Sport eo Wedstrijden Jran» meest zijn Let do oden en zwaar gewonden, die van <le lift op bar en iiaar geïmproviseerde stroolsgers in het machinehuis worden nedergelegd. Do zwaar gewonden werden, nadat de artsen hun de eerste verbanden hadden gelegd, naar de ziekenverple- gingen van Ha mm gebracht. Bij iede re bovenkomst der lift, die steeds ïiieuwe do oden en ge wond,en brengt, kwam het tot hartroerende scènes. Die boven gebracht werden zijn allen prheidera, die op de bovensi-e étage werkzaam waren, verondersteld ,\vordt ook. dat op deze étage de ramp een aanvang genomen heeft en zich daarna verder uitbreidde tot op de andere étages. Donderdagmiddag 3 uur was reeds een groot aantal doo- den en even zooveel gewonden naar hoven gehaald, terwijl men des voor- rniddags nog hoop op redding had, Verdween doze hoop naarmate het la ter werd in dien middag en wanneer rrien de beambten omtrent den toe stand vroeg, schudden zij hun hoofd (&.i verklaarden, diat alle 300 zoo goed his verloren waren. Het volgende hebben wij zelf ge zien De mijnplaats bood ook 's middags èen treurigen aanblik. Dikke grijzen ,\vatmen stegen uit den schachttoren op en beklemde de borsten van de in !angst afwachtende omstanders, die 'geduldig op de dJoor regen gedrenkte tnijnplaats bleven wachten, op een of andere mededeeling van redding. ■Wanneer er niet e'en buitengewone pmsta'ndiigüieM is Ingetreden,, zooais (te Courrlère. dan zal wel niemand 'van die driehonderd bedelvenen het daglicht wederzien. Ook Vrijdag was het getal der wachtenden niet te tal ken, maar de plotselinge slagen en af wijkingen op den Depressionsmoter 'duidden aan, dat er nieuwe ontplof fingen plaats haddendit geschiedde ongeveer Donderdag-avonds om 9 uur, Vrijdagmorgens om 5 uur en 's mid dags om twaalf uur. Volgens de medieelingen van het tnijnbestuur zijn 380 mijnwerkers" af gedaald; van dezen zijn 37 als lijken en 35 als zwaar gewonden opgehaald, terwijl 6 mijnwerkers het gevaar ge lukkig ontkwamen. VOETBAL. Haarlem-H. F. C. Voor de eerste maal In het voetbal seizoen 1908—1909 zuilen onze beide paarlemsche eerste-k lassers elkaar ïa.s. Zondag ontmoeten. Waren 't ver deden week de beide tweede elftallen, jdie als voorspol een 22 speelden nu zullen de hoogeren te Schoten, op .Haarlem's veld, elkaar te lijf gaan. j-'t Zal spannend zijn, want voor bed ilden hangt er veel van af, en het .'krachtsverschil is gering. Behalve in $.9061907, toen H. F. C. gemakkelijk 'Won, was dat laatste altijd het geval. De uitslagen der laatste vier seizoe nen zijn 1904—1905. Terrein H. F. C. j Gelijk spel 4—4. Terrein Haarlem: Haarlem wint 3—2. 1905—1906. Terrein H. F. C. H. F. C. wint 3—2. Terrein Haarlem: H. F. C. wint 1—0. 1906—1907. Terrein Haarlem: H. F. C. wint 3—1. Terrein H. F. C. H. F. C. wint 5—0* 1907—1908. Terrein H. F. C. Haarlem wint 3—1. Terrein Haarlem: Haarlem wint 10. Verleden jaar won Haarlem 'dus heide wedstrijden, zij 't met klein ver schil, en eindigde toen als vierde in de competitie!ijst, II. F. C. al3 negen de. Ware Haarlem dit jaar met een enkelen goeden schutter uitgerust, jdan zouden wij ook nu een uitslag in haar voordeel voorspellen. Maar de foodgebroekte voorwaarts zijn geen piatadors in het schieten, en aange zien de capaciteiten der H. F. C,- schuttera van wie Mannus rrancken in den laatsten tijd niet iizonder in vorm is van dito hoe danigheid zijn. zal o. i. het elftal, dat het meeste geluk heeft, Zondag win nen. De publieke meening over den Uitslag is, gelooven we, zeer ver deeld. Dat Haarlem mot vier punten op de zevende plaats, en H. F. C. met twee punten op de negende staat, be wijst de superioriteit van de rood- broeken nu niet bepaald, en zoomin hij hen als bij de H. F. C.-mensclien eal rust over den afloop zijn. En zoo zullen drommen Haarlem mers Zondag ongetwijfeld weer op gaan naar Schoten, om een der span nendste matches van het seizoen te aanschouwen. Over de samenstelling der elftallen looperi allerlei geruchten, vooral over het blauw-witte team, waarin, naar men vertelde, weer Van der Wou de, de ex-captain, en Wijn van Waver en zouden meespelen. Door gis terenavond gedane informatie bij II. F. C.'s captain vernamen we, dat do- ze geruchten onjuist zijn, en H. F. C. met hetzelfde elftal, dat verleden week tegen H. B. S. speelde, zal uit komen, hoewel verandering in de op stelling mogelijk is. Haarlem speelt vrii zeker met hetzelfde elftal als te gen D. F. C. alleen zal Stol mis schien in plaats van De Koek spelen. Behoudens deze wijzigingen dus zul len de elftallen zijn H. F. C. Schippers (capt.), Schalkwijk, Beynes, Kimmijser, Ter Spill, Kater, .Setgnette, Van Gogh, Francken, Ten Cate, „de Beer". Haarlem: Blanke voort, v. d. Mey^ De Wolff, Verwey, Leslie Miller, Haak, Ilealey, Veen, De Koek (capt.), Jacobi» U term ark. Nooit hebben wel, geloof ik, twee *ulke jonge elftallen deze match ge speeld Haarlem heeft een achttal, H. F. C. een zevental spelers beneden de 20 jaar. Zoodat 't wel geen ouder- Wetscha smakpartij HaarlemH. F. C. zal worden, met èeMgé penalties aan weerszijden, en een paar waar schuwingen. Moge het a.s. Zondag een mooie voetbaldag zijn, waarop een paar dui zend toeschouwers zich vergasten zullen aan een mooien, epannenden wedstrijd waarin Fortuna's rol niet al te groot is 1 DE NEDERL. VOETBALBEKER. Onlangs werd gemeld, dat Vitesse I van verdere deelneming aan de Be ker-competitie zou zijn uitgesloten. Dit moet zijn Vitesse II. Vervolg Gemeenteraad Mededeelingen en ingekomen stuk ken: A. Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. een motie van den heer Z. Mid delkoop en anderen, om B. en W. te verzoeken voorstellen te doen tot wij ziging van de verordening op de hef fing eener plaatselijke directe belas ting naar bet inkomen. 2e. verzoekschriften van de aid. Haarlem van den Ned. Christen Ge heelonthoudersband, het Bestuur der Stads-Evangelisatie, het Bestuur der Haarl. Jongelingsvereen. Predik. 12 la, het Bestuur der St. Marthaveree- iiïging, afd. Haarlem der R. K. Cen trale vereeniging ter bescherming van meisjes en van den Kerkeraad der Gereformeerde kerk B, afd. KI. Heilig land, om afschaffing van do kermis; 3e. een verzoekschrift van het Be stuur van den Nederl. Bond van Ker- misvakgenooten „Ons Belang", om niet over te gaan tot afschaffing van de kermis. 4e. een verzoekschrift van H. Dan- kelman, om hem tegen 1 Jan. 1909 eervol ontslag te vericenen als onder wijzer aan school no. 6. 5e. Een verzoekschrift van de Dir. der Bierbr. en IJsfabr. ,,'t Spaarae", om afwijking van hetbepaalde bij art. 7 la der Bouwverordening ten be hoove van den bouw van eene wagen- bergplaats; 6e: oen verzoekschrift van het Be stuur van den Haarl. Coöp. Bouwers- bond, om vergoeding van schade, ver oorzaakt door het vallen van eenen boom aan den Wagenweg op een in aanbouw zijnd huis. 7e. een adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, betreffen de de onvoldoende los- en laadplaats aan de Houtmarkt en den Korten Dijk en den slechten toestand der be strating aldaar. 8e. een verzoekschrift van J. B. Las- schuit om hem alsnog vergunning te verkenen tot het veranderen van de privaten in de perceelen aan den I-Iecrensingel nos. 23 a-f. B. dat zijn ingekomen: lo. een adres van M. J. F. Bolder- dijk en R. Reijne, betreffende reorga nisatie van den Hout. 2o. een schrijven van de E.N.E.T., houdende bericht van de aanvaarding van de concessievoorwaarden, gesteld bij raadsbesluit van 21 October j.L, No. 7. 8o. een schrijven van H. A. van Abs, houdende verzoek om het adres van de Coöperatieve Bouwvereeniging „Eigen Haard", betreffende den ver koopprijs van bouwterrein, als niet gedaan te beschouwen, zijnde die bouwvereeniging inmiddels ontbon den; 4o. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Ned. Timmerlieden- bond en van de afd. Haarlem van den Metaalbewerkersbond, om spoedig over te gaan tot de reorganisatie van de bestaande Arbeidsbeurs. 5o. een schrijven van de Naamlooze Vennootschap Binn. Expl. Mij. van onroerende goederen, houdende ver zoek als niet gedaan te willen be schouwen het nader schrijven van 13 October j.l. betreffende ruiling van grond; 6o. een voorstel van den heer E. H. Krelage in zake regeling van het toe zicht op de gesubsidieerde instellin gen van onderwijs. C. dat voor de leden ter lezing is nedergelegd een rapport van den Com missaris van Politie, naar aanleiding van een in de vergadering van 14 Oct. j.L door den heer W. L. Schram ge dane mededeeling in zake tramonge lukken op het baanvak Kleverpark weg—Ostadestraat—Schotersingel van de Eerste Nederl. Electr. Tram-Mij.; D. dat door B. en W. is benoemd tot opzichter 2e klasse bij den dienst van het Bouw- en Woningtoezicht, P. v. Driel en tot 2e schrijver bij den dienst van Openb. Werken, C. F. J. Javaux, en dat door hen eervol ont slag is verleend aan den machinist bij de gemeente-reiniging, G. Lacourt; e. dat door B. en W. pensioen is verleend aan C. Hak, eervol ontsla gen werkman der gemeente-reiniging ad 261 per Jaar; Lacourt, eer vol ontslagen machinist der gem.-reï- niging ad 271 per jaar, en aan M. Kokkelkoren, eervol-ontslagan waag- meester, ad 189 per jaar; G. dat zijn Ingekomen: le. uittreksel uit het Koninklijk Be sluit van 29 Oct. jl., no. 29, houdende goedkeuring van de verordening op de heffing van schoolgeld op de bui tengewone school voor lager onder wijs; 2e. uittreksel uit het Koninklijk be sluit van 29 Oct. jl., no 216, houden de goedkeuring van de verordening tot wijziging van de verordening op de heffing van rechten voor het ge bruik van het Openbaar Slachthuis en voor de keuring van vee en vleesch; 3e. een schrijven van Ged. Staten der provincie Noord-Holland, ten ge leide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit vaïï 24 Sept. Jl. So. 18 lot wijziging van de regeling der jaar wedden van ambtenaren in gevallen van ongesteldheid. 4e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 21 Oct. jl. no. 6 tot aanvaarding van geschenken. 5e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 21 Oct. jl. no. 16 tot in gebruik geving van schoolloka len; 6e. een schrijven van dezelfden, ten geleide van het door hen goedgekeur de raadsbesluit van 28 Oct. jl. no. 5, tot vaststelling van het le suppletoire kohier der plaatselijke directe belas ting, dienst 1908. Punt 5 Onder intrekking vain hun eerste voorstel, stellen B. en W. voor, om met ingang van 1 Sept. 1908 aan uen heer L. v. d. Vegt wegens toene ming van zijn werkzaamheden aan de H. B. S. ie ontheffen van twee Lesuren als leeraar aan de Burger avondschool. Da jaarwedde vermin dert daardoor van 300 op 150 de grondslag voor pensipen blijft be paald op ƒ900. Goedgekeurd. Punt 6. B. en W. stelten voor een derde op leidingsschool te stichten, bestemd voor jongens en meisjes, vooreerst wegens het tekort aan schoolruimte, maar ook om mogelijk te maken, dat de leertijd aan die scholen wordt uitgebreid yan zes tot zeven jaar. Deze oprichting zal geen belangrij ke financieels offers vergen, B. en W. willen haar lo. Sept. 1909 openen en vcorloopig vestigen in de lokalen aan de Stoofsteeg. Over een gebouw, waarin zij kan worden gevestigd, zul len nadere voorstellen worden ge daan. De schoolgelden kunnen gelijk zijn aan die van de reeds bestaande opleidingssch olen De VOORZITTER deelt mee, dat het advies van de commissie van toe zicht op het onderwijs niet eerder bij de stukken heeft gelegen. Deze stuk ken zijn echter nu in het bezit van den heer Thiel, zoodat deze gaarne inlichtingen zal geven. Geen der heeren maakt bezwaar om deze zaak thans te behandelen. De heer THIJSSEN heeft heden morgen de stukken nog ingezien. Ilij heeft daarin 'iets gelezen over de ver- deeling van de stad in kwartieren, maar zou gaarne omtrent deze ver- deeling nadere inlichtingen hebben. De heer TIMMER heeft geen be zwaar tegen dit voorstel, maar nu B. en W. meedeelen, dat de schooi geen belangrijke oiïers zal eischen, zou spreker gaarne een meer defini tieve begrooting ontvangen, want anders kon 't wel eens tegenvallen. De heer THIEL antwoordit den heer Thijssen, dat B. en W. eerst het, plan hadden om alle drie de oplei dingsscholen toegankelijk te stellen voo - jongens en meisjes. Hiertegen heeft de commissie van toezicht echter bezwaar gemaakt, o.a. omdat dan een andere inrichting der privaten geëischt wordt. De nieuwe Opleidings school zal toegankelijk gesteld wor den voor jongens en meisjes, terwijl de aparte school voor meisjes en de aparte school voor jongens zal blijven bestaan. Nu hebben de ouders dus vriie keus, om bun kinderen nl dan niet naar een gemengde school te zenden. B. en W. hebben niet het voornemen voor de opleidingsscholen een strenge wijkverdeeling in te voe ren, ook al hoopt spreker, dat de ouders zelve In deze richting zullen meewerken. Den heer Timmer antwoordt Mr. THIEL, dat de nu bestaande oplei dingsscholen 3200 en 3800 aan de gemeente kosten. Hoeveel de derde opleidingsschool elk jaar zal kosten, is nu moeilijk te zeggen. Als in den eersten tijd de school niet zeer druk* bezocht is, wellicht minder dan dit bedrag, later bij meerdere bevolking ongeveer hetzelfde. De heer SCHRAM vroeg, of ook op deze school voor de leerlingen van buiten anderhalf maal het gewone schoolgeld zal betaald moeten wor den. De heer THIEL zei, dat dit raads besluit voor alle scholen geldt. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeen© stemmen aangeno men. Punt 7. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot den openbaren ver koop tot slooping van de opstallen van de perceelen aan het Klein Hei ligland nos. 81, 83, 85, 87 en 89 en van een gedeelte der opstallen van het voormalig Gereformeerd Weeshuis. Ook stellen B. en W. voor, 9000 beschikbaar te stellen voor het ma ken van afscheidings- on bekleedings- muren rondom het terrein, bestemd voor het Stedelijk Museum. De VOORZITTER stelt voor, over te gaan in een zitting met gesloten deuren. Na heropening der openbare ver gadering worden de algemeens be schouwingen over het voorstel begonnen. De heer SPOOR heeft met veel aan dacht het stuk 334 gelezen, waarin 9000 gevraagd wordt. Hij vraagt zich a* moeten we op dezen weg voort gaan Spreker gelooft, dat de Raad een fout heeft gemaakt, waaraan hij zelf ook heeft meegedaan. Nu vallen de kosten zeer tegen en is het goed, te bedenken „beter ten halve gekeerd, dan ten heelo gedwaald". Zijn we hier in Haarlem, waar reeds druk kende belastingen zijn, verantwoord, als we zoo doorgaan De eene be grooting is nog globaler dan de an dere, maar met vier ton komen we niet klaar. Had men indertijd gewe ten, dat het zooveel geld zou kosten, dan was er zeker geen meerderheid in den Raad gevonden, om het goed te keuren. Er is echter wel iets an ders te doen, om de Hal sen een goede plaats te geven. Eerst hebben we ge dacht, dat we de Halsen zoo in het Weeshuis konden overbrengen, maar nu moeten er zes kabinetten ge bouwd worden. Welnu, laten we el ders zes zulke kabinetten bouwen en den grónd Van het Weesh'uÖ ergens andera voor besteden. Spreker is geen technicus, maar gelooft, dat voor twee ton, H gaat hier toch om tonnen, een gebouw met zes zalen te krijgen is, waar de Halsen goed ge borgen worden, al is het misschien niet in zoo'n mooie oud-Hollandsche omgeving, als in het verbouwde Weeshuis. Een oud-Hol landsch spreekwoord zegt„men danst wel, al is hot niet met de bruid". Om hier in Haarlem met de bruid to dansen, zijn de omstandigheden niet geschikt. Spreker vindt het goed terug te kee- ren tot het eerste plan van den keer Modco en stelt voor een prijsvraag uit to schrijven voor een nieuw mu seum, waarbij do maximum som van don bouw van het museum wordt ge noemd. Dan kunnen we zien, hoeveel verschil er is tusschen de plannen van nu en de nieuwe plannen. Is da' verschil niet veel, dan kunnen we nog verder zien. Spreker bedoelt niet eenig wantrou wen tegenover den directeur van openbare werken, wiens werk door de deskundigen geroemd wordt. Spreker stelt dus voor, om punt 7 aan te houden en B. en W. uit te noodigen voorstellen te doen lot het uitschrijven van zoo'n prijsvraag. Dit voorstel wordt ondersteund. De heer TIMMER brengt hulde aan den directeur van openbare wer ken en de commissie van toezicht voor het museum Spreker- is dankbaar, maar niet voldaan. Hü heeft groot bezwaar tegen het nu aanhangige plan. Allereerst wat betreft de plaats, wiil het museum komt te staan in nauwe straatjes. Ook de gehouden geheime vergaderingen hebben de be zwaren van spreker, wat het licht in dit nieuwe museum betreft, niet weg genomen. Ook de hoogo kosten zijn voor spreker een bezwaar. De kosten kunnen zoo laag mogelijk geraamd niet onder de 350.000 blijven 130.000 weeshuis, 210.000 verbouw, en 20.000 voor meubileering. Re kent men die 350.000, dan zal het jaarlijksche budget dor gemeente met f 28.000 bezwaard worden als men de .hoogere raming van ƒ400.000 neemt, is dit 35.000. Onder deze omstandig heden daartoe te hesluiten, kan spre ker niet op zich nemGn. Spreker stelt daorom voor, om dit voorstel van B. en W. aan te houden, en do zaak opnieuw commissoriaal te maken. Dan kan deze commissie met de gegevens van de vroegere commis sie, overwegen, op welke wijze de Halsen het best gehuisvest kunnen worden. De lieer RINKEMA is het voorna melijk met de lie éren Spoor eu Tim mer eens. De wijze, waarop B. en W. deze zaak ook hebben behandeld, is niet goed te keuren. De Raad heeft steeds maar ééu plan voor oogen ge had, terwijl gevraagd is om ook een tweede plan te maken. Nu moet de Raad 9000 geven voor een plan, waar van hij niet veel weet. Spreker herin nert aan een vroeger gehouden spe ciale raadsvergadering, waarin het voorstel vaar B. en W. werd bespro ken. om het Weeshuis aan te koopen. Deskundigen hebben het toen zoo voorgesteld, dat we de Halsen er zoo maar hadden in te brengen. De Raad meende toen, dat het gebouw van het Weeshuis gebruikt zou kunnen wor den, en er alleen maar ©enige vleu geltjes gebouwd behoefden te worden. Nu blijkt het, dat we eon gebouw hebben, waar we niets aan hebben, en we alleen eenige gebouwtjes kun nen gebruiken en een. nieuw museum moeten bouwen. Spreker heeft vroeger met de plaats, die hij long niet goed vindt, alleen geschikt voor een museum van antieke artikelen genoegen ge nomen, omdat de zaak, wat de kosten betreft, zoo gering zouden zijn. Ook in 1906, toen B. en W. voorstelden de huisjes te koopen, stelde het college het nog voor, dat de kosten gering zouden zijn. Nu uitkomt, dat de kos ten toch zoo hoog zijn, is spreker van meening, dat het museum ergens an ders moét komen. Daarom is ook spre ker er voor, een prijsvraag uit te schrijven, opdat de eerste deskundi gen in het land kunnen meedingen, 't Zal hoogstens een som van eenige duizenden guldens kosten. In de ver gadering van Maandag is spreker nog sterker tot deze overtuiging ge komen. Hij hoorde Jhr. dr. Six een pleidooi houden voor het zijlicht, maar de heer Koster drong weer aan op afzonderlijke kabinetten. Spreker is geen technicus, maar nu de deskundigen het nog zoo on eens zijn, zou een algenieene uit spraak van de deskundigen in ons land aan te bevelen zijn. De hoer KLEIJNENBKRG zegt, dat de Raad een commissie heeft gehad en nu kan een nieuw lid wel een tweede commissie vragen, maar dat zou spreker betreuren. Maar er is iets anders. Spreker wil niet zeggen, dat de Raad is geleid op een dwaal spoor, maar betreurt, dat de Raad is gezet voor zoo gansch andere cij fers, zoodat men nu zou moeten be talen een ton meer. Spreker's denk beeld zou zijn, dat de bouwmeester bij de aanvankelijk bepaalde som van ƒ240.000 had moeten blijven, tal van deskundigen hebben gezegd, dat dit mogelijk was. Nu komt men met een plan, dat de Raad niet kan omvatten; spreker gelooft wel, dat het goed is, maar 't kost te veel. Daartoe zou spre ker dus willen terugkeeren tot een museum namelijk van 240.000, en als de directeur het niet kan, dan daarvoor een prijsvraag uit te schrij ven. De heer NIEUWENHUIJZEN KRU- SEMAN wil eenige woorden zeggen, als décharge voor B. en W. Dat B. en W. geen tweedo plan hebben overge legd, is geen bepaald opzet geweest. Toen B. en W. de plannen van den directeur van openbare werken kre gen, begrepen ze, dat het tweede plan toch zóó tegen de bedoeling van den Raad zou zijn, dat een op teekening brengen toch geheel overbodig zou zijn. Had die Raad aan B. en W. een wenk gegeven, dan zou er zeker een tweede plan gekomen zijn. De heer Timmer ls met zijn crltlek gekomen tot deni zondvloed en is gaan spreken over t terrein en de plaats. Dat besluit heeft de Raad echter mot al gem eene stemmen genomen, na ad vies vam verschillende deskundigen, Dir. Timmer heeft gezegdvooral g&m diffuus licht. Er ie aanmerking gemaakt op 1 zijlicht. Spreker heeft onlangs een Russischen schilder ge sproken, die iets van onze museum plannen wist, en die maar niet ge noeg kon herhalen, dat er vooral on in dé eerste plaats moest worden ge zorgd voor diffuus licht. Nu ziet rnen, hoe oneens de des- kunddgen hot soms zijn. We moeten eer. ander museum hebben, want het stadhuis moet verbouwd worden- Als we een ander museum gaan bouwen zullen de kosten misschien een ton geringer zijn, maar dan hebben we niet zoo'n geschikte en mooie inrich ting als we in het weeshuis krijgen. Haarlem moet bedenken, dat heit ver plicht is, om aan de-Halsen een mooi museum te geven. De heer TIMMER wil zijn voorstel splitsen, en eerst stemmen om het. voorstel van B. en W. aan te houden, en ten tweede, om een nieuwe com missie te benoemen. De VOORZITTER zet uiteen» dat het eerste voorstel van den heer Tim mer kan vervallen, omdat do heer Spoor dit al voorstelt. Het tweede voorstel van den heer Timmer wordt niet gesteund. Da heer SPOOR de heer Nieuwen- huyzen Kruseman heeft gezegdwe moéten de Halsen een waardige plaats geven. Dat stamt spreker toe, maar de financieel© toestand is niet van dien aard, dat we op geen ton behoeven te kijken. De opzet van het museumplan is onjuist, en uit alles blijkt, dat we een .geheel nieuw mu seum moeten bouwen. Bij het wees huis krijgen we eonige vertrekken niet allerlei oude rommel gevuld. Het Ls nooit de bedoeling van den Raad geweest, om de Amerikanen, die de schilderijen komen zien, ook de mar telwerktuigen te laten zien. Spreker wil niet zonder reden, dat de Raad op zijn besluit terugkomt, maar toen de Raad het besluit nam, werd gedacht, dat we voor 240,000 van alles af zou den zijn. De heer LEVERT te bang, dat de zuinigheid de wijsheid bedriegt. Een museurn op een koopje getouwd, kan misschien voor ons aantrekkelijk zijn, maar we moeten ons afvragen hoe zuilen de vreemdelingen het vinden Het aantal liter reizende Engelsohen en Amerikanen wordt grootetr, wat spreker mot vreugde ziet. Als het museum in het weeshuis komt, dan zuilen do vreemdelingen ook getrok ken worden door het interieur. De Amerikanen zelf hebben geen ge schiedenis en voelen zich daarom aan getrokken door de herinneringen aan de geschiedenis van hun beroemde personen, Stuyvesant, Hudson e. a. In de Baedekers zal opgenomen woaxLen, dat hier in Haarlem iets te zien is, wat een wonder is. (Gelach). Hot verschil zal misschien een ton zijn maar do zuinigheid zal de wijs- lieid bedriegen. We krijgen dan een museum, da.t niet aan de behoeften va.n hei kunstgevoel der vreemdelin gen zal voldoen, en wa.t vermindering van het vreemdelingen bezoek zal ten gevolge hebben. Dat is schade voorde gemeente, want de Amerikanen zijn aJ3 ze hier komen, royaal. (Gelach). Niet i'oed keuit spreker het, dat B. etn W. meenen, dat de Raad bij het nemen van dit besluit omtrent de /9ÜO0, een blanco-crediet geeft voor de verdere plannen. Dit wil spreker laten wachten tot de indiening der definitieve plannen. De heer RINKEMA vindt den heer Levert te optimistisch. Zocais hij spreekt, kunnen we deze practische zaken niet behandelen. Hij kent de Amerikanen misschien beter dan spr., want hij gaat we«l eens naar Ameri ka. Maar sprexer is er van overiuigd, out er geen A men Kanen minder zui len komen ais we een nieuw museum zuilen bouwen. De heer Levert ver wacht veel van het mooie interieur aan het Heiligland, maar ais ze dit nog nooit gezien hebben, zuilen ze er ook geen behoefte aan hebben. tGe- Lach). Het terrein om het weeshuis is voor andere doeleinden best te ge bruiken, zoodat dit geen verlies is. De heer TJEENK W 1LLINK gevoelt iets voor de redeneering van den heer Levert. De plaats is volgens de des kundigen gued, zoodat de Raad geen reden heeft om hier over te treuren. Spreker gelooft echter, dat de opzet van het plan tot verbouw niet goed is. We hebben niet zooveel ruimte noodig, want wat heeft een oude apo theek met een schilderijenmuseum te maken In de Maandag gehouden vergade ring hebben de deskundigen wel be toogd, dat deze zijgebouwtjes behoo- ren tot het architectonisch geheel. Maar we behoeven er niet meer dan een doorloop van te maken. De zui- der vleugel is noodig voor het ver krijgen van noorderlicht, maar de andere gebouwtjes zuilen tengevolge hebben, dat de post voor bewaking maar zal stijgen. De gebouwtjes heb ben een oppervlakte van 600 vlerk, meter, wat veel zegt, als men be denkt, dat de drie zalen van ons te genwoordig museum slechts 450 vierk. meter oppervlakte hebben. Zou 't niet wijzer zijn, op de binnenplaats een gebouw te plaatsen voor de schilde rijen? Volgens dit plan zou wellicht voor ƒ240,000 iets goeds te krijgen zijn, en dan blijven de gebouwtjes om architectonische waarde toch ge spaard, maar worden niet gebruikt, want dit is ormoodig. Spreker zou B. en W. willen vragen, hoeveel er voor ƒ240,000 wel te verkrijgen is, zonder overtuigd te zijn, dat daar voor een prijsvraag uitgeschreven moet worden, daar onze directeur van O. W. door de deskundigen alles zins bevoegd wordt geacht in dezen- Spreker stelt daarom een motie voor, waarin bet voorstel van B. en W. wordt aangehouden en B. en W. uitgenoodigd, herziene plannen in te dienen voor een museum, waarvan de kosten blijven binnen de grenzen door den Raad bedoeld. De heer VAN LYNDEN is vóór het plan van B. en W. We krijgen een museum in een mooie omgeving, den oud-meesters waardig. Haarlem moet bedanken, dat het museum ook voor het nageslacht zal zijn. Kunnen de plannen van B. en W. tets bezuinigd worden, dan zou spreker daar echter voor zijn. De heer MODOO constateert, dat algemeen gebleken is, dat hét plan van B. en W. geen onverdeelde In stemming heeft gevonden. Vroeger ls de zaak geheel anders voorgesteld. gelijk de heer Rinkema reeds heeft aangetoond, 't Gaat net als met het slachthuis, hoe langer de behandeling duurt, hoe duurder het wordt. Eerst moesten we hebben een waardige plaats voor onze Halsen, daarna een tentoonstellingszaal, kamors ln süjl gemeubileerd, en nu moeten <te steen en van 1 Prinsenhof ook al m dit brandvrije gebouw gebracht wor den. (Gelach.) Dat is nooit de bedoe ling van den Raad geweest. Onjuist is wat B. en W. zeggen, dat niet geble ken Is, dat de Raad een tweede p'-an heeft gewenscht. De heer Rinkema heeft 't voorstel ingediend, en toen heeft de Raad de wenschelijkhoid da delijk uitgesproken. B. en W. hadden non directeur van O. W. dadelijk aan hot werk moeten zetten, maar ze heb ben den wensch van dan Raad maar naast zich neergelegd, en hebben al leen hun pian laten uitwerken, zoo dat we allerhande mooie kaartjes en prentjes kregen, die we ook wel zul len moeten betalen. Spreker vindt van de aanhangige voorstellen het voorstel van den heer Tjeenk Willink het beste. Wordt dit aangenomen, dan weten B. en W. wat de Raad wil en dan kan O. W. aan "t werk gaan om alleen een museum te ontwerpen, met verval van alle an dere Ideeën en plannen. De VOORZITTER vindt dat het de- bat laag bij den grond is. Alles gaat ever de kosten en over kunstwaarde is geen woord gesproken... De heer MODOO: Daarvoor is het ook hier niet de plaatsl De VOORZITTER herinnert ook aan de geschiedenis en vraagt, wat is de toestand veranderd. Alleen is het plan wat duurder geworden, dan eerst werd gedacht,.. Stemmen: Dat is het juist! Do VOORZITTER: Het hoogere be drag is 80.000. Als we de tentoon stellingszaal buiten beschouwing la ten, dan is het verschil niet meer dan 60.000. De heer Levert ziet den toe stand goed in. Als de vreemdelingen de schoone omgeving zien, dan zal dit bekend worden en zal de rente van do verhoogdejaarlijksche kosten 3600 met winst terug gekregen worden. Uit een staatje van de gelden ontvan gen van de bezoekers, blijkt, dat de ontvangsten sinds 1901 zeer gestegen- zijn 1901: 1123.50; 1905: 1648.25; 1906: ƒ2177, 1907: f 2380, en in 1908 reeds 2353. Dit zijn slechts cijfers, die doen veronderstellen, dat de ren te van 3600 wel wordt verkregen. Haarlem moet ook haar roem tegen over het buitenland ophouden. On langs heeft spreker nog een stukje In de Frankf. Ztg. gelezen, waarin Haar lem geprezen werd over zijn mooie schilderijenschat. Het zijn niet alleen de Halsen, maar ook vete andere kost bare schilderijen. De VOORZITTER stelt daarom voor de zaak thans aan te houden, opdat B. en W. kunnen komen met een con creet voorstel (applaus). B. en W. zullen rekening houden met het ge sprokene eu nader met een voorstel koinen. De Raad applaudisseerde, waaruit de voorzitter opmaakte, dat dit voor stel wordt goedgekeurd. Punt 8. B. en W. vragen 7.500 voor de uit breiding van het aantal koelcellen en tot het doen aanbrengen van enkele andere verbeteringen in het Open baar Slachthuis. De heer RINKEMA zou gaarne zien dat gepoogd werd, om dit werk door Haarlemmers uit te laten voeren. Het werk is zoo eenvoudig, dat elke pien tere smid het kan. De heer H. D. KRUSEMAN zei, dat het voornemen van B. en W. is om dit werk op te dragen aan de firma die de vroegere installatie van het slachthuis heeft geleverd. Bij de eer ste leverantie waren zes inschrijvin gen ingekomen, waaronder de Haarl. Machinefabriek, die zich echter terug getrokken heeft, omdat zij op dit werk niet is ingericht. De inschrijvingssom van de firma aan wie het werk ten slotte gegund is, was 25 proper* ger, dan de andere inschrijvers i werk voldoet goed, zoodat dit o^« argument is, om hem ook deze re- ring op te dragen. Punt 9. Voorstel van B. en W. om 2000 te bestemmen ter vernieuwing van het noordelijk landhoofd van de Bar ten- brug, gelegen over de Leidschevaart onder Hillegom. De heer SNELTJES begrijpt niet welk belang de gemeente bij deze brug heeft. B. en W. zeggen de wensche- schelijkheid voor de vernieuwing is gebleken, wat- wil zeggen, zoo heel noodig is het nog niet. Men zou dus kunnen onderzoeken of het een Haar lem's belang is om de brug te onder houden, en of de belanghebbenden ook verplicht zouden kunnen worden om een deel der kosten te dragen. De heer DE BREUK zegt, dat de brug aan Haarlem behoort, en deze ligt over een vaart van Haarlem. Nu moeten we die brug ook onderhou den, en de vernieuwing aanbrengen, want de toestand is zoo, dat zonder vernieuwing ongelukken moeten ko men. Vernieuwt Haarlem niet, dan zullen zeker aanmerkingen komen van Rijnland of Ged. Staten. De heer SNELTJES ziet niet in, Hat. de brug door Haarlem onderhouden moet worden, ook al is ze ons eigen dom. Vroeger is er reeds zoo'n quaes- ti'6 geweest over de brug over de Ringvaart, welke zaak echter is afge sprongen. In elk geval zou de zaak onderzocht kunnen worden. De heer RINKEMA begrijpt den heer Snelljes niet meer. Eerst wel, toen deze vroeg of de vernieuwing wel noodzakelijk ie. B. en W. zeggen

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 7