, wees er op, dat, toen de leerlingen-overeenkomst in Juni 1904, na zulk een langdurigen strijd tot stand kwam, één ding ver zuimd is daarin op te nemen, name lijk een bepaling omtrent den geldig heidsduur van het contract en een opzeggingstermijn. Zoo'n contract zou feitelijk iederen dag opgezegd kunnen worden, maar daaraan hebben partijen natuurlijk niet gedacht. Echter op één punt", aldus vervolgde de heer Polak, „noemt het contract een termijn. Punt 2 spreekt namelijk over de „toe lating van 150 patroonsleerlingen, door de A. J. V. naar believen te ver doelen over een periode van 5 jaar." De periode eindigt dus met Juni a.s. en op grond daarvan heeft het be stuur van den A. N. D. B. aangeno men, dat het de bedoeling is geweest de leerling-overeenkomst voor 5 jaar te maken. „Wij zullen deze overeen komst thans tijdig opzeggen. Op de leerlingregeling van dit jaar zal dit geen invloed hebben en daarna zul len wij zien, op welke gronden een eventueele nieuwe leerlingregeling kan worden gemaakt. De Bond zal er dan vennoedeliik eenige nieuwe be palingen aan toevoegen. Het herope nen van eon strijdvraag over de leer- lingfruaestie behoeft van de opzegging absoluut niet te worden verwacht, en zulk een bedoeling zit er ook geens zins bij voor'. Dus heeft een eventueele opzegging niet de bedoeling om weer tot eene wering van leerlingen te gera ken De heer Polak „Beslist niet." Het blijkt derhalve de bedoeling van den A. N. D. B. te zijn om een nieuwe leerling-overeenkomst op nieuwe grondslagen te vestigen, waarbij met de opgedane ervaringen rekening zal worden gehouden. Hierdoor wordt gelukkig wel iets ontnomen aan het ernstige karakter, dat toch het bestuursvoorstel draagt maar het zal is de bestaande leer ling-overeenkomst eenmaal opgezegd toch de groote vraag blijven, of partijen het over een nieuwe regeling eens kunnen worden, die ter verzeke ring van een rixstige ontwikkeling der diamantnijverheid beslist noo- dig is. Telegrammen OVERSTROOMING IN ITALIë. ROME, 18 November. (Reuter). De velden van Noto en Rosolini zijn ge deeltelijk overstroomd. Tal van hui zen zijn beschadigd. In de wijnbergen is de schade aanzienlijk. MESSINA, 18 November. (Reuter). Sedex-t 28 uur heeft het hier gestort regend. Hedenavond was de hemel weder helder. TURKIJE EN GRIEKENLAND. KONSTANTINOPEL, IS November. (Reuter). Volgens bei'ichten, door de Ottomaansclxe regeering ontvangen, zouden twee Grieksche benden, 60 man sterk, in het district Elasoua ge vallen zijn. Uit Athene wordt dit bericht tegen- troepen zijn geconcentreerd bij de Servische grens en bij die van Monte negro en zoo do Servische regeering haar volk niet in bedwang kan hou den, komt er oorlog. Het blad voegt daaraan toe, dat koning Peter den vrede wil, doch dat hij om zijn kroon te redden, veilplicht zal zijn oorlog te voeren. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Groningen, 13 November. II. L. Kerntjes, timmerman en aannemer, aldaar. Rechter-commissaris jhr. mr. YV. Alberda van EkonsLeincurator mr. E. D. II. Schutter. 's-Gravenliage, 17 November. J. S. Dijkhof, commissionair in effecten, aldaar. Rechter-commissaris mr. J. G Gratema; curator mr. II. K. Goud oever. A. van Zijl, koopman, aldaar. Rech ter-commissaris mr. P. Pol vliet; cu rator mr. Q. J. H. W. ter Spill. Geëindigd J. Vogelaar, landbouwer te Stomp- wijk. C. A. Busch IJzermans, vroeger koopman on broodbakker te Roosen daal. YV. Verhoeff, mineraahvaterfabi-I- kant, te Baarn. J. Knol Rz., molenaar en koopman te Stpenwijk. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 19 November 1908. medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. Nederlandsche Certifi caten 76 1/8, 89 7/8, 90. Russcii 93 1/2, Hope's 80 5/8. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 10. TABAKSAANDEELEN verdeeld. Bindjey 99, Deli 454, Med an 285, Nieu we Asahan. 112, Rotterdam Deli 380, Senernbah 418. PETROLEUMAANDEELEN flauw. Koninklijke 2881/2, 8, Moeara Enim 143, Sumatra Palembang 1121/2,3, MIJNAANDEELEN stil. Ketahoens 143, 210, Great Cobar 971/2. De AMERIK. MARKT opende flauw: Denver 32, Erie 33 1-4, Kansas 28 1/4 en 63, Missouri 34 1/8, Rock Island 22 3/8, Southern Railway 24 1/4, Sou thern Pacific 116 1/4, Union Pacific 179 1/2, Wabash 14 1/2, Steels 55 3/8, darren 45 1/8. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan den 135 1/4, Rescontre Ned. tlandels- Mxj. 175 1/2-5. Burgerlijke Süiosü DE CRISIS IN DEN BALKAN. BOEDAPEST, 18 November. (Reu ter). Het blad „Pestj Uszég", het or gaan der aan het bewind zijnde coa litie, zegtOostenrijk zal Servië niet aanvallen, maar Kei is gereed. De HAARLEM. ONDERTROUWD 19 November. H. J. Hillebrandt en G. M. Eekhout. BEVALLEN 17 November. A. M. Timmerman, geb. Hulshof, z. 18 November. F. Mossinkoff, geb. Wils, z. OVERLEDEN 16 November. C. Steenken, 79 j., Koolsteeg. 18 November. W. Wil- lemse, 66 j., Pieter Kiesstraat. SPAARNDAM. Bevallen E. Will ems en, geb. Van Vliet, <1. Met diep Leedwezen geven wij I kennis van het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot, Va der, Behuwd- en Grootvader, I den Heer WILLEM WILLEMSE Jr., I in den ouderdom van bijna 67 j jaar. Uit aller naam, Wed. H. G. WILLEMSE— TIMMER. Haarlem, 18 Nov. 1908. Pieter Kiesstraat 4. Bezoeken van rouwbeklag I kunnen niet worden afgewacht. Dankbetuiging. Voor de vele blijken van vriend schappelijke belangstelling, ondervon den ter gelegenheid van ons Gouden Huwelijksfeest, betuigen wij aan al len onzen hartelijken dank. J. HÊEMS. C. HEEMS—KRAAK. Faillissement. Bij vonnis van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, d.d. 10 No- \ember 1903, is WILLEM DAVID COR. NELIS VAN BLANKENSTEIJN, kleermaker, wonend© te Haarlem, verklaard in staat van faillissement, met benoeming van den EdelAchlba- ren Heer Mr. E. J. DORIIOUT MEES tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende, Advocaat en Procu reur, Kantoor houdende te Haarlem, Spaarne 60, tot Curator. De Curator, Mr. W. N. J. M. SMIT. Faillissement. Bij vonnis van de Arrondissemenls- Rechtbank te Haarlem, d.d. 17 No vember 1908, is C. VAN BLANKEN STEIJN, kleedermaker, wonende te Haarlem, verklaard in staat van fail lissement; met benoeming van den EdelAchtbaren Heer Mr. E. J. Dor- hout Mees, tot Rechter-Commissaris en van den ondergeteekende, Advo caat en Procureur, kantoor houdende te Haarlem, Krelagestraat 8, tot Cu rator. De Curator, Mr. M. SLINGENBERO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2