"bui* NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Lectuur voor de Winteravonden. Voor Gezondheid Suiten Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Uit ae Omstrekea Binnenland 26e Jaargang. No. 7796 1 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. ZATERDAG 21 NOVEMBER 1908 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRDB MAANDBNl Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)1*30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad; voor Haarlem 0.37 M „de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. PÊEREBööfll ADVERTENTSÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel mee? 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—elke regel meer /0.8C Reclames 30 Cent per regd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie eo Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 60G eo der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ta dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZONDAG 22 NOVEMBER. Schouwburg: N. V. „Het Tooneel": Adam in Ballingschap, uur. Brongebouw: GynxnastiekwecLstrijd „Bato", 10, 2, en 8 uur. Soc. Vereeniging: Zangwedstrijd „Haarlems Zanggenot", 1 en 8 uur. Kleine Vereeniging: Specialiteiten- voorstelling, 7jj uur. MAANDAG 23 NOVEMBER. Brongebouw: le Kunstbeschouwing „Kunst zij ons Doel", 15 en 10 uur. De Kroon: Vergadering afd. Haar lem van den Ned. Bond voor licha- melijke opvoeding, 8 uur. Weten en Werken: Voordracht van den heer P. H. Lamberts Jr. Volksbelang: Vereen, voor Zondags rust. Enkele jaren geleden gaven wij uit. een boek van onzen hoofdredac teur, getiteld: een humoristisch verhaal, groot 160 bladzijden. Verschillende bladen ga ven daarvan een gunstige beoordee ling. Van de oplage zijn nog eenige exemplaren over, die VOOR ZOOVER DE VOORRAAD STREKT, aan onze Geabonneerden worden afgestaan on der overlegging van onderstaanden bon en betaling van f 0.25, afgehaald aan ons Bureau, of f 0.35 Ir. p. p. Een eu ander bij vooruitbetaling. j voor 1 Ex. Voor Gezondkeid i Buiten, verkrijgbaar aan ons Bureau voor 25 cts. of fr. p. p. 35 cts. bij vooruitbetaling. Difi ADMINISTRATIE. Se positie ran 't Duitscbe Rijk Er is een schilderij van Albrecht Dürer een ruiter, die in volle wapen rusting, tusschen dood en duivel, kalm en koelbloedig door het dal rijdtDat is het beeld van de mi litaire macht van Duitschland zoo als de idealist die d r o o m t en de optimist denkt dat die is 1 Maar opiitimisten en idealisten zijn geblinddoekt Ziehier een schilderij met de naakte, en ware werkelijkheid: een Duitsch kurassier met pallas en helm, doch met gescheurde uniform, die voor een vreemdeling, die trotsch en met afwijzend gebaar voorbijkomt, bedelend de hand ophoudt.... D a t is het ware beeld van Duitsch- Land's militaire macht De rijkskanselier Von Bülow heeft deze beelden den Rijksdag voorge hangen. Daarmee heeft hij het rijk zeker een dienst bewezen, want.... 't is goed dat men zijn kwalen kent, wanneer deze nog genezen kunnen. En Von Bülow meent het genees middel gevonden te hebben genees middelen zijn in 99 van de 100 geval len geen lekkerniien, zoo ook hier niet. Hierover echter straks, eerst even iets meer van de kwaal vertel len. De financieele toestand van het Duitsch© rijk is slecht bit ter slecht De schuld bedraagt „maar" 4.500.000.000 mark 2700 milioen gulden, wat ongeveer 40 gul den per hoofd (grijsaard, man, vrouw, kind en zuigeling meegerekend I) is. De rïjksschuld is in den laatsten ti'd verbazend gestegen. In 1877 1600 millioen mark. In 1900 2300 millioen. In 1908 4500 millioen. stingbets opbren jaar 160.000.000 mark opbrengen, om de rente en aflossing van deze reu- lenschuld te dekken 96 millioen gulden per jaar I Wanneer die schuld eens niet bestond, wat zou er niet veel voor dat kapitaal gedaan kunnen worden Nu is het niets meer dan weggeworpen geld alleen nuttig >oor Fransche 1-£>ntenierties, die gre tig de 9chaar in het couponboek zet ten. De vraag is gewettigd hoe komt het, dat Duitschland zooveel schuld gemaakt heeft Von Bülow heeft Donderdag in den R'iksdag een antwoord op deze vraag gegeven. Hij begon met uiteen te zet ten, dat het huis van het rijk wel op getrokken, dat het bewoonbaar was óók voor een volk, dat sedert zijn inwijding in aantal verdubbeld is maar, dat men nu de bouwkosten moest afdoen, de hypotheken regelen, kortom een geordende huishouding voor de toekomst moest verzekeren. Na den oorlog rnet Frankrijk moest de weerkracht van het rijk versterkt warden, om het gevaar van een nieu wen oorlog af te wenden. Toen sloot Duitschland bondgenootschappen, om zijne positie te versterken en zich de mogelijkheid van vreedzame ontwik keling te verzekeren. De vooruitgang van handel, nijverheid en scheep vaart, het zoeken van koloniën, de beveiliging van den zich langzaam aan ontwikkelenden wereldhandel maakten het noodzakelijk van eene continentale, zuiver Europeesche staatkunde tot een wereldpolitiek over te gaan. Daarmee kwam de be hoefte aan een vloot, sterk genoeg, om die Dultsche kusten en Duitsch- land's ovorzeesche belangen te be schermen Opkomelingen, zooals het Dultsche rijk er een is, zijn over het algemeen niet bemind. Duitschland is tot nu toe meer met eerbied dan met gene genheid bejegend. Ook prins "Bis marck heeft niet kunnen verhinderen, dat de wraakgierigheid van Frank rijk niet verdwenen is, er. dat in Rus land na den oorlog roet Turkije een anti-Duitsche strooming bovenkwam. En is het zoo verwonderlijk, dat Duitschlaud's oeconomlsche vlucht die vroegere vriendschappelijke gevoelens van het Engelsche volk, ten minste bij een deel van het Engelsche volk, in wantrouwen veranderd heeft Nu houd ik vervolgde de rijkskanselier deze vijandigheid niet voor on overkomelijk. De tijd zal veel heelen of verzachten. Ik zie in den eerstko- menden tijd géén oorlogsgevaar. Wat wij noodig hebben, is "koelbloedig heid, geen vrees, standvastigheid (luid geroep van zeer juist rust naar buiten en naar binnen toe. Von Bülow toonde met reeksen van cijfers aan, hoeveel gunstiger de schulddelging in Engeland en Frank rijk geregeld was, hoe weinig schul den die landen er, in vergelijking met Duitschland, bij gemaakt, hoeveel zij in de laatste jaren afgelost hadden, hoe gunstig de koersen van Fransche rente en Engelsche consols waren te genover de Duitsche schuld. In Duitschland heeft alles er maar op los geleend, de bondsstaten, de gemeenten enz. en zoodoende wel vele fraaie, maar ontbeeriijke din gen tot stand gebracht. En al die lee ningen drukken zóó op de Duitsche geldmarkt, dat het rijk bij het plaat sen van zijne leeningen er bet nadeel van ondervindt. Er heeft in Duitschland een tijd van weelde zijn intrede gedaan, van overschatting van stoffelijke genietin gen, die elkeen met zorg vervult, wien 'het hoogste goed van het volk, zijn© geestelijke beschavig, ter harte gaat. Toen de Rijksdagleden in deze pes simistische stemming gebracht waren begon Von Bülow met het bittere geneesmiddel te komen de belas- tingverhoogingen. Hij schoot met zwaar geschut, luister: Wanneer we het over deze belastin gen niet eens worden en men de re geering de 500 millioen niet toestaat, dan.... brengen wij ons aanzien, onze veiligheid, onzen vrede in gevaar. Ja, onzen vrede, want de financieele ge reedheid is bijna even belangrijk als de militaire, en de verwaarloozing van een van beide kan even noodlot tige gevolgen hebben. De verbonden regeeringen vertrouwen vast, dat dit hooge huis het dringende en groote van deze taak zal inzien, dat diit een sterk, vreedzaam vooruit strevend en groot volk waardig is. (Toejuichingen rechts, gefluit va.n de sociaal-democraten, dal met telkens herhaalde toejuichingen beantwoord wordt). BE LASTINGVER HOOGING EN 1 Gelijk men weet worden meer be last bier, tabak en andere genotmid delen, alsook de elektriciteit, terwijl tevens de successierechten verhoogd worden. Althans.... als de Rijksdag de voorstellein goedkeurt I Dit is nog lang niet zeker, wamt de vrijzinnige partijen hebben zich tegen de ontwer pen gekant en drongen aan op directe in plaats von indirecte belasting. Ook is het nog de vraag, of bij aanneming der voorstellen, de 500 millioen er uit gehaald kunnen wor den. De receering schijnt te denken, dat men meer sap krijgt, naarmate men harder in den citroen knijpt. Maar een citroen kan niet meer 8ap leveren dan hij heeft, en ook de ver bruiker kan alleen geld aan genot middelen besteden, zoolang hij dit tot zijn beschikking heeft. Is het geld op, dan moet de fiscus daar genoe gen mee nemen en de fabrikant ziet zijn omzet verminderen. Na zulk een belastingverhooging is een achteruit gang van het verbruik zeker. Maar Von Bülow heeft zóó om aan neming der belastingvoorstellen ge smeekt, dat 't er toch wel van komen zal. Misschien gaat er alleen een beetje af I Als dus voortaan de Duitscher z'n „potteke brouwsel" drinkt, mag hij bedenken nu ben ik bezig 's lands schuld te verminderen.... Als hij een sigaar of een pijp tabak rookt.offert hij ook Als hij 't licht brandt dito Mis schien zal het schemeren nu weer meer iu de mode komen als belas ting-ontduiking Als hij van een „goeien oom" een erfenis krijgt, komt eerst de Rijks schatmeester, om zooveel (en veel meer dan vroeger) op te eischen voor den schuldenlast van het Rijk.... Ais.... als Von Bülow heeft gezegd de toe stand is zoo, dat elk onderdaan of fers moet brengen, om den bloei van het Rijk weer te bewerken Eigenaardig is het, dat er wel zoo veel over Duitschlaud's schuld, maar niet over z'n bezit gesproken wordt. Het Rijk bezit nog 120 millioen mark aan goud, als overblijfsel van de Fransche oorlogskosten van 1870— 187L Deze liggen renteloos in den Juliustorem te Spandau, wat te zamen een renteverlies van millioenen geeft. Waarom deze niet gebruikt voor schulddelging Neen, dat doet de oolijke Duitscher niet 1 Die schat toch heeft de bedoe ling in geval van mobilisatie de eer ste kosten te bestrijden. Het is een waarborgsom voor de mobilisatie en dus voor de slagvaardigheid van groote beteekenis. Dien waarborg weg te nemen, is gevaarlijk te ach ten, op een tijdstip, dat ernstige don kere wolken samentrekken aan den gezichtseinder. En dat zou te ge vaarlijker zijn, daar Duitschland volgens de in het buitenland heer- schénde m earning, onmiddellijk voor het bankroet staat. Zoolang de schat in den Julius-toren nog ongerept is kan daarvan echter geen spralce zijn. Bovendien, dit appeltje voor den dorst zou maar éénmaal dienst kun nen doen, en dan is 120 millioen mark niet veel voor delging van een schuld van 4500 millioen I Toen Donderdag Von Bülow aan *t woord kwam, had men gehoopt, dat hij ook iets naders zou mededeelen over ziin onderhoud met den keizer. Men is echter teleurgesteld. De „Vorwarts" weet iets mede te deelen wat er in den raad der ouden van den Duitschen Rijksdag is voor gevallen. Graaf Stolberg, de voorzit ter, die, na het gesprek tusschen den keizer en Von Bülow, met den minis ter van binnenlandsche zaken en de Pruisische ministers bij den rijkskan selier was geweest, vertelde niets meer van dat gesprek, en zei, dat Von Bülow er ook niets van aan den Rijksdag' zou mededeelen. Hij ver zacht aan Stolberg van dat gesprek aan den Rijksdag mededeeling te doen op de wijze als liij goeddacht. Verder kwam men in den raad der ouden overeen, dat er na de eerste lezing van de belastingontwerpen een dag zou worden besteed aan de be handeling van Von Bülow's officieel verslag van zijn gesprek met den keizer, alsmede van de verschillende voorstellen betreffende ministerieel© verantwoordelijkheid, enz. Hierbij wordit dan echter de persoon van den keizer buiten het debat gelaten Voor de Rijksdag met Kerstmisveriof gaat, wil nier. met deze aangelegen heid klaar zijn gekomen. Ook dus spoed achter de zaak 1 Onder de Telegrammen deelden we gisteren al iets mede over de HEDE VAN DEN ENGELSCHEN MINISTER SIR E. GREY. Wij weten, dat hij er van gewaag- i, hoe er in den Duitschen Rijksdag' over de gevoelens van de Duitschers voor de Eugelschen was gesproken en de sprekers van geen enkele par tij eenig gevoel van vijandschap voor het Engelsche of voor een ander volk toonden. Dat was te opmerkelijker, voegde minister Grey er bij, omdat de beraadslaging met de uiterste openhartigheid werd gevoerd. Die gevoelens verdienen in gelijken geest te worden beantwoordaldus moge het toegaan, als er in Engeland over Duitschland worde gesproken. Van Turkije sprekende, zei Grey Indien mij eenige maanden geleden iemand had gevraagd, hoe de betrek* kingen van ons en andere Europee sche staten met Turkije waren, had ik ze goed kunnen kenschetsen met het woord wanhopig 1 Maar in de laatste paar maanden is er een van de wonderbaarlijkste en zegenrijkste veranderingen geweest die de gesclhjfr denis kent. Uit het telegram weten wij, hoe de minister sprak van Engeland's gun- stigen toestand, om fat het met geen land een veete heeft te vereffenen. Hij zeide ook, dat Engeland's politiek tot «enigen tijd geleden op het vasteland van Europa voor onbetrouwbaar gold; in Engeland zelf sprak men van ver eenzaming, maar het vasteland noem de het onbetrouwbaarheid; dat was nu anders. DE BALKAN-CRISIS. Voor heden is weer weinig of eigen lijk heelemaaJ geen nieuws te vertel len. Alleen is opmerkelijk, dal de kroonprins van Roemenië bij den kei zer van Oostenrijk-Hongarije op be zoek is geweest en daar buitengewoon hartelijk is ontvangen. Eenlgen tijd geleden kwam de vorst van Bulgarije ook in Weenen, werd ook hartelijk ontvangen em het resul taat was uitroeping der onafhanke lijkheid. Staat ons weer zoo iets te wachten Wel is het bekend, dat Roemenië In de Balkan-woeling de partij van Oos- tenriik heeft gekozen. Niets is onmogelijk onder deze om standigheden I VERKIEZINGEN IN TURKIJE. Die verkiezing is gehouden „met die verwonderlijke kalmte en orde, die sedert de groote verandering in Turkije reeds verscheiden malen te recht geprezen is".NatuurIïjk zijn niet alle partijen met den uitslag tevre den. De Bulgaren hebben, volgens den berichtgever van de „Kölnische Zeitung", door hun woelen en kui pen de Moslemen tot een bondgenoot schap met de Serviërs gebracht. (De ze verbonden partijen kozen 130 stem mers tegen 83 de Bulgaarsche partij). Welke verkiezing geeft echter wèl volle tevredenheid aan alle partijen In ons land zelfs niet EEN PRINS VAN HESSEN. De Groothertogin van Hessen Is gisterenmorgen bevallen van een zoon. DE 'ANARCHIE IN PERZI5. Allerlei s ch ij n verto ón in gen worden tegenwoordig in Perzië gegeven om de gofi-gemeente wijs te maken, dat de weerzin, dien de sjah tegen de constitutie koestert, door zijn" onder danen wordt gedeeld. Zoo werd er Donderdag te Bagesjan een bijeen- Komst geuouden van vertegenwoordi gers van verschillende klassen, die ook door den sjali werd bijgewoond. De sjah zeide, dat de ontwikkeling van den handel dringend noodzake lijk was voor de welvaart van het rijk en hij sprak den wensen uit, dat er meer spoorwegen zouden worden aangelegd. Daarop nam een handelaar, hoofd van een delegatie, het woord om te verklaren, dat zijn lastgevers hem uaddeu afgevaardigd om den Sjah te verzoeken de constitutie, die niemand vvenscht, niet toe te staan. Toen de sjah niet antwoordde, meen de de hofgoudsmid de zoo pas gehoor de verklaring nog te moeten aandik ken met de woorden; „Een grondwet zou den godsdienst ten gronde rich ten, alle denkers zijn er tegen", waar op iemand hem echter in de rede viel en zeide: „Spreek voor u zelf, wij wil len een grondwet." Deze verklaring verwekte heel wat sensatie; men kon niet ontdekken, wie haar geuit had en zeer ontstemd verliet de Sjah de vergadering. Later ontving hij de geestelijkheid, die hem de verzekering gaf van hare toewijding en trouw. EEN EIGENAARDIGE MOEILIJK HEID. De correspondent van de „Times" te Tandzjer meldt, dac men er mee inzat, hoe Moelai Hafid te betitelen in den brief, dien de mogendheden nu aan hem gericht hebben. Daarin verklaren zij hem onder zekere voorwaarden als sultan van Morakko te erkennen, ai aar hem als sultan aan spreken voor hij die voorwaar den heeft vervuld wilde men niet, en hem krenken door hem aan te spreken beneden de waardigheid, die hij voor zijn volk inneemt, even min. Ten slotte vond men er dit op, dat men den brief aldus aanving: Aan den doorluchtigen, zegevieren den, verlichten en verheven sjerifiaan schen prins Moelai Abdel Hafid, door ct3 geheele bevolking van Marokko tot sultan uitgeroepen." DE TOESTAND IN CHINA. De telegraphische mededeelingen uit Peking aan de Engelsche en Duit sche pers luiden eenstemmig, dat te Peking volmaakte rust heersebt. De financieele paniek is nu ook weer voorbij, sedert de regeering het bedrag van 1 millioen taels ter be schikking stelde van de Chineesche banken, die ten gevolge van den „run' na den dood van keizer Kwang Sioe hadden moeten sluiten. Het schijnt nu wel vast te staan, dat de liberale stroom in g de overhand heeft in regeeringskringen en de re geering krachtig genoeg is, om aan de reactionnaire elementen weerstand te bieden. De geest, die bij haar voor zit, spiegelt zich af in den naam, dien Poe Ji als keizer zal dragen, nl. Hsoe- antoeng. De naam wordt zóó uitge legd, dat de eeDhed der natie en de Uitvoering der hervormingen het pro- giam van den troon uitmaken. Om Ons Heen. In het Vierde Blad. van dit nummer vinden onze lezers een artikel „Bos nië en Oostenrijk" in de rubriek Om Ous Heen. Haven voor veilvaartu Lgen. Gisterenavond had de reeds aange kondigde vergadering van de roei-en zeilvereeniging „Het Spaarne" plaats, In welke bijeenkomst plannen be sproken werden tot verkrijging van een haven voor zeil vaartuigen. De vergadering nam geen defini tief besluit Binnenkort zal nog een bijeenkomst gehouden worden, omdat in dezen tusschentijd enkele bespre, kingen met andere belanghebbenden gewenschi zijn. De geheele vierde klas van de on- derwijzerskweekschool verwierf ie Amsterdam de akte voor vrije- en or de-oefeningen der gymnastiek. Tuinbouw-en plantkunde. Maandagavond vergadert de af- deeling Haarlem en Omstreken van de Ned. Maatsch. voor tuinbouw- en plantkunde, in welke bijeenkomst de heer J. Spaargaren, leer aar aan den tuinbouwwintercursus zal spreken ever het forceeren van planten. In brand. Gisterenavond acht uur werd een man. die boeken in heit Nut van 't Al gemeen in de Zijlstraat verruild had, door een paar voorbijgangers ge waarschuwd, dat er een massa reuk uit zijn zak kwam. Na onderzoek be merkte hij, dat grooteudeels de voe ring van zijn zak verbrand was. Spoe dig was echter het vuur uitgedoofd. Het bleek, dat hij even te voren zijn pijpje, nadat hij gerookt had, in dien zak had geborgenwellicht was er nog een vonkje in, hetwelk het onheil veroorzaakt had. B aden. In het Douche Badhuis aan het Leidèche Plein zijn in de afgeioopen week genomen 911 baden, in dat aan den Koudemhorn 568. Nieuwe Zaak. In heit perceel Barteljori&straat 27 is heden door den heer P. W. Twes- huysen een schoen, en laarzen maga zijn geopend. De winkel, welke een LuigeoiTetiUja Keuze schoenwerK bevat, waarnij ieder van zijn gading zal vinden, is volgens de Laatste eischen diïs tiji±s ingericht en maakt, vooral dij avond met de eiecLrische verlich- uug, een zeer guns tig en iiüdxuk. Aan de zaak. is ook een maalinrich ting verbonden. Men neme er een Kijkje. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). SANTPOORT. Mej. C. B. Adriani, van Santpoort, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Sint Maartensdijk, in Zeeland. ZANDVOORT. Door B. en W. is, op verzoek van mej. de wed. J. C. Trieling, geboren lgosz, het haar verleende verlof voor den verkoop van olcoholho udemden drank ander e dan sterken drank, in den winkel en de daarachter gelegen kamer van het perceel aan de Spoor straat no. 24, verleend bij besluit van 27 Februari j.i. no. 4, ingetrokken, overeenkomstig art, 39 onder 5 der Drankwet. Tot zetter voor 's Rijks directe be lastingen alhier is benoemd de heer J. Bakkenhoven. BENNEBROEK. Een dezer dagen zal voor de Chrls- 1 lelijke Jongelings Vereeniging „het Mosterdzaad" in het lokaal Rehobóth alhier optreden de heer M. Koornstra van Haarlem, met het onderwerp „do soldaat in en builen de kazerne". Door het gemeentebestuur is aart het R. K. Parochiaal kerkbestuur van. den II. Joseph alhier, verlof verleend tot verkoop van alcoholhoudeuden drank, andere dan sterken drank, in het thans voltooide gebouw van den R. K. Vo-lksbond aan de Schoollaan, alhier. HAARLEMMERMEER. Vrijdagmiddag j.l. had op de bur gerlijke begraafplaats te Hoofddorp eene droevige plechtigheid plaats. Ge volgd door 17 bestellers in uniform, van liet postkantoor Haarlemmermeer met hunnen directeur, familie exi be langstellenden, werd aaar zijne laat ste rustplaats gebracht, een der oud ste bestellers alhier. Aan de geopen de groeve werd het woord gevoerd door Ds. Bax te Hoofddorp, waarna door den directeur het woord geno men werd en ten slotte een der be stellers, uit naam van al zijn vrien den een laatsten groet bracht aan hun beminden kameraad II. de Graaf diie op 39-jarige-n leeftijd, na een Vïeeselijk lijden was bezweken. On der den indruk van het gebeurde werd de doodeaakker verlaten. NEDERLAND EN VENEZUELA. Men zal zich herinneren, hetgeen wij dezer dagen meedeelden omtrent den noodlottigen invloed, welken de vaart der Koninklijke West-Indische Mail ondervindt van het conflict tus schen Nederland en Venezuela en het heerschen der pest te La Guayra. In verband hiermee vernemen wij thans, dat bij deze maatschappij het plan bestaat, tijdelijk de Venezolaan- sche havens geheel uit te schakelen uit ck-n dienst. Tengevolge hiervan en van de belangrijke wijzigingen in dien dienst, welke er uit voortvloeien, zal de vaart op W.-Indië tijdelijk met één stoomschip worden ingekrompen.; Dit zul geleidelijk geschieden door telkenmale den vertrekdatum mot één dag te vervroegen. Met dezen maatregel zal begonnen worden door liet stoomschip „Prins Willem 1" in plaats van Vrijdag 27 e. k. Donderdag 26 November te doen vertrekken. De „Prins Willem P' neemt reeds geen lading in voor de Venezolaan se he havens. (Tel.) STRUIKROOVERS. Men meldt aan de Tel. 's Morgens ging de fabrieksarbeider J. F., wonende te Vaals, van zijn huis naar zijn werk te Bleyberg (België). Gekomen zijnde aan den Gemme- nickerweg te Wolfhaag sprong onver wachts een hem onbekend mansper soon van den berm van den weg te voorschijn, en vroeg om geld, waar op F. antwoordde,,Ik heb geen geld." Daarop greep de onbekende hein vast, en sloeg hem, waarop een wor steling tusschen beiden ontstond, waarbij F. zijn mes trok en den aan rander een slag toebracht, waardoor het lemmet middendoor brak. Ten slotte kwam nog een tweede persoon te voorschijn, <Lie ook op F. toesprong, maar F. wist zich juist I03 te rukken, en vluchtte. Eenige pas sen verder echter kreeg hij, vermoe delijk van den tweeden aanvaller, een steek in den rug. Gelukkig is hij niet ernstig gewond. Aangifte is gedaan bij de mare chaussee. doch van de daders is, niet tegenstaande het streng onderzoek, nog niets bemerkt GESCHENKEN AAN AMBTENAREN Vanwege den Minister van Finan ciën is ter kennis van de ambtenaren gebracht, dat voortaan geen vergun ning zal worden verleend tot het aan. nemen van geschenken ter gelegeu- tieid van een dienstjubileum, aange- hoden door buiten de administratie staande personen, die met den' amb tenaar als zoodanig in aanraking ko men. EEN LIEVE KLEINZOON. Den Gisten October laatstleden kwam de weduwe K., winkelierster in de Palmdwarsstraat te Amsterdam, tot de ontdekking, dat ongenoode gasten een onderzoek in hare woning hadden ingesteld en zich met een aan zienlijk beding, benevens al haar gouden eu zilveren sieraden uit do voeten hadden gemaakt. Nu woonde bij de winkelierster in groenten en aardappelen haai- kleinzoon Hein in. Deze mocht bij zijn moeder niet meer aan huis komen, daar hij reeds een jaar gevangenisstraf had ondergaan, wegens „hot vinden van een touw met een paard er aan" in de weide. De

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1