Letteren en Kunst Koloniën Land en Tuinbouw Neemt U Dr. HOMlEL's Hsmatogen Kerk en Schooi DE PRINS DER NEDERLANDEN. Reutor seint uit Blankenburg in den llarz, dat prins Hendrik der Ne- 'derlanden daar is aangekomen, om den hertog-regent van Bronswijk to ■bezoeken. TWEEDE KAMER. BFIWEERDE MISHANDELING DOOR DE POLITIE TE PAPENDRECIiT. De Minister van Justitie heeft een •tweede Nota van inlichtingen aan de Tweede Kamer ingezonden betreffen de de beweerde mishandeling door de politie te Papendrecht. Het onderzoek is thans geëindigd en de Minister acht nu het oogenblik gekomen om een zoo uitvoerig moge lijk overzicht van de uitkomsten van !dtt onderzoek te geven. De geschiedenis der zaak, zegt de Minister, mag als bekend beschouwd worden. Na deze vooropstelling volgt een overzicht van heigeen ten aanzien van Iedere der bedoelde klachten voor tien rechber-commLssaris, belast met do instructie van strafzaken bij de arroiuL-rechtbank te Dordrecht, dooi de getuigen Is verklaard. Deze getui genverklaringen nemen achttien pa gina's druks in beslag. De personen, die beweren mishandeld te zijn, blij ven bij hunne verklaringen bij de vroegere behandeling der zaak afge- 'legd en eveneens de betrokken veld wachters. Omtrent de beweerde mis handeling van Hendrik Garsthagen is nog een afzonderlijk onderzoek toge- eteld en wel door het hooren van an dore deskundigen, aangaande deveir- jnoedeilijke oorzaak van. de verwon- jdlngen, welke bij Garsthagen zijn waargenomen. Voorts door het heihalen der proef aangaande het kunnen hooren in de ©rresflanten-kamer van hetgeen daar boven voorvaltvoorts door het als nog hooren van Garsthagen, omtrent rde bepaalde voorstelling die hij ten- Slotte geeft van de mishandeling en eindelijk door het bepaaldelijk hooren ook van den verdachte de Meij. Nadat de verschillende getuigen een •beschrijving hadden gegeven van de wonde op Garsthagen'a neus, ver klaarden de beklaagden op een des betreffende vraag op den dag der be- aveerde mishandeling geen ring aan hun vinger te hebben gedragen. Ge tuige Garsthagen hield vol geslagen te zijn met den vuist op den neus, niet naast, maar altijd op den neus. Uit het rapport der deskundigen 'bleek, dat de uitwendige ontvelling echerpe randen had, terwijl alleen ,vlak bij de wond een bloedbaar was; jdat er kneuzing van het neusbeen is 'geweest, terwijl de huid van. dein neus en van het gelaat op geen enkele plaats dan op het plekje midden op dem neus teekenen van kneuzing ver toonde en de geneesheer en kwamen tot de conclusie, dat de verwonding zeer onwaarschijnlijk het gevolg is 'geweest van vele slagen met een on gewapende vuist eca dat het hun veel .waarschijnlijker voorkomt, dat de Verwonding het gevolg was van een Val met dien neus tegen een deur post. Ook werd, gelijk boven gezegd, een onderzoek Ingesteld naar hetgeen ge hoord had kunnen worden in de ar resten temkamer en daarbij bleek, dat men in het arrestantenlokaal wel kon hooren, dat er geschreeuwd werd, «maar dat absoluut de stem van wie er schreeuwde, niet te onderscheiden was. Op verschillende wijzen werd 'n proef genomen, steeds met hetzelfde (resultaat. De Minister meent te mo gen vertrouwen, dat hij door het ge ven van de uitvoerige inlichtingen aan zijne in de Tweede Kamer geda ne toezegging heeft voldaan. Tenein de de meest mogelijke onpartijdig heid te betrachten, heeft de Minister bij de Nota gevoegd alle bescheiden betreffende het. onderzoek, welke voor Overlegging vatbaar zijn, zoomede de briefwisseling over déze zaak ge- Voord. Hulde wordt gebracht door den Ml- ipistor aan den rechter-comrnissaris, rnr. Van Rhede van der Kloot, voor fcljrie toewijding in deze zaak. DE CULLINAN. Volgens een buitenlandsch blad heeft de firma Asscher te Amsterdam ,yoor het splijten van den Culllnan en I-het slijpen der verschillende steenen |8.000 pond sterling (J 216.000 owt- Vangen. TEGEN TE LANG PRATEN. Men meldt uit Den Haag aan de iTicl,: Herhaaldelijk is geklaagd over de langzame wijze van afdoening van *aken, welke in den gemeenteraad iworden behandeld. Door B. en W. Is :aan de huishoudelijke commissie de Vraag voorgelegd of een wijziging van het reglement van orde voor de Raads vergadering In dezen voorziening zou kunnen treffen. Als gevolg van die .vraag, Is door haar een verandering van het bestaande reglement ontwor pen. Er 13 gestreefd naar zoodanige wij ziging, dat overbodig spreken eenigs- zlns kan worden gekeerd en dat de .goede orde In de vergadering kan wor den verzekerd. Bovendien Is van de gelegenheid gebruik gemaakt om ver schillende leemten en onduidelijkhe den, die in de practijk waren geble ken, aan te vullen en op te heffen. Onder de nieuwe bepalingen is er eene, waarin gezegd wordt, dat op (Voorstel van B. en W. niet leden van den gemeenteraad ln de vergadering kunnen worden toegelaten tot voor lichting. SCHIPPERS- EN KRAMERS KINDEREN, Het bestuur der vereeniging „Vólks- Onderwijs" zond een adres aan de Ko- higin, verzoekende dat: een zoodanige wijziging ln de wet op den Leerplicht worde aangebracht, dat deze ook van toepassing worde op kinderen van schippers en kramers, terwijl, waar noodïg, door het ver strekken van financieele hulp aan de ouders de uitvoering van daartoe strekkende bepalingen worde moge- Jijk gemaakt. in afwachting van het tot stand ko men dier wijziging, het onderwijs aan schippers- en kramerskinderen te be vorderen door het schenken van rui me subsidiën aan de verschillende Vereenigingen voor het onderwijs aan Schipperskinderen en door de bevor dering van het in het leven roepen van afzonderlijke klassen voor schip pers- en kramerskinderen, die geen geregeld onderwijs aan den wal kun nen genieten, tegelijk maatregelen ne mende tot het tusschen deze klassen zooveel mogelijk leggen van een be hoorlijk, het onderwijs ten goede ko mend, verband. VROUWENKIESRECHT. Namens de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht werd door het hoofdbe stuur aan de verschillende Kamer clubs een schrijven gericht van den vojgenden inhoud: Hoogedelgestrenge Heerenl Vergunt de vertegenwoordigsters der Vereeniging voor Vrouwenkies recht, wier ledental in het afgeloopen jaar werd verdubbeld, tot U het ver zoek te richten, om het daarheen te willen leklen, dat de Kamerleden Uwer richting het hunne zullen doen tot herstel van het onrecht, dat, hoe wel reeds van ouden datum, zich ech ter thans met den dag sterker doet gevoelen: wij bedoelen de uitsluiting der vrouw van het kiesrecht en daar mede van allen directen invloed op de totstandkoming der staatswetten, waaronder mannen eou vrouwen gelij kelijk leven. Dat deze uitsluiting het belang der vrouwen benadeelt, mee nten wij bij U als bekend te mogen veronderstellen; wij durven er echter bijvoegen en deze meening is Ln den laatsten tijd bij zeer velen in den lande 3terk geworden dat de uit sluiting der vrouwen van het recht op medezeggingschap bij het maken der wetten zeer zeker ook is in het na deel van het geheele Nederlandsche volk. De Troonrede zweeg tot onze diepe teleurstelling geheel over de voorge nomen grondwetsherziening, welke toch de «enige weg is om tot het weg nemen van dit onrecht te komen. Bij de aanstaande debatten over de Staatsbegrooting zal echter dit vraag stuk, hetwelk bij de verkiezingen van 1905 zooveel gewicht In de schaal legde, wel niet onbesproken blijven. Mogen wij dan vertrouwen, dat Gij het U ten plicht rekent de Tweede Ka mer zich principieel te doen uitspre ken over het ophouden van de uitslui ting der Nederlandsche vrouw van het kiesrecht? In vertrouwen op Uw rechtsgevoel en op de rechtvaardigheid onzer zaak, die tegelijkertijd die is van het gehee le Nederlandsche volk. Namens de Vereeniging voor V rouwenkiesrecht, Het Hoofdbestuur. CONSULAATWEZEN. De Min. van Buiteni. Zaken bremgl ter kennis, d'at de heer H. van Oordt van Lauweaurecht, benoemd tot con sul dor Nederlanden te Kaapstad, voor belanghebbenden bij den han del op de Kaapkolonie zal te spreken zijn in een Ser lokalen van de afdee- ling Handel van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, Lange Houtstraat no. 36, te 's-Gra- venhage, op Zaterdag 21 dezer, van 1012 des voormiddags en van 24 uur des namiddags. VOLKSHUISVESTING. Vanwege de af deeling Hilversum van den Volksbond tegen Drankmis bruik is een Volksbond-bouwvareeni- ging „Hilversum" in het leven geroe pen, welke uitsluitend In het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam zal zijn. Deze vereeniging wenscht aan den Ouden Anuersfoort- schen weg een Volkspark te stichten met circa 140 arbeiderswoningen, Incl. winkelhuizen, een en ander ont worpen door de architecten E. Ver- schuyl en J. de Groot Jz. Het voorne men is, goede, gezonde, doelmatig in gerichte woningen te bouwen, welke voor ongeveer J 2.25 kunnen worden verhuurd. Met den bouw van een 40-tal wonin gen wenscht men te beginnen. DE SPELLING. Ook naar aanleiding van een door den Minister van Binneniamdsche Za ken kenbaar gemaakte zienswijze heb- bon B. en W. van Winterswijk aan de hoofden der scholen aldaar verzocht in het vervolg in officioele stukken, gericht aan het Gemeentebe stuur of een der leden van dat col lege gebruik te maken van de offi- cieef geldende spelling van De Vries en Te Winkel, met verzoek tevens aan het onderwijzend personeel mede te deelen. dat in het vervolg in genoem de officieele stukken die spelling dient gebezigd te worden. MISHANDELING DOOR MARECHAUSSEES De volgende klacht is, naar ,,De Geld." meldt, bij de Bredusche justi tie ingediend G oir Ie, 15 Oct. 1908. Oii'dergeteekende, J. M. Ketelaars, wonende te Goirle, wendt zich tot u met. een klacht over de alhier tijdens de uitsluiting gestatiormeerde mare chaussees. Op 14 Oct. 1908, des middags tus schen half een en een uur, werd ik door twee marechaussees, hoewel ik mij van geen schuld bewust was. op gehaald, welke mij naar het huis van den gemeenteveldwachter leidden. Al daar aangekomen, verzocht de eone marechaussee den anderen, de poort achter de woning open te doen. Daar aan werd voldaan en toen werd ik door een marechaussee, dien lk heel goed terug ken, naar de poort ge leid. Ik was de poort binnengebracht en teen gebeurde er iets, dat ik ln Nederland voor onmogelijk had ge houden. Door dan marechaussee, cae mij de poort inleidde, werd ik zooda nig geslagen, dat ik mij onder genees kundige behandeling moest stellen. De luier bijgevoegde verklaring vam den geneesheer zal u, H. E. G. Heer, doen zien, hoe erg de mishandeling, die ik bij de marechaussees heb on dergaan, is geweest- Ik wend mij dan ook vrijmoedig tot u met het verzoek deze marechaus sees te willen vervolgen, te meer daar ik niet de «enige ben, die door de marechaussees is mishandeld. Ook H. v. Rooy en A. pielen willen onder eede verklaren, dat zij door do ma rechaussees mishandeld zijn. De volgende personen zijn bereid getuigenis te doenMina v. Gorp, G. de Louw van Tilburg. A. v. Gorp, vrouw Witters en Net Witters, Mina v. Gorp, A. v. Gorp en C. de Louw kunnen bevestigen dat, toen ik door de marechaussees werd binnen ge- itid, mij niets mankeerde, en allen kunnen bevestigen, dat toen ik werd vrij gelaten, ik deerlijk was mishan deld. Ik vertrouw dan ook, dat u, H. E. G. Heer, de zaak van genoog belang zult achten, om een vervolging tegen de betrokken marechaussees te doen i ns tol len. Een afschrift dezer aanklacht zal door mij aan de volksvertegenwoor diging en aan den minister van justi tie gezonden worden. Met de meeste hoogachting, (w. g.) M. Ketelaars. FAILLISSEMENT EN VERDUISTE RING. Naar wij vernemen ls heden door de Utrechtsche rechtbank in staat van faillissement verklaard de heer II. J. v. E., commissionair in effecten, dit bedrijf uitoefenende in Woerden, doch wonende te Utrecht, van Wijckska.de 25. De rechtbank benoemde tot rech- ter-corcftnissaris jhr. nir. De Ma rees van Swinderen, tot curator mr. F. A. van Engen. Verschillende aanvragen tot faillietverklaring waren heden bij de rechtbank ingediend, doch enkele aanvragers hadden verzuimd in hun request de bedragen te noemen, die zij hadden te vorderen. Onder hen be vond zich Iemand, die beweerde f 40.000 te vorderen te hebben. Het faillissement werd uitgesproken op een aanvraag, waarin als verschuldig de hoofdsom f 30.000 werd vermeld, het bedrag van twee protestwissels. De gefailleerde werd reeds Zater dag op last der justitie aangehouden, wegens vermoeden zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering, en bleef sedert dien in voorloopige hechtenis. Heden werd den verdachte door dan rechter-commlssaris een langdurig verhoor afgenomen. (Utr. Dbl) NIEUWE WOORDEN. Wij Lezen in Neerlandia Van drie lezers hebben wij op oais stukje „Nieuwe woorden gevraagd" antwoord gekregen. Mevrouw Nellie van Kol schrijft.: „Als men een automobiel „tuf tuf" noemt naar 't geluid, waar om dan niet een motorboot .,tuf- boot" genoemd ook naar 't ge luid Met den tufwagen tuft men dan over de wegen, met de tufboot ovetr 't water. Men gebruikt toch ook het woord „stoomen" voor spoorwagens en stoombooten. Men zou misschien ook kunnen spreken van een „watertuf", wat makkelijker vloeit dan „tufboot". Bestaat er voor al die vliegma chines niet reeds een goed woord, „luchtschip" Het zal toch altoos meer een schipperen met de winden blijven dan een- luchtig vliegen, en voor het woord „zwever" vooral is zoo'n toestel toch wel een beetje org on bevallig. Een „luchtschip" doet van zelf denken aan iets groots, dat met inspanning en beleid de natuurkrachten beheerscht". Tufboot (een ander Lezer stelt dit woord ook voor) en watertuf mo gen er, dunkt ons, beide wezen. En inderdaad, evenals men te water on te land stoomt, kan men op het vaste en liet onvaste element tuffen. „Al die vliegmachines" met het eene woord luchtschip aanduiden lijkt, ons nieit aanbevelenswaard. Want er is een kenmerkend onderscheid tus schen do bestuurbare luchtgevaarten, waarvan men tegenwoordig leest. Men heeft er die lichter, en men heeft e: die zwaarder dan lucht zijn. Die lichter dan lucht zijn hebben een, mot-een of ander gas gevulden, bol, die ze omhoog tilt en zwevende houdt; die zwaarder zijn dan lucht worden door onkel beweging opgeheven on op gehouden. Het spraakgebruik nu heeft reeds aan de eerste de bestuurbare luchtballonnen den naam van luchtschepen gegeven, in onderschei ding van de tweede soort, de aëropla- nen, in ons land al vlieg- of zweeftoe stellen of -tuigen genoemd. liet gaat dus niet meer aan, beide soorten luchtschepen te noemen; trouwens de vliegtuigen zijn voor die benaming niet omvangrijk genoegeerder zou dan luchtboot Ln aanmerking ko men. Maar is de vorm en de beweging van zoo'n vliegtoestel onbevallig Het is een kwestie van smaak. Wij voor ons hebben er, in afbeelding, al ge zien, dio ons zeer bevallig van vorm leken, en uit de beschrijvingen van do luchttochten der Wrights, van Fariuan en andoren moeten wij op maken, dat de bewegingen dezer ijle luchtgevaarten sierlijk kunnen zijn als het zweven en zwenken van vo gels. Do Earw. heer L. J. J. M. Poell te Tilburg schrijft ons „Naar aanleiding der vraag om nieuwe woorden meld ik Ut dat wij wel konden zeggenwij mo(o)t(t)eTden de Zuiderzee op en de gebroeders Wright von den een zwever uit". Zwever lijkt ons aardig gevon den. In plaats van vliegtoestel of vliegtuig kon vlieger niet dienen, om dat het in het Nederlandsch reeds Iets anders beduidt, maar dat bezwaar geldt niet voor zwever ln plaats var zweeftoestel or zweertuïg. All'cht zullen er echter zijn, die de snelle be weging van. de aëroplaan wel in het vliegen, maar niet in het zweven uit gedrukt vindenal is 't waar, dat ook met het woord aëroplaan liet zweven op luchtlagen is weergegeven. En waarom niet moteren? Het ziet er wat raar uit en schijnt (niet bij dm schrijver, die natuurlijk La tijn kent) op em bedenkelijke uit spraak van het woord motoir te dui den, maai- de klank is door het woord boteren bekend. De volksmond doe :n lioogsten aan log uitspraak. BOEKAANKONDIGING. Drie uitgaven van P. Noordhoff te Groningen, welke reeds te lang op aankondiging hebben gewacht: 1. Smits van Burgst. Nuttige en schadelijke insecten. 2e druk. Het werkje viel een gunstig onthaal len deel en verdiende het ten volle, 't Is een zeer geschikte handleiding voor allen, die studie maken van land-, tuin- en boschbouw. Het bevat de na men van in ons land voorkomende nuttige en schadelijke insecten en die van eenige buitenlandsche soorten, met korte mededeelingen, betrekking hebbende op hun leefwijze en op de rol, welke deze dieren spelen, uit een oeconomiscli oogpunt beschouwd. Schadelijk noemt de schrijver de in secten, welke schade kunnen veroor zaken aan onze cultuurgewassen, aan onzen veestapel en In onze vischwate- ren, nuttig de onmiddellijk nuttige en de vijanden der schadelijke soorten. Van de insecten, welke schadelijk zijn voor tuinbloemen en sierplanten, zijn slechts enkele opgenomen. De 2e druk blijkt niet slechts een verbeterde uitgave, het werk werd ge heel omgewerkt en aanmerkelijk uit- gebreid, zoodat het thans een vrij uit gebreid overzicht geeft van do soorten, welke schade kunnen veroorzaken, en van die, welke nut stichten. Met betrekking tot de nomencla tuur en rangschikking werden mede veranderingen aangebracht, terwijl voor velen zeker de bruikbaarheid is verhoogd door opname van een en ander, betrekking hebbende op de uitspraak der wetenschappelijke na men 2. Dr. Vitus Brulnsma, Ons Lichaam en onze Gezondheid, 3e druk. Wij herhalen ons reeds vroeger uit gesproken gunstig oordeel: een kos telijk werkje voor jongelieden om hun op bevattelijke wijze aan te bren gen de voor iedereen onmisbare ken nis van het menschel ijk lichaam, de beginselen der gezondheidsleer en de eerste hulp bij ongelukken. Voor den onderwijzer is het een uitstekende leiddraad. Het boekje is welverzorgd, voorzien van tal van afbeeldingen en zeer goedkoop. H. Hemfces Kz. Uit de Kennis der Natuur, 7e druk, geheel nieuw be werkt door Dr Vitus Brulnsma. Dit boekje was vroeger een leerboekje en kon ons als zoodanig minder beha gen; thans ls het omgewerkt tot een leesboekje (voor de lagere school), dat in korte lessen onderwerpen behan delt uit de plant- en dierkunde en de eigenlijke natuurkunde (physica). Het laat zich nu prettig lezen en zal, dunkt ons, bij de leerlingen wel in den smaak vallen, 't Is op zijn plaats in de klasse na de mondelinge behande ling der stof. Kalkmergel. Zijn beteekenis bij de bemesting onzer Cultuur-gewassen. Gratis uitgave der firma Hulshof en Co. te Arnhem. Een duidelijk geschre ven en practisch werkje over kalk mergel (koolzure kalk), dat mededee lingen bevat over een reisje naar een kalkgroeve in Westfalen (met mooie illustratiën), en voorts over de her- Komst, den aard en het gebruik van mergel. Mergel wordt steeds meer ge bruikt, maar is nog bij zeer velen on bekend, daarom kan dit boekje veel nut stichten. Binnenkort deelen wij een en ander mee over de mooie resultaten, welke wij dit jaar met mergel verkregen. In- t.usschen nemen onze lezers nu reeds kennis van deze belangrijke brochure. C. BLOKKER. NED. TOONEELVEltEENIGING. Wegens andere verbintenissen gaat Heyermans' satirieke komedie De groote vlucht Vrijdag 20 November a.s. voorloopig voor de laatste maal te Amsterdam. Zaterdag 21 November a.s. wordt voor de eerste maal opgevoerd De Zonde, drama in 4 bedrijven door Jac queline Reyneke van Stuwe. VLAAMSCHE OPERA. Blijkens het „Hbld. van Antwerpen" heeft de Raad besloten een adres te zenden aan den Minister van schoone kunsten, waarin zal worden gewezen op de groote opofferingen die de stad zich voor de Vlaamsche Opera reeds getroostte, en gevraagd om een toela ge van het rijk. Verder, dat, terwijl de hoeren. Judels en Toklcie tot het einde van dit seizoen bestuur dórs zullen blijven, de stad zelf den schouwburg zal gaan exploiteeren, De heeren Wittemans en Van Kerckho- ven-Donnez zijn afgevaardigd om het beheer te leiden. De stad loopt de fi nancieele risico's der onderneming, maar de gemeenteraad heeft een grens bepaald; zijn er winsten, don worden die ln de stadskas gestort. Een onderzoek wordt nu Ingesteld naar wat er te doen zal zijn, tegen het volgend seizoen, om de Vlaamsche Opera uit den toestand van bijna fail liet te redden. Het deficit over de maand October is voornamelijk het ge volg van de slechte opbrengst cler eerste plaatsen in den schouwburg. DE ONECHTE KUNSTWERKEN. De verkoopers der te Berlijn als echt geveilde onechte Rembrandt, Tizian en Raffael weigeren te erkennen, dat deze werken slechts copieën zijn. Zij beroepen zich op het oordeel van den docent in de kunstgeschiedenis aan de universiteit te Weenen, dr. Guidas, die de volgende verklaring aflegde. Wat het schilderij van Rembrandt betreft, is nimmer twijfel gerezen, dat men met eene minderwaardige copie had te doen. Bij den Tizian was het anders. Hij vermoedde, dat som mige onderdeelen later waren bij ge schilderd, daar het overige merk waardig overeenstemt met andere door Tizian geschilderde doeken, o.a. in „Excellentie Diercksen." HET ONGELUK TE KARANG ASEM. Betreffende do buskruit-ontploffing te Karang Asem ontving het „Soer Hbld." eenige inlichtingen, waaruit zou zijn af te leiden, dat het ongeluk moet worden toegeschreven aan on voorzichtigheid van een onderofficier, die met een mes ging peuteren in een fraaie, antieke kruik, waaruit hij het kruit in een vat liet vollen. Het kruit in de kruik ontplofte door de wrij ving, de vlam sloeg in het open vat en de ontploffing volgde. De met het toezicht belaste officier, luitenant Geeriigs, had zich juist verwijderd naar de rivier, waarin het op te rui men kruit werd geworpen, wijl hij vernam, dat daar zoo onvoorzichtig met het gevaarlijk goedje werd omge gaan, op de wijze ais waarop bedoel de sergeant te werk ging. Rechtszaken KERMISVERMAAK. Gisteren stond voor de rechtbank te 's-Hertogenbosch terecht, de landbou wer A. Maas, beschuldigd van den 14den Juni, tijdens de kermis te Hil- varenbeek, J. Seis zoo te hebben ge stoken of gesneden, dat deze aan de gevolgen is overleden, en aan een an der, A. L. van Herk, een levensge vaarlijke wonde te hebben toege bracht. De rechtbank veroordeelde den be schuldigde tot vier jaar gevangerijs- straf en net betalen van een vergoe ding van 130 gulden 5 cent, aan den mishandelde, Van Herk. De boerenarbeider C. van B., die beschuldigd was van opzetteiijken doodslag op de kermis te Leeuwar den, werd door de rechtbank te Tied veroordeeld tot drie jaar. De eisch was 15 jaar. DIEFSTALLEN. Het gerechtshof te 's-Gravenhage deed uitspraak in de zaak van J. E. It. en G. M., door de rechtbank a.l- daar veroordeeld tot respectievelijk 10 en 8 jaar gevangenisstraf wegens diefstal op de Wielerbaan te Sclieve rdagen en poging tot diefstal des nachts in een perceel aan de Nassau- Odijckstraat te 's-Gravenhage, met geweldpleging tegen den bewoner van dat perceel. Het hof verminderde do straf voor den eersten beklaagde tot 8 en die voor den tweeden beklaagde tot zes jaar gevangenisstraf. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK. De 4de kamer der Amsterdamsche Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 45-jarigen koopman Abra ham Boas, die terechtgestaan heeft wegens bedrieglijke bankbreuk. De Rechtbank verklaarde beklaagde schuldig aan valsche boeking ln z:to kasboek en memoriaal en aan het onttrekken van een gedeelte goederen, aan zijn 'inboedel toebehoorende. Vol gens de Rechtbank handelde beklaag de opzettelijk en te kwader trouw, zijn "door zijn handelingen de rechten z'toer schuideischers aanzienlijk ver minderd en was beklaagde zich zeer wel bewust, dat hij zijn verplichtin gen niet kon nakomen. Voor het be wezen verklaarde werd beklaagde ver oordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisch was 2 1/2 jaar. HET „TREKKEN" VAN TULPEN EN HYACINTHEN. Hyacinthus zoo verhaalt de fa belleer was een Spartaansch jon geling van buitengewone schoonheid. Zephyrus, eer der vier hoofdwinden, was zeer bevriend met hem. Toch scheen Hyacinthus meer prijs te stel len op de vriendschap van Apollo, den beschermgod van de dichtkunst en van het gezang, waarom Zephyrus naijverig W6rd. Eens, toen Hyacinthus door Apollo in het schieten werd onderwezen, ontstak Zephyrus to toorn en dreef de werpschijft met zooveel kracht te- <ren het hoofd van den jongeling, dat deze op de plaats dood bleef. Uit het bloed van dan schoonen Hyacinthus ontstond de „Hyacinth", welke wij roemen als de koningin aller bloem bollen. Om haar heerlijken geur, baar bloemen rijkdom, haar vroegen bloeitijd en haar gemakkelijke cul tuur heeft zij zich al de eeuwen door in de gunst van kweekcr en liefhebber mogen verheugen. Met haar is de tulp om haar kleu renpracht overal bekend en bemind. „Behaagziek wiegde op statelijken stengel Er tulp bij tulp haar prachtig kleurgemengel", zong Potgieter, en ook Héléne Lapi- dothSwarth bezingt de „purperen tulpen" mei haar „karbonkelgevon- kel" en „laatenden gloed", „ztogend van schoonheid". Geen wonder, dat men heeft ge tracht ook in den winter van deze schoone en heerlijk geurende bloe men te genieten en daarmefi de woon kamer te versleren en op te vroo- lijken. Het „trekken" of vervroegen vai tulpen en hyacint hen is een gemak kelijk en dankbaar werk. In October en November plant men de bollen in potten, in donkere, losse® tuinaarde. Na de planting zet men de potten op een donkere, koele plaats, het liefst in den tuin, 15 c.M. onder de aarde. Na 6 of 8 weken, wanneer het wortel stelsel zich flink ontwikkeld heeft, plaatst men ze in een vorstvrij, doch koel vertrek. Eerst later mogen ze op een warme plaats, vóór een zonnig venster b.v., niet te dicht bij de ka chel, staan. De behandeling is echter niet zóó eenvoudig, als ze, zoo in enkele woor den aangegeven, lijkt. Wij laten daar om hier enkele wonken volgen. Allereerst willen we aanraden, de bollen niet te koopen van rondtrek kende kooplui, maar van vertrouwde handelaars of kweekers. Bij dezen kan men goedkoop en duur terecht ook voor billijke prijzen kan men zeer aanbevelenswaardige bollen krijgen. Men lette er op, dat de bol rond en vast zijze moet, tusschen duim en vinger genomen, hard aanvoelen de buitenste schillen moeten vast tegen elkaar aanliggen. Vroege, veel getrok ken tulpsoorten zijn de „Ducjes" (Due van Tholl) wil men Hyacinthen reeds begin December, in elk geval vóór Kerstmis, in bloei hebben, dan men Rorneinsche hyacinthen, f 1.20 per dozijn deze moeten begin September opgepot worden. Van Hyaclr.thèn plaatst, men één in een pot van 12 c.M. middellijn men heeft ook hyacinthen-p a n n e n van verschillende gróótten, waarin men 6 of 12 stuks kan planten. Van J'^Pen zet men 3 of 5 in eon pot van 1U c.M., in dezen .vorm Sommigen gebruiken potten, welke een derde liooger dan wijd zijn, doch dit is op de ontwikkeling cler bloemen van geen invloed. De aarde zij los en vruchtbaar goe de tuinaarde mot een flinke hoeveel heid zand vermengd, is reeds ge schikt kan men in plaats van tuin- aarde bladaarde krijgen, dan is dit nog beter. Da ai* de bol de noodige voedingsstoffen in voldoende mate bevat (reserve-voedsol), is bemesting onnoodig. Na het oppotten giete men, zoo noodig, matig en daarna niet weer vóór het trekken. Wie geen tuin heeft kan de potten in don keldor plaatsen. Ook kan men ze zetten in een kist van oneeveer een halven nieter hoog op den bodem doet men een laag vochtig, grof zand en vult, na do potten er in gezet te hebben, de ruim- e aan eveneens met zand, 15 c.M, hoog boven de potten. Het zand moet vochtig gehouden worden. Zóó be waard, zullen de bollen niet licht „opwerken". Men gunne nu aan de bollen den tiïd tot een behoorlijke ontwikkeling van wortels haalt men ze te spoedig voor den dag dan zal men er niet veel pleizier van hebben. Als de „neu zen" reeds een heel eind buiten den top van den bol naar buiten getreden ziin, dan is hot niet te vroeg, om ze uit haar schuilhoek voor don dag te halen. Voorzichtigheid blijft ook nu nog zeer aanbevolen. Komen de bol len al dadelijk op een warme plaats te staan, dan ontwikkelen zich lange, slappe stengels met spichtige blade ren bij tulpen verdrogen soms de bloemen in de knoppen. Langzaam trekken is een ver- eischtemen krijgt dan sterker, schooner bloemen, die sterker geuren en langer htoeien. Wanneer do bloem knoppen zoo ver ontwikkeld zijn, dat ze 4 a 5 c.M. uit den bol te voorschijn komen en kleur vertoonen, dan kan men de potter- in de warme kamer brengen en vóór het raam plaatsen. Men giete nu naar behoefte, met lauw watervooral niet op den bol, daar deze zou gaan rotten. Bij het oppotten heeft men een flink stuk scherf op het gaatje In den bo dera gelegd, opdat het water kan wegvloeien. Men kan het water in het schoteltje laten staan, tot de wortels het verbruikt hebben. Gieten met koud water kan de plant in haar groei Stuiten, zoodat de bloemen niet verder uitkomen. Wie zijn bollen goed behandelt, kan er vele weken genoegen van hebben, vooral als hij zich een collectie heeft kunnen aanschaffen, waarin exem plaren van onderscheidene soorten voorkomen. Uitgebloeide planten giete men minder, maai- late het niet dadelijk geheel na, zooals wel geraden wordt, daar dit tot schade van den bol zou zijn. Na de vorst plant men ze in den tuin ziin ze afgestorven, dan neemt men ze op en bewaart ze tot het vol gend winterseizoen. Zo geven dan in liet voorjaar nog een matigen bloei. C. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. dagelijks een likeurglaasje onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw tetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt, de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen, en weigere namaakselsl ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde is cum laude afgelegd door den heer A. Keo- sing. Utrecht. Aanv. ex. dier- on delf stof k. mej. S. Barkhout. Doet. rechten M. Tydeman. Utrecht. Doctoraal Rechten L. X C. van Gorkom. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen in de Nederlandsche' letteren de heer G. Engberts; voor het candldaats-examen ln do rechten de heer T. A. Wagtho. Groningen. Met goed gevolg het kerkelijk voorbereidend examen afge legd door den heer J. M. Doornhos, candidaat in de eodgeleerdhedd.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6