HAARLEM S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN Stadsnieuws HET TOONEEL Van 't Kantongerecht Rubriek voor Vragen. Onze Lachhoek. Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON De Roode Pimpernel DONDERDAG 19 NOVEMBER 1908 No. 837. Nabetrachting van den Gemeenteraad. Zoodra een gemeenteraad over eon aangelegenheid van kunst moet be slissen en daartoe deskundige voor lichting inroept, doot zich vanzelf een eigenaardige moeilijkheid op. De des kundigen houden alleen liet oog ge vestigd op de eischen van de kunst en bekommeren zich niet ooi de kos ten. Hot antwoord, dat Jhr. van de Poll Maandag gaf op de vraag, of het kabinetsysteem niet grootere kosten van bewaking zou teweeg brengen „het is wel mogelijk, maar daarmee heeft de commissie zich niet bezig gehouden", is dan ook volkomen ver klaarbaar. De gemeenteraad evenwel, die als uoodanig geen verstand van kunst heeft, voor wie zelfs de terminologie der kunst onbekend Is, verdiept zich uit den aard van de zaak zoogoed als geheel in de onderdeelen, die hij be- oordeelen kan en die betrekking heb ben op de kosten. Zal dus als vanzelf een beraadsla ging van de museumcommissie bij uitstek idealistisch wezen, de gedach ten wisseling van den Raad kan niet anders, dan 111 hoofdzaak practisch zijn. Do voorzitter constateerde mot een zucht, dat de debatten laag bij den grond waren geweest, maar hoe was dat anders te verwachten En ik zou er wel bij willen voegen hoe zou men dat anders wenschen Het is nu eenmaal zoo, dat ieder ln de wereld zijn eigen taak heeft te ver vullen. Die van de commissie is, ar naar te streven, dat het nieuwe mu seum aan hooge, ja aan de hoogste eischen voldoet, die van den Raad om ha te gaan, i'n hoever de gemeente- fin ancien in staat zijn, die eischen te verwezenlijken. Beide colleges vullen hier elkaar aan Evenmin als het raadzaam zou zijn, do deskundigen zander comtróie hun gang te Laten gaan, evenmin zou het goed zijn, wanneer de Raad alléén besliste over flo nieuwe huisvesting van onze schil derijen. Voor de klacht van onzen burge meester was dus m. i. geen reden. Nu in de Raadsvergadering gebleken is, dat tegen het voorstel van B. en W. zóóveel bezwaren werden geopperd, dat het College zelf besloot met een nader voorstel te komen, is de taaie van liet dagelijksch bestuur duidelijk aangewezen: namelijk om als trait "d'u n i 0 n, als verbindingslijn te furu geeren tusschen poëzie en proza, tus- Bchen kunst en geld, zoodat er een plan ontsta, dat tegelijkertijd do goedkeuring van de kunstenaars en de instemming va;n den geldgever kan verweiven. Een samenwerking trou wens, die elkea dag voorkomt en waarbij geen der partijen iets van haar rechten behoeft in tè boeten. Wat van deze oppositie tegen het plan van B. en W. de hoofdoorzaak was, is in de bijeenkomst van Maan dag al gebleken. Vooreerst zekere wrevel, dat niet voldaan was aan 't verzoek, om ook het z.g. plan-Rinke- ma in beeld te brengen, een tactische fout, die de positie van het College zeer verzwakken moest, Ln de tweede plaats de omstandigheid, dat terwijl aanvankelijk gemeend was, dat de schilderijen in het aangekochte wees huis konden hangen, daarvan nu geen sprake meer bleek te zijn en in de derde plaats de onzekerheid over de som, die het plan bij de emdreke- ning zou blijken te kosten. Voor dat laatste bestaat inderdaad wel eenige reden. Toen de gebouwen voor 120,000 waren aangekocht, heb ben de meeste leden van den Raad niet gedacht, dat er nog eon som van ƒ210.000 zou worden gevraagd voor da kosten van don. nieuwen bijbouw. Feitelijk is er maar één, die dat voor speld heeft, namelijk de heer Van de Kamp, die in do vergadering van 24 Januari 1906 zeide ,,Ook zal er nog meer geld noodig zijn, de een zegt: reken op 3 ton, een ander zegt't wordt wel 31/2 ton." Eïn het was de heer Rinkema, die bij deze gelegen heid die cijfers bestreed. „De heer Van do Kamp zegt wel", zoo zei hij toen, „dat de kosten een halve ton hooger zullen zijn, maar men kan evengoed zeggen, dat het een half millioen duurder zal worden, als men het maar op zijn tong wil nemen." Zoo sprak hij toen. En nu? Men behoeft hot Raadsverslag maar na te lezen om te zien, hoe de voorstander van 1906, die toen zelfs B. en W. be dankte voor hun aandeel ln den ar beid, in een tegenstander is veran derd. Niet van den aankoop trou wens, maar van het bouwplan. En inderdaad, de stijgende kosten manen tot voorzichtigheid aan. Nu reels wordt er 80.000 meer gevraagd, dan aanvankelijk het geval was, en nóg heeft de directeur van openbare wer ken er voor gewaarschuwd, dat ook de hoogere becijfering nog maar een globale was. De Raad weet wat dat zeggen wildat er nog wel wat bij zal komen. Hoeveel? Niemand wist het te zeggen. En dat juist maakte den Raad huiverig. Niet ten onrechte herinnerde dé heer Modoo aan het slachthuis, waarvan de voorberei ding ook zoo lang heeft geduurd en waarvan de kosten ten slotte tonnen gouds hooger zijn geworden, dan aanvankelijk was geraamd. In den Raad zijn nu Woensdag twee denkbeelden geopperd, die hou vast gavendat van Mr. Spoor, om een prijsvraag uit te schrijven en dat van Mr. Tjeenk Willink, om de vraag aldus te stellen wat kunnen we voor ƒ240.000 krijgen? Over geen van bei den is een besluit genomen, ze zijn met het voorstel van B. en W. aan gehouden en we zullen moeten af wachten, in hoeverre B. en W. er van gebruik zullen maken. Wat van deze gedachtenwisseling het groote nut is geweest, mag intus- schen hier nog wel eens gezegd wor den. Het is dit dat we nu een voor stel kunnen verwachten, waarbij be slister cijfers zullen worden genoemd, waarbij voor g 1 b a 1 e berekenin gen geen plaats meer wezen zal. Aan de kunstwaarde van het nieuwe mu seum behoeft dit niet te schaden. Al leen zal de vraag zijn, of het Heilig land het gebouw zal zien verrijzen, dan wel of het ten slotte zal wonden gebouwd op een open terrein, bijvoor beeld op het Lakenkoopersveld of op de gronden van het fonds-de Haas aan den Wagenweg, waarvan ook al sprake is geweest. Onder het publiek heb ik een derde mogelijkheid hooren opperen, name lijk, dat er in t geheel geen nieuw museum zou worden gebouwd, dat de schilderijen dus zouden blijven, waar ze zijn. Uit een artistiek oogpunt zou daar tegen niets kunnen worden in. gebrachtln de bijeenkomst van Maandag toch is door een van de deskundigen uitdrukkelijk verklaard, dat de Halsan op het stadhuis uitste kend tot hun recht komen. Maar de practijk verjaagt ze van daar. De kantoren op 't stadhuis hebben meer ruimte noodig, er moet een nieuwe Raadzaal worden gebouwd. Die derde mogelijkheid dus bLijkt een onmoge lijkheid te zijn. Behalve dit punt leverde de agenda weinig belangrijks op. De derde oplei dingsschool voor jongens en meisjes tot middelbaar en hooger onderwijs werd goedgekeurd en het voorstel tot het sluiten van verschillende straten, geheel of van éen kant, voor auto's, motorfietsen en rijwielen, werd aan gehouden, toen verschillende leden daartegen bezwaren hadden en o. a. de heer Levert het verbod niet op fietsen toegepast wou zien. Hij vond wielrijders minder, bezwaarlijk voor 't verkeer, dan handwagens. 't Hangt er maar van af, welko wielrijders hij bedoelt. De heer Le vert en andere bedaarde menschem zijn op een fiets even ongevaarlijk, als op hun voeten, maar woestelin gen zijn er ook, het verbod is uit den aard van de zaak tegen hen gericht. Uit de discussie bleek, dat de com missaris van politie een groote reeks van straten had opgegeven, die voor deze maatregelen in aanmerking ko men. Wat B. en W. den Raad aanbo den, was derhalve niet meer dan een bloemlezing. En wel een, zooals el ders in dit blad is betoogd, van ver dorde bloemen. In den herfst is welis waar een frisscher tuiltjo kwalijk te verwachten. J. C. P. „ZENUWACHTIGE VROUWEN", DOOR HET GEZELSCHAP VAN ROIJAARDS. De boog kan niet altijd gespannen zijn, heeft Roijaards zeker gedacht. En terecht. Op de wijze, waarop Roijaards en de spelers instudeeren, waarbij zij zich heelemaal geven, kan 't niet anders, of op een tijd van groo te inspanning moet een tijd van ver moeidheid volgen. En geen wonder, dat die er nu misschien al is. Bijna avond aan avond hebben zij „Adam im Ballingschap" of Mevrouw War ren's Bedrijf gegeven, en eenige nieu we stukken (0. a. Balzac's „Merca det") zijn door hem in studie geno men. Zij hebben dan ook schoon ge lijk, dat zij er tusschen door eens „Zenuwachtige Vrouwen" op het ré pertoire hébben gezet. Niet alleen, dat het hun eemige ontspanning geeft, maai- voor het publiek is het mis schien ook wel goed, dat anders licht den indruk zou kunnen krijgen, dat 't het gezelschap van Roijaards al leen maar kan zien, wanneer 't zich bij „moealiike" stukken moet inspan nen. En zulk een stuk is „Zenuwachtige Vrouwen" niet. W'ïlen Willem van Zuylen heefter als Chapeloux, de komieke koekebak- ker, die door de schuld van allerlei zenuwachtige vrouwen in de meest potsierlijke moeilijkheden en verwik kelingen komt, jaren lang vaste triomfen in beleefd. Zijn grime als de buigende, knippende, beleefde, slap pe, in liefdesavontuurtjes verwikkel de confiseur, was uitnemendhij sprong, trappelde en lispelde in een mal pakje als een echte modegek en hij maakte lederen avond zelf iets bij zijn rol, totdat hij er eindelijk een clownerie van had gemaakt. Roijaards, die zelf niet meespeelde, om eens wat rust te hebben, had de rol van Chapeloux aan Rienk Brou wer gegeven, die, 't dient gezegd te worden, ook een aardig typetje van de© koekebakker had gemaakt. Hij smaakte dan ook veel pleizier van ziin spel, dat niet zoo overdreven en clownerig was ais da.t van Van Zuy- len hii hield het publiek gedurende het geheele tweede en derde bedrijf Ln een goedlachsche stemming, en droeg veel tot het succes van den avond bij. Maar niet minder aardig was mevrouw Kerckhoven als de mo diste, half-weduwe Sidonïe, die tel kens van hoed verandert, en zelfs zóó'n bom op had, dat zij werkelijk de deur niet in kon. Haar tooneeltjes met Chapeloux waren soms kostelijk en dedeai de menschen huilen van 't lachen. De heer Van Kerckhoven en mevr. Anna Sablaïrolles vormden een leuk, kibbelend ouderpaar, Bertus Smith was een beschaafde echtgenoot, die de dupe wordt van de malle zenuw achtigheid van zijn vrouw, als hoe danig mej. Pb. Beider speelde. Het stuk liep vlug van stapel, en er zat gang en vroolijkheid inmen amuseerde zich dan ook best. We zün zoo gelukkig met een goed, een buitengewoon goed nieuws te kunnen eindigen, dat den liefhebbers en fijnproevers van iets bijzonders en moois aangenaam in de ooren zal klinken. En dat is, dat Roijaards hier Zondagmiddag met „Adam in Bal lingschap" komt. Of liever tóch komt. Want reeds vroeger had hij willen komen, ware 't niet, dat technische moeilijkheden zich tegen zijn optre den alhief hadden verzet. Deze zijn nu overwonnen en met opoffering van veel kosten komt hij nu op aan dringen van verscheidene kunstlief hebbers hier en geeft hii den Zondag middag aan Haarlem, daar hij geen enkelen avond meer vrij heeft. In Rotterdam is de „Adam" al voor de negende maal voor een uitver kocht huls gegaan. FRANS NETSCHER. ELECTR. SPOORWEG-MAAT- SCHAPPIJ. Gedurende de maand Oct. 1908 be droeg het aantal vervoerde passagiers op de verschillende lijnen: AmsterdamHaarlem—Zandvoort 136.122. Ceintuurbaan te Haarlem 103.850. Haarlem-Bloemendaal 35.840. Totaal 275.812. De ontvangsten per dagkilometer bedroegen: Lijn Amsterdam—HaarlemZand voort 83.85 1/2. Ceintuurbaan te Haarlem 29.41. Lijn Haarlem-Bloemendaal 39.94^. Het R. K. Parochiaal Arm bestuur van Haarlem deelt ons me de dat de opbrengst der Woensdag ge houden Turfcollecte bedraagt de som van 700.09 Voor het lighalfonds, Een dankbare week was de week van 8—14 November j.l. voor het lig halfonds. Ingekomen zijn de volgende giften: Collecte concert Harmonie H. IJ.S M. 30.49 1/2, Volksconcert Hrl. Zanggenot 11.49, postwissel ten be hoeve van het lighalfonds van mevr. F. G. S. 0.50, uit de kas v. d. Alg. Ned. Typ. Bond, afd Haarlem, 10, van mej. Hoekstra, hoofd van de school, Ged. Oudegracht 129rood, uit naam der kinderen uit het busje van de naaischool 2, collecte 2de Séance van den heer Joh. Steenman 50.214, Zang en Vriendschap 40.904, de helft van de gehouden collecte ln eene open hare vergadering der Geref. Jong. ver oen lging „Nathanaël", waar ds. Wis se van Driebergen als spreker optrad, 12.59 en een postwissel van 10, af zender ds. Johs. Wijs, Santpoort, voor de lighal van zijne 2 dienstboden en andere belangstellenden. Oprechten dank brengt het 4ighal- fondsbestuur aan allen, die zoo dege lijk en welwillend medewerken aan de redding van den nijpenden toe stand van het lighalfonds, dat reeds aan vele gezinnen zijn zegenenden steun verleende. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. A. A. en T. E. v. S., te Velsen, overtreding jachtwet, 6 boete of 4 dagen hechtenis en vrijgesproken. J. B. en D. V., te Haarlem, overtre ding Drankwet, 6 boete of 6 dagen hechtenis en 5 boete of 3 dagen hech tenis. P. G. K., te Haarlem, overtreding Wapenwet, 3 boete of 2 dagen hech tenis. P. H. te Velsen en 4 anderen, over treding Arbeidswet, 5 maal 2 boete of 5 maal 2 dagen hechtenis, 5 boete of 8 dagen hechtenis, 3 boete of 2 dagen hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis en 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechtenis. P. II. H., te Haarlem, en L. D. B., te Bloemendaal, overtreding Woning wet, 1 boete of 1 dag hechtenis en 5 boete of 2 dagen hechtenis. A. de V., te Velseroord, overtreding Leerplichtwet, 2 boete of 2 dagen hechtenis. W. D., te Schoten en P. S., te Vel sen, overtreding spoorwet, 1 boete of 1 dag hechtenis. J. R., te IJmuiden en 12 anderen, overtreding Wetboek van Strafrecht, 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 2 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis en 5 boete of 3 dagen hech tenis. J. M., te Haarlem, overtreding A. P. V., Haarlem, 1 boete of 1 dag hech tenis. J. A. K. en 2 anderen, overtreding A. P. V. Velsen, vrijgesproken, 3 boete of 2 dagen hechtenis en 1 boe te of 1 dag hechtenis. D .de R., te Heemskerk, A. P. V. Heemskerk, 1 boete of 1 dag hecht. P .G., te Beverwijk, overtreding A. P. V. Beverwijk, 1 boete of 1 d. h. J. H. S. M, te 's-Hage. en J. B., te Velsen, overtreding A. P. V. Zand voort, 2 boete of 2 dagen hechtenis en ƒ1 boete of 1 dag hechtenis. J II. A. K., te Bloemendaal en 12 an deren, overtreding M. en R. Regle ment, 2 maal 10 boete of 2 maal 3 dagen hecht., 5 boete of 3 d. hechte nis, 2 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal 1 boete of 2 maal 1 dag hechte nis, 2 boete of 2 dagen hechtenis, 1 boete of 1 dag hechtenis en 0.50 boe te of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 26 personen veroordeeld wegens openbare dron- knschap tot 3 weken, 7 dagen en 3 da gen hechtenis, 5 boete ef 3 dagen hechtenis, 3 boete of 3 dagen hecht, en 2 boete of 2 dagen hechtenis. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden by de Redactie van Haarlem's Dagblad. Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Bij wien kan men inlich tingen inwinnen omtrent de keuze tusschen viermaander en reserve-ka der en omtrent de eischen, die aan de examens voor verkorten diensttijd 'ge steld worden? ANTWOORD: Ten bureele van den commandeerenden officier van 't 10de reg. inf. alhier, hoofdwacht, Groote Markt, bijv. des morgens tusschen 10 en 12 uur. VRAAG: Waar en hoe kan men een officieele trekkingslijst bekomen van de Weerbaarheidsloten en wat kost die? ANTWOORD: Wanneer u een lot heeft, ziet men dat op elk effectenkan toor voor een kleinigheid voor u na. VRAAG: Als mén ln de maand Juni een horloge wat accuraat loopt met onze klokken gelijk zet, en verder ge regeld laat loopen, zal men bemer ken, dat het in half November onge veer drie kwartier is-vóór geloopen op onze klokken en in half Februari weer drie kwartier achter. Volgens den werkelijken zonnetijd is het na tuurlijk steeds precies gelijk. De klok ken moeten dus van Juni tot Novern ber steeds achteruit gezet worden en van November tot Februari zet de overheid ze steeds voor. Wat kan de oorzaak zijn van deze zonderlinge tvjdsport. ANTWOORD: Zeer duidelijk is uw vraag niet gesteld. We veronderstel- len, dat u met „onze" klokken de tijd- wijzers van officieele gebouwen be-'j doeld. Deze worden gelijk ons bij onderzoek gebleken is steeds gelijk gezet naar den zonnetijd, zoodat hier j van een geregeld voor- of achteruit j zetten geen sprake is. Zelf zegt ut dat do zonnetijd altijd precies gelijk is zoodat dan ook „onze" klokken be houdens misschien eenige minuten ten gevolge van minder secuur loopen altijd den juisten tijd aangeven. VRAAG. Wij zijn in de kerkelij ke belasting aangeslagen voor 1.70; maar daar de man wel gedoopt, maat niet aangenomen 1s, en dus geen lid maat va%- de kerk is, en de vrouw is Katholiek, zijn wij nu toch verplicht te betalen ANTVV OORD. Verschillende pro cedures, over die quaestie gevoerd, zijn in verschillenden zin gewezen. Volgens de kerkelijke reglementen wordt u wèl gerekend tot de gemeen te te behooren maar het staat u vrij, j niet te betalen en eene vervolging af i te wachten. Sterk aanraden kunnen wij dat echter niet. VRAAG. Ik verneem, dat ik in het maandblad sta als wanbetalig huurder, terwijl ik niets schuldig ben en de -uitan,ties kan toonen. Heb ik nu recht den huiseigenaar te vervol- jgen I AN IWOORD. Als u geen cent schuldig zijt, dan moet die huiseige- I' naar gek wezen, en is dan niet toe rekenbaar. Denk daar nog eens over dp vóór u een strafproces wegens laster begint, en doe dat vooral niet zonder een heel bekwaam advocaat te raadplegen. Meer kunnen wij be zwaarlijk er van zeggen, zonder de zaak van twee kanten te hooren. EEN PAREL IN DEN MOND. Door allo kranten ging voor eenige jaren een vraagstuk dat voor de Pa- rijsche rechtbank werd behandeld. In een boulevardrestaurant van den eer sten rang had een heer oesters besteld en vond in een daarvan een parel. Ilij kon, jammer voor zich zelf, niet zwij gen, maar hij was over zijn vondst zoo luidruchtig, dat de hotelhouder er bij te pas kwam en van zijn kant aanspraak liet gelden op de parel. Hij verklaarde: „Ik heb u wel de oes ters maar niet de parel verkocht. De zaak werd ten slotte zoo uitgelegd dat beiden de helft van de parel kregen, zoodat ieder eenige duizenden francs ten deel viel. Kort geleden kwam er weder een fijn gekleede heer in een restaurant en bestelde een dozijn oesters. Nauwe lijks was hij begonnen te eten, toen hij een luiden schreeuw gaf, zoodat de bedienden kwamen aanloopen om hem te vragen, wat hem scheelde. De gast hield de hand voor den rnond alsof hij veel pijn had en stotr terde: „Au, ik heb op Iets hards ge beten. Au, ik heb mij een tand stuk gebeten het doet mij verschrikkelijk zeer. Meteen opende hij den mond ert viel er in plaats van een tand een groote parol in zijn hand. De eigenaar der zaak, gedachtig pan het bovengenoemde geval, tracht te zijn cliënt gerust te stellen en stel de hem voor hem de parel te laten. Daarvan wilde de heer echter niets weten. Hij had vreeselijke tandpijn en de parel kwam hem dus toe als smar- tegeld. Na langdurige onderhandelin gen kwamen zij ten slotte overeen dat de restaurateur de parel zou krijgen voor een biljet van duizend francs. De man was ten hoogste verblijd, met zijn koop, snelde naar den dichtst t>ij zijneten juwelier, om van dezen to hooren... dat de parel een heel gewo ne glasparel was en geen twintig centimes waard. Zoo hard hij loopen kon ijlde de arme man terug, maar de heer was met zijn duizendfrancs- biljet al verdwenen. BLOEMENDAAL. Men meldt ons uit Bloemendaal: Door den Bloemendaalschen Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling is in begin October een gratis-cursus in do gymnastiek geopend, die door 25 jon gens van Bloemendaal met buitenge wone animo wordt gevolgd. Door den gymnastiekleraar, den heer Meije» rinlï van Haarlem, wordt Dinsdag- en Donderdagavond van 7—8 uur in de gymnastiekzaal van de Bloemendaal- sche Schoolvereeniging les gegeven. Dat die lessen het gewenschte resul taat hebben, bleek den ouders van do jongens, die door het Bestuur uitgc- noodigd waren Dinsdag eens een les te komen bijwonen. De jongens, hoewel nog geen 2 maanden geoefend, bleken al aardige vorderingen te hebben gemaakt. Aan het eind van den cursus, in het vol gend voorjaar, worden de ouders nog eens uitgenoodigd, om dan de resul taten van de gymnastieklessen te kun nen zien. Voor het bestuur was het een aardige voldoening van de ouders te hooren, hoe die het op prijs stel len, dat er wat gedaan wordt voor hun jongen, die daardoor van do straat wordt gehouden en waardoor zijn lichamelijke ontwikkeling wordt bevorderd. TWEEDE KAMER. Uit den Haag werd ons gisteren ge seind: De algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting werden geopend met een lange rede van den heer Bor- gosius, die de regeering verwijt in Maart een ander standpunt te hebben Naar het Engelsch door Barones Orczy. Sstzei hij veelbefceckenend, en Instinctmatig wierp hij weer eon blik op do vreemdelingen. O Maak u niet ongerust, dat Is goed volk, Mylord, antwoordde Jelly- band. Ik zou zoo niet gesproken hob- ben, als ik niet wist, dat wij onder vrienden waren. Die gentleman daar is eeai even trouw en loyaal onder daan van Koning George al3 uzelf. Mylord. Ilij Is pas onlangs in Dover aangekomen en is van plan hlea: in den omtrek zaken te doen. Zaken Nu, dan is hij zieker lijk bezorger, want op mijn woord, ik heb nooit in mijn leven zoo'n somber gelaat meer gezien. Noen, Mylord, ik geloof dat die gentleman weduwnaar is. daarom heeft hij ongetwijfeld zoo'n melancho liek gezicht maar In elk geval is hij een der onzen, daar sta ik voor in en u zal moeten toestemmen, Mylord, dat niemand beter ootrdeelen J kan over iemands gelaat dan de her bergier van een druk bezochte her berg.... O, nu dan is 't goed, als wij onder vrienden zijn, zei Lord Antony, die er blijkbaar niet op gesteld was met zijn gastheer in een twistge sprek te treden over dat onderwerp. Maar, wat ik zeggen wil, er logeeren hier toch zeker geen andere gasten? Geen enkele, Mylord, en er komt ook geen een, ten minste.... Ten minste? Geen enkele, waar u iets tegen zou hebben, voor zoover ik weet. Wie is het dan Sir Percy Blakeney en mevrouw zullen dadelijk komen, maar zij zijn niet van plan te blijven logeeren Lady Blakeney vroeg Lord An tony, niet zonder schrik. Juist, Mylord. De schipper van Sir Percy was hier zooeven. Hij zegt dat de broeder van Mylady vandaag" naar Frankrijk gaat in de Day- Draam, dat is hert jacht van Sir Per cy, en Sir Peircy en mevrouw komen1 tot hier met hem mee om zoo lang mogelijk van zijn gezelschap te ge nieten. Dat zal 11 toch niet wegjagen, niet waar, Mylord Neen. neen, ik word err niet door weggejaagd, beste vriend j niets zal mij wegjagen, tenzij het souper niet hot allerbeste Is. wat juffr. Sallly ko ken kan, en dat ooit in „Visscber»-' rust" ls opgediend. Daar behoeft u niet bang voor te zijn, Mylord, zei Sally, düe in diem tijd bezig was de tafel voor het sou per in orde te hrengen. En heel vroo- lijk en uitnoodigend zag het er uit, met. een grooten ruiker schitterende dahlia's in het midden en de schitte rende tinnen bekers en het blauw por- Voor hoeveel personen zal ik dekken, Mylord? Voor vijf, Sally, maar reken-met de hoeveelheid maar op minstens tien onze vrienden zullen ver moeid en, naar ik hoop. hongerig zijn. Wat mijzelf betreft, ik zou op dit oogenblilt wel vier biefstukken kunnen gebruiken. Daar zijn ze, geloof ik, zei Sally opgewonden, en een verwijderd ge. kletter van paardenhoeven en gerol van wielen deed zich telkens duide lijker hoonen. Er was een algemeene opschudd/ing in da gelagkamer. Iedereen was nieuwsgierig om de elegante vrien den van Lord Antony van over het Kanaal te zien. Juffr. Sally wierp een paar keer snel een blik ln het kleine spiegeltje, dat aan den wand hing, en de defti ge herbergier ging met groot,e druk te naar buiten om zijn gedistingueer- de giasten het eerst te kunnen verwel komen. Alleen de twee vreemdelin gen in dfen hoek namen geen deel in de algemeene opgewondenheid. Zij speelden kalm hun spel domino uit, en keken zelfs niet eens naar do deur. Vlak voor u uit, Gravin, de deur aan uw rechterhand, zei een vriende lijke stem buiten. O 1 daar zijn zij, mooi zoo, zei Lord Antony opgewektvlug nu, mooie Sally, en laat eens kijken hoe gouw je het avondeten kunt opdie nen. De deur werd wijd opengegooid, en voorafgegaan door mijnheer Jelly- band, die boog als een knipmos, kwam een gezelschap van vier perso nen twee dames en twee hoeren de gelagkamer binnen. Welkom Welkom in oud-Enge- landzei Lord Antony met warmte, terwijl hij haastig naar voren kwam en met beide handen uitgestrekt de nieuwaangekomenen welkom heette. Aha., u is zeker Lord Antony Dewhurst, vermoed ik, zei ee<n van do dames met een zeer vreemd ac cent. Tot uw dienst, Madame, ant woordde hij, terwijl hij hoffelijk de beide dames de hand kuste, toon wendde hij zich tot de heenen en drukte hen heiden hartelijk de hand. Sally was ai bezig de beide dames t>a helpen haar reismantels uit te trekken en allebei wendden zich nu huiverend naar d$nvrooiljk. vlam- nienden haard Er was een algemeene opschudding in do koffiekamer. Sally was naar de keu kon teruggosnold, terwijl Jelly- band nog steeds vol eerbied buigen de, twee stoelen bij het vuur zette. Mijnheer Hempseed met zijn vinger tegen het voorhoofd slaande, stond kalm van zijn plaats bij den haard op .Iedereen koek vol nieuwsgierig heid en toch mot eerbied naar die vreemdelingen. Och, hoaron wat zal ik zeggen? zei do oudste der beide dames, terwijl, zij haar mooi, aristocratisch gevorm de handen voor het vuur uitspreidde, e-i eerst Lord Antony en daarna eon der jonge mannen, die haar gezel schap begeleid had, en die zich nu van zijn zwaren cape ontdeed, met onuitsprekelijke dankbaarheid aan keek. Alleen maai', dat u er zich over verliougt in Engeland te zijn, Gra vin, antwoordde Lord Antony, eoi dat u niet te veel geleden heeft 'door uw vermoei onde reis. Zeiver, natuurlijk verheugt het ons ln Engeland te zijn, zei ze, terwijl haar oogen zich met tranen vulden, a:i wij hebben al vergeten alios, wat wij geleden hebben. Zij had een zachte, muzikale stem en er sprak veel kalme waardigheid ■eïn hl waardige stilte gedragen leed uit haar vriendelijk- aristocratisch gelaat, dat omringd was door een overvloed van sneeuwwit haar. naar de mode van die dagen hoog boven het voorhoofd opgemaakt. Ik hoop, dat mijn vriend, Sir Andrew Ffoulkes een aangenaam reiscompagnon bleek te zijn, me vrouw O. zeker, Sir Andrew was de vriendelijkheid zelf. Hoe zullen ntijfl kinderen en ik u allen ooit genoog onze dankbaarheid kunnen toonen. Haar metgezellin, een bekoorlijke, meisjesachtige gestalte met iets kin. derlijks en pathetisch in haar ver moeid, droevig gelaat, had tot nu toe nog niets gezegd, maar haar groote, bruine oogen vol tranen keken op van het vuur en zochten die van Sir An drew Ffoulkes, die vlak naast haar bij den haard was komen staan, en toen zijn oogen waarin een blik van onverholen bewondering lag op haar lief gelaat bleven rusten, toen steeg ear een warme kleur in haar bleeke wangen. Dus dit is nu Engeland, zei ze, terwijl zij met kinderlijke nieuwsgie righeid naar den grooten open haard de eikenhouten bolken en do vis- schors met hun eigenaardige lUeedear- dracht en joviale, rondborstige aan gezichten keek., j(Wordt .vervolgd)*

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 5