HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Onze Lachhoek. Binnenland i t WOENSDAG 25 NOVEMBEB 1908 Stadsnieuws Voor het Lighalfonds. Met voldoening kan de week van 14 tot 21 Nov. jL weder genoemd wor den. Inkwamen de volgende giften: lste Concoursavond Haarl. Zanggenot 11.49 1/2, le Concoursmiddag 7.76J, Uitv. Ond Off. Ver. Mare 11,22 112, ld Bond Post, afd. H. en O. 16.85 1/2, Schouwburgzaal de Kroon 5.87 1/2, postw. Mevr. L. C. v. N. 10, Zangver. Hosanna ƒ22.24 en bussen Café de Kroon 4.04 1/2. Hartelijken dank wordt gebracht aan de velen die gehoor gaven aan onze bede om steun. Gelukkig la het tevens te ervaren, dat de overtuiging Veld wint, dat de arbeid van 't lighal fonds een werk is, ten bate van elkeen. Die overtuiging aan anderen mede te deelen, haar te verbreiden, brengt de zaak der tuberculosebestrijding In de goede richting. Geslaagd. Heden slaagde te Groningen voor het examen als apothekers-assistent de heer H. J. Jenting, leerling van den heer L .Schoorl, apotheker, alhier. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Maandagavond hield de V. T. O. „Concordia" voor een goed bezette zaal hare eerste uitvoering, die als goed geslaagd mag beschouwd wor den. Zoowel het blijspel „In Poli tiek" als „Pakketten voor Dan oogstten luiden bijval en ook de belde voordrachten„Het vertrek van den Koloniaal" en „Oude Tooneelspelers" vielen zeer in den smaak. Met een gezellig bal, waarvoor tot de laatste o ogenblikken veel animo was, werd deze uitvoering besloten. SCHOTEN. Onze corr. schrijft: Onze Markt. Gaven wij onlangs een bericht van 'de Schotermarkt, thans kunnen wij melden, dat er gisteren niet één kraam op het Pretoriaplein te zien was. Dit mogen wij aannemen, dat on ze markt den winterslaap is ingegaan. Het verschil Ln de ontvangsten is dan ook aanzienlijk groot. Bij het begin waren de ontvangsten, zooals verschil lende kramers ons mededeelden, 20 a 25 gulden, en nu d. v. z. den vorigen Dinsdag 90 oent 1.25. Het is dan ook niet ongemotiveerd, dat de kramers het niet meer de moei te waard achten om de kramen op te bouwen. Wij gelooven dan ook zeker, dat de markt, evenals de boomen ln 't voorjaar weer ontluiken zal. Te hopen is, dat het marktterrein Jn dien tij dbestraat mag worden. Onaangename verrassing. Gisteravond sprongen in de Dr. Leijdsstraat 2 groote honden, die een poe3 achterna zaten, door een groot glasruit heen. De bewoonster, die al leen thuis was, kwam verschrikt naar bulten zien en kon niets anders doen, dar de opening met planken dicht timmeren. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad Van Hillegom op Dinsdag 1 Decem ber 1908, des voormiddags te 10 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Ingekomen stukken. 2. Af- en overschr ij vingen. 8. Uitloting van 2 aan deelen ln de geldleeniing ten laste der gemeente. 4. Voorwaarden van uitloozing van een riool in de Vossevaart en voorstel Van den heer G. Veldhuijzen van Zanten Sr. tot wijziging van het rio- leeringsplan in dier voege, dat de spruit in de Vosselaan zal verval len. 5. Begrootingen van kosten bestra ting Marlastraat en Vossekade, met walbeschoeiing verstrating en ver breeding van het eerste gedeelte van den Stationsweg en doortrekking der 6traat in de Hoedendoos op den Sta tionsweg. 6. Verzoek G. Kruijff c. s. om beslis sing op him adres d.d. 28 Augustus 1907 in zake aanleg Waterleiding. 7. Adres firma Carl Francke, te Bremen, in zake aanleg van eene wa terleiding voor de gemeenten Hille gom, Lisse, Noordwijk, Sassenheim en Voorhout 8. Reclames en verzoeken tot af schrijving Hoofdelijken Omslag en belasting op de honden, dienst 1908. 9. Vaststelling kohier schoolgeld I.. O., 3e kwartaal 1908. TWEEDE KAMER. JUSTITIEBEGROOTING. Nu nOig geen rekening kan worden gehouden met de wetsontwerpen be trekkelijk de regeling van de ambt.e- haarstrakteonenten zijn o,p de betref fende artikelen van de begrooting van Justitie verminderd met de be dragen voor periodieke vertiooging der jaarwedden van ambtenaren uit getrokken van den rang van adjunct commies af. Voorts zijn voorloopig teruggeno men de sommen, die aanvankelijk ter invoering van de Achterstandsontwer- pen op de begrooting zijn gebracht, aangezien er groote waarschijnlijk heid bestaat, dat de begrooting van Justitie door de Tweede Kamer zal zijn afgehandeld, voordat de Eerste Kamer de behandeling van de achter- etandsontwerpen weder zal hebben opgevat. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Het bericht ln de „N. R. Ct. betref fende een onderzoek naar den schrij ver de rartikelen in J}a Telegraaf" over de verhouding tusschen het de partement van Waterstaat en het hoofdbestuur der posterijen en tele graphic, wordt door „Land en Volk' nog als volgt aangevuld: Alle ambtenaren van het ministerie van Waterstaat en het hoofdbestuur der posterijen en telegraphie hebben een officieel stuk, afkomstig van den minister van Waterstaat, ter tee ke ning voorgelegd gekregen, waarin zij onder ambtseed verklaren,, noch direct noch indirect Inlichtingen verschaft te hebben aangaande toestanden bij het hoofdbestuur der P. en T. ten be hoeve van de te dier zake in De Tele graaf verschenen artikelen. Vele der hoofdambtenaren teekenden onder protest, anderen weigerden het geheel. De TeL voegt hieraan toe: De minister van Waterstaat zou een goed werk doen, als hij eens uitlegde, op welke gronden hij zich gerechtigd acht, ambtenaren op hun ambtseed te doen verklaren, of zij al of niet aan een dagblad inlichtingen hebben ver schaft. Waar gaat bet met de vrijheid van gedachte-uiting naar toe, als op deze wijze verder wordt gegaan? Zelfs in het leger, waar men anders over pers-vrijheid eigenaardige mee- ningen er op na houdt, Is men zoover als deze minister gaat, nog niet geko men. Wij begrijpen, dat onze artikelen voor den betrokken secretaris-gene raal, die zich met alle geweld als post en telegrafie-specialiteit wil doen den, niet aangenaam waren. Maar is dat onze schuld? Een staaltje van de wijze, waarop deze hoofdambtenaar ingrijpt, kwam ons dezer dagen ter oore: In de officieele stukken, uitgaande van het hoofdbestuur, kwam meerma len het woord „Jap" voor, zooals men weet, de naam van een der Carolinen- eilanden, waarlangs de Duitsch-Ne- derlandsche telegraafkabel loopt. De secretaris-generaal, meenende, dat dit een afkorting was, veranderde „Jap" 'n... Japan, en zoo is het stuk naar het buitenland gegaan! TENTOONSTELLING TE BRUSSEL IN 1910. indaq 23 dezer werd te Amster dam eene vergadering gehouden van eventueel© exposanten voor bovenge noemde tentoonstelling. De vergadering was belegd om de resultaten te bespreken van de pogin gen, welke door het voorloopig comité voor deze tentoonstelling waren ln het werk gesteld om bepaalde gege vens te verkrijgen over den aard en den omvang van de eventueel© deel neming der Nederlandsche nij veren. Voor eenige takken van volkswel vaart, o. a. landbouw en tuinbouw, bleek het plan van deelneming ge reed te zijn en de belangrijkhe;d daarvan de verwachting te overtref fen. In een aantal andere vakken, van nijverheid was de belangstelling even zeer belangrijk, maar kon geen eind resultaat worden meegedeeld, omdat juist in de groote zaken nog vergade ringen noodig waren tot het consul teeren van commissarissen enz., vóór een bindend© toezegging kon worden gedaan. De indruk der vergadering, die door ongeveer 50 personen uit alle deelen van het land werd bijgewoond, was, dat bet voorloopig resultaat gun stig was en dat gepoogd moest wor den, omtrent de onzekere deelnemers zoo spoedig mogelijk zekerheid te ver krijgen. De vertegenwoordigers van de ver schillende takken van nijverheid wer den uitgenoodigd daartoe nog de noo- ge stappen bij hun collega's te doen. Het comité dat zijn taak als geëin digd meende te mogen beschouwen, werd aan het einde der vergadering verzocht in functie te blijven tot een officieele commissie zou zijn benoemd waarop bij den Minister zou worden aangedrongen. Aan dit verzoek werd voldaan, zoodat zij, die nog inlichtin- weuschen over de Brusselsche tentoonstelling of van hun deelne ming nog willen blijk geven, voor loopig zich nog gelieven le wenden tot den heer G. S. de Clercq, Pavil joen., Haarlem. OP AVONTUUR UIT. De vijf Hoornsche jongens, waarvan e reeds meldden, dat ze op avon tuur uit waren, zijn terug. In Zwolle werd hun het verder gaan belet* SCHEEPSRAMP. (Zie ook Tweede Blad). Omtrent de schipbreuk van het Italiaansche schip „Fernando 55" ter hoogte van Vlieland, meldt de be richtgever van het Hhld. nog het vol- ■ende Gisternacht te ongeveer twaalf uur strandde hier in die N o or d er gronden een onbekend schip. Het flambouwde en gaf allerlei noodseinen tot onge veer drie uur. Bij het aanbreken van den dag bemerkte men. dat het een zeilschip was. Van de drie masten waren reeds twee over boord gesla gen. Van de duinen af kon, men op hot wrak nog menschen waarnemen. Nu verschenen de inmiddels door de kustwacht gewaarschuwde sieepboo- ten „Neptunus", „Texel" en „Ter schelling", waarvan de „Neptunus" de reddingboot meebracht. Toen werd gepoogd do schipbreukelingen te red den en het gelukte er vijl aan wal te brengen. Twee bloven aan. boord, nl. do gezagvoerder en een gekwetste ma troos. Bij de derde poging van de reddingboot sloeg deze om door een giondzee. De inzittenden geraakten te water. Onmiddellijk werden van de sleepbooten „Neptunus'' en „Terschel ling" reddingsvletten gestreken en hot gelukte, allen, op drie na, levend op te visschen. Drie roeiers ziin ver dronken, een werd bewusteloos opge haald, maar diens levenegeesten wer den weer opgewekt. Reeds zijn de lij ken van twee der omgekomenen op gehaald. De namen der verdronkenen zijn Formes. Brouwer en Knop, be wusteloos was Gerrlt de Beer. Van het zeilschip „Fernando", eon Italiaansche driemaster, komende met hout geladen van Riga, en be stemd naar Swansea, kapitein Fran cisco Arpe sloegen des nachts zeven man over boord, waarschijnlijk met een der masten De sleepbooten keerden naar Ter schelling terug om een andere red dingboot te halen. Te ongeveer 4 uur weid w-eer een poging gedaan om het wrak te bereiken, maar zonder resul taat, zoodat men naar TftrKnhftl.li.ng terugkeerde. De twee schipbreukelin gen gaan due een bangen nacht tege moet. Op Terschelling en Vlieland is de verslagenheid algemeen, want de om gekomen redders waren allen manen vader. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 80 Cts. per regeL WELK EEN GELUK. Menigeen, die zich vroeger ellendig gevoelde, is thans gelukkig. Prikke lende huiduitslag veroorzaakt onrus- stige nachten en vreeselij ko dagen. Een geluk voor de lijdende mensch- heid: Mejuffrouw M. J. Holst, Anjelier- straat 48 te Amsterdam, meldt ons: Sedert ruim drie maanden heeft mijn dochtertje Antonia een venijnigen uit slag op de borst gehad, die het kind vreeselijk jeukte. Aanhoudend krabde zij de jeukende plaatsen open er schreeuwde het dan uit van de pijn, het was bedroevend het arme kind op deze wijze te zien lijden, te meer daar alles, wat wij hiervoor aangewend hadden, zonder resultaat bleef. Toen men mij ten slotte Foster's Zalf aan raadde, nam lk hier dadelijk een proef mede. Het verheugt mij u te kunnen zeggen, dat mijn kind hier door onmiddellijk verzachting be kwam en na vier dagen was het totaal van dezen uitslag genezen. Met. ver trouwen zal ik Uw middel voor der gelijke ongemakken aanbevelen." (w.g.) M. j; Holst. De huid Is een der middelen, waar door de onzuiverheden uit het gestel afgevoerd worden, doch zij Is onder hevig aan speciale ongesteldheden, waardoor die afvoering geheel of ge deeltelijk belemmerd wordt. Onder deze ongesteldheden noemen wij aam beien, huiduitslag, roos, dauwworm, kliergezwellen enz. Foster's Zalf is een speciaal middel voor alle onge steldheden der huid. Ze wordt ge bruikt en haar groote waarde is be wezen in duizenden gevallen. Ze is te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. van Gulik, Zijlstraat 98; J. J. Göp- pinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel 1.75 voor één^ of ƒ10.— voor zes doozen. Sport eo Wedstrijden VOETBAL. COMPETITIESTANDEN N. V. B. Westelijke lste TH 2. to bo I V- t. 8> Sparta 5 5 0 0 28-1 10 2.00 H. V. V. 7 6 1 0 16—6 13 1.86 Velocitas 5 4 0 1 20-8 8 1.60 D. F. C. 6 3 2 1 19—10 8 1.33 2uick 6 3 0 3 21-9 6 1.00 H. B. 8. 7 3 0 4 16-22 6 0.84 Eaarlem 7 2 1 4 11-21 5 0.70 Hercules 7 2 1 4 7-31 5 0.70 H. F. C. 7 1 1 5 12-23 3 0.42 Ajax 7 0 0 7 6-26 0 0.00 Oostelijke lste klasse Vitesse 6 5 0 1 28—9 10 1.83 Wilhelmina 6 5 0 1 14—10 10 1.83 P. W. 6 3 0 3 18—14 6 1.00 U. D. 5 2 1 2 11—9 5 1.00 t Zesde 7 3 0 4 14-17 6 0.84 G. V. C. 6 1 i 4 5-24 3 0.50 Quick 6 1 0 5 6—13 2 0.33 Reserve lste klasse V. O. C. II 8 5 2 1 21-12 12 1.50 Quick n 8 5 0 3 2413 10 1.25 H- v. v. n 8 4 2 2 17—17 10 1.25 Eaarlem II 6 3 1 2 17—15 7 1.14 Sparta II 7 8 1 3 17—16 7 1.00 H. B. S. JI 7 1 3 3 18—14 5 0.70 H. F. C. 11 8 1 3 4 16-22 5 0.63 Hercules II 6 1 0 5 10-33 2 0.33 Ajax II 2 0 0 2 2—10 0 0.00 i WIELRIJDEN. Een nieuwe levenmaker »'s de vroo- lijkheid in de Parijsche straten ko men vermeerderen. Sommige fietsrij ders bevestigen aan hun rijwiel een tamboerijn, die onophoudelijk gesla gen wordit door een kleinen houten klapper, in beweging gehouden door het voorste wieL C,De Kamp.") WOESTDUIN. De voorlaaste meeting was het regenachtige weder in aanmerking ne mende zeer goed bezocht, de deel neming zeer goed, er startten niet minder dan 46 paarden, en er werd in de zeer zware baan heftig gestre den. Kassier won, sterk onder de kar wats, de prijzendraverij, waarin Bea trix tweede en Redseer derde was. Het verschil ln aankomst was echter zoo gering, dat de tijdopnemer geen verschil constateeren kon. Raelf maakte juist op het kritieke o ogen blik een fout, waardoor zijn goede kans verloren ging. Indigo Boy maakte voor liia 'doen een goede course; juist In zijn record kgde hij beslag op den Kapiteinprijs. De strijd om de plaats ging tusschen Ada en Redmond, welke strijd onbe slist bleef. Beiden kwamen dead heat aan. Met Goudmijn wist Commijs, de z.g. eerste klasse draverij t© winnen. Goudmijn had echter In de laatste bocht aardig gegaloppeerd» hetgeen wellicht niet zoo goed gezien kon wor den, omdat de merrie aan de buiten zijde liep van Tako, die tweede was, Carantary was een mooie derde. Vau- ban scheen de oude niet meer te zijn. Blanqy ging niet van start Begonia, die op het laatst sterk favoriet werd, liep ongeplaatst Lady Jeannette scheen ons toe, een afwachtende hou ding aan te nemen, doch Indien dit zoo is, dan heeft Smirka het te ver la ten komen. De drie nummers rennen waren allen genaamd naar vertegen woordigers van den Stal Creutz, en bijgeloovige lieden en die zijn er in de hippische sportwereld een massa speelden, daarom telkens Stal Creutz, en met goed succes. Labor, Certus en last not least The Dasker, behoefden slechts een wandeling te maken om hunne tegenstanders te verslaan. De kwaadste concurrent w; Eqratignure, die slechts met een klei ne halve lengte door Certus geslagen werd. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Kasslerprljs. Prijzendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 en 4 jaar, die ln 1908 te Woestduln gestart zijn. Afstand 2400 Meter. 1. Kassier, (2620), Schuijl Jr. 2. Beatrix (2480), Schönrock. 3. Redseer (2450), G. Enelng, allen ln 4.24 1/5. Gedisquallficeerd Rapid Boy. Ixionprijs. Ren op de vlakke baan voor Inlandsche paarden van 3 jaar an ouder die in 1908 geen twee of meer rennen gewonnen hebben. Handicap. Afstand 2400 M. 1. Labor (59 KG.), Allen, ln 8.00 3/5. 2. Lady Lakeside (48 KG.)t Fornest, drie lengten. Kapiteinprijs. Recorddraverij voor Nederlandsche paarden, gereden door leerlingen. Minimum-afstand 2000 M. le. Indigo Boy (2000 M.), M. de Wag- t.er, ln 3.38 1/5. Dead heat 2e. Ada (2120), A. Bogert en Redmond, (2040), L. Ansing, in 3.38 2/5. Le Chevrierprijs. Ren op de vlakke 1-aan, voor paarden van 8 jaar en ou der, die in 1908 te Woestduin gestart zijn, hetzij over hindernissen of op de vlakke baan, zonder daar gewon nen te hebben. Gewicht volgens schaal. Afstand 1700 Meter. le. Certus (59 1/2 KG.), Allen ln 2.04. 2. Eqratignure (55 1/2 KG.), Tasker, halve lengte. Kozijrprijs. Handicapdraverij. Mini mum snelheid 1.41. Minimum-afstand 2500 M. Goudmijn (2520), Commijs, In 4.13 3/5. Tako (2520), Alkemade, In 4.13 2/5. Garen tan (2585), Pronk, ln 4.14. Mrs. Rush Prijs. Verkoopshorden- ren voor paarden van 3 jaar en ouder, te koop gesteld voor 1500. Gewicht 5 KG. boven de schaal. Afstand 3300 M. le. The Dasker (77 KG.), Sherlock, in 4.29 2/5. Coroun (75 KG.), Warthon. Twee lengten. De winner werd niet verkocht. behalve hetgeen met de plaatsing be doeld wordt, ook als kunststuk de ga lerij der Oranjes tot sieraad strek ken. Bij de overdracht van dit waarde volle stuk hield de gouverneur Jhr. van den Brandeler eene rede. Met een driewerf „hoerah" en vxw „Leve de Koningin I" werd de plech tigheid gesloten. INGEZONDEN /an ingezonden stukken, geplaatst niet geplaatst, wordt de kopie den inzendei niet teruggegeven. Voor den inhond dezer rubriek Btelt d< Kedactie zich niet aansprakelijk. Leger en Vloot KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE. Nadat Dinsdagmorgen de opening der feesten, welke gehouden zullen worden bij gelegenheid van het 80- jarig bestaan der Kon. Mil. Academie door 11 kanonschoten was aangekon digd en de muziek van het Cadetten- korps zich had doen hooren, verza melden zich om 11 uur in de uitspan ningszaal van het gebouw alle cadet ten en het korps officieren en burger ambtenaren, teneinde tegenwoordig te zijn bij de plaatsing van het levens groot portret van H. M. de Koningin, hetwelk, in deze grootte en zoo ver vaardigd, tot heden ln de galerij dier Vorsten van Oranje, welke in boven genoemde galerij reeds een plaats hebben gekregen, niet aanwezig was. Dit portret is een geschenk van den kolonel Jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur van de K. NL A.aan die hoogste inrichting van Militair On derwijs, die van oordeel was, dat dit te dier plaatse, in een lokaal, waar de cadetten, da gel ij les komen, niet kan gemist worden. Daar moét zijn het beeld van Haar aan Wie later, bij hun opname in het actieve leger, de eed van trouw moet worden afgelegd; van Haar, Wier aanzien zal opwek ken tot het volkomen vervullen van de plichten, die ieder officier zijn of zullen opgelegd wordenvan Haar, nan Wier Stamhuis Nederland zoo oneindig veel verplicht is. ALs bewijs van belangstelling in de Kon. MIL Academie, gaf H. M. gaar ne toestemming tot het vervaardigen van het portret door den kunstschil der Willem Maria Jacobsz., en die zich op meesterlijke wijze van zijn opdracht heeft gekweten. Het schilde rij is binnen de lijst 1.50 NL bij "L10 M. groot en stelt H. NL voor in zit tende houding, met donker gobelin- behang op den achtergrond. De gelij kenis is sprekend. H. M. is gekleed In gala-toilet met het Grootkruis der Militaire Willemsorde, het hoofd draagt een pa ar 1 en diadeem en met de rechterhand wordt een waaier vastgehouden, waaraan een pareld en oer. Hei geheel is prachtig en zal- Mijnheer de Hoofdredacteur, Heden zij het ondergetoekende ver oorloofd u te herinneren, dat hij en zijn leerlingen gepasseerde® zomer zich bereid verklaarden, tot het orga- niseeren van een gymnastiek-uitvoe- ring in dit winterseizoen, ten bate van de afd. Haarlem en omstreken van het Centraal Genootschap voor Kinderherstedlings- en Vacanttekolo- nies. Deze bereidverklaring was een ge volg van uw zaakkundig en sympa thiek artikel ln uw blad van 8 Juli 1908, getiteld ,,Van Stumpertjes", waarin men lezen kan van het menschllevend doel en de heilzame werking van genoemd Genootschap maar ook van de beperkte middelen waarover de Haarl emsche af deeling had te beschikken tegenover de meer dan 1100 ziekelijke kinderen, die door twee onzer artsen als hulpbehoeven den waren aangewezen. Van dit aan tal mochten en konden slechts een zestigtal kinderen, de ergste patiën ten, den weldadigen invloed van bosch- en zeelucht ondervinden. De overigen moesten helaas I teleurge steld worden. Geachte redacteur 1 Sta daarom on der ge tee kende in dit schrijven toe, o te melden, en tevens velen anderen belangstellenden aan te kondigen, dai binnenkort met de voorbereiding vat bedoelde uitvoering begonnen zal worden, zoo hij n.l. mag rekenen op do toe- en Instemming van ouders en voogden der ongeveer 3UU kleine en groote leerlingen als medewerkers, üm zich die te verzekeren, zal ender- ge teek en de weldra beleefd verzoek en ui'tnoodiging aan belanghebbenden en belangstellenden per circulaire doen voorafgaan. Mijnheer de redacteur, u dankende, Uw. dw. dr. A. J. MEIJERINK, GymnastiekLeeraar. Aangenaam zal liet ondergeteeken- zijn, zoo andere plaatselijke bla den de aankondiging, in dit stuk be doeld, als nieuwsbericht willen over nemen* A. J. MEIJERINK. Uit de Arbeiderswereld A. N. D. B. Maandag werd te Amsterdam de jaarvergadering van den A. N. D. B. gehouden. De voorzitter, de heer Henri Polak, wees er op, hoe krachtig de A. N. D. B. de jongste crisis heeft doorstaan. Vervolgens besprak hij het bekende „posten". Spreker klaagde er over, dat de wet wel het individueels maar niet de collectieve arbeidsovereenkomst gere geld heeft, waardoor de rechten der arbeiders zijn benadeeld. Uitdrukkelijk zegt spreker wij doen, wat de wet heeft verzuimd. Met beslistheid wijst hij elke beschou wing af, of het posten een onwaardig of onzedelijk middel zou zijn. Het posten heeft tweeërlei doelspreker erkent het met groote openhartig heid. Het eerste is het observeeren van de overtreders, het tweede een afschrikwekkend voorbeeld te zijn voor andoren, die er ook over zouden willen denken, het arbeidscontract te schenden. Onomwonden zegt hij dit, wi'l het zoo is, en het zoo moet. Wat de vakorganisatie met offers men mag wel zeggen van goed en bloed, met groote materieele op offeringen heeft verkregen, mag niet worden overgelaten aan gewetenlooze lieden, die daarvan op volkomen on geoorloofde wijze willen genieten, die er op parasiteeren. Het posten geschiedt uit noodweer, tot handhaving van ons bestaan; zoo gatrw de wet het onnoodig maakt, zal het tot de geschiedenis behooren. (Ap plaus). Vervolgens werden de algemeene beraadslagingen geopend over het al gemeen verslag over 1907, dat reeds voor eenige maanden geleden is ge publiceerd en waarvan wij toen uit treksel hebben gegeven. Kerk en School OUD-KATIL KERK. Den 30sten November a.s. hoopt pastoor H. P. Dievenbach, deken van het bisdom Haarlem, den 50sten ver jaardag zijner priesterwijding te herdenken en dien dag voor de eerste maal den dienst te verrichten in het nieuwe kerkgebouw, dat Zondag daaraan voorafgaande te 4 uur 's na middags door den bisschop te Haar lem merr. dr. J. J. van Thiel zal wor den ingewijd. Het zal den (ook bui ten de grenzen zeer geachten) jubila ris zeker aan blijken van belangstel ling niet ontbreken. OND-GEREFORMEERDE KERK. Bedankt voor het beroep te Rijssen door ds. H. Kievit Jz. te Aagtekerke. ACADEMISCHE EXAMENS. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer N. A. Blom, geb. te Tiel. TECHNISCHE HOOGESCHOOL. De heer P. N. Deegens, mijninge nieur, is bevorderd tot doctor in de technische wetenschappen op een IteldLegeeringen NOG EENTJE. Welk beroep oefenen de credi teurs uit van de firma Jac. Bos? Wel, Boe<ch) wachters 1 'n SNUGGER BOERTJE. Dezer dagen kon men in Duitsche Waden lezen, dat een meisje in de nar bij beid van Keulen zich in den vin ger had gesneden. liet meisje daarop geen acht geslagen (in het Duitsch: ,,IIat kein Gewicht darauf jelegt") er ontstond bloedvergiftiging, ten gevolge waarvan het meisje stierL Deze week nu werd een bekend Duitsch geneesheer dringend bij een landbouwer in een der grensplaatsen ontboden. De dokter trof den patient aan tafel zittende met een zwo ren 6teen op zijn duim, die eene diepe snede vertoonde. De dokter vroeg verwonderd, wat dit beteekende, waarop als antwoord volgde: Ja, ik heb in de courant gelezen, dat een meisje aan bloedvergiftiging is gestor ven, doordien zij zich in den vinger !iad gesneden en „darauf kein Ge wicht hat gelegt," en nu heb ik maar up mijn duim het grootste gewicht gelegd, dat ik kon krijgen. ENFANT TERRIBLE. Vrijer. O, wat een mooie vlech ten heeft toch je zuster. Jantje. O, zij heeft nog veel mooierel GETALLEN-SYMBOLIEK. Professor. De onverklaarbare amenhang der getallen is dikwijls wonderlijk. Als ik bijv. den datum van mijn geboorte vermenigvuldig net tnijn telefoonnummer, dan geeft le vierkantswortel uit dit getal, ver hinderd met het cijfer van den leef tijd van mijn schoonmoeder, juist mijn hu^nummer. RECORD VAN LANGZAAMHEID. Een Amerikaansch vleeschhouwer had zijn loopjongen ontslagen. Het !>estuur van den loopjongensvakbond, waarbij de ontslagene aangesloten kwam zich bij den patroon be klagen, die als reden van ontslag op- af, dat de jongen zeer langzaam was n het bedienen zijner klanten. „Hij pleegde sabotage, zeide de slager. Ik zond hem herhaaldelijk met kalfs- leesch uit en wanneer het in het be zit mijner clientèle kwam, was het inmiddels rundvleesch geworden." OF-IE GELIJK HAD! Onderwijzer. Jantje, hoeveel tan den heeft de raensch? Jantje. Dat ligt er aan, hoe oud hij is. Pers-Overzicht proefschrift, Ketite van tin en looo. DE KOERS. „Het Vaderland" heeft van de ver klaringen var de regeering bij de al gemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ten opzichte van de beginselen van het Kabinet een ande ren indruk gekregen dan „Land en Volk". Het liberale orgaan tocb schrijft Wij krijgen dus den Kuyper-koers terug. Wanneer een Minister zóó zijn best doet als de heer Heemskerk, om het ons te verzekeren, dan heeft nie mand recht, het te betwijfelen. Dat de premier tegelijkertijd de mystifi catie schiiop, dat deze koers altijd door hem is gevolgd, dient slechts om de gemoederen in slaap te wiegen. Het wiegeliedje, dat mr. Heemskerk er bij zingt „Wij varen al een half jaar den Kuyper-koers, en gij hebt nu zelf gezien, dat dit zoo erg niet is", is er geheel ep berekend. Er zijn reeds voorteekenen, dat sommige geesten, inzonderheid de conservatief gestemden, zich daardoor vast in slaap zullen laten brengen als er maar conservatief geregeerd wordt, en men heeft van de excessen van 19011905 geen last, waarom zou men dan met Heemskerk niet op nieuw in zee gaan Intusschen vergeten dezen, dat, in dien wij werkelijk (zooals de premier ons suggereeren wil) eenige maanden den Kuyper-koers gevaren hebben, zonder het (incredibile dictu 1) zelf te weien, dat het dan in eik geval da Kuyper-koers moet geweest zijn, zon der Kuyper. Hoe veel anders zal het er aan boord uit zien, en hoeveel an ders de koers wezen, wanneer de schipper zelf, al neemt hij ook het roer niet in handen, als loods aan boord komt, en mot de richting tevens de snelheid van het schip bepaalt. Letteren en Kunst TOURNIAIRE. Wij vernemen tot ons leedwezen» dat de gezondheidstoestand van den heer Tourniaire weder eene verple ging in het sanatorium voor zenuwlij ders te Coudewater, noodzakelijk maakt* (Tel.) SURINAME-EXPEDITIE. De Commissie tot wetenschappelijk onderzoek van Suriname ontving Za terdag 1.L het volgende telegram uit Paramaribo van den leider dier expe ditie „Geheele expeditie te Paramaribo teruggekeerd bron gebied Gran- ei Pikien Rio in kaart gebracht, stroom gebied Corantijn van één punt ver* kend zijrivter Corantijn overgetrokr ken. Tresling en Wijmans (de beid^ deelnemers aan die expeditie) keerea. terug over New-York".

Haarlem's Dagblad | 1908 | | pagina 9