HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Stadsnieuws Binnenland ZA.TERDAG 21 NOVEMBER 1908 Verlof Drankwet. B. en W van Haarlem brengen ter (Openbare kennl9, dat Is Ingekomen |een verzoekschrift van B. Heemskerk 'pm verlof, ingevolge art. 34 dier wet, 'tot het verknopen van alcoholhouden- den drank anderen dan sterken drank 'voor gebruik ter plaatse van verkoop in het voorhuis (gelagkamer), van het 'perceel aan den Kruisweg no. 53. Rubriek voor Vrageu. Qeabonneerden hebben bet voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de •Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle untwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk is, den dag na de inzending. VRAAG: Kan ik nog opgeroepen 'worden voor den dienst? Ik ben een loteling van de lichting 1908 en heb 'een nummer getrokken, eenige num- "mers hooger, dan dat nu aanzegging, .gehad heeft om in ,1909 in dienst te worden gesteld? 1 ANTWOORD: Neen, na 15 October 'van het jaar, waartoe1 de lichting be hoort, worden geen lotelingen meer opgeroepen'.. VRAAG: Twee zusters kunnen het met elkaar niet vinden en zijn beide in de huishouding. De eene bederft, i het goetl van de andere, het is nog wel niet veel, maar zij kan grooter dingen benadeel en. Kan ik daarvan, werk maken? ANTWOORD: Als er reden tot on- êenigheid is met uw zuster, spreek er dan ronduit over en leg het bij. Er is niets pijnlijker en kwellender op den duur, dan twist tusschen bloedver- Wanten, vooral wanneer die elkaar zóó na bestaan. Zelfs wanneer uw zuster in een booze opwelling iets van ul bedorven heeft, denk dan niet aan wraak, maar aan verzoening. Wie 't -perst de hand toesteekt, is de groot ste, van ziel. Denk daaraan, en volg onzen raad: gij zult er voldoening van hebben. VRAAG: Kunt, u mij noemen de adressen Van de Staatsspoorwegen, van de Holl. Spoorw.: Mjj. en van de E. S. M.? ANTWOORD: Wend u tot de Direc tie van de Holl. IJzeren Spoorw.- Maats. Droogbak, Amsterdam, tot die van de -S.S. te Utrecht en tot die van de E- S. M., aan de Leidschevaart-, bij j te remise. VRAAG: Ik heb vijf zoons, waarvan een uit. het eerste huwelijk, die niet gediend heeft en vier uit mijn tweede huwelijk, waarvan er twee gediend hebben. De derde heeft vrij geloot. Is nu de vierde vrij? ANTWOORD: Neen, van een oneven aantal zoons moet de grootstehelft dienen. RECTIFICATIE. Het bureel van. den commandeerenden officier van het 10de reg. inf. is niet.op de Groote Markt, maar in tie infanteviekazerne, .Koudenliorn. Uil da Cliiistrekeffl HILLEGOM. De zitting van den Militieraad zal worden gehouden te Leiden op Woens dag.16 December e.k., des namiddags 12 3/4 uur in de Stadsgehoorzaal. Donderdagavond heeft in hotel Sis- lermans voor het departement Hille- gom van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, voor een zeer we-inig tal rijk publiek mevr. SterckPost uit Amsterdam, eene lezing gehouden over Lapland en de Lappen, welke le zing werd geïllustreerd met prachtige lichtbeelden. De mazelen heerschon alhier in he vige mate. In enkele klassen der scholen zijn vele verzuimen ten gevol ge van die ziekte. TWEEDE KAMER. Gisteren zijn de politieke beschou wingen ten einde gebracht. Minister Heemskerk dankte In de eerste plaats de sprekers der rechter, zijde, die vertrouwden, dat de Regee ring meende wat zij zelde, en den heer Tyderuan voor diens welwillen de critiek. Was liet Kabinet van karakter ver anderd Het was rechts, als zoo danig ontstaan, gevormd en aange diend, eii dat bleef het, strevend naar bevrediging, zonder een anti-these op den voorgrond te stellen. liet is be kend, dat bij dr. Kuyper misverstand bestond omtrent de bedoelingen van den Minister en van bet Kabinetde Minister had In deze geen schuld. De Minister was steeds In beginsel ho mogeen meit dr. Kuyper, in wiens verkiezing hij zich verheugde. Z. i. bestond er ook in Maart j.l. geen verschil van gevoelen over de vraag, of dit Kabinet was een princi pieel Kabinet van rechts. Voor de be- zorgdhoid van den heer Tydeman was geen reden, want sedert Maart was er in de gedragslijn en de bedoe lingen van het Kabinet niets veran derd .Men had het Kabinet in onvoor zichtigheid. geboren genoemd, maar het was een Legitieme geboorte (ge lach) en men Kon niet anders ver wachten, dan dat spreker een rechts Kabinet zou formeeren, krachtens geheel zijn politiek verleden. Spreker was altijd voor aaneenslui ting der rechterzijde geweest, al er kende hij, dat een gemengd zaken kabinet mogelijk is, omdat de partij strijd in Nederland wel wat te veel belemmerend op de zaken werkt. Thans zag spreker in een gemengd Kabinet., door hem to vormen, geen heil, want hij meende dat een rechts Kabinet ino,est optreden. Dat was al gemeen, erkend. En dat militaire mi nisters: van andere richting zitting namen waarvan tal van voorbeel den waren deed aan de homogeni teit van een Kabinet niet af. Noch aan aard en karakter daarvan, dat de rechterzijde representeerde. Elke critiek in dit opzicht wees de Minister af. (De heer Roodliuyzen Nou, dan is het uit Het program der Regeering was te groothet kon nooit zóó klein zijn dan het groot genoeg was. Elk pro gram was te groot en de arbeid duur de te lang. Van spreker waren bij het Voorloop; g Verslag over Binnen- landsche Zaken 25 wetsontwerpen gevraagd. Het program kon niet wor den afgewerkt, maar niet omdat er rechts geen meerderheid was. Hel Ka binet meende met de Kamer te kun nen samenwerken, hoewel het zich in Maart ondubbelzinnig aankondigde als een rechts Kabinet. Het woord „christelijk" werd niet gebruikt, om- dot hierin zou gelegen zijn het voor opstellen der anti-these en dat wilde de Minister niet. Doch hij meende dat ook toen aan hetgeen hij ten aanzien der christelijke beginselen gezegd bad, geen misverstand kon bestaan. „Christelijke beginselen" alléén was hem een te vage omschrijving er lag een dubbele beteekenis in ethisch en godsdienstig, en als aanduiding van grondbeginsel sticht het verwarring, soms verbittering. Het was niet waar, dat het Kabinet de anti-these op den voorgrond bad gesteld. Het Kabinet stelde een these, een beginsel, een grondgedachte, de basis van het recht-pliilosofisch beginsel der Re- geering. Tusschen geloof en politiek bestond nu eenmaal verband. De Mi nister gaf toe, dat deze thesis niet Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. De zaken die de gemeente drijft ne men langzamerhand grooten omvang aan. Een jaar of wat geleden dreef ze alleen handel "in vodden, mest en oud ijzer, de producten van de gemeente reiniging, daarna voegde ze aan haar faken een afdeeling voer den verkoop van prima, prima drink- en wasch- water toe, die zóo goed ging, dat ze een magazijn oprichtte, waarin tot concurreerenden prijs gaskachels en komforen te verkrijgen zijn, leverde laar gemakshalvo het gas bij, eerst in iUÈveren, daarna in vermengden toes stand. Vervolgens opende zij de gele genheid om motoren van de burgerij aan *"t draaien te brengen door elec- trische kracht en leverde lot civielen prijs eleclrisch licht per kilo (watt uur). Al de-ze affaires,, behalve die In vodden en beenen, waar ieder jaar geld bij moet, leverden een zoet ^winstje op, zoodat zij liet besluit nam nu ook een winkel van fijne vleesch-1 waren in Lè richten. Deze onderne- Vning heeft evenwel een bezwaarze is wat afgelegen, zoodat de aandacht "van 't publiek er niet op gevestigd kan wórden door een mooien gevel of een prachtige etalage en zij dan ook haar (toevlucht alleen kan nemen tot gere geld adverteeren. Zoo vind ik In iHaarlem's Dagblad van Vrijdag aan gekondigd, dat er op heden, Zaterdag tl Nov., verkooping zou zijn van e x t ra f ij n e rolham k 30 cents per fe ons. J>e gemeen to gaat 'dus langzamer hand met haar tijd mee. Tot dusver adverteerde zij weinig of niet. Nu de vleesch hand el aan het Slachthuis evenwel het voorbeeld geeft en extra fijne rolham aanbiedt voor veerLig procent van den prijs, dien de andere winkeliers in fijne vleeschwaren vra. gen, zie ik den dag nog aankomen, waarop de gemeentelijke lichtfabrie ken zullen adverteeren „Beste gas kachels en komforen, geschikt voor St. Nicolaas-cadeau", of„Zuiver water uit de Overveensche duinen, zoolang de voorna ad strekt, te beko men por meter. Zonder concurrsn- tie." Maar alle gekheid op een stekje, !s 't niet een beetje grappig het slacht huis gesteriliseerd vleesch, dat volko men onschadelijk, maar toch niet van eersto hoedanigheid kan wezen, als extra fijn te zien adverteeren Hoe moeten dan de handelaars in de stad hun ham van een kwartje het ons wel betitelen Want er is verschil in etenswaar. Een menscli is een mensch, maar een pond suiker is nog geen pond suiker. Tfc bedoel maar (want deze verkla ring eischt een toelichting) dat er vooral in levensmiddelen zooveel qua- liteiten bestaan, dat de eersto en de laatste soort dikwijls zelfs niet op el kaar gelijken en alleen maar den naam gemeen hebben, precies als achterneven. Of hebben niet deze week vier winkeliers terecht gestaan, omdat ze appelen en pruimen, ver kochten, die zoo met mijt, larven, en torren doorwoekerd waren, dat het toezicht ze voor bedorven verklaarde? Zooiets doet de gemeente in ieder geval n'oork, Het water dat ze ver». eender werd uitgelegd en toegepast door alle lcrlen der rechterzijde. De beteekenis der coalitie was vol strekt niet, dat zij zich steeds tegen over de linkerzijde plaatste. Naar sa menwerking en bevrediging moest worden gestreefd. Maar de bedoeling der coalitie was te streven naar ge meenschappelijke actie en hervormin gen, homogeen met de vroegere Christelijke Knbtoetten. Tot een partij forma tie van conser vatief tegen democratisch wilde de Regeering niet medewerken, doch niet omdat bot conservatief was. De Minister bt greep, dat het moeilijk was links cc-n concentratie te krij gen, maar hij hield vast aan de con centratie van reebts. Het tot stand brengen van hervor mingen 4n Nederland was moeilijk, daarom moest men voorzichtig zijn bij het toezeggen daarvan. Hervor ming op militair gebied was begon nen en de Minister van Oorlog had natuurlijk zijn denkbeelden over een militair stelsel voor de toekomst. Dat de invaliditeitsverzekering op den achtergrond zou worden gedron gen, was een misverstand; bedoeld was, dat daarmede gekomen zou worden, wanneer de ongevallen- en z'ekteverzekerings-organisaties In ge reedheid waren. Onderzoek naar de Grondwetsher ziening wilde do Minister niet tea' hand nemen, tenzij hij wist dat hij bleef. En dan moest de geheelè Groaidwet worden nagegaan. Dan kan ook de kiesrecht-vraag objectief ouder de oogen worden gezien. De Minister wilde zich absoluut vrijhouden van vooruitloopen op voorstellen, die er nog niet waren. (Do heer Borgesius wat draait hij er om heen 0 De Minis ter antwoordde Ik ben er niet aan toe 1 Hij meende, dat zijn schriftelijk antwoord ver genoeg ging. De Minister besloot met te zeggen, dat men in zekere periode moest stre ven naar de voor de band liggende hervormingen. Van links scheen de strijd om algemeen kiesrecht te gaan: de stembus zou uitspraak doen. De Minister onthield zich Van een Regeeringsprogram, niet wetende, of deze Regeering zal aanblijven. Bleef het Kabinet aan, eerst dan zou het. met een program komen. D° Minister van Financiën, de heer Kolkman, dankte voor de hoffelijke critiek. Zijn taak was ondankbaar hij inoest het geld verschaffen voor de weldaden, die zijn collega's weirschten to verspreiden. En de Ka mer' hield niet van het geven van nieuw geld, van nieuwe belastingen, vooral niet met de stembus tn bet zicht. De Minister ontkende zijn vroe ger optimisme niethet dateerde van geheel andere omstandigheden, van een periode van ruime middelen. De uitkomst stelde hem destijds in het gelijk. Thans was hij pessimist? Neen, maar de omstandigheden waren gansch anders, waren tot bezorgdheid stemmend. Er was een ongedekt te kort van 10 1/4 millioen. Daarvoor een leening te sluiten wilde de Mi n is ter niet. Door opcenten alleen kón het tekort riet worden gedekt. Want het was niet alleen tijdelijk, maar ook blijvend en daartegen moest de tarief herziening dienen, die ver moedelijk deels fiscaal, deeiS protec tionistisch zou kunnen werken. Men kwam nu niet met het tarief, om het geld, dat daaruit gevonden wordt, te reserveeren voor de sociale wetge ving. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd moest de Minister handhaven hij kon nu niet voorstel len verlaging van suiker-accijns, maai- hij was bereid t© doen uitko men, dat voor het volgend jaar de beide zaken werden gekoppeld. Minister Talma, zijn gedragslijn vei'dedigend, wenschte van de bij de ziekteverzekering in het leven te roe pen organisaties bij verdere wetten gebruik te maken. Vandaar dat ouderdoms- on invaliditeits-verzeke- ring, die voor hem samenvielen, niet op don achtergrond werden gescho ven, maar vertraagd. Wat niet wilde zeggen, dat er niet aan gewerkt werd. Daarna volgden replieken en toen werd het algemeen debat gesloten en hoofdstuk I (Huis dei' Koningin) goedgekeurd. Maandag te half 2 hoofdstuk II ook des avonds is er vergadering. DE RECHTERSZOON TE AMSTER DAM. Naar 'aanleiding van ter sprake ge brachte gevallen van ongelijke behan deling bij do rechterlijke macht, vvenscht dê minister In de memorie v. Antwoord, ten aanzien van het voor gevallene met den rechlerszoon te Amsterdam op den voorgrond te stel len,-dat ook naar zijn meening, de betrokken substituut-officier van jus titie te Amsterdam, in zake het voor gevallene met den rechterszoon, ver dacht van diefstal van eenige rijwie len, niet heeft gehandeld, met het be leid, waarvan een officier van justitie behoort blijk te geven. De minister is door een onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat de betrokken ambtenaar ln dezen geheel te goeder trouw heeft gehandeld. Dat vervolging hier gebo den was, kan, naar 's ministers mee ning niet aan twijfel onderhevig zijn. De ambtenaar heeft zóó weinig beleid getoond, en door dit gemis aan beleid zóó ernstig afbreuk gedaan aan den dienst der justitie en aan haar belan gen,' dat hij naar het oordeel van den minister niet langer als subst.-officier te Amsterdam kon blijven gehand haafd. De dwaling van dezen ambte naar geeft echter geen recht te spre ken van klasse-justitïe. EERSTE KAMER. Dao/r de tegenwoordigheid van den minister van justitie nog In de Twee de Kamer wordt veroischt, kan de Eerste Kamer tot verdere behande ling van de achterstandsontwerpen nog niet opgeroepen worden. PRINS HENDRIK NAAR DE RESIDENTIE. Prins Hendrik komt hedenavond te gen 7 1/2 uur (via Het Loo) in de re sidentie. De Prins is voornemens tot de helft van December nu en dan op Het Lóó 'te vertoeven. Mr. N. G. PIER SON. Met groot genoegen wordt verno men, dat de gezondheidstoestand van den beer mr. N. G. Pierson vooruit gaande is. Deze week verlaat hij Val- Mont, boven Montreux, waar hij sinds half September verblijf hield, om zich voor eenigen tijd naar Wies- baden te begeven. Mr. Pierson komt begin December te Hilversum wonen, om de winter- iPaaniten door te brengen op de heer lijk en rustig gelegen Villa „Mon De- sir" aan den Soestdijkerstraatweg. MISDAAD Op last van de justitie, wordt sectie verricht op bet lijk van den persoon, wien j.l. Zaterdagavond te Meieren een ongeluk overkwam, ten gevolge waarvan hij in het ziekenhuis te Gu- Leinborg overleden is. DIEFSTAL. De schipper van het Rijnsch'fp „El- za Augusta", liggende in de Maasha ven te Rotterdam, kwam Vrijdag morgen lot de ontdekking, dat zijn knecht van boord verdwenen was, terwijl hij tevens vermiste zijn ijze ren geldkistje, inhoudende verschil lende scheepspapieren,en een waar de van 159. KLACHT TEGEN EEN VELD WACHTER. Door liet hoofdbestuur van den Al- gemeoncn Hengelaarsbond is eene klacht Ingediend tegen den veldwach ter Bos, gestationncerd to Neder- horst-den-Bei'g, bij den officier van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Amsterdam, wegens a. het opmaken van een valsch pro- ces-verhaal. b. wegens het tot twee maal toe af leggen van een valsche verklaring onder eedet en c. wegens provocatie tot het plegen va.n een strafbare handeling. Een en ander door getuigen te con- stateeren. I („Tel.") WERKLOOZEN-COMMISSIE. De Amsterdamsche burgemeester, mr. W. F. van Leeuwen, heeft het eere-voorzitterschap van de werkloo- zen-commissie uit de burgerij aan vaard. PARAGRAAFTEEKENS EN N's TE WEINIG. De laatste lijst der Nederlandsche diplomatieke en consulaire ambtena ren in het buitenland telt 'n 600 na men. Met een po.ragraafteeken zijn aan geduid do Nederlanders onder hen, er zijn er, goed geteld, 123. Aan de ambtenaren met een N ach ter hun naam kan ln het Neder- landsch geschreven worden. Hun aantak bedraagt 241. C,Neerl.") EEN MOEILIJKE REDDING OP ZEE. Wij hebber, ol medegedeeld, dat de baggermolen „Drogue", gesleept door de sleepboot „Oostzee" van Rotter dam naai* Bourgos, op de Portugee- sche kust op drift was geslagen dat dit vaartuig later op strand dreef en dat er één van de twee opvarende runners. Verschoor, werd gered. De andere, Gruppelaar, verdronk. De geredde zeeman heeft van zijne redding het volgende medegedeeld Spoedig nadat de baggermolen los was gebroken, kwam een stoomschip 'n het gezicht, dat een sein opzette, doch door de runners op den molen niet begrepen en dus niet beantwoord werd. Dit schip vervolgde zijn koers. Kort daarop kwamen twee booten naderbij, een Noorsch stoomschip, met hout; beladen, en een Engelsch stoomschip, de „Don I-Iugo". De Noorscho boot, die niet zoo ge makkelijk hulp" kon verleene.n,ver volgde zijn koers, doch de „Don Hu go" blééf. Men vroeg den opvaren- den van den baggermolen wat zij verlangden, waarop dezen antwoord den, dat zij gaarne zouden worden afgehaald of op sleeptouw genomen. De „Don Hugo seinde terug, dat men zulks doen zou. De kapitein van de „Don Hugo" liet de groote red dingboot gereed maken en riep vrij willigers op voor het reddingswerk. Onmiddellijk boden zich aan de 2de en de 3de stuurman, de bootsman, twee kwartiermeesters en een ma troos, die de boot bemanden en op reis gingen naar den niolen. Voor zeker een gevaarlijke tocht ln de woe dende zee I Men slaagde er ln goed en wel aan lei van den molen te komen. Ver schoor sprong van den molen in de boot, doch Gruppelaar durfde den sprong niet wagen. Men was dus ge noodzaakt, langszij van den molen te gaan om ook hem aan boord te nemen. Dit geschiedde. Nu echter lag de boot tegen den molen, die met zoo veel vaart voor den wind afdreef, dat het onmogelijk bleek met de boot vrij van den. molen te komen. Men werk te nu de boot naar liet vooreind van den molen en juist was de kop vrij, toen de boot door een zee tegen de ladder werd gezet, klem geraakte tusschen de emmers en op zij zoo goed als verbrijzeld werd. Allen zagen kans over de ladder aan boord van den molen te komen. De boot sloeg los. Nu waren er acht mensehen op den molen. De 2de stuurman, die een roephoorn bij zich had, riep don kapitein van de „Don Hugo" toe, dat de molen in goeden staat was en verzocht hem te trachten, den molen op sleeptouw te krijgen. Onmiddellijk begon 't stoonf- schip vuurpeilen met lijnen af te schieten, doch tevergeefs. Een lijn kwam aan boord, doch brak. De mo len dreef al meer naar de kust en naar gissing bevond men zich op 9 k 10 vm. water met de branding zeer nabij en de steile rotskust in het gezicht. Van de Don Hugo werd nu een 2-dui.ms lijn met drie boeien.naar den ilïolen gedreven, om zoodoende te trachten verbinding te krijgen echter bleven deze boeien voor dit doel te ver weg. Drie man sprongen van don moien, zwommen naar do boeien en werden aan boord gehaald. Opnieuw werden boeien in zee gela ten, één lijn met 1 boei en één liin met 3 boeien. Nu sprong Verschoor in zee, zwom naar de boei en werd ook ingehaald. Do vier overigen durfden niet in zee springen en wachtten tot do boelen van boord te grijpen waren. Dit go- lukte. De bootsman en Gruppelaar aan één boei. Ook dezen werden naar boord gehaald. Drie kwamen veilig aan boord. Bij het ophalen van Grup pelaar echter liet deze los, viel in zee en verdween. Verschoor werd aan boord van de „Don Hugo" liefderijk verpleegd en later geland te Huelva. Van de red ders bekwam niemand eenig letsel. Alleen de bootsman was eenige dagen ongesteld, doordat hij te veel water had ingekregen. De moedige redders hebben hun le ven in de waagschaal gesteld, om dat van anderen te redden en de gezag voerder vuil do „Don Hugo" heeft, zoodra hij dén in nood verkeerenden baggermolen met bemanning bemerk te, niet geaarzeld pogingen tot red ding aan té wenden, niettegenstaan de de plaats, waar het reddingswerk inoest geschieden, gevaar opleverde voor zijn eigen schip. NEDERLAND EN VENEZUELA. Do New-York Herald (Parijsche Editie) verneemt uit Willemstad, dat op Bonaire een Venezolaansch zeil schip, do „Fred." is aangekomen, die de tijding bracht, dat in het oostelijk gedeelte van Venezuela de revolutio nairen aan Castro's macht ontsnap- pen. In het westen van Venezuela zijn velo oproerlingen gevangen geno men. Het handelsverkeer mei Maracaïbó is geheel afgebroken. ONGEWENSCIITE TOESTANDEN. Do Ut.rechtsche Handelsvereeniging heeft bij den minister een klacht inge- dïond teg3n den concierge der Rijks Hoogcre Burgerschool met 5-jarigen cursus, wegens handeldrijven, het verkoopen van fietsen, kantoorbehoef ten, enz., aan leerlingen dor H. B. S. Sommige jongens hadden b.v. eene rekening van 3 aan chocolade. Thans is eenzelfde zaak in onder zoek tegen een ambtenaar der vee artsenijschool. Deze zond rekeningen nan do ouders der leerlingen van b.v. ƒ80, wanneer voor ƒ40 geleverd was, en deelde dan na ontvangst van liet. bedrag, de overschietende ƒ40 met den leerling. DE OUDE GESCHIEDENIS. Twee werklieden. Aandoenlijk brief je in rijm over nood, een kleinigheid je en blijde gezichten. Het werd be zorgd ln do buitenwijken der stad Groningen en teruggehaald. Zes gul den was de opbrengst. Drie gulden werden verdronken. Over de rest kwam ruzie. De dronken lieden wer den uit de tapperij gezet en vervol gens naar het cachot geleid, waar de ruzie aanhield. Een werd vastgehou den, omdat hij nog een rekening met de politie had te vereffenen, de ander zet de „negotie" alleen voort. MERKWAARDIG TOEVAL. Uit Doom meldt men aan „Het Volk" Op 63-jarlgen leeftijd overleden to Doorn op denzelfden dag de tweeling broeders L., beiden aan een hart kwaal. De eerstgeborene stierf een uur vroeger dan zijn broeder. koopt is zuiver, nooit met wijn of li monade vermengd, het gas heeft wel een luchtje, maar dat is een kenmerk van echtheid en niet van bederf en aan de qualiteit van de compost be hoef je geen oogenblik te twijfelen. Dat ruik je, dat die goed is. 't Is maar gelukkig, dat'er in onze stad vele firma's zijn, die er geen be dorven eetwaren op nahouden. An ders zou de gemeente, die immers eenmaal de smaak van zaken doen beet gekregen heeft, ook wel eens een grooten kruidenierswinkel kunnen gaan openen. En dat te eerder, omdat een van haar ondernemingen, die ik zoowaar nog vergat te noemen, bezig is ge ducht in opbrengst te verminderen. Dat is namelijk de Bank van Leening, die over 1907 niet meer dan ƒ443.21 heeft opgeleverd, terwijl het saldo in vorige jaren veel hooger was. Na tuurlijk zal dit zijn goede redenen wel hebben, maar welke weet ik niet en ik denk er ook niet o Ver, den ambtenaren daarnaar te vragen. Het zou hun de betrekking kunnen kos ten 1 Wat ik wel zonder gevaar Voor an deren kan mee deel en, is dat ee<n paar ambtenaren van de gemeente bij de Groote Houtbrug opmetingen hebben gedaan. Dit kan moeilijk met iets an ders in verband worden gebracht, dan met plannen om nu eindelijk de opruiming van de twee dobbelsteen en ik zeg niet te overwegen (want wegen is voldoende en ol dat óverwegen houdt maar op) maar om die zaak nu eindelijk eens ernstig ter hand te ne men. Het opruimen van die leelijke, hinderlijke dingen behoort tot die zq» ken, waarmee maar geen voortgang gemaakt wordt uit algemeens sympa thie. Geen sterveling zal willen bewe ren, dat ze moeten blijven staan en toch komen ze niet weg. Als je tot een lid van den raad zegt„hoor eens hier, die dingen moeten noodiig afge broken worden!', dan antwoordt hij „zeker; zeker, daar zijn we het alle maal over eens." En van pure een stemmigheid blijven ze jaar in, jaar uit daar 6taan en maken de -verbin ding van de Groote Houtstraat met de Gasthuis- en Raamsingels gevaarlijk. Moet er dan eerst een ernstig ongeluk gebeuren, vóórdat die kleine verbete ring totstand wordt gebracht?. Ik heb hooren zeggen, dat het zoo moeilijk is, ln de buurt een andere plaats te vinden voor een hulpbureau van politie. Och kom. Is er don in den omtrek geen huis meer te huur? Kan liet gebouwtje niet staan op het pleintje vóór 't huis van Dr. ten Oever Wouter raadt aan eenvoudig een drijvend hulpbureau te maken, dat in den regel aan den kant van den Raamsingei vostgemeeaxl' zal zijn. „Je maakt dan", zei hij, „ln 't gebouwtje» een breede deur en als er eeo arrestant naar binnen gebracht moet worden, rol je hem eenvoudig van do hoogte af naar 't gebouwtje toe. Valt hij bij ongeluk bezijden, dan zal het koude bad hem meteen ont nuchteren.1'- Maap dit zijn maar aardigheden. Ik vind, dat Je ernstige dingen ernstig moet behandelen en dat daar om het loten over de vraag, of in de museumbij eenkomst van Maandag de pers al dan niet zou worden toegela- ten, er niet moe door kan. Dat is niet' de manier, om ernstige zaken to be handelen. Alleen zou ik die willen zien toegepast bij gelegenheid, dat twee landen het met elkaar oneens zijn en gevaar voor oorlog dreigt. Bij voorbeeld de Duit-sche gezant te Pa rijs heeft den president van de Fram- sche republiek begroet met een bui ging, die één centimeter te ondiep was, daarop heeft de president den gezant toegesproken als„Mein Herr", inplaats van mot „Excellenz". Algemeene verbittering. Van weers kanten geschreeuw om mobilisatie. Een oorlog schijnt onvermijdelijk. Daar op eens komt een derde land, laat ons zeggen Nederland, op het denkbeeld er om to loten. Wie een even. nummer trekt, méakt excuses, wie het oneven trekt, ontvangt ze. De partijen besluiten daarop in te gaan. Niet waar, ddar kan toch geen oneer ln schuilen om per toeval tot excuses te worden gedwongen 1 Het lot valt op den Duitschen ge zant. Hij neemt den president even apart. „Mijnheer do president,,, zegt hij v „i'k bled u met des te grooter be reidwilligheid mijn verontschuldiging aan., omdat Ik op den dag van het feit spit in den rug had en met geen mogelijkheid ook maar een streep dieper had kunnen buigen. „En ik, mijnheer de gezant", zegt dan de president, „wil u mijner zijds verklaren, dat ik u zeker uw titel niet zou hebben onthouden, wan neer het mij door een zware neusver- koudireid niet geheel ontgaan ware, wat Excellentie in het Duitsch was." Hierop schelden zij met veel strijka ges, de gezant buigt tot aan de pun- tep yan zijn schoenen en de presiden cxcellenzt dat 't zoo davert. De Euvo- peesche oorlog is door de loting be dwongen.. Van talen gesproken. Mej. Fleiscli- mann mag geprezen worden voor den frisschen ijver, waarmee zij het plan heeft gemaakt, otm aan conducteurs ert wagenvoerders van de electrische trams Engelsch te leeren. Misschien zou zij er ook nog een paar woorden Nöderlandsch aan kunnen toevoe gen, zoodat do menschen niet meer spreken van elecTRIsche tram, maar van eLECtrische tram, wat in dezelf de moeite doorgaat en eens voor al willen aannemen, dat de wageqs niet door een moTORt maar door een MO tor worden voortgedreven. De stroomen Amerikanen, die de heer Levert verwacht na dén bouw van ons nieuwe museum, zullen ver baasd opkijken, wanneer zij op onze trams worden begroet met een „Good morning, Sir, how do you do? Beautiful weather I The mu seum? Yes, I can bring you there.. How much? The fare is only twe* pence. Thank you." Er Is, voor zoover Ik die zaak aver sie, maar één bezwaar en wel dit, dat do passagiers geen gesprekken mogen aanknoopen met den wagenvoer der en dat deze op hem gedane vragen! niet mag antwoorden, om niet te war den afgeleid van zijn werk. Opper vlakkig beschouwd zullen dus de wagenvoerders aan de studie van 'fc Engelsch niet heel veel hebben, uitge zonderd, dat zij na de lessen te heb ben meegemaakt voortaan ook ln 't Engelsch zullen kunnen zwijgen. FIDELIO.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9