RUBRIEK VOOR ONZE JEUGD met zijn dubbele inzending van auto mobiel en draaimolen. J. C. VAN PELLECOM, oud 15 jaar, met zijn prachtige luchtschommel, .en RUURTJE en JOHANNA AARTS, 14 en 11 jaar. met hun keurige poppenkamer. Verder hebben een eervolle ver melding verdiend: Hendrik Versteeg. Nanne Nauta. Theo Rozenheek. Zus Duursma. Jetty Boogaard. Mies Schravendijk, Piet Wallaart, en Marie en Annie van Zulpheh, ter wijl ook de overige kinderen goed ge werkt hebben. In de afdeellng van jongens en .mier.sjes van 11 jaar en jonger, is de lste prijs, bestaande uit een toover- lantaarn of een paar schaatsen toege kend aan: MARTINUS BONKE, oud 11 jaar, voor zijn praclitigen kruiwagen. De 2e prijs is voor: WILHELM A .HEUL, oud 10 jaar. met zijn keurige vesting, poppenkast en automobiel. De premiën zijn Ln deze af deeling toegekend aan: HUBERTUS BANK, oud 10 jaar, met zijn prachtige poppenvilla. WILHELM IN A ITJESHORST, oud 11 jaar. met haar keurige pop 4a ledikantje. WILLEM ROZENBEEK. oud 11 jaar. met zijn aardige kermiskraam. Een eervolle vermelding voor: Hendrik Smits, Beppie Ploeg, Paul en Margaretha Bakker, en Jacob Zonneveld. Ook de overige inzendingen waren goed en netjes. Nu moeten de vier prijswinners me maar vóór Maandagavond laten we ten, wat zij kiezen. De prijzen en pre mies mogen dan Woensdagmiddag tusschen 1 en 2 uur bij mij aan huis gehaald worden. De volgende week komt waarschijn lijk oen nieuwe wedstrijd. Brievenbus (Brievan, bestemd voor do Redac tie der Kinder-Afdeeling, moeien ge zonden worden aan Mej. M. C. van Doorn, Wagenweg 88, Haarlem). HUBERTUS B. Wel jongen, wat was ik blij met dio prachtige inzen ding van jouHet is dezen keer al verbazend, mooi uitgevallen, hoor I Wat zal het kindje, dat dit prachtige poppenhuis krijgt, in haar schik zijn, en wat zal het er heerlijk mee kunnen spelen l Door de latjes is het ook flink stevig geworden en hoe mooi bedacht om de ruiten zoo te ma. ken als jij gedaan hebt 1 Als er nu maar geen andere „Mimi" door springt, zullen ze zeker wel lang heel blijven 1 Je hebt er heel wat geduld voor noodig gehad, maar de villa „Hubertina" doet haar bouwmeester dan ook alle eer aan I Wat leuk, dat je nu Woensdag weer een boek komt uitzoeken, hè Heel veel groeten voor Moeder en d/e zusters. Dag Huber- tus t MARIE D. Het nieuwe raadsel, dat je zelf gemaakt hebt is bost en zal ik plaatsen. Hoe oud ben je? Ik vind, dat je briefje er keurig uitziet. Vind je de raadsels moeilijk en kon Je de strikvragen ook wel bedenken? RUURTJE A .Wat spijt het mij, dat je de vorige week zoo teleurgesteld bentIk vond je briefje met nog twee andere pas den volgenden ochtend. Ik denk, dat ze tusschen een courant geschoven waren, of zoo. Ik had jou ook al gemist, Woensdagsavonds, want ik ben den laatsten tijd aan je briefjes ook al zoo gewend. Gelukkig maar, dat je twee mooie raadsels nu toch terecht gekomen zijn, hè? An ders was dat werk voor niets geweest, maar nu zal ik ze gauw plaatsen, hoorl De begraven steden heb ik nog niet gekregen. Die stuur je me zeker die volgende week wel Ik feliciteer je wel met je premie I Valt het jullie mee, of had je wel gehoopt, tot de bes ten te behooren Nu kom je Woens dagmiddag zeker samen het boek uit zoeken, is 't niet? ANNIE en TRUUS v. d. LINDEN. Nu heb ik van jullie ook een dubbe len brief Le beantwoorden, hè? Ja, ik heb de vorige week gek opgekeken van die leege enveloppe, en ik wist eerst heusch maar niet, van wie die zijn kon. Ik wacht Woensdagsavonds altijd op den laatsten post, beant woord de laats!e briefjes en plak de brievenbus diclvt. Al jullie moeite Donderdagsmorgens was dus tever geefs. Ik kan me wel begrijpen, dat liet je Zaterdagavond een beetje te genviel, wamt we sloegen den laat sten tijd geen week over, hè Wat slaan er ook dikwijls raadsels van jullie ln de couranti Je zorgt maar trouw, dat ik voorraad heb I ls jenaL te pakje gauw weer opgedroogd? Om half zes opstaan is wel gezond, maar ia den winter toch ook wel wat erg vroeg, vind je niet TINUS B. Hartelijk gefeliciteerd, Tinus 1 Jongen, wat zal jij blij zijn. Nu hebben de kleintjes toch zeker geen spijt, dat de wagen de deur uit ging, want nu kan jij de tooverlan- taarn voor ze vertoonen. Of kies je de schaatsen Je moet het me maar gauw eens laten weten. Zijn. de duiven er al en ls het hok op het dak al in orde? Een jongen, dia zoo mooi timmeren kan. kan dat hokje zekeir ook gauw gonoeg in or de maken. Heeft D. V. V. de medalje nog gewonnen en spelen zo nog dik wijls Was Herman niet moe. toen hij thuis kwam CATO B. Wat is die kleine Anna vlug met haar eerste tandje, hè Groeit ze nu weer flink? Ik ben blij, dot ik Herman nu ook eens gezien heb. Hij heeft mij dadelijk laten zien, dat hij ook al een heel klein beetje le zen kan. Maar 't Ls al een groote jon gen voor zijn leeftijd, vind ik. Je hebt het"nu zeker wel erg druk, nu je zoo den geheel en dag uit bent? Be valt je nieuwe werk je nog al goed? ei verdien je er ook wat mee? Leer je er ook veel nieuwe dingen Als je Lijd hebt, moet je maar eens schrijven wat je er zoo al doet. Wil je mijn groeten aan Moeder en Herman doen ZUS D. Is je nichtje nog bij jullie eai ia ze zoowat even oud als jij Jul lie zijn met elkaar zeker al druk aan het handwerkjes maken, of vieren jullie van 't jaar geen Sint-Nicolaas- feest? Heb je een prettigen avond ge had bij je buurmeisje BETSY P. Gelukkig dat het rap port zoo vlak voor Siut-NIcolaas nog al goed is, hè En twee negens er bij! Ik denk, dat je dan ook wel veel van zingen -zult houden 1 Maar hoe lcomt dat vijfje daar zoo heel op 't laatst tusschen? Is je onderwijzer (es) erg streng? Ik vind het gezellig, dat jij maar schrijft-, als Jo het te druk heeft. Doe haar mijn groeten maar. DIRK B. Ik feliciteer je wel, Dirk Had je dot wel gedacht, dlat jou werk het allerbeste zou zijn Laat- me maar gauw eens hooren, wat je als prijs kiest. Het raadsel, dat je in zendt, vind ik aardiger om te zeggen, dan om neer te schrijven. Bedenk nog maar eens een paar andere. NELLY en WILLEM W. Je hebt een prachtige doos postpapier gekre gen, Nelly. Ik wist eerst al niet, van wie dat keurige, rose briefje was. Krijg je mooie boeken om te lezen op school Misschien kunnen Jullie met den volgenden wedstrijd wel eens meedoen Let maar goed op. wat er dan in de courant staat. FRANS G. Het raadsel, dat je in zendt, zal ik plaatsen, Frans. Ik vind dat je met inkt al heel netjes gaat schrijven. Vind jo deze week de raad sels ook weer wat gemakkelijker? Ik heb nog een mooie prentbriefkaart uit Egypte. Als je wil mag je die wel eens bij mij komen halen. Dam kam je die ook im het album zetten. GRIETJE K. Ook wel gefelici teerd, hoor Schrijf me maar eens gauw, of je ook den een of anderen wensch hebt, of noem maar een paar dingen op, waar ik iets voor je uit kiezen kan, dan kunt gij Woensdag den prijs komen halen. WILHELM H. Wel, heb je al een figuurzaag, Wilhelm Of is er iets anders, dat je graag zoudt wil len hebben Als je het schrijft, zal ik het je in een postpakketje zenden. Valt het Je nogal mee R. BOSMAN. Het is best, als je met ons mee gaat doen. Van de twee raadsels, die je instuurde, zal ik het eerste plaatsen. Het tweede is wat te gemakkelijk, vind 'k. Bedenk nog maar eens een paar andere. Ga je voortaan met de wedstrijden ook meedoen Hoe is je voornaam eigen lik Je eerste briefje zag er keurig uit, hoe oud hen je wel HERMAN II. Je twee raadsels zijn prachtig. Maar die hel) Je toch zeker niet zelf gemaakt, is 't wel Op welke zangvereeniging ben je, en komt er ook al gauw weer een uit voering Hoe vind je hot boek, dat je nu hebt JAN en ROELAND VAN V. Varr harte gefeliciteerd, hoor l Wel, wat zal dal weer een feestdag zijn, zoo'n dubbele verjaardagIk hoop, dat jullie een heel preltigen dag zult hebben en ook iets moois zult krij gen. Ik vind, dat jullie allebei met schrijven erg vooruit gaan ik weet al niet, wie Ik het netste vind. Wie kriigt op school meestal het hoogste cijfer JOHAN K 't Is best, als Je ook met ons mee gaat doen, .Tohan. Als je eens een mooi raadsel bedacht hebt, moet je het maar inzenden, dan zal ik het ook plaatsen. BEPPIE M. Ik ben blij, dat je de boeken mooi vond. Zijn deze ook nogal naar je zin Het zal toch wel niet lang meer duren, of de kleintjes lachen tegen je. Ze zijn nu als zes weken oud, hè Pas maar goed op ze, hoor l BETSY v. W. noe ls het met Tootje Is zij weer beter Als Ik je stukje plaats, mag Ik er dan je voor letters ook niet bij zetten Nu, dat hoor ik wel van je, als je weer eens komt. Vind je dit book ook niet rnooi? JO en FRANS VAN E. Wel, wel, wat een ongeluksvogel is dat vriendje van jou Ja, gekneusd duurt dikwijls heel lang. Je moet hem maar trouw opzoeken, of brieven schrijven, want dat liggen zal hem wol wat gann vervelen. En hij zal wel heel voor zichtig worden, denk ik, als hij weer bulten spelen mag. Kan Johan ook al met inkt schrijven In welke klas zit hij nu eigenlijk Ja, met potlood ghat veel gauwer, maar 't wordt ook nooit zoo netjes MARTE O Hoe is dat spelletje van Juffrouw Adelaar Dat ken ik niet. Zoo, vind je raadsels bedenken zoo lastig Probeer het dan eens met begraven plaatsen of rivieren of be graaf iets anders in eèn zin. Dat gaat misschien gemakkelijker. NICO T. Gelukkig, dat Herman weer beter is, hè Hij had zeker een beetje kou gevat. Je raadsel zal ik plaatsen, hoor, zoodra het aan de beurt is. GERARDUS en JACOBUS A. Jul lie raadsels zijn goed en zal ik plaat sen. Neen, ik ben-nog altijd niet op de markt geweest. Waarschuw mij maar eens, als het weer druk is op de markt. LOUISE VAN H. Ik vind, dat je met inkt ook al flink schrijft, hoor l Je verlangt zeker al naar je rapport, is T niet Als je eons een boek ter leen -wilt hebben, moet je het op een Woensdagmiddag tusschen 1 en 2 uur maar eens komen halen. HENDRIK V. Je raadsel zal ik plaatsen. Hoe. vind je het boek, dat je ter leen hebt Is het naar je zin NANNE N. De raadsels zijn weer alle tien goed. En het nieuwe raadsel zal ik ook plaatsen. Ik vind het best, dat je liet beek nog een weekje houdt. Vind je liet mooi Doe Cor mijne groeten 1 THEODORA VAN DAM, JOHANNA K., en JANNETJE K. Zeker, mo gen jullie ook me© doen. Begin maar dadelijk met het oplossen en inzenden van de raadsels en als er weer een wedstrijd komt, moet je ook maar mee doen. Het nieuwe raadsel, dat Jannetje K. zond, kon ik niet raden. Je moet de oplossing er altijd meteen b'" zetten. Ik ontving ook nog een briefje uit Haarlemmermeer, dat onvoldoend© gefrankeerd was en dus is gewei gerd. M. C. VAN DOORN. Kaadsels (Deze raadsels zijn alle inge zonden door jongens en meisjes, die „Voor Onze Jeugd" lezen. De namen der kinderen, die mij vóór Donderdagmorgen goedé oplossingen zenden, worden *n het volgend nummer bekend ge maakt). 1. (Ingezonden door Nanne Nauta). Ik ben een dorp in Zuid-Holland en besta uit 8 letters. 1 2 3 4 's de naam van een visch, en 6 7 8 ia in iedere stad te vinden. 2. (Ingezonden door Annie van der Linden). Zet' onder elkaar Een stad in Overijsel. Een stad in Zuid-Holland. Een dorp in Friesland. Een dorp in Gelderland. Een stad ln Zuid-Holland. De beginletters vormen den naam van een dorp in Zuid-Holland en de eindletters den naam van een dorp in Overijsel. 8. (Ingezonden door Nelly en Wil lem Willemsen). 4. (Ingezonden door Gerardus (Arink). Welk paard ls toch geen trek- dier 5. (Ingezonden door Ruurtje Aarts). Zoek uit onderstaanden zin een be graven plaats Als de beer tam is, kan hij kunstjes leeren. 6. (Ingezonden door Marie Dolke made). Vóór dat de mensch mij kan beko men, Moet eeret het leven zijn benomen Van hem, die mij in zich bevat. Mijn kleur is wit, en weet ook, dat Ik nimmer mager wordt bevonden. Mijn smaak bevalt aan vele mon den. Zijt gij nieuwsgierig naar mijn naam, Voeg dan zes letters maar te zaam. 7. (Ingezonden door Margo Te- kamp). 5 11 12 14 15 is een Visch. 7 8 9 6 vindt men aan den water kant. 8 13 2 ia «ren Spaansch edelman. 10 15 4 1 5 is een waterafsluiting. Mijn geheel is een inrichting van -onderwijs. 8. (Ingezonden door Maria Otto- ïini). Met een D kan men er iets in ber gen. Met een P ben ik een lijddeel. Met een R ben ik een bloem. Met een K ben ik een jongens- haam. 9. (Ingezonden" door Jan van Ven deloo). Hoeveel erwten gaan er im een kop 10. (Ingezonden door Hubert us Bank). Waarom heeft elke kat drie staar ten Begraven plaatsen, (Ingezonden door Jo en Frans van Egmond). 1. Als we naar de duinen gaan, maken we een grooten berg. g. De soldaten gingen naar '1 kamp, en bleven er twee weken. 8. Wij waren al half weg, toen wij Vernamen, dat er geen school was. 4. Miin broer heeft al een lelden volgenden morgen zou Moe er voor mij ook een koopen. 5. Kijk, Pa, Els trekt de takken af Mag dat C. Voor een gegoolden steen, wijkt led ar een. 7. Naast den edelman loopt een schildknaap. 8. Mina plukte een bloem, en daal de van den beuvel ai. 9. Om de koude geef ik geen zier Ik zeep mij eiken dag lekker in. 10. Tusschen een dier ©n een mensch Is een groot verschil. haar hart kloppen rnet woeste sla gen... zou ma daarom gehuild heb ben.... zou ze daarom hebben willen teruggaan.... Ali, nu begreep zij 't.... ze bedroog zich niet... was dat Henk... zou dat z'n vrouw zijn... had. hij daarom niet geschreven.... Nader en nader kwa men diie twee in de nabijheid der zielsbedroefde vrouwen. Henk, die nu vijf jaar ln Batavia had gewoond, was weergekeerd in zijn geboortestad, waar hij liefde had gegeven, waar hij liefde had ontvan gen en waar die liefde nu nog woon de in een naar hem dorstend hart. En nu was Henk getrouwd ln Indiö. Henk passeerde cLruk pratend met z'n echtgenoote, geen acht slaande op die twee vrouwen,, die elkanders zie- lesmairt eerbiedigden en zwegen, zwe gen omdat zij elkanders leed begre pen. Met door tranen benevelde oogan keek Maddy naar zijn forsche gestal te. naar z'n vrouw, die toch niet veel 'mooier was dan zij. Ze zag een deel van het gebruinde gelaat van Henk, die had beloofd, die had gezworen.... Toen ze thuis waren gekomen en Kaadseloplossingen De oplossingen der raadsels van die vorige week zijn 1. Strikvragen. 2. Windmolen. 3. Een paardrijder. 4. 's-Gravenhage. 5. Zondag, of Maandag* 6. Een vlinder. 7. ENKHUIZEN. Ede. Nek. Keulen Heemstede. Utrecht. Ida. Zaag. Evert. Naarden. 8. Parijs. 9. Speks.traat. 10. Harpoen Goede oplossingen ontvangen van Nanne Nauta 10. Marie Dolkemade 3. Ruurtje Aarts 10, (van de vorige week). Grietje Kwantes 9, (van de vorige week). Annie en Truus van der Linden 9, (van de vorige week). Cato Bonke 9, (van de vorige week). Martlnus Bonke 9, (van de vorige week). Ruurtje Aarts 10. Grietje Kwantes 9. Annie en Truus van der Linden 8. Ma.rtinu8 en Cato Bonke 8. Zus Duursma 10. Dirk Boerë 6. x Nelly en Willem Wtllemsen 7. Frans Geijlvoet 8, (van de vorige week). Frans Geijlvoet 5. R. Bosman 8, (van de vorige week). R. Bosman 9. Jan en Roeland van Vendeloo 8. Johan Koch 4. Beppie Meyer 8. Jo en Frans vap Egmond 8 Marie Ottolini 8. N'co Twisterling 5. Gerard en Jacobus Arink 8. Louise van Hezel 8. Hendrik Versteeg 9. Antwoorden op de Strikvragen. 1. Een zeekoe. 2. Een klokhuis. 3. De voet van een berg. 4. Een laarzenknecht. 5. Een lampepit. 6. De aardbol. 7. Wilgenkatjes. 8. Haringen. 9. Aardnooten. 10. Paddestoel. Goede untwoorden op de strikvra gen ontvangen van Zus Duursma 10. N. en W. Willemsen 10. Frans Geijlvoet 7. R. Bosman 4. Jan en Roeland van Vendeloo 10. Johan Koch 5. Jo en Frans van Egmond 4. Marie Ottolini 8. Gerard en .Tacobus Arink 7. Hendrik Versteeg 8. De Ontevreden Visch. Wat hebben we hier toch een saai, eentonig leven zei een jonge snoek, terwijl hij rusteloos met zijn staart sloeg tegen den bodem van den vijver, waar hij zijn geheele leven gewoond had „Je schijnt hier anders dik genoeg te worden', merkte zijn vader half slapend op. „Dik Wie wil er nu niets anders dan dik worden Ik wou eens wat beleven en niet zoo'n oude Ug-in-de- modder worden, zooals gij zijt." Hij was niet erg beleefd, zooals je ziet. „O, wacht rnaar, tot je zoo oud ben als ik dan zal je blij zijn, aLs je nog rustig ln de modder kunt liggen. Heb ik je wei eens verteld, hoe ik eens buna aan een haak heb gezeten., toen „O, ja, houd maar op Dat verhaal kent iedereen in den vijver nu wel al I" riep de jonge snoek, die heele- maal vergat, dat het heel ongema nierd is, om zijn ouders ln de rede te vallen. „Ik wou, voor mijn part, dat ik eens gevaugen werd dan zou ik tenminste eens wat van de wereld zien I" Een oogenblik was het stil. Toen kwam er een vette worm naar bene den en kronkelde zich bijna langs den neus van den ouden visch, en de Jon ge visch riep uit „Daar, nu ben je nog zelfs te lui, om die worm te pakken 1" En de vader antwoordde „Dat niet 1 Maar die worm ls be stemd voor degenen,, die eens wat be- ma in den grooten leunstoel bij heit raam had plaats genomen, viel Mad dy voor haar neer, snikte, verborg haar hoofd in den schoot van haar moeder en met gedempte stem riep ze uit: Maatje, ik blijf bij u voor altijd, voor altijd.... Enkele minuten later stond ze op, ging naar de piano en speelde Quand 1'Amour meurt.... Met hare matte stem, die zoo wee moedig klonk In de schemert e van de kleine huiskamer, zong zij den slot regel mee,, met de tonen van het kla vier Quand tout est fini I... (U. Ct.) VALLENDE STERREN. De derde week van November Ls een der tijden van liet jaar hot rijkst aan vallende sterren, naar aanlei ding der omstandigheid, dat alsdan de banen van twee der voornaamste meteoor-zwermen door de aarde wor den gesneden. De eerste groep, die der Laoniden, die haren naam ont leent aan het uitstralingspunt, dat gelegen ls in het sterrenbeeld „de Leeuw", kan men van den 14den tot den 18den verwachten. Deze meteo- leven willen, en Ik ben veel te blij, dat ik hier rustig en veilig lig". „Geloof je, dat, als ik die worm op eet, ik wat van de wereld te zien zal krijgen vioeg dè jonge snoek op gewonden „Ja", antwoordde de vader, „je zal als bij too verslag uit dezen vijver' verdwenen zijn 1" De ontevreden visch hapte haastig naar de woim en slikte haar door, zonder te merken, dat er een haak in en een koord aan zat, en tot zijn groole verbazing merkte hij, dat hij, sneller daa hem lief was, door het water voortgetrokken werd. „Dat loopt verkeerd 1" dacht hij en trachtte zichzelf los te maken, maar meteen, floep daar lag hij al op den oever, vlak bij een kleinen jonger), die al even verbaasd scheen als do visch. De kleine jongen riep zijn broer, om hem te helpen. De snoek gaf hun heel wat moeite, om hem los te krij gen. Zonder dat zij het merkten sloog het touw om een scherpen steen. Nog een ruk, en het touw brak en de snoek gleed weer in het water. Wat zwom hij gauw weer naar zijn oude plekje en wat was hij blij, weer rustig thuis te zijn Hij was nooit ontevreden meer, want hij had al ge noeg van de wereld gezien, om niet naar meer avonturen te verlangen. Hij had geleerd, dat het wijs is, om blii te zijn met wat je hebt, en niet te verlangen naar het onmogelijke. Wedstrijdinzendiagen. Deze week ontving ik voor den wed strijd nog de volgende inzendingen: HUBERTUS BANK. Een poppenvil la. Keurig in elkaar gezet. Beneden 3 kamers, een gang en een trap. Boven een prachtige salon en daarboven de zolder. Alles is even stevig en netjes afgewerkt. De poppetjes zitten op stoe len en kanapé's en het dienstmeisje staat aan de voordeur. Zelfs de brie venbus is niet vergeten", en het balcon met de openslaande deuren maakt dat het ook echt op een villa lijkt. JO DAEMEN. Een poppenwieg. Keu- rig opgemaakt. Het nachtjaponnetje, het sloopje, alles is even netjes ge werkt en het poppenkind heeft nog een rammelaar om mee te spelen ook. PIET WALLAART. Een schip. Netjes afgewerkt. Wat zullen de kinderen liet ook heerlijk vinden om dat schip-in een groote tobbe water of buiten in een plas te laten varen! MARIE en ANNIE v ZUTPHEN. Een atlas van Nederland. De kaarten zijn allemaal even duidelijk en netjes. Ook een heerlijk cadeau. UITSLAG VAN DEN WEDSTRIJD. Wat zullen er veel kinderen van avond gauw naar de brievenbus loo- pen als ze de courant hooren komen! Nu, dat is geen wonder! Want al wil len jullie nu allemaal wel graag iets maken voor een kindje, dat anders misschien met Sint-Nicolaas niets zou krijgen, het is toch ook wel erg pret tig om te hooren, dat je werk het mooiste, of bijna het mooiste is ge weest, van ales wat er ingekomen is. Nu ik zal je dan maar gauw gaan Ivertellen, wie dezen keer 't allerbeste gewerkt heeft en duB den lsten prijs, nl. het horloge of een photographie- toestel verdiend heeft. Het is: DIRK BOERé, oud 12 jaar. met zijn mooie, degelijke luchtschom mel. Zijn werk zat zóó goed in elkaar en alles paste en sloot zóó precies, dat hij den lsten prijs ten volle ver diend heeft Dan volgt het keurige spel van: GRIETJE KWANTES, oud 14 jaar, met den 2den prijs. En omdat een meisje misschien in plaats van een zakportefeuille of een vergrootglas liever een naaidoos, een zilveren vingerhoed, of iets anders heeft, moet Grietje me maar eens even vertellen of schrijven, wat ze het liefst hebben wil, misschien kan dat dan wel veranderd worden. De drie premies, nl. boeken in prachtband, zijn verdiend door: IIENRI COUTINHO, oud 14 jaar, ron worden hoofdzakelijk Ln diem na nacht gezien daar bedoeld sterren beeld eerst des avonds ongeveer half elf opkomt. De tijd om er naar uitte zien, is dus voor den gewonen waar nemer minder geschikt. Dit is echter wel het geval met do tweed© groep, daar de®e het talrijkst zijn in den vooravond. Deze vallende sterren hebben in tegenstelling met de Leoniden eone langzame beweging. Het straalpunt is gelegen in heit ster renbeeld „Andromeda", waaraan zij den naam van And romeden ant ieenen. Dit sterrenbeeld staat des avonds hoög aan den Z.-Oostelijken hemel, de drie hoofdsterren der twee de groott© van dit beeld valLcai ter stond in het oog, in eeme denkbeeldi ge lijn, nagenoeg evenwijdig aan diem horizon, rechts van den Melkweg en links van den vierhoek van Peganis (daargelaten dat een dier sterren tot dien vierhoek behoort). Het straal- punt is gelegen bij de star het naast bij den Melkweg. De stroom dozer meteoren staat hoogstwaarschijnlijk in verband tot de komeet van Biela, waarom men di© ook wel die der Blëliden noemt. Het is echter niet te verwachten, dat de vallende sterren zoo talrijk zullen zijn als in 1872, toen een wondervolle sterrenregen viel uit hetzelfde punt van Andromeda, waaruit de komeet, die in tweeën gedeeld het laatst ln 1852 was gezien, zoo zij nog bestond, ons moest naderen. Deze meteoren zijn ta verwachten van den 17den tot den 23sten. Het is den 23sten Nieuwe Maan, en ls de waarneming thans gunstiger dan verleden jaar, toen liet Licht van dit. hemellichaam een storend en invloed daarop oefende. EEN AARDIGHEID ONDER VRIENDEN. In een dor Amsterdam scha volks bladen stond gisteren een adverten tie, waarin de heer C., Nassaukade, een loopjongen voor f 8 p. \v. en een dienstmeisje voor f 3.50 p. w. vroeg. Tegen zes uur begon een steeds wassende stormloop van loopjon gens en dienstmeisjes, die in deze ge drukte tijden zich de kans op een baantje niet wilden laten ontgaan. Eerst vier dienstmeisjes en 12 loop jongens, die allen naar de bel grepen, benevans vijf nieuwsgierigen, die toe keken. Een kwartier later 9 dienst meisjes en zeventien loopjongens, waaronder een met een grijzen baard. Een en twintig nieuwsgierigen ston den toen al in een kring. Zoo ging het door, tegen acht uur kwamen de loop jongens onder de maat en de dienst meisjes boven de zestig. Alle vormen van dienstbaarheid onzer samenleving wenschten op het zelfde moment zeven minuten over acht, toen we, door belangstellenden gewaarschuwd, ten tooneele versche nen naar de bel van den rampzali gen heer C. Deze betoogde met veel drukke handgebaren, dat hij niets van de ad vertentie afwist. Nie waar, nis waar, brulde de me nigte. „Dat sait ie maar, om fan onsj af te komme. Ik wasj de airst©, die aln de bjel trok, mehair, Ik wasj de alrstö". En vlngeropstekend drongen ze op hem aan. De heer C. werd wanhopig. H" riep do politie. Ze verscheen, evenals bij andere ote rampen, te voet en te paard, polItierossen zwierden met kort© drafjes over de Nassaukade, loop jongens en dienstmeisjes voor sich uitdrijvend. Tot laat ln den avond werd de be laagde heer C. door een paar helmen bewaakt. T* was een vriend van hem, die de geestige advertentie had ge plaatst. („Tel.") TEGENWOORDIGHEID VAN GEEST. De bestuurbar© luchtballon „Ville de Paris" ls ter nauwernood aan een groot gevaar ontsnapt. Het petroleum- reservoir vatte plotseling vuur, ter-, wijl de motor geprobeerd werd; d© vlammen stegen omhoog en hadden' bijna het onderste gedeelt© van den' met gas gevulden ballon bereikt, toea ©en van de mannen, beschikkende' over meer tegenwoordigheid van geest dan de anderen, di© wegliepen, zijn^ jas over 't petroleum-reservoir wierp, «n op deze wijze een catastrofe wist té voorkomen. over hond men dan komt ook den staart z^jn komt men over

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 19