Marktnieuws Weerbericht MDDEDEEL1NGEN VAN HET KON INKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 20 Nov. 1908. Hoogste barometer stand 776.2 m.M. Horta (Azoren) laagste 745.7 m.M. te Riga (Oostzeekust Rusland). Verwachting tot den avond van £1 November Wind toenemende Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind. Gesteldheid vna de luchtmeest, kwaar bewolkt, waarschijnlijk regen. Temperatuuriets zachter. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 'Uur 763 m.M. Vooru'tgang. .Vorige stand te 2 uur 756 m.M. r INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN 30 Cts. per regel. F. P. REICHERT, 17 ANEGANG 17. PRACHTIGE SORTEERING Fronts, Boorden en Manchetten. Thermonieterstand te Haarlem. Vrijdag 80 November Hoogste gisteren 2 uur F. 49 Laagste hedennacht F. 89 Hedenmiddag te 12 uur F. 45 alle aanwezigen tot de handkus wa ren toegelaten, hield de Paus een klei ne toespraak en gaf aan allen zijn bij zonderen zegen, voor hen zelf en voor degenen, voor wie zij hem gevraagd hadden. TWEEDE KAMER. NEDERLAND EN VENEZUELA. In zijn Memorie van Antwoord op de begrooting voor 1909 verklaart de Minister van Buitenlandsche Zaken, dat hij, wenscliende de werkzaamhe den onzer diplomatieke zendingen ter harer eigen bate nader onder de oo*- gen der Staten-Generaal te brengen, daarin een krachtige aansporing vindt om tot de overlegging van Oranjeboe- ken over te gaan, zoodra de stof zich er toe leent. De Minister is voornemens binnen kort een meer uitvoerig Oranjeboek over 't geschil met Venezuela aan de Kamer over te leggen, in verband waarmede hij het dus wenschelijk zou vinden, dat althans tot zoolang de openbare besprekingen worden uitge steld. Het roekelooze spel, dat met hooge Staatsbelangen gespeeld is door de openbaarmaking van stukken liet ge schil betreffend, in een der groobe Ne- derlandsche dagbladen, vijf dagen na dat In het Verslag der Tweede Kamer .was verklaard, dat het Staatsbelang zich tegen zulk een openbaarmaking verzet, zal, naar de Minister volko men vertrouwt, ook In den boezem der Volksvertegenwoordiging afkeu ring ontmoeten. De Minister, zich in de voorste gelederen der vrienden ee- ner vertrouwbare pers scharende en de belangrijke rol erkennende, die in klimmende mate door haar vervuld .wordt en bovendien groot vertrouwen hebbende in den heilzamen invloed die ook van een wel onderrichte bui- Itenlandsche pers ten gunste van de Internationale belangen kan uitgaan heeft ook in den afgeloopen zomer de deur van zijn Kabinet nimmer geslo ten voor wien hij meende, dat tot het voorlichten der publieke opinie kon bijdragen.Dat zulk9 in de eerste plaats aan een buitenlandsch dagblad is ten goede gekomen, ls niet zijn schuld. Wat door den reporter van het in vloedrijkste orgaan van de Vereenig- de Staten is.- openbaar gemaakt was biet van genoegzaam gewicht om in de Staatscourant te worden medege deeld; maar anderzijds mocht hij het gewicht niet onderschatten van oen bespreking van ons geschil met Ve nezuela, zelfs niet den weinig belang rijken inhoud als daarvan is gepubli ceerd geworden, op dat oogenblik en In die courant. Daarom acht de Minister zich niet alleen verantwoord maar meende hij zelfs in menig opzicht verplicht te zijn om tot die propaganda ten bate der Nederlandsche belangen zijn mede werking te verleenen. Wat de bekende publicatie door Hou en Trouw van den brief van den heer De Reus betreft, is 't gebleken, dat 't vertrouwen, door 's Ministers voor ganger in het beleid dier vereeniging gesteld, een vergissing is geweest en welke gevaren bij zoodanige opvatting van de taak de rvereeniging de buiten landsche belangen zouden blootgesteld gebleven zijn, indien de bestaande toestand ware bestendigd. De heer De Reus heeft de hem ge zonden Lnstructies om onverwijld naar Nederland terug te keeren, zoo nauw gezet mogelijk opgevolgd. Diens op onthoud, van 24 uren te Parijs is voor den Minister op bevredigende wijze opgehelderd. Het afkeurend bordeel over het aldaar gehouden vraagge sprek wordt door den Minister ge deeld. De aanhouding der schepen onder Nederlandsche vlag door Venezolaan- sche kustbewakingsvaartuigen had plaats op 12 Juni jl. De processen-ver- baal werden den 15en Juni opgemaakt en door den gouverneur van Curasao den 20en Juni aan den Minister van Koloniën gezonden. Den 26en, bij de interpellatie van den heer Van Vuuren, kon dus nog geen officieel bericht bij de Regeerin; zijn Ingekomen. Wel is waar is destijds de consul van Venezuela op Curacao erkend, doch juist met het oog op de bestaan de moeilijkheden is met machtiging der Kroon aan de bedoelde erkenning geen uitvoering gegeven. De Berlijnsche correspondent van de N. C. schrijft: Naar aanleiding van het bericht dat de Venezuelaansche regeering het baron Von Seckendorf onmogelijk heeft gemaakt zich langs telegrafi- schen weg in verbinding te stellen met de Nederlandsche regeering, heb ik hier op het ministerie van buit. za ken inlichtingen gevraagd. Daar wist men officieel nog niets van het geval, ook niet door het uitblijven b.v. van hier verwachte telegrammen. Men hield het bericht echter voor zeer waarschijnlijk en had deze daad zelfs verwacht als antwoord op den maat regel der Nederlandsche regeering, om het verbod van wapenuitvoer naar Castro's gebied op te heffen. SCHANDELIJKE BEROOVING. Nader verneemt het „D. v. N" om trent de berooving van het lijk van luitenant S., dat deze eenige dagen geleden 750 had gebeurd. Van dit geld had hij slechts enkele kleine uit gaven gedaan en de rest is naar de K. thans heeft bekend door dezen van het lijk gestolen. Hij heeft nog leen 25 in zijn bezit; waar de rest is zegt hij niet te weten, daar hij dron ken is geworden. ONGELUKKEN. Gistermorgen stortte een steiger aan de fabriek der firma E. Elias, te Til burg, naar beneden. Er waren 7 men- schen op werkzaam. De opperman C. F. werd inwendig gekneusd. De kalk bak viel hem nl. op het lichaam waar door een rib gebroken werd. De 6 anderen werden slechts onbeduidend gewond. Dr. Moeral verleende de eer ste hulp. Het zes-jarig zoontje van den land bouwer G. Willems te Loenen op de Veluwe, kwam Woensdagmiddag al spelende onder een wagen, beladen met stroo. Een achterwiel ging over zijn lichaam, met het gevolg, dat hij na een half uur een lijk was. Terwijl de knecht H. van den land bouwer D. te Lugtenburg bij Zeven bergen bezig was de hoeven van een jong i'iaard, dat naar de markt moest wat op te knappen, sloeg dit plotse ling den 18-jarigen jongen zóó hevig tegen den buik, dat hij op de plaats dood bleef. Te Naarden had een droevig onge luk plaats in de Amsterdamsche poort bij het uit- en inrijden va.n een ver huiswagen van den heer V., aldaar, en een hondenkar, begeleid door twee jongens van ongeveer 16 jaar. Eén der jongens, die nog tevergeefs trachtten hun kar terug te trekken, kwam onder den verhuiswagen, en bezeerde een zijner beenen zóó ernstig dat hij met een rijtuig naar Huizen, 7.n woonplaats, vervoerd moest wor den. Ook de kar was erg bescha digd. 1000 GULDEN VERDWENEN. Een stalhouder aan den Eikenweg te Amsterdam, heeft op onverklaar bare wijze 1000, bestaande uit drie bankbiljetten van driehonderd en een van 100 verloren. Naar hij verklaart, kan hij deze biljetten slechts zijn kwijt geraakt in een verkooplokaal op de Heerengracht, in een bank van lee ning op de Reehtboomsloot of te Amersfoort bij den verkoop der Rijks paarden. Hij looft dan ook een beloo ning van 100 uit voor hem die de bankbiljetten terugbezorgt. DU ITS CIIE GREET. Door de justitie te 's-Gravenhage wordt opsporing gevraagd van Caro line Sophie Ottilie Gretchen (Marga- retha) Fuhrhop, bijgenaamd „Duit- sche Greet", 32 jaar, geboren le Roc- kow, pensionhoudster, laatstelijk wo nende te Arnhem, bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, d.d. 8 October 1908, bij verstek veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf we gens koppelarij. DE DRANK. Een man, wonende te Naarden, die den geheelen dag reeds onder den in vloed van sterken drank verkeerde, had den geheelen vorigen nacht en dag reeds hooggaauden huiselijken twist gemaakt, waarbij handtastelijk heden en stukslaan van huisraad nie* achterwege bleven. Gisternamiddag viel de man boven van de trap, met het gevolg, dat hij bewusteloos iu de gang van zijn «-chamele woning bleef liggen. Later bleek, dat hij een arm gebroken had en waarschijnlijk ook een rib. (Hbld.) GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN ROTTERDAM II. Van de stemming voor twee leden van den gemeenteraad in district II van Rotterdam was de uitslag als volgt: 'Aantal kiezers 8893. Aahta! stembil jetten 4807. Van onwaarde 51. Geldig 4756. Volstrekte meerderheid 2379. Gekozen dr. W B. van Staveren aantir.) met 2594 stemmen. Herstemming tusschen den heer J. W. F. Kools (r.-k.) met 2211 en den heer O. S. Knottnerus (lib.) met 1337 stemmen. Uitgebracht waren voorts op de heeren P. J. Helsdingen (soc.-dem.) 1121, G. F. Lindeijer (soc.-dem.) 603 en P. Visser (vrijz.-dem.) 381 stemmen. TE UTRECHT. Bij de herstemming voor een lid van den Utrechtschen gemeenteraad (vacature-mr. L. van Lier (lib.) aftre ding 1909) is gekozen de heer J. Ever- wiin (lib.) met 1100 stemmen. De heer jhr. mr. C. A. J. van Sasse van Ysselt (R.-K.) verkreeg 726 stemmen. GASONTPLOFFING. Donderdagmiddag had. in het spie- gelmagazijn van de firma Sala, Bree- straat te Leiden, een geweldige gas ontploffing plaats, waardoor in ma gazijn en werkplaats groote schade ls aangericht .De groote spiegelruiten aan de straat sprongen en de stukken vlogen tot aan den overkant. De knechts roken gaslucht en verwittig den daarvan den patroon, die met een lucifer liet lek zou zoeken, niet het gevolg, dat de ontploffing plaats had. De heer Sala kreeg eenige, hoewel niet ernstige wonden. DIEFSTAL. Een brutale diefstal heeft plaats ge vonden 'in de onderofficiers-cantine van de kazerne van het 1ste bataljon, 4de regiment infanterie te Delft. Uit een gesloten kastje is ontvreemd een gouden medaille, door het batal jon in 1880 bij een schietwedstrijd verworven. Ten einde den diefstal te bemante len, heeft men in de plaats der ge stolen medaille een van verguld zil ver terzelfder grootte gehangen. Een door de Delftsche politie inge steld onderzoek leidde nog tot geen resultaat AANGEREDEN. Bij den epoorwegoverweg Kalsdonk onder Roosendaal is door een goede rentrein uit Breda het rijtuig van den paardenslachter W. Stouthart aangereden. Het rijtuig werd geheel verniedd. De inzittenden, de eigenaar' en zijn vrouw, werden gekwetst, doch niet levensgevaarlijk. Het paard bleef ongedeerd. De oorzaak van het ongeval Is het niet gesloten zijn van de afsluitboo- mern, GEVAARLIJK BEROEP. Toen de jachtopziener Berendsen in de bosschen nabij den tol tusschen Doetinchem en Keppel op verkenning uit was, ontmoette hij een stroopor, die zijn geweer op den jachtopziener aanlegde. De ko$ei ging rakelings langs hem heen. De dader (een fa brieksarbeider) werd in rle fabriek gearresteerd en gevankelijk naar Arn hem overgebracht. MR. P. L. F. BLTJSSé. De heer mr. P. L. F. Blussé ls op 90-jarigen leeftijd te \s-Gravenhage overleden. Vooral als veeljarig lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland blonk bij uit door toewijding aan de belangen van dat gewest, dat hij met zijn uitgebreide kennis en groote geestkracht behartigde, vooral op het gebied van verkeers-, water- scha.ps. en polderbelangen. In 1901, op 83-jarigen leeftijd, moest, de overledene zijn mandaat voor Zoe- termeer nederleggen, waarmede ook zijn lidmaatschap van liet da,ge- li jks-ch bestuur der provincie eindig de Door de Regeering werd hij toen tot staatsraad in buiten,gewonen dienst benoemd, nadat liem vroeger het ridderkruis der Orde van den Nederl. Leeuw was geschonken. Nog een korte poos was Blussé ook lid van de Tweede Kamer. Hij behoor de tot de oude garde der Thor- beckiaansche richting, aan welke hij steeds warm verknocht bleef. (Hbld.) BLOEDVERGIFTIGING. Te Enschedé is de 35-jarige C. over leden tengevolge van bloedvergifti ging, veroorzaakt door een wondje van een splinter in 't been. Hij was sinds 8 dagen getrouwd. MISDAAD In de bosschen onder Bunde werd het lijk gevonden van een 14-jarigen knaap uit Geulle, die sinds 5 maan den vermist werd. EEN KWAJONGENSSTREEK? Woensdagavond ontstond een paniek in het gebouw van den R. K. Volks bond te Eindhoven, waar Vondel's treurspel Jozef in Dothan" voor de vrouwelijke leden van den bond werd opgevoerd. Een jongen kwam het gebouw bin- nenloopen en riep dat er brand was. De personen die op de gaanderij za ten, en dus niet het geheele overzicht over de zaal hadden, meenden dat beneden brand ontstaan waa en vluchtten in allerijl. In de consternatie vielen vele vrou wen van de trappen en kwamen onder den voet. Een tiental barer moeten min of meer gekwetst cn gekneusd rzijn. De in de zaal zittende personen hielden zich hot kalmst, daar hier al ras bleek dat het bramlgeroep slechts loos alarm of boos opzet was. Na kor ten tijd keerden allen in het gebouw terug. De jongen die brand geroepen had werd aangehouden. DE BRAND IN HOTEL BELLEVUE TE ARNHEM. De „N. A. Ct." geeft o.a. de volgen de bijzonderheden omtrent de voor- loopige aanhouding, te Brussel, van F. K., als verdacht van brandstich ting in Hotel Bellevue, in den nacht van 25 op 26 October j.l. Zooals men zich zal herinneren, bevonden zich in dien nacht in het hotel twee logeergasten, de hoeren F. K. uit Brimol en P. uit Hamburg. Laatstgenoemde logeerde in den an- anneetast «ebleven linkervleugel. De heer K., een schoonbroeder van den eigenaar, evenwel verbeef in het hoofdgebouw, en werd, naar hij me dedeelde, door den brand gewekt, waarop hij zich door uit een raam te springen, kon redden. Van hem werd nu dadelijk verteld, dat hij het bran dende gebouw geheel gekleed verliet, met boord en das, in hot bezit van zijn overjas, parapluie en reistasch. Verder werd gezegd, dat hij, in stede van een gereed staande kamer in het paviljoen te betrekken, er op had ge staan de kamer no. 4 in het hoofdge bouw te hebben, waar hij reeds meer malen en o a. nog slechts enkele we ken geleden, gelogeerd had. Deze kamer no. 4 was gelegen op de eerste verdieping, aan liet einde der gang, stond in verbinding met de daarnaast liggende en kwam uit op een balco.n. En nu viel het on, dat de heer K., die op grond van zijn vroe gere bezoeken, de ligging cler kamer zeer goed kende, deze niet heeft ver laten langs het balcon vóór zijn ka mer, noch langs dat aan het einde der gang, maar naar de tweede ver dieping moet zijn geklommen, om zich van daar te laten zakken. Ook was bet in den nacht van den brand opgevallen, dat hij, die volgens zijn bewering door de reeds in zijn kamer binnendringende vlammen ge wekt werd, toch nog den.tijd had ge vonden zich geheel te kleeden, met boord en was, en te vluchten met me deneming van kleeren en bagage. Voorts wekte de snelheid, waar mee de brand om zich heen greep, argwaan, en werd het vermoeden ge wekt, dat deze op meer dan eene plaats gelijktijdig was uitgebarsten. Ook de houding van den heer K., ten huize van den heer Hoebink, in den nacht van den brand, toen hij in tranon uitbarstte op het bericht, dat de huisknecht Wammes waarschijn lijk in de vlammen was omgekomen, ;of le denken. Of er eenig verband heeft bestaak tusschen de komst van den verdachte en van den tweeden logé, den heer P., uit Hamburg, schijnt niet te zijn gebleken. Wel vernamen wij, dat deze door sommigen, die hem zagen, niet geacht werd te behooren tot de klasse van personen, die gemeenlijk het GrandHotel Bellevue bezochten. .,Een als heer verkleede werkman" werd hij ons geroemd. Eenigszins zonder ling schijnt 't in dit verbaind, dat hij des avonds te half negen ongeveer arriveerde ei. zich terstond naar Bel levue liet brengen, don volgenden morgen he pl.m. elf uur naar Den 1-Iaag vertrok, waar hij dringend noo- dig was. Doch men mag aannemen, dat de justitie omtrent dezen persoon vol doende is ingelicht. Spart ea Wedsfrijdea VOETBAL. Het programma van den Neder land schen Voethal bond vermeldt voor Zondag de volgen-de eerste en tweede klasse wedstrijden Westelijke eerste klasse Sparta; D F. C., te Rotterdam; Velocitas Quick, te Biedaj H. B. 8 K- F. in Den Haag; HaarlemH. F. C., te Haarlem -en Ajax—Hercules, te Lei den. Reserves le klasse: H. F. C. Quick, te Haarlem; V. O. G.H. B. S.. te Rotterdam, en HerculesH. V. V., te Utredht. S.aatste Bsriclitess Arbeidsgeschil. Bekend is, dat de kleermaker De Gelder tegen de firma Ed. Davidson bij 't kantongerecht een actie heeft in gesteld, wegens niet nakoming van een contract. Namens den gedaagde hield Mr. Ko- kosky uit Amsterdam zijn repliek en ontkende de, door den advocaat van den eischer, Mr. Andreae, gestelde conclusies. Mr. Kokosky was van mee- ning, dat, waar de eischer tijdens zijn werkzaamheid bij de firma, niet heeft aangedrongen op afgeving van de be loofde zes jassen per week, hij na een jaar daarop geen aanspraak meer kan maken. Bovendien werden de be loofde zes jassen per week, behoudens enkele uitzonderingen o.a, bij ver nieuwing van het contract der firma met de Staatsspoor, waarvoor de uni formjassen bestemd waren niet af gegeven, omdat De Gelder ze niet af maakte. Een door eischer in het ge ding gebracht briefje, waarin de Gel der bij de firma Davidson aandrong op afgeving van stof voor jassen, werd door Mr. Kokosky wel erkend, maar naar diens beweren, moet dit briefje, dat eerst geen datum droeg, later door den eischer van een onjuis- ten datum voorzien zijn. De bewijs kracht van dit briefje werd dus ont kend. Mr. Andreae handhaafde zijn vroe ger genomen conclusies. Alleen is hem nu door de Gelder meegedeeld, dat deze enkele keeren wegens ziekte de jassen niet op tijd kon afleveren. Mocht de kantonrechter meenen, dat de volle eisch daarom niet gehand haafd kan worden, dan vermindert eischer zijn vordering van 187 met 't bedrag door den kantonrechter noodig geoordeeld. Hoewel Mr. 'Andreae gaarne nog een uitvoeriger dupliek had willen ge ven, verklaarde de "k an ton rechter de zaak voldoende toegelicht en bepaalde de uitspraak op heden over 14 dagen. V I n eavangen. Door den agent van politie Visser en den plantsoen wachter Smit is he denmorgen in den Haarlemmerhout op heeterdaad betrapt op het uitzet ten van een knip om vinken te be machtigen, een 14-jarige knaap uit Amsterdam, die voor dat doel de reis naar Haarlem had gemaakt. Hij had nog geene vogels in zijn bezit. „Die Dollar Prinzessin". De opvoering van „Die Dollar PNn- zessin", die hedenavond In den Schouwburg zou plaats hebben, ls tot nadere aankondiging uitgesteld. P ostzegelautomaat. Heden, is de postzegelautomaat voor 5-cents-zegels, staande in de hal van ons postkantoor, in gebruik gesteld. Binnenbrandje. Hedenmiddag half 2 brak in het pakhuis van de firma J. Sabelis, glas fabrieken Spaarne, alhier, een bin nenbrandje uit, door baldadigheid van jongens ontstaan, die het aanwe zige stroo en hooi in brand staken. Door spoedige hulp van het perso neel en de buren weTd het met eenige emm:rs water gebluscht. S p o o r w e g-a mbtenaren. De Ilaarlemsche vereeniging van spoorweg-ambtenaren houdt op 28-No- vember een gezellige bijeenkomst. Mevr. Marie E. ArntzenWabolbak ker, va.n-Amsterdam, en de heer L. Jansen Fzn., van Haarlem, zullen ver schillende voordrachten ten beste ge ven. Kerstbedeeling. Evenals verleden jaar zal ook nu door het Leger des Heils een Kerst feest voor de armen georganiseerd worden. In een bijeenkomst in de Vereeniging zullen de genoodigde ar men eerst feest vieren en dan huis waarts gaan met liun geschenken spek, worst, boonen, envton, koffie, suiker, boter, krentenbrood, terwijl hun een mud cokes thuis bezorgd wordt. Natuurlijk is voor deze onderne ming geld noodig en dat moet het Le ger van zijn vrienden en van de vri en den der armen eerst ontvangen. De wijze van collecteer en zal als verle den jaar geschieden, nl. door het rondzenden van klompjes, o. a. op het S init-Nicol a asf eest. De inschrijving van hen, die zoo'n lverstgave willen ontvangen, heeft plaats op Maandag 30 November, Dinsdag 1 en Woensdag 2 December, des voorniiddags. Wij herinneren er aan, dat het vo rige Kerstfeest uitstekend slaagde en in ongeveer 400 gezinnen blijdschap bracht. Ook nu verdient het Leger in deze onderneming gesteund te worden. Uit de Rechtszaal EEN INBRAAK TE ZAANDAM. In den nacht van 17 op 18 Septem ber is te Zaandam ingebroken bij den heer A. M. de Koek. Hiervan beschuldigd stonden Don derdagmiddag terecht de Amsterdam mers Cornells van Raffen en Willem Dil, die echter ontkenden. Een gedeelte der gestolen voorwer pen een gouden horloge met ketting drie gouden ringen, zilveren horloge, een sigarettenkoker, een gouden da meshorloge, gouden oorbelletjes, man- chetknoopen en een por tem onna Le met geld is door Dil te Amsterdam be leend, maar Dil beweert ze van Van Raffen gekregen te hebben, twsW;'! Onder de gehoorde getuigen was een buurvrouw va nVan Raffen, die ver klaarde, dat ze Van Raffen in den be- wuste-n nacht heeft hooren uitgaan, en 's morgens om 5 uur zag thuis ko men. Het Openbaar Ministerie achtte niet tegenstaande de ontkentenisscu, het bewijs geleverd en eischte tegen Van Raffen (die al meer dan 13 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht) 5 jaar en tegen Dil (die slechts eens veroor deeld is) 2 jaar. Als verdedigers traden op Mrs. Leesberg en Slingenberg, die het be wijs niet geleverd achtten en op vrij spraak aandrongen. GEVONDEN VOORWERPEN, te bevragen aan de onderstaande de>n basis der beginselen van de vroe gere rcchtsehe Kabinetten naar een andere politieke constellatie: conser vatief tegen vooruitstrevend, streefde de regeering niet. telegrammen Een geel-korlharige hond, bij D. F. Hensen, Gen. Cronjéstraat 3 rood. Een huissleutel, aan- het Politiebu reau. Een tortelduif, bij K. Duindan, Gen. Joubertstraat 47. Een zwarte reticule, bij N. Schouten Cornelissteeg 9. Een handwagen, aan het Politie bureau. Een duimstok, bij P. Mettau, Zijl- weg 243 B, Overveen. Een ceintuur, met gesp, bij H. Boo gaard, Spaarnwouderstraat 24. Een geelharig hondje, bij H. v. d. Berg, Gen. Joubertstraat 46. Een medaillon, waarin een portret en een afbeelding van een grafmonu ment, bij J. W. Diermanse, Barendse- straat 17. Een damesbont, bij H. F. de Haan, Gen. Joubertstraat 48. Een wollen vrouwenbroek, bij W. Wesseling, Brouwersstraat 104. Een wollen das, aan het Politie bureau. Een hondenhalsband, bij L. Elfrink, Burretstraat 7 rood. Een zwart- hondje, bij D. van Beu- sekom, Mauritsstraat 3. Een wit-bruin gevlekt doeshondje, bij B. Botlen, KI. Houtstr. 97 rood. Een stuk ijzer, lang anderhalve M., bij G. van Egmond, Spaarnwouder straat 150. Een arbeidskaart, bij J. Hiilsebosch, Brouwersstraat 55 D. Een stuk ijzeren afvoerpijp, bij P. Trahzel, Ursulastraat 13. TWEEDE KAMER. Uit den Haag wordt ons geseind Minister Heemskerk verdedigde zich tegen het verwijt van frontveran dering. Al bestond omtrent zijn be doeling eenig misverstand bij Dr Kuyper, het Kabinet was en bleef rechlsch, zonder vooropstellen van anti-these. Sedert Maart was noch in de gedragslijn noch in de bedoelingen van het Kabinet iets veranderd, gelijk dia Minister nader trachtte aan te toon en. Hij wilde in Maart de anti these niet vooropstellen, maar dat de uitdrukkingd'e beginselen levende in de partijen der rechter zijde, on duidelijk was geweest., betwistte hij. Ook thans was de anti-these niet ge stald, maar een these en eigen begin sel grondgedachte van regeerings- beledd. De coalitie streefde niet naar een conflict met de linkerzijde, doch naar gemeenschappelijke actie op IIET ROEMEENSCHE PARLE MENT. BOECHAREST, 19 November. (Reu ter). Het parlement is in gewone zit ting bijeengeroepen tegen 28 Novem ber. MINISTER GREY AAN HET WOORD. SCARBOROUGH, 19 Nov. (Reuter). Met betrekking tot Macedonië ver klaarde minister Grey, dat het optre den van Oostenrijk en Bulgarije plaats vond op ecu oogenblik toen de Balkan-aangelegenheden er hoopvol ler schenen bij te staan dan in dertig jaren het geval was. De minister sprak de hoop uit, dat de conferentie een zoodanig verloop zo.u hebben, dat de gevolgen van het optreden vreed zaam zouden zijn. Er is in de vorige week eenige vooruitgang geweest Tn de richting der conferentie, doordien Turkije nu klaarblijkelijk de gerust stellende overtuiging heeft, dat het, door de voorlegging van het vraag stuk aan den raad van Europa, zal vinden sympathie en eerlijke mede werking. Minister Grey hield vervolgens een lofspraak op het nieuwe regime in Turkije. Verder verklaarde hij, dat er geen slagboom was tusschen En geland en de eene of andere vreemde natie, en dat er bij het Vereenigde Koninkrijk geen verlangen bestond naar uitbreiding van grondgebied, waardoor met andere volken een bot sing zou kunnen ontstaan. Ook warcfl er geen oude ontstoken wonden en waren er geen rekeningen te vereffe nen. Er zouden moeilijkheden kunnen ontstaan met betrekking tot de aan passing der belangen van het rijk bij de aanwassende belangen van andere mogendheden, maar zelfs de grootste moeilijkheden zouden geregeld kun nen worden langs diplomatieken weg. Wij moeten aldus ging do Mi nister voort onze macht ter zee handhaven op zoodanige wijze, dat wij elke mogelijke combinatie kunnen evenaren. Er is geen middelweg voor ons tusgchen volstrekte veiligheid en algeheelen ondergang. De regeering zal trachten het land te bevredigen, opdajt we sterk genoeg zijn om te handhaven een volstrekte veiligheid en een volstrekt evenwicht ter zee, maar we zullen er naar trachten an deren er van te overtuigen, dat onze kracht ter zee geha.ndhaafd wordt ter bescherming, niet als bedreiging van eenig ander rijk. Amsterdamsche Beurs. Openingskoersen van 20 November. medegedeeld door LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, SBv. JOfontft ft/, f <S 07? Do STAATSFONDbEïNMAÏilil Waa Russen 93 3/8, Hope's 80 1/2. ZU ID-AM ER IK A ANS C H E STA ATS- FONDSEN. Peruanen 9 7/8. TABAKSAANDE'ELEN iets beter. Bindjoy 99, Deli 4541/2, Nieuwe Asa- han 113. Senembah 416. PETROLEUMAANDEELEN met wei nig affaire: Koninklijke 297 1/2, Moe ara Enim 143, Sumatra Palembang 114—3 1/2. MIJNAANDEELEN: Ketalioens 144. De AMERIKA ANSCHE MARKT opende vast. Atchison 96 3/8, Denver 32 9/16, Erie 33 1/4, Kansas 29 1/4 en 63 5/8, Missouri 3413/16, Rock Island 221/2, Southern Railway 24 5/8, Union Pacific 179, Wabash 1411/16, Steels 55 1/2, Carren 45 1/2. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 134 1/2. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 20 Nov. A E. Verheijde—Verputten d. OVERLEDEN: 19 Nov. T. Dantuma 43 j., Zijlstraat. HAARLEMMERMEER. Veem ark t. Aangevoerd 32 koeien, 122—156. 16 vaarzen, 80/I25. 3 kalveren, f 45—/ 50. 4 paarden., 48—ƒ115. 2 hitten, 4568. 4 schapen, 19.50. Handel matig. Graanmarkt Hoofddorp, 19 Nov. Witte tarwe 6.707.70 per 80 Kg. Roode larme 6.80—/ 7.75 per 80 kg. Haver 6.80-/ 7.15 per 100 KG. Rogge 5.706 per 75 KG. Wintergerst 5.50—/ 5.75 per 65 KG. Chevalliergerst 6.306.50 per 70 KG. Paardenboonen G.807.20, per 80 KG. Duivenboonen 8.10—/ 8.25 per 85 KG. Bruine boonen 9.5010 per HL. Groene erwten 9.60—/ 9.75 per 85 KG. Karwijzaad 21 per 50 KG. Stoomvaartberichtea TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ternate, van Java naar Rotterdam, vertrok 18 Nov. van Padang, Het stoomschip Rhipeus vertrok 18 Nov. van Amsterdam naar Batavia via Liverpool. Het stoomschip Djocja, van Rotter dam en Antwerpen naar Java, pas seerde 18 Nov. Vlisslngen. Het stoomschip Tabanan, van Java naar Rotterdam, vertrok 19 November van Colombo. Het stoomschip Statendam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 18 November, n.m. 11 uur 30 min.. Lizard en 19 Nov. y.m. 9 uur 30 m.* Wight. Het st. Ambon vertrok 19 Nov. van Amsterdam naar Java

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 2