KRACHT Emulsion Madame Salon Bouquetion. Planion, Palman, Bloemstengels. Ranken, langplanian, Bloemenniaiiden. Qisiels sn 'ingenomen dan thans nu zij de poli- .tieke gedachte van 1901 weder heelt doen herleven tot schade van de prac- tische politiek en van gezonde partij- :formatie. Hij verdedigde algemeen kiesrecht on medezeggenschap der vrouw, en betoogde dat de regeering de Kamer in het duister liet omtrent haar inzichten in zake Grondwetsher ziening en kiesrecht. Vervolgens ont wikkelde spr. de wenschen zijner groep in zake uitbreiding van sociale wetgeving. Van de invalid!teits- en ,Oudendag-verzekering, kwam onder ^minister Talraa blijkbaar niets. Spr. constateerde niet alleen een frontver- 1 andering in poiitieken, socialen en flnancleelen zin, maar de gedragslijn dor regeering was in menig opzicht een eerherstel voor het Kabinet-De Meester. Op politiek vertrouwen der linkerzijde zou deze regeering geen 'aanspraak meer kunnen maken. GASVERSTIKKING. Toen gieterenmorgen te 8 uur twee doctoren Blok en Schilveroord zich aanmeldden aan de Alg. Rotter- da meche Polikliniek aan den Schie- ö&mscbon dijk te Rotterdam voor het .houden van hun spreekuur werd hun Op hun herhaald bellen niet openge- jdaan. Zij verschaften zich met ge- Weid toepang en op onderzoek uit gaande, vonden zij op de 3e verdie ping den huisbewaarder P. Fens en diens vrouw bewusteloos te bed lig gen. Bij hun poging om hen be berei ken, geraakte dr. Blok bijna bewus teloos, doch spoedig herstelde hij zich Weder. Toen bleek hun, dat de vrouw reeds was overleden. De man was iniet dood, doch volkomen bewuste loos. Gedurende meter dan een uur trachtten zij de levensgeesten op te Wekken, doch dit mocht hun niet ge lukken, waarom zij hem naar het ziekenhuis lieten overbrengen. Daar slaagden zij er eindelijk in hem tot -bewustzijn te brengen. Men vermoedt 'dat de oorzaak gelegen is in een Lek in de gaskraan. STAATSCOMMISSIE VOOR HET REDDINGWEZEN. Den 23en November zal de Staats commissie voor het reddingwezen op de Neder lands ehe kust, onder voor zitterschap van Prins Hendrik, een dlgemeene vergadering houden in het koninklijk Paleis in don Haag. EEN VALSCHE MUNTER. De Goudsche recherche heeft de 'band gelegd op zekeren D. van Leeu wen, wonende aan de Vierde kade te (Gouda, van wien zij vermoedde dat jbij de vervaardiger van de veie in den laats ten tijd bij de politie gedeponeer de valsche guldens zou zijn. Door bet ivinden van eenige gereedschappen in zijne woning werd zij in dat vermoe dden versterkt; de man viel dan ook bij jhet verhoor door de mand en bekende. (Zijn schoonmoeder en een zijner zus- 'iers, die de geldstukken op slimme Wijze in omloop wisten te brengen, werden eveneens gearresteerd. De guldens waren op slordige wijze 'bewerkt en waren op het eerste ge- 'xicht als ondeugdelijk te herkennen; 'zoowel de rand als het randschrift ontbraken, terwijl ook de kleur be langrijk van die der echte geldstuk- ben afweek. Omtrent de inhechtenisneming van 'den valschen munter van L. te Gouda, 'meldt de Tel, nog, dat v. L., een bleekersknecht, gedurende geruimen tij dreeds zonder werk was en waar schijnlijk ten einde raad, heeft gepro beerd valsche guldens en rijksdaal ders te vervaardigen, hetgeen hem •Vrijwel gelukte, hoewel de geldstuk ken zeer slordig waren afgewerkt. Vrouw 8., de schoonmoeder van v. L., heeft verklaard, uit medelijden jmet het gezin van v. L., het valsche geld te hebben uitgegeven. Ook een zuster van v. L. is nog in hechtenis genomen, wegens het uitgeven van Valsch geld. Alhoewel er reeds lang en gedurig \alsch geld te Gouda in omloop is, .wordt toch vermoed, dat v. L. niet de eenige maker is. De door dezen ge maakte geldstukken zijn van tin en zeer slecht gemaakt, terwijl er af en toe ook valsche rijksdaalders op het politiebureau worden gedeponeerd, die zeer goed zijn nagemaakt. En de ze zullen waarschijnlijk niet van v. L. afkomstig zijn, daar slechts zeer primitieve hulpmiddelen in beslag ge nomen zijn. De drie personen zijn naar Rotter dam overgebracht. MOORD. Een los werkman, 27 jaar oud, heeft in de fiesschenfabriek te Vrijenban bij Delft een ander arbeider, 35 jaar oud, vader van zes kinderen, met twee messteken vermoord. De dader, die volledig bekend heeft, is gearresteerd. Men meldt nader uit Delft: De dader van den moord, J. A. R., ©en 28-jarig ongehuwd kolendrager, heeft zijn daad met de meest denkbare koelbloedigheid bedreven. Te 3 uur in den namiddag heeft hy een mes gekocht en is daarmede naar de glasblazerij gegaan, waar hij de zen dag niets te maken had. Hij heeft daar zijn slachtoffer, den 35-jarigen kolendrager C. A. de Cock, opgezocht en hem, onder herinnering aan eene vroeger door de Cock tegen hem ge uite bedreiging, dat hij (de C.) hem aan het mes zou rijgen, gezegd: ik dreig niet, hem daarbij tegelijk het kolossale mes twee malen in het hart Btootend. De getroffene zakte ineen en vlei op een heete ijzeren plaat, waarvan R. hem nog afsleepte. De da- dor verliet daarna de fabriek en ging een borrel koopen. De politie arres teerde hem In de binnenkamer van een herberg. Onder het transport deed hij eene poging tot ontvluchting, We! ke mislukte. Het mes werd in de Haagvaart geworpen. In den afgeloo- pen nacht is de moordenaar met het lijk geconfronteerd. Hij bekende volle dig en zeide niet het plan gehad te hebben te dooden. Ook liet men in den afgeloopen nacht den dader de plaats aanwijzen waar hy het mes had weg geworpen. INBRAAK. Tijd-ans afwezigheid van de bewo ners ig ten huize van K. H. L. B. aan den Hommelschenwag te Arnhem In gebroken. Door t verbreken van een ruit, heeft- de dief zich toegang tot de woning verschaft, en zich meester ge. maakt van verschillende gouden en zilveren voorwerpen, voor een waar de van ongeveer 350. DE BOOTEN VAN DE ZEELAND. Maandagavond vergaderde de Vlis- singsche Kamer^van Koophandel, om over deze quaes tie nogmaals te be raadslagen. De voorzitter, de heer Jos. v. Raalte, deelde mee, dat in de vergadering van commissarissen van de maatschappij Zeeland reeds een besluit genomen is. Hem is daarvan iets bekend, doch hem is daarvan geheimhouding opge dragen. Aan de neisch van de Zeeland dat de machines op één werf gebouwd moeten worden, kunnen de Neder- landsche werven niet voldoen. Daar om meent hij dat thans aan het adres van de Amsterdamsche Expediteurs- vereeniging geen steun behoeft te worden verleend. De minister heeft alles gedaan wat mogelijk is om te trachten de booten hier te lande te laten bouwen. Voorgesteld werd, dat de Kamer aan de directie der „Zeeland" haar leedwezen zal betuigen wegens het stellen van condities, die het voor de Nederlandsche industrie niet mogelijk maakt mede te dingen, terwyi deskun digen het betwijfelen of de gronden waarop deze eischen berusten te ver dedigen en in de practijk steekhou dend zqn. Daarom noodigt de Kamer de „Zee land" uit zoo mogelijk haar voor waarden alsnog te wijzigen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Van andere zijde deelt men aan het Hbld. mede, dat de directie der My. „Zeeland" den bouw van drie dubbel- schroefstoomschepen heeft opgedra gen aan de Fairfield Shipbuilding and Engineering Cy. Ltd. te Gogan bij Glasgow. Binnen enkele dagen zal voor aandeelhouders ten kantore der Maatschappy een nota verkrijgbaar worden gesteld, waarin mededeelin- gen worden gedaan betreffende den loop dezer veel besproken aangelegen heid. BOND VAN R. K. KIESVEREENI- GINGEN IN NOORD-HOLLAND. Maandag vergaderde te Amsterdam de Provincial© Bond van R. K. Kies- vereenigingan in Noord-Holland ter herziening van de statuten. Deze her ziening beoogde voornamelijk bet openstellen van den Bon-d, niet al leen voor centrale, maar ook voor plaatselijke R. K. Kiesvereenigingen BURGEMEESTER VAN LEEUWEN- Met genoegen verneemt het HbkL, dat de ongesteldheid die den Amster- damschan burgemeester belette de vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid en de receptie dar Ver eeniging van Armbesturen by te wo nen niet van ernstigen aard is. De behandelende geneesheer vond het echter gewenscht, dat mr. Van Leeuwen enkele dagen t bed. houdt, zoodat hij de gehouden vergadering van het college van B. en W. niet heeft kunnen leiden. DE BRAND IN „BELLEVUE". De Hbld.-correspondent te Arnhem seint: Naar wy vernemen is op last van den officier van justitie te Arnhem, krachtens door den rechter-commissa ris verleend bevel van voorloopige aanhouding, te Brussel aangehouden F. Krönig, als verdacht van brand stichting In hotel „Bellevue" In den nacht van 25 op 26 Oct. jL LUCHTVERSCHIJNSEL. Zondagavond zoo meldt men uit Aarle-Rixtel aan de 's-Hert. Ct. viel aan den Oostelijken hemel even vóór 6 uur een mooi natuurverschijnsel waar te nemen, hetwelk zich om streeks 7 uur herhaalde. Eene meteorite scheen, terwijl een hel lichtende streep haar weg toeken de, de aarde te zullen naken. De laatste geleek zelfs een machtige vuurpijl, die aan zijn eindpunt geko men, in vonken uiteenspatte en den omtrek verlichtte. Dr. J. H. GENTIS. Te 's-Gravenhage is op 74-jarigen leeftijd overleden dr. J. H. Gentis, in 1894 gepensioneerd als kolonel (diri- geerend officier van gezondheid le DRUK LUCHTVERKEER. Zondagmiddag omstreeks 3 uur daalde, tusschen Zeeland en Uden een luchtballon neer, waarin zich 4 personen bevonden, die 's morgens Le Crefeld waren opgestegen. Na den ballon te hebben ingepakt, werd hij op een boerenkar naar bei station te Uden vervoerd en vertrokken de reizigers met den trein van 6 uur naar Duitschland. Zondagmiddag zweefde een lucht ballon boven de gemeente Boxtel en kwam neer bij Liempde. Het neerda len had zonder veel moeite plaats, natuurlijk was er dadelijk hulp ge noeg. Op een boerenwagen werd de ballon naar Boxtel getransporteerd. In bei sThultJe eaten drie (personen (naar men zegt officieren, een uit Crefeld en twee uit Keulen, Zondagmiddag omstreeks 21/2 uur daalden drie luchtballons te gelijk te Gemert op slechts enkele honderden meters afstand van elkander. De In zittenden blek8n Duitsche heeren te zijn, die te Crefeld waren opgestegen. ('s-Hert-CL) NED. VEREEN. VAN ARMENZORG EN WELDADIGHEID. (Vervolg). De openbare vergadering werd in *t groote Amsterdamsche Conoertge» bouw gehouden. Aan de bestuurstafel, rechts van den voorzitter, was gezeten de minis ter van binnen landsche zaken, mr. Th. Heemskerk, terwijl mede aanwe zig waren de commissaris der Koning in in deze provincie, mr. G. van Tien hoven, en de deken van Amsterdam, mgr. Jansen. De voorzitter de heer mr. W. H. de Beaufort hield allereerst een rede, waarin hij verklaarde Bterk de verantwoordelijkheid Yon de hem toe vertrouwde leiding te gevoelen, waar om hij den steun van alle vexeenigin- gen inriep. Tot dusver is, naar spr. kon' verkla ren, niet dan voorspoed het deel der vereeniging geweest. Zy vond in alle kringen sympathie, ln de eerste plaats by de beide Koninginnen. Spre ker bracht daarom aan de Vorstinnen den eerbiedigen dank der vereeniging voor deze welwillendheid en hy ver zocht den aanwezigen ten teeken van instemming met deze woorden van hunne zetels o pte staan. (Algemeen en met geestdrift werd hieraan gevolg :even). In de aanwezigheid van den minister van binnenlandsche zaken hier ter plaatse zag spr. een bewqs van de goede gezindheid der regeering ten opzichte der vereeniging, en hy wees er in dit verband op, dat ook tot de taak der vereeniging zal behooren, het bestudearen van de werking der Armenwet en het opstellen van wen- schen voor de toekomstige herziening. In de tweede plaats heette spr. wel kom de vertegenwoordigers der kerk genootschappen, die een schat van ge gevens hebben op het gebied der arm verzorging, en ongetwijfeld hunne rij ke ervaring ten dienste der vereeni ging zullen willen stellen, en einde lijk gedacht spr. het aandeel van de particuliere armenzorg. Het was een groote voldoening voor het comité, zooveel steun van dezen te mogen out vangen. Spr. eindigde met de mede werking in te roepen van alle Neder landers die in de oplossing van het gewichtig vraagstuk belang stellen. (Applaus). Mededeeling werd gedaan van een telegram van H .M. de Koningin, waar in H .M. Haar goede wenschen voor de Vereeniging uitsprak. (Applaus). Op voorstel van den voorzitter werd dit met een telegram van hulde na mens vereeniging en vergadering be antwoord. Minister Heemskerk dankte namens de regeering voor de gezonden uitnoo- digingen. Spreker constateerde met vreugde, dat de belangstelling der regeering niet slechts levendig is bij de ministers, maar ook bij H. M. de Koningin. Ook al schqnt de taak der vereeniging eenvoudig, ze is toch in derdaad hoogst gewichtig. Met vreug de heeft de minister gezien, dat de kerkelijke en particuliere weldadig heid voorgaat, die dus wel contact willen zoeken bij de burgerlijke arm besturen, maar daarby niet willen achterstaan. Het ls de maatschappij zelve die de organisatie zoekt, en deze zou ook alle aandacht der regeering waax-d zijn, al was er geen wettelijke voorziening. Hetgeen gewrocht wordt door de naastenliefde staat bovenaan, en waar men wel eens gevreesd heeft dat bij eene al te nauwe aaneensluiting ieder zijn karakter zou verliezen, daar geloofde spr., dat deze vereeniging dat euvel wil vermijden; en dat het doel slechts is aanraking teweeg te bren gen tusschen de verschillende orga nen, die elk hun eigen functie blijven verrichten. Dat alleen zou reeds een punt van aandacht zijn, maar boven dien staat de vereeniging wijziging der Armenwet voor, waardoor de grondslag voor hetgeen een deugde lijke wettelijke regeering onzer Ar- menwetgeving behoeft belangrijk zal worden versterkt, en de regeering, be ter dan tot dusver, in staat zal zijn die krachten in de maatschappij te vin den op wier medewerking zij prijs moet stellen. De regeering stelt het op prijs er van te doen blijken, dat zij niet slechts belang stelt ln de oprichting der ver eeniging, maar die met blijdschap heeft gezien. Spr. wenschte daarom aan voorzitter en bestuur, onder Gods zegen een vruchtbare werkzaamheid toe. (Luide toejuichingen). Alsnu werden verschillende voor drachten gehouden. De heer mr. R. van Maare van Arnhem bepleitte sa menwerking van verschillende veree- nigingen tevens trouw blijvende aan eigen beginselen. Mr. R. J. H. Pa- tijn betoogde, dat deze samenwerking gepaard moet en kan gaan met eer biediging der overtuiging van anderen Mevr. M. G. MullerLulofs stelde in 't licht, dat de bedoelde samenwer king in het belang der armen ls. Dr. J. Th. de Visser besprak de sa menwerking der verschillende veree- ningingen en de bemoeiingen van de overheid, als voorbeeld aanhalende de samenwerking tusschen kerken, of particulieren en de overheid. Dr. Nolens sprak ten slotte over de sa menwerking en onze volkseenheid. De Verschillende spreken hadden een aandachtig gehoor. Avonds werden de afgevaardig den door de vereeniging van armbe sturen te Amsterdam ln den huize Couturier ontvangen. Daar werd o.a. mededeeling gedaan van een schrij ven van den burgemeester van Am sterdam Mr. van Leeuwen, waarin deze t betreurde wegens ongesteld heid verhinderd te zijn deze by'een- komsten by te wonen, maar volle sympathie met het doel uitsprak. Dinsdagmorgen bezochten de afge vaardigden verschillende instellingen van liefdadigheid te Amsterdam. Des middags werd weer in het Con certgebouw vergadert, nu onder voor zitterschap van den lieer L. J. van Wijk. Door den heer L R. Snoeck werd een voordracht gehouden over de practyk der plaatselijke -samenwer king. De vereeniging kan volgens haar statuten niet alles geven wat noodlg is. Daarom is het gewenscht, dat samengesteld wordt, een niet te talryke commissie van ervaren arm- verzorgers, gekozen uit de voorman nen der meest werkzame besturen, ten einde den band te vormen tus schen de bestaande instellingen en daarby zooveel mogelijk te bevorde ren dat de arbeid van elke instelling steeds meer aan haar zelf-gekozen doel kunne beantwoorden. Tot bereiking van dat doel moet be doelde commissie, met medewerking van onder hare leiding staande amb tenaren, aan vier eischen beantwoor den: lo. zij moet de zorg dier Instellingen verlichten door, desverlangd, het voor- loopig onderzoek naar den toestand der armen voor haar te verrichten; 2o. zy moet aan hare Instellingen zoo uitvoerig mogeiyk alle gewensch- te Inlichtingen verschaffen; 3o. zij moet de vraagbaak zijn, niet aileen voor deze instellingen, maar ook voor de overheid, voor particulie ren en voor die armen welke zich tot haar bureau mochten wenden; 4o. zij moet zich ten slotte overtui gen, dat de arme, die zich tot haar wendt, ook werkelijk den voor hem nooaigen steun ontvangt. De hier ontworpen wyze van wer ken kan, naar spr. verder aantoonde, betrekkelijk eenvoudig worden tot stand gebracht. Er is echter eene moei lijkheid, t.w.: zij kan niet anders tot stand komen dan door een wettelijke bepaling. Er zijn drie andere redenen, waar om hier de steun der wet onmisbaar is: lo. de administratie-onkosten zou den moeten komen voor rekening van Rijk of gemeente; 2o. aan de Regeering ln land of stad zouden zekere functiën worden opgelegd; 3o. de bedoelde commissie zou in ze keren zin Regeeringsorgaan zijn, om dat zij een taak zou volbrengen, die onmiskenbaar behoort tot de roeping der overheid. Spr. eindigde zijne rede met de af gevaardigden op te wekken tot samen werking in ootmoed en onderling vertrouwen. Hunne beoefening zal de beste voorbereiding blijken voor eene vruchtbare werkzaamheid voor de toekomstige armenzorg. Dr. Everts, van Haarlem, deelde mede, dat hier ter plaatse tusschen de verschillende plaatselijke Instellin gen van liefdadigheid, behalve de Hervormde Diaconie, reeds samen werking bestaat. De bepaling van de plaats der vol gende vergadering werd overgelaten aan het bestuur. Met een woord van hulde, door den heer A. J. da Costa gewijd aan den heer L. J. van Wijk, aan wiens arbeid het voornamelijk te danken is dat de nieuwe vereeniging nu reeds haar taak kan beginnen, werd de vergade ring besloten. BRANDEN. Maandagavond is te N. Abbena de behuizing van B. Boelens, eigenaar de heer J. E. Scholten, te Groningen, afgebrand. De bewoners door het uur in den slaap verrast en moes ten door cbe ramen springen om zich Le redden. Niets werd gered. Verzeke ring dekt de schade. De boerderq der wed. Kraan te Lin- teloo brandde af. Vee en Inboedel kon den gered worden. Oorzaak onbe kend. Te Groenendijk, gemeente Hontenis- se, ontstond brand in het schuurtje van de weduwe P. Asselman. In weinig tyds lag het gebouwtje in asch, terwijl de geheele inboedel be nevens een paar stuks vee een prooi der vlammen werden. Oorzaak van den brand onbekend. Te Vries ontstond brand ln de arbei derswoning van B. Boelens, in een oogenblik stond alles in lichte laaie. Zoo goed als niets Is er uitgekomen. De inboedel was verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Te Heen onder Steenbergen Ls de groote landbouwschuur van den land bouwer Vroiyk geheel een prooi der vlammen geworden. Twee paarden benevens eenige varkens en de gehee le oogst verbrandden mede. Verzeke ring dekt de schade. Tusschen Ubbena en de Oudemolen- schebrug ln de gemeente Vries is afge brand de woning, bewoond door B. Boelens en toebehooronde aan de fir ma Scholten te Groningen. Vier geiten kwamen in de vlammen om. De bewo ners konden zich slechts met moeite redden. Alles was verzekerd. Gisternacht lomstreeks S uur ont stond, door onbekende oorzaak, brand ln de electrische drukkery van den heer Jos. Crolla-Fallse te Valkenburg. De heele drukkery, letters en de voor raad papier verbrandden. Vooral de machines hebben veel van bet water geleden. Verzekering dekt de schade. ERNSTIGE MISHANDELING. Te Enschedé is H. J. W. met een mes gestoken door den 18-jarigen fa brieksarbeider J. M., uit Lonneker. De long is daarby geraakt, zoodat de ge troffene vermoedeiyk het leven er door zal laten. DE ONTSLAGEN GEMEENTE AMBTENAREN. De Amsterdamsche Bond van Ge meente-Ambtenaren heeft zich met een adres tot de Koningin gewend, waarin wordt gezegd dat het besluit t an B. en W., waarbij den drie amb tenaren ontslag werd gegeven, strydt met de wet, althans met bet algemeen belang, te weten: le. met de rechtsbeginselen, die de verhouding tusschen ambtenaar en gemeentebestuur beheerschen, en met het algemeen belang, dat de huldiging dier beginselen vordert; 2e. met de rechterlijke aansprake lijkheid wegens het openbaar maken van gedachten of gevoelens door de drukpers. In een memorie van toelichting wordt dit nader uiteengezet. Adressant verzoekt, met toepassing van art. 153 der Gemeentewet, bedoeld besluit te vernietigen. GEWAAGDE SPRONG. Gisteravond is te Venlo een reiziger uit een uit Duitschland komenden trein gesprongen. De man kwam met het hoofd op een rail terecht en werd ernstig gekwetst. VAN DEN HOEK VAN HOLLAND. Gemeld wordt dat thans aan den Hoek van Holland wederom proeven worden genomen met den nieuwen automatischen misthoorn, die sinds zijn bestaan nog niet veel anders dan teleurstelling heeft opgeleverd, door het telkens defect geraken van den Deutz-Motor. Deze laatste, die op nieuw ter herstelling naar de fabriek ;erug was gezonden en reeds in Octo ber opnieuw moest zijn afgeleverd, is eerst dezer dagen gearriveerd, zoodat bij alle mistdagen die wij in den laat- sten tijd al hebben gehad, het oude werktuig moest worden gebezigd, dat naar het oordeel van alle deskundi gen, door ondoelmatige plaats niet aan zijn bestemming kan beantwoor den. Het schijnt dat de nu gehouden wordende proeven grond geven tot de verwachting, dat ditmaal het nieuwe mistsignaal in goeden toestand ver keert. ONGELUK EN BEROOVING. Onder Teteringen is gevonden het lijk van den luitenant op nonactiviteit Simons van de cavalerie. Vermoedelijk is hem tijdens een jachtrit een onge luk overkomen. Het lijk had een ga pende hoofdwonde. In verband hier mede is gearresteerd zekere Kok uit Breda, verdacht van berooving van het lijk. Luitenant S. was vroeger in Deventer in garnizoen. INVOERING WETTELTJKEN TIJD. De St-Ct. no. 271 bevat een Kon. Besl. van den 7den November (Stbl. no. 336), houdende bepaling van het tijdstip waarop de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wettelijken tijd in werking treedt. Dit tijdstip is bepaald op den lsten Mei 1909, met den aanvang van het 'tmaal, dat na middernacht van den 30sten April 1909 zijn begin neemt. Kerk en School PROFESSOR OESTREICH. Dr. Karl Oestrerich, benoemd hoog- leeraar in de natuurkundige aardbe schrijving en de geomorphologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, aan vaardde Maandagmiddag zijn ambt. met het uitspreken eener redevoering in de Hoogduitsche taaL Rechtszaken EEN PROCES TEGEN DE GEMEENTE. De Eerste Kamer der Amsterdam sche Rechtbank deed uitspraak in de zaak van den heer J. H. Schoch, slooper en koopman in afbraak te Slo ten, contra den heer mr. W. F. Yan Leeuwen, in diens hoedanigheid van burgemeester der gemeente Amster dam. Zooals men weet, had de heer Schoch gevorderd een schadevergoe ding van 41.333.92 of zooveel minder als de Rechtbank zou biliyk oordee- len, ter zake van een hem op 28 Juli 1905 als passagier van fijn 3 der Ge meentetram overkomen ongeval. Vol gens eischer had het ongeluk zich als volgt toegedragen: terwijl hy had plaats genomen op een der bankjes zonder zyieuning op het voorbalkon van den zg. bywagen, werd tusschen Dusartstraat en de Ruysdaelkade door den bestuurder van den bij be hoorenden motorwagen zoo ongewoon krachtig geremd, dat de eischer door den hevigen schok van zijn zitplaats werd afgeworpen en onder den met leder omkleeden ketting door op straat ls gevallen, ten gevolge waarvan zqn linkerbenedenarm door den wagen werd overreden en verbryzeld. Eischer werd entvankeiyk ver- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regeL Brandwonden. Ér is maar één goed middel dal de pijnen still en erger voorkomt. Het is de Kloosterbalsem. Prijs per pot ƒ0.35. ƒ0.75 en 1.20. Lef op den rooden band met Jiandlee kening L. I. jakker. Indien Uwkindjeniet zoo spoedig loopt ais het be hoort, hebt U er dan wel een« over gedacht Scott'a Emulsion te probeeren Scott'3 zal het kind de geven die het vooral in zyn beendergestel zoo hard noodig heeft. Gy zult geen moeilykheid hebben om Uw kindje Scott's in te gevenkinderen gaan er spoedig dolveel van houden. Scott's is eene groote verbetering ten opzichte van de walgelyke levertraan van voorheen. De echts wordt en is steeds uitsluitend gefabriceerd door Scott Bowne, Ltd., Londen, volgens hun oorspronkelyk recept en hun onvergelykelyk bereidings-proces. Ten be wyze van het echte preparaat vindt men den naam Scott's Emulsion op de flesch en de verpakking. Bovendien komt op de verpakking voor het handels merk van Scott's Emulsionda Visscher met de Visch. Zonder dit handelsmerk is geen enkele Emul sion de echte Scott's Emulsion. Bij alle apothekers en drogisten EE1STE HE3ERLAHDSCHE FABRIEK VA» KiSÏBLOEME», P. L. ENGELENBERG, BARTELJORISSTRAAT 23. Grooto Keuze in c GEPREPAREERDE i Bmiro© IBeukenfaaBtkere., j klaard in zijn vordering en Ln de ge legenheid gesteld door getuigen te be wijzen de juistheid van de gestelde feiten. Eerst na de bewijslevering zal aan de orde zijn hoe groot de schade vergoeding zal moeten zijn. Het getuigenverhoor zal plaats heb ben op 17 December a.s. door den rechter-commissaris mr. Witsen. DOODSLAG. De Arnheansche rechtbank veroor deelde den huisschilder A. K., te Ede, die A. S. opzettelijk met een steen wierp en hem aan het hoofd trof, waarop de dood onmiddellijk volgde, tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Gemengd Nieuws DE MIJNRAMP TE HAMM. Uit GelsenkLrchen, een stadje in het Duitsche mijngebied hetwelk dezer dagen geteisterd werd door de ont zettende ramp te Hamm, en waar men natuurlijk nog vol is van het ge beurde, wordt aan „De Tijd" hierom trent het volgende geschreven Gelsenkirchen, 15-ll-'08. Een zeer heldere Novemberdag Ls ter ruste gegaan, het ratelen en stoo- teo der machines in de fabrieken heeft opgehouden en de vrede van den nacht is ingetreden. Zeer helder klin ken de stappen der mijnwerkers over de straat, dde naar het arbeidsveld voert. Velen dezer denken er niet aan, dat deze weg hun laatsten le vensweg zaJ zijn. Met den mijnwer- kersgroet ..Gluck auf' daalden zij in de verschillende diepten af, waarvan de eerste étage op 600 meter, de twee de op 770 en de derde op 850 meter on. der de aarde liggen. Met krachtige hand hadden zij hamer en moker aan gevat, terwijl rondom hein 't gevaar reeds loerde. Dan daar opeens be merkt de machinist aan de ventilator dat de wijzer van den Depressionsme- ter plotseling tot op nul daalde, om echter daarna plotseling weer te stij gen en dit was het eerste teeken van de ramp. Het vier uur slaan der klok ken wordt overstemd door het bange lang aanhoudend gehuil der stoomsirane. In de woningen rondom schrikken de bewoners wakker door het onge wone signaal en wanneer de nacht plaats maakt voor een droevigen, mis- tigen dag, verspreidt zich de mare ook naar de verdere omliggende plaatsen. Intusschen ijlen allen naar de mijnplaats, de plaats des onheil s. Ijlboden telefoon en telegraaf zijn ook aan het werk om hulp en bijstand voor de angeiukkigen in te roepen. De artsen van de stad Hamm komen in automobielen aangesneld en ook van wijd en zqd komen hulpbrigades opdagen, waaronder de volgende van mqn Wendol, Monopol, Schurn- horst Grillo, Grimberg en Werne. Ook ae moedige redders van Courriè- van de mijn Hibernia en Rhein Elbe uit Gelsenkirchen waren spoe dig ter plaatse, maar reeds bij het eerste onderzoek bleek, dat er weinig hulp kon worden gebracht Toch werd het geprobeerd. De lift bracht niets anders don treurLge lasten naar bo-

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6