Als gij uw kind Binnenland Kerk ea School Leger en Vloot INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. - Brandwonden onmiddellijk Ingesmeerd mei Kloos- ierbalsem, trekken geen blaren. Ieder ongemak jvordt dadelijk opgeheven. Prijs per pot ƒ0.35, ƒ0.75 en 1.20. Let op den rooden band met handleekenlng L. 1. Jlkker. gezond, vroolijk en frisch van geest wilt zien opgroeien, geef! het dan Dr. HOMMEL's Haema- togen. Laat U echter geene der vele namaaksels aanpraten! zend kilogram wegende, gereed om in zee gestort te worden ter bescher ming van de pier. Van deze blokken, die onderling stevig aan elkander wa ren verbonden met zware kettingen, Sloegen des nachts met ééne zee, twee tegelijk weg. Met één golfslag werd ius een gewicht van 160.000 KG. in jee geslingerd., (Hbld.) PRINS HENDRIK OP DE JACHT. Mem meldt uit 's-Gravenhage: Z. K. H. de Prins vertrok Dinsdag ochtend te 6 uur 47 per Hollandsche spoor naar Alkmaar, om in de omge ving van deze stad té gaan jagen. DE NIEUWE MAILBOOTEN DER ZEELAND". Wij kunnen in tegenstelling mei In sommige bladen genoemde cijfers melden, dat de nieuwe mailbooten der maatschappij „Zeeland" de vol gende afmetingen zullen krijgen lengte over alles 364 voet, breedte 42.6 en diepte 26 wet. De gecontrac teerde snelheid bedraagt 21 knoopen in dan gewonen dienst met lading. Op do gemeten mijl moet een siel'heidvan 22 1/2 knoopen worden gehaald. ITaL) TWEEDE KAMERVERKIEZING. ZUIDHORN. Ds. G. Hofstede te Kampen heeft de candidatuur voorde Tweede Kamer voor Zuidhorn aange komen. A. J. C. BARON VAN PALLANDT. De heer A. J. C. baron van Pal- landt wordt heden 70 jaar. Van dien levenstijd heeft hij een groot gedeel te gewijd en besteedt hij nog aam den dienst van Koning en Ko ningin in zijn hof ambt van opper-ce- remoniemeester, zoomede als lid van den Haagschen Gemeenteraad gedu rende bijna een kwarteeuw aan de onvermoeide behartiging van de be langen der gemeente en van hare in. stellingen van armenverzorging en verpleging. EEN ADVISEUR VOOR DE BUITEN BEZITTINGEN IN INDIé. Naar aanleiding van het bericht be treffende de indienststellimg van een adviseur en een adjunct-adviseur voor het bestuur op dé Buitenbezit tingen, merkt „Land en Volk" op, te hebben vernomen, dat ais chef van het hierdoor ingestelde bureau van advies voor de zaken der Buitenbezit tingen èn door den directeur van Binneniandsch Bestuur in Indië èu door deai Raad van Indië de heer li. Cclijn is voorgedragen. Deze moet dam ook, naar bekend is, de daartoe aangewezen persoon worden geacht, na al hetgeen aan den nieuwen maat regel le voorafgegaan. C. SCHNEIDER. Meen meldt uit Den Haag het over lijden van Hofraad C. Schneider, eerste-kan seller bij het Duitsche ge zantschap, in den ouderdom van 59 jaar. Het stoffelijk overschot wordt Don derdagochtend te elf uur op Nieuw- Eik-en-Duinen ter aarde besteld. STORM. Tijdens den krachtigen Zuidwester storm werd te 's-Gravenhage en te Scheveningen op velschillende plaat sen schade aangericht aan de gevels van huizen als anderszins. Bij den West-Noord-Wester storm, bood de zee te Scheveningen een ont- zagwekkend schouwspel door de hui- zenhooge golven zoover men zien kon. Een half uur voor hoog water stond de zee reeds tot aan den strandmuur en roet hoog water, ongeveer te 2 urn', sioeg het water er soms overheen. Zeer veel menschen kwamen naar het strand en gingen op de pier om het grootsch tooneel te aanschouwen. Men meldt uit Vlissingen Aam den zeedijk van den Noorddijk e.i van den Wilhelminuspolder, onder Walsoorden, en dien van den Marga- rethapolder, onder Zaamslag, is door den storm vrij belangrijke schade aangericht. De Russische driemast- schoener „Ingersol" is op de reede van Ter neuzen van anker geslagen en tegen de plaat aangedrevenbij vloed is de schoener met assistentie vlot gekomen en opnieuw op de ree- de aldaar geankerd. Uit Kampen schrijft men Door den zeer hevigen wind was de IJsel gewassen tot eene hoogte van 1.8Ü M. boven N.W., en wies van 1.20 M. sedert Maandagmorgen 8 uur. Aan den rechteroever staan alle laag ge legen landerijen onder ook 't Kam pereiland is bij den Mandjeswaard ingeloopen. De nachtbooten van en maar Amsterdam waren er Dinsdag morgen nog niet, ten gevolge het wa ter aan het Katerveer te hoog was, om geschut te worden. Dinsdagmor gen .8 uur was de stand 1.28 M. boven N. A. P. Maandagnacht werd op het Pam pus het zeewater tot 150 centimeter boven A. P. opgezweept. De polder IJdoorn werd overstroomd. Te Dur- gerdam drong in verschillende wo ningen het kwelwater door den diik. In een aantal regenbakken binnen den d''k werd het water daardoor brak en ondrinkbaar. De storm joeg op het eiland Urk Maandagavond het zeewater op tot 1.40 M. boven V. Z.. zoodat het orn- kade weiland geheel overstroomd is, en de werkzaamheden door de ge meente aan landverbetering en aan winning verricht, voor dit jaar wel zullen gestaakt moeten worden. De visschersvloot was behouden binnen, te Urk en elders. De buitendijksche landen van Mui- dorberg tQt Valkeveen zijn door den N.W. storm ouder water geloopen. SCHEEPSRAMP. Op Vlieland is Maandagnacht ge strand het Itallaansche schip „Fer nando 55", kapitein Francisco Arpe, met hout van Riga naar Swansea. Van de equipage zijn 4 gered en 7 verdronken. Twee zijn nog aan boord, waaronder de gezagvoerder. De reddingboot van Terschelling sloeg om. Drie redders verdronken. Nader meldt men De sleepbooten „Neptunus", „Ter schelling" en „Texel" vertrokken Dinsdagmorgen met de reddingboot naar de Noordergronden, naar het Italiaonsche driemastschip. Bij een dorden tocht naar het wrak werden 12 schipbreukelingen afgehaald, doch doore en grondzee sloeg de redding boot om, waarbij 3 Terschellinger roeiers em 7 man van de equipage ver dronken. Do overigen werden naar Terschelling gebracht, waarna eene nieuwe poging tot redding van den nog aan boord zijnden gezagvoerder en gekwetsten matroos zal worden ondernomen. ONGELUKKEN, De zestigjarige werkman Albronda, uit die Polderstraat te Groningen, liep bij het aanstoken van zijn pijp, tegen eein brugpaal en bleef dood. Maandagmorgen is van een in aan bouw zijnd pand aan de Nozemam- stiaat te Rotterdam de metselaars knecht L. van W. door het breken van een dwarshout van een stelling geval len. Hij kwam met het hoofd op een hoop puin terecht, bekwam een sche- d< lbreuk en was onmiddellijk een lijk. Zekere R. te Hilversum, wonende aan den 's-Gravelandschen weg al daar, wilde nabij zijne woning over een hok springen. Hij nam den sprong te laag, zoodat hij met zijn lichaam aan het hek bleef hangen. De ijzeren punten van het hek drongen door zij ne kieeren in zijn onderlijf, waardoor eene diepe wonde ontstond. R. werd naar de R. K. Ziekenverple ging vervoerd, alwaar hij aan de be komen verwondingen overleed. Het oudste vierjarig zoontje van don heer Frans Dobbelsteijn te Ro-oth viel in een onbewaakt oogenblik in den ketel met kokend water en stierf na een vreeseüjk lijden reeds een uur later. Door hot breken van eon dwarsbalk is van een stelling, geplaatst voor een In aanbouw zijnd huis aan de No- ze maats tra at te Rotterdam, een metse laar achterover van een hoogte van S tot 9 meter gevallen. Met het hoofd sloeg hij in een partij puin en bleef op de plaats dood. Zijn patroon, de metselaar N. v. d. V., wonende in de Rosestraat, sloeg voorover door een raamopening en kwam met den schrik vrij. Het lijk van den metselaar L. v. W. is voor de gerechtelijke schouwing naar het ziekenhuis gebracht, terwijl een inspecteur van politie den gebro ken dwarsbalk, die van minder goede qualiteit was, in beslag genomen heeft. BEZWEKEN. De man. die onlangs bij den brand in een der bij werkplaatsen van de distilleerderij van den heer T. C. Mel- chers te Scliiedam brandwonden be kwam, is in het Stadsziekenhuis overleden. EEN MlLLIOEN. Maandag is de omzet van de veree- niging De Tuinbouw te Grootebroek gestegen tot. een millioen gulden. Ais men nagaat dat voor deze som is verkocht in een tijdsverloop van 5 1/2 maand, dan kan rnen zich een voorstelling maken van den omvang van deze veiling in Hollands Noorder kwartier. DIEFSTAL IN DE KAZERNE. De politie te Delft heeft een onder officier aangehouden en ter beschik king van de militaire autoriteiten ge steld. Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan den diefstal van een gouden medaille, uit de onderoffi cierscan tine aldaar. Twee onderofficieren staan onder verdenking medeplichtig te zijn. De gestolen medaille is te Rotterdam in besiag genomen. („Tel.") CASABLANCA-INCIDENT. Naar wij vernemen is liet thans be- slist zeker, dat het Casablanca-Lncl- dent aan het oordeel van hot Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage zal wor den onderworpen. De openbare be handeling kan vermoedelijk eerst In April of Mei van het volgend jaar worden tegemoet gezien. (Hbld.) NIEUWE ELEVATOR MAATSCHAPPIJ. Naar wij vernemen hebben de fir ma's Fr. Swarttouw, Tom Cibb en Co., Andrew en Co., Verwolde en Co. en Brandjes, Dalmeïjer en Rogier, te Rotterdam een nieuwe elevatormaat schappij opgericht. Er zullen voorloo- pig zes graanelevators gebouwd wor den., (N. R. Ct.) TWEEDE KAMER. Reeds uit hetgeen in de avondzit- tüng van Maandag nij Builenlaudsche Zaken werd behandeld, kon men zien, welke onderwerpea het meest op den voorgrond traden. Die onderwerpen, ook gisteren be sproken en met eeuige andere aange vuld, waren de werkzaamheid on zer diplomaten (door den heer Scha per niet gunstig beoordeeld) de lieu traliteiisverklaring (meest afgekeurd, alleen door den heer Van Asch van Wijck verdedigd) de aansluiting bij de Berber Conventie (verschillend be- Goixleeld) de brief van den heer De Reus en de publicatie van „Hou en Trouw" (meest gelaakt, doch door den heer Hubrecht, wat de publieatie betreft, eenigszins m bescherming ge nomen) de artikelen „Keizer en Ko ningin" in het Vaderland (ten scherp ste afgekeurd, vooral door den heei Van Bylandt, die u;t goede bron kon verklaren, dat de beweerde brief van den Keizer niet bestond) de publica tie der Venezuela-nota door de Tele graaf (door verscheidene sprekers alt- een ergerlijke en onvaderlandslieven de indiscretie veroordeeld), enz. enz. Minister Van Swinderen antwoord de in eeai opgewekte en geestige rede. waaruit wij de feitelijke mededeelin- gen distilleeren. De Minister kon beginjie-n met een betuiging van dank voor de hulde, die door verscheidene sprekers, van bei de zijden der Kamer aan zijn beleid was gebracht. Voor het bekend ma ken van gegevens, in een Oranjeboek. was stof genoeg, maar niet van goedc- qualïteitmen kon geen diplomatieke zaken openbaar maken, die daarvoor niet geschikt waren. Over moeilijk heid van den uitvoer naar Duïtseh- land waren in den laatsten tijd geen klachten vernemen. Dogblad-artike len over de Noord zee-en ten te liet de Minister langs zich heen gaan. De academische quaestie der neutrali- teit-sverklaring liet de Minister rus ten evenals de Berner Conventie. Dat men naar Berlijn voorstanders der aansluiting zond, was logisch wat zouden tegenstanders er gedaan heb ben De Begeering wilde komen met een voorstel in den geest der motie- Van der Vlugt. De continuïteit aan 's Ministers de partement werd door den secretaris generaal voldoende verzekerd. Nederland's toestand vorderde op dit oogenblik geen neutraliteitsverkla- ring. De. gezant De Reus handelde te Ca racas misschien onvoorzichtig maar met de beste bedoelingen. Over Venezuela zou later worden gespro ken. De rapporten van de consuls, waarom de heer Hubrecht had ge vraagd, bestonden, en de departemen ten maakten van de gegevens ge bruik. De briefwisseling met „Hou en Trouw" verdedigde de Minuster. Hij moest scherp optreden, maar beloof de er nog eens over te zuilen denken, op zijn bestraffing terug te komen. De salarissen onzer diplomaten dit aan den heer Schaper waren, vergeleken met die van andere lan den, niet hoog. Dat zij niet altijd op hun post waren, was juist. dat was, dé heer Schaper maakte de vergelij king, ook met politieagenten het ge val. Zou men daarom de politie en de diplomaten afschaffen De algemeen© beschouwingen wer den beëindigd. Heden 10 1/4 uur voortzetting. DE MIJNRAMP TE HAMM. Onder de namen, voorkomende op de authentieke lijst, openbaar ge maakt door het Bergwerk sgesell- schaft Trier" en opgenomen in de „Markische Tageszeitung", der bij de ramp ion de mijn „Radbod" (nabij Ha mm, in Westphalen) op 12 Nov. jl. omgekomen mijnwerkers, vinden wij een viertal Hollanders vermeld, van wie Joh. Bossink en Joh. Tibbe, bei den géhuwd, afkomstig uit Zwolle zijn. (Zw. Ci.) PAARD OP HOL. Een paniek veroorzaakte te Uit geest een op hol geraakt paard van J. O. te Limman. Na het achterge deelte van den wagen, binnenbak en zijborden naar alle kanten onder het hollen heeaigeslingerd te hebben, ging 't in wilden draf met het voorste ge deelte van den wagen langs de don kere wegen, zoodat menig voorbij ganger slechts met moeite een goed heenkomen kon zoeken. Eindelijk stuitte het beest tegen het Limmer- tolhek, een eind buiten de gemeente. Da beide inzittenden kwamen, won der genoeg, met slechts een lichte kwetsuur er af. GEVAARLIJK SPEELGOED. Dóór hét «pélen met een ge la dei) revolver, die een jongetje van den kastelein v. L. te Steenbergen, ineen onbewaakt oogenblik uit de kast had gehaald, ging het schot plotseling af trof het kind in het hoofd, zoodat het na enkele uren overleed. WEES TOCH VOORZICHTIG! In het ziekenhuis te Rotterdam is, aan haar brandwonden, een 6-jarig meisje overleden. Terwijl onlangs haar pleegmoeder petroleum in een brandende kachel wierp sloeg de vlam in de kan, deze barstte uit elkaar, waardoor de inhoud over het meisje en de moeder heenging, waardoor bei de ernstige "brandwonden kregen. De toestand der vrouw, die nog steeds in het ziekenhuis verpleegd wordt, is vooruitgaande. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Koudekerk de heer Jansen, cand. te Nijmegen. ACADEMISCHE EXAMENS. A raster darm. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer E. J. M. Sassen, geboren te Rotterdam, en op proefschrift ,,Le transport international des voya- geurs et des bagages par chermin3 de fer", de heer Deinis de Leeuw, geb. te Amsterdam. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. G. Holsteyn, geb. te Utrecht. EEN BELANGRIJKE MISSIVE. Door de Synode der Ned. Herv. kerk is onlangs door tusschenkomst der Kerkelijke besturen een schrijven ge richt aan de kerkeraden der gemeen ten met drie of meer predikantsplaat sen, waarin zij worden uitgenoodigd door tusschenkomst dier besturen aan de Synodale Commissie eene Memo rie te doen toekomen, het antwoord bevattende op de volgende vragen: a. Is, naar uw oordeel, wijziging van het Reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten, met het oog op den toestand uwer gemeente noodzakelijk, met name wat betreft de beroeping van predikanten? b. Indien verandering U noodzake lijk voorkomt, op welke wijze kan dan rle uitoefening van het stemrecht naar are 23 van 't Algem. Reglement naar uw oordeel in uwe gemeente 't best geschieden? c. Hoe is in 't bijzonder uw oordeel over eventueel© toepassing van eenig stelsel, waarbij de Gemeente in be paalde kiesdistricten wordt verdeeld? d. Welke middelen zijn noodig, om bij de toenemende uitbreiding der groote steden den zegen van het werk in dienst des Evangelies te bren gen onder 't bereik van alten, die tot ie Gemeente behooren, met name van de velen, die in nieuwe buitenwij ken hunne woonplaats hebben geves tigd? Aangezien de Alg. Synode aan de Syn. Commissie heeft opgedragen de ingekomen Memories vergezeld van de adviezen der Classicaie Besturen en Provinciale Kerkbesturen, te overwe gen, om de Synode van 1910 te die nen van haar advies, zullen deze Me mories, met bedoelde adviezen, niet later in handen dier Syn. Comm. ge steld mogen worden dan 31 December 1909. Aan de Class. Besturen en de Prov. Kerkbesturen is overgelaten een ter mijn te bepalen, binnen welken uwe Memorie respectievelijk in hunne banden moet worden gesteld. Wij heb ben de eer u uit te noodigen, op bo vengenoemde vragen een ernstig over wogen antwoord bij 't Class. Bestuur, waaronder uwe gemeente ressorteert, tijdig in te zen dam (Ned.) Het Weekblad voor de Vrijzinnige Hervormden verneemt: Zondagmiddag preekte te Noorden, gem. Nieuwkoop, Ln de vacature ds. H uit Nieuwveen (vrijzinnig). De kerk was goed bezet. Er werd gesproken en gelacben. Toen voor den tusschen- zang Gezang 11 werd opgégeven, wei gerde de organist te spelen, de voor zanger, n.b, de hoofdonderwijzer der bijzondere school, bleef zitten. De vrouw van ds. H. zou toen het orgel bespelen, maar de organist hield de deur, die toegang gaf, gesloten. Na dat deze door de hulp van den koster was geopend, kon de godsdienstoefe ning worden voortgezet. Rechtszaken HOOGE RAAD. De Hooge Raad deed uitspraak ln de zaak van den vischyenter te IJmui- den, J. S., door de rechtbank te Haar lem veroordeeld ter zake van twee overtredingen van art. 453 Strafwet- hoek, bij afzonderlijke vonnissen door den kantonrechter berecht, doch dooi den officier van justitie in hooger be roep aangebracht bij één dagvaar ding. Ambtshalve besliste de Hooge Raad dat deze handelwijze is in strijd met de bepalingen van liet Wetboek van Strafvordering, hetwelk voeging van in eersten aanleg afzonderlijk behan delde zaken in hooger beroep ver biedt. De officier van justitie werd mitsdien nieteontvankeiijlc verklaard in zijn hooger beroep gelijk hij dit had ingesteld. VELDWACHTERS ALS BEKLAAGDEN. Maandag werd voor de Utrechtsche rechtbank het geval behandeld, van wederrechtelij ke vrijheidsberooving, waarvan twee politie-beambtem wor den beschuldigd. Terecht stonden de velidwachteru.it Leersum en de veldwachter uit Ame- rongen. In de dagvaarding Is hun ten laste gelegd „dat zij te Leersum in den avond van 8 Septembev 1908 en in den nacht van 8 op 9 September 1908 „a. te zamen en in vareenigtng, al thans ieder afzonderlijk, opzettelijk gewelddadig Andreas Christian us Jeander in en bij zijn caroussel heb ben aangegrepen en geslagen „b.. eerstbedoelde veldwachter op zettelijk gewelddadig Petrus Francis- cus Selbach mot een stok heeft gesla gen ,,c. te zamen en in vereeniging, al thans ieder afzonderlijk, opzettelijk gewelddadig bovengenoemden carous- selhouder, terwijl deze werd overge bracht van uit zijn caroussel naar 't arrestanten lokaal, hebben gestage: „d. to zamen en in vereeniging, of ieder afzonderlijk, opzettelijk ge noemden Leander wederrechtelijk van zijn vrijheid hebben beroofd, hem zonder eenig recht Ln het arrestan ten lok aal opsluitende, on daarin ge durende eenage uren opgesloten hou dende; „e. de veldwachter uit Amerongen opzettelijk, gewelddadig D. J. van don Broek en E. van Dam met den sabel heeft geslagen." Tegen ieder werd twee maanden gevangenisstraf geëischt en ontzet van het recht, om het ambt van po litie uit te oefenon gedurende 5 jaren. DOOR DEN KRIJGSRAAD VRIJ GESPROKEN. Een fourier van het 3de regiment huzaren te 's-Gravenhage, verdacht van diefstal van een ijzeren geldkist je met aeldswaardlgen inhoud uit een der escadronsbureaux ïn de 'Alexan- derkazerne aldaar, werd daarvan, overeenkomstig den eïsch van den auditeur-militair, door den Haag schen krijgsraad, op grond van ge brek aan bewijs, vrijgesproken, na dat de verdachte door een raadsman was bijgestaan, zijnde dit de eerste maal, dat voor genoemden krijgs raad een advocaat optrad, zooals door de justitieele voorschriften van verleden jaar is toegelaten. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De kantonrechter te Rotterdam heeft don heer K. B„ lid der firma B. D. en R., die bij het bestuur der Rijks-Verzekeringsbank lijsten had in geleverd, waarop een groot bedrag minder was ingevuld dan door hem als loon was uitbetaald veroordeeld tot 100 boete subs, veertien dagen hechtenis. Gemengd Nieuws DRAADLOOZE TELEGRAPHIE. In den Matin" wordt medegedeeld, dat het aan twee gewezen ingenieurs van de Italiaansche marine, de hee- ron Bellini en Tosi, dug van de Fran- sche regeer mg verlof hadden gekre gen te Dieppe en te Havre proeven te doen omtrent vonkentelegraphie, ge- Lukt is een toestel uit te vinden, door welke de electrisch© golven gedwon gen worden zich in een bepaalde rich ting te bewegen. Deze vinding heeft niet alleen het v-oordeel, dat de tele grammen op hun eigenlijke plaats van bestemming kunnen worden op genomen, maar ook, dat men den koers en toestand van een schip dat in nood is, den koers van een eskader en de bewegingen van een vijandelijk leger zal kunnen vaststellen. EEN GRUWELIJKE MOORD is nabil' Pforzheim gepleegd op een 6-jarig meisje, Else Bouer genaamd. Om 5 uur 's middags was het meisje door de ouders uitgezonden om een boodschap in de buuii. te doen, doch het keerde niet terug. Toen alle zoe ken vruchteloos bleef, werd om negen uur 's avonds aangifte bij de politie gedaan. Deze zocht den geheel en nacht en den volgenden morgen vond me.n in een dennenbosch, een kwar tier buiten de stad, het lijk van het meisje, afschuwelijk verminkt. Het lf:chaam Was van den buik tot den hals opengesneden en de longen wa ren er uitgehaald, die men circa 100 meter verder vond. Van den dader heeft men nog geen spoor ontdekt. Hr. Ms. pantsers chip „Hertog Hen drik", welke bodem kort geleden uit Oost-Indië is teruggekeerd, zal ver moedelijk den 3dén December a.s. uit dienst worden gesteld. Hr. Ms. „Zeeland" is gisteren van Willemsoord naar Amsterdam wor den overgevoerd. DE „UTRECHT". In een buitenlandsch blad komt een lx richt voor, dat de „Utrecht" in Ge nua Ligt en daar blijft liggen, zoodat iin het reisplan stagnatie scheen te zijn gekomen. Van bevoegde zijde wordt het be richt verklaard onjuist te zijn. In het reisplan van de „Utrecht" is geen verandering gekomen. INGEZONDEN v an ingezonden stukken, geplaatst of uiet geplaatst, wordt do kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. NOG EENS DE MUSEUM-KWESTIE. Reeds vele malen is deze kwestie zoowel in den Raad als door verschil lende particulieren besproken overwogen. Al deze schrijvers en ver tellers hebben de meest mogelijken goeden raad verschaft, terwijl tegelij kertijd dezelfde geachte sprekers het onderling zooveel mogelijk oneens blijven. Zeer zeker zou ik op het thans be roemde onderwerp niet terug komen, doch verschillende verzoeken tot mij gericht ook eens mijn meening daar omtrent kenbaar te maken, hebben mij er toe gebracht het volgende on der uwe aandacht te brengen. Hoewel ik geloof, dat men het er gerust voor kan houden, dat de ko gel, niet nu pas, doch reeds lang door de kerk is geschoten, met apdere voorden, al het mooi of leelijk vin den, goed of afkeuren is alleen slechts om het Museum-lijdenslot te verlen gen, daar de Raad op de door hem in- goslagen weg wel niet. zoo gemakne- Iqk zal terug keeren gelijk dit is ge schied met de keien-bestrating op den Wagenweg. In de eerste plaats dan kan, dunkt mij, ieder begrijpen, dat waar men erkend goede kunstschatten in een gemeente bezit, de betreffe. de ge meentebestuurders verplicht zijn hun ne aandacht aan die voortbrengselen op bekwame wijze te wijden en deze voorwerpen op die plaatsen te bewa ren en te exposeeren, zoodat èn de ge meente, èn de menschheid in het al gemeen daar wèl bij varen. Als van zelf komt dan het woord museum in onze gedachten, benevens de vraai „Wat is een museum, wat is zijn functie in dit geval? Ie het gebouw Klein Heiligland daartoe geschikt?" Ik zal nu trachten in 't kort deze vra gen te beantwoorden. Ten le: Een museum behoort te zijn een gebouw van monumentalen vorm, waarvan het extérieur voor den be schouwer zijn doel ln vorm en kleur uitspreekt. Ten 2e: Inwendig behoort het bouw te zijn Ingericht als gebouw van onderwijs, waarin de kunstschatten (onderw ij sslukken) op de meest gun stige wijze worden tentoongesteld, t w.: wanneer het schilderijen zijn, hangende aan sobere niet afleidende, goed van kleur zijnde wanden, met zuiver bovenlicht of voldoend zijllchtj Ten 3e: Het gebouw van onderwijs! (de Rijks-Museums staan als zoodanig' te boek) moet geschikt zijn om arties ten van schoon© kunsten de gelegen heid te bieden in dit gebouw hunne kunstkennis te vermeerderen en hun technische begaafdheid te beoefenen. Ten 4e. Het tweede doel is kumst-^ liefhebbers toegang te verschaffen, en men kan aannemen, dat de bezichli* ging dan geschiedt om de schoon heidszin zoo onmiddellijk aan het le ven verbonden te vergrooten. Zonder nu verder op dit begrip dooi te gaan, meen ik te mogen veronder stellen, dat de lezers met deze eenvou dige beschouwing voldoende zijn toe gelicht en verder geen betoog behoe ven, waardoor dikwijls verwarring ontstaat en veelal de hoofdzaak wordt vergeten. Wanneer wij nu de vraag behande len: is het gebouw Oude Weeshuis go- schikt tot bovenstaand doel, dan kan' men dit met één pennestreek afkeu ren. Zoowel het uitwendige als het inwendige toch van dit gebouw is renaissance of burgerlijke bouwkunst en heeft niets uit te staan met monu mentaliteit, waartoe een museum zoo als gezegd behoort. Niet eens is hier één bij uitnemendheid schoon exem plaar vertegenwoordigd, en men be hoeft slechts de gevels (behalve het poortje) in beide straten aan te zien om te constateeren, dat deze geschikt zijn voor des sloopers handen. Tot het bereiken dus van het goede doel is alleen wegslooping van het geheel mogelijk, met doorbreking naar en tót aan de Gasthuisvest, met, het daar ter plaatse bouwen van een nieuw museum. Do kosten hiertoe zullen zonder overdrijv-ng zijn, behalve rentever lies, 1. Aankoop oude gebouw /120.000; 2. Onteigening van verschillende ln den weg staande- gebouwen f 100.000; 3. Bouwkosten nieuwe gebouw /350.000 benevens f 20.000 aan wegen en ver fraaiing der Vest, aldus een totaal van t 590.000. Overwegende dat de gemeente deze soni uiet vvenscht uit te geven, staan wij voor liet tweede geval, en wel: het bestaande weeshuis te verbouwen tot een jammerlijk verminkt geheel, voor zien van vele kleine en grootere inté rieurs, ontworpen naar den tijd der schilderij em De kosten hiervan zullen zonder renteverlies bedragen: 1. f 120.000 aan koop gebouw; 2. Verbouwing pl. m.. f 200.000 en betimmering van inté rieurs, want deze moeten goed of niet' worden toegepast, §"*100.000, aldus to taal f 420.000. Het verkregen© is dan precies geschikt om door de builen^ landers te worden bespot en om op regenachtige dagen kindermeisjes met hun schatten een toevluchtsoord te verschaffen, immers al die kleine hokjes en hoekjes zijn dan zoo knus, dat het leuk is om daarin eens rond te dwalen en bovendien zijn er daT nog schilderijen ook te zien. Ook dlf zal voor de gemeente een te hooge som zijn, en zoo staan wij voor het derde geval. Het gebouw zal dan behoudens een oplapping van f 200.000 blijven zooals 't is, terwijl de kosten dan zuilen loo, pen tot een totaal bedrag, buiten ren teverlies, van f 320.000. Dit zou ik noe men. van alle verkeerde dingen het slechtste kiezen. En nu ten slotte: Wanneer do ge meente ter goeder ure nog mocht he sluiten, het museum in elk geval op het besproken terrein niet te plaat sen, dan geef ik in overweging, in dien de bouw van een nieuw museum noodzakelijk Is, dit te doen daarstei- len in een der nieuwe wijken var Haarlem. Bij een bouw- en grond-som van f 375.000 bereikt men dan, althans men kan er voor zorgen, d.it te berei ken, dat. dit stadsgedeelte bij aanpas sing aan de momenteels tijdsperiode wordt een prachtvolle wijk en voor de gemeentekas, een niet te versmaden bron van belasting-in komsten. Ik kan u nog zeggen, dat dit denkbeeld niet nieuw is en in verscheidene steden met merkbaar voordeel is toegepast als leerschool en voorbeeld kan hier toe genoemd worden Amsterdam, Ber lijn, Weenen, Dresden, Londen, Ant- "•e:pen enz. enz. Dankend voor de plaatsruimte, J. LONDON, Haarlem, 23 Nov. 1908. Geachte Redactie Verleden week had ik het genoegen voor het eerst den onlsmetthigsdienst onzer gemeente in actie le zien, en dat z'"et er .werkelijk goed uit. Maar iets wat mij zeer verwonder de en niet aangenaam aandeed, was, dat de wagens, die daarvoor dienst deden, in Amsterdam waren ge maakt. Hier in Haarlem is in de wagenma kerij en smederij zeer weinig werk i nu is er voor de gemeente iels noo dig in deze vakken (wat niet veel voorkomt) en dat laten B. en W. In Amsterdam maken. In dit geval zal de wethouder van financiën niet kunnen zeggen ze zijn er niet voor ingericht, evenals voor het maken, der koelcellen voor het abattoir, want iedere goede boeren wagenmaker (bij behoeft niet eens rijtuigmaker te zijn) kan die wagens evengoed maken ais in Amsterdam. Het is r.eer te hopen, dat B. en W. met dit schrijven een weinig rekening zouden willen houden, om, wanneer er voor de gemeente iets te maken is, dit in Haarlem te laten doen. En waarom in Amsterdam De Haarlemsche wagenmakers en sme den kunnen het evengoed em kunnen' ook evengoed concurreeren. Met dank voor de verleende plaate ruimte Z. y. M.

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 6