HAARLEM'S DAGBLAD. VIERDE BLAD. Simieaiand FEUILLETON De Roode Pimpernel ZA.TERDAG 21 NOVEMBER 1908 OM ONS HEEN No. 839. Bosnië en Oostenrijk. Oostenrijk trekt in de politi'ek zoo t weinig de aandacht, dat iédép verwon derd was toen eonlge woken, geleden Keizer Franz Joseph kalmweg Bosnië err de Herzegowina inlijfde bij zijn grondgebied. Toen de eerste verba zing wat voorbij was bleek langza merhand, dat met uitzondering van Turkije en Servië niemand der mo narchie deze daad kwalijk nam, wat een. zeer merkwaardig verschijnsel Is, daar de groote mogendheden in hun alg*meenem Iandhonger, gewoon zij" elkander geen hap zon dei- brommen' en grommen to gunnen. Precies als horden, die de begee.rlge oogen op ©en. kluif hébben geslagen. Wat van die kalme instemming de rvden is verklaart Aug. Fournier lm een artikel ln de Gprtenlaube^ Oos tenrijk, zegt hij, beheerde Bosnië en da Berzegowina reeds sinds 1878, n*w,r formeel stonden de beide lan den nog ooider de sou\ ereiniteit van den Sultan. Onder de toestanden, zoo als die zich in den loop der jaren ge- vornd hadden, was niets natuurlij ker, dan deze Inlijving, die. niet al leen in 't belang was van Oostenrijk- Hongarije, maar oók gevorderd werd door de belangen van Europa, even als indertijd noodig geworden wa,s. dat Oostenrijk zich het lot van deze twee landen aantrok. Had Oostenrijk, het niet gedaan, dan zouden zich, nu de Jong Turken and-erer inmenging in Turkiie beslist afwijzen, allerlei moeilijkheden hobbem. kunnen voor doen en de mogelijkheid had bestaan, dat de vruchten van Oostenrijks 30- janlge pogingen om Bosnië tot bloei te brengen verloren war® geraakt. In vroeger tijden, van de 12de tot de 14de eeuw. was Bosnië afhankelijk van Hongarije, maar had zich onder eigen koningen aan die overheer- echtng onttrokken, totdat de Turken het land met de Herzegowina onder wierpen. De meesten van de Slavische Inwoners behoorden toert tot de Bogö- mi-en of Godsvrienden, een Christe- li.ke secte, maar naderhand zwoeren de adellijke grondeigenaren dit ge loof af en gingen over tot den Mo- hai nm e da ansohen godsdienst, stre den ook in de veroveringsoorlogen van de Turken mee, zonder evenwel hun taal aan te nemen; in Bosnië werd bij voortduring 'Servisch ge sproken. De kleine boeren, en pach ters, die Christenen waren gebleven, haddeux van deze aristocraten veel te lijclen, vooral nadat de strooptochten van de Turken door het Oostenrijk- sche leger,weiden gestuit, waarmeo den adellijken Bosniërs ean groote bron van inkomsten ontnomen was. Zij verdrukten evenwel niet alleen hunne Christelijke medebewoners, maar stonden weldra ook op tegen den Turkschen heer en zijn viziers, die namens hem belastingen eisch- ten. Zoo ontstonden ca" eindelooze on lusten. waarvan (ook Oostenrijk te Lijden, had, daar ook vluchtelingen daar bescherming en een bestaan kwamen zoeken en onrust brachten Wider de stamverwante inwoners. De Europeesche machten namen daar om op het congres van Berlijn deze zaak ter hand en droegen aan Oos tenrijk op, de weerspannige provin cies te bezetten en te besturen, wat Oostenrijk des te liever deed omdat het in Duitschland en Italië gebied had verloren. Toch ging deze bezetting niet glad van de hand. Eerst na een strijd van maanden hadden dé keizerlijke troe pen de landen ver mees terd, maar toen 'ook wisten zij spoed,ig de veilig- he/d te herstellen, door in verbinding niet een nieuwgevprmdo gendarme rie den talrijken rooverbenden hun handwerk ónmogelijk te maken. Daarna kon de Oostenrijksche regee- ring er aan denken, allerlei andere verbeteringen in te voeren. Zij deed dat voorzichtig en met ln acht neming van de geloofsverhou- dingen, die ln 't land bestonden. De godsdienstige gebruiken der Moham medanen, dé grootste vijanden der regeering, die In den Sultan hun geestelijk opperhoofd hadden, werden onaangetast gelaten. Zij kregen een opperpriester (oeierna) in Serajewo en behielden geheel het beheer over dé sommen, die noodig waren voor het instond houden van moskeen, scho len en hospitalen. Tegelijkertijd kwa men de beide Christelijke richtingen, de Griekseh orthodoxe met 600.000 de Roomsoh Katholieke met 340.000 zielen tot do vrijheid, die zij, in weer wil van alle fraaie wetten en voor schriften onder de Turksche heer schappij nooit genoten hadden. Het groote succes; dat het nieuwe bewind hier behaalde was, dat de hartstoch telijke vijandschap, die In het gan- sche Oosten tusschen Mohammeda nen en Christenen bestaat, wel niet geheel opgeheven, maar toch zeer ver zacht weixl, daar de regeering leden der drie richtingen in besturen en commissies benoemde ter verwezenlij king van gemeenschappelijke belan gen. Wel waren de Mohammedanen aanvankelijk zeer gevoelig over het varlies van hunne alleenheerschappij, tengevolge waarvan 17000 het land verlieten, maar allengs Leerden zij het nut van het nieuwe beheer inzien. De bevolking is dan ook in dó laatste dertig Jaar van 1.158.000 tot 1.700.000 gestegen. Een tweede daad van de nieuwe re- geering was het nemen van maatre gelen voor een betere volksopvoeding. Onder de Turksche heerschappij was van een geregeld schoolwezen nage noeg geen sprake geweest, ofschoon een zeer uitvoerige schoolwet op het zelfde papier stond, waarop alle an dere hei-vormingen vermeld waren,, die de Porte onder den druk van Europa had moeten beloven. Staats scholen waren er alleen voor de Mo hammedanen en deze waren nog alleen godsdienstscholen. Zij bleven ook na 1878 bestaan en kwamen niet boven een lagen trap van ontwikke ling. Daarnaast werden evenwel 250 nieuwe volksscholen gesticht, waar van het alleen te betreuren is, dat er ;een leerplicht aan verbonden ls, omdat het van nature trage landvolk er nog te weinig gebruik van maakt, zoodat er nog heden ten dage veJen in Bosnië zijn, die lezen noch schrijven kunnen. In de steden daarentegen is zulk een leergierigheid ontstaan, dat men genoodzaakt is geweest, een ge- heele reeks van scholen in 't leven te roepen eenlge gymnasia, handels scholen, een schooi voor opzichters, houtvesters en bergbeambten, voor aanstaande rechters, voor opleiding van officieren, een paar meisjesscho len, kweekscholen" voor onderwijzers, ambachtsscholen, een instituut voor veefokkerij, ooft- en wijncultuur, een school voor kunstnijverheid en een museum. Met dé zorg voor het geestelijke en verstandelijke ging ook die voor het lichamelijke welzijn gepaard. Zoo nam de regeering tal van maatrege len ter bevordering der openbare ge zondheid. Onder de Turksche gou verneurs was daarvan zoogoed als geen sprake geweesteenige voor- schriften voor doctoren, waaraan de hand niet gehouden werd, een paar hospitalen en een enkele apotheek., dat was alles. Van jaar tot jaar war ren dan ook allerlei epidemiën, voor al cholera, vaste bezoekers. Het nieu we gezondheidstoezicht, dat in 1879 gesticht werd, had dan ook zoogoed als alles te doen. Het nam kloeke maatregelen en thans bezit Serajewo een naar het paviljoensysteem inge richt hospitaal, dat ook reeds door Mohammedanen bezocht wordt, een aantal provinciale en gemeentelijke hospitalen, meer dan honderd van staatswege aangestelde doctoren en een vijftigtal openbare apotheken, be nevens talrijke huisapotheken. Wat evenwel de bevolking het meest ophief en tot zekeren welstand bracht, was de steun der Oostenrijk: sche reigeerlng bij den landbouw. Vóór de bezetting werd deze hoogst primitief uitgeoefend, met slechte ge reedschappen en onvoldoende bemes ting. De onverschillige boer verge- 'noegde zich met wat de bodem op die manier opleverde, wanneer hij niet liever den grond braak liet en zich uitsluitend toelegde op de vee teelt. Dat werd, toen eenmaal de vei ligheid in 't land gewaarborgd was., beter. Toen de Oostenrijkers met niet onbelangrijke geldsommen de boeren, die tot dusver met tegenzin ander mans grond bebouwd hadden, ln staat stelden een stukje voor zichzelf te Verzorgen, toen zij een behoorlijk kadaster invoerden, allerlei onder richt gaven en zaden ter beschikkin; stelden, konden de goedé gevolgen niet uitblijven. De oogsten namen toe en breidden zich uit. Daarnaast legde het nieuwe beheer zich met succes op veredeling van dan veestapel toe, bevorderde de groo te - industrie, zoodat er nu ijzer- en staalfabrieken, sodafabrieken, een papier- en een teerfabriek bestaan en verbeterde de verkeersmiddelen door den aanleg van sporen. De Turken hadden 100 kilometer spoorwegen aangelegd, tegenwoordig bestaat er een net van 1300 kilometer. De mooie wegen, die die Romeinen reeds had den aangelegd, waren door gebrek aan onderhoud vervallen. Ook deze werden hersteld. Noem ik nu nog Oostenrijks goede zorgen voor boschwezen en mijn bouw, dan heb ik een overzicht gege ven van wat het voor goeds in Bosnië heeft verricht. De financiën zijn bo vendien in goeden staat, zoodat de groote meerderheid der bevolking (on tevredenen zijn er overal) de zegenin gen van het Oostenrijksche beheer gaarne erkennen en dit ze leer niet zouden willen ruilen voor het avon tuur van een nieuwe, onzekere toe komst. Het is dan ook begrijpelijk, waar om de andere groote rijken in Euro pa de daad der Inbezitneming goed keuren. Oostenrijk heeft genomen, wat het zelf gesticht heeft-, J. C. P. Stadsnieuws Bouwkunst. De heer J. H. W. Leliman, ingenieur- architect te Amsterdam, heeft gister avond voor de Haarlemsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering der bouwkunst een lezing gehouden over Italïaansche villa's en tuinen der Re naissance. Toegelicht door een groot aantal mooie lichtbeelden schetste deze spre ker de prachtige architectuur van de Italiaansche villa's, die zich vooral onderscheidt, omdat het bouw- en beeldhouwwerk alsook de tuinaanleg uiting is van één kunstzin, waardoor deze harmonie een zeldzaam schoon geheel vormt. Bij elk op 't doek gebrachte foto gaf de spreker een beschrijving of toe lichting. zoodat de aanwezigen een duidelijk beeld kregen van deze uit nemende bouwwerken. Inzonderheid kwam daarbij uit, hoe men in Italië omtrent villa's geheel andere opvattingen heeft, dan hier in ons land; 't zijn meest groote buitenverblijven, ware lusthoven. Bij den in strenge lijnen uitgevoerdentuin aanleg is een ruim gebruik gemaakt van de toepassing van water. Uit prachtig gebeeldhouwde fonteinen die'scherp afteeke-nen tegen liet donke re groen der boomen springt overal het water op, wat in den zonnegloed een schoon effect maakt. De majestueuse gebouwen, ook ln rijken stijl ontworpen en smaakvol met beeldhouwwerken versierd, ma ken een zeldzamen Indruk. Alles wordt opgeofferd om den aanblik van het geheel te volmaken, zoodat voor den kunstminnaar ln Italië zeker veel schoons te genieten is. De in de bovenzaal van de Kroon gehouden bijeenkomst werd door on geveer 50 personen, waaronder enkele dames, bijgewoond. DE POSTZEGEL-AUTOMAAT, 't Is Vrijdag omstreeks 11 uur...- In de hal van ons postkantoor ls 't druk. Geen wonder, want... de post zegel-automaat is ln gebruik gesteld! Daar, tegen de grooto schrijftafel, staat de „ijzeren man", die na ont vangst van 5 centen, twee 2 F2 cent stukken of een stuivertje, een postze gel afgeeft. Wat gaat dat mooi! zeldzaam mooi! Elk die een postzegel van 5 .cent noodig heeft stelt de verdiensten van den „Ijzeren man" op de proef. Als de bezoeker er géén noodig heeft, offert hij toch zijn vijf centjes alleen om ook eens 't wonder-machtne te laten wer ken! Zoo Is 't altijd met iets nieuws! De poslzegelverkooper van vleesch en bloed In z'n knusso kantoortje, verkoopt er geen enkelen meer en ziet met Jaloersche blikken naar z'n ijze ren concurrent, die zooveel klanten trekt... 's Avonds komen we weer even in 't postkantoor, 't Is er akelig leeg! De zaalwachter zit voorover gebogen bij de tafel en schrijft wat in rustige-rust. Waar is onze automaat?... O, ja, daar staat hij zielig-al'een-en verlaten. De „ijzeren man" heeft een linnen zak over 't hoofd, zoodat alleen 't houten onderstel te zien is. Precies een Sint-Nirolaas-surprise... We spreken don zaalwachter aan. Is onze automaat al stuk?... Ja, Jammer genoeg wel. 't Ging zoo mooi esn nu in eens kapot... ka pot!... - Hoe kwam 't?...- Wat de dienstman vertelde zullen we maar niet stenografisch weeree ven, want 't zou minstens 1 1/2 kolom worden. Een verhaal van... ja 't voornaam ste was, dat er een kromme cent en een hardhandige slagersjongen aan te pas kwamen. Die domme Jongen had er een kromme cent in gegooid en die lust de „ijzeren man" niet... hij erg kieskeurig... wat een zwakke maag verraadt!, en toen wild den han del overgehaald... Krak... krak... krak... de ijzeren man was bezweken! Dat was 't „drama" dat de zaal wachter ons vertelde. Hij schilderde nog in „geuren en kleuren" hoe mooi de automaat werkte en besloot: „ik had zoo'n medelijden met den uitvin der, dat ik er wel bij kon huilen..." Nog vera a men we, dat de uitvinder den geheelen middag bezig geweest is, het defect te vinden, maar na ein deloos probeeren den arbeid maar staakte Jot den volgenden dag. Toen werd „de ijzeren" met den linnen zak bedekt hij mocht eens koud wor den I... We keken nog even naar den zegel- \orkooper van vleosch en bloed, die weer ijverig Koningnneportretjes van vij fcent verkocht... Conclusie: de postzegel-automaat zal bewaakt moeten worden door wachters één om te zien, dat nie mand er kromme centen ingooit, en één, om de wilde klanten te wéren!... Maar... dan zal de automaat ook perfect werken!.. Had Fidelio ongelijk, toen hij aan den levenden mensch de voorkeur gaf? Museum van Kunstnijver- heid. Zondag 22 November zulten ln de rotonde van het Museum vain Kunst nijverheid alhier ten toon gesteld zijn ©enige toeken in gein van Toorop. voor stellende liet leveai en bedrijf in de kaarsenfabriek Apollo to Gouda. Zondag is de toegang kosteloos. Uit de Omstreken GEDACHTENISVIERING van hot 50-jarig bestaan dor Neder landse tie Zending-voreenigLng, door de afd. Hoemstede. Vrijdag vierde onze afdeeling hel 50-jarig bestaan der vereeniging, in he: vrij goed bezette lokaal voor Chr. Belangen. Als sprekers traden op Dr. A. II. de Har tog, predikant to Heem stede, de heer C. Albers. de oudst- nog levende zondeling der vereeni ging, en de heer J. I.. Zegors, oud zendeling der vereeniging. Ds. de Hartog sprak naar aanlei ding van Jesaja 12 1—17 eenigé zen- dingsgedachten uit. De oude zendeling Albers, die he' woord bevestigt „Het hart blijft jong en wordt nie; oud, Zoolang 't zich frisch en vroolijk houdt", betreedt nu he<t podium. Hij zal niet in het a.lgemeen spreken over de zen ding. Hij wil e'en greep doen uil eigen ervaring, in het verleden dus Hij geeft aan, in aansluiting aan wal Ds. die Hartog zeide, de zendeling is niet alleen tot vreugd, doch ook tot oordeel. Hij schetst ons de moeit van den beginneling, door diens on ervarenheid en wijst op de waarde van d-.it woordIk (Jezus) bon met u Hij geeft on9 aan, hoe zij het op Java vonden, toen zij daar pas aankwa men. Hoe de menschen aanpakken wat is er te doen voor de kinderen 5 Scholen in den zin, waarin wij dit kennen., zijn er niet. Wel wordt de „langgar" en de „pesantren" gevon den. Wel geeft de „goeroe" les in hel spellen va.n de Koran, ijverig gebruik inakende van een stok voor wat hard leersche discipelen. Wel verklaart <te goeroe'al wandelende langs de stu diecellen der „santri", hun de Koran doch welk nut heeft dat Het nut is groot, zegt de Mohamme daan, want de Koran gelezen in juis te cadans is muziek in de ooren van Allah. Met begrijpen zal 't niet gaan, neem het onbegrepen aan, is de leus En dan de santri schrijven brochu res, dio onder het volk vee-spreid wor den. Het voorlezen geeft aflaat, het laten voorlezen, of hot bewaren van het boekje eveneens. Op Java alleen waren pi. min. 300 pesantren. En nu konit de zendeling d-aar. Hij begint met. schoten te stichten, waar in L. O. gegeven wordt. Lezen. De Heilige Schrift Ln de landstaal wordt verspreid, gelezen en verklaard, waardoor dan de mensch uitgedreven wordt tot denken, wat tot bewonde ren en aanbidden voert. Op dit thema bouwt de volgende spreker, de heer J. L. Zegers voort, nadat het zangkoor Ex Animo eenige liederen, schoon en juist vertolkt had. Een zeer goed geslaagd voor-' proefje voor de komende Kerstuitvoe ring. De heer J. L. Zegers spreekt meer over het heden en ziet een gloren v-a.n een nieuwen dag. Uitgaande van dé langgars cn pe-1 san-trem spreekt hij over den muur, door liet Mohammedanisme opgetrok ken. Een muur, waarop liet Christen dom zich schier te pletter loopt. En toch schonk God ons zegen. Op West-Java zijn nu 26 gemeenten met pi. min. 4000 leden. Daarom Zaaier, zaai in Gods naam voort. Opmerking verdient, dat tot nog toe slechts de eenvoudigen bereikt konden worden. De hoogere standen, do geleerden keerden zich af. Eu nu spraken wij van een glorenden dag. Onder die hoogex-e standen, onder die geleerden gaat iets woelen. Een geestesontwa- king gaat daar door het dal met doodsbeenderen. Er komt een vragen, een verlangen naar meer, naar hoo- g-ei'. Er is een streaming in theosofi sche richting. Wat zaJ het brengen misschien kwaad misschien goed Met de vier gedachten, die de eer ste voorzitter der Nod. Zend. Ver. tel kens lierixaalde, n.l. 1. God werkt, 2 God werkt naar een vast plan, 3. God werkt door middelen, 4. Alleen God werkt, sluit spreker zijn gloed volle rede. Na een welverdiend dankwoord aan de Chr. Zangver. Ex Animo, gaat de vergadering na gebed en dankzeg, ging uiteen. HOUTRIJK EN POLANEN. Tot Leden van hét kiescollege der Ned. Heuw. Gemeente alhier zijn her kozen dé heeran A. Vink en A. Ba- rendregt en Ls gekozen de heer G. Gravenmaker. Tot directeur der muziekvereeni- ging Eensgezindheid" alhier is be noemd de heer F. D. Masman te Am sterdam. TWEEDE KAMER. REGEERINGSANTVVOORD. BUI- TENL. ZAKEN. N 0 o rd zee-ve r kl a r i n g. In g-cenen dee ie moet worden veron dersteld, dat uit de strekking der Noordzee-verklaring zoude voortvloei-, on, dat de mede-onderteekenaren dier verklaring, bij de beuntwoording der vraag, of wij de bepaling der verkla ring naleven, het recht zouden heb- l>en, te treden in een beoordeeling van ile wijze, waarop wij voor ons kustge* bied waken. De derde Vredesconferentie. Tot voorbereiding der derde Vredoa- :onferentie, zal de regeering te zijner lijd medewerken tot het bijeenroepen van een internationaal comité van voorbereiding, als bedoeld aan het slot der „acte final" van de tweede confe rentie. Berner-conventie. Een voorloopig rapport der Néder* landsche delegatie ter Brusselscho onventie, ter herziening der Berner conventie, toont aan, dat niet zonder :oeden uitslag zijn gebleven hare po- jingèn, om te doen uitkomen, dat de -.ogenwoordige stand der publieke opi nie niet in Nederland 'n eventueeie toe treding tot de conventie niet als be paaldelijk uitgesloten moet voorko men, mits niet nog meer verscherpen de voorwaarden zouden worden ge steld. De minister en de pers. Ten aanzien van het plaatsen van berichten, omtrent ons land Ln de bui- tenlandsche pers, wenscht de minister elk geval op zichzelf te beschouwen, naar gelang der meerdere of mindere waarde van zulke berichten. De in richting van een bepaald persbureau acht de minister niet aanbevelens waardig. De minister wil door preven tief optreden het kwaad zooveel mo gelijk voorkomen. INBRAKEN TE LEEUWARDEN. Toem Donderdagmorgen ongeveer 5 uur de koopman en winkelier T. v. d. VVeij in de Weeterstraat te Leeuwar den, van een bruiloft terugkeerende, thuis kwam, ontdekte hij, dat een aanzienlijk bedrag aan geld uit een kistje was gestolen, naai' men zegt eein waarde van 300 A 400 gulden. Ook kwam dien morgen te ongeveer halfzes do directeur der Leeuwarder stoomzuivelfabriek bij do 2e Kanaals- brug toen hij zijn kantoor binnentrad t.ot de ontdekking, dat de buitendeur open stond. Bij voed ore waarneming bleek, dat nachtelijke bezoekers zich, naar het schijnt., behoorlijk den lijd hadden gegund voor een generale in spectie. Er werd echter niets vermist; 4 kwartjes, die in een der kastjes van het bureau Lagen, schijnen niet te zijn opgemerkt, ze werden althans niet meegenomen. De brandkast stond op de gewone plaats en bleek niet gefor. ceerd. EEN STRANDING. Donderdagavond te 7 uur is in de Noordergronden gestrand de Itali aansche driemast-schoener „Roina", thuis behoorende te Genua, kapitein' G Antonio. Het vaartuig was gela den met ceder- en mahoniehout, ko mende van Cuba en bestemd naar Bremen. De equipage, bestaande uit 10 man en een particulieren Engcl- schen loods, is Vrijdagmorgen te 10 uur gered en te Nieuwediep geland. De schoener had zijn tuig overboord gezeild. Hot schip zit hoog op den Ltazenden Bol. DE SPEELHOLEN IN AMSTERDAM. Het optreden der politie tegen dé nachtkroegen in buurt IJ IJ, die even zoovele speelholen zijn, begint tech effect té sorteéren. Hier en daar ver dwijnt zoo'n affaire, maar het ge beurt ook vaak, dat ze op een andera plaats in de Pijp weer verrijst. De politie laat dan niet na de meest scherpe contróle te oefeneai, waartoe de Drankwet haar de be voegdheid geeft. Gewaj[)end met een machtiging van den Burgemeester geleit op artikel 54 punt 4 der Drank wet treedt de politie des nachts binnen om te controleeren, welk con- tróle-bezoek dan gewoonlijk nogal ge- ruimen tijd in beslag neemt. Naar het Engelsch door - Barones Órczy. 8) Zeker, zeker, mijnheer, ant woordde zij, ik heb. het volste er- trouwen in u en uw vrienden. U is door geheel Frankrijk heen beroemd geworden, dat verzeker ik u. De ma ntel. waarop eenige van mijn eigen vrienden ontsnapt zijn aan de klau wen van dien afschuwelijken, revolu tionairen volksleider, was niets min itel" dan een wonder en geheel het Werk van u en uw vrienden... Wij waren niets meer dan de werktuigen, Gravin Maar mijn echtgenoot, mijnheer, tel do Gravin, terwijl onvergoten tra nen in haar stem klonken, verkeert dn doodsgevaar ik zou hem nooit hebben verlaten, maar.... mijn kinde ren.,.. ik werd hoen en weer geslin gerd tusschen mijn plicht voor hom in .voor mijn kindoren. Zij weigerden Zonder mij te gaan.... en u en uw Vrienden verzekerden mij zoo. plech tig,-dat mijn echtgenoot In veiligheid ^bracht zou worden. Maar, ol nu ik hier ben bij u allen in uw mooi vrij Engeland nu denk ik aan nem, hoe hij vluchten moet om zijn leven te redden, opgejaagd als een wild dier... in doodsgevaar... Oi Ik had hem niot moeten verlaten.... Ik had hem niet moeten verlaten I.... De arme vrouw was totaal gebro ken vermoeidheid, verdriet en aan doening hadden haar de strenge, aristocratische kalmte doen verliezen. Zij schreide zacht voor zich heen, ter wijl Suzanne opsprong en trachtte haai" tranen weg te kussen. Lord Antony en Sir Andrew had den niets gezegd, terwijl de Gravin sprak. Ongetwijfeld voelden zij diep medelijdén met haar; juist hun stil zwijgen bewees dat maar alle eeuwen door en zoolang Engeland be staat, heeft een Engelschman zich ieitwat geschaamd over zijn eLgen aandoening en medegevoel. En daar. om zeade.il de belde jongelieden niets, en trachtten alleen hun eigen gevoe lens te verbergen, dat hun een heel schaapachtig voorkomen gaf. Wat mij betreft, mijnheer, zei Suzanne plotseling, terwijl haar o ogen van onder een overvloed van bruine krullen Sir Andrew aankeken, ik vertrouw u volkomen, en ik w eet dat u mijn dierbare vader veilig In Engeland zal brengen, evenals u het ons vandaag heeft gedaan. Dit werd met zooveel vertrouwen. zooveel onuitgesproken hoop en ge loof gezegd, dat het als door een teo- verslag do oogen van de moeder scheen te drogen, en een glimlach op Ieders lippen bracht. Nu maakt u mij beschaamd, Mademoiselle, antwoordde Sir An drew: ofschoon mijn leven tot uw dienst is, ben ik niets dan een nede- rig werktuig geweest in de handen van onzen grooten leider, die uw ont vluchting op touw zette en uit voerde. Hij had met zooveel warmte en hef tigheid gesproken, dat de oogen van Suzanne zich ln onverholen verba zing op hem vestigden. Uw leidér, mijnheer? zei de Gravin belangstellend. O natuurlijk, u moet een leider hebben. En daar aan heb ik heelemaal nog niet ge dacht Maai' zeg mij waai" hij ls Ik moet hem dadelijk opzoeken, en wij zullen ons aan zijn voeten werpen, en hem bedanken voor alles, wat hij voor ons gedaan heeft. Helaas, Madame, dat is onmoge lijk 1 zei Lord Antony. Onmogelijk? Waarom? Omdat de Roode Pimpernel ta. het donker werkt, en zijn identiteit alleen bekend ls bij zijn vertrouwde volgelingen die er een plechtigen eed van geheimhouding voor hebben gedaan. r— Dé Roode Pimpernel j?el Suzan ne, met een vroolijk lachje. Waaron\? Wat een grappige naam Wat ls Ie Roode Pimpernel voor Iemand, mijn heer Zij keek Sir Andrew met groote nieuwsgierigheid aam. Hét gelaat van den jongen man kreeg een geheel an dere uitdrukking; ee<rbLed voor den held, liefde en bewondering scheen zijn gelaat to doen gloeien. De Roode Pimpernel, Mademoi selle, zei hij eindelijk, Ls do naam van een nederig Engelsch bloempje, dat aan den kant van den weg groeit; maar het is ook de naam gekozen om de identiteit te verbergen van den bestem en dappersten man op de ge heeld wereld, die daardoor de edele taak, die hij zichzelf heeft opgelegd, des te beter kan verrichten. O, ja, zei nu de jongo Vicomte, ik heb over dien Rooden Pimpernel hooren spreken. Een klein bloempje rood niet waar 1 Men zegt in Parijs dat ieder qn keer, wanneer een ko ningsgezinde naar Engeland ont snapt, die duivel, Foucquicr Tiavil- ie. de president van dat monsterach tig comité, een briefje ontvangt, waarop dat bloempje ln rood getee- keaid.... NLet waar Ja, dat is zoo, stemde Lord An tony toe. Dan zal hij vandaag ook wei zoo'n briefje hebben ontvangen Ongetwijfeld^ O I Ik zou wel eens willen we ten, wat hij dan zeggen zalzei Su zanne vroolijk. Ik heb gehoord, dat de teekening van dat bloempje het eeni ge is, wat hem schrik aanjaagt. Wees er dan van overtuigd, dat hij nog vaak genoeg gelegenheid zal hebben den vorm van dat kleine, roo de bloempje te bestudeeren. Och mijnheer, zuchtte de Gra vin, dat alles klinkt als een roman, en ik begrijp er niets van. Och, waarvoor zou het noodig zijn, mevrouw? Maar, zeg mij, waarom waagt uw leider waarom waagt gij allen uw geld en uw leven want het is uw leven, dat gij waagt, heeren, als gij in Frankrijk voet aan wal zet en dat alles voor ons Fransche man nen en vrouwen^ die niets voor u zijn Sport, Gravin, sport, verzekerde Lord Antony, met zijn joviale, luide on aangename stemwij zijn een volk van sportlui, zooals u weet, en nu i9 het mode den haas tusschen de tandon van den hond uit te trekken. O, neen, neen, niet enkel sport, mijnheer... U hebt een edeler motief, daarvan ben ik overtuigd, het ls het goede werk, dat u doet. Welnu, Madame, het kan ons niet anders dan aangenaam zijn, dat u zoo goed over ons denkt, wat mij betreft, ik moet bekennen, dat ik het spelletje liefheb, het is de mooiste sport, waaraan ik ooit heb meege daan. Van die ontsnappingen op het nippertje.... onnoemelijk veel ge vaar te loopen I Hé, ho 1 en weg zijn wij I Maar de Gravin schudde nog onge. loovig met het hoofd. Het kwam haar ongerijmd voor, dat deze jonge lieden en hun groote leider, allemaal rijk, van hooge geboorte en jong om geen ar.der motief dan sport, zooveel ge varen zouden trots ooren, als zij wist, dat zij voortdurend deden. Hun na tionaliteit zou geen vrijgeleide voor hen zijn, als zij eenmaal voet aan wal gezet hebben ln Frankrijk. Ieder een, van wien men ontdekte, dat hij verdachte royalisten herbergde of hulp verleende, zou oxuneedoogend veroordeeld en eenvoudig tenechtge- steld worden, van wolke national'* teit hij ook mocht zijn. En deze bond van jonge Engelschen had dien ohvermurwbaren en bloed- dorstigen volksleider van de revoiu* tie getrotseerd binnen de muren vaü Parijs zelf, en had do ter dood ver oordeelde slachtoffers bijna van demi voet der guillotine weggehaald. (Wordt vervolgd/

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 13