NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Buitenlandsch Overzicht De Crisis In den Balkan. Stadsnieuws 26e Jaargang, No. 7793 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 24 NOVEMBER 1908 A ABONNEMENTEN A D VERTENTIËNi pbr DRBB maandbni Van 1—5 regels 50 Cts.j iedere regei mee? 10 Ct& Bulten het ArrondlssemenS Voor Haarlem 1.23 Haarlem van 1—5 regels ft—, elke rege! meer ƒ0.Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waai een Agent gevestigd is (kom der KjjlïOl/OnKT^ BQ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)s 1.30 W AdvertentlSn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cis. per plaatsing Franco per post door Nederland 1.65 Jji 0& 50 Cts. voer 3 plaatsingen contant G39ustreerd ZoTda^blad, W Haarlem I i WH Administratie; Groote Bootstrap 55. de omstreken en franco per post 0.45 .(aafefcommBQaall Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 124 Uitgave der Veimooisdiap Lourens Coster. Directeur l li PEEREB0OE ^Drukkerij; Zolder Fcftenspaame Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van adverfcentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ?n dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. WOENSDAG 25 NOVEMBER. Schouwburg: Ned. Tooneeivereen.: roemde Jacht", 8 uur. Teyler Museum: Voordracht Prof. H. Kuypec. Soc. Vereeniging: Voordracht en muziekavond: Haarl. Toynbee-vereen. 8 1/2 uur. In de laatste dagen worden we tel kens verontrust door berichten, die van een naderend wapengeweld spreken. De vredes-kaxtsen dalen en 't wordt meer en meer waarschijnlijk, dat de „quaesties" alleen door een oorlog beslist kunneu worden. Helaas treurig nieuws Reeds meermalen wezen we op de weerspannige houding van Oosten- rij k-Hongai'ije, dat alle zeilen bij- spant om de hoogste troeven uit te spelen. Allereerst wat de conferen tie der mogendheden betreft. Do combinatie Engoland-Ruslani- Frankrijk (onze nieuwe driebond-!) heeft een mooi programma ontwor pen, dat. echter door de Donau-monar- chie niet is aangenomen, omdat Frans Jozeph van liet standpunt uit gaat Oostenrijk-Hongarije had de bevoegdheid om de provincies Bosnië en Herzegowina te annoxeeren. dus de mogendheden hebben niet 't recht, pm deze annexatie op hun conferen tie aan critiek te onderwerpen of stappen te doen, om deze provincies weer aan het O.-H. rijk te ontnemen. Zoo is dit mooie conferentie-plan onmogelijk geworden, want onder handelingen met de Donau-mor.ar- chie hebben tot heden niet 't minste resultaat gehad. We houden van geen kven en bieden, zegt de Hongaar, en blijven dus bij ons eerste antwoord. Van een vreedzame conferentie heb ben we dus voorioopig niet veel (of nietste verwachten. Dan van een onderlinge regeling oer geschillen O, neen, nog veel minder I Nomen we eerst de quaes tie tus schen Oostenrijk-Hongarije en Tur kije. De Turk heeft twee dagen gele den nog zeer duidelijk verklaard, dat hij de annexatie van Bosnië en Herze- govv ina niet wil erkennen z. i. moeten óf doze provincies weer ge heel onder Turksch bestuur komen, óf de vroegere staatsrechterlijke posi tie weer terugkeeren, óf de provin- vies saamgevoegd tot een autonoom vorstendom. Men ziet dus drie mogelijkheden, maar.... niet de eene mogelijkheid, die Ooeteurijk-iiongarije wil: volko men inlijving hij de Donau-monar- chie. waar de partijen 't over de basis dei onderhandelingen oneens zijn, kunnen deze onderhandelingen na tuurlijk nooit eenig succes hebben. Wel zou Oostenrijk-Hongarije aan Turkije een geldelijke vergoeding voor dj in palm ing willen geven, maar daar is de Turk niet tevreden mee. Als bij-omstandigheid valt te mel den, dat de Donau-monarchie de aan gevangen (maar toch nuttelooze) on derhandelingen heeft afgebroken, om dat het boycot van de Oostenrijksche waren in Turkije nog steeds gehand haafd wordt. Dit is juist eein slecht teeKen. Een boycot-beweging is een acLue van het volk, zou dat hieruit blijkt, dat met alleen de 'i'urksche re. geerioig, maar ook het volk nog sterk cp liet. O.-11. rijk is gebeten. Tusschen Oostenrijk-Hongarije en Turkije komt dus van een onderlinge regeling der geschillen niets, of... er moeten won deren gebeuren 1 Tusschen Bulgarije en Turkije is de zaak iets beter I Men weet, dat Tur kije de onafhankelijkheid van den nieuwen Tsaar erkent, zoodat 't ge- scliil alleen gaat over de hoegrootheid der geldelijke schadeloosstelling, die Bulgarije moet geven èn voor den af koop der schatplichtigheid èn voor de overneming van de Oosterspoorwe- gen. Maar... als men aan iemands porte- monnaie komt, dam.... Zoo is er ook tusschen deze landen groot verschil van meening. Turkije vraagt een zeer hooge som en Bulgarije biedt slechts een derde deel, zeggendons land kan niet meer opbrengen. Turkije houdt voet bij stuk Bul garije evenzoo 't.zal dus nog moei lijk zijn hieir tot «en vergelijk te ko men. 't Grootste gevaar is echter .gelegen in de ontevredenheid der kleine Bal- kan-staten Servië en Montenegro. Zij willen de annexatie van Bosnië en Herzegowina beslist niet erkennen en eischen een deel van deze landen als schadeloosstelling voor de vernie tiging van hun mooie Groot-Servische gedachten. Met stelligheid wordt beweerd, dat achter dit verzet een actie der mo gendheden tegen Oostenrijk-Honga rije schuilt. Onmogelijk Ls dit zeker niet feit is, dat Rusland sympathie met het streven van Servië heeft uit gesproken en gezegd wacht maar tot de conferentie, dan zullen we wel zor gen, dat jelui ook schadeloos gesteld worden. Na deze toezegging hebben Servië en Montenegro zich een beetje stil gehouden. Nu de conferentie-plannen echter voorioopig In duigen gevallen zijn, worden ze weer oorlogszuchtiger. In beide landen warden benden georganiseerd, die zich tan doel stel len om een soort oorlogje op eigen hand te gaan voeren. Mag men de be richten gelooven, da.n moeten deze Servische benden reeds 30.000 man sterk zijn. Ze dragen allerlei mooie namen, als „het legioen dar zwax ten", ,,het legioen der dapperen", „Doesjan do dappere" enz. Een beetje overdreven lijkt ons dit wel I Toch is 't te begrijpen, dat de ber.den ge vormd zijn. De toestanden in Servië zijn allertreurigst, daar er bijkans geen werk is, en de niets-doenors nu in „roof en moord" een nuooie(?) kost winning zoeken. Hoe 't ook zij, de benden bestaan de benden zijn talrijk de banden zijn brutaal. Gisteren werd door ons reeds onder de telegrammen gemeld, dat aan de grenzen een botsing had plaats gehad tusschen het Hongaar se he leger en zoo'n Servische bende, in welk gevecht 17 Serviërs en 3 Oos tenrijkers gedood zijn. Dit is zeker een ernstig bericht en welhaast als de voorlooper of aankon diger van een reeks grensincidenten te beschouwen, die aanleiding kun nen zijn, tot een oorlog. Servië en Montenegro zijn brutaal. Wellicht of zeer zeker omdat ze rekenen op de hulp der mogendheden. De eigen legermacht is gering en heeft te-gen het sterke hei.rleger van Oostenrijk al zeer weinig te beduiden. De kroonprins heeft wel gesnoefd, dat Servië 300.000 bajonetten heeft, maar de meest voordeelige berekening kan 't niet hooger brengen dan 162.000 soldaten. Zoo moet elke soldaat bij den kroonprins voor twee bajonetten gelden 1 Montenegro heeft 25.000 man, zoodat de geheel© sterkte 187.000 man is welk leger echter geen bekwame officieren heeft en bovendien slecht uitgerust is. Oostenrijk heeft 't dan ook onmoo- dig gevonden de lichtingen op te roe pen en meent 't voorioopig wel met 't staand leger af te kunnen. De gren zen zijn echter goed versterkt, om el- ken inval van een op roof en moord uitgaande Servische en Montenegrijn- sche bende te keeren. Reeds nu worden besprekingen ge houden over de wijze van oorlogvoe ren. De Servische officieren vertelden, dat liet Servische leger de 400 K.M. lange noordelijke grens niet zal ver dedigen, alle steden aan den Donau en de Save en dus ook Belgrado zal prijs geven, en zich in het meer zui delijke gedeelte zal terugtrekken, waar het bergachtige terrein voor een verdediging tegen den ovennachtigen vijand zeer gunstig is. In overeen stemming daarmede melden de Ser vische couranten, dat de artillerie brigade vau Schabatz aan de Save verplaatst is naar Valjevo en dat de geheele artillerie van die streek inde plaats vereenigd wordt. Wunineer die grenssteden zonder bezetting blijven, noopt muil ook ui Servië dat zij niet uescüousii zuilen worden. Begrijpelijk is echter, dat het Oos- tennjK&che leger zich in geen geval zal laten verleiden om naai- het Zui den op te rukkenhet zal tevreden zijn mot de bezetting van de hoofd stad en de belangrijke handelssteden aan don Donau en de Save en zal het Servische leger in het binnenland eenvoudig laten verhongeren want dat zal ongetwijfeld het einde zijn, daar de verpleg.ng van een groot le ger in de bergachtige streken onmo gelijk Ls, en zoodoende zou het toch gedwongen zijn in de noordelijke laagvlakte te komen en daar 'n slag te wagen. Montenegro is nog oorlogszuchti ger I Met verwondering hebben we vóór enkele dagen gelezen, dat 20 moder ne kanonnen in Montenegro gericht staan op Cattaro, en de Doega-pas door 8000 man bezet is. Nu is de vraagHoe komt Monte negro aan 20 stukken zwaar geschut Zes heeft vorst Niklta er indertijd ceu deau gekregen van ziin schoonzoon Victor Emmanuel. Maar waar komen de andere 14 vandaan Behalve de reeds genoemde 6 Italiaansche kanon nen bestond de Miontenegrijnsche ar tillerie uit een paar stukken, die voor het slot te Cettinje stonden, en eerder in een museum thuis behoorden, dan dat zij geschikt waren voor ernstig gebruik. Hoe komt nu vorst Nikita plotseling aan zoo'n artilleriepark In militaire kringen te Weenen zegt men openlijk, dat vorst Nikita ze pas onlangs van zijn beminden schoon zoon, den koning van Italië gekregen heeft. Bovendien spreekt men zijn bevreemding uit, dat Italië nog steeds niet geantwoord heeft op het eigen handig schrijven van keizer Frans Jozef, over de annexatie van Bosnië- Herzegowina. Een en ander wordt te Weenen met elkaar in verband ge bracht. En nu is Oosienrijk-Hongarije nog wel met Italië in den driebond opge nomen Men moet 't maar van z'n vrienden hebbenEnfin, onverwacht komt dit niet, want reeds bij herhaling hebben we op de koele houding van Italië ge wezen en de mogelijkheid besproken, dat ,,'t land van de laars" uit de com binatie zal treden. Oostenrijk speelt dus in deze dagen hoog spel! 't Is maar de vraag, of het land deze krachtige buitemland- sche politiek kan volhouden, in ver hand met den binnenlandschen toe stand. Als de houding der landen niet ver andert, gaat het zoo ge wig naar oen oorlog. Naar den gevreesden grooten Euro- peeschen krijg?.... Het tweede Wilïelm-tnterview Gisteren gaven we een uittreksel van het door het Amerikaansche blad „World" gepubliceerde interview van Keizer Wilhelm, dat eerst bestemd was voor het Century Magazijn", maar waarvan de publicatie op aan drang der Duitsche diplomatie, ach terwege bleef. De Duitsche Reichsanzeiger is ech ter gemachtigd, de gepubliceerde me- dedoelingen van 't begin tot het einde als ongegronde verzinsels te brand merken. Met deze officieele tegenspraak wil len we tevreden zijn, terneer, daar de schrijver van het artikel voor „Cen tury Magazijn" de journalist Wil liam Hate verklaard heeft, dat het door „World" gepubliceerde artikel niet van. hem afkomstig en ook on juist is. Gelukkig voor Wilhelm, want als hij alles gezegd had, wat in dit artikel stond.... o wee! Laten we voor de eigenaardigheid nog een greepje uit hst bewuste artikel doen. „Koning Eduord heeft mij ruim twee jaar lang vernederd. Ik ben hoogst ontsticht erover. „Duitschland is in Europa de over- hc-erschende mogendheid. Engeland heeft er naar gestreeld Duitschland's stelling onschadelijk te maken. „Frankrijk hebben wij geheel in on ze macht. Rusland telt niet meer me de sedert den noodlottigen oorlog mei Japan. „Indien het tot een algemeenen oor log in Europa komen moet wat al gemeen ondersteld wordt dan heb ik dien oorlog liever nu dan later, want ik sta er voor klaar en ik ben het wachten moede. „Engeland's macht als volk neemt af sedert den oorlog in Zuid-Afrika, want die oorlog is voor een onrecht vaardige en goddelooze zaak gevoerd. God's oordeel moet, vroeger of later, het machtige Britsche volk daarvoor troffen." Nu blijkt dit artikel 'n verzinsel van een journalist te zijn. Of 't echter binnenkort toch uiet tot een publicee ring van bet bewuste artikel zal ko men We gelooven 't wel l Juist door de geheimhouding is het belangrijk geworden, en.... de verboden vrucht.. Keizer Wilhelm verdient zoo'n blamage niet meer. Hij heeft gezon digd en heeft z'n leven gebeterd. Gis teren meldden we al, dat hij bij de feesten te Berlijn een rede hield, die hij voorlas van een stuk papier, hem even te voren door den rijkskanselier gegeven. Dat is wat anders dan vroeger I Teekenend was, dat die overgave van dat stuk papier zeer openlijk ge schiedde, wellicht... om het volk te bewijzen, dat Wilhelm zich gebeterd heeft 1 De korte inhoud der rede gaven we al weer. Hier heeft men de belangrijk ste passage woordelijk „Verder ben ik vast overtuigd, dat de band van trouw en liefde, die van ouds in ons vaderland koning en bur gerij, vorst en volk zoo nauw ver bindt, ook onverbreekbaar zal blijven. Al kan, volgens de woorden van het Pruisenlled. er niet altijd heldere zonneschijn zijn, toch mogen nooit opstijgende wolken haar schaduw werpen tusschen mij en mijn volk." 't Zal Wilhelm een heel© opoffering en strijd gekost hebben, om zoo open lijk de verandering te bewijzen Be verdediging van Engeland Het Hoogerhuis nam met 74 stem men tegen 32 een motie aan, voorge steld door Lord Roberts, verklarende dat de verdediging van Groot-Briian- nië het noodzakelijk maakt, dat de Regeering hare aandacht wijdt aan het dusdanig opvoeren van do sterk te van het leger, dat de machtigste staat er tegen zou opzien om een la ding te beproeven op de kusten van Groot-Brita/rvnië. In den loop der laat ste drie jaren verklaarde Lord Ro berts, waren de omstandigheden zeer veranderd en. Engeland kon zich niet langer veilig beschouwen voor een inval. Hoewel hij ontkende, dat er ©enige vijandelijke bedoeling bij Duitschland bestaat, wees hij toch op de mogelijkheid van een inval van 't Duitsche leger in Groot-Britannië en drong hij erop aan, dat er een bur- gerleger van óén millioen geoefende mannen zou worden gevormd tot be scherming van het land. Lord Crowe verzette zich tegeneen bespreking, die in binnen, en bui tenland aanleiding zou kunnen geven tot misverstand en zeide, dat de re geer ing de meen ing niet deelde, dat Engeland een leger moet hebben op den voet der vastolandsche legers. De regeering vertrouwt op de zeemacht-, die in staat Ls een Inval onmogelijk te maken en op een flink georgani seerd landleger, dat aanvallen kan afslaan en een paniek verhoeden. Hei millioen manschappen, door Lord Roberts verlangd, zoude het land jaarlijks op 20 millioen p. st- komen te staan. DE ZWEEDSCHE VORSTEN IN FRANKRIJK. Aan het feestmaal in het Elysée ter eere van den koning en de koningin van Zweden, namen deel de gezanten van België en Nederland- Aan het eind van het banket bracht de presi dent der Republiek een heildronk uit op de gezondheid van den Koning en de Koningin en op de gezondheid en het geluk der koninklijke familie. De Koning stolde in antwoord een heil dronk in op de gezondheid van den president der Republiek en op de wel vaart en de grootheid van Frankrijk. ACADEMISCHE ONLUSTEN. In de We-ensclie Universiteit had den vechtpartijen plaats tusschen Duitsche ©n. Italiaansche studenten. De Italianen losten revolverschoten, waardoor veie Duitscüiers gewond werden. Ten slotte werden de Ita liaansche studenten uit de Universi teit verdreven. PERZIë EN EEN PARLEMENT. De Sjah verklaarde, dat de procla matie waarin naar zijn beweren, het parlement weid bijeengeroepen tegen 14 November, gereed was, en dat hij dus zijn woord zou houdenmaar nu hij vernomen heeft, dat het volk geen parlement noch een grondwet wenseht is hij besloten aan dien wensch tege moet te komen, te meer daar de gees telijkheid beslist heeft, dat de instel ling van een parlement in strijd is met de wetten van den Islam. Daar om zal nooit, onder welke voorwaar de ook, zulk een parlement in de toe komst worden ingesteld. Perzië geluk met zoo'n Sjah REVOLUTIE OP HAÏTI. Uit Kiiiigslown (Jamaica! wordt ge seind, dat blijkens aldaar uit Haïti ontvangen berichten de revolutie ten doeL hoeft den naar het buitenland verbannen generaal Fouchard in de plaats van Nord Alexis aan het hoofd der regeering geplaatst te krijgen. De stad Aux-Cayes, vanwaar de bewe ging, die geleid wordt door generaal Simon, uitgaat, wordt door de regee- ringstroepen geblokkeerd. Om Ons Heen. Wegens gebrek aan ruimte moet Om Ons Heen heden achterwege blij ven. Kleine verbetering. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een onpractisch ge plaatst ijzeren kastje ten dienste van het electrisch licht in de Groote Houtstraat over de Anegang, dat een halve Meter op het trottoir stond, zoo dat menige voorbijganger er mede in aanraking kwam en een gevoelige herinnering daaraan ontving. Nu kunnen wij melden, dat dit kastje gisterenmiddag verplaatst is, vlak te gen het jierceel aan, zoodai men er nu eeen hinder meer van heeft. IJSBOND HAARLEM EN OM STREKEN. Maandagavond vergaderden de le den van den IJsbond Haarlem en Om streken, onder presidium van den heer G. Schreuders, in een der zalen van Café Brinkmann, ter bespreking hoe en tot hoever de afdeeling Haar lem hare werkzaamheden dit jaar zal verrichten. Voor deze vergadering waren afge vaardigden van de verschillende in de omstreken Eggende ijsclubs uitge- noodigd, om door samenwerking een goed geheel te krijgen en te vernemen wat zii In hun gemeente konden doen en wat er dan overbleef voor den IJs bond Haarlem en Omstreken. Nadat de president voorlezing had gedaan va.n een onderhoud van den heer W. D. Haitsma Muiier met den voorzitter van den Frieschen Ijs bond, en de heer S. Th. Minnema, voorzRter \an den Ijsbond Holland's Noorderkwartier, een uitvoerig be toog had gehouden over de werk zaamheden te Zaandam en de wen- schelijkheid, om het lidmaatschap te stellen van f 0.25 af tot hooger, omdat dan ook de kleine man geen bezwaar kan maken lid te worden, werd dooi den voorzitter de vraag gesteld: hoe staan wi| tegenover de gemeente Haarlem, betreffende het onderhoud der banen De heer W. D. Ha'tsma Muiier wist dat dit jaar voor het eerst een subsi die floor de gemeente Haarlem was uitgetrokken voor het onderhoud van ijsbanen, en verzocht het bestuur zich in verb'nding met de gemeente te stellen. Uit de besprekingen met de afge vaardigden der omliggende gemeen ten, Haarlenimerliede, Zuid-Schalk wijk, Heemstede, Halfweg en Spaarn- dam, bleek, dat de kas dier gemeen ten in het algemeen niet zoo groot is, en dat zij de resultaten van het aan werven van nieuwe leden niet vooruit kunnen overzien. Op voorstel van Mr. J. Lieftinck werden de banen in de omstreken, wat het onderhoud aangaat, verdeeld, en den afgevaardigden verzocht, of zö elk hun gedeelte wilden onderhou den, met dien verstande, dat wanneer hun kas uiet toereikend is, zij subsidie uit de kas \an den IJsbond Haarlem en Omstreken zullen krijgen. Dit werd door alle afgevaardigden aangenomen. Ook verzocht de heer Lieftinck de pers, om vooral eens de aandacht te vestigen op het groote nut van dezen IJsbond, die verleden jaar 220 werk- loozen In dienst had en twee- drie duizend gulden nan werkloon uitbe taalde, opdat toch de Haarlemmers een oogenblik wilden vergeten, dat zii Haarlemsch bloed in hun aderen hebben, maar ook eens voelden, dat er nog een druppeltje Friesch bloed in zit en zich als lid van deai IJsbond zullen aanmelden. Wij voldoen gaarne aan dat ver zoek, omdat deze bond in de winter dagen veel armoede door arbeid doet verzachten en heit publiek zelf ook nog er va.n profiteert, daar goed geveeg de banen het genot van schaatsen rijden zooveel verhoogen. Nadat de he°r Minnema op verzoek van den heer Jhr. H. W. K. van Coe- noorn van Smima, mededeeling had gedaan van de voordeelen der aan sluiting bij den boud, werd, nadat be sloten was een baanchef aan te stel len, de vergadering door den voorzit ter onder dankbetuiging voor de be langstelling gesloten. Zondagsrust. Maandagavond vergaderde de af deeling Haarlem van de Nederl. Vereen, tot bevordering van Zon dagsrust De beschrijvingsbrief voor de olge- meene vergadering op 26 dezer te Rob terdam werd behandeld. Voor de drie v. catures iin het hoofdbestuur (vaca tures D. de Klerk, W. Kolkman van Goudierak en J. R. Modderman) stelde de afdeeling de heeren P. W. J. van Hassel, pastoor, F. X. W. Bult en Corn. Iminig Sr. Als afgevaardigden ter algemcene vergadering werden benoemd de hee ren Mr. F. Willekes Macdonald en W. L. Schram. Mevrouw A. Noordewie r— Rendigius. Mevrouw A. NoordewierRed- diingius, onze gevierde sopraan-zan geres, zal Donderdagavond op het concert in de Vereeniging ten gehoore brengen liederen van Handel, Mo zart, Schubert, Brahms. Mejuffrouw Jannette Walen zal kla vierstukken spelen vanBach, v. Beethoven en Chopin. Eer e-w e d s t r ij d. Bij den Zondag gehouden eere wedstrijd van den national en wed strijd in komische solo-scènes, te Waalwijk, behaalde onze stadgenoot de heer George Voget, den tweeden eere-prijs, benevens den lury-prijs voor beschaafdheid. NATIONALE MILITIE. ZITTING VAN DEN MILITIERAAD Burgemeester en Wethouders van Haarlem* Gezien art. 73 der Militiewet 1901 Brengen ter kennis van de belang hebbenden, dat de zitting van den Militieraad in 1908, voor deze ge meente zal worden gehouden in den Doelen alhier, op Maandag 14 December aanstaande voor hen, aan wLe bij de loting de nommers 1 tot en met 140 zijn ten deel gevallen Woensdag 16 December aanstaande voor hen, aan wie bij de loting de nommers lil tot esn met 280 zijn teh deel gevallen Donderdag 17 December aanstaande voor hen, aan wie bij de loting de nommers 281 tot en met 420 zijn ten deel gevallen, en Vrijdag 18 December aanstaande voor de overige lotelingen, telkens aanvangende des morgens te 91/2 uur. Vestigen voorts de aandacht op art. 74 der voormelde wet, luidende „Voor den Militieraad moeten' verschijnen „lo. behoudens het geval, bedoeld in art. 11, tweede zinsnede, of in art. 75, de lotelingen, die vrijstelling ver langen wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken, „2o. de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens gemis van de ge vorderde lengte „3o. de lotelingen, die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de vierde zin snede de van art. 47 en in den twee den volzin van art. 50." NEDERLANDSCIIE KANTWERK SCHOOL 's-GRAVENHAGE. In de Bestuurskamer van de Ne- derlandsche Kantwerkschool te 'sGra- venhage nad dezer dagen de najaars vergadering plaats, waarin de be groeting voor 1909 werd vastgesteld, verdere bijzonderheden voor het vol gende jaar werden geregeld en de commissie voor het nazien der reke ningen van 1908 werd benoemd. Door den voorzitter, Jhr. Ernest van Loon werd de mededeeling ge daan, dat in 1909 de eerste cursus is afgeloopen, en dat voor de leerlingen, die den gehcelen cursus hebben ge volgd, een diploma beschikbaar zal worden gesteld, mits zij aan de eischen, welke staande de vergade ring werden vastgesteld, kunnen voldoen. Er werd. tevens een comité benoemd dat de werkstukken zal beoordeelen, bestaande uif de damesmevrouw Hoeufft, van Velsen, mejuffrouw Booms, 's-Gravenhage, mejuffrouw Van der Kaay, onderwijzeres aan de Industrieschool voor meisjes te Rot terdam, mejuffrouw Beytels, directri ce der Industrieschool voor meisjes te 's-Gravcnhage, en den heer E. A. von Sahor, directeur der School voor Kunstnijverheid te Haarlem, als ad viseur. Vrouwenkiesrecht. Men schrijft ons Vrijdag 27 November komt FrSu- lein Rosika Schwimmer, uit Buda pest, te Haarlem in het Nutsgebouw e^ne voordracht houden over de be- tcekenis van Vrouwenkiesrecht. Op 't congres, dezen zomer te Am sterdam gehouden, was zij een der meest gevierde spreeksters. Een mid dag van het congres was er voorna melijk aan gewijd, de jongeren tot medewerking in de Kiesrechtbewe- ging aan to sporen de voordracht, dien middag door Fr&ulein Schwim mer gehouden, werd met luid ap plaus beloond. Ieder, d'ie het congres bijwoonde, zal zich onmiddellijk „FrSuIein Ro sika" voor den geest kunnen-roepen, en de gelegenheid niet voorbij laten gaan. nogmaals een harer geestige toespraken te hooren. 27 November be'ooft een belangrij ke en genotvolle avond te worden. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. De anti-revolutionaire k'iesve re ent- ging „Nederland en Oranje" heeft gisterenavond besloten in district III (vacature-J. J. Groot) candidaat te stellen den heer J. B. Lasschuit, ar chitect hier ter stede. Voor district I (vacature-W. Stolp) heeft de R.-K. Kicsvereeniging, naar men weet, gesteld den heer Mr. W. N. J. M. Smit. Deze cand'datuur werd door „Nederland en Oranje" overge nomen. De R.-K. Kiesvereeniging heeft reeds besloten voor district III den candidaat van „Nederland en Oran je' over te nemen. Gouden J u b i 1 13 December a.9. hoopt de heer De Gelder den dag te herdenken, waarop hij vóór vijftig jaar in dienst trad der firma Joh. Enschedé en Zonen in de afdeeling lettergieterij.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 1